Leiden wil exploitatie van kabelnet afstoten DE Stichting neemt financiële zorg over van bejaarde of zieke Regio Ter attentie Jan van Hout TIJD VAN TOEN Plan voor kamperen in polder van Alkemade Monument voor slachtoffers van brand Huis ter Duin MAANDAG 21 DECEMBER 1992 950 Gemeente houdt zeggenschap over radio en tv De gemeente is bereid om een gedeelte van de exploita tie van het Leidse kabelnet aan andere organisaties over te dragen. De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), de Nederlandse Kabelmaatschappij (NKM) en de NV Casema zijn door B en W uitgenodigd om hierover voorstellen te doen. 'Er zijn mensen die hun geld gewoon weggeven' :~r> De mogelijke nieuwe partners van de Sladskabel Leiden kun nen alleen zeggenschap krijgen over de distributie van nieuwe diensten zoals bijvoorbeeld be jaarden-alarmering, betaal-tv en data-diensten (bijvoorbeeld van de universiteit). De zeggen schap over de distributie van al gemeen verspreide radio- en te levisieprogramma's wil de ge meente in eigen hand houden. Het college van B en W houdt zich bovendien het recht voor Soms zit er niets anders op en moet je het beheer over je geld aan anderen uitbesteden. Als psychische of lichamelijke ziek te je daartoe noodzaken. Dan biedt de Stichting Individueel Beschermingsbeheer Rijnlantl (IBBR) hulp. Om die mensen te gen zichzelf of tegen anderen te beschermen. „Er zijn mensen die er uren over doen om een girootje uit te schrijven. Of ge woon al hun geld weggeven." De voorzitter van de IBBR, A.D. Nieuwenhuizen Segaar, spreekt uit ervaring. „Ik heb dat zelf meegemaakt met m'n va der. Die werd dement en deed uren over een simpele over schrijving. Dat kon op een gege ven moment gewoon niet De stichting is twee jaar gele den opgericht, op verzoek van de sociale dienst, de basisge zondheidsdienst en de stichting Ouderenwerk. Deze instellingen worden vaak geconfronteerd met Leidenaars die niet, of niet meer hun geld kunnen beheren. Met alle gevolgen vandien: hoogoplopende schulden en dreigende huisuitzetting. De IBBR kan in noodgevallen het beheer over de financiën Nadat eeuwenlang vraag en aanbod in de groenteteelt op de markt tot elkaar waren geko men, begon de moderne tijd aan het eind van de vorige eeuw nieuwe eisen te stellen. De con- servenfabrieken in Leiden vroe gen dusdanig grote hoeveelhe den dat die niet meer op de markt te verkrijgen waren. Commissionairs gingen naar de tuinders om op het land recht streeks zaken te doen. Vooral in het Westland, waar een aantal ontwikkelingen net iets eerder plaatsvond nadat het de rol van Leiden en omgeving als 'tuin van Holland' overgeno men had, begon men aan het veilen van tuinbouwprodukten te denken. Tenslotte kan vraag en aanbod voor bijna alles via een veiling tot elkaar worden gebracht: zo heeft Leiden zelfs een melkveiling gekend. De Nederlandsche Maatschap pij van Tuinbouw en Plantkun de kende ook een afdeling Lei den. Om de belangen van de tuinders beter te dienen, richtte het bestuur op 23 januari 1902 de Leidsche Tuinders Patroons- Vereeniging voor Leiden en na burige gemeenten op. De LTPV, die in de' begintijd voornamelijk het transport van groente naar Haarlem regelde, ging er al snel toe over om ook in Leiden te veilen. In de stad werd toen op twee plaatsen groente en fruit verkocht: de Oude Vest en Volmolengracht voor fruit en aardappelen en de Van der Werfstraat voor groen te. Concentratie leek heel wat voordelen te hebben, en dus richtte het bestuur van de LTPV een verzoek tot verplaatsing van de markten aan de gemeente. om zelf een voorlichtingskanaal te ontwikkelen. De toekomst van de Stadska- bel Leiden staat ter discussie nu er een glasvezelnet wordt aan gelegd. Deze nieuwe techniek maakt het mogelijk dat het aan tal kanalen fors kan worden uit gebreid. Door een wetswijziging is het verder binnenkort niet meer zo dat de PTT het monop olie heeft over telecommunica tie. Kennis Op verzoek van de gemeente overnemen. Van demente of ge handicapte ouderen, maar ook van zwakzinnigen of verslaaf den. De stichting regelt behalve regelmatig terugkerende beta lingen zoals huur, energiekos ten en lidmaatschappen ook verzekeringen, belastingen en spaartegoeden. Familie „Het is natuurlijk het beste als familie of vrienden in deze situ aties het beheer van geld over kunnen nemen", zegt Nieuwen huizen. „Ik heb dat bij mijn va der uiteindelijk ook gedaan. Het is toch de allerlaatste stap die iemand zet in het opgeven van je zelfstandigheid." Maar het lukt niet altijd een bereidwillig familielid te vinden. Nieuwen huizen: „De stichting is een vangnet voor dat soort mensen. Als er geen familieleden zijn, kunnen wij hulp bieden." Als mensen niet in staat zijn de uitbesteding van hun finan ciën te regelen moet de kanton rechter er aan te pas komen. Ook als de persoon in kwestie tegen een overdracht van het fi nanciële beheer is. Dan bepaa'lt de kantonrechter of iemand wel of niet in staat is 'behoorlijk' zijn of haar zaakjes te regelen. Zo niet dan wordt de 'bewind- Het eenvoudige vei linggebouwtje op de Boommarkt kort voor dit in 1930 door de nieuwe veiling ver- vangen zou worden. Het is er een drukte van belang in de Rijn door de aan- en af voer per boot. FOTO COLLECTIE GEMEENTEARCHIEF LEIDEN De gemeenteraad besloot op 5 maart 1903 om B. en W. dit eerst te laten bestuderen. Terwijl het college daar nog mee bezig was, ging het mis op de markt. In de rondvraag van de vergadering van de gemeen teraad van 14 mei vroeg raads lid Sijtsma 'of het B. en W. be kend is dat het tegenwoordig op de groenten- en fruitmarkt zeer woelig toegaat. Maandagavond was ik er toevallig en gisteren avond ook. Het bleek mij toen dat menschen, die de vellingen houden voor de Tuindersveree- niging, dus voor de vereeniging van patroons, op voel van oor log verkeeren met een groot deel van de venters. Voor zo ver ik de zaak meen te begrijpen, Leiden heeft een extern bureau de wettelijke en technische ver anderingen onderzocht. Gead viseerd is een of meerdere part ners voor de exploitatie van het kabelnet te zoeken. Wethouder S. de Vreeze (financiën): „Stads kabei Leiden alleen heeft te wei nig kennis om een goed zicht te hebben op alle nieuwe moge lijkheden. Als je met het kabel net veel wilt, kun je het best een paar partners zoeken." De EWR heeft een tijdje gele den al te kennen gegeven inte resse te hebben in deelname in de exploitatie van het kabelnet. De Vreeze: „Het voordeel van de EWR is dat het geen bedrijf is dat winst wil maken." De ande re benaderde bedrijven, de NKM en Casema, zijn volgens de wethouder interessante part ners omdat ze over een grote voering' over het geld van die persoon overgedragen aan de IBBR. Mensen die wel voldoende capabel zijn hun wil te bepalen, kunnen ook buiten de rechter om, via een contract, hun finan ciën aan de stichting overdra gen. Bestuurslid van de IBBR H. de Nooyer: „Sommige cliënten vinden dat nogal een stap om naar de kantonrechter te stap pen. Normaliter ga je naar de notaris of de bank als je je geld zaken wilt regelen. Maar als ze daar tegenaan hikken, kunnen we ook een contract opstellen. Dat biedt minder juridische be scherming maar kan daarente gen elke dag worden verbroken. Als de bewindvoering via de kantonrechter is geregeld kun je daar niet zo maar vanaf." Adverteren De IBBR beheert het geld van van zo'n 20 cliënten. „Betrekke lijk weinig", vindt Nieuwenhui zen. „Maar ik verwacht dat we uiteindelijk wel zullen toegroei en naar een bestand van zo'n 125 cliënten. Het is verder ook zo dat wij niet echt met onze diensten lopen te shoppen. Ad verteren voor dit soort dienst verlening vind ik te ver gaan. Mensen vragen bovendien toch geen hulp aan. Tot nu toe heb- zouden de venters met de vei lingen wel vrede kunnen heb ben, indien de zaak van Ge meentewege werd geregeld. De menschen klaagden eerst, dat zij zoo dikwerf een kat in den zak kochten. Toen heeft het Be stuur van de Patroonsvereeni- ging een keurmeester aange steld, maar aangezien dit ook een patroon was, vertrouwde men de zaak niet. „Nu is er bij den Raad ingeko men een adres van meerge- technische kennis over kabel netten beschikken. Aan de drie bedrijven is ge vraagd om voor maart 1993 met een voorstel te komen. De Vree ze: „De gemeente wacht af wat ze ons te bieden hebben. Of ze ons in de winst laten delen en welke zeggenschap wij over de commerciële diensten krijgen." Het Leidse plan is inmiddels gepresenteerd aan de gemeen ten die samenwerken bij de ex ploitatie van het regionale ka belnet. De Vreeze hoopt dat die gemeenten dezelfde stap ne men als Leiden. De Vreeze: „Ik ben benieuwd wat zij van het Leidse standpunt vinden. Een gedeelde exploitatie van het ka belnet is financieel vooral aan trekkelijk als het in een groot gebied wordt geregeld." ben we alleen de zorgsector in de regio benaderd." Is de overdracht geregeld dan ontvangen cliënten zakgeld voor dagelijkse inkopen. De Nooyer: „Dat wordt per cliënt apart bekeken. Sommige men sen krijgen wekelijks een be drag, anderen maandelijks. Het ligt er aan in wat voor situatie ze zitten. Als het om een gokver slaafde gaat zul je bijvoorbeeld moeten regelen dat zo iemand drie keer per week een paar tientjes krijgt." De stichting is in overleg met psychiatrisch ziekenhuis Ende geest om het financiële beheer van een aantal patiënten over te nemen. Nieuwenhuizen: „Nu wordt dat door iemand van het ziekenhuis erbij gedaan. Maar zij stoten dat graag af, zodat er geen strijdigheid is tussen ver schillende belangen. De patiën ten moeten dat overigens nog goedkeuren hoor. Als ze niet willen dat wij hun financiën overnemen, gebeurt dat natuur lijk niet." De IBBR is wettelijk verplicht haar boekhouding te laten con troleren bij een accountant en bij de kantonrechter. (Voor meer informatie tel. 071-120944 van 9.00 tot 11.30 uur) noemde Tuindersvereeniging, en ik zou daarom willen vragen of met de behandeling daarvan niet wat spoed kan worden ge maakt. Zooals het nu gaat, staan patroons en afnemers als vijanden tegenover elkander, wat zeker in alle opzichten voor 'beide partijen schadelijk is. De beste oplossing zou wellicht de ze zijn, dat de zaak geregeld werd door de Gemeente. Dan zou de vrede stellig hersteld worden en de veilingen, die m.i. De bekendste gemeentesecreta ris van Leiden, Jan van Hout zou vorige week maandag 450 jaar zijn geworden. Op het stadhuis was iedereen het jubileum van deze held uit de strijd tegen NIEUWE WETERING» Nieuwe Wetering raakt met in gang van 1 juli volgend jaar de bibliobus kwijt. Dat heeft de ge meenteraad van Alkemade be sloten. De inwoners van Nieuwe Wetering maken weinig gebruik van de rijdende bibliotheek, die voor de gemeente wel steeds duurder wordt. In 1993 moet Alkemade 23 procent meer be talen aan de Provinciale Bibio- theek Centrale (PBC) dan dit in het belang der gemeente zijn, tot bloei kunnen komen.' Burgemeester De Ridder erken de de problemen en deelde wat betreft het in behandeling zijn de verzoek tot een verbeterde inrichting van de markt, mee dat dit het in het laatste stadi um van voorbereiding verkeer de. Zo snel ging het echter niet. Op de vergadering van 18 juni be handelde de Raad onder meer een ingekomen verzoek van 15 bewoners van de Boommarkt, die bij geruchte vernomen had den dat de markt voor hun deur gehouden zou gaan worden. Zij voorzagen onhygie'nische toe standen en overlast voor de in wonende 'Heeren Studenten'. Spanje glad vergeten. Terwen (links) en De Coo van de raads- zetelloze cultuur- en horecapartij Leiden Weer Gezellig (LWG) bo den de versteende Jan van Hout bij het Plantsoen daarom zater- jaar. De verwachting is dat vol gend jaar de buurtbus Nieuwe Wetering aandoet. Ouderen kunnen dan met de bus naar bi bliotheek De Bloemlezer in Roelofarendsveen. Ook Oud Ade raakt de bibliobus kwijt Bewoners die een boek willen lenen, moeten voortaan naar het Hertogspark in Rijpwete- ring. Nu staat de bus nog de ene week in de Rip en de andere week in Oud Ade. Maar op 13 juli lag het advies er dan toch. De conclusie was dat de Boommarkt/Apothekersdijk beslist de beste plaats was. Ook verklaarden B. en W. zich voor standers van het organiseren van een veiling, maar als goede liberalen wezen ze een bemoei enis van de gemeente door o.m. het aanstellen van een gemeen telijke keurmeester af. De ge meente zou niet verder moeten gaan dan het beschikbaar stel len van 'een eenvoudige houten tent, waaraan ter weerszijden afdaken, onder welke geveild worden kan, en in het midden een of meer kantoortjes bevat tende, bestemd voor de noodige afrekeningen. Dit gebouwtje zoude zeer geschikt op de Boommarkt aan den walkant kunnen worden daargesteld. De kosten worden op ongeveer 600 gulden begroot'. In de Raadsvergadering van 23 juli 1903 stemde de raad na lan ge discussie toch met de voor stellen van B. en W. in, al waar schuwde de burgemeester meteen dat het geraamde be drag van 600 gulden voor het veilinggebouw wel wat laag was. Hij vroeg machtiging om tot rond de duizend gulden te gaan. Jac. Bink leverde het ge bouwtje in 1904 op. De eerste veiling werd gehouden op 9 mei 1904. In dat veredelde hok werd zelfs tot 1930 geveild: toen pas kwam de veiling aan de Lam- menschansweg/Zoeterwoudse- weg gereed. De geschiedenis daarvan kan nagelezen worden in het pasverschenen boek 'De tuin van Holland, geschiedenis van tuinbouw en groenteveiling in Leiden'. middag maar een een bos bloe men in Leidse kleuren en een kerstkrans aan. Wandelen In Leiden kan op 25 en 26 de cember een wandeltocht wor den gemaakt. De Wandelkring Leiden heeft die dagen routes uitgezet van 5, 10 en 15 kilome ter.. De start is bij de ijshal aan de Vondellaan (tussen 9.00 en 15.00 uur). Salsa Het dansinstituut Brasilia orga niseert van tot en met 31 de cember cursussen moderne An tilliaanse, Caraibische en Latijn- samerikaanse dansen. Op het programma staan onder meer de salsa, de merengue en en de carribbian waltz. Informatie: tel. 079-428320. SnufTelmarkt Op 26 december van 10 tot 17 uur is er weer een snuffelmarkt in de Groenoordhallen. Niet al leen kijkers, maar ook verkopers kunnen voor meer informatie ROELOFARENDSVEEN KEES VAN KUILENBURG Tientallen caravans of tenten ziet Pieter van Ruiten niet ver schijnen in de Oostpolder in Roelofarendsveen. „Als de ge meente Alkemade de tuinders in dat gebied de kans geeft een paar huisjes te bouwen of cara vans neer te zetten sla je twee vliegen in één klap. Je stopt de verloedering en de tuinders krij gen de kans wat extra te verdie nen", zegt de Oudadese pro jectontwikkelaar. Dat hij zelf een stukje grond in dat gebied heeft, waar hij vijf vakantiehuisjes op wil zetten is volgens hem slechts van be perkt belang. „Het is de mooiste polder van Alkemade. Dat die er zo bij ligt gaat mij als geboren Veender aan het hart." De 47-jarige Van Ruiten is al geruime tijd met de gemeente in de slag over de polder. De ongeveer 30 hectare grote pol der ligt tussen het centrum van Roelofarendsveen en het Braas- semermeer. In de jaren vijftig is de polder verkaveld. „Dat is aan de kant van het dorp redelijk gelukt, maar hel tweede deel is naar mijn idee afgeraffeld. De gemiddelde breedte van de kavels is 20 me ter, maar er zijn er ook van maar 10 meter breed. Daar kun je vandaag de dag als tuinder niet meer mee uit de voeten. De meeste tuinders hebben er nog een praam en een kruiwagen, omdat iets anders niet te ge bruiken is. In dat deel van de Oostpolder zitten veel oudere tuinders. Veel percelen liggen al braak en er zit geen verbetering in. Als je die stukjes grond kan gebruiken voor recreatie knapt het zienderogen op. Dat zie je nu al op plaatsen waar het ille gaal gebeurt. De recreanten doen er alles aan om de boel in goede staat te krijgen." De Oudadese ontwikkelaar wil geen recreatie op grote schaal in de Oostpolder. Daar leent het gebied zich niet voor. „Je moet de tuinders de keus la ten. Wil hij zijn inkomen aan vullen met recreatie dan is dat prima." terecht bij Organisatiebureau ünssen. 01640-57521. Shuri-Ryu Karate In het nieuwe jaar kunnen vrouwen lessen in Shuri-Ryu Karate (karate, zelfverdediging, straat- en stokvechten) gaan volgen. Opgeven via tel. 414117. LWH In het gebouw l.WH-gebouw aan de Langegracht 65 wordt 24 december een kerstavond in stijl gehouden. Live muziek en bediening aan tafel. Aanvang 22.00 uur. Vrouwen zonder baarmoeder In januari begint vrouwenge zondheidscentrum Hara weer twee praatgroepen. Op dinsdag middag kunnen vrouwen zon der baarmoeder praten over hun lichaamlijke- of psychische klachten. Er komt ook een praatgroepje voor vrouwen die voor het eerst alleen gaan wo nen. Voor informatie: 233209. De beginjaren van de Leidse groenteveiling Nieuwe Wetering zonder bibliobus MARUKE DEN HOLLANDER „De wonden zijn nog niet ge heeld. De rampzalige gebeur tenis van drie jaar geleden blijft bij ons leven". Dat zei brandweerman S. Bamhoom zaterdag bij de onthulling in Noordwijk van het gedenkte kenten ter nagedachtenis van de drie collega's, Gerrit Hee- ringa, Nico Steenvoorden en Jan de Ridder, die om kwamen bij de dramatische brand die in januari 1990 een deel van Huis ter Duin in de as legde. De onthulling werd verricht door twee echtgenotes en een dochter van de omgekomen brandweerlieden. Het monu ment, dat tot stand kwam in overleg met de Noordwijkse kunstenaar H. Bal, is gemaakt van stalen balken, afkomstig uit de sloopresten van de sporthal in Lisse, die enkele maanden geleden in vlammen opging. Een brand waarbij ook het Noordwijkse korps werd ingezet. „Men kan echt spreken van "Balken van staal, verwrongen door vuur", aldus Barnhoom. De balken moeten een instor ting symboliseren. Ze zijn ver vormd, verwrongen en verbo gen door allesverwoestend de heeft willen symboliseren dat de omgekomen collega's man nen van staal waren. "Wij zien ze als gewone vrijwilli gers, die 24 uur per dag gereed stonden voor hun medemens. Het waren gewone jongens, die op z'n tijd ook bang waren, net zoals iedereen. Waarom moest dit gebeuren? Hierop zullen we nooit antwoord krij gen. De mensen die het alle maal hebben meegemaakt zullen het nooit meer verge ten. Maar we hopen, dat ieder een die even bij het gedenkte ken zal stilstaan, kan zien er lezen wat vuur voor ellende kan veroorzaken", aldus de brandweerman. VRIJE TIJD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11