'Islam geen belemmering voor integratie moslims' Kerk Samenleving Kerststoet door Sassenheim MAANDAG 21 DECEMBER 1992 redactie dick van der plas BUITENLAND KORT Verkrachtingen Er zijn talloze bewijzen dat Bosnische vrouwen op bar baarse wijze door Servische strijders worden verkracht f Volgens een vrouwendelega- tie van de Wereldraad van Kerken hadden in een oorlog nog nooit op zo'n grote schaal verkrachtingen plaats. Dit zei Aruna Gnanadason, hoofd van de vrouwenafde ling van de Wereldraad en leidster van de delegatie, het afgelopen weekeinde bij te rugkeer in Genève na een meerdaags bezoek aan het vroegere Joegoslavië. De de legatie heeft in Zagreb vluch telingenkampen bezocht en met mensenrechtenbewe gingen, vrouwen- en gods dienstige organisaties en met getroffen vrouwen zelf ge sproken. Cuba De wereld mag niet onver schillig blijven tegenover de immense noden van het Cu baanse volk. Met die bood schap keert de Franse curie kardinaal Roger Etchegaray na een vierdaags bezoek aan Cuba terug naar het Vati caan. „De internationale ge meenschap moet zich niet laten ontmoedigen door ob stakels die elke poging tot so lidariteit met Cuba bemoei lijken", aldus Etchegaray in een zorgvuldig geformuleer de verklaring, waarin hij spreekt van extreme armoe de op het eiland. Met de ob stakels doelde de kardinaal onder meer op de dertig jaar oude economische boycot door de Verenigde Staten. Extreem rechts De voorzitter van de raad van Duitse joden, Ignaz Bu- bis, heeft gewaarschuwd te gen een ruk naar rechts van de politieke partijen in Duits land. De politici beantwoor den het rechtse geweld door zichzelf als het alternatief voor rechts voor te stellen. „Dat is het domste wat ze kunnen doen", zei Bubis gis teren in een radio-interview. Hij beschuldigde de politici ervan dat zij zich drukker maken om het terugdringen van het aantal asielzoekers dan om het geweld van rechts. Dit jaar zijn al meer dan 2000 aanslagen op vluchtelingen, niet-Duitse in woners en joodse monu menten gepleegd. Daarbij zijn zeventien mensen om het leven gekomen. Ook het antisemitisme neemt in Duitsland toe. Dit jaar zijn er tachtig joodse begraafplaat sen en monumenten beklad of vernield. Asielwet Paus Johannes Paulus II heeft het afgelopen weekein de bij herhaling gewaar schuwd tegen het buitenslui ten van asielzoekers en tegen vreemdelingenhaat. In een toespraak tot Duitse bis schoppen sprak de paus de hoop uit dat het asielrecht gehandhaafd wordt. Duits land heeft de afgelopen jaren meer asielzoekers opgeno men dan alle andere landen in Europa. De kerk moet er oog voor hebben dat steeds meer mensen zich hierdoor overvraagd voelen. Maar het buitensluiten van asielzoe kers is geen oplossing. Dit leidt alleen maar tot onzeker heid, agressie en protest, zo zei de paus. De islam hoeft heeft geen belemmering te vormen voor de integratie van moslim-jongeren. Dit is de conclusie van een aantal sprekers, onder wie prof. Mohammed Ar- koun, op een bijeenkomst in Amsterdam van de Stich ting Bijzondere Leerstoel Islam. amsterdam anp De islam is volgens Arkoun als traditie van denken gebaseerd op dezelfde humanistische waarden als die van de westerse samenleving. Vanuit die optiek hoeft de godsdienst geen be lemmering voor integratie te zijn. Dat de praktijk niet met deze theorie overeenstemt, komt naar de mening van Arkoun on der meer omdat er te veel onder het begrip islam wordt ge schaard. Velen beschouwen de islam als een systeem waarbij precies vast ligt wat wel en niet mag. In werkelijkheid zijn er binnen de islam volgens hem vele verschillende richtingen. Arkoun noemde als voorbeeld de verschillen tussen de Eu ropese islam en de Indonesi sche. Verder wees hij op de se cularisatie in landen als Turkije. Als de autochtone bevolking meer oog zou hebben voor deze variëteit zouden vooroordelen minder ruimte krijgen en de in tegratie vergemakkelijken. Ar koun is kandidaat voor een hoogleraarschap aan de Univer siteit van Amsterdam. De Stich ting Leerstoel Islam is opgericht om deze leerstoel te realiseren. Drs. M. Rooyackers van de Katholieke Universiteit Nijme gen beaamde dat de islam geen belemmering voor integratie hoeft te zijn. Wel denkt zij dat de islam een vertragende wer king heeft op het integratiepro ces. De rol van de islam is vol gens haar echter niet negatief, want een ander onderzoeksre sultaat wijst uit dat jongeren die de islam een grote rol toeken nen in hun leven, vaak gelukki ger zijn dan jongeren die zich minder aan de regels van de is lam houden. Het Tweede-Kamerlid mr. J.G.H. Krajenbrink (CDA) zei dat het integratieproces afhankelijk is van de wil van de aanhangers van de verschillende godsdien sten met elkaar te praten. „Zo lang de christenen de moslim willen bekeren, blijf je in een soort conflictsituatie." Krajen brink vindt het alleszins billijk dat er naast de christelijke feest dagen ook officiële islamitische feestdagen worden ingevoerd. Hij moedigt de Raad van Ker ken aan met voorstellen in deze richting te komen. 'QOnyUUnu-rv*- sassenheim Het centrum van Sassehheim vormde afgelopen zaterdag het decor voor een opvallende vertolking van het kerstver haal. Vanuit verschillende kanten trokken de hoofdrolspelers behalve Jozef en Maria ook de drie koningen en de herders met hun levende have dwars door het dorp naar de kerststal, die stond opgesteld bij de ingang van het park Rusthof. Onderweg werd het pu bliek door de spelers bij de dialoog betrokken. Het was de tweede keer dat leden van de plaatselijke toneelvereniging Pankras het spel op deze manier opvoerden. De uitvoering van vorig jaar viel door het slechte weer echter letterlijk in het water. Het kerstverhaal kon zaterdag onder betere omstandigheden in to taal vier keer worden opgevoerd. FOTO HENK BOUWMAN Vaticaan: meer informatie natuurlijke geboortenbeperking vaticaanstad cic-afp Reeds voor het huwelijk moeten bruid en bruidegom over na tuurlijke methoden van geboor tenbeperking worden geïnfor meerd. Dit is één van de aanbe velingen van e congres in het Vaticaan zinsplanning, dat het afgelopen weekeinde werd afgesloten. De 45 deelnemers wijzen erop dat natuurlijke methoden van ge boortenbeperking in alle cultu ren en religies zijn te praktise ren, zonder dat het ook maar één cent kost. De Rooms-Ka- tholieke Kerk moet volgens de slotverklaring meer doen aan het verspreiden van haar tradi tionele ethische waarden die onder meer in de encyclieken 'Humanae Vitae' en 'Familiaris Consortio' zijn verwoord. Ver der moeten ook regeringen en particuliere organisaties infor matie over natuurlijke metho- Adoptie van kamerleden amsterdam anp WAO-groepen, kerkelijke 'arme kant'-groepen, comités van vrouwen in de bijstand of ande re geroepen slachtoffers van de verarming in Nederland, zullen in het komende jaar leden van de Tweede Kamer adopteren. De kamerleden kunnen een uit nodiging verwachten voor een werkbezoek, een discussie of een themadienst. Dit staat in een brief die alle kamerleden, de centrumdemo craat uitgezonderd, hebben ontvangen van de werkgroep 'De arme kant van Nederland'. De brief is ondertekend door Herman Bode, voorzitter van DISK (dienst in de industriële samenleving vanwege de ker ken) en ds. Wim van der Zee, secretaris van de Raad van Ker ken. De adoptie-actie is een on derdeel van de campagne 'Ar moede raakt je', waarmee de werkgroep de discussie over so lidariteit tussen rijk en arm in Nederland een impuls wil ge ven. Vijf jaar geleden richtten DISK en de Raad van Kerken deze werkgroep op om de ver arming in Nederland aan de kaak te stellen. Paus mogelijk naar Sudan vaticaanstad cic Paus Johannes Paulus II be zoekt volgend jaar septembei Letland. Mogelijk zal hij ii bruari een kort bezoek Sudan brengen. De paus heeft de uitnodiging van de Letse re gering voor een bezoek geac cepteerd. Van 4 tot 7 september bezoekt de paus Litouwen, op 8 september Letland en op 9 sep tember Estland, zo deelde het Vaticaan mee. Ondanks de vervolging rooms-katholieken in Sudan, dat door strenge moslims wordt bestuurd, behoort een bezoek van de paus aan dit land tot de mogelijkheden, zei een woord voerder van het Vaticaan. De voorbereidingen bevinden zich in een vergevorderd stadium. Een pauselijk afgezant bevindt zich in de hoofdstad Khartoum om de laatste details te regelen. De paus heeft als voorwaar den gesteld dat er in het open baar een eucharistieviering plaats vindt en dat hij de rooms-katholieke bisschoppen kan ontmoeten. den van geboortebeperking ge ven. „Een verantwoorde seksua liteit, namelijk onthouding voor het huwelijk en trouw in het hu welijk, wordt bevorderd als de mensen meer over hun vrucht baarheid weten", aldus de slot verklaring. Bovendien houdt het aids buiten de deur. BEROEPINGSWERK der Vaart, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Schiedam: a.n. Verheul te Spijkenisse. Beroepbaarstelling: D. van der Vaart, kandidaat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaarstelling: R. Tigelaar, Or tolaanhof 19,9502 SN Stadskanaal, tel:05990-18518. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Aarlanderveen: A. van der Maarl, kand. te Deventer en W. N. Middelkoop, kand. te Bunschoten; te Damwoude: A.G. Boogaard te Oud Vossemeer en P. Roos te Utrecht- Noord; te iJmuiden: W.N. Middel koop, kandidaat te Bunschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Terwolde-de Vecht: H. Paul te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt: voor Dirksland: G.M. de Leeuw te Barneveld. COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (ad,)-. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN 1 18,2505 ED d R'jn. Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83, 2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redact ie 071-161488. Alphen 01720-73933. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post) f 113.85 perjaar 310.85 per maand 27,80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vri): 18.00-19.30 uur. zat: 10.00-12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertent les 071-161367/161363 AGENDA MAANDAG 21 DECEMBER Leiden Kerstklaverjassen en sjoelen (om vleesprijzen) bij LFC, Sportcomplex Boshuizerkade, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 22 DECEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Noordwijkerhout WOENSDAG 23 DECEMBER Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Volkskerstzang 'Komt allen te sa men', St. Jeroenskerk, aanvang 19.00 uur. Noordwijkerhout Zwemmen bij kaarslicht in zwembad De Schelft, van 17.00 tot 18.00 uur. Poelmeer, Lange Voort 273, v. 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Warmond Kerst-samenzang rond de kerstboom op het Pleintie bij de Pomp mmv Brassband Warmond, aanvang 19.15 VRIJDAG 25 DECEMBER Leiden Rondleiding in de Pieterskerk, aai vang 15.00 uur. 'Ori Ye Ye and the African Percus- sionband' in Sus Antigoon, Oude Vest 81, aanvang 16.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Wel of geen witte kerst? De hamvraag deze week is onge twijfeld: krijgen we nu wel of geen witte kerst? Sinds eind vorige week is er een lichte 'wel of met-witte kerstkoorts' Nederland binnenge slopen, toen duidelijk werd dat koude luchtmassa's boven Scan dinavië wel eens naar onze contrei en zouden kunnen stromen. Vooral afgelopen vrijdag zagen de compu- terkaarten er veelbelovend uit, dit in tegenstelling tot de versie van zaterdag die het verwachte winter weer voor deze week wat temperde. Juist dit weekeinde zagen we op de weerkaart een aantal voorbereiden de ontwikkelingen dat in de nabije toekomst tot kouder weer kan gaan leiden. Een sterke rug van hoge- druk wierp zich van Ierland naar het noorden op, waardoor de stro ming in de onderste 2 kilometer noordwest later noord tot noordoost werd. In de loop van de zondag kwam er heel geleidelijk vanuit het noorden van Duitsland koudere lucht het land binnengesijpeld. In vergelij king met de zaterdag voelde het duidelijk een stuk minder aange naam aan bij 3-4 graden en een soms stevige noordooster. De Ierse gordel van hogedruk breidt zich vandaag naar Scandina vië uit, waardoor de stroming in de onderste luchtlagen in een vaste noordoost tot oosthoek terecht komt. Boven Polen zijn nog geen echte hoeveelheden kou aanwezig, zodat het met de vorst niet direct zo'n vaart zal lopen. Belangrijk voor de komende dagen is ook de ontwikkeling van een nieuwe rug van hogedruk ten wes ten van Ierland die contact lijkt te zoeken met het Zweedse hoog. De ze ontwikkeling dwingt de straal stroom een gesplitste koers te gaan volgen. Een tak gaat zich ten noor den van IJsland instellen, terwijl een andere tak boven de Middel landse Zee operatief wordt. Aange zien ons land dichter bij de winter se hogedrukgordel komt te liggen, dan bij de gesplitste straalstroom, lijken de neerslagkansen tot aan Kerstmis vrij klein. Terwijl gemid delde de kans op een Hollandse witte kerst 15 is. is deze nu tot 20 a 25 opgelopen maar het kan de komende dagen nog best veran deren. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dmsdaq. Zuid-Noorwegen: Langs de westkust in het algemeen veel bewolking 3 tot 6 graden en 's nachts plaatselijk iets België en Luxemburg: Veel bewolking en vrijwel morgen van het noorden t klaringen. Geleidelijk kouder ma morgen van 0 tot plus 3 graden e nachts lichte vorst. Duitsland: In het noorden perioden met zon droog. Elders bewolkt en nu en dan gen of sneeuw. Geleidelijk kouder i maxima morgen van iets onder nu noorden tot plus 3 graden in Madeira: Half tot zwaar bewolkt en vooral op van daag nog enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima ca. 19 graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en vandaag eerst nog een enkele bui. Maxima ca. 21 gra- Marokkaanse westkust: Half tot zwaar bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Maxima ca. 20 gra- Tunesische kust: Zonnig, maar morgen ook enkele wol kenvelden. Maxima ca. 20 graden. Frankrijk: Langs de Middellandse Zee en vandaag ook in het zuiden perioden met zon. El ders in het algemeen veel bewolking en voornamelijk in het noordoosten op van daag nu en dan regen. Maxima van 5 graden in het noorden tot 15 in het zui den. morgen vooral in het noorden kou- Corsica en Sardinië: Droog en perioden met zon. Maxima ca. 17 graden. Spanje; Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima van 12 graden aan noordkust en in het bin- Half tot zwaar bewolkt en waarschi|nli|k overal droog. Maxima 14 tot 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en voor namelijk langs de west- en noordkant van het Alpenmassief af en toe wat neer slag. Sneeuwgrens rond de 1000 meter, maar in Oostenrijk morgen dalend tot in het laagland. Maxima 3 tot 7 graden, maar morgen in het oosten van Oosten rijk rond het vriespunt. Hongarije: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen, morgen ook wat sneeuw Maxima morgen iets boven nul. Polen en Tsjechoslowakije: In het algemeen veel bewolking en nu en dan sneeuw. In Polen van het noor den uit opklaringen en morgen bijna overal droog. Kouder met maxima mor gen tussen -1 en -5 graden en 's nachts minima van -5 tot -10 graden. Italië: Perioden met zon, maar morgen m het Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. 20 20 10 20 20 10 20 10 no4 o4 o4 o3 Weerrapporten 20 dec 19 u Vhssmgen Zuid limburi Aberdeen Cyprus Kopenhagen Las Palmes Lissabon Munt hen rwaa-tx Casablanca Johannesburg Los Angeles Ne* Orleans New York nno3 16 7 kmg. Maxima langs de Middellandse Zee van 15 tot 18 graden en langs de Adria- tische kust van 10 graden in het noor- BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9