Van den Broek krijgt het niet gemakkelijk Geknield op de koude kerkvloer Feiten &Meningen Bodemsanering achterop door Volgermeer-arrest MAANDAG 21 DECEMBER 1992 2 Andriessen wil geen post in nieuw kabinet HILVERSUM. ANP Aftredend EG-commissaris Frans Andriessen gaat weer stu deren en wil zich intensiever bezig gaan houden met zijn hoogleraarschap aan de univer siteit van Utrecht. De EG-top- man voor Nederland, die begin volgend jaar Brussel verlaat, zei gisteren voor de NOS-televisie dat hij in ieder geval geen be langstelling heeft voor een hoge post in een nieuw kabinet. Andriessen stelde dat de EG, na de top in Edinburgh van een week geleden, nu eerst maar eens een periode van bezinning moet doormaken. „Met het Ver drag van Maastricht kunnen we voorlopig wel een tijdje voor uit." Brusselse nacht van de lange messen komt eraan In vroeger tijden zochten ze er nog wel eens de ambiance van een afgesloten kasteeltje in de Ardennen voor op. Maar de 17 leden van de Europese Commissie blijven dit keer waarschijnlijk gewoontjes in hun Brusselse hoofd kwartier wanneer ze onderling de portefeuilles verdelen. Hoewel vrijwel onopgemerkt door de buitenwacht, geldt deze 'nacht van de lange messen' binnen het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap als een van de hoogtepunten van het Brusselse seizoen. Wie staat waar in de hofhouding van Europa onder het derde bewind van 'President Jacques'? tussen de commissarissen. Del- ors let erop dat de politieke hoofdstromingen uit Europa al lemaal enigszins aan hun trek ken komen. De voorzitter wijst regeringsleiders er subtiel op dat een kandidaat die hij te zwak vindt, niet hoeft te reke nen op een prominente plaats. Officieel zijn de leden van het dagelijks bestuur van de EG niet meer dan fonctionnaires, top ambtenaren zonder politieke rol. Zij kunnen hoog springen en diep buigen, maar de echte macht in Brussel ligt bij de EG- ministerraad. In de Brusselse praktijk vormt de Commissie echter de centrale schakel. De Commissie is daardoor een CORRESPONDENT Voor de rolverdeling tussen de 17 Europese Commissarissen bestaat geen andere geschreven regel dan dat de vijf grote lan den elk twee afgevaardigden naar Brussel zenden, en de an dere zeven staten elk één. Dat verschaft volop manoeuvreer ruimte aan voorzitter Jacques Delors, in de wandeling van het kolossale Breydel-gebouw plechtig aangeduid als Mon sieur le Président. Voor de derde keer door de re geringsleiders van de EG ge kroond tot voorzitter speelt hij een sleutelrol in het positiespel toevluchtsoord geworden voor politici in allerlei stadia van hun loopbaan. Er zijn er die een springplank nodig hebben voor een duik in hun landsbestuur, maar er zijn ook uitgerangeerde en mislukte leiders (de versla gen Britse sociaal-democraat Kinnock was lange tijd kandi daat). Hoewel alle Haagse lofzang over 'onze zwaargewicht' in Brussel met opgetrokken wenkbrauwen is gevolgd, wordt Hans van den Broek verwelkomd als iemand die nog aan een tweede carrière kan bouwen. De Frangaise Christiane Scrivener, die de af gelopen jaren de ondankbare taak had een oplossing te be denken voor de twaalf verschil lende BTW-regimes, is daaren tegen blijvend geblesseerd Van den Broek, Brittan en Bangema doordat president Mitterrand eerst openlijk een andere kandi daat vroeg voor haar plaats. Tot de ongeschreven regels van Brussel behoort dat de omvang- rijkelandbouwportefeuille wordt vergeven aan een klein land. De Luxemburgse ex-mi nister van landbouw René Stei- chen is daarvoor de beste kan didaat. Middellandse-Zeebeleid, visserij, sociale zaken, reserach, cultuur, toerisme, audiovisuele middelen, regionaal beleid en de interne huishoudelijke bes ognes van de Commissie gelden als lichtere portefeuilles. Ze gaan vaak naar de 'tweede man' uit een groot land, naar kandi daten uit kleine landen of naar de arme zuidelijke lidstaten. De echte pri stigeslag gaat dit jaar om vier lopplaatsen. Aller eerst economische en financiële zaken. In de race om die post ligt de Deense veteraan Hen- ning CHristophersen onbetwist op kop. Daarnaast is er de 'in terne markt', het 1992-project, dat de afgelopen jaren in han den was van de Duitse zwaarge wicht Martin Bangemann. Nu dat avontuur in de slotfase ver keert, zoekt Bangemann ander emplooi. Hetzelfde geldt echter voor het Britse kanon Sir Leon Brittan, die met ijzeren hand de spelregels van de vrije concur rentie bewaakte. De twee baronnen hebben elk idans om zware posten. wellustige blikken geworpen op (delen) van de portefeuille van de vertrekkende Frans An driessen. Zijn imperium was te groot geworden: buitenlandse zaken, uitbreiding van de EG én internationale handel (GATT). Die laatste tak zal Delors zeker afhakken en aan Brittan of Ban gemann geven. Onzeker is nog of Delors de relaties met het voormalige Oostblok ook zal weghalen uit Andriessens nala tenschap en onderbrengt bij de 'handelsrelaties'. Wat Hans van den Broek uitein delijk in de wacht sleept, hangt mede af van de ambities van de Portugese minister van buiten landse zaken Joao de Deus Pin- heiro. Ook die is door zijn rege ring als speler van kaliber het veld ingestuurd, en maakt nu een redelijke kans de Noord- Zuid-betrekkingen of de ont wikkelingshulp van het buiten land-terrein te krijgen. Daar naast is er de Belg Karei van Miert, die volgens de laatste ge ruchten graag én transport én milieu zou gaan doen, maar ook een oogje zou hebben op An driessens eretitel van vice-voor- zitter. Dat die drie eisen bijeen teveel van het goede is, staat nu al vast. Dat Van den Broek ge duchte concurrenten heeft, Alles draait om interpretatie Interimwet Een kerk In Presov, Slowakije. Korte rokjes en hoge laarzen, liefst tot over de knie. Het lijkt de nieuwe mode in Mid den-Europa. Sexy misschien, maar het komt toch ook een tikje hoerig over. De sfeer is echter allesbehalve losbandig. De voormalige Habsburgse gebieden keren juist terug naar de moraal van de goede ze den. De kerk beleeft gouden tijden. Twee druk gesticulerende monniken in bruine pii, door een touw om het middel bijeen genouden, lopen door het oude hart van Bratislava. Alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is. Midden op het Vaclavske Namesti (het Wenceslasplein) in Praag kun je tegen het kaal geschoren kruintje van een priester-student oplopen. Nonnen en pa ters in volledige uitrusting passen evenzeer in het straatbeeld als de bedelende zigeu nerin met kind op de arm of de kortgerokte meisjes. De opleving van het (rooms-katholieke) ge loof heeft natuurlijk alles te maken met de rol die de kerk heeft gespeeld tijdens de sombere jaren van het communisme. De kerk vormde een soort openbare onder grondse; formeel getolereerd, maar op alle mogelijke manieren dwarsgezeten door de partijbonzen en hun verklikkers, ontwikkel de de kerk zich in de jaren vijftig en zestig tot een toevluchtsoord voor hen die zich niet openlijk durfden verzetten. Wat de samizdat, het circuit van illegale boeken en tijdschriften, was voor de intel lectuelen, was de kerk voor het volk. Maar waar veel schrijvers en kunstenaars na de plotselinge val van de dictatuur van het proletariaat in verwarring raakten en nog altijd naar een nieuwe richting zoeken, stro men de kerken weer vol. De Jezuietenkerk in Bratislava's oude stad is elke maandagavond tot de laatste plaats be zet. Opvallend is het grote aantal jonge mensen, dat nog tijdens de mis naar binnen schuifelt en een plekje zoekt in het gangpad tussen de rijen houten banken. Het gaat hier dan ook om een dienst speciaal voor studenten. Die drommen na afloop samen onder de grillige bomen op het pleintje voor de kerk. Met politiek heeft dit niets te ma ken, verzekert een meisje dat elke maan dagavond van de universiteitscampus naar de stad pendelt om deze mis te bezoeken. Al die jonge kerkgangers zijn gewoon gelo vig. Inderdaad wordt het geloof binnen door nagenoeg alle aanwezigen hardop beleden. De priester weet zich gesteund door liefst zes misdienaartjes en hij kan tevreden con stateren dat vrijwel iedereen ter communie gaat. Wanneer het gebed vereist dat de kerkgemeenschap knielt, zijgen ook de laat komers op hun staanplaats door de knieën voor een gesprek met God op de koude ste nen kerkvloer. Menig Nederlandse pastoor zal er jaloers op ziin. De katholieke kerk was eeuwenlang een bindende factor in het Habsburgse Rijk. Van 1273 (stamvader Rudolf van Habsburg) tot 1806 hadden de Habsburgers de kroon in handen van het Heilige Roomse Rijk. De oorlogen tegen het oprukkende Ottomaan se Rijk in de zestiende en de zeventiende eeuw draaiden niet alleen om grondgebied maar waren evenzeer een strijd om de he gemonie tussen christendom en islam. Nog altijd hebben moslims in de voormali ge Habsburgse gebieden weinig in te bren gen. Als er al moskeeën staan, zijn ze klein Met rechtszaken over bodemsa nering zijn enorme financiële belangen gemoeid. De regering had gehoopt ongeveer een mil jard gulden binnen te halen met de ruim 150 nu aanhangige pro cedures tegen bedrijven die in het verleden de grond hebben vervuild. Dat is nog maar een fractie van het totaal. Nederland telt meer dan honderdduizend verontreinigde stukken grond. Saneringskosten: vijftig miljard gulden. Tegen deze achtergrond is de opschudding begrijpelijk die vorige week ontstond over het arrest van het Amsterdamse ge rechtshof in de zaak van de Ne derlandse Staat tegen Solvay Duphar. Het chemische bedrijf dat in de jaren zestig giftig afval heeft gestort in de Volgermeer polder. hoeft niet op te draaien voor de kosten van de bodem sanering van zeker 140 miljoen gulden. De beslissing van het hof, door milieu-organisaties bestempeld als een ramp, zal in veel directiekantoren met een beschaafd gejuich zijn begroet. De feiten zijn namelijk in de ve le rechtszaken over bodemsa nering vaak vergelijkbaar, het is puur een kwéstie van wetsuit- leg. Het gaat om zogenaamde erfenisgevallen, verontreiniging die twintig, dertig jaar geleden werd veroorzaakt. In die tijd golden nog andere normen ten aanzien van afvalstort dan te genwoordig. En de vraag is steeds: was de vervuiling van de bodem toen al een onrechtma tige daad en zo ja, jegens wie? Alles draait in deze rechtszaken om de interpretatie van de Inte rimwet Bodemsanering, die in 1983 is ingevoerd en is bedoeld om het geld op tafel te krijgen dat nodig is om vervuilde bo dems schoon te maken. Het cruciale artikel 21 van deze In terimwet bepaalt, dat de over heid de kosten van bodemsane ring kan verhalen 'op degene door wiens onrechtmatige daad de verontreiniging van de bo dem is veroorzaakt'. Over deze formulering woedt al tien jaar een verwarrende juri dische strijd. Volgens de rege ring is in artikel 21 een speciaal recht op schadevergoeding ge schapen. Dat betekent dat niet hoeft te worden voldaan aan al le eisen die normaal gesproken van toepassing zijn bij onrecht matige daden. Maar volgens de bedrijven die werden aange sproken, moest de Staat eerst maar eens bewijzen dat de vuil- stortingen in het verleden al on rechtmatige daden jegens de Staat waren geweest. Nogal wat rechtbanken gaven beide partij en een beetje gelijk: het wetsar tikel riep enerzijds een bijzon der recht op schadevergoeding in het leven, maar anderzijds kon dat niet met terugwerkende kracht gelden. Terugwerkende kracht staat op gespannen voet met de rechts zekerheid. Tot in de jaren ze ventig, toen het gifschandaal in Lekkerkerk ons wakker schud de, werd weinig over bodemver ontreiniging nagedacht. Men meende dat de bodem een zo groot vermogen tot herstel be zat, dat er straffeloos rotzooi in kon worden gedumpt. De over heid zelf waarschuwde niet, en gaat dus ook niet vrijuit, stelden de bedrijven die werden aange sproken voor de schoonmaak kosten. In 1990 hakte de Hoge Raad een aantal knopen door in een zaak tegen een galvanisch bedrijf in Zeist. De uitleg die de regering aan het wetsartikel over de sa neringskosten had gegeven, werd afgewezen. Het gaat im mers om bodemverontreinigin gen die in het verleden hebben plaatsgehad, aldus de Hoge Raad: dit brengt mee dat de eis van de rechtszekerheid in aan merking moet worden geno men. Vanaf dat moment concentreer den de rechtszaken over bo demsanering zich op de vraag waar de grens inde tijd ligt om te kunnen zeggen: de vervuiler had moeten weten dat hij bezig was het milieu aan te tasten. Wie zich vroeger bij afvalstor- tingen aan de normen en regels van zijn tijd heeft gehouden, kan niet achteraf worden aan gesproken, tenzij de wet hier voor een duidelijke basis schept. De overheid heeft zich zelf in de vingers gesneden door hierover onduidelijkheid te la ten bestaan in de Interimwet bodemsanering. Een poging het falen van de wetgever te herstellen, is nog in behandelt de Tweede Kamer een wetsvoorstel om de Inte rimwet onder te brengen in de Wet Bodembeschermingen te gelijk meer mogelijkheden te scheppen om geld op tafel te krijgen voor schoonmaakopera- ties. De overheid verschaft zich zelf in de nieuwe wet meer mo gelijkheden om dwang uit te oe fenen op de veroorzaker van de vervuiling, ook als er in het ver- s gepleegd. Dev krijgt een saneringsbevel. Dat is een administratieve maatregel die, naar men hoopt, in veel ge vallen een civiele procedure over schadevergoeding overbo dig zal maken. en weggedrukt. Alleen Bosnië-Hercegovina vormt daarop een uitzondering. Maar Bos nië werd dan ook pas in 1878 onder man daat van Oostenrijk-Hongarije geplaatst en dertig jaar later door Wenen ingelijfd. Het is niet vreemd dat uitgerekend dit gebied mo menteel wordt verscheurd door een burger oorlog, die voor een deel op de gods diensttwist is terug te voeren. Onder het communisme verdween de godsdienst in Midden-Europa naar de ach tergrond. Opium voor het volk, schreef Marx, en derhalve verderfelijk. Het volk moest zichzelf bevrijden, niet alleen van de uitbuitende kapitalisten, maar ook van de kerk, die handlanger van het grootkapitaal die de mensen na een leven van lijden een beloning na de dood (de hemel) voorspie gelde. Veel kerken werden verbouwd tot fa briek of pakhuis en de priesters gingen lijd zaam in verzet. Maar nu Marx het heeft afgelegd tegen de drang naar vrijheid en bananen, is de kerk helemaal terug. In willekeurig welk stadje in Hongarije, Bohemen, Moravië of Slowakije kun je willekeurig welke kerk binnenlopen, altijd zitten er wel enkele gelovigen hun ge beden te prevelen, met de rozenkrans tus sen de vingers en het voorhoofd nog voch tig van het wijwater. Oude vrouwtjes waren er altijd al, die maalden niet om de spot van de communisten, maar nu tref je ook heren van middelbare leeftijd en berugzakte schoolmeisjes aan in de kerkbankjes. Het doet denken aan katholiek Nederland in de jaren zestig. Een revolutie in de kerk provincie van onenigheid over een vrije re lithurgie-opvatting tot massaal uittreden de priesters die het huwelijk verkozen bo ven de relatie met de Heer blies echter als een wervelwind de Nederlandse kerken leeg. Wat staafde kerk in Midden-Europa nog te wachten? Dit is aflevering zes in een reportage-serie over de voormalige Habsburgse gebieden. De eerdere delen stonden in de krant van 5. 7. 10.14. en 17 december.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2