Vrijwilliger wordt kieskeuriger Binnenland 'Weigeryups grijpen hun nieuwe kansen' PvdA-kamerlid: Fractie 'survival of the fittest' Protest tegen vernietiging moskee December, de alcoholmaand bij uitstek Een ijzigeonwezenlijke sfeer Mijn vrouw kreeg ik nog los Besmette ficussen vernietigd MAANDAG 21 DECEMBER 1992 3 Man vermoord in Heerlen heerlen» Een 21 -jarige inwoner van Heerlen is het afgelopen weekeinde op gewelddadige wijze van het leven beroofd. De po litie heeft in verband daarmee twee mannen van 23 en 26 jaar aangehouden. Hoe de man is omgebracht, wil de politie niet zeggen in belang van het onderzoek. Het ontzielde lichaam werd zaterdagochtend vroeg gevonden, de twee verdachten werden in de loop van zaterdag aangehouden. Twee doden bij botsing tegen boom Bij een verkeersongeluk in Amsterdam zijn het afge lopen weekeinde twee doden gevallen. Het gaat om twee inzit tenden van een auto die komend vanuit de IJtunnel op de Prins Hendrikkade door nog onbekende oorzaak zaterdagmorgen vroeg een boom ramde. Een derde inzittende werd daarbij zwaar gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. 'RDM kan toeleveren aan Taiwan' den haag De Rotterdamse werf RDM kan een belangrijke toele verancier zijn voor Taiwan, zo heeft staatssecretaris Van Rooy van buitenlandse handel gisteren gezegd voor de televisie. De bewindsvrouw wees erop dat Taiwan nog beschikt over tekenin gen van onderzeeboten, na levering hiervan in 1982 door de Rotterdamse werf Wilton-Fijenoord. Over onderdelen wordt ge praat, aldus Van Rooy, die zei dat het voor de hand ligt dat RDM kan gaan leveren. Op grond van afspraken met de Volksrepu bliek China uit 1984 gaf de regering eerder dit jaar geen goed keuring aan RDM om onderzeeboten te leveren aan Taiwan. „Wij houden ons aan de afspraak", zei Van Rooy over de relatie met de Volksrepubliek, maar zij sprak ook over een 'grijs gebied' van orders uit Taiwan die nog wel mogelijk zijn. haag gpd-anp Het afgelopen jaar hebben vier duizend jonge mannen dienst geweigerd, duizend meer dan normaal. Volgens de Vereniging Dienstweigeraars (VD) specule ren deze weigeraars al min of meer op de afschaffing van de dienstplicht. Het gaat niet om serieuze ge wetensbezwaarden, stelt M. Gerritsen van de Vereniging Dienstweigeraars (VD). De be trokkenen speculeren erop dat ze de erkenningsprocedure als gewetensbezwaarde kunnen rekken tot 1 januari 1998, wan neer de opkomstplicht wordt af geschaft. Zij zouden dan hele- den haag «anp Het PvdA-kamerlid Marjet Oc- kels heeft gisteren in een inter view met HP De Tijd Op Zon dag felle kritiek geleverd op de fractie en op partijvoorzitter Felix Rottenberg. De partij wordt volgens haar om zeep ge holpen. De kamerleden houden zich volgens haar veel te veel bezig met hun eigen positie. In het interview valt Ockels ook een aantal van haar collega's persoonlijk aan. Vice-fractievoorzitter Leijnse reageerde gisteren terughou dend op de uitlatingen van Oc kels, die sinds ruim een jaar in de Kamer zit. Hij sluit niet uit dat de fractieleiding haar ter verantwoording zal roepen. Meer wilde Leijnse niet zeggen „omdat het anders alleen maar erger wordt". Ockels zelf was gisteren niet bereikbaar. Vol gens een fractiewoordvoerder is zij al enige tijd ziek thuis. Ockels verwijt haar collega's dat ze „geen gevoel van zorg hebben voor de mensen die ons Werk moet ook 'hulpverlener' wal opleveren Vrijwilligersorganisaties kunnen steeds moeilijker men sen vinden. Vrijwilligers worden namelijk kieskeuriger en stellen meer eisen aan hun 'baan', zo blijkt uit een on derzoek van de Leidse hoogleraar psychologie Diekstra. Voldoet het vrijwilligerswerk niet aan hun eisen, dan kappen ze er mee. door de bezuinigingen juist steeds meer zijn aangewezen op onbetaalde krachten. Volgens Diekstra is de gemid delde vrijwilliger kieskeuriger geworden. „Men heeft een gro tere afkeer van verplichtingen en stelt de opbrengst meer op de voorgrond. Wanneer aan de ze voorwaarden niet wordt vol daan, voelt meri zich eerder vrij om op zoek te gaan naar andere vormen van vrijetijdsbeste ding", concludeert Diekstra. Diekstra verrichtte zijn onder zoek onder zevenhonderd vrij willigers bij de SOS Telefonische Hulpdienst (THD). Dienstbaar heid en zelfontplooiing blijken de belangrijkste redenen waar om mensen zich daar als vrij williger aanmelden. Het onder zoek werd uitgevoerd omdat vrijwilligersorganisaties steeds meer moeite hebben om vrij willigers te werven, terwijl ze Om in te spelen op de wen sen van potentiële vrijwilligers is gekeken naar de motivatie van de mensen die al bij de THD werken. De in totaal 1.400 vrijwilligers bij de 26 THD's in Nederland voeren per jaar on geveer 180.000 telefoongesprek ken met mensen die in de pro blemen zitten. Dat gebeurt ano niem, zowel van de kant van de bellers als van de hulpverleners. De gemiddelde leeftijd van de THD-vrijwilliger ligt rond de 50 jaar. De THD'ers waren over het algemeen positief over hun werk. „Men ervaart een gemis aan zinvolle contacten of aan mogelijkheden om zinvol en bevredigend actief te zijn in de maatschappij en zoekt - en maal niet meer in dienst hoe ven. Minister Ter Beek nam eer der dit jaar nog een aantal maatregelen waardoor het feno meen 'weigeryuppie' juist moet verdwijnen. Hét gaat vooral om een snelle schifting van princi piële dienstweigeraars en men sen die om andere redenen niet in dienst willen. Volgens Gerritsen zorgen vooral de juristencollectieven voor de extra toestroom van dienstweigeraars. Zijn eigen or ganisatie, die 1.400 leden telt en door gebrek aan vrijwilligers een marginaal bestaan leidt, verwelkomt jaarlijks niet meer dan 150 nieuwe leden. 'Emotioneel arme sfeer bij kamerleden hebben afgevaardigd", dat ze het werk in de fractie niet eerlijk verdelen en dat ze een „egocen trische mentaliteit" ten toon spreiden „die nog wordt ver sterkt door de naderende ver kiezingskoorts, door de nog im mer slechte peilingen en door de voortdurende dreiging van een grootscheepse personele schoonmaak". De „emotioneel arme sfeer" in de fractie werkt volgens haar door op kiezers en sympathisanten. De PvdA-fractie ontbreekt het volgens Ockels aan teamgeest. Ze stelt dat de zittende kamerle den niet kijken naar wat nieuw komers kunnen doen, maar dat wordt gewerkt volgens een soort pikorde. Wie daarin een hoge plaats inneemt, wordt volgens Ockels bevoordeeld bij de ver delingvan de portefeuilles. „Het is in dc fractie nu echt een speeltuin van de survival of the fittest", aldus Ockels in het in terview. Ockels zegt dat de PvdA-frac tie momenteel bestaat uit „een stel macho's", waarbij ze met name de kamerleden Vos en Melkert noemt. „Zoals Vos met vrouwen omgaat, houd je niet voor mogelijk", aldus Ockels. Staatsloterij ontfermt zich over paardentoto den haag anp De Nederlandse paardesport- totalisator gaat voor de derde maal in zeven jaar van exploi tant veranderen. Na het Engelse Ladbroke en de stichting Ne derlandse Draf- en Rensport zal nu de Nederlandse Staatsloterij zich over de 'Hippo Toto' ont fermen. Daarmee is meteen een einde gekomen aan de hachelij ke financiële situatie van de Ne derlandse Draf - en Rensport (NDR), die sinds augustus met grote tekorten kampt. Hippo Toto wordt op korte termijn een divisie van de stich ting Exploitatie Nederlandse Staatsloterij (SENS), waarvan de Staatsloterij zelf de andere poot vormt. De jaarlijkse omzetten van de twee divisies worden in 1993 geschat op respectievelijk 110 en 800 miljoen gulden. De partijen gaan voorlopig vijf jaar samenwerken, waarbij de Staatsloterij ongeveer 80 mil joen gulden in de nieuwe part ner steekt. Negen miljoen is voor de overname van het toto apparaat, de rest wordt ver spreid over de gehele periode voornamelijk uitgekeerd als prijzengeld bij de paardenraces. den haag Bijna vijfhonderd moslims hebben giste ren bij de Indiase ambassade in Den Haag gedemon streerd tegen de vernietiging van de beroemde mos kee in Ayodhya in India door hindoes begin deze Alkmaarse officier wil aansprakelijkheid caféhouder bij drankmisbruik den haag theo haerkens De billboards langs de snelwegen zijn nog niet vervangen, maar langs de secundaire wegen wordt al gewaarschuwd tegen drank in het verkeer. 'Ieder glas is een gevaar op de weg. Rij alcoholvrij', luidt de nieuwste slogan waarmee de overheid en Veilig Ver keer Nederland dit jaar campagne voeren. Traditioneel is december de maand waar in de drank rijkelijk vloeit. De slijter adver teert meer dan in de rest van het jaar en ook de organisaties die zich zorgen maken over het gebruik van alcohol zijn actiever dan anders. De Alkmaarse officier van justi tie Bueno wil nu ook de ondernemers in de horeca aansprakelijk stellen voor gebruik van drank in het verkeer. Veilig Verkeer Nederland (WN) heeft de slogan 'Rij alcoholvrij' aangescherpt met de zin 'Ieder glas is een gevaar op de weg'. „Veel mensen realiseren zich niet dat ook in het eerste glas bier alcohol zit", verklaart woordvoerster Enink. De blauw-witte aan plakbiljetten moeten het publiek op dat 'misverstand' wijzen. „Bovendien is het ge makkelijker niet te drinken dan na één glas te stoppen." Samen met WVC en Verkeer en Water staat heeft WN drie nieuwe spotjes ge maakt die deze maand al veelvuldig zijn uitgezonden via radio en televisie. Telkens als de omroepen een paar minuten over hebben, gaan de waarschuwingen de ether in. „We weten niet hoe vaak dat gebeurt, maar we hoeven er ook niet voor te beta len", aldus Enink. De filmpjes - met het geraas van op el kaar knallende auto's en rinkelend glas - zijn harder en directer dan voorheen omdat het „maatschappelijke draagvlak groter is geworden. Steeds meer mensen wijzen het gebruik van alcohol in het verkeer af. Het is niet langer stoer om te rijden met een slok op". Het denken hierover heeft zich ontwik keld van angst voor een bekeuring tot angst voor een dramatisch ongeluk. Vooral het drinken buitenshuis levert problemen op in het verkeer. En dat ver- Idaart de oproep van de officier van justitie in Alkmaar om te bestuderen of iets kan worden ondernomen tegen uitbaters van cafés en restaurants die hun klanten maar volgieten. De klasse-restaurants in ons land zijn daar niet zo voor. „Mensen zijn zelf verant woordelijk en dus ook zelf aansprakelijk", klinkt het eensgezind. Maar in de praktijk wordt de verantwoordelijkheid wel degelijk gevoeld. Het betere restaurant ziet een gast ook graag terug en beschouwt enige zorg op dit vlak als onderdeel van de service, waar bij tact het sleutelwoord is. „Tegen iemand die net voor duizend gul den heeft verbrast, zeg je niet dat hij hart stikke gek is als hij nu in zijn auto stapt", al- vindt - die mogelijkheden bij de THD." Driekwart van de vrijwilligers liet weten dat hun werk de rela tie met hun partner op een of andere manier heeft veranderd, voornamelijk in positieve zin. Anderen vonden dat door het telefoonwerk de contacten met familie, vrienden of collega's buiten de dienst meer diepgang hadden gekregen. De vrijwilligers vinden het aan de andere kant een groot gebrek dat zij niet weten wat het effect van de telefoonge sprekken is. Volgens Diekstra is het van groot belang dat vrijwil ligers de kans krijgen hun erva ringen te delen met collega's of begeleiders. Begeleiders moeten het onderling uitwisselen van ervaringen stimuleren. Een andere aanbeveling van Diekstra is dat de THD's aan een vorm van loopbaanplan ning moeten gaan doen. In eer ste instantie moeten vrijwilli gers worden opgeleid voor het werk. Na verloop van tijd is het zaak de medewerkers alterna tieven te bieden zodat zij zich binnen de hulpdienst verder kunnen ontplooien. Verder meent Diekstra dat door het geven van een nieuwe status aan het vrijwilligerswerk, de positie aantrekkelijker kan worden. In plaats van vrijwilli ger zouden de medewerkers bij voorbeeld „hulpverlener-in-op- leiding" kunnen heten. Roofoverval op bezoekers café wormerveer gpd Vijf of zes mannen hebben in de nacht van vrijdag op zater dag een gewapende overval ge pleegd in een café in Wormer- veer. Personeel en bezoekers moesten onder bedreiging van vuurwapens geld en sieraden afgeven. Eén man raakte hier bij gewond. Hij kreeg een klap met de kolf van een pistool in zijn gezicht en moest zich in een ziekenhuis in Zaandam la ten behandelen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de da ders. De politie zegt dat onduide lijk is hoeveel mensen zich op het moment van de overval in het café bevonden. Het is ook nog onbekend welk bedrag de overvallers hebben buitge maakt. De eigenaar van het ca fé is in elk geval de dagop brengst kwijt. vervolg voorpagina jr „Met Martinair, heeft u familie in het toestel?". Zo begonnen telefonistes van Nederlands tweede luchtvaartmaatschap pij vanmorgen het gesprek met tientallen verontruste familie leden van mensen die mogelijk in het verongelukte toestel za ten. Martinair werd vanmorgen bestookt met honderden tele foontjes van mensen die wan hopig hoopten dat de lucht vaartmaatschappij iets zou we ten over het lot van de passa giers van Martinair vlucht MP 495. Vanmorgen rond half zes was de DC 10 opgestegen van Schiphol met 340 mensen aan boord. Een handvol familieleden wachtte vanmorgen in het Mar tinair-gebouw gelaten af op ver dere mededelingen van Martin air. In een hoek van het ge bouw, vlak bij de vijf telefonis tes zaten zij stilletjes bij elkaar. De angst was van hun gezichten te lezen. Hun handen omklem den trilend bekertjes koffie. „Deze onzekerheid is on draaglijk", zei een mevrouw. Een man van middelbare leef tijd liep te ijsberen. „Ik weet het niet, ik weet het niet". Gronds- gen. tewardessen hielden het groep je afzijdig van de pers. Ondanks de feestelijke kerstbomen op de kamers van de medewerkers van Martinair hing er in het ge bouw een ijzige, bijna onwezen lijke verslagen sfeer. Vermoedens en geruchten. Het vliegtuig zou over de kop geslagen zijn. Er zou vlak voor de landing vanmorgen om half negen op het vliegveld in Faro in de Portugese Algarve een ex plosie in het vliegtuig hebben plaatsgehad. Ze worden tegen gesproken door woordvoerder Udo Buys van Martinair. „Over het aantal gewonden en doden stapel is nog niets te zeggen. Wel dui delijk is dat er in het toestel brand is uitgebroken." De telefonistes zitten met be zwete gezichten aan de balie. De telefoons blijven aan één stuk door rinkelen. Het is kwart over elf in de ochtend. De eerste persconferentie is in volle gang. Martin Schroder, de hoogste baas van Martinair heeft zich tot op dat moment nog niet la ten zien. Hij blijkt in Amerika te zitten. Door alle consternatie heeft niemand tijd gehad de be- drijfsvlag voor het gebouw half stok te hangen. Passagier: Bij derde landingspoging hoorde ik een ontploffing „Ik kon mijn vrouw nog loskrij gen, maar mijn schoonmoeder heb ik niet meer gezien. Ik weet niet waar ze is". L. Riheiro was één van de passagiers van het rampvliegtuig van Martinair dat vanochtend op het vliegveld van Faro neerstortte. Volgens Riheiro stortte het vliegtuig neer bij een poging om te landen. „Het weer was slecht en het vliegtuig schommelde een beetje. Bij de derde lan dingspoging kwam het vliegtuig hard neer. Uit mijn raam, aan de linker zijde, zag ik dat een motor in brand stond en de grond raakte". Het eerste wat Riheiro deed was zichzelf uit de riemen be vrijden. „Daarna heb ik mijn vrouw losgemaakt en mijn schoonvader en zocht ik mijn schoonmoeder, maar haar heb ik niet meer gezien. Daarna zijn we uit het vliegtuig gevlucht". In het ziekenhuis is het vol gens hem een chaos. „Er liggen hier veel gewonden. Er liggen hier veel mensen met brand wonden". Een andere passagiere, die achterin het toestel zat, vertelt volkomen overstuur dat het vliegtuig voor de landing een half uur lang „vreselijk tekeer ging", vermoedelijk als gevolg van het slechte weer. Ook zij maakt er melding van dat de piloot tot twee keer toe trachtte te landen. „Toen het toestel op de grond kwam hoor de ik een ontploffing. Mensen vielen over elkaar heen. Ik was aanvankelijk mijn man kwijt. Een tweede ontploffing volgde en volgens mij heeft deze alle doden veroorzaakt. Het leek wel of het achterste stuk van het vliegtuig omhoog klapte. Ik ben toen snel uit het wrak ge kropen". maand. Bij de hevige rellen die de vernietiging bege leidden, vielen honderden doden. De moslims eisten gisteren onder meer de wederopbouw van de vernie tigde tempel. foto anp koen suyk dus eigenaar Vogelzang van La belle Epo que in Assen. Maar als twee mensen samen een fles rode én een fles witte wijn hebben gedronken, bieden we wel aan om een taxi te bellen. „Gaat het om een goede klant, dan breng ik die in de eigen auto wel eens thuis en laat iemand van het personeel er achter aan rijden om me op te halen." Ook de maitre d'hotelvan De Kersentuin in Am sterdam speelt zelf nog wel eens voor taxi. Vogelzang ziet echter ook dat zakenlui steeds vaker afzien van cognac of likeur na de koffie. „Vroeger dronken ze er gemakke lijk vier. Nu blijft het bij één of ze bestellen een watertje." La belle Epoque houdt er te genwoordig dan ook een 'waterkaart' op na. Mevrouw Goudsmit van Auberge De Kievit in Wassenaar signaleert dat steeds vaker wordt afgesproken wie er naar huis rijdt. „Dat doe ik zelf ook als ik met mijn man uit ga" Eigenaar Rijpkema van de Prins van Oranje in Baarn stelt vast dat zijn suggesties om een taxi te nemen steevast worden ge negeerd. „Ik heb ook wel eens gezegd: er is veel politiecontrole, dus past u alstublieft op." Over het algemeen stellen de exploi tanten van de top-zaken dat bij hen eigen lijk nauwelijks sprake is van drankmisbruik. „Mensen die vier uur aan tafel zijn geweest, hebben natuurlijk wel wat op, maar je merkt niets aan ze. De meesten zijn wel wat gewend." rusenhout» Bij drie plantenkwe- kerijen in Rijsenhout, Mijdrecht en Vrouwenakker is vanochtend rond negen uur begonnen met het weghalen van ongeveer 1,3 mil joen ficussen. De planten moeten volgens de Plantenziektenkundige Dienst van het ministerie van landbouw worden vernietigd, om dat ze zijn besmet met trips, een schadelijk insect. De ficussen worden in vrachtwagens afge voerd naar de vuilstort in Wilnis. Verwacht wordt dat de werk zaamheden tot en met donder dag zullen duren. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn de plantenkwekers en de land bouworganisaties een schade vergoeding overeengekomen Vorige week hadden de kwekers hun bedrijfsterreinen gebarrica deerd om te voorkomen dat de ficussen onder politiedwang zouden worden verwijderd. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3