Buurthuis verder in de problemen Laatste veldheer wordt eerste stadsingenieur 'Toiletwater droop door het plafond' Visserijbedrijven voelen niets voor organisatie feest Leiden Peuterspeelzalen kiezen voor inzetten ervaren vervangers UINbüAü lb UtLtMBtK 1 Wl Gemeentelijke reorganisatie 'een brug te ver' voor ir. L. Barendregt LEIPEN LOMAN LEEFMANS |e bent 60 en je wilt wat. De af deling civiele werken van de ge meente houdt op te bestaan. Maar Leen Barendregt, sinds 32 |aar baas van de wallen-, we gen- en bruggenbouwers denkt nog niet aan VUT-ten: „Je kan in het midden laten of je het eens bent met de gemeentelijke reorganisatie. Ik kon er op mijn 59-ste uitstappen, maar ik wil ik zélf het besluit nemen om er mee te stoppen." Voor Ba rendregt is nu de aparte status van stadsingenieur bedacht. Zijn naaste medewerkers spreken, als ze hem moeten be schrijven, van een de laatste 'oude veldheren'. Streng maar Rechtvaardig, een harde werker gn iemand met een ongekend jgrote kennis van Leiden. Met qeze kwalificaties is het mis schien niet verwonderlijk dat parendregt zich de laatste maanden als een van de weini ge ambtenaren openlijk uit sprak tegen de huidige gemeen telijke reorganisatie: ,,Er moest wel wat veranderen, en ik kan best begrijpen dat ze een man jvan zestig in de top van die nieuwe structuur niet zien zit ten", neemt Barendregt het sportief op. Geschiedenis Omdat voor Barendregt de reor- jganisatie een brug te ver bleek, |moest het college van B en W jeen nieuwe functie voor hem bedenken. Dat werd die van jeerste Leidse stadsingenieur: „En wat dat precies moet gaan inhouden is nog onbekend. In ieder geval mag ik me bezig gaan houden met 'bijzondere projecten', wat dat dan ook mag worden en sta direct onder de wethouder. Ik heb er wel zin Barendregt heeft al wel idee- en over wat hij graag zou willen doen. Hierbij komt zijn liefde voor de geschiedenis en cultuur naar voren die ook bleek uit zijn persoonlijke inzet voor bijvoor beeld de renovatie van het standbeeld van Van der Werff: „Ik zou graag een onderzoek t voor de Visbrug: „We kregen in de jaren '70 klauwen met geld van het rijk." foto hielco kuipers willen doen naar de vestiging van Leidse bedrijven in de vori ge eeuw. Als je wèet welk bedrijf waar zat, dan kan dat iets zeg gen over de vervuiling die je eventueel in de grond kan aan treffen. Weet je dat ergens een zeepfabriek heeft gestaan, dan kan je er van uitgaan dat er loog in de grond zit. En dit onder zoek kan de gemeente nog heel wat opleveren. Niet alleen voor de historie van de stad maar ook voor de afdeling milieu." De toekomst mag dan wat onzeker zijn, en het heden wat onbevredigend, ronduit voldaan is Barendregt over de periode die nu wordt afgesloten. Sinds zijn aantreden in 1960 heeft Leiden, en in het bijzonder de binnenstad een flinke face-lift gekregen. Wankele bruggen werden hersteld en kademuren die soms spontaan instortten werden vernieuwd. Voor nieuw- bouwlocaties werden domweg stukken Voorschoten en Oegst- geest geannexeerd en grote we gen als de Willem de Zwijger laan, de Lammenschansweg en de Schipholweg werden aange legd. Enkele uitgevoerde projec ten, zoals de kelders aan de Hoogstraat hebben een bijzon dere plaats in Barendregts hart gekregen. Gouden Eeuw „Niet dat je dat allemaal mijn verdienste kan noemen. Oké, we kregen met name in de jaren zeventig van het rijk klauwen met geld hiervoor. Je kan het bijna vergelijken met het mid den van de Gouden Eeuw. Ik kon het niet beter hebben. Rio len loosden nog op het open water. Nu doet ongeveer 98 procent dat niet meer", geeft hij als voorbeeld. Wil Leiden ook richting 20ste eeuw nog wat civiel technische hoogstandjes kunnen uithalen en blunders als onlangs nog de Haagsche Schouwbrug voorko men, dan heeft Barendregt nog wel een tip in petto: „Over het algemeen is de infrastructuur van Leiden nu goed. Maar dat Kort geding tegen bewoner Morsstraat LEIDEN/DEN HAAG CERBERUS De Haagse kort-gedingrechter, mr. R. Port- heine, besluit volgende week dinsdag of een 35-jarige psychiatrische patiënt zijn bovenwoning aan de Morsstraat moet ver laten wegens overlast. Het Leidse verhuur bedrijf Neman BV spande het kort geding aan tegen de man, die overigens begin de ze maand tijdelijk is opgenomen in een psychiatrische inrichting. Volgens advocaat mr. E! van Hartings- veld, die Neman vertegenwoordigde, is de situatie sinds enige weken onhoudbaar. De omstreden bewoner veroorzaakte nogal eens waterschade. Per ongeluk, doordat een wasmachine overstroomde, maar ook met opzet. Hij zou onder meer het toilet 'onklaar' hebben gemaakt door borstels in de pot te stoppen. Een daar ondergelegen afhaalrestaurant zat met de gebakken pe ren. 'Levensgevaarlijk', noemde advocaat Hartingsveld het 'Leidenaartje' dat eerst op een dakterras had gelegen, maar dat later door het gewapende glas van een dakraam van een benedenbuur was gevallen. Weer andere buren klaagden steen en been over te harde muziek. Op 3 december werden gas, licht en elektra afgesloten nadat er kortsluiting was ontstaan door een losliggende elektrici teitskabel. „Het huis was drijfnat, die situa tie was te gevaarlijk, daarom hebben we de boel laten afsluiten", aldus een wijkagent die gisteren als getuige werd gehoord. De advocaat van de bewoner, mr. P. Brou wers, stelde dat de afsluiting de psychische toestand van de man had verslechterd. „En met dit kort geding maakt eiser mis bruik van de situatie." Volgens de raadsman was zijn cliënt het slachtoffer van een hetze over de huurprijs van de bovenwoning. Die hetze was bij de kantonrechter gedeeltelijk is het voordeel van zijn cliënt uitgevallen. „Neman ging toen tandenknarsend met een lagere huur prijs akkoord", aldus Brouwers. De raads man gaf toe dat foto's van het interieur van de bewoner een 'zorgwekkende toestand' toonden. Hij weet die situatie aan de de pressies waarin zijn cliënt destijds verkeer de. „Maar Neman probeert hier de zaak te overdrijven." De raadsman noemt een eventuele ontruiming onrechtmatig. Uitspraak 22 december. Duur biertje De 43-jarige Zoetermeerder had een illegaal café gehad in de Leidse Morsstraat. Dat wil zeg gen: hij had zonder vergunning alcoholische drank verkocht in zijn shoarmazaak. De tent was bovendien tot na sluitingstijd (middernacht) open gebleven. ,,U moet goed opletten en bent niet verplicht te antwoorden op vragen." De kantonrechter keek de verdachte gisteren bedacht zaam aan en las daarna de te- lasteiegging voor. „U heeft een horecagelegenheid gehad zon der daar de vereiste vergunning van B en W voor te hebben. Op 18 augustus 1991 is geconsta teerd dat er bier in de zaak werd verkocht, en ook nog eens na twaalven." De verdachte was ten tijde van de overtreding niet ter plekke geweest, zei hij. „Er stond die dag iemand anders in de zaak. Hij had de drank meegenomen, omdat hij die dag jarig was en er een paar vrienden langs zou den komen." De kantonrechter wees er op dat het personeel van de ver dachte wel op de hoogte was van het verbod alcoholhoude drank te schenken en open te blijven tot na middernacht. „Uit het proces-verbaal blijkt dat die man wist dat het niet mocht, maar het toch heeft gedaan." Nog dezelfde avond was de Zoetermeerder naar de politie gegaan om ook een verklaring af te leggen. „Er was inderdaad wel bier in de zaak, maar dal NAGERECHT was voor gebruik elders." De man bedoelde dat klanten wel een biertje konden kopen, maar het dan niet in de zaak mochten opdrinken. „U bent al drie jaar eigenaar?", wilde de kantonrechter weten. „Ja, sinds 1989, maar nu niet meer. Het loopt niet zo goed met de zaak." De officier van justitie had geen vragen meer. „Als daar nou blikjes bier worden aangetrof fen en meneer verklaart ook dat die biertjes daar zijn geweest, wat moet je dan nog meer be wijzen? Meneer is als vergun ninghouderverantwoordelijk voor dat 'café'." Hij eiste een boete van 150 gulden. De verdachte vond dat wel een 'goed idee'. „Nou ja, dat is goed. Dat moet die jongen dan maar betalen." De rechter was het met de offi cier eens. „Er was bier, u was daar verantwoordelijk voor: 150 gulden boete. U, mag er nog eens over denken of u in hoger beroep wilt gaan." De verdach te: „Nou nee, laat dat maar zit ten." Ijsberg Het was zeker niet de eerste keer dat de 30-jarige Rotter dammer zich voor roekeloos rij gedrag moest veran twoorden De kantonrechter had te maken met een hardnekldge recidivist. ,,U heeft op 14 juli 1991 in Alke made 50 kilometer te hard gere den. Verder heeft u een ander gehinderd en de gordel niet ge dragen", las de kantonrechter voor. „Dat klopt allemaal wel", zei de verdachte. „Ik had een vriend bij me die naar Schiphol moest. Maar ja, dat is natuurlijk geen excuus." Of de officier nog vragen had, wilde de kantonrechter weten. Nee, dat niet. Maar hij raadde de rechter aan eens een blik te werpen op de 'documentatie' van de verdachte. „O, u bent eerder betrokken geweest bij bij dergelijke overtredingen. De officier zette dat even snel op een rijtje. „Zes keer eerder bent u betrapt bij het over schrijden van de snelheidsli miet. U moet bedenken dat dat niet alles is; vaak is het aantal boetes slechts het topje van de ijsberg. Er is zo veel documen tatie over u dat een rij-ontzeg- ging nabij is." Hij eiste 500 gul den voor het te hard rijden en een voorwaardelijke rij-ontzeg- ging van vier maanden (proef tijd twee jaar), 170 gulden voor het kop-staart-rijden (te dicht op voorganger rijden) en 60 gul den voor het niet dragen van de gordel. De Rotterdamse automobilist had daarop weinig te zeggen. ,,Ach, ik was gewoon fout." De kantonrechter: ,,U had zeker wel verwacht dat er gerammeld zou worden aan uw rijbewijs? Afijn, de feiten zijn bewezen. Waarschijnlijk is het een herha ling van wat u al vele malen heeft gehoofd: dit is gewoon ontzettend gevaarlijk wat u ge daan heeft. Ik zal de officier in zijn eis volgen met de boetes en de voorwaardelijke rij-ontzeg- ging, maar het is kantje-boord. Dat was het. Goedemorgen." Baldadig Mirt-Honken deel van de dag gesloten De problemen met het buurthuis Mirt-Honken zijn zo hoog opgelopen dat de ontmoetingsruimte en de bar van het buurthuis aan de Driftstraat sinds gisteren 's avonds zijn gesloten. De komende dagen vinden alleen de vaste activiteiten doorgang, zoals die in het programmaboekje staan omschreven. LEIDEN EMIEL FANGMANN Gebrek aan personeel en vrij willigers zijn volgens het huis bestuur de oorzaak van de slui ting. Directeur C. Schouten van SK1L dat de Leidse buurthuizen bestuurt, wil zo spoedig moge lijk aan de Driftstraat tijdelijk een coördinator benoemen van een ander Leids buurthuis. Ook naar ander tijdelijk personeel wordt gezocht. De coördinator van Mirt-Honken is sinds enke le weken ziek. De problemen in het buurt huis ontstonden twee maanden terug toen jongeren onder de 18 ook naar binnen wilden. Dat mocht tot dan toe alleen als er speciale activiteiten onder lei ding van een beroepskracht wa ren. Vrijwilligers van het buurt huis, ouders en Kooi-bewoners wilden echter de toegang voor de jongeren, die anders maar voor de deur hingen, versoepe len. Zij kwamen toen lijnrecht tegenover het bestuur te staan. Met SKIL werd overeengeko men dat de jongeren naar bin nen mochten zonder dat er door stafkrachten begeleide ac tiviteiten waren. Meer vrijwilli gers zouden worden ingezet om toezicht te houden, waardoor de problemen leken opgelost. Inmiddels meldden de coördi nator en een stafkracht zich ziek. Daardoor kunnen zo'n 60 uur aan activiteiten per week niet door betaalde krachten worden vervuld. Volgens G. Bergman, de tijdelijk voorzitster van het huisbestuur, zijn er ook te weinig vrijwilligers om de jongeren op te vangen. „Ze heb ben geen zin om voor politie- agentje te spelen." Een tiener- werkster heeft laten weten dal zij haar contract voortijdig wil beeïndigen. Bergman laat ook doorsche meren dat de onlangs met SKIL gemaakte afspraken in de prak tijk niet werken. „Ouders willen nu dat de jeugd al vanaf 11 jaar vrij toegang krijgt. Maar daar hebben we helemaal geen per ster Bergman bekijken de vrij willigers 'het allemaal wel erg van hun eigen kant ,En dat is niet helemaal terecht, denk ik. Je moet ook rekening houden met de mensen die hier in dienst zijn." A. de Jeu, lid van het wijkco- mité de Kooi, zegt dat de vrij willigers juist door de plotseling aangekondigde sluiting 'op tilt slaan'. „Ze zijn verbolgen dat het buurthuis gedeeltelijk dicht gaat. Nu komen ook de ouderen 's avonds voor een gesloten deur." Donderdagavond wordt in het buurthuis een openbare vergadering gehouden voor alle betrokkenen om te kijken hoe het nu verder moet. moet wel onderhouden worden want anders sta je opeens weer voor hoge kosten. En als ik dan zie dat er onlangs bij de begro ting weer flink is bezuinigd op bijvoorbeeld bestatingen dan houd ik mijn hart vast." Op de gisteren gehouden af scheidsreceptie merkte wethou der T. van Rij tijdens een speech op dat Barendregt van zijn hart nooit een moordkuil maakt. En Barendregt was snel om dat te bevestigen: „Een wethouder die vindt dat de top-ambtenaren van de gemeente niet in Leiden hoeven te wonen, komt zichzelf nog wel tegen", aldus Ba rendregt. Jongen bij brand gewond aan gezicht KOUDEKERK AAN DEN RUN Een 10-jarige jongen uit Koude kerk liep gistermorgen brand wonden op bij een ongeval in zijn ouderlijk huis aan de Den Tolstraat. Het slachtoffer had een wegwerpaansteker gevuld met spiritus en deze in de keu ken op de vensterbank gelegd. Door nog onbekende oorzaak ontplofte de aansteker. Daarbij raakte een keukengordijn in brand. De jongen rukte het brandende gordijn van de roe den en verbrandde daarbij zijn gezicht. Buren blusten het brandje en een buurman bracht de jongen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. LEIDEN EMIEL FANGMANN Enkele moeders van kinderen die de peuterspeelzalen 't Pin keltje en 't Sprongetje bezoe ken, hebben de problemen op de zalen uitgepraat met SKIL, dat in Leiden de club- en buurt huizen bestuurt. De twee peu terspeelzalen staan onder be heer van buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. 't Spron getje is in het buurthuis zelf ge vestigd. De moeders schreven twee weken geleden over de proble men een brief naar 't SKIL die overigens buiten hen om bij de pers en de politieke partijen te rechtkwam. „Dat was niet de bedoeling", zegt E. Hartman, een der moeders, „maar ook dat is inmiddels uitgepraat." In de brief klaagden de moe ders onder meer over de gevol gen van ziekte van de peuter leidsters. Dan zouden bij gebrek aan vervangend personeel moe ders en stagiairs moeten inval len. In de praktijk zou dit tot problemen leiden, zoals het weglopen van een kind. De moeders zijn tevreden met het antwoord dat voortaan ook gekwalificeerde vrijwilligers ingezet kunnen worden wan neer er personeelstekort op de peuterspeelzalen zijn en proble men dreigen. Die vrijwilligers met ervaring zouden dan vol gens het SKIL ook geld voor hun activiteiten kunnen ontvangen. Hartman: „Het is nu eenmaal moeilijk om gediplomeerde peuterleidsters te vinden die kunnen invallen. Die hebben vaak een volledige baan". In hun brief spuiden de moe ders ook kritiek op de houding van de coördinator van 'i Spoortje die tegen hun zin soms 2 en 3-jarige peuters door elkaar zou 'husselen'. „Maar op 't Pin keltje blijven deze groepen ge scheiden", zegt Hartman. „Dal is een voordeel boven andere peuterspeelzalen, waar deze leeftijdsgroepen inderdaad door elkaar zitten." De moeders willen niet dat 't Pinkeltje ook in buurthuis 'l Spoortje komt. „Maar dat maakt het SKIL ook niet zoveel uit", aldus Hartman. Met SKIL en de coördinator zijn inmid dels afspraken gemaakt. Hij was het zat geweest en had uit woede een stapel kartonnen dozen, bij een supermarkt bij de Kopermolen in Leiden, in brand gestoken. „Laat ik het maar zo zeggen", aldus de kantonrech ter, „u bent een beetje baldadig geweest." De 20-jarige Leidenaar zei dat hij op 31 augustus 1991 kwaad was geweest omdat hij de dag daarop in militaire dienst moest. „En een week daarvoor had ik mijn vriendinnetje verlo ren met wie ik drie jaar was om gegaan. Ik had het allemaal niet meer in de hand." „Bent u nog steeds in dienst?", vroeg de kantonrechter. Nee, ik ben buitengewoon dienstplich tig verklaard. Ik heb nu een vas te baan en verdien 1050 gulden per maaand. Het minimum loon, ja." De officier van justitie vroeg voor de overtreding, officieel 'straatschennerij' genoemd, een boete van 110 gulden. De ver dachte: „Dat vind ik goed. Ik heb een foutje begaan, daar moet ik dan maar voor boeten." De rechter vond 110 gulden een 'juiste prijs'. De verdachte kon de uitspraak nauwelijks afwach ten ('Ik had om half elf een af spraak'): „Stuur de rekening maar hoor." ERNA STRAATSMA Een van de deelnemers aan het kampioenschap haringschoonmaken tijdens een voorgaande edltltie van de Visserijdagen. foto dick hogewoning KATWUK ANNET VAN AARSEN Het is nog maar de vraag of er in Katwijk ooit nog een visserij evenement komt. De visverwer- kende bedrijven die volgens de net opgeheven Stichting Vis serijdagen Katwijk het initiatief zouden moeten nemen zit ten niet echt te springen om de organisatie van een visfestijn in handen te nemen. „We moeten er nog rugge spraak over houden", zegt H. Hoek van haringhandel A. Hoek bv. „Maar we hebben altijd ge zegd dat we ons niet willen be zighouden met de organisatie van een visserijdag. Daar heb ben we het veel te druk voor. Fi nanciële steun en deelname aan de visserijdagen' zelf, dat is waar we altijd over hebben gepraat. De gemeente Katwijk heeft toch de VW-directeur ingehuurd om Katwijk te promoten." Hoek vindt het merkwaardig dat de Stichting Visserijdagen Katwijk zichzelf heeft opgehe ven en de organisatie van een visserijdag aan de bedrijven wil overlaten. „Wij hebben ons als sector sterk gemaakt voor een professionele visserijdag eens in de drie jaar. Daar wilden we graag medewerking aan verle nen. Wanneer het dagelijks be stuur van de Visserijdagen het evenement per se ieder jaar wil organiseren, komt dat op ons een beetje drammerig over." Hoek vindt het enorm jammer dat de kans is blijven liggen Kat wijk door middel van de visse rijdagen zoals de sector het zich voorstelt te promoten. „In ons voorstel zou het er groots uitzien. Daar was het budget ook naar. Het zou een spektakel worden waar over ge praat zou worden." De voormalige Stichting Vis serijdagen Katwijk zegt niet over te kunnen gaan op een driejaarlijks evenement. „De huidige stichting heeft als doel jaarlijks een evenement te orga niseren. Door onszelf op te hef fen, is de mogelijkheid geopend om een nieuw comité op te richten, dat om de drie jaar een evenement rond het thema Vis serijdagen kan organiseren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15