Leiden Regio Ouders protesteren tegen overplaatsing leerlingen Gedeputeerde gelooft in bebouwing Valkenburg Franse hulp voor politie Akkoord Minervahuis en SLS De Leidse gemeentepolitie besteedde een deel van haar werk op koopzondag uit aan een collega van de Franse gendarmerie. Op de Haarlem merstraat, waar winkeliers steen en been klagen over winkeldiefstal, is het experiment goed bevallen. De gendarme regelde het voetgangers verkeer en maande fietsers af te stappen. Vreselijk druk had hij het echter niet. De Leidse koopzondag werd door veel minder mensen bezocht dan andere jaren. Hoewel de winkels al vanaf 10 uur open waren, kwam de stroom van consumenten pas in de loop van de middag op gang. Oorzaak van het lagere bezoekersaantal was, behalve het slechte weer, dat in de meeste regiogemeenten de winkels gisteren ook open wa ren. Bovendien reden er dit jaar, in tegenstelling tot de twee voorgaande jaren, geen gratis bussen vanuit de regio naar het Leidse stadshart FOTO LOEK ZUYDERDUIN MAANDAG 21 DECEMBER 1992 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN IEEFMANS ERNASTRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071 -161417 Een half jaar lang mogen de studenten in het Minervahuis Vliet 15 niet zelf bepalen wie ze als nieuwe bewoner in huis krij gen. Dat is het resultaat van een gesprek tussen de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) en het studentenhuis. Hoewel de studenten eerst nog met een kort geding dreig den, hebben ze nu maar beslo ten de zaak een halfjaar te laten rusten. Ronald Gonsalves, be heerder van Vliet 15: „Het be langrijkste is dat de dialoog is hersteld. We hebben het in de minne kunnen schikken." Het overleg tussen de twee partijen was in het voorjaar vastgelopen. De stichting begon indertijd een campagne tegen het onderverhuren van haar ka mers. Ze was behoorlijk het zicht kwijtgeraakt op wie in sommige studentenpanden woonden. Bovendien werden op deze manier geregeld men sen aan een kamer geholpen die niet bij de SLS stonden inge schreven. Toen in het Minervahuis twee kamers vrijkwamen, mochten de studenten voor onbepaalde tijd geen voorkeur uitspreken voor nieuwe bewoners. De SLS wilde daarmee een voorbeeld stelden. Daar voelden de 35 be woners niets voor. „We willen niet de zondebok zijn", aldus Gonsalves. Kort geding De gesprekken tussen Gonsal ves en de SLS behoorden sinds dien tot het verleden. De stich ting hield de boot af. Daarom schakelden de Minervanen een advocaat in. In twee brieven aan het adres van directeur A. Hübben van de SLS werd ge vraagd om weer om de tafel te gaan zitten. Daar ging de direc teur niet op in. Als praten niet kon dan moest er een andere manier gevonden worden om de stichting te be reiken: een kort geding. Nadat de datum van samenkomst voor een rechter was vastgesteld, ging Hübben overstag. Het kort geding werd in de ijskast gezet en het overleg in bijzijn van ad vocaten voortgezet. Hübben heeft zelf voorgesteld om het verbod op het hospi- teer-recht voor onbepaalde duur te veranderen in een sanc tie van een half jaar. Daar kon ook de delegatie van Vliet 15 zich in vinden. In praktijk bete kent dit dat het Minervahuis binnen korte tijd ook studenten zonder lidmaatschap van hun vereniging over de vloer krijgt. De twee vrijstaande kamers zul len immers aan de bovenste van de lijst woningzoekenden aangeboden worden. Koek onthult monument Wethouder H. Koek onthult op 7 januari het Vredesmo- nument op de Garenmarkt. Het zes bi] vier meter hoge glazen beeld is een ontwerp van de Bredase kunstenaar Pief Hein Stulemeijer. Het kunstwerk wordt geplaatst op initiatief van het Leidse Vredesplatform. De onthul ling van het beeld was eerst begin december gepland. Problemen met de levering van de benodigde materia len leverden echter vertra ging in de bouw op. De voorbereidingen voor het plaatsen van het monu ment zijn vanochtend ge start. Schoolgebouw Lucas van Leyden wordt te klein Een aantal ouders van leerlingen van basisschool Lucas van Leyden protesteert tegen de plotselinge overplaat sing van twee klassen naar een dependance in de Ma- riënburchschool aan de Ursulasteeg. Na de krokusvakan tie worden daar de groepen zes en zeven, met elk 35 leer lingen, gehuisvest omdat het zes jaar oude gebouw aan de Vliet te klein is geworden. Directeur W. Hogenbirk van de 300 leerlingen tellende openba re school zegt met de situatie niet gelukkig te zijn, maar geen andere keus te hebben. „Wij mogen niet uitbreiden, en het wordt hier te krap. Wij hebben elf klassen en maar negen loka len." Een speellokaal is inmid dels ook opgeofferd voor klas ruimte. Woordvoerder J. Kerstjens, ouder van een leerling in groep zes, is verontrust over de gang van zaken, waartegen volgens hem zo'n 60 van de 70 ouders bezwaar maken. Volgens Kerst jens zijn de ouders door de overplaatsing van de klassen overvallen. „Ik kreeg een brief thuis. Er volgt nog een informa tie-avond, maar dan hebben wij niets te zeggen." Directeur Hogenbirk zegt dat al vanaf april brieven naar de ouders zijn gestuurd, waarin werd aangekondigd dat de school niet zonder dependance zou kunnen. „Het wordt ge steund door de medezeggen schapsraad, al is die er ook niet gelukkig mee." Het is niet uitge sloten dat bij groei van de school nog meer klassen aan de Ursulasteeg komen te zitten. Brandtrap De directeur vindt het logisch dat de schoolleiding zelfstandig heeft besloten, welke klassen moeten verhuizen. „We kozen voor groep zes en zeven, omdat in de dependance de leerlingen via een soort luxe brandtrap naar de lokalen op de eerste verdieping moeten gaan. Daar over kun je geen jonge leerlin gen laten lopen." De intercon fessionele Mariënburch school, die zo'n zeven jaar terug werd gebouwd, heeft een overschot aan lokalen. Ouder Kerstjens zegt dat al vier jaar geleden duidelijk was dat de school «uit haar jasje groeien. Bovendien zou archi tect Wiek Röling bij zijn ont werp aan de Vliet rekening heb ben gehouden met uitbreiding. Er zou een etage bovenop kun nen komen. Volgens N. Smulders van de gemeente geeft het rijk echter geen geld voor die uitbreiding, die ongeveer vier ton zou kos ten. „In de wet staat, dat als een school te klein wordt eerst naar lege lokalen binnen een straal van 1500 meter moet worden gezocht. En die waren er." De verontruste ouders over leggen vanavond wat hen ver der te doen staat. Even lijkt de heilsoldate met haar kerstpot in de verdrukking te raken. Het is zaterdag middag, het regent en de bezoekers van het winkelcentrum aan de 5-Meilaan verdrin gen elkaar voor een plekje onder de luifel. De lange, vriendelijke vrouw trotseert de penetrante loempiadamp uit het kraampje dat zo wat op haar schoenpunten staat. Ze heeft Jamin in haar rug en reclameborden, winkeluitstallingen en bakken voor snoep- wikkels en vette papiertjes in haar flanken. 'Voor de kerstfeestvieringen' staat op haar eigen ielerige bordje. Het vele winkelpubliek perst zich tussen de obstakels door. De heilsoldate en de aan een driepotige standaard bungelende kerst- pot kunnen nu elk moment omvallen. En toch blijft het geluid van vallend muntgeld klinken. Door het gekrioel is niet te zien, wie de op een braadpan gelijkende pot vul len. Het hoofd van de heilsoldate, dat boven alles en iedereen uitsteekt, knikt onafgebro ken. Als de ergste drukte voorbij is, wordt ze om singeld door de klanten van de loempiaver koper. Zij peuzelen de lekkernij onder de luifel op en beginnen ongeneerd met volle mond met de heilsoldate te converseren. De aanblik van vette lippen doet haar niets. Ze neemt de tijd voor de koetjes en kalfjes en onderbreekt het gesprek voor een 'dank u meneer' (of mevrouw), telkens als ze geld hoort rinkelen. Als er enkele minuten lang niemand voor bijkomt, doet ze een stap naar voren. Door de geur heeft ook trek gekregen. Tekst Wim Koevoet Foto Loek Zuyderduin ('Prettige Dagen' Is een rubriek over mensen en gebeurtenis sen rond Kerstmis en Oudjaar. Dit is de eerste aflevering) Diefstal per bromfiets leiden Een 22-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is gister middag beroofd van haar schoudertas met een paar honderd gulden. De vrouw liep op het; trottoir van de Breestraat toen ze van achteren werd ingehaald door een bromfietsen De bijrijder rukte de tas van baar schtiudér, waarna de bestuurder snel door reed. Kerstpakketten breken val leiden De medewerkers van een bedrijf aan de Admiraal Banc- kertweg krijgen deze'week waarschijnlijk wat gedeukte kerstpa- ketten. Dat hebben ze te danjc^n aan een 50-jarige collega die '/n vrfjè dag even op de zéak kwam om wat van zol der te halen. Hij zettè tfen ladder wat onhandig neer, waardoor hij aan het wankelen sloeg. De man tuimelde naar beneden, bo venop de kerstpakketten. Die braken zijn val, waardoor de man er met een gebroken pols en gekneusde schouder van afkwam. WINKELHOF, VOLOP KERSTSFEER EN KADO-IDEEËN! Gezellige kerstkoop-avonden: - Dinsdag 22 december tot 21 uur - Woensdag 23 december tot 21 uur - Donderdag 24 december tot 17 uur - Donderdag 31 december tot 17 uur Alle Winkelhof-ondememers wensen U prettige kerstdagen en een gezond en voorspoedig 1993! Gemeenteraden hebben weinig in te brengen bij polderdiscussie WINKEISHQF LEIDERDORP Zelfs al zeggen de gemeentera den van Voorschoten, Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeter- woude en Alkemade allemaal 'nee' tegen de 2400 huizen in de Papewegsepolder, dan nog wordt de kans dat deze buffer zone tussen de Haagse en Leid se regio groen blijft, niet groter. Dit zegt L. Stolker-Nanninga (PvdA), de gedeputeerde van ruimtelijke ordening. Zij is blij dat de stuurgroep van de wethouders ruimtelijke ordening van de Leidse regio na een jaar soebatten toch met een structuurvisie op de proppen zijn gekomen. „Ik had er niet meer op gerekend, ik hoopte al leen nog maar", zegt ze. „Ik heb al die tijd rekening gehouden met de mogelijkheid dat de stuurgroep uit elkaar zou klappen. Maar de leden zijn tot aan het eind van de rit bij elkaar gebleven. Ja, ook wethouder Ten Have van Voorschoten, ook al blijft hij zich als enige verzet ten tegen bebouwing van de Pa pewegsepolder." Stolker erkent dat de betrok ken gemeenteraden nu al voor een belangrijk deel buitenspel staan. Want wat voor de meest controversiële locatie geldt (de Papewegsepolder tussen Leiden en Voorschoten), geldt evenzeer voor de Broek- en Simontjes- polder, de Boterhuispolder en Krimwijk: „Als de Leidse regio er niet uitkomt, dan hakt de provincie de knopen door. Dat zullen we doen in de geest van de structuurvisie, het plan dat nu voorligt", aldus de gedepu teerde. „Voor dat plan bestaat immers een belangrijk draag vlak, bestaande uit de wethou ders van ruimtelijke ordening van de Leidse regio. Die hebben het gemaakt en de afspraak was daar dat er geen veto's over lo caties zouden worden uitge sproken." Veel gemeenteraadsleden in de regio beschouwen de komende debatten over het plan dan ook als de keuze uit de strop of de kogeL „Dat zullen dan vooral die raadsleden zijn, die alleen oog hebben voor het lokale belang. Het is duidelijk dat 'hun' wet houders een enorme voor sprong hebben als het om re gionaal denken gaat. Bij de stuurgroep heeft al die tijd het regionale belang voorop ge staan. Alleen op die manier kan het geweldige probleem waar Het kan ook in het regionale belang zijn om polders groen te houden. „Zeker, maar daarom heeft de stuurgroep ook een totaalplan gemaakt voor wegen, het open baar vervoer, water én groen. Het is ook niet voor niets dat de stuurgroep ruimte voor maar 8500 huizen heeft gevonden uit de prognoses komt voor de periode tussen 2000 en 2015 een behoefte van 11.000 naar voren. Van die 8500 wil de stuurgroep er dan ook nog eens de helft in de Duin- en Bollen streek bouwen. Dat de stuur groep alleen maar heeft geke ken waar ze al die huizen moest laten, is nietwaar." De Papewegsepolder kan al leen van huizenbouw blijven ge vrijwaard als het rijk van vlieg veld Valkenburg een woonwijk laat maken. Niets echter wijst erop dat het marinevliegkamp binnenkort verhuist. Is het noe men van Valkenburg méér dan een verplicht nummer? „Nou en of. De stuurgroep heeft in niet mis te verstane be woordingen aangegeven dat het voor de ruimtelijke ordening van de Leidse regio het beste is als vliegveld Valkenburg voor woningbouw wordt benut. De provincie denkt daar net zo over. Bij deze locatie is ook goed openbaar vervoer te ma ken, zoals een nieuw station tussen De Vink en dat van Voor schoten. De optie Valkenburg is er echter niet een die morgen al lukt. Dat is geen ramp. Ypen- burg werd toch ook pas in twee de instantie bespreekbaar." Is het tactisch wel zo slim om zelf de Papewegsepolder als één der alternatieven voor Valken burg te noemen? „Als de stuurgroep of de pro vincie dat niet zelf zouden doen dan zijn ze er in de Duin- en Bollenstreek als de kippen bij om ons op die mogelijkheid te wijzen. Vergeet niet dat de Leid se regio de helft van haar pro blemen al bij de noorderlijke buurgemeenten wil oplossen. Je moet niet overvragen." „Hoewel ik zelf ook de grootst mogelijke moeite heb met wo ningbouw in de Papewegsepol der, kan ik Voorschoten toch niet aan een prettige boodschap helpen. In deze discussie gaat het alleen maar om pijnlijke keuzes." FOTO WIM DIJKMAN DtS HtWs

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7