Nek-aan-nek-race Milosevic en Panic Amerikanen en Belgen bereiken havenstad Kismayo Buitenland Vliegverbod Bosnië met geweld afdwingen Extra controles aan grens met Lesotho en Transkei Franse ex-ministers worden toch berecht Meer tong, haring en makreel voor Nederland MAANDAG 21 DECEMBER 1992 Associated Press Nieuwe aardschok in Indonesië jakarta In Indonesië en het noorden van Australië heeft zich vanmorgen een krachtige aardbeving voorgedaan. Het epicen trum van de beving, die volgens het seismologisch centrum in Australië een kracht had van 7,3 op de schaal van Richter, lag in de Bandazee, ruim 400 kilometer ten zuidoosten van het Moluk- keneiland Ambon. Er is nog geen melding gemaakt van slachtof fers. Tien dagen geleden werd het oostelijke Indonesische eiland Flores getroffen door een zware aardschok met vloedgolven. Daarbij kwamen ruim 2.500 Duitsers met kort haar aangevallen hamburg» Drie jonge Duitsers zijn zaterdagavond in een restau rant in Hamburg door een groep buitenlanders mishandeld om dat ze kort haar hadden. De groep had de drie mannen vanwege hun haardracht ten onrechte aangezien voor extreem-rechtse skinheads. De drie werden tegen de grond geslagen en kregen traangas in het gezicht gespoten. Veedieven gedood in Kenya nairobi Bij een overval in het noorden van Kenya zijn vorige week 49 veedieven omgekomen. De bandieten raakten vorige week in hetTurkana-district in gevecht met de veiligheidspoli tie, die extra op haar hoede was na een aanval van gewapende veedieven op nomaden. Bij de schietpartij kwamen 49 veedie- Grensgeschil Qatar en Saudi-Arabië abu dhabi Saudi-Arabië en Qatar hebben gisteren een voorlo pig akkoord bereikt over een al maanden sluimerend grensge schil. De twee landen zullen een commissie instellen die binnen een jaar de definitieve grenzen zal vaststellen. Het conflict ont stond in september toen bij een aanval van Saudische militairen op een grenspost van Qatar drie mensen werden i Radicale Hindoe-leider doodgeschoten new delhi De regionale leider van de radicale Hindoe-partij Bharatiya Janata (BJP) in de deelstaat Jammu-Kashmir, Santosh Thaku, is zaterdag in de stad Doda doodgeschoten. De actie was waarschijnlijk een vergelding van fundamentalistische moslims voor de vernietiging van de moskee in Ayodhya. Hoge politieman Medellin vermoord medellin» In de Colombiaanse stad Medellin is zaterdag een ho ge politieman vermoord. Het hoofd van de recherche, Fernando Posada, kwam om toen voor zijn huis een autobom ontplofte. Volgens de politie was de aanslag het werk van leden van het Medellin-kartel van cocaïnebaas Pablo Escobar. Rode Khmer laat VN-gijzelaars vrij phnom penh Strijders van de Cambodjaanse Rode Khmer heb ben gisteren hun vrijdag gevangen genomen VN-gijzelaars on gedeerd vrijgelaten. Het ging om 10 VN-vredessoldaten en een Russsiche helikopterpiloot. Ze werden vrijgelaten na bemidde ling van de Rode Khmer-generaal Nuon Bunno. Steven Ross van Time Warner overleden new york» Steven Ross, directeur en voorzitter van de bestuurs raad van mediagigant Time Warner is gisteren in New York in zijn slaap overleden. De 65-jarige Ross leed al enige tijd aan prostaatkanker en is overleden aan complicaties die hierbij op traden. Ross was de architect van een van de grootste fusies eind jaren tachtig toen de mediagiganten Time en Wamer werden sa mengevoegd. Bush en Major eens over ontwerpresolutie washington hans de bruijn correspondent De Amerikaanse president Bush en de Britse premier Major zijn het gisteren eens geworden over een ontwerpresolutie voor de VN-Veiligheidsraad, die het mo gelijk maakt het vliegverbod bo ven Bosnië desnoods met ge weld af te dwingen. Maar wan neer, hoe en door wie daartoe zou moeten worden overge gaan, is nog niet geregeld. De Veiligheidsraad zal deze week over zo'n resolutie stem men. Bush en Major ontkenden dat aan Servië een ultimatum wordt gesteld, maar volgens de Amerikaanse defensieminister Cheney krijgt Servië vijftien da gen de tijd om de bombarde menten op Bosnische steden te stoppen. Daarna kan tegen die vliegtuigen worden opgetreden. Hoe dat moet gebeuren, is volstrekt onduidelijk. Major ontkende na zijn overleg met Bush dat in de resolutie zal staan dat Servische vliegtuigen zullen worden neergehaald. De Britten staan in tegenstelling tot de VS huiverig tegenover dergelijke acties, omdat zij vre- De Klerk ontslaat zes generaals JOHANNESBURG AP-Rtr-DPA De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren de veiligheidsmaatre gelen aan de grenzen met Leso tho en Transkei verscherpt na aanslagen op blanken, waarbij een dode en vijf gewonden vie len. Op de wegen naar Transkei werden controleposten inge steld. Bij boerderijen aan de grens met het geheel door Zuid- Afrika omsloten Lesotho wer den extra politie-patrouilles uit gevoerd. President De Klerk heeft za terdag zes generaals ontslagen in het kader van een zuiverings actie onder militairen en toege- Waarnemers: Onregelmatigheden bij stembusstrijd De Servische president Milosevic en zijn grote rivaal, de huidige premier Milan Panic van klein-Joegoslavië (Ser vië en Montenegro), zijn volgens de eerste prognoses gis teren bij de Servische presidentsverkiezingen ongeveer even sterk geëindigd. Geen van beiden haalde in de eer ste ronde zoveel stemmen dat hij de overwinning al kan claimen. belgrado gpd-ap Volgens de prognose, gedaan door het Belgradose bureau Partner, eindigden beide presi dentskandidaten op 37 procent. Daarbij moet worden aangete kend dat er geen onderzoek is gedaan in de provincie Kosovo. Daar zijn alleen de Serviërs naar de stembus gegaan en zij heb ben vermoedelijk en bloc op Milosevic gestemd. Volgens dezelfde peiling zou de oppositie-coalitie Depos met 36 procent als grootste partij in het Servische parlement zijn ge ëindigd. De socialisten haalden 31 procent, de zeer nationalisti sche radicale partij 17 procent en de democraten 12. Alle ove rige partijen haalden de kies drempel niet. De peiling werd uitgevoerd in opdracht van de verkiezingsstaf van Panic. Hoe betrouwbaar de cijfers zijn, is onduidelijk. Het bureau Partner heeft geen erva ring in dergelijke onderzoeken. Bovendien zijn er in totaal slechts 60 stembureaus onder zocht en daarbij zijn 1370 men sen ondervraagd. Een dergelijke steekproef is eigenlijk te klein om vergaande conclusies op te baseren. De definitieve uitslag wordt pas donderdag verwacht. Als zowel Milosevic als Panic geen meerderheid krijgt, wordt op 3 januari een tweede ronde gehouden. De verkiezingen zijn niet overal zonder problemen verlo pen. In Dimitrovgrad bij de Ser vische zuidgrens waren volgens de waarnemers vertegenwoor digers van oppositiepartijen uit de meerpartijen-kiescommissie verd de politie inge- Zware klus -• '1-i zen voor vergelding tegen de Britse VN-troepen in Bosnië. ,,We moeten niet onnodig de soldaten van andere landen daar in gevaar brengen", erken de Bush gisteren. Ook Frankrijk was er aanvankelijk niet voor, maar zou wel een in vage be woordingen gestelde resolutie willen steunen. Bush zei geen verzet te verwachten van Rus- landi Dat houdt in dat alleen China met zijn vetorecht in de Veiligheidsraad de resolutie nog kan tegenhouden. De VS en hun bondgenoten willen niet zonder rugdekking van de VN tegen Servië optre den. De Amerikanen hebben de voorbije weken herhaaldelijk op actie aangedrongen, maar de Britten en Fransen hebben dat lange tijd afgehouden. De VN- resolutie waarin in oktober het vliegverbod werd ingesteld spreekt over actie „met alle mo gelijke middelen", zonder dat nader aan te duiden. De Ameri kanen hebben gevechtsvliegtui gen in het Middellandse Zeege bied die snel in actie kunnen komen. Ook Nederland is be reid vliegtuigen te sturen om het VN-verbod af te dwingen. Wuhan Een handelaar in lompen en metalen heeft nogal wat moeite om zijn kar over de rails te trekken. Hij hoeft zich niette haasten want de spoorlijn in de Chinese stad Wuhan wordt nauwelijks gebruikt. Zakenman Peter Woo uit Hong Kong is echter van plan fors te investeren in de stad en de oude rails te vervangen door nieuwe. foto reuter dennis owen Serviërs Belgrado, brengen hun stem uit. foto reuter emil vas roepen omdat de oppositione- len de orde zouden verstoren. Op de registratielijsten van stemgerechtigden stonden vol gens radio- en tv-berichten gro- wekkende voorbeelden" van mogelijke verkiezingsfraude. Veel mensen hadden de lijs ten gecontroleerd om te zien of hun namen erop stonden en te aantallen mensen die reeds hadden de rechter ingeroepen waren overleden. Internationale om indien nodig alsnog stern- meldden „zorg- recht te krijgen. De Servische Voor betrokkenheid AIDS-schandaal parus hans gertsen correspondent Ex-premier Laurent Fabius en twee van zijn voormalige minis ters, Edmond Hervé en Georgi- na Dufoix, worden toch berecht voor hun rol in het Franse AIDS-schandaal. De drie voor malige bewindslieden zijn lopen weekeinde wegens 'het niet verlenen van bijstand aan personen in nood'. Fabius, Dufoix en Hervé zul len verantwoording moeten af leggen voor een speciaal tribu naal, de Haute Cour. Dat tribu naal is volgens de Franse grond wet de enige instantie die be voegd is te oordelen over mis drijven die politici in hun func tie hebben begaan. In de jaren 1984 en 1985 diende de Franse bloedbank willens en wetens met het HIV- virus besmet bloed toe aan naar schatting 2000 hemofilie-pa- tiënten. Dat heeft tot nu toe aan enkele honderden mensen het leven gekost, terwijl naar schat ting nog eens 1500 patiënten aan de gevreesde ziekte zullen overlijden. Oppositieleider vermoord in Tadzjikistan De leider van de islamitisch-de- mocratische coalitie in het Tad- zjiekse parlement, Saheb Na- zarov, is zaterdag in de hoofd stad Doesjanbe vermoord. Dit heeft het Democratische Volks front, lid van de oppositiecoali tie, gisteren bekendgemaakt. Volgens het Volksfront is Na- zarov omgebracht door een groep pro-communisten. De oppositieleider werd doodge schoten in een woning waar hij enkele dagen geleden was on dergedoken. In een ander deel van Doesjanbe werden twintig lijken van jongeren van 18 tot 20 jaar gevonden, zo verklaarde het front. Pro-communistische eenhe den hebben vorige week Doesjanbe onder hun gezag ge bracht na een buitengewone parlementszitting die was uitge lopen op een overwinning voor de aanhangers van oud-presi dent Rachmon Nabijev. Twee artsen die destijds ver antwoordelijk waren voor de gang van zaken bij de Franse bloedbank, zijn inmiddels tot gevangenisstraffen veroordeeld. De verantwoordelijke politici le ken heel lang de dans te zullen ontspringen, tot woede van de publieke opinie. Vorige week nog dreigde het parlement de ingewikkelde pro cedure om zeep te helpen om dat Fabius, tegenwoordig partij leider van de Franse socialisten, zichzelf aan vervolging wilde onttrekken. Dat wekte de woede van zijn eigen partijgenoten, die Fabius lafhartigheid verweten. De socialisten weigerden daar om uit solidariteit de twee an dere in opspraak geraakte mi nisters, ook socialisten, aan te klagen. Onder druk van de publieke opinie moesten Fabius en zijn partij eind vorige week schielijk terugkomen op hun standpunt. De leider van de socialisten vroeg zijn collega-parlementari- ers zaterdag hem en de twee ex- ministers aan te klagen omdat 'de eer en de waarheid' dat ei- Kiescommissie, die op de hand van Milosevic is en Panics kan didatuur dagenlang tegenhield, besloot gisteren de gerechtelijke bevelen naast zich neer te leg gen. Regeringspartij Taiwan wint verkiezingen De regerende Nationale Partij van Taiwan de Kuomintang heeft zaterdag de eerste alge mene verkiezingen in meer dan 40 jaar gewonnen. De partij moest echter een gevoelige klap incasseren van de oppositionele Democratische Progressieve Partij (DPP). De Kuomintang won met 61,6 procent van de stemmen in to taal 96 van de 161 zetels in de Yuan (het parlement). De DPP, die zeven jaar geleden werd op gericht, krijgt in totaal 50 zetels. De DPP wil dat Taiwan zich on afhankelijk van China verklaart, terwijl de Kuomintang officieel nog steeds streeft naar hereni ging met de Volksrepubliek. In totaal telt het parlement 161 zetels, waarvan er 125 door directe verkiezingen werden voorzien. De resterende 36 ze tels zijn naar evenredigheid ver-, deeld naar het aantal stemmen dat in de kiesdricten werd be haald. De Kuomintang heeft welis waar de meerderheid behou den, maar haar positie is ver zwakt. Van de 125 rechtsstreeks gekozen afgevaardigden gingen er slechts 73 naar de regerings partij, tegen 37 voor de DPP. BRUSSEL» ALYK CORRESPONDENT EG Veel sneller dan verwacht heb ben de EG-ministers voor vis serij gisteren een akkoord be reikt over het visserijbeleid voor de komende tien jaar. Al leen Spanje stemde tegen. Daarnaast hebben de minis ters de quota voor het komen de jaar vastgelegd. De Neder landse vissers zijn daarbij re delijk goed bediend. Minister Bukman (landbouw en visse rij) keerde gisteren dan ook 'tevreden' uit Brussel terug. De voor volgend jaar voor Nederland vastgestelde quota liggen voor tong, haring en makreel hoger dan vorig jaar. De Nederlandse vissersvloot mag in het komende jaar aan tong 23.675 ton vangen (was 18.000), aan haring 90.139 (was 86.000) en aan makreel 42.790 (was 39.000). Alleen bij schol en kabeljauw moet er iets af. Spanje stemde tegen omdat het vindt dat zijn grote visse rsvloot in de EG oneerlijk wordt behandeld. Spanje heeft minder toegangsrechten tot de EG-wateren dan de 'oudere' lidstaten. De Spaanse tegen stem kan het nieuwe visserij beleid echter niet blokkeren. In de komende tien jaar komt het accent vooral op het behoud van de visstand te lig gen, dat wil zeggen op het milieu. In enkele EG-wateren is in de afgelopen jaren de vis stand dramatisch achteruit ge gaan. Per 1 januari 1995 zal onder meer een licentiesysteem van kracht worden, dat ook geldt voor schepen uit derde landen die in de EG-wateren vissen. Wie een vergunning wil krij gen, moet zijn schip eerst la ten registreren. Zonder licentie is vissen onmogelijk. geven dat sommige legereenhe den zich op onwettige wijze met politiek hebben ingelaten. Sommige onderdelen van de strijdkrachten zijn daar nu nog steeds mee bezig, aldus de pre sident. Het ANC liet in een eerste re actie weten dat de bekendma king van De Klerk de beschuldi gingen van de anti-apartheids beweging bewijzen. De organi satie prees De Klerk echter ook voor het openbaar maken van de bevindingen en liet weten dat de gesprekken met de Zuid afrikaanse regering door zullen gaan. Voedselkonvooi op weg naar Baidoa correspondent Zo'n 300 Amerikaanse en Belgische militairen zijn gistermorgen in de Zuidsomalische haven stad Kismayo aangekomen en hebben onmiddel lijk de haven en het lokale vliegveld ingenomen. Enkele uren later landden reeds de eerste vlieg tuigen met voedselhulp. De buitenlandse troepen willen nu zo snel mo gelijk de routes naar het binnenland veiligstellen om het voedsel naar omringende dorpen te kun nen brengen. De onveiligheid in Kismayo heeft de hulpverlening in en rondom de stad maan denlang lamgelegd. Evenals de landing van Amerikaanse troepen in de Somalische hoofdstad Muqdisho tien dagen geleden, verliep de inneming van Kismayo zon der problemen. Terwijl Amerikaanse mariniers op het strand aan land gingen, landden Belgische troepen met helikopters op het vliegveld. De gewapende bendes die de inwoners van Kis mayo en internationale hulpverleners de afgelo pen weken op grote schaal hebben geterroriseerd en geplunderd, waren in geen velden of wegen meer te bekennen en van enig verzet was dan ook geen sprake. De meeste strijders hadden de stad aan de vooravond van de invasie verlaten of heb ben hun wapens verstopt. Kismayo is van groot belang voor de distributie van voedsel in het gehele zuiden van Somalia, maar heeft die taak de afgelopen maanden nau welijks kunnen vervullen vanwege aanhoudende overvallen op hulpverleners, voedselkonvooien en schepen. Tientallen hulpverleners sloegen een week geleden op de vlucht toen een nieuwe golf van plunderingen de stad overspoelde en er bloe dige gevechten uitbraken tussen verschillende clan-legers. Gisteren is ook het eerste grote, door buiten landse troepen bewaakte voedselkonvooi vanuit Muqdisho vertrokken naar de zuidwestelijke stad Baidoa. De vrachtwagens vervoeren in totaal 300 ton voedsel. De zes transporten die de afgelopen vier maanden via de weg naar Baidoa zijn uitge voerd, werden allemaal geplunderd. Bardera, ten westen van Baidoa, is waarschijn lijk de volgende stad die door buitenlandse troe pen zal worden ingenomen. Hierbij kunnen ech ter de nodige moeilijkheden worden verwacht, daar de speciale VS-afgezant in Somalia, Robert Oakley, heeft verzekerd niet van plan te zijn te gaan praten met generaal Morgan, die Bardera in handen heeft. Morgan is de zwager van de ver dreven dictator Siad Barre en wordt door Oakley gezien als een oorlogsmisdadiger, die verant woordelijk is voor de dood van veel Somalicrs.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5