De hevige tweestrijd van een Eritrese vluchtelinge Rtv show 'We zijn echt een feestband' Jan van Veen verkoopt kwart eeuw emotie via radio MAANDAG 21 DECEMBER 1992 'Tussen txvee werelden' boeiend 'Dokument' STARDOM hilversum gerard v De wapens nemen in Eritrea sinds ander half jaar de wel haast onwezenlijke stilte van de vrede in acht. Na 30 jaar Etiopi- sche overheersing woont in het totaal ontwrichte Afrikaanse land het optimisme van de we deropbouw naast het pessimis me over het lot van talloze ver misten. Het einde van de Koude Oorlog leidde de val in van dic tator Mengistu Haile Mariam. Bijna vijftien jaar kon zijn Etio- pische terreurbewind existeren bij de gratie van de financiële steun van de voormalige Sov jetunie. Op de puinhopen die de Etiopische leider er achter liet, moet de Eritrese bevolking een nieuwe toekomst zien te bouwen. In de reeks 'Doku ment' zendt de NCRV vanavond om 22.52 uur de boeiende do cumentaire 'Tussen twee werel den' uit, die Roel Oostra maakte in samenwerking met de in Utrecht gevestigde Stichting Oecumenische Hulp. In de reportage wordt Azieb Ghidey, een voor het oorlogsge weld gevluchte vrijheidstrijdster die nu vijf jaar in Nederland woont, op de voet gevolgd. Ze keerde onlangs naar haar vader land terug om haar dood ge waande vader te zoeken. Een weerzien vol emoties met een cultuur, die scherp contrasteert met de wereld waarin Azieb nu leeft. Eritrea. Ofwel, hoe een land, verstopt in een uithoek van Afri ka zich vorig jaar toch nog kon bevrijden van een door velen' vergeten oorlog. De toenadering tussen Oost en West ontsloeg het Kremlin van de noodzaak de Etiopische vazal Mengistu nog langer met subsidies en wa penleveranties op het regerings pluche te houden. Het 14-jarige schrikbewind van de meedo genloze machthebber werd daardoor opgedoekt. Een volks raadpleging zal binnenkort uit wijzen of de sterk uitgedunde bevolking werkelijk behoefte heeft aan een onafhankelijke status van hun land. Nog altijd wordt Eritrea vanuit Addis Abe ba bestuurd. Eigenlijk zijn de Eritreeërs niet anders gewend dan door vreemde ogen te worden ge dwongen. Eerst waren het de Italianen die het gebied koloni seerden. En nadat die door de Britten waren verdreven, kwam Eritrea onder Etiopische voogdij te staan. De Verenigde Naties hadden dat zo geregeld, waarbij Addis Abeba moest voldoen aan de voorwaarde Eritrea op ter mijn klaar te stomen voor onaf hankelijkheid. Maar gedreven door machtswellust confis queerde Etiopië het gebied als provincie. Vrijheidstrijd Na verloop van tijd ontbrandde daar een bloederige vrijheids trijd. Vooral nadat de junta van kolonel Mengistu de macht had gegrepen. Azieb Ghidey was nog kind, toen ze ondergronds ging. Tien jaar lang vocht ze mee met de strak georganiseer de („We deden alles 's nachts, ook vechten") verzetsbeweging Nakfa, toen werd de toestand voor haar onhoudbaar en be sloot ze te vluchten. Na de no dige omzwervingen vond Azieb Ghidey uiteindelijk in dit land onderdak. Eritrea in vredestoe stand geeft een macaber aan zien. Al meteen na landing op haar geboortegrond krijgt Azieb een emotionele optater van je welste. Het wapengekletter blijkt Eritrea nog erger te heb ben geruïneerd dan ze zich in haar meest pessimistische dro men had voorgesteld. Er zijn plaatsen, die ze absoluut niet kan thuisbrengen. Zo onher kenbaar is alles verminkt. „O, wat ziet het er vreselijk uit", snikt ze. Vervolgens doet ze een vriendelijk doch dringend ver zoek: of de camera even stopge zet kan worden, ze wil met haar verdriet even alleen gelaten worden. Nog een ontnuchtering wacht haar: het eens zo fraaie ouderlijk huis is door de oorlog herschapen in een bouwval. Tijdens de vlucht naar Eritrea vlogen angst en nieuwsgierig heid met haar mee. Wat zou haar te wachten staan, Azieb had er geen idee van. Verschrik kelijk spannend allemaal. En dan was ze ook nog bevangen door twijfel over de houding van de Nederlandse autoritei ten. Zou ze na terugkeer van haar reis naar het thuisland nog wel tot Nederland worden toe gelaten? Maar dat bleek geluk kig geen probleem, als vluchte linge was haar tenslotte op hu manitaire gronden toestem ming verleend om in Eritrea naar haar vader te zoeken. Wat zal zijn lot zijn, leeft hij über haupt nog, Azieb weet het niet. De enige herinnering aan haar vader is een tamelijk verouder de foto, die haar door een vage kennis is toegespeeld. „Nederland is nooit helemaal mijn land geworden", zegt ze in een openhartige bui. Haar hart Pater Moeskroen speelde in 1985 voor het eerst in een kroeg voor een kratje bier. Inmiddels is de groep uit gegroeid tot een zeer professionele band. foto opd Erkenning groeit voor Pater Moeskroen noord-scharwoude cpd Het publiek doet het publiek na, de band doet de band na. Op die manier zijn volgens jan Evers, fluitist/saxofonist in Pater Moeskroen, de concerten van de Nederlandse feestband het beste te omschrijven. De groep speelde in 1985 voor hel eerst in een Amersfoortse kroeg voor een krat bier. Een studenten grap die inmiddels is uitge groeid tot een professionele band. In januari van dit jaar beslo ten Koert Ligtermoet, Wilbert van Duinhoven, Martien van Oostrom, Marcel Sophie, Ton Smulders, Adje Grooten, Jan Evers en Peter van Oosterhoudt van Pater Moeskroen hun be roep te maken. „Het moest er gewoon een keer van komen", zegt Evers. „Het werd bij onze optredens steeds drukker, we kregen steeds meer bekendheid. Toen we ons vijfjarig bestaan vierden, hier in Amersfoort, moesten er mensen buiten blij ven staan. Op zo'n moment denk je: het is belachelijk dat we nog geen platencontract heb ben. De platenwereld heeft er lang over gedaan om interesse in ons te krijgen." Toen Pater Moeskroen een maal was ondergebracht bij de Belgische maatschappij HKM ging het hard. De eerste single 'Roodkapje' en de opvolger 'Hela hola tuthola' werden hits. De verdiensten van Pater Moes kroen voor de Nederlandse popmuziek zijn inmiddels be loond met een prijs: de Gouden Notekraker. De onderscheiding van de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond en de kunsten bond FNV, bestemd voor Ne.- derlandse artiesten die zich ver dienstelijk hebben gemaakt met live-muziek, wordt in januari uitgereikt. Overigens had de groep in ei gen beheer al een muziekcas- sette (1987) en een cd. (1989) uitgebracht, toen verleden jaar 'Pater Moeskroen aan de macht!' uitkwam. Het nieuwste Pater-produkt heet 'Een hei dens kabaal'. Folk-invloed De groep, vernoemd naar een Belgische plaats, werd in Amersfoort opgericht door een aantal studenten muziekthera pie. De muziek moest enige af leiding bieden, maar is inmid dels van bijzaak hoofdzaak ge worden. In meerderheid be stond het toenmalige zevental uit Brabanders, die zich lieten inspireren door de eveneens Zuidnederlandse pretband RK Veulpoepers. Uit het allegaartje van stijlen waarmee Pater Moeskroen in de beginjaren het publiek bestookte parodis tische versies van reggae, hard rock en zelfs opera-achtige nummers kwam een eigen geluid tevoorschijn. „Een men geling van folk en pop",, zegt Evers. „Die folk-invloed bepaalt de stijl van Pater Moeskroen. Zonder dat zouden we een bandje zijn als alle andere. De teksten zijn absurd, nooit kri tisch. Wc zijn echt een feest band." ligt nog steeds in Eritrea, haar bestaan hier. Hevig verlangt ze soms terug naar het solidari teitsgevoel dat haar zo bond aan de strijdmakkers van Nakfa. Na jaren terug in Massawa ziet ze er heel wat terug. Een van hen is nu minister van sociale zaken: het leeuwedeel van haar vroegere medestrijders steekt de handen uit de mouwen in het kader van de wederopbouw. Een van hen merkt op: „Voor de werkzaamheden worden we niet betaald, de vrede is onze beloning." En dan, ja dan breekt de dag aan dat Azieb kennis neemt van het gerucht als zou haar vader toch nog in leven zijn. Ergens in een herberg moet hij zich vol gens zeggen ophouden. Een op gewonden gevoel maakt zich van haar meester, ze moet en zal hem nu vinden. Korte tijd la ter verwijst een lomige dame Azieb naar een hok van enkele vierkante meters, waar een man in bed ligt. Ze herkent hem on middellijk. Pa is niet dood, hij leeft, maar is in diepe slaap. „Wordt eens wakker, je dochter is hier." Vader blijkt een man van langzaam wakker worden. Dan vraagt hij tot tweemaal toe: „Waar kom je vandaan?" En met een hoofs gebaar richting cameraploeg: „Horen die bij jou?" Omhelzing Na een innige omhelzing verze kert hij zijn dochter dat het hem goed gaat. Alleen is hij wat ou der geworden, en het haar wat meer uitgedund. Later, inmid dels bekomen van de verwar ring, vertelt hij zijn verhaal. Hij is zijn dochter in 1975, 1976 uit Het is kommer en kwel geblazen met Katherine Kelly Lang, alias Brooke Logan in de soap-serie 'The bold and the beautiful'. Vraagt Ridge haar nu wel ten huwelijk of wordt ze deze week definitief aan de kant gezet. Gelukkig ziet het echte leven van Katherine Kelly er een stuk rooskleuriger uit. Twee maanden geleden is zij bevallen van een kerngezonde baby. Hoe de zwangerschap van Katherine Kelly in 'The bold en the beautiful' is verwerkt vermeldt de historie met. Eindelijk is het weer zover. Tieners en met name de meisjes kun nen bij een optreden van de Franse zanger Patrick Bruel ouderwets in tranen uitbarsten en spontaan in katzwijm vallen. Sinds Julien Clerc is het geen Franse zanger meer gelukt om de Nederlandse jonge da mes zo het hoofd op hol te brengen. Herman Finkers hangt niet altijd de komiek uit. De droge Tukker kan meer. Dat heeft hij onlangs bewezen. De cabaretier heeft een bloedserieuze Latijnse mis gecomponeerd. De Sint Jorismis. Herman stond er zelf versteld van dat hij dat in z'n vingers had. De mis is in middels uitgebracht op cd. En wie zelf wil weten dat Herman meer in z'n mars heeft moet beslist 'derde' kerstdag kijken en luisteren naar de KRO-televisie. Dan wordt de Sint Jorismis uitgezonden. het oog verloren. Dikwijls heeft hij gehuild, ervan uit gaande dat zijn dochter dood was. „Want de dood is heel normaal, hier in Eritrea. Hele families zijn hier verscheurd, maar gelukkig heeft God ons weer bijelkaar ge bracht." Op haar beurt wordt Azieb Ghidey gelijk een jojo heen-en- weer geslingerd tussen tegen strijdige gevoelens. Het hart geeft haar in dat ze hoe dan ook op een dag naar Eritrea zal te rugkeren om daar weer een be staan op te bouwen. Het ver stand gebiedt haar vooralsnog in Nederland te blijven. Want Eritrea kan haar zoontje nooit de onbezorgde jeugd bieden, die Nederland hem wel kan be zorgen. „Waar het mij bij het maken van de film om ging", zo legt Roel Oostra als maker van de documentaire verantwoor delijkheid af voor zijn werk, "was de vluchtelinge als mens in beeld te brengen. Blijft ze nou wel of blijft nu niet? Onze kerheid en verwarring typeren de vluchteling die zich gevan gen voelt tussen twee werel den." Nu Rod Stewart een veel jongere dame aan de haak heeft ge slagen moet hij wat aan zijn conditie doen om haar bij te kunnen houden. Daarom is de zanger regelmatig te vinden op het voetbal- dveld waar hij vrolijk een balletje meetrapt. Helaas voor Rod, was hij vorige week iets te enthousiast bezig. Door een verkeerde beweging scheurde hij zijn kniebanden. Waarschijnlijk zal hij moeten worden ge opereerd. Vast staat dat hij minstens voor een half jaar uit de running is. Mick Fleetwood, zoals zijn naam al doet vermoeden, de drummer van Fleetwood Mac, is heel erg verslaafd geweest aan de cocaïne. Hij was zelfs zo verslaafd, dat hij een apparaatje met coke aan zijn drum stel had gemonteerd, zodat hij tijdens een optreden gewoon kon door- snuiven. Als laatste van de drie overgebleven Beatles, bereikt George Har rison binnenkort de 'magische' leeftijd van 50 jaar. Paul en Ringo hebben Abraham al gezien. Deze leeftijd heeft de heren aan het den ken gezet. Het is weliswaar nog niet zo oud, maar ja. je weet maar nooit. Om te blijven voortbestaan voor het nageslacht hebben zij be sloten een Beatle-film te gaan maken. Vraag is nu nog alleen of Julien Lennon de rol van zijn vader moet gaan vertolken. 'Het wordt hoog tijd dat mensen weer gevoel in hun donder krijgen Het is, zegt Evers, een stijl die de nodige muzikale vaardigheid vereist, al komt dat in de zaal misschien anders over. „De kracht van de muziek is dat die goed in het gehoor ligt, maar puur theoretisch is het niet zo makkelijk. De melodie-instru menten vereisen veel snelheid en techniek. Als je een loopje voor fluit en saxofoon niet mooi gelijk speelt, blijft er niet veel Op de nieuwe cd wordt het podiumgeluid meer benaderd dan op de vorige. Producer Ja kob Klaasse liet de instrumenta listen meer vrijheid en gebruik te minder elektronika dan Peter Koelewijn, die 'Pater Moeskroen aan de macht!' produceerde. Op twee nummers na zijn er alle maal nieuwe composities op te vinden, die op hel podium nog nooit gespeeld zijn. Dat is iets nieuws voor de muzikanten, die zelden repeteren. Nieuwe num mers worden met een bandje thuis ingestudeerd en meteen tijdens concerten uitgepro beerd. De Pater, die in de beginjaren het best gedijde in het 'alterna tieve' circuit, begint zijn werk terrein steeds meer uit te brei den. Volgend seizoen begint de groep aan een theatertournee. Evers: „We willen een theatrale act bij onze muziek bedenken. We hebben altijd al veel gedaan aan de presentatie, maar een theater biedt natuurlijk veel meer mogelijkheden dan een jongerencentrum." clameblokje: de stem van Droge verkoopt Schot se whisky. Een zwoele vrouwen stem vraagt: „Gezellig kleven? Bel onze box even, babbelen maar." Dan de stem van Jan van Veen met het eerste ge dicht: eentje van Suzanne uit Amersfoort: „Ieder uur ben jij in mijn gedachten, misschien dat deze woorden ook voor jou de pijn zullen verzachten." Twee dagen later volgt de moraal, na veel enthousiaste en nostalgische uitweidingen over zijn vroegere radio-avonturen. „Het wordt hoog tijd dat men sen weer gevoel in hun donder krijgen. Het is zo'n zakelijke en agressieve tijd. Het is eng wat er in Duitsland gebeurt en in Joe goslavië. Ik probeer een sfeer te creëren, waarin ruimte is voor menselijke gevoelens en emo ties." Hij doet 'zijn kunstje' nog eens: „Als degene om wie je veel geeft er plotseling niet meer is,wordt je leven een stuk je leger en voel je een groot ge- „Dat is toch zo?", vraagt hij met dezelfde diepe stem. „Dat is mooi, toch?" Vele tienduizen den gedichten, opgeweld uit de boezem van hel volk, moet hij op deze manier hebben voorge lezen. De twaalfde bundel 'Candlelight' gaat als het beken de warme broodje over de toon bank. Op de omslag een aan minnig paartje aan de dis. Zij nipt aan haar wijntje. Hij kijkt verliefd toe. Alles in het roman tische, diffuus rood/rose licht van een kaarsvlam. Het leven klopt genoeglijk warm. Illusie en werkelijkheid. Bij radio is de tegenstelling nog groter dan bij televisie. Jan van Veen blijkt in het echt de vlees geworden anti-climax van wat je achter die stem fantaseert. Dat hij Candlelight in de studio presenteert tussen het flakke rende kaarslicht, zoals de legen de wil, ontkent hij met een iro nisch lachje. „Ik doe wel de tl- buis uit", zegt hij. „Ik gebruik een uittreklamp, zo eentje met een veer, om goed te kunnen le- Textielkraampje Net zo wreed ontkracht hij het romantisch verhaaltje als zou hij achter een textielkraampje op de markt staan. „Ach, dat zou ik best willen, want daar voel ik me niet te goed voor. Maar ik heb er geen tijd voor. Ik Jan van Veen: „Ik probeer een sfeer te creëren, waarin ruimte is voor menselijke gevoelens en emoties." ben te groot", zegt hij in de zaalachtige directiekamer van zijn bedrijf Universum op het Industrieterrein in Nijkerk. Van daar bestiert hij zijn textielon derneming, ettelijke aanleve ringsbedrijfjes en 25 man perso neel. Zijn secretaresse loopt binnen als een bode in een klassiek to neelspel om kond te doen van spannende, mysterieuze ge beurtenissen in zijn keten, er gens in een uithoek des lands. Zijn beslissingen klinken kort en gedecideerd. Hij noemt Candlelight zijn hobby, de naweeën van een ra dio-virus. „Candlelight is geluid. En stilte. Stilte is in mijn pro gramma misschien nog belang rijker. Ik bouw sfeer. Jan van Veen is een stem, niets meer. Ik heb geen behoefte om er luiste raars bij te halen. Ik wil ze niet tegenkomen. De AVRO heeft op Kerstavond eens tachtig luiste raars uit hun eenzaamheid ach ter hun beslagen ramen naar de studio gehaald. Dat wil ik niet Het zijn praktisch altijd smar telijke gedichten. Diep door voeld leed. „Je moet respect hebben voor de makers. Ik realiseer me dat Het was toeval. Hij las een ge dicht voor van een luisteraar, met het liedje Candlelight van David MclVilliams als versie ring. 'Leuk', volgens zijn mede piraten van Veronica: Tineke de Nooy, Harmen Siezen, Willem van Kooten, Will Luikinga. Lex Harding. Dat was in 1967. Een radio-fenomeen was geboren. Candlelight ging nog eens een generatie lang mee bij de AVRO en is nu te horen via Sky Radio. Hij declameert nog altijd ge dichten. Een stem die bekwaam smartelijk trilt van emotie. Daaroverheen gooit hij een sausje van zoetgevooisde mop jes muziek. denken dat ze een Nachtwacht hebben gecreëerd. Elk gedicht is hun meesterwerk. Het is een uitlaatklep voor de moeilijke dingen des levens. Vaak gaat het over dood. Het mijn -vader- was-een-held-the- ma. Emoties die ze pas jaren la ter aan kunnen." En ze zijn onvervalst senti menteel. Maar qua taal ramme len ze uitbundig. „Ach, het is hun confrontatie met de ellende in de wereld. Ik ga geen professionele, prachtige taalkundig verantwoorde rijmen declameren. Dan bestaat er de volgende dag geen Candlelight meer. Mijn luisteraars zouden geen gedichten meer durven opsturen. Mijn programma werkt op basis van 'gedeelde smart is halve smart'. Vaak schrijven mensen: „Het was of ik mezelf hoorde praten." T ranspireren Hij vermag niet te verhullen dat hij soms zelf geraakt wordt door een ferme golf emotie: „Ook ik heb mijn stemming. Het komt voor dat ik ter plekke besluit een bepaald gedicht toch maar niet voor te dragen. Dat ik op het laatste moment, in de uit zending een ander kies. Ik heb ook mijn moeilijkheden in het leven gehad. Soms, als een ge dicht me raakt, begin ik hevig te transpireren. Maar ik draag ze ook wel voor met een big smile, hoor. Anders blijf je erin. Het zijn uitspraken die er min of meer tussendoor glippen. Jan van Veen praat veel gloedvoller over zijn piratentijd. Tot zijn ei gen verbazing huist in hel pand van Concordia in Bussum, waar hij zijn programma presenteert, ook Lex Harding met zijn Radio foto ton kastermani 538, inclusief dj's en ex-colle ga's als Erik de Zwart, en Will Luikinga. „Het lijkt erop of alles weer terug is bij het oude." Een van de twee technici is warem pel dezelfde die in 1964 ook zijn slem testte bij Veronica. Het be gin van zijn carrière toen hij kon invallen voor de zwangere Tineke. Hij is er niet rouwig om Integendeel. Hij verlangt, 'net als steeds meer mensen' naar 'de tijd van minder agressie cn meer gevoel'. „Is Abba ook niet terug en de akoestische muziek? Hij wil intussen best 'zakelijk' even kwijt dat zijn Candlelight panty's het maken. En hij heeft het over 'een produktielijn aan de bovenkant van de markt.' De werkelijkheid? „Na afloop van Candlelight, om twaalf uur. help ik de technicus met opruimen. Zet de cd's terug op nummer. Breng de koffiekopjes naar de keuken. Hij zet een pilsje klaar, altijd op het zelfde plekje. We praten nog wat over thuis. Om kwart voor een stappen we ie der in ons autootje. Een kwar tiertje later liggen we in ons ei gen mandje. I n de volgende dag begint het leven weer. „Nee hoor. niets geleerds, niets inte ressants." Emotie als vak, dus.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13