Destructief en creatief n De ideale man ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 Wimbledon 1983. John McEnroe kust de fel begeerde bokaal die hij won door een over winning op Chris Lewis. foto af John McEnroe in ka rakteristieke houding: schreeuwend tegen een (op de foto on zichtbare) scheids rechter. FOTO AP De tennissport is een markant figuur armer geworden: John McEnroe. De Amerikaan die de meest ongelooflijke ballen kan spelen, nam officieel afscheid. Het publiek zal hem missen, de scheids- en lijnrechters kunnen opgelucht adem halen. E INDEPENDENT JOHN ROBERTS John McEnroe: dubbelzinnigheid ten top f John McEnroe de grootste ten- M nisspeler aller tijden was, of misschien de slechtst gemanier de, blijft een open vraag. In ieder geval gooit de turbulente New Yorker in beide categorie- en hoge ogen. McEnroes plaats in de geschiedenis van de sport is verzekerd. Maar hoe hij moet worden beoordeeld blijft een kwestie van smaak en perspectief. Vergelijkingen zijn altijd moei lijk, zo niet onmogelijk zelfs voor mensen die lang genoeg hebben geleefd om veel gro ten uit de tennisgeschiedenis te hebben mee gemaakt. De Britse tennisgrootheid Dan Masked, die vorige week overleed op de dag dat McEnroe in de Grand Slam Cup in München zijn carri ère als full-time professional beëindigde, was in alle opzichten het tegendeel van de Ameri kaan. Sportiviteit en goed gedrag waren be langrijke kwaliteiten tóen Dan Maskell als de maatstaf gold waar de overige tennisspelers aan werden gemeten. Maskell maakte meer dan 60 Wimbledon-finales mee, waarvan 43 als sportcommentator voor de BBC. „McEn roe op zijn best was een fantastische speler, maar zijn abominabele gedrag deed til zijn virtuositeit teniet", luidde de mening van Maskell. Uitspattingen Deze dubbelzinnigheid van McEnroe stond garant voor zinderende spanning zo dra hij de baan betrad. Het ene moment wa ren de toeschouwers betoverd door zijn su blieme balgevoel, het volgende moment wer den ze overdonderd door zijn tirades tegen de officials. Zelfs zijn grootste aanhangers hebben moeten toegegeven dat hij psy- chopatisch is. McEnroes uitspattingen op Wimbledon, die de voorname /Ml England Club huiverin gen bezorgden, waren bij lange na niet zijn ergste uitschieters, maar omdat ze tijdens het belangrijkste tennistoernooi ter wereld plaatsvonden, kregen ze de meeste publici teit. In 1981 maakte McEnroe het Britse pu bliek bekend met de term 'de grootste kle rezooi ter wereld' en spreidde hij een stuiten de minachting voor de officials ten toon. Als de All England Club op dat moment zijn verheven reputatie had waargemaakt door McEnroe te diskwalificeren, had de Amerikaan wellicht een les geleerd waarmee hij zijn voordeel had kunnen doen. Negen jaar later werd hem tijdens de open Australi sche kampioenschappen de deur gewezen, maar getuige het wangedrag,dat hij sindsdien heeft vertoond, was het toen al te laat om hem met harde hand tot de orde te roepen. Na afioop van een wedstrijd betuigde hij vaak zijn spijt, alleen om bij de eerst volgen de gelegenheid weer tegen de scheids- en lijnrechters van leer te trekken. Toen de Franse scheidsrechter Bruno Rebeuh na een lange partij op de open Amerikaanse kam pioenschappen McEnroe in scherpe bewoor dingen sommeerde om door te spelen, prees de Amerikaan hem voor zijn temperament volle optreden. Misschien hadden meer scheidsrechters McEnroe zo moeten aanpak ken. Destructief Ilie Nastase, de artiest onder de tennisspelers van de jaren zeventig, werd meer als een schavuit beschouwd dan als een slechterik, omdat hij de kunst verstond zijn twijfelachti ge gedrag met een uitdagende glimlach te verzachten. En de 40-jarige Jimmy Connors, wiens betreurenswaardige fratsen meer bere kend leken dan die van McEnroe, geniet nu algemene erkenning als een nestor van de tennissport. McEnroe heeft altijd een destructieve kant gehad waarmee hij vaak in botsing kwam, maar die hij ook nodig leek te hebben om zijn creatieve genie aan te wakkeren. Hij kon de meest ongelooflijke ballen spelen, ogen schijnlijk moeiteloos, alsof hij de tijd kon la ten stilstaan totdat de bal bereid was aan zijn wens te voldoen. Zijn service, die zich vanuit een voorovergebogen positie ontvouwde, was even kenmerkend als zijn aaiende vol leys en de geometrische precisie van zijn groundstrokes. Al deze slagen waren het pro- du kt van een vernieuwende, bezwerende geest en werden vanuit een soepele linker pols te voorschijn getoverd. In de Wimbledon-fmale van I960 won McEnroe de beroemde tie-break in de vierde set tegen Björn Borg met 18-16 en bewees dat hij behalve over magnifieke slagen ook over de nodige vechtlust beschikte. Borg won de beslissende vijfde set met 8-6 en behaalde zijn vijfde achtereenvolgende Wimbledon- zege. Het jaar daarop zorgde McEnroe niet al leen voor de nodige schandalen, maar be haalde hij ook de eerste van zijn drie Wim bledon-titels. Zijn overwinning in vier sets op Björn Borg bracht de onverstoorbare Zweed tot een vervroegd afscheid. Later zou McEn roe beweren dat deze beslissing van Borg zijn eigen carrière had belemmerd, omdat hem daarmee de stimulerende invloed van de vuur-en-ijs-rivaliteit werd ontnomen. Hoogtepunt Desalniettemin vormde McEnroes optre den in de Wimbledon finale van 1984, waarin hij de trotse Connors verpletterend versloeg met 6-1, 6-1, 6-2, een prachtig hoogtepunt. Op de harde kunststof banen van Flushing Meadow versloeg McEnroe vervolgens Ivan Lendl in drie sets en sleepte zijn vierde open Amerikaanse kampioenschap in de wacht. Maar deze klinkende overwinning kon de grootste teleurstelling van McEnroes carrière niet verzachten. Eerder dat jaar had hij op de gravelbaan in Parijs in de finale van de open Franse kampioenschappen tegen Lendl een voorsprong van twee sets uit handen gegeven en het kampioenschap verloren. McEnroe, die in zijn hele carrière nooit dichter bij een overwinning in de Franse kampioenschap pen kwam, is deze nederlaag in zekere zin nooit te boven gekomen. Hij was niet het type speler dat grossiert in belangrijke kampioenschapstitels. Zo miste hij bij voorbeeld het fanatisme voor lichame lijke fitheid van een Lendl. Zijn training be stond hoofdzakelijk uit het spelen van dub bels (en er was dan ook geen betere dubbel speler dan McEnroe). Nadat hij in begin 1986 zeven maanden rust had genomen, is het hem eigenlijk niet meer gelukt zijn ritme te hervinden in een sport die steeds meer werd gedomineerd door geavanceerde rackettech nologie en pure spierkracht. De tennisspeler waarmee McEnroes talent het meest wordt vergeleken, is de linkshandi ge Australiër Rod Laver, een voorbeeldig kampioen die in 1962, toen tennis nog een amateursport was, het Grand Slam behaalde en dit kunststukje in 1969 als professional nog eens herhaalde. Maar Laver zelf geeft als eerste grif toe dat het niveau in zijn hoogtij dagen veel lager lag dan in het moderne len- Wat betreft de aandacht van de media is McEnroe ongeëvenaard. De pers riep altijd om het hardst dat hij uit het professionele tenniscircuit moest worden verbannen, zo lang hij maar terug zou keren om bij het vol gende grote toernooi weer voor sensationele krantekoppen te zorgen. Er waren dan ook maar weinig journalisten die na zijn laatste optreden vorige week donderdag in Duits land verzuchtten: opgeruimd staat netjes. VERTAUNC MARGREET HESLINGA Denkwijzer Wat is de ideale man? Het Amerikaanse tijd schrift 'Psychology Today' vroeg in 1989 haar le zers om zelfde namen te noemen van twee mannen, van vroeger of nu, die naar hun me ning voor die titel het meest in aanmerking ko men. Ruim zesduizend mannen en vrouwen antwoordden. De twee mannen die het vaakst door vrouwen werden genoemd waren: Jezus Christus en Mahatma Gandhi! Hoe kan dat nou?, vraag je je als nuchtere Nederlan der af. Al helemaal als je kennis hebt genomen van de Ideale Man enquete in het maandblad Opzij. Daaruit blijkt dat de eigen schappen die voor moderne vrouwen de ideale man maken onder meer zijn: 'hij deelt in de huishoudelijke taken' (1): 'hij vrijt met aandacht voor de ver langens van de partner'(4); en 'hij is voorstander van vrouwen in leidinggevende functies' (6). Laten we dat eens vergelijken met de eigenschappen die lezus en Mahatma voor de Amerikaan se vrouwen tot ideale mannen maken, want die vraag werd hen ook gesteld. Het antwoord daar op luidde, dat beiden zorgzame, (mensen)liefhebbende, intelli gente, moreel hoogstaande, eer lijke, moedige en gevoelige man nen waren, die in staat bleken hun gevoelens van angst, ver driet of onzekerheid openlijk te uiten, te delen. Bovendien, min stens zo belangrijk, waren het den tegen onrecht en kwaad in deze wereld en volgden daarbij op de eerste plaats hun eigen ge weten, ook als ze dat in conflict bracht met het 'bevoegd' gezag, met tijdgenoten of zelfs met mensen uit hun direkte omge ving of gezin. Zouden vrouwen met zulke mannen getrouwd willen zijn? Vermoedelijk luidt het antwoord voor de Amerikaanse vrouwen, net als voor de Nederlandse: 'Nee'. Want op de vraag waaraan de ideale man om mee samen te leven vooral de zin van zijn leven moet ontlenen, luidden de twee meest gegeven antwoorden: 1 zelfontplooiingen persoonlijke groei en (2) zijn gezin. Zowel het helpen van anderen als religie scoren veel lager. Blijkbaar zijn er in de vrouwelijke geest twee soorten ideale man nen, namelijk de ideale man om mee samen te leven (de 'family' man) en de ideale man op af stand (de 'holy' man). Van de eerste soort zijn er. gezien de on vrede van veel vrouwen, al lang niet genoeg. Maar van de tweede soort zijn er tegenwoordig blijk baar al helemaal geen meer te vinden, want we kunnen alleen maar historische figuren als voorbeelden verzinnen. Waar zijn de mannen gebleven die niet uit eigen belang, maar juist om dat ze iets anders dan zichzelf als het 'laatste belang' beschouwen, zoals het verminderen van on recht en voorkoombaar lijden, hun stem blijven verheffen en ondanks tegenwind en konfiik- ten, dat tot hun laatste i blijven doen? de n de symptomen van onze tijd, die zogenoemde postmoderne tijd, is naar mijn mening de vrijwel volledige afwezigheid van morele verontwaardiging onder het gro te publiek. Op nog geen twee uur vliegen van ons vandaan gebeu ren al vele maanden lang aan de lopende band de meest ver schrikkelijke dingen - ethnische zuivering, moord, martelingen, verkrachtingen - en iedere dag lezen we de meest intieme de tails daarover (hoe Servische sol daten geslachtsdelen afsnijden of hoeveel uren per nacht dezelfde vrouw verkracht wordt) om ver volgens gewoon koffie te gaan zetten onder het motto 'ja je kan nou eenmaal de hele wereld niet op je schouders nemen'. Ik denk wel eens, als er nou maar een politicus was geweest die ons had opgeroepen om huis en haard te verlaten en een kruis tocht te beginnen, met zijn mil joenen ongewapend het land te overstromen, de strijdende par tijen in onze mensenzee op te slokken en zo verder oorlog on mogelijk te maken- Een waanzinnig idee misschien. Maar hoeveel waanzinniger is het niet wat daar en op zoveel andere plaatsen in de wereld ge beurt? Het kwaad in deze wereld komt voort uit twee bronnen, na melijk uit degenen die het kwaad doen en degenen die niets tegen het kwaad doen. En het lijkt er soms op alsof er een of ander on zichtbaar oplosmiddel bezig is om ons vermogen tot veront waardiging, tot tegen het kwaad iets doen, weg te vreten. Ik vind dat vooral tot uiting ko men in de merkwaardige manier waarop wij met zijn allen met discriminatie, racisme en vreem delingenhaat omgaan. Een van de belangrijkste voedingsbodems van die haat is het superioriteits- denken. Bepaalde mensen be schouwen zich als superieur aan anderen, en menen daarom meer rechten te hebben dan die 'minderwaardige' anderen. Ze weigeren eenvoudig om anderen gelijk en als gelijke te behande len. Dat superioriteitsdenken is zo wijd verspreid en zo diepge worteld dat we het vaak niet eens meer zien. En als we het wel zien, verkiezen we vaak te doen alsof het er niet is. Een schrij nend voorbeeld daarvan is het feit dat we in dit land met zijn al len een wet gelijke behandeling hebben afgesproken en toch rus tig de rooms-katholieke kerk zijn gang laten gaan in het benaderen van \Touwen als minderwaardige wezens en ongeschikt om pries ter te zijn. Naar mijn mening zouden de deuren van een insti tuut, of het nou een kerk is of niet, dat de ene helft van de mensheid als inferieur aan de andere beschouwt, eenvoudig moeten worden gesloten en ver zegeld totdat die kwade opvat ting wordt teruggenomen. Ik hoop het nog mee te maken dat van de vele politici die met ener gie voor die wet gevochten heb ben, er een zal opstaan en de morele moed heeft om in de Eer ste of Tweede Kamer dit kwaad aan de orde te stellen. Overigens, hetzelfde kwaad speelt natuurlijk als een geloofs- gemeente een dominee weigert omdat die transseksueel is of als een school een leraar weigert omdat die homoseksueel is. Zo lang we niet tegen dit soort op vattingen in onszelf of in onze ei gen achtertuin te hoop blijven lopen, kiezen we voor het voort bestaan van discriminatie en 'an- derlingen'haat. Overigens, het is wel een gevecht dat we nooit echt kunnen winnen. Er is geen manier, geen weg om het kwaad deze wereld uit te werken. Er is zelfs geen manier waarop we het kwaad in onszelf of anderen vol ledig kunnen begrijpen. Onze wereld is er niet een waarin onze behoefte aan morele verklarin gen bevredigd wordt. Onder die omstandigheden is het beste profiel van de ideale man, of lie ver de ideale mens, naar mijn mening het profiel dat door de Franse filosoof Albert Camus ge schetst werd in zijn boek Verzet, Rebellie en DoodWc zijn om ringd door het kwaad. En, ik voor mij. voel me zo ongeveer als de heilige Augustinus deed voordat hij christen werd toen hij zei:' ik heb geprobeerd de bron van het kwaad te vinden en ik bleef ner gens.' Maar het is ook waar. dat ik, en een paar anderen, weet wat er moet gebeuren, zo niet om het kwaad te verminderen, dan tenminste om het niet groter te maken. Misschien kunnen we niet verhinderen dat deze wereld een wereld is, waarin mensen leed wordt aangedaan. Maar we kunnen wel het aantal lijdende mensen verminderen RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 41