9 Rake klappen van Koss x&è v \M" Sport Erik Duyvelshoff sterk op 1500 meter shorttrack Val De Marreiros zonder gevolgen vie zei dat T ACHTER4F MAANDAG 21 DECEMBER 1992 a brouwer de koning leuven «anp Erik Duyvelshoff zorgde in Leu ven voor de enige Nederlandse overwinning tijdens de wedstrij den om de Sylvester Cup. De 20-jarige shorttracker van IHC uit Leiden zegevierde op de 1500 meter. Duyvelshoff geldt al enige ja ren als één van de talentvollere schaatsers op de korte binnen baan. Lichamelijk ongemak, waaronder een gebroken enkel, verhinderde echter zijn ont plooiing. Begin dit jaar werd hij voor het eerst nationaal kam pioen. Duyvelshoff noteerde een winnende 2.39,71. In Leuven kwamen meer dan 140 schaatsers voor de twee daagse wedstrijd aan de start. Daarbij was de de complete Amerikaanse selectie, die met Amy Petersen winnares op 500 en 1000 meter een bij zonder sterke troef had. Daar naast zegevierde Andy Gabel op de incourante 800 meter. Sterk was de verrichting van de Belg Stefan Huijgen, die op de 500 meter won in 44,98. Sinds de aanvang van dit sei zoen worden de Amerikanen, die vorige week in Leeuwarden een landenwedstrijd reden te gen Nederland, getraind door Jeroen Otter. Door een ongeluk kige samenloop van omstandig heden miste Otter, die net als veel shorttrackers zijn schaats ten zelf pleegt te construeren, een startplaats voor de Olympi sche Spelen van Albertville. Ver volgens besloot hij zijn loop baan te beëindigen. hamar anp Twee jaar terug leed Nederland aan een Koss-complex. De Noor werd toen wereld- en Europees kampioen en deed daar een paar nog steeds staande wereld records bij. Zijn olympisch jaar in Albertville was minder. Na maanden fysiek gesukkel won hij alleen goud op de 1500 me ter. Dit seizoen begon hij in de wereldbekerwedstrijden van Berlijn en Helsinki zo matig, dat zijn kansen voor de titeltoer- nooien niet al te hoog werden getaxeerd. In de fonkelnieuwe olympi sche schaatshal in Hamar ma nifesteerde hij zich, aangemoe digd door duizenden Noren, weer in al zijn grootheid. Op ijs dat volgens kenners te dun was en afbrokkelde in de bochten won hij de 1500 meter in 1.54,31 en de 5000 meter in 6.44,20. De vijf-kilometerchrono was minder dan drie tellen langzamer dan Koss' werelre- cord, dat hij begin 1991 in Heerenveen vestigde (6.41,73). In Scandinavië werd nog nooit zo snel geschaatst. Op de schaatsmijl bleven de Nederlanders nog wel een beetje in zijn buurt: Zandstra 1.54,92, Ritsma 1.55,47, Schreu- der 1.56,32 en Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof in 1.57,63. Op de 5000 meter kwam na Koss een hele tijd niets en daarna het peloton. Voor Veldkamp, twee de, was het gat 10,71 seconden, voor Ritsma, vierde, 13,33, voor Zandstra, vijfde, 13,52 en voor Bos, zesde, 19,58. Koss verbeter de de beste seizoentijd, van Veldkamp in Berlijn, met zes se conden. „Het heeft me verrast, dat hij zo goed reed", sprak Veldkamp geschrokken. De Hagenaar was zijn race nog wel gestart met een aanval op Koss' tijd, maar hij zag al na een paar ronden in dat het hopeloos was. Hij moest zelfs moeite doen om de Noorse nieuwkomer Kjell Storelid ach ter zich te houden. Veldkamp: „We moeten ons niet laten be ïnvloeden door tijden van bui tenlanders. Het EK en het WK zijn onze doelen." Koss was blij met zijn Noorse records. Zijn 6.41,73 van Heerenveen was niet als zoda nig erkend, omdat die niet bin nen de Noorse grenzen gereden was. In Hamar zette Koss er vast twee behoorlijk scherp. Hoewel hij negen ronden lang slechts één seconde boven het schema van zijn wereldrecord reed, was dat nimmer zijn doel geweest. Koss overschaduwde gisteren in de eerste grote wedstrijd alles en iedereen. Ook zijn landge noot Roger Ström, die beide sprintnummers won en met 37,53 op de 500 meter eveneens een Noors record vestigde. En natuurlijk de Nederlanders, die desondanks de landenwedstrijd wonnen. Dat kwam voorname lijk door de breedte bij de all- rounders: 90-68. De sprinters uit de gewesten, van wie Arnold van der Poel uit Roelofarends- veen op de 100 meter als derde finishte, verloren met 29-45. deventer» Een tactisch genie is marathon schaatser Fausto de Marreiros nooit geweest. Bij de start van een wedstrijd gaat meestal zijn verstand op nul en beukt hij net zo lang door totdat hij scheel van ellende ziet. De gezonde aanvalsdrift kwam hem in het verleden re gelmatig duur te staan. Doordat hij te omstuimig met zijn krach ten omsprong, bleef een over winning op kunstijs uit. Wel Fi nishte hij maar liefst zeven maal op de oneervolle tweede plaats. Op de nieuwe Deventer kunstijsbaan De Scheg rekende de Wehkamp-rijder zaterdag tij dens de achtste marathon om de KNSB-cup eindelijk met zichzelf af. Hij liet in de eind sprint zijn twee medevluchters Arnold Stam en Arnold Gaasen beek achter zich. „Ik kon het bijna niet meer verkroppen. Steeds weer glipte er een ere prijs door mijn vingers. Om gek van te worden. Nu weet ik, dat de aanhouder toch wint", zei de dolgelukkige winnaar. De schaatscarrière van De Marreiros is er eentje van vallen en opstaan. Door domme pech ging hij figuurlijk en letterlijk ontelbare keren onderuit. In Deventer deed De Marreiros weer wat hem werd verwacht. Na tien rondjes kwam hij ten val. Die tuimelpartij was overi gens geen unicum. Vele rijders zouden zijn voorbeeld in de wedstrijd volgen. Oorzaak: zand op het ijs, waardoor de glij- ijzers bot werden. Toppers als Richard van Kempen en Yep Kramer konden derhalve als slachtoffer worden genoteerd. Door averij en valpartijen blie zen zij vroegtijdig de aftocht. Met nog vier ronden te gaan liet Alphenaar Henk Angenent zijn avontuurlijke neigingen de vrije loop. De Siebrand-rijder, wiens ploeggenoot Hans Pieter- se nog steeds het klassement aanvoert, werd op de voet ge volgd door Stam en Gaasen beek. Het trio sloeg een kloof van zo'n 70 meter ten opzichte van het peloton. Alleen de technisch begaafd rijdende De Marreiros kon de aansluiting verwezenlijken. Na dat het Angenent het tempo in de kopgroep niet meer had kunnen bolwerken, stelde De Marreiros orde op zaken. Tij dens de laatste 500 meter voer de hij van kop af aan het tempo op. De lange sprint leverde hem de hoofdprijs op. Angenent werd uiteindelijk nog in de kladden gegrepen door de voorhoede van het sprintende peloton en moest genoegen nemen met de zeven de plaats. Door dit resultaat schoof de met rugklachten kampende Alphenaar op naar de achtste plaats in de algeme ne rangschikking. Jan Dirk- Corts uit Koudekerk sprintte naar een verdienstelijke veer tiende plaats en bewees met de ze prestatie dat zijn tiende plaats enkele weken geleden in Assen geen toevalstreffer was. Rick van der Hoorn (Ter Aar) eindigde als 21ste, Ronald de Graaf (Koudekerk) 25ste en Frans Biemond uit Nieuwe We tering gleed als 29ste over de meet. René Vergeer (Warmond) slaagde er niet in een sterke ra ce te bekronen met een plaats bij de eerste 30. Bij de vrouwen, die hun zesde marathon om de KNSB-cup af werkten, was Sandra Zwolle de concurrentie te snel af. Het ex- kernploeglid uit Heerenveen toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van vijf rijdsters. Jolanda Grimber gen uit Rijnsburg was met de tiende plaats de sterkste uit de Leidse regio. Plaatsgenote Hen- riëtte Vooys eindigde als der tiende, terwijl Corine Hogewo- ning op de negentiende plaats belandde. Conrad Alleblas uit Den Hoorn zegevierde bij de B-rij ders. Leiderdorper Ronald Snel- link bewees met een elfde plaats na een voetblessure op de weg terug te zijn. Peter Paauw uit Rijnsburg eindigde als dertien de. Hij is met de vierde plaats de best geklasseerde regio schaatser in de algemene rang schikking. Vlasveld loopt WK langlauf mis val di fiemme» Marjan Vlasveld is er niet in geslaagd zich te plaat sen voor de wereldkampioenschappen langlauf. De atlete uit Oud-Ade eindigde tijdens de wereldbeker in het Italiaanse Val di Fiemme als 72ste op de 15 kilometer in 46.55,7. Haar achter stand op de Russische winnares Egorova bedroeg ruim zevenen- eenhalve mninuut. Vlasveld was daarmee achter Hélène van Schijndel de tweede Nederlandse. Schaatsdriedaagse met kernploeg heerenveen De schaatskernploeg van Ab Krook neemt op de eerste dag van de schaatsdriedaagse in Heerenveen deel aan de afvalwedstrijd. Mogelijk komen Veldkamp c.s. ook de andere da gen nog aan de start, maar dat is afhankelijk van de trainings mogelijkheden die de allrounders krijgen. De schaatsdriedaagse in Heerenveen wordt van 27 tot en met 29 december voor de tweede keer gehouden. De wedstrijd, voor marathonploegen van vier rijders, kent een internationaal tintje door deelname van een Duits kwartet. Verder starten in Nederlandse teams de Rus Bozjev en de Duitser Jasch. De in Den Haag verblijvende Ni- kolaj Guljajev wordt mogelijk ook nog aan het deelnemersveld toegevoegd. Verder starten vijftien Nederlandse ploegen. Van Velde superieur op supersprint Groningen Gerard van Velde en Herma Meijer zijn in Gronin gen Nederlands schaatskampioen op de supersprint geworden. Van Velde noteerde de beste tijd op de 100 meter: 9,99 secon den. De titelstrijd betreft twee keer een 100 en twee keer een 300 meter. Van Velde ging Nico van der Vlies (tweede) en Rien Smul ders (derde) in hét eindklassement voor. Meijer maakte een goe de indruk met haar 100 meter in 11,00. Anita Loorbach werd tweede, Christine Aaftink derde. Bart Veldkamp zag op de 5000 meter al snel in dat een aanval op de tijd van Johann Olav Koss zinloos was. fot Met twee Noorse records heeft Johann Olav Koss de Ne derlandse kernploeg bij de opening van het overdekte ijs stadion in Hamar behoorlijk doen schrikken. „We weten nu weer dat hij er nog is", zei Ab Krook laconiek. De Ne derlandse bondscoach was blij met de overwinning in de interland op Noorwegen: 119-113. "1 1 eyenoord-trainer I Wlm van Hanegem JL voor de wedstrijd Wil lem II - Feyenoord tegen een journalist die vraagt wat voor een speler de als reserve geno teerde Khalid Benlahsen is: „Ik ken hem ook niet. Mike Obiku na Willem II - Feyenoord op de vraag wat hij volgende keer gaat doen als hij scoort (in Tilburg gooide hij zijn shirt in de tribunes): „Volgende keer doe ik alles uit. Voetbalinterna tional Ruud Gul- lit in Vrij Neder land): „Ik hou van Ne derland We zijn cynisch, we zijn kneuterig, we zijn bekrompen, maar we hebben ook een heleboel mooie dingen. Wt zijn tolerant, mo gen alles zeggen wal we willen hebben scliijt ac iedereen. Echt scliijl aan ieder- We johan CruijfTin Nieuwe Revu: „Wij Nederlanders zijn eigen wijs. Wij zullen altijd wel even vertellen hoe het moet, zelfs al zijn we aan de andere kant van de ivereld. Wat dat betreft zijn we een onsympathiek volk. RuudCullit in VN: „Dat gelul over voetbal altijd. De koffieshops en café s zijn vol met trainers. In dat gelul heb ik geen zin. Daar word ik alleen Yvonne van Gennip in Elsevier: „Niemand kent me. Of toch» misschien Onze Lieve Heer. Maar die laat me gelukkig met rust. Die weet dat ik maar één ding wil: rust!" Idem: „Als blind \xiard had ik nog meet medailles gehaald, meer wedstrijden gewonnen. Maar van ijs alleen kon ik niet leven. Zo is dat: er is meer tussen hemel en aarde dan scherf*' tij- den en medailles. Idem, over haar keuze de da gen 'alleen' thuis door te bren gen: „Ik wil juist alleenzijn, ik wil even niet voor jolige meid spelen. Door de afgedwongen rust en stilte om me heen groei ik langzaam naar een nieuw evenwicht. Als alles te herdoen u>as? Iets leuks voor mezelf be denken waarbij ik mensen kan verwennen en mooie dingen kan maken. En op zondag schaatsen. In mijn eentje. Olympisch kampioene Ellen van Langen, over het stopzet ten van haar uitkering door de gemeente Amsterdam, in Else vier: „Mensen gingen me meteen schrijven. Zo van: hoe durf je een uitkering te vragen als je hart stikke rijk bent. Ik was en ben niet rijk. Met de olym pische startgelden zal ik voor het eerst een beetje rustig kunnen le ven zonder te moeten piekeren hoe ik de eindjes aan elkaar knoop. ARD-verslaggever Heribert Fassbin- der heeft niet al leen kijk op voet bal, hij blijkt ook in staat de Duitse historie mooi bij te kleuren. Tijdens Brazilië- Duitsland: „De Mannschaflge niet hier in Porto Alegre de steun van vele Schlachtenbummler. Zoals u weet is Brazilië als sinds 1820 een omvangrijke Duitse kolonie rijk. johan Cruijff in Voetbal Inter national over 'het lof: „Er be staat nog altijd een God. Als die ivildat ik met hel Nederlands elftal in Amerika ben. dan ge beurt dat. En als-ie dat niet wil, zal hij daar wel zijn redenen voor hebben. De invloed van God is groter dan de meeste mensen denken. Niets gebeurt zonder voorbestemming. Mis schien heeft-ie mij de wereldbe ker in Milnchen laten verliezen om 'm in Amerika te kunnen Uit een aankopenlijstje in het blad Voetbal 2000: Miskoop: Hans Kraay. Gekocht voor: 30.000gulden. Nu waard: 0 (5000 DE-zegels). Uitleg: „In het geval Kraay willen wij zeljs ad viseren om hem aan de eerste de Ih'Ste louche manager die 5000 Douwe Egberts zegels kan over leggen. mee te geven. Ongeveer de waarde van een theeservies en een koffie/xit. Het kan eigenlijk niet, maar gisteren ge beurde het toch in sporthal De Vliethorst in Voor schoten. Het duel in de eerste klasse van het rayon west van de basketbalcompetitie tussen Blitz en BV Alphia eindigde in een gelijkspel. Toen beide teams zich bij de stand 55-55 opmaakten voor de verlenging, besliste de beheerder van de sporthal anders. De tijd was om en of de heren maar plaats wil den maken voor de zaalkorfbal lers. Een ongebruikelijke gang van zaken, temeer omdat Blitz de wedstrijd van zaterdagavond verplaatst had willen zien naar de zondagmiddag. Op verzoek of eigenlijk op bevel van de ge meente, want die had de zaal aan een andere club toebe dacht. gebeurde dat niet. Van inspraak of meedenken heeft de gemeente Voorschoten zeker nooit gehoord. Voor Sid Bruinsma, de coach van Blitz, is hel al de zoveelste aanvaring met de gemeente wier beleid niet 'sportclubvrien- delijk' overkomt. „Dit is de nor male aanpak van de gemeente Voorschoten. Ik kan je zo vier A4-tjes met incidenten over handigen. Ze willen hier niet meewerken met de verenigin gen. I lel is alleen maar eigenbe lang dat ze nastreven. Ze probe ren de zalen zo vol mogelijk te krijgen en dan krijg je zulke voorvallen. Die ambtenaren ne men geen enkel initiatief als er een probleem zoals dat.van vandaag opgelost moet worden. Ze hebben geen hersens van zichzelf. Die mensen zijn opge leid om regels te volgen en kun nen nergens van afwijken", briest de Nederlandse Ameri kaan. Voorlopig blijft Blitz zitten met ijl minuten van een wedstrijd De Leidse schaakclub 'Op Eigen Wieken' vierde vrijdag haar bijna traditionele feestje. De dub produceert namelijk elk jaar wel weer een aantal t tionale kampioenen en ook het schaakjaar 1992 vormde geen uitzondering op die regel. Zo werd een week geleden nog de nationale titel voor clubteams tot en met 12 jaar veroverd. Leids sportwethouder Aart van Bochove vond het allemaal wel de moeite van een bezoekje waard. die nog gespeeld moeten wor den, want de bond gaat er na tuurlijk nooit mee akkoord dat de punten verdeeld worden over de twee ploegen. Maar of er ruimte in De Vliethorst is, valt nog te bezien. raditiegetrouw had- I den de MMO-suppor- M ters voor de derby te gen ROAC'79 hun huiswerk ge daan. I let is namelijk gebruike lijk dat de bezoekende club voor de 'burenruzie' één of andere stunt voorbereidt. De aanhan gers van MMO hadden er de af gelopen week een heuse verga dering in de kantine voor be legd, waarin besloten werd dat ditmaal de kerstsfeer centraal zou staan. In de nacht van za terdag op zondag werden daar om de ramen in Rijpwetering met kerstspuitbussen volgespo ten. Met uitslagen als 0-2 en 0-4 en leuzen als 'Hup boeren' wer den naast de huizen van de ROAC-spelers ook de plaatselij ke supermarkt en slager van 'kerstgrafliti' voorzien. Daar naast hadden de I loogmadese fans een spandoek van ruim vijftig meter vervaardigd waar op de 'Hooligans van MMO', zoals ze zichzelf graag noemen, alle spelers van het eerste groe ten. De grootste stunt hadden zij zelf echter niet voorzien. Alle voorbereidingen bleken voor niets te zijn geweest, toen de 500 toeschouwers te horen kre gen dat de inhaalwedstrijd niet doorging. Dit gebeurde on danks het feit dat het veld was goedgekeurd. Scheidsrechter Cor Vingerhoed uit Rotterdam kwam namelijk niet opdagen. Aanvankelijk hoopte men in de ROAC-besiuurskamer op een verlate aankomst, vanwege een file op de A4. De zoektocht naar een mogelijke vervanger leverde uiteindelijke slechts een afde- lings-arbiter op. zodat tot een afgelasting werd besloten. Een belletje naar de havenstad gaf duidelijkheid over de afwe zigheid van Vingerhoed. Hij had twee weken terug geen Voetbal Totaal (officieel orgaan van de KNVB) ontv angen en was er daarom vanuit gegaan, dat er in verband met de winterstop een compeiilievrij weekeinde zou zijn. Vingerhoed zelf zat nog het meest in zijn maag met zijn 'misser': „Mijn hele middag is vergald. Ik heb in zeventien jaar nog geen wedstrijd gemist en vraag meestal zelfs een extra wedstrijdje aan als ik toevallig vrij ben." De Hoogmadese 'hooligans' zullen hem zijn fout vergeven. Zij zitten nu al rond de tafel om de kwajongensstreken voor de tweede editie van de inhaal wedstrijd voor te bereiden. Achteraf kun je zeg gen daf ze het veld in Breda gisteren gewoon hadden kunnen afkeu ren en zo heibel en precedent werking hadden kunnen voor komen. Maar zaterdag reageer den spelers en medische staf van NAC in elk geval opgelucht op het besluit van de KNVB om het competitieduel legen AZ alsnog te schrappen. Bij hoge uitzondering stemde de voet balbond in met hel verzoek van de Bredase eerste divisionist om uitstel van competilieverplich- tingen. NA(vroeg daar vrijdag foto loek zuyderduin om omdat een groot deel van selectie wegens ziekte niet zou kunnen spelen. Aanvankelijk was competitielei der Jan Huijbregts niet van plan het verzoek van NAC zo maar in te willigen. De KNVB wilde za terdag eerst nog een medisch rapport zien van een onaffian- kelijk arts. Aan de hand van die verklaring haalde de KNVB de wedstrijd in tweede instantie uit het programma. „We hebben er intern heel lang over gespro ken", aldus Bertus Rijkhoek, de rechterhand van Huijbregts bij de KNVB. „Maar dit was toch wel een uitzonderlijke situatie. We hebben NAC concreet ge vraagd wie ertegen AZ wel en niet konden spelen. Daaruit bleek dat zowat het hele eerste elftal niet beschikbaar was." Bij de beslissing van de KNVB werd ook bondsarts Frits Kessel om advies gevraagd. „Het me disch rapport van NAC was zo danig opgesteld dat er geen aanleiding was om aan de op rechtheid van die club te twijfe len. Op grond daarvan heb ik Huijbregts geadviseerd de wed strijd niet door te laten gaan." Misschien vindt hij het wel eervol om 'de Berlusconi van De Bloernerd' te worden ge noemd. Peter Loesberg, voorzit ter van de Leiderdorpse voetbal vereniging RCL, vertoont in elk geval trekjes die in de verte lij ken op die van zijn collega van AC Milan. Hij heefteen uitge sproken mening over het reilen en zeilen van zijn club en schuwt niet die naar buiten te brengen. In zijn hoedanigheid van stuk jesschrijver van een plaatselijk huis-aanhuis-blad laat hij de spelers van RCL 1 onder zijn va derlijk doch kritisch oog de re vue passeren. Zo positief moge lijk, maar tevens recht voor zijn raap. Want zo zit Loesberg in el kaar. Hij maakt van zijn hart geen moordkuil. Dat siert de voorzitter aan de ene kant, maar brengt hem an derzijds soms in een lastig par ket. Zo greep de kritiek van de voorzitter Nico Oosterlee, één van de geroutineerde spelers van RCL die volgens Loesberg 'niet in vormwas, behoorlijk aan. Hij kón het niet laten Loesberg op het voetbalveld op cynische wij ze van repliek te dienen. Op zo 'n ogenblik blijkt dat de voorzitter de scepter zwaait. Oosterlee kreeg van het bestuur prompt een interne schorsing opgelegd. De volgende die op zijn hoede moet zijn voor de mondige prae- ses is trainer Jan Kroese, wiens opstelling in twijfel wordt ge trokken in de bestuurskamer. „Dat is mijn persoonlijke me ning", voegt Loesberg er bijna ter verontschuldiging aan toe. Maar iemand met zo veel bestuurser- varing als de Leiderdorper, die bij RCL al tien jaar verschillende hamers in handen heeft gehad, weet zonder twijfel dat zijn woord zwaarder weegt dan dat van - pakweg - de voorstopper van het twaedfde. Toch zijn Loesbergs uitingen in woorden schrift ongetwijfeld in gegeven door clubliefde. In ver gelijking met zijn rijkere confra ter in Milan kan hij bovendien bij tegenslag niet meteen kwistig met degeldbi tidel rammelen. Maar als de voorzitter iets min der met zijn mening te koop liep, zou dat RCL zeker geen windeieren leggen. TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24