biefstuk in van snoep Noor: plaats Driebanders nemen Blomdahl te grazen Sport Drie kringrecords voor De Zijl/LGB De weg is nog lang voor Oranje MAANDAG 21 DECEMBER 1992 a brouwer de koning Groenen tweede in Rotterdam Rotterdam Geert Groenen is als tweede geëindigd in het Rotter damse Go-Toernooi 1992. De Leidenaar moest in de tweede ronde van dit evenement de winst laten aan latere winnaar Ar- noud Rutgers van der Loeff uit Amsterdam. Door zijn overwin ning in de vijfde en laatste ronde op Eindhovenaar Frank Jans sen, stelde Groenen de tweede plek veilig. Ook Leidenaars Filip Vanderstappen (hij werd vierde met drie uit vijf). Wim Hofman en Jan Bol - een categorie lager - presteerden goed in Rotterdam. Nieuw schaakbestuur gezocht utrecht» Een commissie van drie 'wijze mannen' gaat proberen voor 16 januari een nieuw bestuur voor de Koninklijke Neder landse Schaak Bond te formeren. Dat is zaterdag tijdens een ver gadering van afgevaardigden van de dertien regionale afdelin gen van de KNSB in Utrecht besloten. De commissie bestaat uit de regiovoorzitters Stemvers, Hamers en Van Zon. Enkele weken geleden trad het uit negen leden bestaande bestuur van de KNSB af omdat er geen overeenstemming kon worden bereikt over een noodzakelijk geachte contributieverhoging van ten minste 7,5 procent. De regio's wilden niet verder gaan dan vijf procent. Elzerman bondscoördinator zwemmen nieuwegein Hans Elzerman is door de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) benoemd tot bondscoördinator. De38-jari- ge trainer is in die functie de opvolger van de na de Olympische Spelen in Barcelona vertrokken Ton van Klooster. Elzerman gaat op deeltijd-basis voor de KNZB werken. Het contract gaat in op 1 januari 1993 en duurt in principe tot de Olympische Spelen in Atlanta (1996). De functie van de oud-zwemmer is niet dezelfde als die van zijn voorganger. Elzerman zal een meer coördineren de en sturende rol krijgen. Hij is niet automatisch de coach van de nationale zwemselectie bij grote internationale evenemen ten. Over de verdere invulling van de topsportbegeleiding wordt nog overleg gevoerd. Verstappen autocoureur van het jaar Amsterdam Jos Verstappen kan volgend jaar een testdag in de formule 1 -wagen van het Tyrrell-team verdienen. De autocou reur werd zaterdag in Amsterdam gehuldigd als Nederlands rij der van het jaar. Uit handen van de Britse renstal-eigenaar Ken Tyrrell ontving de Limburger een wisseltrofee en een geldprijs van 45.000 gulden. Tyrrell verzekerde de twintig-jarige Verstap pen dat een training in de formule 1-wagen in 1993 tot de moge lijkheden behoort. Als voorwaarde stelde de Brit dat de coureur uit Montfort komend seizoen de strijd om het Duits kampioen schap in de formule 3-klasse winnend afsluit. Verstappen maak te dit seizoen indruk met zijn eerste plaats in het Benelux-kam- pioenschap in de Opel Lotus-klasse Assen definitief op race-kalender den haag De organisatoren van de TT van Assen en de Brit Ber- nie Ecclestone hebben hun financiële geschillen bijgelegd. Assen heeft de plaats op de race-kalender voor 1993 weer terug. Beide partijen konden het lange tijd niereens worden over de finan ciële voorwaarden. Op de eerste lijst van de Internationale Mo torsport Federatie (FIM) ontbrak Assen. De organisatoren van de TT vonden de financiële eisen van de Brit Bernie Ecclestone, die de rechten van de wereldtitelstrijd in zijn bezit heeft, te pittig. Na lange onderhandelingen werd afgelopen maand uiteindelijk een compromis bereikt. Voor Assen is het traditionele slotweek- einde van juni ingeruimd. Zeiler Henk de Velde gestart brest» Zeezeiler Henk de Velde is gisteren vanuit de Franse ha ven Brest vertrokken voor een non-stop solozeilrace om de we reld. Met zijn achttien meter lange en elf meter brede catamaran Zeeman wil hij proberen het non-stoprecord voor een solo rondje om de wereld (46.000 km) op zijn naam te brengen. Dat staat op naam van de Fransman Titouan Lamazou, die er in de winter van 1989/'90 met zijn mono-huil Ecureuil d'Aquitaine 109 dagen over deed. De 43-jarige kapitein op de grote vaart had zijn vertrek enkele dagen moeten uitstellen omdat de wind uit de verkeerde hoek kwam. Maar gisteren waren de weersomstan digheden verbeterd. Duitsland neemt revanche Montevideo Het Duitse voetbalelftal heeft tijdens de toernee door Zuid-Amerika een beetje revanche op zichzelf genomen. Na de bittere nederlaag van de wereldkampioen woensdag in Porto Alegre tegen Brazilië (1-3) volgde gisteravond in Montevi deo een ruime zege op Uruguay: 4-1Buchwald, Möller, Hassler en Klinsmann maakten de Duitse goals. Voor de thuisclub scoorde Moran zes minuten voor het einde pas tegen. „We heb ben van tijd tot tijd heel goed gespeeld", loofde coach Berti Vogts zijn spelers. Titel voor afgeslankte tafeltennister Emily Noor kiest sinds een maand of tien zorgvuldig haar eigen weg in tafeltennisland. De struise Brabantse, die zichzelf een gevoelig meisje noemt, wil niet langer door iedereen aardig worden gevonden. Ze heeft letterlijk en figuurlijk afgerekend met haar imago van gemoedelijke dikkerd. De sterk vermagerde Noor is, voor haar eigen sportieve best wil, egoïstischer geworden. Haar nieuwe instelling en figuur leverden bij de nationale titel strijd in Zwolle hoog rendement op. De 21-jarige MEAO-studen- te pakte drie hoofdprijzen, waaronder haar eerste Neder landse kampioenschap in het enkelspel. Bij de mannen ging de indivi duele titel voor de tweede ach tereenvolgende keer naar Dan ny Heister, die in een enerve rende finale generatiegenoot Trinko Keen in vier games (19- 21 28-26 21-17 21-19) over meesterde. De 21-jarige prof in Franse dienst (Fontenay) profi teerde opnieuw van de absentie van vijfvoudig kampioen Paul Haldan (knieblessure). Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman, samen goed voor veertien na tionale titels in het enkelspel, schitterden vanwege een lucra tief dubbelspeltoernooi in Las Vegas eveneens door afwezig heid. Noor, die in de Duitse com petitie voor Willich uitkomt, was twee dagen vrijwel on genaakbaar in de WRZV-sport- hal. In hoog tempo werkte de sterk afgeslankte speelster haar partijen af. Frank Boute en Ger- die Keen lieten zich in het dub belspel maar al te graag op sleeptouw nemen door de vechtster uit Oss. Het jagende ritme van Noor stokte even in de hoogstaande finale van het enkelspel tegen de altijd lastige Keen. De nummer 35 van Euro pa („volgend jaar wil ik flink stijgen") stond voor de eerste keer in het toernooi een game af, maar had op tijd haar zenu wen weer in bedwang. Met een enorme juichkreet begroette de herboren Noor na vier games (21-14 16-21 21-19 21-14) haar derde en meest aansprekende triomf in Zwolle. „Dit NK is een beetje mijn toernooi geworden", glunderde de trotse kampioene. „Ik heb heerlijk ontspannen gespeeld. Ik barst momenteel van het zelfvertrouwen. Mentaal ben ik een stuk sterker geworden. Ik was hier gewoon de beste." Het ontbreken van Vriese koop en Hooman betreurde de overmoedige Noor ten zeerste. „Ik had me graag tegen die twee bewezen. Dat had iets meer duidelijkheid verschaft over mijn huidige niveau. Niettemin is van een gedevalueerd toer nooi wat mij betreft geen spra ke. Drie titels, dat vind ik nogal wat." Het keerpunt in haar nog pril le loopbaan als international vond Noor ergens in februari. Technisch directeur Jan Vlieg - ook al absent in Zwolle, hij mocht als oppasser mee naar Las Vegas - passeerde haar voor het Olympisch kwalificatietoer nooi in Italië. „Hoewel het niet rechtstreeks tegen mij werd ge zegd, bleek mijn gewicht het belangrijkste probleem. Ik heb toen de beslissing genomen om serieus te gaan lijnen. In combi natie met fitness en duurlopen ben ik ruim elf kilo afgevallen. Ik moet er nog vier kwijt om mijn ideale gewicht, ik zeg niet hoeveel, te bereiken. Ik heb ple zier in mijn dieet gekregen, ook al omdat ik merkbaar beter ging spelen. Vooral mijn voetenwerk is sterk vooruit gegaan. Het ge bak, limonade en snoep mis ik niet echt. Ik eet nu veel biefstuk. Dat is wel duur, maar ook erg lekker." Noor nam na de maatregel van Vlieg bewust ook meer af stand van het rand- en groeps gebeuren. Ze liet zich minder snel afleiden door reacties uit het publiek en hield zich bij kleine en grotere conflicten bin nen de nationale ploeg afzijdig. Flaar egocentrische houding had succes. Ze won het natio nale Top 12-toemooi, bereikte bij het EK in Stuttgart de laatste zestien en won vorige maand in Duitsland een invitatietoemooi door onder anderen in de finale Vriesekoop met royale cijfers te verslaan. In Zwolle bekroonde Noor haar gedenkwaardige jaar. De afwezige Vriesekoop en Hooman verdienden in Las Ve gas een aardig zakcentje. Het dubbel struikelde in de kwartfi nales en ontving een cheque van 2500 dollar. Toch waren Vriesekoop en Hooman de 'dar lings' van het publiek in het Convention Center in Amerika's Las Vegas. De bijna 2000 sup porters stonden op de banken tijdens de vijfde game van de partij van het oer-Hollandse duo tegen Chai Po Wa en Tan Lui uit Hong Kong, die beiden tot de top-tien van de wereld behoren. De Nederlanse vrou wen verloren echter toch. DORDRECHT ANP Torbjörn Blomdahl was alleen door twee man af te stoppen. Dick Jaspers en Louis Havermans namen de in superieure vorm stekende wereld kampioen uit Zweden te grazen en wonnen in Dordrecht namens Nederland de Europese titel driebanden voor landenteams. Op vijf Europese kampioenschappen was het de tweede titel voor Nederland. Bovendien wer den Habraken en Weijenburg keurig derde. In 1989 won Jaspers met Van Bracht als partner. De overige hoofdprijzen waren voor Zweden, voor vader en zoon Blomdahl. De laatste werd in de Merwehal van Dordrecht voor het eerst bijge staan door Nilsson. Dankzij Blomdahl was Zweden de uitgespro ken favoriet. Zolang hij al zijn partijtjes met 2-0 won, behoefde compaan Nilsson maar af en toe een setje te pakken. Tot in de halve finales werk te die tactiek perfect. Blomdahl versloeg de Bel gen Philipoom en Dielis, de Portugezen Theriaga en Ribeiro en de Nederlanders Weijenburg en Habraken met 2-0. Zijn gemiddelden varieerden in die zes duels van 1,578 tot 2,142, over het hele evenement liet hij 1,889 noteren. Pas in de finale barstte zijn aureool van on overwinnelijkheid. Havermans was weliswaar vrijwel zonder echte kans, maar trok de tweede set met 15-13 naar zich toe. Waarmee de belang rijke rol van de tweede man in de ploeg was aan getoond. Havermans zorgde ook voor de feitelijke be slissing. Gelijk met zijn nederlaag van 1-2 tegen Blomdahl, had Jaspers met 2-1 gewonnen van Nilsson. Waarna de kastelein uit Zundert de nummer drie van Zweden met 2-0 opzij schoof. Op dat moment stond Jaspers een tafel verder op 1-1 tegen Blomdahl, waardoor de overwin ning op grond van sets zeker was. Havermans, een keurige, rustige meneer, zwaaide met de keu. Zijn teamgenoot gaf later toe dat hij dat niet helemaal had begrepen. „Ik vond het raar dat Louis zo uitbundig reageerde. We spelen al zeven jaar samen, maar dat had ik nog nooit gezien." Jaspers, in de beslissende set op grote achter stand gezet (2-9), snapte opeens dat de titel bin nen was, ontspande en wist Blomdahl zowaar zijn enige nederlaag van het toernooi toe te brengen. Hijzelf bleef als enige ongeslagen en droeg de zege min of meer aan Havermans op. „Louis mag de beker houden. Mijn prijzenkast is toch vol." De St. Willebrorder was in de vorige week op Palma de Mallorca afgesloten reeks om de we reldbeker voor profs teleurstellend als zesde ge ëindigd. Blomdahl was de kampioen in vorm. „Hij is momenteel verreweg de sterkste van de wereld en zeer moeilijk te kloppen. Dat is mij ge lukt. Heerlijk, het mooiste gevoel dat er is." Havermans benadrukte dat hij en Jaspers een goed koppel zijn. De 36-jarige Brabander wint nooit een groot internationaal individueel toer nooi, maar vergaarde al zijn tweede teamprijs van het jaar. In mei ging de Europa Cup naar Te- letronika uit Zundert. Individueel hoopt Haver mans het komende jaar beter te presteren. Hij heeft een nieuwe sponsor, krijgt meer tijd voor biljarten en behoeft zich minder druk te maken om zijn zaak. Dat het toernooi schril afstak bij de prestigieu ze wereldbeker, deerde het winnende duo ach teraf niet. In Dordrecht was nauwelijks publiek, werd de achtergrondmuziek overstemd door de windmachines, hing geen sfeer en was geen cent te verdienen. Reden waarom Ceulemans en Bita- lis voor een paar duizend gulden de opening van een zaal bij Parijs opfleurden. De Europese bond CEB begreep dat datum, een week na Palma, niet ongelukkiger gekozen had kunnen zijn. Namens de oond zei wedstrijd leider Tusveld op zoek te gaan naar een gunsti ger weekeinde. Want Dordrecht heeft zich con tractueel verplicht het toernooi nog twee keer te houden. De jongens onder 12 jaar van De Zijl/LGB zwommen in Lei derdorp drie kringrecords. Ro bert Paul Kuiper, Milan Ver hoop, Sven Meyers en Jeroen Sprinkhuizen tekenden met 2.01.6 voor een snel record op de 4x50m vrije slag. Diederick Huijbers zorgde ervoor dat met 2.35.0 ook het record op de 5x50m vrije slag binnenkwam. Het eerste viertal haalde even eens met 2.21.5 het record op de 4x50m wisselslag binnen. Milan Verhoop zwom met 2.45.5 een limiet voor de win terkampioenschappen op de 200m vlinderslag. Robin Sprink huizen behaalde met 16.35.5 op de 1500m vrije slag zijn twaalf de limiet. In het kader van de nationale meerkamp van de senioren in Dordrecht werd een aantal al ternatieve wedstrijdonderdelen uitgeprobeerd. De 4x25m esta fette vrije slag werd met 44.7 ge wonnen door de mannen van De Zijl/LGB. In de 4x25m wis selslag estafette werden zij tweede met 51.9. Er werden te vens afvalraces over vier ronden gezwommen. Vili Adam (Zijl- /I.GB) won de 50m vlinderslag. Marcel de Natris werd tweede op de 50m vrije slag. Robin Sprinkhuizen (Zijl/LGB) werd zowel tweede op de 50m vlin derslag als op tie 50m rugslag. Met Chester Marsman werd de koppel race over 8x50m vrije slag met overmacht gewonnen in 3.25.9. Bij de Speedojaargangswed strijden in het 5-mcibad in lei den stonden de lange afstanden op het programma. Noeki Klein (LZ'86) werd met 6.18.9 tweede op de 400m vrije slag bij de meisjes van 1983 en jonger. Bij de jongens werd Michael van Schaik (17*86) eerste met 5.49.2, gevolgd door zijn clubgenoten Robert Chaudron (6.01.5) en Mark Drenth (6.08.7). Sven Meyers (De Zijl/LGB) werd der de met 10.58.3 op de 800m vrije slag jongens 1981. Bij de meis jes werd Joleen van Essen (Zijl- /LGB) ook derde met 1134.2. De 400m vrije slag meisjes 1982 werd met 5.57.4 gewonnen door Sandra Bader Noord wijker- hout). Joyce Overvliet (Katwijk) eindigde op de tweede plaats. Paul Bei) (17286) won met 6.09.5 bij de jongens, gevolgd door Thomas van Nouland (Sassen- heim) met 6.16.5 en lei Pu* schier (Noordwijkcrhout) met 6.24.2. In Uden werden nationale wedstrijden gehouden waar door De Zijl/LGB aan werd deelgenomen. Milan Verhoop werd met 1.11.5 tweede bij de jongens onder 12 jaar op de 100m vlinderslag. Bij de meisjes werd Yvctte van der Haar twee de met 1.16.8. Ijshockeyers op laatste plaats Larry van Wieren zuchtte na af loop nog eens diep, nam een slokje van zijn frisdrank en liet zijn gedachten gaan over het vierlandentoernooi. Uiteraard vond de coach van het Neder lands ijshockeyteam een aantal lichtpuntjes in de voor zijn for matie wel erg donkere dagen voor Kerstmis. Maar ook de Ne derlandse Canadees kon niet anders concluderen dan dat de laatste plaats achter winnaar Finland (1-4), Denemarken (4- 6) en Slovenië (3-3) het maxi maal haalbare was. Van Wieren miste tijdens het enige toernooi van Oranje ter voorbereiding op het in maart in Eindhoven te houden B-we reldkampioenschap te veel vas te krachten om serieus de strijd te kunnen aanbinden met de tegenstanders. Jonge spelers kregen derhalve volop de moge lijkheid om hun kans te grijpen. Van Wieren werd echter niet veel wijzer. Zo staan voor hem pas vier (Geesink, De Vries, Prick van Wely en Van Steen) van de zeven verdedigers vast. Van de Thillart, Bouckaert, Ja cobs, Hille, Janson en Eric Lam- booy mogen knokken om de overige drie plaatsèn. Voor de aanval kan de bonds coach uit een veel groter scala kiezen. De centers Berteling, Li vingston en Mollen hebben hun plaats reeds verdiend. 'Vedette' Tony Collard, die wellicht in maart door Van Wieren tot pro Oranje-gedachten kan worden bewogen, is naast Nijmegenaar Tommy Speel de vierde klant voor een centrale plaats in de aanval. „Collard zouden we goed kunnen gebruiken," con cludeerde Van Wieren. „Dave Livingsion en hij zijn spelers die doelgericht te werk gaan. Der gelijke types heb ik dit weekein de node gemist." De laatste wedstrijd tegen Finland legde ook een ander manco van zijn selectie bloot. „De spelers van Rotterdam heb ben de beste conditie. De rest zal toch iets meer moeten doen. Ik wil ze daarbij best helpen, maar twee keer een half uurtje Fietsen per week kan al helpen om tijdens de wedstrijd sneller te herstellen." Hoe dan ook, voor bondscoach Van Wieren is de weg naar de Winterspelen in Lillehammer nog heel lang. Oranje moet zich via een eerste of tweede plaats bij het B-WK zien te plaatsen voor het Olympische kwalifica tietoernooi voor de Spelen. In augustus of september strijden Met man en macht probeert Nederland de Fin Sami Wikström in toom te houden. Frans Jacobs heeft hem in de houdgreep. de nummer twaalf uit de A- poule, de beste twee van de B- poule, de winnaar van de C- poule en de nummer één van het toernooi in de Azië/Ocea- groep om een plaats voor de Spelen in '94. Hoe de voorbereiding er uit zal zien is nog zeer de vraag. Van Wieren: „Ik hoop eind fe bruari met de internationals die dan klaar zijn met de competi tie tp kunnen beginnen. Na de play offs zal de rest zich bij hen voegen. We hebben contacten gelegd met de Finnen. Hopelijk dat we in maart tegen hen kun nen oefenen. Ik reken er op dat het NOC ons financieel een handje zal helpen." Larry van Wieren zal tot en met 5 januari de trainingen van eredivisieclub Flame Guard- s/Nijmegen leiden. De Neder landse Canadees neemt waar voor Danny Cuomo, die met de A-junioren van Oranje in het FOTO'ANP buitenland verblijft. ..Ik heb geen moeite om die club te trai nen. Nijmegen heeft ook ge vraagd of in de wedstrijden te gen Heerenveen en Rotterdam als coach wil optreden, maar daar heb ik na overleg met het bondsbestuur maar vanaf ge-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23