Record MVV sneuvelt in Groningen Anderlecht vier punten voor op Standard Luik ADO Den Haag naar de kop Sport 'Cruijff morele winnaar van Gouden Bal' Liverpool over de knie bij Coventry Rood voor Koeman en Stoichkov MAANDAG 21 DECEMBER 1992 DEN HAAG ANP ADO Den Haag heeft zich aan de kop van de eerste di visie gemeld. Maar overtui gend was het allerminst. De Hagenaars raakten gisteren in het Zuiderpark tegen Eindhoven in de eerste helft geen bal, stonden bij de pau ze met 0-3 achter en kwa men toch nog uit op 3-3. Door de puntendeling nam ADO de leiding op doelsaldo. Het scoorde één doelpunt meer dan RBC, dat zaterdag verrassend ten onder ging in en tegen Emmen (2-1). In theorie staan De Graaf schap en VW er beter voor. Beide ploegen hebben één punt achterstand en een wedstrijd minder gespeeld. Het krachtsverschil in de eer ste divisie is nauwelijks zichtbaar. De marge tussen nummer een (ADO) en num mer tien (FC Zwolle) is slechts vier punten. Speelbal ADO had bij een overwin ning op Eindhoven alleen de leiding genomen. Die weten schap blokkeerde de Haagse ploeg die in de eerste helft als speelbal fungeerde van Eindhoven. In de Brabantse ploeg was Van Helmond bij zonder produktief. Hij maak te voor de rust een zuivere hattrick (0-3). Na de rust speelden de Ha genaars fysieker en agressie ver. Van der Laan en Heesen brachten binnen het kwartier de marge terug naar 2-3. De 2817 toeschouwers moesten tot vijf minuten voor het ein de wachten alvorens Van der Laan gelijk maakte (3-3). Hij benutte een door arbiter Schaap toegekende straf schop. Het was zijn dertien de doelpunt in de competi tie. EREDIVISIE FC Groningen maakte in het Oosterpark een einde aan de langdu- rige ongeslagen status van MW in uitwedstrijden. De laatste ne derlaag op vreemde bodem van de Limburgers dateerde van no vember 1991 tegen FC Utrecht. M W verloor gisteren met 2-1 GRONINGEN/UTRECHT ANP „Het zat even tegen", meldde de toch vrij montere MW-trai- ner Vergoossen na afloop. „We maken er ook geen drama van. Het moest een keer gebeuren." Van enig krachtsverschil tus sen FC Groningen en MW was lange tijd geen sprake. Het spel was aanvaardbaar, maar kansen bleven achterwege omdat beide clubs de zaken in defensief op zicht goed voor elkaar hadden. De aanvallers kwamen totaal niet in beeld. De enige kans voor rust leverde de thuisclub prompt een doelpunt op van Hennie Meijer (1-0). FC Groningen liep na rust in eerste instantie over MW heen. Het directere spel leidde tot drie kansen op rij. Nadat Hennie Meijer en Huizingh hadden ge faald, sloeg Hennie Meijer toch voor de tweede maal toe. De wedstrijd leek beslist. MW was echter in staat om het spelbeeld drastisch te veranderen. Een doelpunt van Eric Meijer (2-1) vormde de inleiding van een zinderende eindfase waarin Groningen met veel geluk over eind bleef. Leidenaar Jeffrey van As (20), door Ajax verhuurd aan MW, viel 25 minuten voor tijd in voor Roger Reijners. De voor malige speler van Roodenburg is sinds enkele weken niet meer zeker van een basisplaats in de Limburgse formatie. FC Utrecht Trainer Ab Fafié van FC Utrecht laat de kerstboom thuis in Nieuw-Beijerland staan. De pas 17-jarige invaller en debutant Raymond Graanoogst zorgde met de late gelijkmaker tegen Cambuur (1-1) dat Fafié zijn be lofte niet behoefde in te lossen. Bij verlies tegen de ploeg uit Leeuwarden had Fafié de kerst boom de deur uitgedaan. Eer der verloor Utrecht namelijk al drie punten tegen het gepromo veerde Den Bosch en Go Ahead Eagles. Utrecht trok in de aanvanke lijk gelijkopgaande strijd het meeste initiatief naar zich toe. Het kreeg via met name Ooster huis ook de beste kansen. Cam buur opende vijf minuten voor de rust echter de score. Aanval ler De Gier legde de bal knap klaar voor middenvelder Keizer, die van buiten het strafschopge bied raak schoot (0-1). In de tweede helft legde Utrecht Cambuur volledig zijn wil op. Zelfs met het vaste en meestal succesvolle breekijzer in de persoon van Van der Ark, leek Utrecht op een nederlaag af te gaan. Invaller Graanoogst bracht uiteindelijk redding. De jeugd-contractspeler kwam goed voor de bal na een prima voorzet van Smolarek vanaf de linkerkant en kopte raak. De Korbach-express is ook de halte Spangen voorbijgeraasd. Twee doelpunten van Smeets bezorgden Volendam een 2-0 overwinning tegen Sparta. Vo lendam haalde uit de laatste ze ven wedstrijden elf punten en begint de winterrust als een de gelijke middenmoter. Net als Go Ahead Eagles dat Roda JC met een 2-0 nederlaag een extra zetje gaf voor de versnelling van zijn val. Rorije zorgde voor het openingsdoelpunt en legde de bal klaar voor de tweede treffer van de Australiër Van Blerck, waarmee het verschil in besluit vaardigheid tussen twee ploe gen duidelijk werd vastgelegd. 0 Den Haag Eindhoven 3-3 (0-3). 17 Van n 3-3 (strafschop). Scheidsrechter Schaap. Excelsior -NEC 1-2 (1-1). 25. L Telstar - Haarlem 1-3(1-0). 19. Oostrom 1-0,48 De Parijs is voor Marco van Basten een goede plaats om een inter nationale prijs in ontvangst te nemen. Gisteren stond de Utrechter er voor de derde keer in het middelpunt van de schijnwerpers bij de uitreiking van de Gouden Bal. Van Basten haalde al twee keer eerder de onderscheiding voor de beste voetballer van Eu ropa af in de Franse hoofdstad, waar hij ook eenmaal tot Euro pees topscorer werd gekroond. Dit keer vertoefde de spits van Milan en Oranje niet op de Champs Elysees tussen de Blue Bells, maar in een steriele tv- studio. Van Basten werd met een privé-vliegtuig ingevlogen en vertoefde slechts twee uur in de Lichtstad. Vandaar reisde hij door naar het mondaine St. Mo- ritz, waar hij vandaag onder het mes gaat voor een kleine in greep in de rechterenkel. Van Basten was zeer in zijn nopjes met de prijs. „Het is bij zonder om tot de beste voetbal ler van Europa te worden uitge roepen. Deze keer helemaal, omdat ik er geen rekening mee had gehouden." Hoewel de oud-Ajacied trots is op zijn der de 'Gouden Bal', weigert hij zich te scharen onder de beste voetballers aller tijden. „Pele, Maradona en Cruijff waren ge niale voetballers. Aan hen kan ik niet tippen, zelfs al win ik nog drie Gouden Ballen. Ik ben geen fenomeen, zelfs Platini en Bec- kenbauer waren beter. Ook Maldini en Rijkaard zijn beter en constanter. Ik maak toevallig doelpunten, maar eigenlijk zou één van die twee eens zo'n prijs moeten winnen." Alle onderscheidingen ten spijt koestert Van Basten nog een grote wens: „Een groot eve nement onder Johan Cruijff meemaken. Hopelijk gebeurt dat bij het WK in Amerika. Voor mij is Cruijff trouwens de morele win naar van de Gouden Bal. De top drie van deze verkiezing is door hem opgeleid. Dat zegt genoeg over zijn kwaliteiten." Uitslag: 1. Marco van Basten (Nederland, AC Milan) 98; 2. Hristo Stoichkov (Bulgarije, Bar celona) 80; 3. Dennis Bergkamp (Nederland, Ajax) 53; 4. Thomas Hassler (Duitsland, AS Roma) 42; 5. Peter Schmeichel (Dene marken, Man. United) 41; 6. Brian Laudrup (Denemarken, Fiorentina) 32; 7. Michael Laud rup (Denemarken, Barcelona) 22; 8. Ronald Koeman (Neder land, Barcelona) 14; 9. Stephane Chapuisat (Zwitserland, Bor. Dortmund) 10; 10. Frank Rijk aard (Nederland, AC Milan) en Enzo Scifo (België, Torino) 8. 5. Toeschouwers: 3055. Ro- 18 9 5 4 23 39 - 25 18 11 1 6 23 38 - 25 17 7 6 4 20 34 23 17 7 6 4 20 31 24 17 7 5 5 19 22 20 17 7 5 5 19 23 - 25 18 7 5 6 19 26 19 17 6 5 6 17 23 - 22 18 4 6 8 14 24 - 36 18 4 6 8 14 21 - 33 18 3 5 10 11 15 - 29 BUITENLANDS VOETBAL BRUSSEL» Anderlecht zag op de laatste speeldag voor de winterpauze de voorsprong op Standard Luik groeien tot vier punten. Zelf won Anderlecht vrijdag al moei teloos van Charleroi (2-0), giste ren liet de enig overgebleven concurrent een punt achter in Ekeren bij Germinal (0-0). Achter de koplopers schoof het veld, dat zich volgend jaar druk gaat maken om een plaatsje in het UEFA-bekertoer- nooi, verder ineen. KV Meche- len, Waregem en AA Gent kre gen op de derde plaats gezel schap van Club Brugge en RWD Molenbeek. Dit vijftal heeft na zeventien duels wel negen pun ten minder dan Anderlecht. Club Brugge deed in de grote middenmoot de beste zaken. De zege in en op Gent (3-2) was verdiend, alleen al door de energiekere en speelsere aan pak. Brugge, met Foeke Booy in de basis, zocht zijn kans in de diepte, Gent noodgedwongen in de breedte. Booy had al binnen een kwartier succes. Met de Gentse verdediger De Roover dook de Nederlandse spits op een voorzet van Borkelmans af. Booy won. Hoewel het duel bleef boeien, was het lang wachten op meer doelpunten. Staelens, een van de Brugse uitblinkers, benutte in de 70ste minuut een straf schop na te zijn neergelegd door Herbots. Vandenbergh gaf Gent even later nog wel weer hoop. Die hield tien minuten aan en werd toen door Gert Verheyen aan flarden gescho ten. De tweede Gentse treffer van Van der Linden kwam te laat. RWDM trok zich in de ranglijst omhoog ten koste van Ware- gnn dat niettemin aan een goed seizoen bezig is: 1-0. Edwin van Ankeren, voormalig speler van Zwolle, bracht met een solo van eigen helft de Mo- lenbeekse punten binnen. KV Mechelen verloor opnieuw van Beveren, dat woensdag in het bekerduel met 5-2 zegevierde. Spectaculair was het ditmaal niet en de produktie bleef ook ver achter. De Waaslanders lie ten het bij een rake strafschop van N'Wanu. De scheidsrechter legde de bal op de stip, nadat de doorgebroken Maurice van Ham (ex-AZ) onderuit was ge haald. Cercle Brugge kon gisteren niet imponeren tegen het laag geklasseerde Lokeren: 1-1. De Brugse Kroaat Josip Weber liet met een rake strafschop zijn 20ste competitietreffer aanteke- Akkoord Cordier en Mechelen MECHELEN «ANP Oud-voorzitter John Cordier is de Belgische eerste divisieclub KV Mechelen een heel eind tegemoet gekomen. Na een halfjaar onderhandelen kwam zijn Cova-Investgroep tot een akkoord met het huidige bestuur over het afstaan van negen spelers aan de club. Dat maakte voorzitter Willy Dussart zaterdag bekend. Tot nu toe was alleen Gert Deferm echt van KV Mechelen, dat nog wel naar financiële middelen op zoek moet om de negen van Cordier daadwerkelijk in te lijven. Het gaat daarbij om on der anderen doelman Preud'homme, Sanders, De Mesmaker, Gvsb rechts en Versa vel. Vijf spelers ontbreken nog op de lijst: Ingesson, Eykclkamp. Andcrsson, Arambasic en Severeyns. Het bestuur van KV Mechelen is alleen geïnteresseerd in Ingesson en Eykclkamp. Voorlopig kan de club hun transfer niet betalen. De doelpuntenmakers in de wedstrijd Chelsea - Manchester United in duel. De Fransman Eric Cantona probeert David Lee (5) van Chelsea spelen. Andy Townsend kijkt toe. F LONDEN »RTR Liverpool heeft zaterdag zijn zwaarste ne derlaag in ruim twintig jaar leaguevoetbal geleden. Coventry' City vernederde de ver maarde bezoekers met een zege van 5-1. De in Liverpool geboren verdediger Brian Bor rows maakte de eerste twee doelpunten voor Coventry, dat de laatste elf wedstrijden zonder winst was gebleven. Aan de kop veranderde weinig. Lijstaan voerder Norwich City komt vandaag pas in actie tegen streekgenoot Ipswich Town. Nummer twee Aston Villa liet door een ge lijkspel bij Manchester City (1-1) twee pun ten liggen en ook de subtoppers Chelsea en Manchester United hielden elkaar met de zelfde uitslag in evenwicht. Blackburn Ro vers profiteerde van het puntverlies van de concurrentie. Dankzij een overwinning op eigen veld met I -0 op het laag geklasseerde Sheffield United steeg Blackburn naar de derde plaats. Liverpool werd voor de achtste keer deze competitie met een nederlaag geconfron teerd. Oud-Evertonspeler Borrows scoorde in de 37ste minuut voor Coventry uit een strafschop en voegde daar negen minuten na rust nog een treffer aan toe. Nadat Gal lagher er 3-0 van had gemaakt scoorde Red- knapp tegen. Vier minuten later werd Red- knapp na zijn tweede gele kaart uit het veld gestuurd. Mick Quinn mikte daarna nog twee keer raak voor de thuisclub en bracht zijn totaal in de vijf wedstrijden die hij voor Coventry heeft gespeeld op acht doelpunten. Quinn tekende eerder in de week een contract na dat hij een maand door Newcastle United was uitgeleend. Manchester United leek op een nederlaag af te gaan toen David Lee in de 67ste mi nuut van zeker 25 meter voor Chelsea zijn eerste treffer van dit seizoen maakte. Maar binnen drie minuten had de van Leeds af komstige Franse international Eric Cantona de gelijkmaker geproduceerd. Aston Villa nam bij Manchester City elf voor rust de leiding door Parker, die een spectaculaire schaarbeweging be sloot met een daverend schot. Garry Flit- croft redde in de 58ste minuut een punt voor City, dat de laatste drie wedstrijden had verloren. Verdediger Kevin Moran was de grote man bij Blackburn. Hij maakte in de 27ste minuut de winnende treffer tegen Sheffield United. Arsenal speelde 1-1 tegen Middlesbrough en maakte daardoor een einde aan een rij van vier nederlagen. Ne gen minuten voor tijd beantwoordde Wright pas het doelpunt, dat Wilkinson na ruim een half uur had gemaakt. Celtic heeft zaterdag in de Schotse eredi visie voor het eerst in 24 wedstrijden een duel op vreemd terrein verloren. Hearts bleef in eigen stadion Celtic de baas met 1 - 0 door een treffer van Ian Ferguson al na 40 seconden. Daardoor raakte Celtic verder achterop bij lijstaanvoerder Glasgow Ran- twee Aberdeen. Rangers St. Johnstone. Aberdeen 12-0 van Hibernian. MADRID» ANP BUITENL.VOETBAL Gen) >1 2-0. AA Gent - FC Bru e SK - FC Boom 4-1, Waregem - RWD V e 2-3, De vijftiende speelronde van de Spaanse competitie was tumul tueus en spectaculair. De Ma- drileense clubs Real en Atletico verloren vrij verrassend. Er wa ren rode kaarten voor de vedet ten Koeman én Stoichkov van Barcelona en Rocha, Prosinecki en Michel van Real. Barcelona kwam met negen spelers terug van een 3-1 achterstand tot 3-3. De opvliegende Bulgaar Sto ichkov, tweede achter Van Bas ten in de Europese verkiezing, kreeg al na zes minuten in de uitwedstrijd tegen Rayo Valleca- no de rode kaart, na twee keer geel. Scheidsrechter Lopez Nie- to was een vaste klant in zijn ei gen borstzak, want hij gaf liefst dertien gele kaarten. Een kwartier na Stoichkovs uitsluiting stond Barcelona met 2-0 achter, de Oostenrijker Polster scoorde twee keer. Na dat Koeman nog voor rust uit een strafschop de achterstand had verkleind, kon ook de Gro ninger na 71 minuten vertrek ken toen hij in een duel met Mi guel in het strafschopgebied hands had gemaakt. Dat bete kende zijn tweede gele kaart. Barcelona moest verder met ne gen spelers en Vallecano kwam op 3-1 omdat Polster de straf schop benutte. Het was knap dat Barcelona, waarbij Richard Witschge na een half uur goed inviel voor Beguiristain, in de laatste tien minuten gelijk kwam door Bakero en Salinas. Door het puntverlies nam La Coruna, dat wel een duel meer heeft afgewerkt, een punt voor sprong op Barcelona. De sensa tie van het seizoen won in Zara- goza met 2-0 van de plaatselijke club. De doelpunten waren van Claudio en'Bebeto, de laatste uit een strafschop. Afgelopen woensdag speelde Bebeto nog met Brazilië tegen Duitsland. Verrassend was de nederlaag op eigen veld van Atletico Madrid tegen nummer laatst Logrones. Een ontwikkeling die de positie van trainer Luis Aragones ver der zal bemoeilijken. Real Ma drid verloor met 2-0 van Sevilla. Real heeft drie punten achter stand op La Coruna, Atletico en Valencia vier. Valencia, getraind door Guus I licklink. won met I- I bij Athletic de Bilbao. sk 0-1. Cercle Brugge - Lokeren 1 -1Eke ren - Standard Luik 0-0. Anderlecht 17-29 Waregem 17-20 Standard 17-25 AA Gent 17-20 KV Mechelen 17-20 Club Brugge 17-20 ENGELAND: Arsenal - Middlesbrough Blackburn - Sheffield United 1-0. Chef Manchester United 1-1, Coventry - 1Everton - Southar 19-39 Man Utd 20-35 Chelsea ty- She 1-0. Aston Vi Blackburn 20-34 FRANKRIJK: Bordeaux Sochaux 1-0, Toulon - 2-2. Vrijdag F n 2-1, •- St. Etienr is SG - H 19-26 k 2-1,1 -Celtic 1-0, F rs-St.J 19-24 19-23 19-21 n 2-0. Dun- ie 2-0, Aberdeen 22-32 Dundee U 21-24 21-36 22-32 23-30 Hibernian 23-20 SPANJE: Sevilla - Real Madrid 2-0. Osa I Sociedad 2-0, Celta - Tenerife 0-1. Burgos 3-0, Cadiz - Gijon 2-3. Esc Real Sociedad 2 gos 3-0 2-0, Zar, tic Bilbao - Valencia 1-4, Atletico Madrid - Lo grones 0-1, Rayo Vallecano - FC Barcelona 3- 3 La Corufia 15-23 Valencia 15-19 Barcelona 14-22 Atletico M 15-19 Real Madrid 15-20 Sevilla 15-18 Italië wint moeizaam van Malta VALETTA REUTER Italië heeft de eerste overwin ning in de WK-kvvalificatiegroep 1 binnen, maar lang zal er niet over worden gesproken. De du re sterren uit de serie A versloe gen zaterdag zwakke broeder Malta op het Middellandse Zee eiland met 2-1. De aanvallers Gianluca Vialli en Giuseppe Signori brachten Italië na een uur spelen op een 0-2 voorsprong. Dat de wed strijd toch nog een wending kreeg, kwam door aanvoerder Baresi van Italië. Hij kreeg niet alleen rood voor een handsbal op de rand van het strafschop gebied, maar ook nog een pe nalty tegen. Die was overigens niet besteed aan zijn collega Christian la Ferla. Malta kwam vijf minuten voor tijd toch nog terug dankzij Michael Gregory.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18