Theo van der Veer heerst in kerstloop AV Holland Tonegido verkijkt zich op Leython LUSV op kinderlijk eenvoudige wijze naar 'wintertitel' Huwelijk stimulans voor Hazeleger en Van Duyn Sport Veteraan Van der Hulst leest jongeren de les MAANDAG 21 DECEMBER 1992 den haag De inkrimping van het peloton profwielren de KNWU in de problemen gebracht met de organisatie v Uitvallen kost Baars leiderspositie overuse De amateurs domineerden de Superprestige-veldrit in de Belgische plaats Overijse. De zevende wedstrijd werd gisteren gewonnen door Daniel Pontoni. De Italiaanse wereldkampioen der amateurs werd op het erepodium geflankeerd door Thomas Frischknecht (tweede) en Peter van Santvliet (derde). Oud-we- reldkampioen Danny de Bie moest in de laatste ronde na een valpartij opgeven. Ook klassementsleider I lenk Baars bereikte de finish niet. I lalverwege koers stapte hij af na een lekke band, maar vooral omdat hij geplaagd werd door een hardnekkige ver koudheid. Baars raakte de eerste plaats in de tussenstand kwijt aan Pontoni. Leidenaar André Möhlmann eindigde als vijftiende bij de junioren. NK wielrennen wellicht op de helling heeft in de nationale titelstrijd op de weg. Eind januari beslist de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie hoe de wedstrijden voor profs en amateurs in juni 1993 worden afgewerkt. De KNWU verwacht dat er komend seizoen niet meer dan veertig Nederlandse profrenners in het internationale peloton zullen rondrijden. Kwantitatief te weinig om een aparte titelstrijd op de weg te houden, menen de bestuurders die de komende maand de voor- en nadelen van diverse alternatieven afwegen. Skan sprint naar veldloopzege in Mol mol» De Marokkaan Khalid Skah was in de tweede veldloop voor het 1AAF-klassement in de Belgische plaats Mol in zijn ele ment. De wereldkampioen in deze specialiteit van 1990 en 1991 legde gisteren in de eindsprint na ruim negen kilometer de rest van het veld zijn wil op. Skah, olympisch kampioen op de tien kilometer, won in 28 minuten en 1 seconde. I lij bleef de Keniaan Ismael Kirui één tel en de Brit Dave Lewis twee tellen voor. Bij de vrouwen zegevierde de Ierse Catherina McKiernan. Zij had voor de 4,725 kilometer een tijd van 15 minuten en 53 seconden nodig. Tweede werd Esther Kiplagat uit Kenia in 15.57. In Parijs won de Keniaan Simon Chemoiwyo de door de krant Figaro uit geschreven cross over tien kilometer. Hij finishte in 30 minuten en 17 seconden. Brit Buzza wint Haagse 'Ten Miles' den haag De vijfde wedstrijd uit het nationale wegcircuit is bij de mannen weer door buitenlandse atleten beheerst. Na zeges van twee Kenianen, Tonnic Dirks en de Brit Thackery was op nieuw een Brit, Dave Buzza, de snelste in de Fit Ten Miles. De werkeloze leraar uit Cornwall legde de race over 16,09 kilometer in Den I laag af in 47 minuten en 17 seconden. Christien Toon- stra tekende bij de vrouwen wel voor een Nederlandse overwin ning. Zij bleef met haar tijd van 54 minuten en 28 seconden Car- lien Harms twee seconden voor. Billingsley mag nooit meer slingeren indianapolis» De Amerikaanse atletiekbond heeft kogelslingeraar John Billingsley voor het leven uilgesloten. Billingsley, tiende op de nationale ranglijst van 1989, werd in 1991 wegens het gebruik van dope voor twee jaar geschorst. Hij had zich dit najaar voor een nieuwe controle moeten melden maar kwam niet opdagen. leiden Cock van der Hulst weet van geen wijken. In de veldritcom- petitie van Swift/Casba was de 49-jarige veteraan gisteren zijn jongere opponenten duidelijk de baas. Met speels gemak hield de Zoeterwoudenaar Joost van der Meer (Roelofarendsveen) van de zege af. Leidenaar Aloys Goossen kwam ditmaal niet verder dan de derde plaats. In Polsbroek kwamen de ren ners aan de start voor de vijfde rit van de regionale competitie. Cecs Slingerland uit Gouda was de beste. Zijn Excelsior-clubge- hoot John Spek'werd nog net voor algemeen leider Jacob St. Nicolaas tweede. De wegrenners van de KN- WU-topcompetitie kwamen in Oostvoorne bijeen voor de jaar lijkse ATB-koers. Volendammer Steven de Jongh pakte de zege. De deelnemers aan de Kerst Halve Marathon trekken door de polders bij Stompwijk. Achter Wim Keizer (nummer 56) gaat Leidenaar Hugo Priemus (34) schuil, de snelste van de vijftig-plussers. foto henk bouwman Theo van der Veer trekt zich voortaan nooit meer iets aan van het weerbericht. Volkomen misleid door de voorspel lingen van Erwin Kroll en consorten rekende de Leider- dorpse atleet gisteren op kalm loopweer. Tijdens de Kerst Halve Marathon ondervond hij de kou, regen en wind echter aan den lijve. Toch hielden de elementen Van der Veer niet af van een klinkende zege in een, gezien de om standigheden, knappe tijd van 1.07.58. spannen kilometers opzitten. Bader, met wie ik al snel alleen overbleef, vroeg me zelfs of het wat rustiger kon. Toen wist ik dat ik de overwinning in de knip had." De enige die een antwoord op de bliksemstart van het leiden de duo had, was Paul Bam- hoorn van De Bataven. Maar binnen vijf kilometer had hij zich alweer laten terugzakken tot het niveau van zijn clubge noten Luuk Steenbergen en Henk Ravensbergen. Gedrieën sleepten zij de verenigingsprijs in de wacht. Maar op de indivi duele hoofdprijs had alleen Van tim brouwer de koning Een verklaring voor zijn beste halve marathon van de afgelo pen jaren kon de 38-jarige le raar slechts met moeite beden ken. ,,De tegenstand van Hans Bader kwam mij goed uit", zei Van der Veer na afloop. „Boven dien stond er wel veel wind, maar die kwam uit een andere hoek dan de afgelopen jaren. Doorgaans hebben we het eer ste en het laatste stuk tegen wind. Nu had ik daarvan alleen last op het Molenpad. Maar toen had ik er al vijftien ont- der Veer recht, die het tempo meteen opvoerde toen Barn- hoorn zijn gezicht van voren liet zien. „Ik wilde aangeven dat het niet verstandig was van Barn- hoorn om met ons mee te gaan." Van der Veer, gehuld in een vochtwerend thermo-hemd, had namelijk snode plannen. De eerste prijs in de kerstloop van zijn eigen vereniging AV Holland doet de veelvoudig winnaar inmiddels weinig meer. Maar voor een snelle tijd wil hij de veters nog wel strikken. „An ders had ik in dit rotweer moe ten trainen; dat is ook geen lol letje. Nu heb ik maar enkele ki lometers hoeven afzien voor een tijd waarmee ik blij ben. Ik denk niet dat op dit parcours ooit veel sneller is gelopen." Ook 'runner up' Bader had geen spijt van zijn komst naar de Zoeterwoudse polders. Rond kilometer dertien moest hij Van der Veer een voorsprong toe staan. Maar als de atleet van het Utrechtse Phoenix had geweten dat hij zijn persoonlijke toptijd over 21,1 kilometer (1.08.30) zo dicht was genaderd, was hij ver moedelijk eerder gefinisht dan na 1.08.46. Bijna drie minuten moest Bader wachten eer het Bataven-trio Barnhoom Steenbergen - Ravensbergen de halve marathon had volbracht. In het 'achterveld' van de ma tig bezochte kerstwedstrijd kon Kees van Haeringen het huza renstukje van vorig jaar, toen hij achter Van der Veer tweede werd, niet herhalen. Het aan- vangstempo lag te hoog voor de Holland-atleet, die vervolgens geen metgezellen meer in zijn buurt aantrof. Pas in de slotfase naderde Bataaf Hans Ravens bergen hem. Op de meet be droeg het verschil vijf luttele se conden: 1.13.02 om 1.13.07. Ri chard van der Kraan van Hol land drong met een tijd van 1.15.13 verrassend de top tien bij de senioren binnen. volleybalmedewerker Levthon kwam in de tweede divisie als enige vollebalteam uit de regio tot een winstpunt. Tonegido, dat het dubbele aantal wedstrijdpunten had, kwam niet verder dan een 2-3 overwin ning en die twee gewonnen sets leverden Leython één punt op. DAG verloor van koploper Olympus met 0-3 en US was net te r sterk voor NOVO. In de derde divisie ging het beter. Gemini/K bleef op kop door een 3-1 'zege bij HJPV. VCS speelde een per- i fecte wedstrijd tegen nummer vier MVG en won met 1-3. Bij de vrouwen redde Levthon het niet tegen Tonegido: 1-3 verlies. DAC - Jola/Olympus 0-3 (6-15,13-15,5-15) Olympus begon overdonderend. Het timide DAC kwam pas op 6-13 echt in de wedstrijd. Beter tegenspel dat zich in de tweede j set vertaalde in een 5-1 voorsprong. Hoewel DAC vervolgens j weer veel te veel fouten ging maken, bleef het team kansrijk: 13-13. Nadat de set toch verloren was gegaan, was het gedaan met de Alphense tegenstand. In het derde part stapelde DAC fout op fout. verdediging en blok lieten het volledig afweten, en Olympus profiteerde simpel. Leython - Tonegido 2-3 10-l 5,15-10,15-9,8-15,14-16) In de eerste set kwam Leython op achterstand door foute ser vices en slordigheden en dat verschil werd niet meer goedge maakt. De tweede set kende een in dat opzicht sterker Ley thon. Na een 4-8 achterstand kwam het team terug. Mare Schrijver leverde een serie goede passes af en Rik Uiterwijk ver zilverde aan de buitenkant de set-ups. De setwinst gaf moed en in het daaropvolgende deel was het de middenaanval via Martin Morsink en B.J. Jansen die de selzege veilig stelde. Het bleek echter te veel voor Leython, dat na een eenvoudig verlo ren vierde set in het afsluitende deel weer wel lang bijbleef. Met 16-14 werd de nederlaag desondanks een feit. US-NOVO 3-0 (16-14,15-4,16-14) Zoals de setstanden aangeven had NOVO in deze wedstrijd kansen op succes. Op de beslissende momenten miste de ploeg echter net een tikkeltje geluk. Vooral in de derde set toonde NOVO aan wel degelijk over karakter te beschikken. De Noordwijkers kwamen met 10-2 achter, maar slaagden er in volledig in de wedstrijd terug te komen. Verder dan een 13-14 voorsprong kwam NOVO evenwel niet. MVC-VCS 1-3(13-15,10-15,15-13,11-15) VCS speelde opnieuw een uitstekende wedstrijd. Met de 'oud jes' weer in de ploeg loopt alles bij VCS als vanouds. In de eer ste set gaf het sterke aanvalswerk van uitblinker Dick van Elk in de beslssende fase net de doorslag. Setwinst die duidelijk door werkte in het daaropvolgende deel. MVC bleek zich in de derde set te hebben herpakt (winst na 13-13), maar dat herstel bleek te veel kracht te hebben gekost. Via 6-2 liep het sterk serveren de VCS in de vierde simpel naar de 15-11 zege. Vrouwen HJPV - Gemini/K 1-3 (4-15,15-6,9-15,8-15) In Rotterdam begon Gemini noodgedwongen in een andere opstelling. Remco Onderdelinden, Kees de Ridder en Nico Klein ontbraken. Veel maakte dat in het treffen met HJPV niet uit. Alleen in het tweede deel grossierde Gemini in verkeerde passes, waardoor de laaggenoteerde thuisclub de koploper zo waar een set afsnoepte. Daarmee was de koek dan ook wel di rect op voor HJPV. Leython-Tonegido 1-3 (15-13,10-15,5-15,5-15) De vrouwen van Leython begonnen voortreffelijk en beslisten na een gelijkopgaande strijd de eerste set in hun voordeel. De tweede leek een kopie van de eerste te worden, maar nu trok Tonegido aan het langste eind. Daardoor knakte er duidelijk wat bij Leython, dat nog altijd het vermogen mist zich over een tegenslag heen te zetten. De pass viel weg, dus werd de aanval te voorspelbaar en Tonegido sloeg zich fluitend naar een 3-1 zege. leiden ger renes foto archief Pascal Vergeer uit Warmond werd knap derde. Fernand War merdam (Koudekerk) kwam als vierde over de eindstreep. De nieuwe Casba-aanwinst Dino Tolhoek finishte als zesde. volleybalmedewerker LUSV heeft in de promotieklas se geen misstap gemaakt. De studenten versloegen Be Fair in eigen huis met 3-1. RW was niet op dreef en verloor bij Jupi ter met 3-0. Bij de vrouwen was VCS te sterk voor VOY (3-0) en won Ridderveld bij Riva/R met 2-3. Be Fair - LUSV 1-3 (7-15,16-13,9-15,3-15) Na een voorzichtige start sloeg LUSV in de eerste set vernieti gend toe. Door dom spel en veel persoonlijke fouten ging de vol gende set verloren. Pieter Goosen zette hierna Ewout van der Schaft op de libero-positie en dat gaf LUSV zijn ritme te- rng. Van der Schaft scoorde veel directe punten met zijn sprong- service en Be Fair kwam er steeds minder aan te pas. In de vierde set was het verzet defini tief gebroken en dartelde LUSV met speels gemak naar de rui me zege en de wintertitel. Sille/Jupiter - RW 3-0 (15-6,15-8,15-11) Bij RW ontbrak Jan Voortman en in zijn plaats speelde Mari- nus Pool uit het derde verdien stelijk mee. RW bleef in alle sets in eerste instantie goed bij, om vervolgens toch nog duide lijk ten onder te gaan. Kees van der Meent haalde zijn normale hoge niveau dit keer niet en dan blijft er te weinig over. Na de winterstop hoopt trainer Martin Broere te kunnen beschikken over Michiel Schoo, die over komt van LUSV. 3-0 Vrouwen vcs - VOY (15-4,15-6,15-10) VOY haalde nooit het niveau van VCS, zodat het een gemak kelijk middagje werd voor de Sassenheimers. Na de ruim ge wonnen eerste twee sets ging Erica van Niekerk in de derde door haar enkel. Het verhinder de VCS niet om na 6-6 in één ruk naar 15-10 door te wande len. Leython 2 - Kalinko 0-3 (2-15,7-15,10-15) Leython 2 werd in 53 minuten weggespeeld door de lange ploeg uit Scheveningen. De eer ste twee sets moest Leython het doen zonder Sandra de Kier en Boukje Wiebes. Dat betekende 0-2 in een half uur. In de derde set met Berna Mentink aan de opslag en Femke Wiebes op de mid-positie bood Leython beter partij. Desondanks drukte Ka linko door naar 0-3. Delta 2 - DAC 3-0 15-0,15-7,15-11 DAC had in de eerste set totaal geen weerwoord op de sterke service en maakte geen punt. Ini de twee volgende sets ging het beter met DAC. Maar proble men van betekenis ondervond Delta toch niet meer. leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker )p de dag voor voor hun huwe lijksreis naar Amerika hebben Jan-Dirk Hazeleger en Regina Hazeleger-Van Duyn hun be nen nog één keer uit hun lijf ge lopen. in de Haagse Fit Ten Miles klasseerden ze zich giste ren respectievelijk als dertiende en elfde temidden van de abso lute top van dc nationale wegat- letiek. Toeval of niet, maar een lut tele week na hun trouwen lie pen de beide Hazelegers tegelij kertijd voor wat zij waard wa ren. De Haagse wedstrijd lever de het Katwijkse koppel twee klinkende persoonlijke records op. Hazeleger bewerkstelligde dit op zijn eigen, karakteristieke wijze. Met de wind in dc rug voortvarend gestart, hoefde hij pas halfweg terrein prijs te ge ven op de kopgroep. „Na een kilometer of tien stond de wind weer op kop. maar deze om standigheden zijn koren op mijn molen", aldus Hazeleger. ..I lel was koud. winderig en nat. Omdat het allemaal geen pijn deed, kreeg ik gaandeweg de wedstrijd steeds meer zelfver trouwen en kon ik nog verschil lende atleten inhalen." Hazelegers tactiek leverde hem als vijfde Nederlander de dertiende plaats op. met de scherpe tijd van 48.48 nog vóór gevestigde atleten als Kappert, De Maat, Van Rijthoven zijn Ba taven-clubgenoot Huub Pragt. Pragt was behoudender gestart, maar kon van groepje naar groepje springend veel plaatsen stijgen. Vanaf de vierde kilome ter bleef de afstand tot zijn clubgenoot steeds tien tot twin tig seconden. Met 48.58 revan cheerde de Leidenaar zich ech ter voor de Duindigtcross van vorige week en leverde hij na de Xcvenheuvelenloop zijn tweede goede prestatie in het wintercir- Ruim achter Pragt en Hazele ger bouwden Jaap van Duyven- voorde en Jan Kortekaas hun ra ce goed op. In één groep ver trokken koos Kortekaas halfweg voor een groep met een iets la ger tempo. Beide atleten bleken goed tegen de wind te kunnen optornen. Van Duyvenvoorde finishte in 51.00, 61 tellen voor Kortekaas. Beide atleten verbe terden hun persoonlijke re cords. Bij de vrouwen liet ook de an dere Hazeleger zich inspireren door haar huwelijk. In één wed strijd was Regina (voorheen Van Duyn) sneller dan ooit op zowel de 10 kilometer (doorkomst 34.13), de vijftien kilometer (52.45) als de Engelse mijl. De eindtijd van 56.45 leverde de Katwijkse de elfde plaats op. een klassering kenmerkend voor de grote vooruitgang die de pupil van Bataven-coach Norbert Groenewegen het laatste jaar boekt: „Ik ga nu met een ontzettend goed gevoel weg naar Florida. We hopen daar nog wel te kunnen trainen. Op tien januari loop ik mijn eerste halve marathon in Egmond aan Zee." Ruim achter haar clubgenote deed ook l.enie van der Plas goede zaken. Ondanks een zwa re verkoudheid koerste ze lange tijd op een tijd van 62 minuten. De laatste kilometers bleken zwaar, maar desondanks was ook Van der Plas met 63.07 sneller dan ooit. In Rhoon bijvoorbeeld miste Ineke Vis de nodige (mannelij ke) tegenstand. Wel won zij af getekend in 55.15. Suze Groen in 't Woud (eerste bij de vetera nen) verbeterde haar lijk record tot 58.53. Bataaf van-der Plas liep bij de i 48.13. Hiermee greep de leet anderhalve minuut na naar Rien van der Wilt de plaats.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20