KZ Leiden laat wakker Bollenstreek is veerkrachtig Fiks vertrouwt op schutters Grasshoppers nadert de top Overwinning Leiden komt simpel tot stand Sport Granitas heerst opnieuw op handbalgala Hermes MAANDAG 21 DECEMBER 1992 (CHEF) TIM BROUWER D Tempo slaat kloof in beginfase Een echte wedstrijd is de streekderby Tempo - KZ Leiden eigenlijk geen moment geweest. Voordat de Leidenaars het goed en wel beseften keken ze tegen een 5-0 achter stand aan, totaal overdonderd door de beweeglijkheid en de schotkracht van de thuisclub. Pas na rust (11-2) kon KZ Leiden iets terug doen, maar ook aan het einde gaap te er een forse kloof van 17-9, veel groter dan de ranglijst in de tweede klasse F doet vermoeden. Vooraf was het verschil tussen koploper Tempo en nummer voorlaatst KZ Leiden slechts twee punten. Een doelpoging van Tempo dat in de thuiswedstrijd tegen KZ Leiden met duidelijke cijfers won: 17-9. FOTO BEN DE BRUYN ALPHEN AAN OEN RUN BRAM VAN CENT/MEDEWERKER Enigszins ontgoocheld keek de Leidse coach Henny Piket terug op het duel. „Van het belang van deze wedstrijd was iedereen van tevoren volledig overtuigd. Maar het was hetzelfde beeld als vorige week: er werd veel te laconiek gespeeld. Ik denk dat we de eerste tien, vijftien minu ten voortaan maar overslaan", voerde hij als simpele, maar weinig realistische remedie aan. Veel meer hout sneed hij met z'n constatering dat het gemis van Kitty de Wit (wegens een slepende schouderblessure) de LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De vier finalisten van het LD- Cup-toernooi waren in hun 'ge nerale répetitie' voor de eind ronde op tweede kerstdag niet allemaal succesvol. Fiks behaal de als enige de volle winst en wel tegen Kinderdijk (12-11). De eersteklasser uit Oegstgeest nes telde zich daardoor in de sub top. De Algemene verspeelde zijn eerste punt in dit zaalsei zoen tegen Luto (11-11), maar blijft desondanks koploper in zijn afdeling. TOP en Fides Pac ta incasseerden tegen SSS (20- 13) en ZKV (9-16) zware neder lagen. Voor TOP was de 20-13 ne derlaag bij SSS een teleurstel ling. De ploeg uit Sassenheim leek na twee overwinningen weer op de goede weg, maar kon die stijgende lijn niet door trekken. Beide vakken waren niet op schot, zoals vooral in het tweede kwartier bleek, waarin de thuisclub in één ruk van 5-5 naar 10-5 doorliep. Coach Theo Korporaal leek zijn selectie in de rust goed bijgesteld te hebben, want de aanval schoot aan het begin van de tweede helft wel met scherp. Albert Verbaan (2), Gerco Langelaan, Aad Wiege- ploeg ernstig had opgebroken. Het ontbreken van de motor in de eerste aanval noodzaakte Al- do Spadon tot werk in de aan valsopbouw, waardoor hij als puntspeler werd uitgeschakeld. Daarnaast bleek Saskia de Roode volstrekt niet opgewas sen tegen de bijzonder gevaar lijke AJphense Joke Boot. Ook het Alphense achttal was overigens niet op volle sterkte. Jim Vos liep twee weken terug tijdens de training scheurtjes op in de voetplaat en zal enige we ken rust moeten houden. Ben Nikkels toonde zich echter een waardige vervanger en vond moeiteloos zijn plaatsje in het rink en Ron van der Willik dichtten het gat tot 10-9 en 11- 10, maar de gelijkmaker bleef uit door het optreden van de vrouwen van SSS die zich in eens spatzuiver betoonden. Anders dan de 12-14 eind stand doet vermoeden, had Pernix niet zoveel moeite met Amstel. Het achttal van Janko Breedveld had beduidend meer kansen, maar haalde daar wei nig rendement uit. Dat kwam zeker ook doordat Erica de Rooy, Lian Tieleman en Helene Zuurmond niet geheel fit aan het duel waren begonnen. Am- stel kon dan ook lange tijd het scoreverloop bepalen (3-1, 6-3, 6-7 en 10-8). Bij 11-11 besloot Breedveld Robin Amoldus in te zetten voor Erick Lepelaar. Dat bleek een goede greep, want de nieuwe aanvaller schoot twee maal raak. Omdat Erika Velders vervolgens 11-14 maakte, kon den de laatste vier minuten pro bleemloos worden volgespeeld. Fides Pacta is nog meer in degradatienood gekomen door de 9-16 nederlaag tegen ZKV en tweede aanvalsvak. De uitstekende start van Tempo zal daaraan zeker heb ben bijgedragen. Twee acties de puntenwinst van de mede- tobbers in zijn klasse. De thuis club had de pech dat in elke speelhelft één van de aanvals- vakken moeilijk tot scoren kon komen. Dat was voor rust de tweede aanval die niet verder kwam dan twee perfect uitge voerde vrije ballen van René van der Vooren (5-6 en 6-6, rust). Na de paalwisseling bleek de eerste aanval schotloos, re den waarom gelegenheidscoach Frans de Haas op 8-12 Janneke Halvemaan warm liet lopen. De reserve kon echter weer gaan zitten nadat ZKV 8-13 en 8-14 had gemaakt, want daarmee was alle hoop op puntenwinst echt vervlogen. De Danaïden lijkt te wissel vallig om in haar afdeling een rol van betekenis te spelen. De ploeg van Ruud Schreuder was qua spel niet minder dan Trek vogels, maar schoot gewoon veel slechter. Eric Kromhout (2) en Barbro Heymans waren voor rust als enigen succesvol en daar waren nog twee strafwor- pen bij ook (5-3). In de tweede van Ronald Drieduite, een door Martijn Hooijer benutte straf- worp en een schot, betekenden 2-0. Opnieuw vier minuten later helft hielden de blauw-witten tot 10-9 (Richard Dikken) uit zicht op een goed resultaat. Toen de Trekvogels echter vier maal in successie scoorden, was het pleit beslecht. Met treffers van Ingrid Slingerland, Paul Hüsken en Eric Kromhout kwam een 15-11 stand op de formulieren te staan. Geruime tijd zag het er naar uit dat Fiks tegen Kinderdijk voor het eerst in eigen omge ving punten zou verspelen. Matthijs de Visser, Theo Vreek en (2), Marleen Boomgaard en Henrik Hooimeijer zorgden in het eerste kwartier nog wel voor 6-3, maar dat bleek voor rust al les (6-7). De oranje-blauwen konden zelden tot vloeiend aanvalsspel komen omdat hun tegenstanders hun kracht en lengte steeds volop in de strijd wierpen. Gelukkig hadden er kende schutters als Tanja Hui zing en Theo Vreeken weinig kansen nodig om te scoren, zo dat de achterstand nooit groter dan één doelpunt werd. In de laatste vijf minuten zette Fiks was de beginopstelling al weer bereikt na goals van Rudolf de Jong en Joke Boot. Pas nadat Hooijer voor 5-0 had gezorgd, nog eens alles op alles en greep met goals van Matthijs de Visser en Theo Vreeken (2) met 12-11 de derde thuiszege van dit sei- De strijd tussen De Algemene en Luto kreeg een einde dat paste bij een topper tussen twee promotie-kandidaten. Alfred Lambooy schoot in de laatste minuut 11-10 binnen, waarop de bezoekers met het laatste schot van de wedstrijd toch nog 11-11 maakten. „Als wij gewon nen hadden, hadden we te veel gekregen, zo eerlijk ben ik wel", zei coach Ruud van Vliet. Zijn ploeg begon goed met 1-0 en 2- 1 via Alfred Lambooy en Diana Hoppenbrouwer, maar daarna zou alleen Remco Molloy nog eens voor een voorsprong (8-7) zorgen. Van Vliet constateerde wel met tevredenheid dat de spelers onder druk van de ach terstand nooit in gejaagd aan vallen vervielen of zichzelf uit putten in discussies met de scheidsrechter. Alfred en Ar- noud Lambooy werkten na 8-7 nog tweemaal een achterstand leek het volkomen overdonder de KZ Leiden enige greep op het spel te krijgen. Het was slechts schijn, want acht minuten later sprong de score naar 7-0, zon der dat KZ aanvallend veel van zich had laten horen. Offensieve acties van Leidse zijde kwamen er nog wel voor rust. De goals van Sandra Verhorik en Maikel Martens konden de pijn van de 11-2 ruststand maar nauwelijks verzachten. Voor Tempo-coach Nico Os kam kwam de voorsprong niet echt als een verrassing. „We wisten dat KZ een fysiek sterke ploeg was, maar minder goed scoort. Geen geweldig team, maar wel een gevaarlijke out sider. Dat was ook na rust te merken toen KZ ineens ging scoren. Wij speelden in die fase te gretig, te gejaagd en raakten daardoor onder druk." Het waren Aldo Spadon en de zusjes Sandra Verhorik en Sabi ne Marquenie die het verschil tot 11-5 verkleinden, hetgeen Oskam noopte zijn reserves „ze verdienen zo een half doelpunt" van de bank af te sturen. Mar tijn Hooijer (2) en Ben Nikkels begrepen de hint: 14-5. Echt gevaarlijk werd KZ Lei den pas toen Piket Els van Lun- teren inzette voor Saskia de Roode. Aldo Spadon kon zich daardoor weer tot aanvallen be perken en had snel (15-7) suc ces. Ook Maikel Martens bleek in het andere vak plotseling tot fraaie acties in staat: 15-9. Het laatste woord was opnieuw voor Tempo met goals van Arianne Verweij en topscorer (7x) Mar tijn Hooijer: 17-9. weg, voordat die enerverende slotminuut aanbrak. Gezien de krachtsverhoudin gen viel er op de 6-12 zege van Crescendo op Olympiaan niets af te dingen. Het team van Lies- beth Kok begon gelijk goed met I-4 en liet zich ook niet van de wijs brengen door het snelle uit vallen van Saskia Baak, die door een bal in haar gezicht gebles seerd raakte. Twee minuten la ter moest Wijnand Alberts een vinger terug in de kom duwen. Hij scoorde toch nog twee keer, waarna hij zich vier minuten voor tijd door Mark Biermann liet vervangen. Inmiddels stond de zege al lang vast dank zij on der meer vier goals van Henk Alberts en twee van Peter Baak. Velocitas had bijzonder veel moeite om DVS '69 met 12-11 de vijfde nederlaag op rij toe te brengen. Het duurde 21 minu ten alvorens Jeroen van Driel met een strafworp het eerste wapenfeit liet aantekenen (1-4). De Leiderdorpers raakten daar na beter op schot en namen het intitatief ook over (7-5). De staartclub van 3L bleef door strafworpen echter steeds ge vaarlijk in de buurt, totdat in valler Paul Robert Nuchteren op II-10 de bevrijdende en beslis sende twaalfde treffer maakte. LEIDEN «FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER In de eredivisie werkte Bollen streek zich in de slotfase van de wedstrijd toch nog naast Aals meer. 21-21, rust 6-11. Een prestatie die de mentale veer kracht goed weergeeft van de door de bestuursperikelen ge plaagde ploeg. Aalsmeer leek tot negen minuten voor tijd de winst te hebben veilig gesteld, 15-21. Bollenstreek speelde eigenlijk een verloren wedstrijd met een sterk handballende Sandra van Iersel bij Aalsmeer in een hoofdrol. Maar toen iedereen bij Aalsmeer zich al opmaakte om de winst op de Voorhoutse of Nieuw- Vennepse rivaal te gaan vieren werd bij Bollen streek de geest toch nog vaar dig. De opbouw van Aalsmeer werd vastgezet. Die ploeg kwam daardoor niet meer tot doeltref fende acties uit de tweede lijn. Evenmin slaagde de opbouwrij er in de cirkel of de hoek aan te spelen. In een zenuwachtige poging om de opkomende storm te bezweren, stapelde de ploeg uit de bloemenstad fout op fout en Bollenstreek profi teerde beheerst via breakouts en gecontroleerde aanvallen. Voor Bollenstreek scoorden: In grid Besseling 7, Gerrie van Jaarsveld en Nicoleta Boriceanu 6 en Ellen Warmerdam 2. Olympia '72 had in de eerste divisie geen probleem met het zwakke VELO dat in Wateringen aangaf niet in deze klasse thuis te horen, 14-23, rust 7-13. Olympia '72 maakte vanaf het begin de dienst uit. Defensief werkte de 5-1 opstelling met Marian Mens in de rol van stoorspeelster zo goed dat VELO voortdurend balverlies leed. Olympia '72, dat de punten best kan gebruiken,- kreeg hierdoor de kans om mede door brea kouts het zelfvertrouwen op te vijzelen. Toen duidelijk werd ZOETERMEER ANP Voor de derde achtereenvolgen de keer heeft Granitas Kaunas het handbalgala van Hermes gewonnen. De handballers uit Litouwen zegevierden gisteren in de finale over Tisza Volan uit Hongarije: 22-17 (10-10). Beste Nederlandse vertegenwoordiger was Aalsmeer, dat als vijfde ein digde. Op de slotdag toonden dat VELO niet de wapens had om terug te slaan de ploeg faalde zelfs tweemaal vanaf ze ven meter was de koers gelo pen. Het werd een Wassenaars schietfestijn waar VELO alleen maar lijdzaam toeschouwer was. Voor Olympia '72 scoor den: Nicole Donners 7, Diane van Rooden en Elly van Leeu wen 5, Conny van der Werf 3 en Tieske van Duinen en Angeli- que Schonk 1. In de tweede divisie won HVS royaal van de Hellas-reserves, 19-12, rust 8-9. Daar zag het overigens in de tweede helft nog helemaal niet naar uit. Hellas 2 leidde met 12-11 voordat HVS erin slaagde om door sperren en instarten van de hoekaanval- lers de offensieve defensie van Hellas te ontregelen. Het ver trouwen in die defensie ebde langzaam maar zeker weg en de gaten vielen met steeds grotere regelmaat. HVS profiteerde daarvan voortreffelijk en scoor de aan de lopende band. Voor HVS scoorden: Sylvia Hoevers 6, Eugenie van Gijlswijk 4, Irma van der Bosch en Hanneke Martens 3, Lenie van der Bosch 2 en Anita Hoogeveen 1. Mannen Rijnstreek was met goede hoop naar EDH in Delft getogen. Het gelijke spel van vorige week te gen Hercules werd terecht als een goede prestatie ervaren. De ploeg vergat echter de goede lijn door te trekken al was het begin veelbelovend, 1-4. De Delftenaren, die moesten win nen om de voorlaatste plaats op de ranglijst van de derde divisie aan Rijnstreek te kunnen over doen, vochten zich echter terug. Via geslaagde cirkelacties ble ven zij in de slotfase Rijnstreek net voor, 28-26, rust 13-14. Voor Rijnstreek scoorden Gerard Rijn 11, Coen Olders 5, Wim Rijn en Sjaak van der Vlies 3, en Bouke Witte 1. de Noordhollanders zich sterker dan het organiserende Hermes: 20-18. Voor de gelegenheid waren de Hagenaars uitgeweken naar sporthal De Veur in Zoetermeer. De publieke belangstelling voor het evenement, dat voor de vierde keer werd gehouden, viel tegen. Desondanks zal er vol gend jaar opnieuw een hand balgala worden gehouden. Katwijkse vrouwen in slotfase onderuit KATWIJK GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER i hebben de vrouwen van DVZ/Grasshop- pers zich een gelijkwaardige te genstander getoond aan Den I leider. Daarna was de pijp leeg en controleerde de opponent van de Katwijksen zaterdag avond de laatste twaalf minu ten. Zo viel de nederlaag die de nummer drie in de eredivisie te gen de nummer twee leed toch nog hoog uit: 53-75. Een nederlaag tegen Den I lei der is natuurlijk geen schande. De ploeg van coach Meindert van Veen regeert samen met Tonego in de eredivisie, terwijl de rest op gepaste afstand volgt. Dat de prestaties van Grasshop pers de ploeg uit het hoge noor den toch angst hadden inge boezemd bleek wel uit het feit dat Den Helder de trainingen van de afgelopen twee weken volledig op dit duel had afge stemd. Center Linda Moll bijvoor beeld werd precies op tijd klaar gestoomd voor dit duel na een blessureperiode. Ook de ver schillende taktieken van irasshoppers waren uitgebreid doorgenomen om niets aan het toeval over te laten. De Katwijk- Kqïidigdc om in de eerste ron- de van de play-offs de tegen stander te zijn. I ieel lang leek het erop dat de thuisploeg de race tot het eind aan toe vol zou houden. De eer ste helft was zelfs om door een ringetje te halen. Grasshoppers begon uiterst geïnspireerd aan het duel en zag kans, hoewel Den Helder fel verdedigde, om tot goed uitgespeelde aanvallen te komen. De Katwijksen had den zelfs in de beginfase het be tere van het spel. Alle speelsters die in het veld kwamen pakten hun puntjes mee en dat maakte het lastig voor de opponent. Omdat er ook gedisciplineerd werd verdedigd bleef het erom spannen en was de wedstrijd bij rust (31-33) nog volledig open. In de eerste minuten na de basketwisseling was Grasshop pers de weg even kwijt. Linda Moll bewees haar waarde voor de bezoekers door goed in te grijpen bij een aantal slordige passes en tilde de stand naar 32-41. De thuisploeg herstelde echter snel en kwam weer bijna langszij: 44-45. Het was tegelij kertijd de laatste fase waarin Grasshoppers nog meetelde. De schoten die in de laatste twaalf minuten nog genomen werden, misten in veel gevallen zuiver heid. Den Helder bleef aan de andere kant wel bij de les. Voor al Eugenie lx*wis kreeg het op haar heupen en school de zone verdediging aan flarden. Via 49-64 liep de score toch nog hoog op en was duidelijk dat Grasshoppers het lang kan volhouden tegen Den Helder. Grasshoppers nadert de top. Scores Grasshoppers: Kuvt 17, Al Iers 12. Schuit 10. Den Hel der: Lewis 16. Moll 14. Curia Maas 14. Linda Moll (13) van Den Helder is te laat om Heieen v Basketbalvrouwen Lisse op de weg terug GERWT-JANVAN GEEN van Luba Leiden en Lisse hebben de eerste helft van de competitie met een over winning afgesloten. Leiden was in de Vijf Meihal duidelijk de baas over Beverwijk (84-72)* terwijl Lisse in eigen haven het hoger geplaatste Am sterdam terugwees: 79-77. In de eredivisie bij de vrouwen werd Lisse ïn de slotfase geklopt door Rotterdam (64-69). MSV kwam in en tegen Voorburg eveneens niet tot winst: 60-45. Luba Leiden kende genoeg problemen om zich zorgen te maken over het auel met Bever wijk. Jack Ginjaar bleef geblesseerd aan de kant en René Paulides was allerminst fit om voluit te spelen. Leiden begon zo met zes en een halve man. De opponent van zaterdagavond bleek echter te zwak om het Leiden moeilijk te ma ken. De thuisploeg heerste van de eerste tot de laatste minuut en hoefde zich niet overdreven in te spannen. Hoewel het verschil nooit echt groot werd, was Leiden als het spannend werd goed bij de les. Steeds wanneer Beverwijk bin nen een marge van drie punten kwam schroef de Leiden het tempo weer op. Loet de Ruijter had weer eens een goede avond als het ging om scoren en Diederik Hof stede liet zich ook niet onbetuigd. Even leek de ploeg van Tiemen Winkel in de problemen te komen toen achtereenvolgens Richard Zeven hoven en Peter ter Haak elf minuten voor tijd met vijf fouten naar de kant gingen. Het viel echter allemaal wel mee en Leiden liep simpel door naar een ruime overwinning Scores Leiden: De Ruijter 36, Hofstede 19, Wals 15. Van Eyck 10. De mannen van Lisse boekten een even be langrijke als verrassende overwinning. Door de zege op de nummer twee van de ranglijst AMVJ Amsterdam is de aansluiting met de lop weer bereikt en is de strijd om de tweede plaats in de eerste divisie B nog volledig open. De vrouwen van' Lisse bewezen opnieuw dat ze op de weg terug zijn. In de laatste wedstrijd tegen een opponent die na de splitsing van de competitie in de elite A uitkomt lieten ae Lisser vrouwen zien dat ze dicht tegen die elite A aan zitten. Rotterdam Zuid werd het tot twee minu ten voor tijd erg lastig gemaakt, voordat de ploeg van Peter Lapidaire uiteindelijk toch capi tuleerde: 64-69. Zonder Jóke van der Heuvel begon Lisse aan het karwei. Via 17-17 werd de rust bij 33-36 be reikt. Na de thee gaf dé thuisploeg zich zónder slag of stoot gewonnen. Het gaatje bleef wel rond de drie punten schommelen, maar de tus- sensprint van 55-60 naar 62-60 twee minuten voor tijd gaf uitzicht op een stunt. Rotterdam Zuid bleek in de slotfase over de meeste erva ring te beschikken, zodat de twee punten lisse toch door de neus geboord werden. Scores Lisse: Van der Hulst 13, Lindaard 10, Hoogervorst 9. MSV is hard aan de komende vakantie toe. In Voorburg konden de Noordwijksen geen vuist maken. De scholen vielen niet, zodat MSV moeilijk tot scoren kwam. Bij rust tekende dat zich al af: 26-16. In de tweede helft kwam er iets meer ruimte, maar dichterbij kwam MSV niet. Bij Voorburg was Annet Keur niet af te stoppen (32 punten). De mannen van MSV veegden in de eerste klasse van het rayon west de vloer aan met Ro- wic. Ln Noord wijk werd de ploeg uit Dordrecht op een 113-75 nederlaag getrakteerd. DVZ Grasshoppers boekte een goede overwinning op de reserves van OSG. De winst werd in het tweede deel van de tweede helft bewerkstelligd toen de Katwijkers van 55-57 naar 68-58 uitlie pen. Martin Hoekstra was de produktiefste man met 32 punten waaronder zeven driepunters.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22