'Ik heb al afstand genomen van Warmond' Jaar langer files op Rijndijk 'Kleinschaligheid is onze filosofie' Regio Leiden Kohlbeck voorzitter 'Regio Leiden helpt Polen' Wassenaar: uitbreiding bij Maaldrift vergeten MAANDAG 21 DECEMBER 1992 Spoorbomen bij Gemeneweg in Hazerswoude HAZERSWOUDE-RIJNDUK Nog een paar maanden moeten fietsers en brom fietsers extra goed opletten bij de spoorwegovergang in de Hazerswoudse Gemene weg. De overweg in het fietspad is nu nog slechts beveiligd met knipperlich ten en, sinds een half jaar, trilstrepen. In het voorjaar plaatsen de spoorwegen echter splinternieuwe spoorbomen over het fiets pad. Door de gemeente Rijne- veld is de afgelopen jaren meermalen aangedrongen op de aanleg van spoorbo men bij het fietspad. De af gelopen tien jaar verloren vier jonge weggebruikers het leven op de onbewaakte overweg. Omdat de NS op zich lieten wachten, maakte de gemeente de afgelopen zomer zelf ribbels op het wegdek. Fietsers en brom fietsers worden nu ruim voor de overweg wakkerge- schud door de strepen die twee centimeter boven het wegdek uitsteken. De NS nemen volgend voorjaar de hele spoorweg overgang in de Gemeneweg op de schop. De overweg wordt vernieuwd en ver breed. Pastoor Hoogervorst zwaar teleurgesteld in gemeente Vervolg van voorpagina Pastoor E.C. Hoogervorst kan niet in Warmond blijven wonen en vertrekt begin januari noodgedwongen naar Friesland. Hij had zich de tijd na zijn pensionering heel anders voorgesteld: met een huurhuisje in Warmond, zo dat hij actief kon blijven voor de parochie. Maar de ge meente Warmond gooide roet in het eten. Riiim tien jaar was Hoogervorst pastoor van de St. Matthiaspa- rochie in Warmond, en woonde hij met plezier in het dorp. In middels heeft hij zijn ontslag aangeboden, omdat hij de pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Dit betekent ook dat hij op 1 januari de ambtswoning aan de Herenweg moet verlaten. En tot op de dag van vandaag heeft hij geen an dere woonruimte in Warmond aangeboden gekregen. Hoogervorst is er niet rouwig om dat per 1 januari een opvol ger zijn plaats inneemt. „Na veertig jaar ben ik het wel zat en de verantwoordelijkheid gaat te zwaar drukken", vindt hij. Al leen was het de bedoeling dat de pastoor zonder die grote ver antwoordelijkheid zijn opvolger in Warmond zou blijven assiste ren. „Het gaat mij nu niet meer aan het hart dat ik Warmond moet verlaten. Voor mij hoeft het niet meer. Ik heb al afstand genomen van Warmond", zegt de pastoor somber. In 1988 schreef hij zich in als woning zoekende bij de gemeente, met het oog op zijn pensionering dit jaar. Een half jaar geleden ging hij persoonlijk naar het ge meentehuis en legde B en W zijn probleem voor. Kort daarna deed hij dat nog eens, in een brief. „Ruim een maand later kreeg ik een briefje terug van de ge meente waarin die mij 10 extra punten toekende, omdat ik mijn ambtswoning moet verla ten. Van een woning per 1 janu ari 1993 was geen sprake. Ze kon mij geen voorrang geven," aldus Hoogervorst. De pastoor wachtte rustig af. Volgens Hoogervorst had de ge meentesecretaris hem in een gesprek toegefluisterd dat er vast wel een oplossing te vin den zou zijn'. Gemeentesecreta ris I. Lautenbach zegt dat hij de pastoor nooit beloftes heeft ge daan. „Er zijn spelregels voor dit soort zaken," is zijn com mentaar. Begin december had Hooger vorst nog niets van de gemeente gehoord. De tijd begon te drin gen en de pastoor liep het risico per 1 januari op straat te staan. Hoogervorst wilde zekerheid en nam een beslissing: een nieuw leven beginnen in Friesland. Vorige week kwam de situatie van de pastoor in de gemeente raad ter sprake. B en W zeiden dat Hoogervorst in beroep had moeten gaan bij de Woonruim te Advies Commissie (WAC), meteen nadat hij te horen had gekregen dat voorrang er voor hem niet in zat. Hoogervorst is hierover diep verontwaardigd: „De gemeente heeft mij nooit doorverwezen naar de Woon ruimte Advies Commissie en heeft mij zelfs nooit gewezen op die mogelijkheid. Ze hebben mij hierover volkomen in onwe tendheid gelaten." Volgens het gemeentebestuur is alles normaal verlopen. Het blijft onduidelijk of Hoogervorst destijds van de beroepsproce dure bij de WAC op de hoogte is gesteld. Gemeentesecretaris Lautenbach meent dat de pro cedure algemeen bekend is, omdat in de 'woonruimteveror- dening' wordt gewezen op de Woonruimte Advies Commissie. „De woonruimteverordening wordt dan wel niet wekelijks ge publiceerd, maar mag toch als algemeen bekend beschouwd worden", vindt hij. Burgemees ter G. van der Wei-Markerink wil geen commentaar geven op de zaak. De perikelen met de gemeente Warmond hebben van pastoor E.C. Hoogervorst een somber en verbitterd man gemaakt: „Ik had andere voorstellin gen bij mijn pensioen, maar ik heb nu afscheid genomen van Warmond. Voor mij hoeft het niet meer." foto loekzuyderduin Rijnevelds deel rijksweg 11 pas eind 1997 gereed Onderkomen in Voorschoten nog niet zeker voorschoten Handbalvereniging Voorscho ten '70 (HW) wil dat de ge meente op korte termijn een oplossing biedt voor het accom- modaticprobleem waarmee de club al jaren kampt. HW vindt dat de gemeente daartoe mo reel verplicht is. De 125 hand ballers van HW zijn verbolgen over de plannen van de ge meente voor nieuwbouw van een jongerencentrum bij sport hal Vlicthorst. Zelf pleiten de sporters al jarenlang voor een eigen onderkomen op die plek. Sinds enige tijd heeft de club de beschikking over accommo datie die volgcns.de gemeente tijdelijk is. „Het douchen en omkleden gebeurt in portoca- bins die in zeer slechte staat verkeren", aldus een woord voerder van HW. De gemeente verklaart het lange wachten van HW uit het feit dat er lange tijd sprake is geweest van de bouw van een tweede sporthal, waar door de accommodatieproble men mogelijk konden worden opgelost. Inmiddels is dat plan echter afgeblazen. De Voorschotense wethouder \1 Breunesse wil HW nog niets beloven. Zij wil eerst de 'sport accommodatie-nota' afwach ten. Deze nota is nog in de maak en moet volgend jaar klaar zijn. Breunesse wilde nog niet zeggen wat er in de nota voor HW in het verschiet ligt. runeveld ruud sep De dagelijkse files op de Rijndijk tussen Leiden en Alphen blijven nog een jaartje langer bestaan dan was voorzien. Niet eerder dan eind 1997 kunnen de eerste auto's over het Rijneveldse deel van rijksweg 11 rijden. Tot nu toe werd er op gerekend dat de weg al in 1996 voor het verkeer geopend zou worden. Een lan gere voorbereidingstijd en pro blemen bij de aankoop van de grond hebben ertoe geleid, dat de aanleg van een deel van de weg later begint dan gepland. En de slappe bodem blijkt een langere zettingstijd nodig te maken. oegstgeest De Oegstgeester wethouder A. Kohlbeck heeft het voorzitter schap van de Stichting Regio Leiden Helpt Polen (RH LP) overgenomen van M. Koning. Koning, die voorzitter was vanaf de oprichting in 1982, is vanwe ge een verhuizing genoodzaakt af te treden. Rijkswaterstaat gaat er nog al tijd van uit dat het Zoeterwoud- se deel van de rijksweg, tussen de Burgemeester Smeetsweg en rijksweg A4, eind 1994 klaar is. Dat lieten vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat tijdens een persconferentie over de aanleg van de rijksweg weten. De aan leg van het de rijksweg tussen Alphen en Bodegraven staat nog altijd gepland voor de vol gende eeuw. Toch wil Rijkswaterstaat al in januari beginnen met de voor bereidingen voor de bouw van een aquaduct onder de Gouwe. Als er in de komende jaren on verhoopt geld vrij komt voor de aanleg van het 80 miljoen gul- De Stichting RHLP is de afge lopen tien jaar actief geweest met allerlei vormen van hulp verlening aan de inwoners van de stad Torun in Polen. De eer ste jaren werden vooral voedsel, kleding en medicijnen getrans porteerd. De afgelopen drie jaar heeft de RHLP in opdracht van het ministerie van VWC diversie projecten ter hand genomen, den kostende aquaduct, dan kan Rijkswaterstaat snel begin nen met de aanleg van het kunstwerk. Mocht het aquaduct eerder gebouwd kunnen wor den, dan wordt de rijksweg in eerste instantie doorgetrokken tot de Boskoopseweg. Daarmee wordt dan in ieder geval de fies- sehals van de Alphense hefbrug opengebroken. Zand wagens Vanaf 18 januari voert Rijkswa terstaat weer op grote schaal zand aan naar de nieuwe rijks weg. Gedurende heel 1993 zet ten vanaf het zanddepot aan de Boskoopseweg in Alphen vrachtwagens koers naar de zoals het inrichten van een Pro vinciaal Psychiatrische Kliniek in Torun. Ook is een opzet ge maakt voor een medische bi bliotheek. Op uitnodiging van de stichting liepen Poolse psy chiaters een aantal weken stage in Endegeest. Ook de komende jaren nodigt de slichting onder voorzitter schap van Kohlbeck weer psy- Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude. Om niet te veel overlast te veroorzaken op de Rijndijk rijden de wagens 's nachts. Vanaf de Burgemeester Smeetsweg wordt het zand de polder ingereden tot aan de Ha zerswoudse Westvaart. In januari wordt ook het zand rijden vanaf de rondweg Alphen tot aan de Hazerswoudse Oost- vaart hervat. Het stuk tussen de West- en de Oostvaart moet vanaf de Gemeneweg volgere den worden. Omdat Rijkswater staat hier nog niet alle grond heeft aangekocht, kan dit deel van het werk pas in de tweede helft van volgend jaar beginnen. chiaters uit. Ook hoopt ze een bedrag van 30.000 gulden bij el kaar te krijgen zodat abonne menten op medische tijdschrif ten in de Poolse medische bi bliotheek kunnen worden voortgezet. Bovendien zal hulp van de RHLP waarschijnlijk hard nodig zijn bij de inrichting van een nieuw ziekenhuis in oegstgeest/leiden caroline van overbeeke Ze realiseren zich goed dat veel ouders zich zorgen maken. Ze ker met het oog op de toekomst. Maar ze hebben toch echt de beste bedoelingen met de ge handicapten van de dagcentra De Schakel in Oegstgeest en de Leidse Hoge Rijndijk. Directeur G. Gerding en collega L. van Wijngaarden van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland zijn dan ook niet blij met de felle kritiek van twee moeders op de verhuisplannen richting Voor schoten. „Natuurlijk zijn er al tijd mensen die boos zijn, maar het staat nog helemaal niet vast dat we naar Voorschoten ver huizen." Volgens Gerding is het nog lang geen uitgemaakte zaak dat personeel en gehandicapten van de De Schakel en de Hoge Rijndijk meer dan honderd mensen volgend jaar over gaan naar een kantoorpand aan de Trompweg in Voorschoten. „Daarover zijn nog geen kno pen doorgehakt. We zijn ook nog in onderhandeling over een pand in Leiden. Wat wel zeker is, is dat we een soort herinde ling willen maken voor de ge handicapten van al onze vier dagcentra, inclusief het Oegst- geestse Jottem en de Leidse Zuidwester. Maar iets groot schaligs willen wij zelf ook niet. Uitgangspunt is altijd dat de ge handicapten in kleine groepen worden opgevangen van maxi maal 12 deelnemers." Flexibel „Natuurlijk mag het niet mas saal zijn. Kleinschaligheid is juist onze filosofie", vult L. van Wijngaarden zijn directeur aan. „Een voordeel van een groter gebouw is juist dat je meer flexi bel kunt zijn wat betreft de ruimte-indeing: je kunt ook wat schuiven met de verschillende groepen. Bovendien kunnen ge- handicapten op die manier ook eens van groep wisselen. En die wassenaar judy nihof De gemeente Wassenaar krijgt geen toestemming van de pro vincie Zuid-Holland om op het militaire terrein bij Maaldrift haar bedrijventerrein uit te brei den. Het is de tweede keer dat Wassenaar van de provincie nul op rekest krijgt. Het Wassenaarse gemeente bestuur wil al jarenlang een lap grond van 3,2 hectare betrekken verandering is alleen maar goed, denken wij. Veel gehandi capten zijn daar juist enthou siast over." Het tweetal is niet te spreken over de huidige panden van de dagcentra. Met name de onder komens aan de Oegstgeester Prins Hendriklaan en de Leidse Hoge Rijndijk baren hen zor gen. De ruimte is onpraktisch ingedeeld, veel hokjes en trap petjes, en zeker niet overzichte lijk als er brand zou uitbreken. Gerding: „Daarom willen we daar weg. Daar komt bij dat de gehandicapten het werk dat ze doen, niet goed kunnen aan pakken in de huidige onderko mens. Er is daar geen opslag ruimte voor de materialen. En je kunt er ook geen klein pro- duktielijntje maken." Tuin „Ons programma is er niet op gebaseerd om mensen dagen in de tuin te laten zitten", zegt Gerding, verwijzend naar de kri tiek van de ouders dat er bij het Voorschotense kantoorpand geen tuin is. „De gehandicapten kunnen juist wat voor de maat schappij betekenen door ook een produktieve bijdrage te le veren. En daar hebben ze zélf ook veel plezier in, die arbeid geeft de gehandicapten een be langrijk gevoel van eigenwaar de. Daar is onze zorg ook op ge richt." De moeders maken zich ook zorgen over de gezelligheid die het kille kantoorpand zou ont beren. Volgens de directeur kan daar échter veel aan worden ge daan. „Denk aan licht en de in richting. Ook wat de kantine be treft zou je meer kleine eetgele- genheden kunnen maken. Zo'n pand heeft juist genoeg moge lijkheden om het in te richten zoals we zelf willen. En wat die tuin betreft: de gehandicapten kunnen altijd naar buiten. In de omgeving is voldoende groen." In het voorjaar van volgend jaar neemt de stichting een defini tief besluit over de verhuizing van de dagcentra. bij het bestaande bedrijventer rein Maaldrift. De provincie wil echter niet dat de 'groene buf ferzone' waarin de locatie ligt, wordt bebouwd. Om die reden is ook het tweede verzoek van Wassenaar om te mogen uit breiden afgewezen. Dat bete kent dat het werkbezoek van gedeputeerde staten aan Was senaar niets heeft uitgehaald. Tijdens dat bezoek werd door de provinciebestuurders onder meer Maaldrift aangedaan. Inbrekers slaan toe in Zoeterwoude zoeterwoude In een bouwbedrijf aan de Keerweer en in het cul tureel centrum Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude- Dorp is de afgelopen nacht ingebroken. De inbrekers kwamen beide gebouwen binnen door met grof geweld de deuren open te breken. Uit het bedrijfspand zijn computerdiskettes gestolen en uit Ons Huis werden een voorraad sigaretten, shag en aanste kers ontvreemd. De politie vermoedt dat het bij beide gebouwen om dezelfde inbrekers gaat. Kerstmarkt Oegstgeest geslaagd oegstgeest De kerstmarkt die gisteren in het winkelcentrum Lange Voort werd gehouden, vormde een eerste aanzet voor de viering van het 25-jarig jubileum. Wethouder H. Rijks gaf het startsein door de lichten in een grote kerstboom te ontsteken. Ondanks het koude, regenachtige weer, kwamen de bezoekers massaal naar het winkelcentrum. De voorzitter van de Stichting Winkelcentrum Lange Voort, mevrouw Munninghoff-Huls toon de zich na afloop van de kerstmarkt tevreden. Voorschotense weekmarkt woensdag voorschoten In verband met Kerstmis en Nieuwjaar is er twee keer geen markt op vrijdag in Voorschoten. De weekmarkt wordt nu gehouden op woensdag 23 december in plaats van eerste kerstdag. Volgende week is er ook markt op woensdag in ver band met nieuwjaarsdag. Kerstmarkt brengt 3000 gulden op oegstgeest De openbare basisschool Bokkesprong Oudenhof aan de Oegstgeester Frans Halslaan heeft vorige week 3150 gul den overgehouden aan een kerstmarkt en -veiling. Het geld is inmiddels overhandigd aan Eric de Koster, bestuurslid van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten. Dronken automobilisten aangehouden hillegomHet met 130 kilometer rijden over de Weerestein- straat in Hillegom is een 40-jarige Hillegommer slecht bekomen. De man werd bij zijn actie betrapt door de politie. Bij controle bleek dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. Inzamelactie vuurwerk in Wassenaar wassenaar De inzamelactie van niet ontploft vuurwerk in Was senaar is terug van weggeweest. Vorig jaar ging de actie niet door, omdat rond de jaarwisseling de Wassenaarse brandweer verhuisde naar de nieuwe kazerne. In de brandweerkazerne wordt volgens goed gebruik de inzamelactie gehouden. Het in zamelen van niet ontploft vuurwerk gebeurt nu in de ochtend van 2 januari in kazerne. Om vooral de jeugd te stimuleren, leve ren tien rotjes een lot op voorde loterij. Deze loterij is verbon den aan de kersbomenactie. In totaal is er voor de jeugd 1000 gulden aan prijzen te winnen. Voorschotense handballers willen nieuwe kleedkamers leiderdorp» Meisjes en jongens priegelden zaterdag in sociaal-cultu reel centrum de Muzenhof in Leiderdorp naar hartelust met weerbar stig dennegroen, kaarsen en heuse denne-appels. Ruim veertig kinde ren bogen zich in opperste concentratie over hun eigengemaakte kerststukjes De kindermiddag was een initiatief van dorpsvereniging 'De Buitengewonen'. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12