Handenvol werk omroeppastoraat 'Arme tijd rijk aan symboliek' Kerk Samenleving Voetballen voor Zaïre ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 dick van der plas 071 -1614 21 UIT DE KERKBLADEN Kostersbond (1) De kosters hebben binnen het CNV hun eigen vakbond: de Kostersbond. 21e hebben ook een eigen blad: De Kos ter, dat maandelijks ver schijnt. Er zijn afdelingen die op gezette tijden hun leden vergaderingen houden, waar dan weer in het maandblad verslag van wordt gedaan. Het zijn in de regel boeiende bijeenkomsten, waarvoor de organisatie lang niet altijd de waardering krijgt die zij ver dient. Wat te denken bijvoor beeld van het verslag van de afdeling Arnhem, die voor haar ledenvergadering te gast was in de kerk van De Harte- berg, een inrichting voor geestelijk en lichamelijk ge handicapten. Aan het pro gramma kan het niet hebben gelegen. Het hoofd van de ci viele dienst van De Harte- berg, luisterend naar de naam Vroegh, hield een ver handeling over reinigings middelen en hardnekkige vlekken, strepen, beschadi gingen en kauwgom in de vloerbedekking. „We zijn een stuk wijzer geworden en we ten nu alles over ph-waar- den, harde en zachte vloer bedekkingen en hulpmidde len om hygiënisch te reini gen". schrijft voorzitter Eric van Solingen in het bonds blad. Helaas blijft de kennis tot een selecte groep beperkt, begrijpen we uit het relaas van een gebelgde voorzitter. „Wij waren welgeteld met 6 personen, mijzelf (de voor zitter) inbegrepen. Dit was zeer teleurstellend! In onze regio zijn 52 leden. Was ie dereen zo druk of was het niet de moeite waard om de collega's te ontmoeten en over ons vakgebied wat na te denken? Wij met z'n zessen vonden het wel degelijk de moeite waard. Heer Vroegh, bedankt hoor!" Kostersbond (2) De afdeling Dordrecht, bij een te Werkendam, zorgde voor nog meer spektakel tij dens de eerste vergadering van dit seizoen. Direct nadat de voorzitter in zijn ope ningswoord de leden een ge zond jaar heeft toegewenst, geeft hij het woord aan drie leden van de plaatselijke EH BO. Zij moeten met hun ver handeling de aanwezigen de stuipen op het li jf hebben ge jaagd. „We kregen een de monstratie hoe men iemand moet behandelen die een verwonding heeft opgelo pen", schrijft secretaris D. Konings. „De figurant die er bij was, had een voorbeeld: de koster. Deze was bezig met het één en ander te re pareren en daarbij schoot zijn schroevendraaier uit en raakte daarbij zijn polsslag ader. Wat moet men dan doen? Het tweede ongeval betrof een koster die van een trap viel, met als gevolg een open beenbreuk. Het bot steekt door de huid naar bui ten, hetgeen prachtig was nagebootst." Na nog een hartstilstand is het alweer vijf uur, tijd om de vergadering te sluiten. De voorzitter gaat voor in dank gebed en wenst allen 'wel Üiuis en tot de volgende ver gadering'. Bij leven en welzijn, ver geet hij daaraan toe te voe gen. 'Feestdagen confronteren mensen met hun eenzaamheid' Bij de omroeppastoraten neemt deze maand het aantal reacties toe van eenzamen en ouders die problemen hebben met hun kinderen. „De drukte begint eigenlijk al in oktober en november. Dan gaan mensen al nadenken over hoe ze de kerstdagen moeten doorkomen", zegt do minee H. Stolp van het omroeppastoraat van de IKON. den haag «anp Bij KRO en NCRV nemen vooral de gesprekken over eenzaam heid toe. Volgens Stolp hebben mensen tijdens de feestdagen geen andere moeilijkheden dan in de rest van het jaar, maar geeft de decembermaand hun aanleiding over hun problemen na te denken. „In de talloze fol ders die in deze tijd in de brie venbus vallen, wordt Kerstmis afgeschilderd als een feest van warmte, samen-zijn en vrolijk heid. Daardoor word je natuur lijk extra met je eigen eenzaam heid geconfronteerd", beaamt C. WoTfwinkel van het pastoraat van de NCRV. Reacties Stolp signaleert een toename van het aantal reacties aan het einde van het jaar van ouders die problemen hebben met hun kinderen. „Dat zal te maken hebben met de samenleving, die minder geordend is dan vroeger. De oude verbanden zijner niet meer." De IKON heeft een netwerk van enkele honderden vrijwilli gers, met wie de bellers het con tact eventueel kunnen voortzet ten. „Je moet natuurlijk wel voorzichtig zijn met het door verwijzen. Iemand die veel te lijden heeft gehad door de kerk, moet je niet naar die kerk door sturen", zegt Stolp. Telefoondienst De KRO heeft geen vrijwilligers met wie de telefoondienst de bellers in contact kan brengen. Verweij zegt uit ervaring te we ten dat doorverwijzen vaak het einde van een contact betekent. „Alleen als de beller het zelf heel duidelijk aangeeft, geef ik het adres van een Riagg of een pastor." voorhout Een radio-oproep via de Steen en Been-show van de Vara leverde de Voorhoutse pater M. Emmerik gistermid dag enkele tientallen voetbal len op. De geestelijke wil tij dens zijn verlof in Nederland zoveel mogelijk sportmateriaal verzamelen voor zijn parochie leden in de binnenlanden van Zaïre. „Sporten is goed voorde moraal, het helpt bij het be strijden van het fatalisme", zegt hij. De pater werkt al 32 jaar in het Afrikaanse land, waar zijn pa rochie uit veertig dorpen be staat. De streek waar hij actief is, heeft een oppervlakte groter dan Nederland. De pater hoopt half februari weer naar zijn post terug te keren. Hij is onder andere nog op zoek naar sportshirts en -broekjes, een volleybalnet en scheidsrech- tersfluitjes. „Schoenen heb ik niet nodig, want iedereen loopt hier op blote voeten." De spul len kunnen worden ingeleverd op zijn logeeradres, 's-Graven- damseweg 69 in Voorhout (02522-11332). FOTO HIELCO KUIPERS Expositie 150 jaar rooms-katholicisme in Museum voor Bloembollenstreek lisse dick van der pias Een heerlijke rijkdom aan ditjes en datjes. Die omschrijving gaf de gereformeerde dominee P.J. van Midden in zijn openings toespraak van de tentoonstel ling 'Het 'rijke' roomsche leven' in het Museum voor de Bloem bollenstreek in Lisse. De sa menstellers hebben tal van voorwerpen uit 150 jaar rooms- katholieke geschiedenis verza meld, afkomstig uit het gezin, de school, het verenigingsleven en de kerk. „Niet om reclame te maken voor het katholicisme of om spottend te doen over het verle den", legt G. Wassenaar van de presentatiecommissie van het museum uit. „Ons uitgangs punt was een heel objectief beeld te geven van een periode die in feite nog maar betrekke lijk kort achter ons ligt, maar waarvan een hele generatie in middels sterk is vervreemd." Dat een plaatselijke dominee werd gevraagd om de expositie te openen, moet die objectivi teit nog eens onderstrepen. „In de politiek zou dit een achter grond hebben", zegt Wasse naar. „Maar binnen de kerken zijn we Godzijdank over de richtingenstrijd heen." In de titel 'Het 'rijke' room sche leven' is 'rijke' bewust tus sen aanhalingstekens geplaatst. Wassenaar „Voor veel mensen was het een arme tijd, maar de enorme hoeveelheid symboliek binnen het geloof tekende de rijkdom. Nu zijn we rijker, maar veel armer in symboliek." De bedoeling was aanvanke lijk om een tentoonstelling sa men te stellen van allerlei 'roomse' voorwerpen die in een doorsnee gezin aanwezig wa ren. „Maar we merkten al snel dat er zoveel vertakkingen lagen naar de school, het verenigings leven en de kerk, dat we er ei- G. Wassenaar „Alles was in die tijd heel overzichtelijk. Je ging katholiek dansen, katholiek zingen en als het even kon ook nog naar de katholieke kruidenier." genlijk niet omheen konden om de opzet te verbreden." De voorwerpen kwamen voorna melijk van particulieren, maar ook de plaatselijke St. Agatha- parochie stelde materiaal be schikbaar. Een rondgang door de ten toonstellingsruimte begint met een foto-overzicht van histori sche kerkelijke gebouwen in Lisse. Een aantal daarvan, zoals het bejaardenoord St. Pius en de Jongens- en Meisjesschool, is inmiddels verdwenen. Vervol gens worden in vitrines tal van kerkelijke voorwerpen uitge stald zoals die destijds binnen FOTO JAN HOLVAST het gezin gemeengoed waren. De bezoeker trekt voorbij aan een bonte verzameling van rozenkransen, mariabeeldjes, wijwatervaatjes, kruisjes en re likwieën. Zelfs de volledige 'Ka tholieke Encyclopaedic' ont breekt niet. Uit de school komen onder meer de traditionele wandpla ten, leesboekjes en rapporten. Het verenigingsleven wordt on der meer vertegenwoordigd met voorwerpen uit de padvinderij en plaatselijke muziekgezel schappen en koren. Wassenaar: Alles was in die tijd heel over zichtelijk. Ie ging katholiek dan sen, katholiek zingen en als het even kon ook nog naar de ka tholieke kruidenier. Er was een groot verschil tussen roomse en protestantse suiker." Uit de kerk en het klooster komen voorbeelden van de kledij zoals die door monniken en nonnen werd gedragen, evenals bij de mis gebruikte voorwerpen als het wierookvat, het misboek en de altaarschel. Bij elk onderwerp wordt uit gebreid tekst en uitleg gegeven. „Jongeren, zelfs als ze van ka tholieke huize zijn, zullen hier heel vreemd tegenaan kijken. En dat terwijl vrijwel alle voor werpen zo'n 25 jaar geleden nog gemeengoed waren." Het is de presentatiecommissie er niet om te doen geweest het verle den te romantiseren. „Zelf ben ik niet ongelukkig met de ma nier waarop we nu tegen het ge loof aankijken", zegt Wasse naar. „Het rijke van deze tijd vind ik dat ieder zijn eigen ver antwoordelijkheid heeft en kan uitgaan van het eigen geweten. En dat er meer begrip is voor andersdenkenden en mensen met een andere geaardheid. Veel van die zaken waren vroe ger niet bespreekbaar." De tentoonstelling 'Het 'rijke' roomsche leven' is te zien tot en met 28 februari in het Mu seum voor de Bloembollen streek aan 't Vierkant in Lisse. De openingstijden zijn: di t/m zo: 13.00 tot 17.00 uur. Kerst dagen en op Nieuwjaarsdag ge sloten. De entreeprijs bedraagt 2,50 gulden per persoon. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries. G.P. Arnold (adj): HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (ad/). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83.2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. benchten071-161385. Leiden redactie 071 -161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma .-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes). Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bi) vooruitbetaling (ind. BTW) perkwartaal80,10 per kwartaal (post)113.85 perjaar 310.85 per maand27.80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vrij: 18.00-19.30 uur, zat: 10 00-12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA ZATERDAG 19 DECEMBER Leiden Kerststadswandeltocht over 5-10-15 km. start vanaf restaurant Ijshal, Vondellaan 41tussen 9.00 en 15.00 uur. Bijeenkomst voor partners en familie leden van mensen die besmet zijn met het Hl V-virus. HlV-café, Heren gracht 50. aanvang 14.00 uur. Kerstklaverjas- en sjoelavond bij Mu ziek- en showband Concordia in het verenigingsgebouw. Langegrachtöl, aanvang 20.00 uur. Bingoavond in buurthuis'Op eigen Wieken'. Valkenpad. aanvang eerste ronde 20.15 uur. Noordwijkerhout Kerstveiling van WSB in De Schelft, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 20 DECEMBER Leiden Maandelijkse koopjesmarkt in buurt huis 't Spoortje, vanaf 8.30 uur. Kerststadswandeltocht over 5-10-15 km, start vanaf restaurant IJshal, Vondellaan 41, tussen 9.00 en van 10.00 tot 14.00 uur. Snuffelmarkt in de Groehoordhallen van 10.00 tot 17.00 uur. Kerstkoopzondag in de binnenstad, winkels geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Klaverjas- en sjoelmiddag bij Drum fanfare FBL in het clubhuis aan de Hazewindsteeg, aanvang 13.00 uur. Finale van het Leids Mini Playback Festival in partycentrum De Zijl. Pa- ramaribostraat 66, aanvang 14.00 Optreden van het Seniorenkoor van buurthuis Stevenshof, in het buurt huis aan de Trix Terwindtstraat 4, aanvang 14.30 uur. Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Rekenen aan het weer aan het weer. Schrijver dezes krijgt dit type vra gen tijdens gesprekken op verjaar dagen of feestjes veelvuldig, waar uit duidelijk blijkt dat men bij het begrip weermodel zich geen voor stelling kan maken. De feitelijke basisvoor het be schrijven van processen in de at mosfeer begint bij het opstellen van de natuurkundige wetten. Deze wetten worden vervolgens in wis kundige vergelijkingen omgeschre ven, en die worden uiteindelijk na bewerking in een computerpro gramma verwerkt. Diverse grote en krachtige computers worden dage lijks gevoed met enorme hoeveel heden getallen. Deze getallen stel len de waarnemingen voor die op onze planeet worden verricht. Dit zijn weerstations, weerschepen, ra diosonde's, satellieten etc. welke temperatuur, luchtdruk, vochtig heid, windrichting, windkracht enz. meten. Dezegetallenbrei dient als invoer voor de wiskundige vergelijkingen die de diverse at mosferische processen beschrij ven. Het computermodel rekent al deze stelsels formules met zijn in- voergetallen in de tijd door, waaruit uiteindelijk een toekomstig beeld ontstaat van de diverse parame ters. Het is vooral van belang je te realiseren dat je bezig bent de evo lutie van een parameter uit te reke nen. Wat uiteindelijk uit de com puters rolt zijn opnieuw enorme hoeveelheden getallen die tempe ratuurwaarden, luchtdrukwaarden, enz. voorstellen in de toekomst. Deze worden vervolgens netjes in kaartvorm geplot, waarna een prachtige computerkaart het eind resultaat van een stuk moderne kennis en techniek anno 1992. Gisteren liet ik al voorzichtig door schemeren dat er mogelijk een ver andering op til is. Wel, de huidige berekeningen bevestigen die van de vorige dag en wijzen op een spectaculaire weersomslag. Van daag blijft het nog vrij zacht en be wolkt met enige tijd regen, veroor zaakt door een langzaam overtrek kend koufront. De komende avond en nacht zoekt de wind de noord westhoek op. Morgenoverdag moet deze wind dan verder gaan doorrui- men naar het noordoosten en stroomt heel geleidelijk koudere lucht binnen. De zondag lijkt ver der een redelijke dag te worden met een geringe neerslagkans. Vanaf begin volgende week blok keert de luchtcirculatie de west drift van de Oceaan en staat ons het begin van een winterse periode te wachten! Op maandag volgt de eerste kansverwachting op een wit te kerst in deze weerrubriek. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Zaterdag geruime tijd re gen en veel wind. Zondag van het westen uit opkla ringen maar vooral langs de Noorse-kust ook enkele zaterdag 5 graden, zondag rond en aan zee iets boven het vriespunt. Denemarken: Zaterdag geruime tijd re- gen en maxima rond 6 gra- den. In de loop van zondag een enkele opklaring en aanzienlijk kouder met maxima van zo'n 2 gra den. Britse Eilanden: Perioden met zon, maar in zuidoost-Engeland eerst nog vrij veel bewolking. Schotland kans op een kele sneeuwbui. Maxima rond 3 graden, maar in Ierland vooral zondag aanzienlijk zachter. België en Luxemburg: Bewolkt en zacht. Geruime tijd regen. Maxima ongeveer 8 graden. Duitsland: Zaterdag af en toe zon en vrijwel droog. Maxima rond 7 graden. Zondag vooral in het noorden en midden enige tijd regen, later boven de 800 meter overgaand in sneeuw. In zuid-Duitsland overwegend Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 21 Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Op de zuidstranden wat meer zon en waarschijnlijk overwe gend droog. Maxima ca 23 graden. Marokkaanse westkust: Veel bewolking en vooral in het noorden, bij Tanger en Cassablanca enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot ruim 20 bij Agadir. Tunesische kust: Snel verder afnemend buiig. Meer zon. Maxima circa 19 graden. Frankrijk: In het noorden en langs de Atlantische- kust veel bewolking en regen. In het oosten en zuiden af en toe zon en droog. Maxima tussen 10 en 12 graden, maar langs de Middellandse-Zee ongeveer 15 graden. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig. Droog. Maxima cir ca 17 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden en midden enkele buien, moge lijk met onweer. In Benidorm en Malaga waarschijnlijk overwegend droog, met nu en dan de zon. Zondag ook op de ei landen bij Mallorca kans op een bui. Maxima van 12 graden bij Barcelona, 15 bij Benidorm tot 17 bij Malaga. den. Zwitserland en Oostenrijk: In de bergen droog en overwegend zon nig. In het laagland mist of wolkenvel den. Voorlopig geen vooruitzicht op ver se sneeuw. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen: Wolkenvelden, ook wat zon en plaatselijk mist. Droog. Maxima tussen Oen 5graden. Italië: Nu en dan zon. maar vooral in het noor den ook laaghangende bewolking en s hardnekkige mist. In de Italiaanse Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Bewolking, ook af en toe zon. Kans op een lokale regen- of onweersbui. Maxi ma 11 tot 14 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATERDAG 19 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.45 zon onder 16.28 Maan op 03.41 maan onder 13.14 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.53 en 23.27 Laag water 6.45 en 18.56 Weerrapporten 18 dec 16 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Athene Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Istanbul motregen Klagenfurt zwaar be, Kopenhagen onbew. Madrid0" 8 Malaga Buenos Aires onbew Casablanca zwaarbew. Johannesburg metontv. Los Angeles licht bew. BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12