Slaaghwijk vreest komst meer minima DE 'Wat een schitterend 9 VAN Regio TIJD TOEN Katwijkse Visserijdagen geschrapt Dringend bril nodig MAANDAG 14 DECEMBER 1992 950 Soesterberg wint NK vliegtuigspotten Leken hadden zaterdag weinig te zoeken bij het Nederlands kampioenschap vliegtuigspot ten in Leiden, waar een team uit Soesterberg voor de tweede keer de wisseltrofee in handen kreeg. In motel 'Het Haagsche Schouw' wist het uit drie man bestaande team van de 350 spe cialistisch vragen over 35 on derwerpen er 249 goed te be antwoorden. Vragen die meestal zo ingewikkeld waren dat ze nooit onderwerp van Per Seconde Wijzer zullen worden. Dat Poona een vliegveld in In dia is, en dat Eurocontrol in Maastricht ligt valt nog te gok ken, maar om bij de silhouet herkenning de Bell 222B-heli kopter te onderscheiden van de Robinson R22 moet je meer kunnen. Dat een Fins vliegveld Jyvaskyla-Tikkakoski heet en dat Jodel de fabrikant is van de D-140 Mousquetaire is ook al leen bekend bij hen die van het kijken en luisteren naar vliegtui gen hun hobby maken. Oost-Europa Doodse stilte in de donkere zaal van het motel, waar het om theoriekennis gaat. Een echt vliegtuig komt er niet aan te pas, maar tien maal klinkt ge durende enkele seconden ge bulder van een vliegtuig of heli kopter door de ruimte. De teams overleggen over het 'schitterend geluid' zoals quiz leider A. Remmelzwaal van de organiserende Stichting Valken- burgse Vliegtuigspotters (SWS) het omschrijft. Is het een Har rier, een P3-Orion, een CH-47 Chinook, een C-130 Hercules? Het team van Eelde haalt er zes uit tien. Knap, want bij deze vraag komt Soesterberg niet verder dan drie. Captain Dimitri Schmidt van Soesterberg in de pauze: ,,We hebben wel weinig tijd bij dit NK, de vragen zijn van hoog niveau. En over som mige antwoorden kun je discus siëren." Soesterberg heeft de grootste supportersschare mee genomen die dan al geen twijfel meer heeft. Zij gaan dit Het Soesterbergs teamlid H. van der Vlist is zelf elders werk zaam, op de luchtmachtbasis Volkel. „Spotten? Vanaf mijn twaalfde." Maar voor de meeste deelnemers is het een hobby die niets met hun beroep van doen heeft. De kick ligt in de praktijk volgens sommigen vooral in het fotograferen van vliegtuigtypen, terwijl andere 'spotters' genoegen nemen met alleen maar kijken. Sponsor Ni kon stelt in Leiden daarom zo wel verrekijkers als bij voor beeld een telelens van 600 mm (25 duizend gulden) ten toon. „Want dat sleetje dia's, daar gaat het ons om", zegt SWS-lid P. Heeneman. Het einde van de koude oor log betekent dat Oost-Europa als markt is opengegaan. Men doet er rond de vliegvelden niet meer zo moeilijk. De spotters houden dan ook nauwlettend de zich terugtrekkende Russi sche troepen in de gaten. „Pas hoorden we, vlak van te voren, dat ze een bepaald vliegveld in de DDR zouden verlaten", zegt Heeneman. „Toen zijn we di rect in de auto gestapt. Die kick, om dan die toestellen nog te zien, daar gaat het om." Soms is het 'balen' als toestellen te ver weg staan om ze goed te kun nen fotograferen, want het toe stelnummer moet het liefst zichtbaar zijn voor de lens van de camera. „Iemand die het puur om het spotten gaat, is dan met zijn verrekijker beter af." Ook Nederland merkt de ge volgen van het einde van de koude oorlog, zo blijkt uit de woorden van C. Sinke, de bur gemeester van Valkenburg die het NK opent. „Het is de vraag welke militaire bases overleven als defensie-minister Ter Beek zijn plannen bekend maakt. Voor jullie is te hopen dat de luchtmacht op peil blijft." Want spotters zijn niet gebaat bij de sluiting van hun vliegveld. Als later geraden moet worden naar de aanduiding op een tiental staarten van burgertoestellen, blijft het in militaire luchtvaart gespecialiseerde team uit Volkel onder hilariteit op nul ste ken. De voorsprong van Soester berg, dat twee jaar geleden ook het eerste kampioenschap won, is ten slotte riant. De teams uit Volkel en Leeuwarden worden tweede en derde met respectie velijk 223 en 221 goede ant woorden. Eelde (vierde, 212 punten), Eindhoven (vijfde, 207), Gilze-Rijen (zesde, 200) en Twente (zevende, 191) maken het rijtje deelnemers compleet. Vorig jaar won de Valkenburgse spotters. Daarom mochten zij dit kampioenschap voorberei den. De vliegtuigspotters van Soesterberg (midden) kunnen tijdens het Nederlands kampioenschap lachend de vragen èn antwoorden bekijken die wor den geprojecteerd op een scherm in motel Het Haagsche Schouw. toto henk bouwman Jongen (14) op Broekweg mishandeld leiden Een 14-jarige Leidse jongen is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig mishandeld in de Merenwijk. Hij fietste met een vriend en een vriendin op de Broekweg. De drie werden zonder aanleiding lastiggevallen door twee jongens op een bromfiets. De vriend werd in de sloot geduwd. Het meisje kon wegfietsen. De twee schopten en sloegen de 14-jarige jongen bont en blauw. Het slachtoffer is met rug-, schouder- en hoofd letsel naar het AZL overgebracht. Zijn fiets is gestolen. Inbreker neemt kostuum mee leiden Bij een inbraak in een woning aan de A. van Hattem- straat zijn gisteravond tussen zeven uur en half elf 1000 gulden en een kostuum buitgemaakt. De inbreker brak de schuifpui aan de achterkant van het huis open. Een inbraak, eveneens dit weekeinde, in een huis aan ae Juliana van Stolberghof leverde de inbreker een klok en twaalf beelden op. 'Meer woningzoekenden met minimum-inkomen in te dure flat' De wijkgroep sociale vernieuwing Slaaghwijk maakt zich grote zorgen over een uitzondering op de huursubsidi eregeling, die het mogelijk maakt dat urgente woning zoekenden met een minimum-inkomen een flat in de Horsten aangeboden krijgen. Bewoners vrezen dat de ge meente van de regeling gebruik zal maken om er drei gende leegstand in de Horsten te voorkomen. Gevolg daarvan zou zijn dat er dan weer huurders met een mini mum-inkomen in een veel te dure woning terechtkomen, met alle problemen van dien. leiden ernastraatsmaden huursubsidie per maand per woonruimte. De directie De gemeente Leiden geeft sinds woonruimteverdeling houdt bij dit jaar niet meer dan 275 gul- het toewijzen van woningen re kening met deze huursubsidie- grens. Bij urgente woningzoe kenden met een minimum-in komen kan de directie echter een uitzondering maken op de regel. Als er geen mogelijkheid is om snel een goedkope huurwo ning voor deze woningzoeken den is te vinden wordt een dure woning toegewezen waarvoor meer dan 275 gulden huursub sidie wordt verstrekt De wijkgroep sociale vernieu wing Slaaghwijk is ernstig be zorgd over de mogelijke gevol gen van deze 'uitzonderingsre gel'. Zeker nu per 1 januari 1993 het nieuwe woonruimteverde lingssysteem wordt ingevoerd. Het nieuwe systeem maakt het mogelijk dat huurders naar een goedkopere woning toegaan. Wijkgroepslid M. Moojen: „Ik kan nu al vertellen dat een grote groep bewoners volgend jaar gaat solliciteren naar een ande re woning. De dreiging van leegstand wordt daardoor gro ter." Een 'herhaling van de ge schiedenis', zo schrijft de wijk groep brief aan het colle- n W, moet beslist voorkomen worden. In de Slaaghwijk zijn de laatste jaren veel urgente woningzoekenden met een minimum-inkomen te recht gekomen die de hoge hu ren (ruim 800 gulden) nauwe lijks kunnen opbrengen. „Huisuitzettingen door hoge schulden komen hier vaak voor", aldus Moojen. „Wij ho pen dat de gemeente uiterst zorgvuldig met die uitzonde ringsregel zal omspringen." Een woordvoerder van de ge meente zegt dat de uitzonde ringsregel niet is bedoeld om leegstand te voorkomen. De ge meente deelt de vrees voor leeg stand in de Horsten bovendien niet. „Het kan wel zo zijn dat veel SIaaghwijkbewoners vol gend jaar zullen proberen weg te komen, maar dat zal niet lei den tot grote leegstand. Per slot van rekening komen er door het nieuwe woonruim teverdelingssysteem geen extra woningen bij. Niet iedereen die direct weg wil, kan direct weg." Bijna iedereen in Lei den weet wie Goeie Mie was. De laatste tijd duikt ze weer geregeld op in kranten en veel Leidenaars krij gen een kans haaf of een van haar familieleden of buren te mogen vertolken in de speelfilm die volgend jaar over haar wordt gemaakt. Maar als u zou lezen dat het leven van Margaretha Geertruida Zelle of Maria Cat- harina Swanenburg in beeld ge bracht zal worden, dan krabde u zich waarschijnlijk eens ach ter de oren en zou denken: over wie hebben ze het nu weer? In het Leidse bevolkingsregister was van 2 november 1892 tot 7 juni 1895 ene Margaretha Geer truida Zelle ingeschrèven op het adres Rapenburg 133, de kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen. Niet zo bij zonder, er woonden meer meis jes in het aan de kweekschool verbonden internaat. Maar dat verandert als we de naam noe men waaronder deze kweek- schoolleerlinge later bekend werd: Mata Hari. Margaretha Geertruida Zelle werd op 7 augustus 1876 in Leeuwarden geboren als doch ter van Adam Zelle en Antje van der Meuleri. Adam Zelle was hoeden- en pettenkoopman en eigenaar van de hoedenwinkel 'In de Klok'. Twee jaar later kreeg Margaretha een broertje Johannes Hendrikus en in 1881 zag de tweeling Ari Anne en Cornelis Coenraad het levens licht. In de eerste jaren van haar le ven woonde Margreet boven de zaak, aan de Kelders, maar al gauw verhuisde de familie naar het hoekhuis Grote Kerkstraat- /Beijersstraat. Vader Zellë voer de een grote staat met twee dienstboden en een inwonend kindermeisje. Bovendien had hij voor zijn kinderen een bok- kewagen gekocht, waar de kin deren uit de buurt jaloers naar keken. Margreet ging naar de gemeen teschool 3, een standenschool voor meisjes, die in 1877 ge opend was en wegens de ligging aan de Hof de Hofschool werd genoemd. Het hoofd, Hielkje Buys, lette op stijl en waardig heid. Dat paste wel bij Adam Zelle, die zich groter voordeed dan hij was en als eeh windbuil beschouwd werd. Niet voor niets was zijn bijnaam 'de ba- Margreet Zelle, alias Mata Hari, werd eind 1892 als interne leer linge op de Leidse Kweekschool ge plaatst. FOTO ARCHIEF Ook de dochter was ijdel en ver waand en ging extravagant ge kleed, wat wel bij haar uiterlijke verschijning paste. Ze week zeer af van het doorsnee school meisje en deed erg geheimzin nig en interessant. Later vertel de ze zelfs dat haar wieg in een kasteel had gestaan. Ze kreeg dansles van Herman de Jong, die kapel-/dansmees- ter en tevens sigarenhandelaar was. Margreet Zelle danste goed, ze had 'muziek in haar lijf. Het bleef echter bij polka's, mazurka's, walsen en quadril les. Niets deed vermoeden dat ze later als 'Hindoestaanse dan seres' zou optreden. Jaarlijks vonden in Leeuwarden de kinderbals plaats. De kinde ren werden daarheen in rijtui gen gebracht, waarbij de meis jes bleven staan, omdat anders de baljurken zo lelijk zouden worden. Het Leidse leven van Margaretha Geertruida Zelle Op de middelbare meisjes school in de Grote Kerkstraat, waar directrice Rebecca Plaat de scepter zwaaide, kregen de leerlingen les in goede om gangsvormen en zich correct kleden. De talen Nederlands, Frans en Duits werden er on derwezen. In 1889 ging Adam Zelle failliet en moest het gezin verhuizen naar een bovenhuis op de hoek van de Willemskade en de Schoolstraat. Maar het ging ook anderszins niet goed. In 1890 scheidden de ouders. De kinde ren bleven met hun moeder in Leeuwarden, vader vertrok naar Den Haag en later naar Amster dam. Antje van der Meulen overleed al in 1891, waarna Margreet bij haar oom en voogd Visser in Sneek in huis kwam. Maar al spoedig viel de beslissing: Mar greet moest maar kleuterjuf frouw worden. Eind 1892 werd ze als interne leerlinge op de Leidse Kweekschool geplaatst. Deze kweekschool was in 1867 opgericht naar ideeën van Elise van Calcar. Aan deze school werd een leerbewaarschool ver bonden, waar de leerlingen hun praktische vorming kregen. De meisjes, merendeels tussen 15 en 19 jaar, kregen zeventien uur les in de week en de opleiding duurde vier jaar. In 1877 werd een internaat ge sticht, onder directie van Dirkje Voltman. De inwonende kweke lingen moesten 500,-- per jaar betalen, waarvoor ze kost, in woning en dagelijkse omgang met de directrice ontvingen. Ze hadden de beschiking over een afzonderlijk ledikant met toebe horen in een luchtig vertrek. De internen waren aan de directri ce stipte gehoorzaamheid ver schuldigd en mochten, zonder haar uitdrukkelijk verlof, zich in geen geval buitenshuis begeven. Wel werd er gezorgd voor de nodige ontspanning, zoals con- cer- ten, lezingen, excursies en gezellige avonden. In dit internaat woonde Mar greet Zelle van 1892 tot 1895. Een knappe meid, die er ouder uitzag dan ze was. De verhalen gaan dat ze een liefdesaffaire had met een der leraren of de directeur van de kweekschool Wybrandus Haanstra, eveneens uit Friesland afkomstig en toen al over de 50. Wie verleidde wie? We zullen het nooit weten. Het kweekschoolarchief vermeldt deze geschiedenis niet. Mar greet Zelle staat zelfs niet eens als leerlinge vermeld. Het enige tastbare van haar Leidse be staan is de vermelding in het bevolkingsarchief. Margreet is geen kleuterleidster geworden. Op 11 juli 1895 trouwde ze in Amsterdam met Rudolph Mac Leod, die ze via een advertentie had leren ken nen. De bruid droeg een geelzij den trouwjapon met een lange witte sluier en geelzijden schoentjes. Het huwelijk met deze twintig jaar oudere officier werd geen succes: er waren voortdurend ordinaire ruzies. De scheiding (van tafel en bed) werd op 27 augustus 1902 uit gesproken en mevrouw Mac Leod vertrok naar Parijs, waar ze paardrijdster in een circus werd, vervolgens schildersmo del en 'Oosterse' danseres. Met dat laatste had zij succes, als Mata Hari veroverde zij alle in ternationale theaters. Met de meest fantastische verhalen over afkomst, jeugd en beleve nissen wist zij steeds de aan dacht op zich te vestigen. Maar de meeste aandacht kreeg zij 15 oktober 1917, toen wegens spio nage haar doodvonnis werd vol trokken. ingrid moerman De Stichting Visserijdagen Katwijk heeft zichzelf en daarmee ook de Katwijkse Visserijdagen opge heven. Volgens de organisatoren is er te weinig steun uit het bedrijfleven om met het evenement door te gaan. „De Visserijdagen van de afgelopen acht jaar bleken niet meer levensvatbaar", zegt vishandelaar Teun Hoek, de penningmeester van het voormalige bestuur. Het betekent het einde van de jaarlijkse natio nale wedstrijden haringschoonmaken, de vloot- schouw, de voetbalwedstrijden op Nieuw-Zuid tussen de AID en een team van vissers en de vis- variamarkt, waar onder meer de meest vreemd soortige vissen te zien waren. De ex-bestuursleden hopen nu dat de haring- verwerkende bedrijven in Katwijk met een alter natief komen om eens in de drie jaar een knal lend visserijfestijn te organiseren. De haringhan delaren hadden iets dergelijks voorgesteld, toen de Stichting Katwijkse Visserijdagen bij hen aanklopte voor financiële bijdragen en deelname aan het festijn. leiden» Een chauffeur van de gemeentereiniging is duidelijk aan een nieuwe bril toe. Hij reed zaterdag met zijn veegwagen de lichtreclame van opticien Pearle aan de Haarlemmerstraat van de gevel. De brandweer kwam er aan te pas om de losbungelen- de lichtbak te verwijderen. „Het was een beetje ge vaarlijk voor passanten, vandaar dat we even langs zijn gegaan", aldus een brandweerwoordvoerder. FOTO HltLCO KUIPERS valken!

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9