Gehuwde priesters bundelen acties Kerk Samenleving Onderscheiding paus voor koster Bisschop mag vrouw opleiding weigeren Meer aandacht voor theologie Paul Tillich MAANDAG 14 DECEMBER 1992 DICK VAN DER PLAS 071 -1614 21 BUITENLAND KORT Antisemitisme Het Joods Wereldcongres houdt in samenwerking met 64 joodse groepen in de Ver enigde Staten op 22 decem ber in New York een bijeen komst over het groeiende ra cisme en antisemitisme in Duitsland. Dat heeft een woordvoerder van een van de joodse groepen meege deeld. Tijdens de bijeenkomst zal de voorzitter van de Centrale Raad van de Joden in Duits land, Ignatz Bubis, een rap port over de situatie in zijn land presenteren. De deelne- mers zullen onder meer aan de hand daarvan nagaan of zij zullen oproepen tot een toeristische en handelsboy- cot tegen Duitsland. Sommi ge joodse groepen in de Ver enigde Staten zijn daar een voorstander van, maar ande re wijzen zo'n boycot af. De Israëlische ambassa deur bij de Verenigde Naties, Gad Yaacobi, heeft in een brief aan secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali zijn zorgen geuit over de golf van racistisch en antisemitisch geweld in Europa. „Het is de plicht van de wereld om zich de gruwelen uit het verleden te herinneren en niet toe te staan dat ze hun afschuwelij ke schaduw over de toe komst werpen", schrijft Yaacobi. Excommunicatie Indiaanse leiders in de Cana dese provincie British Co lumbia willen dat paus Jo hannes Paulus II de vroegere bisschop van Prince George, Hubert Patrick O'Connor, ex communiceert. O'Connor (64) is ervan beschuldigd dat hij in de jaren zestig als di recteur van een school voor indianen twee vrouwen heeft verkracht en tegen twee an dere vrouwen een soortgelijk zedendelict heeft begaan. Hij heeft erkend dat hij seksueel contact met de vrouwen heeft gehad, maar dat zou zijn gebeurd met hun in stemming. Het Hoogge rechtshofvan British Colum bia heeft de aanklacht tegen de bisschop vorige week in getrokken omdat het Open baar Ministerie bewijsmate riaal voor de verdediging had achtergehouden. O'Connor trad op 8 juli 1991 af, kort nadat in de pers berichten over zijn gedrag op de school waren verschenen. Maar de paus heeft hem zijn titel van bisschop niet ontno- Tolerantie In een gezamenlijke kerst boodschap roepen de protes tantse en katholieke kerken van Indonesië op tot gods dienstige tolerantie en een vreedzaam samenleven. Alle jj christenen moeten zich in zetten voor de opbouw van een rechtvaardige, solidaire en vreedzame maatschappij, zeggen de kerken. I In het stuk roepen de ker- kelijke leiders de christenen ook op zorg te dragen voor een schoner milieu en zich in te zetten tegen de ontbos sing. Aartsbisschop Julius Darmaatmadja en de voor zitter van de gemeenschap van protestantse kerken, ds. Soelarso Sopater, hebben de boodschap ondertekend. De vereniging voor gehuwd en ongehuwd priesterschap (GOP) wil samen met andere progressieve rooms-katho- lieke organisaties het verzet tegen het bisschoppelijk be leid in de Nederlandse Rooms-Katholieke kerk bundelen. Het GOP heeft daartoe de werkgroep AMA (Activering Medeverantwoordelijkheid en Ambtsvernieuwing) opge richt. utrecht anp Dat heeft GOP-bestuurslid drs. L. van Gelder meegedeeld na de jaarvergadering in Utrecht. Het is de bedoeling dat AMA als een soort 'katholieke Greenpeace' direct in actie komt, als een bis schop tegen de zin van vele ge lovigen zijn eigen zin doordrijft, bijvoorbeeld door de activitei ten van een pastoraal werker aan banden te leggen. Parochies zal dan hulp worden geboden in het verzet tegen zo'n beleid. Van Gelder noemt als zeer re cent voorbeeld de situatie in Doetinchem, waar kardinaal Si- monis de kerkelijke goedkeu ring aan de benoeming van pas toraal werker H. Kolman in de H. Geestparochie heeft ontno men. Bovendien zal AMA een fonds bijzondere noden beheren voor mensen die door een conflict met de kerkelijke leiding in fi nanciële problemen raken. De naam van dit fonds verwijst naar de Tweede Wereldoorlog, toen de bisschoppen een fonds instelden voor mensen die door een conflict met de bezetter in problemen kwamen. Gelovigen zal worden gevraagd een deel van het geld dat zij voor de actie Kerkbalans willen uittrekken, in het fonds te steken. Het GOP zal contact zoeken met diverse progressief-katho- lieke organisaties als de Mariën- burgvereniging, de Vereniging van Pastoraal Werkenden en de Acht Mei Beweging om afge vaardigden in AMA te benoe- zevenhoven» Koster J. Lauwers(75) van de paro chie H. Johannes Geboorte in Zevenhoven werd z terdagavond verrast met de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. De bijbehorende ver sierselen werden hem opgespeld door pastoor J. van Goozen. Joop Lauwers is 50 jaar koster ge weest. De afgelopen twee jaar heeft hij een team van zeven vrijwillige kosters ingewerkt dat hem zal opvolgen. Zaterdag werd onder veel belangstelling officieel afscheid van hem genomen. Joop Lauwers is tevens de schoenmaker van het dorp. Als zodanig is hij nog altijd actief. FOTO BEN DE BRUYN Bisschop J.G ter Schure van Den Bosch mag Tiny van Lieshout-Van Asseldonk toegang tot de di akenopleiding weigeren. Dit heeft de rechtbank van Den Bosch vrijdag bepaald in de civiele pro cedure die zij tegen de bisschop had aangespan- De diakenopleiding kan (anders dan een uni versitaire theologische opleiding) niet los worden gezien van de diakenwijding. Volgens het kerke lijk recht kunnen alleen mannen de diakenwij ding ontvangen. Hoewel steeds meer mensen vinden dat vrou wen niet van kerkelijke ambten zouden mogen worden uitgesloten, betekent dit volgens de rechtbank niet dat de bisschop niet het recht zou hebben om als ambtsdrager in de RK Kerk te han delen naar het geldende kerkelijke recht. De Wet Gelijke Behandeling van Mannen en Vrouwen uit 1989 staat een onderscheid tussen mannen en vrouwen in het kader van geestelijke ambten uitdrukkelijk toe. Op grond daarvan acht de rechtbank het door de bisschop gemaakte on derscheid toelaatbaar in de Nederlandse rechts orde. Bomers spoort gehuwde priester aan tot echtscheiding Bisschop H.JA. Bomers van Haarlem wil slechts met de gehuwde priester drs. Harris Brautigam spreken, als deze bereid is zijn huwelijk te la ten ontbinden of de moge lijkheden daartoe te onder zoeken. Brautigam (62) verraste Bomers vorige maand in een uitzending van het Amster damse televisiestation AT-5 met de mededeling dat hij al vijf jaar voor de wet is ge huwd. Bomers heeft Brau tigam, die van 1972 tot 1987 als geestelijk verzorger in de krijgsmacht werkte, daarop per brief gevraagd om een schriftelijke bevestiging „dat, gerlijk huwelijk hebt geslo ten." Bovendien zou de bis schop „graag vernemen", of Brautigam bereid is of de mogelijkheid onder ogen wil zien om „op dit vroeger ge nomen besluit terug te ko men." Brautigam zegt desge vraagd niet van plan te zijn te reageren op de „onbeschof te" brief van de bisschop. Hij en zijn vrouw zijn diep ge kwetst door de brief, waarin zij naar hun idee worden aangespoord tot ontrouw en echtscheiding. „Kennelijk is voor de bisschop een liefdes relatie alleen mogelijk met goedkeuring van het kerkelijk instituut", aldus Brautigam. Eerder deze maand Uet de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht (KTU) weten, dat Brautigam per 1 februari 1993 niet langer wel kom was als supervisor. Bo vendien zal zijn contract, dat tot 1 augustus loopt, niet worden verlengd. De voorzit ter van het College van Be stuur, prof.dr. J. Giesbers, meende dat Brautigam „on heus" jegens zijn bisschop had gehandeld en de kerke lijke erkenning van de uni versiteit in gevaar had ge bracht. Evangelische school wil uitbreiden De Stichting voor Evangelisch Voortgezet Onderwijs gaat haar achterban mobiliseren om de Raad van State aan te tonen dat er wel degelijk een evangelische zuil bestaat. De raad wees eind november een verzoek af om een evangelische middelbare school te beginnen. Penningmeester J.C. van Vuuren erkent dat de samen hang in de evangelische bewe ging moeilijk is vast te stellen. „In tegenstelling tot de reforma- tische kerken hebben wij geen belijdenisgeschriften of een overkoepelende organisatie. Verder staat de autonomie van plaatselijke gemeenten bij ons hoog in het vaandel." Van Vuuren streeft er niet naar om alsnog een landelijke organisatie op te richten. „We willen in de komende tijd wel proberen zoveel mogelijk men sen achter het plan voor onze school te scharen." In 1988 bleek uit een enquête dat ruim achthonderd ouders uit de om geving Soest prijs stelden op een evangelische school voor MAVO. HAVO EN VWO. den bosch» anp De opvattingen van de Duitse theoloog en filosoof Paul Tillich hebben in Nederland niet de aandacht gekregen die hij ver dient. Weliswaar oefende Tillich invloed uit op het religieus soci alisme, maar aan de theologi sche faculteiten is men zeer ge reserveerd blijven staan tegen over deze theoloog, die in 1886 in het Duitse Starzeddel werd geboren en in 1965 in Chicago stierf. Een aantal 'adepten' van Til lich, onder wie de Harderwijkse gereformeerde predikant drs. A.S.L Woudenberg en secretaris dr. T. Brattinga van de rooms- katholieke Sint Willibrordvere niging, heeft het Paul Tillich Ge nootschap opgericht. Het ge nootschap wil door onder meer jaarlijkse studiedagen en de vorming van een studiegroep de theologie van Tillich meer be kendheid geven en 'deze dienst baar maken aan de huidige si tuatie van onze samenleving'. In de eerste nieuwsbrief van het genootschap schrijft Wou denberg dat Tillichs correlatieve methode van theologiebeoefe- ning ook voor deze tijd van be lang kan zijn. Tillich ging ervan uit dat de mens een vragend wezen is en dat de theologie het antwoord op diens vragen moet geven. Een bestudering van zijn theologie kan het 'grensverkeer' tussen de theologie en andere wetenschappen bevorderen. Verder kan Tillichs opvatting van God als de grond van het zijn een belangrijk alternatief betekenen voor het beeld van een almachtige God dat in deze tijd ook door veel gelovigen moeilijk te aanvaarden is. Til lich kan de mens van nu boven dien helpen door zijn 'kairos- idee': er wordt naar de mening van de Duitse theoloog alleen geschiedenis geschreven als mensen tot een beslissende keuze (kairos) komen. Juist in deze tijd dat gelovigen niet 'mo gen blijven hangen in een apa thie of kramp', moeten zij keu zen maken die 'toekomst ope- Tillich doceerde tussen 1924 en 1933 achtereenvolgens in Marburg, Dresden en Frankfurt am Main en was een der eerste niet-joodse hoogleraren die na de machtsoverneming door Hit- Ier werden ontslagen..Hij emi greerde naar de Verenigde Sta ten, waar hij van 1933 tot 1955 aan het Union Theological Se minary in New York doceerde. In 1955 werd Tillich hoogleraar aan de universiteit van Harvard. COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adi)\ HOOFDREDACTIE: Jan-Ceert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn. Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur.- (Sleutelt/es): Telefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling(incl. BTW) perkwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vrij: 18.00-19.30 uur, zat: 10.00-12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA MAANDAG 14 DECEMBER Leiden Veiling-, ruil- en contactavond van De Postzegel vrienden, Vijf Hovenhuis, Hoflaan 169, vanaf 17.00 uur. Noordwijk Konijnenveiling, met attracties, t.b.v. jeugdwerk voetbalver. SJC, Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 20.00 Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot ruilmogelijkheden) door De Leidsche Ver. van Postzegel Verzamelaars, Restaurant zwembad De Zijl, Parama- ribostraat. zaal open 19.00 uur, aan vang 20.00 uur. Kerstmaaltijd van de Hervormde Ge meente, aangeboden 65+-ers en al leenstaanden boven 60 jaar, Hotel- Rest. Zeerust, Q. van Uffordstraat, aanvang 18.00 uur. WOENSDAG 16 DECEMBER Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Miranda van der Spek over haar film 'Banda's' over koperblaasorkesten in Bolivia, Rijksmuseum voor Volken kunde, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Thema-avond 'Fobieën en Hyperven tilatie' in het Inloophuis Psychiatrie, Rapenburg 48, aanvang 20.30 uur. Lezingencyclus Beeldende Kunsten Architectuur in De Waag, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Kerstmiddag van de Chr. Bond van Ouderen afd. Noordwijk, 'De Poort van Kleef'. Doezastraat, 15.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Witte HET WEER ROB GROENLAND Weer weekeinde viel mee Het weerbeeld van het afgelopen weekeinde viel flink mee. Een uit zondering vormde de start, toen een actief frontensysteem vanaf de Noordzee ons land binnenschoof. Vrijdagavond tussen 19.00 en 22.00 trok een actief neerslagge- bied over de regio, behorende bij een koufront, dat globaal boven Zuid-Holland een 15 tot 20 liter water per vierkante meter loosde. Na een waterkoud begin van de avond, liep de temperatuur rond middernacht tot +10 graden Celsi us op. Zaterdag bevonden we ons ach ter het koufront in de achterkamer van een depressie. Tot halverwege de middag gedroeg het weer zich heel acceptabel met opklaringen en fraaie stapelwolkenluchten. De westnoordwestel ijke stroming liet tot in de middag polaire lucht zon der buien van betekenis binnenko- Daarna kwam een grote buienklon ter van de Noordzee binnenge- zwaaid, waarbij het weer in de re gio aanzienlijk verslechterde. Er vielen buien met regen en hagel, waarbij de noordwestenwind even flink uit de band sprong. Voor de zondag was een warmtefront ge pland, die vertraging opliep waar door het systeem pas in de avond met regen de regio binnenkwam. Maar diegene die gistermiddag goed op de lucht lette, kon daarin golfpatronen ontdekken. Een der gelijk patroon lijkt sterk op een rij liggende boomstammen, maar dan van onderaf bekeken. Dit ver schijnsel duidt op het over elkaar schuiven van twee verschillende luchtsoorten. U kunt dit enigszins vergelijken met de wind die over een zeeoppervlak strijkt en ook gol ven opwekt. De afgelopen nacht passeerde vervolgens het hele warmtefrontvlak en kwamen we in zachte en vrij vochtige luchtmas- sa's terecht. Het weer voor vandaag en morgen wordt in grote lijnen bepaald door een over Frankrijk naar het oosten verplaatsend hogedrukgebied. Wij blijven aan de noord en noordwest zijde van dit hoog met instroming' van lucht uit het zuidwesten. Tot woensdagmiddag blijven de neer slagkansen klein, daarna trekt een koufront van een diepe IJslandde- pressie over de regio. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zuid-Noorwegen: Bewolkt en vooral in de kustgebieden van tijd tot tijd regen, vandaag ten noorden van Oslo eerst nog kans op sneeuwval. Maxima oplopend tot circa 7 graden, maar in het bin nenland vandaag eerst nog rond het vriespunt. Zuid-Zweden: Overgang naar zachter weer met op vandaag veel bewolking en regen, mo gelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Morgen op klaringen en overwegend droog. Middagtemperatu- ren vandaag rond 4 gra den, morgen iets hoger. Oenemarken: Vandaag bewolkt en in de ochtend eerst nog regen. Morgen wolkenvelden en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur 6 tot 8graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt. Vandaag in Schotland en in de loop van morgen ook in Ierland enige tijd regen. Vrij veel wind bij middagtemperaturen van 9 tot-12 graden. België en Luxemburg: overwegend droog. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind e 5 graden in Luxemburg. n vandaag in kust totror Duitsland: In het algemeen bewolkt e het noordoosten eerst nog V gen. In de zuidelijke helft van Duitsland kleine kans op mist en morgen flink wat zon. Middagtemperaturen vandaag van 9 graden in de omgeving van Hamburg tot rond 5 in Beieren, morgen in het noorden iets kouder maar in het zuiden door föhn circa 11 graden. Madeira: Aanhoudend onstandvastig weer. Meest bewolkt en vooral morgen kans op flink wat regen. Maxima rond 19 graden, na morgen enkele graden lager. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en af en toe regen. Maxi ma rond 21 graden, na morgen iets zak kend. Marokkaanse westkust: Wolkenvelden. Vandaag ten zuiden van Casablanca en morgen langs de gehele kust buiige neerslag, met mogelijk fikse neerslaghoeveelheden. Maxima rond 18 graden. Tunesische kust: Vandaag zonnig, morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, maar droog. Middagtemperaturen rond 20 graden. Frankrijk: Wolkenvelden, vooral aan de noordzijde van de Pyreneeën ook zon. Op de mees- "u011" te plaatsen droog en vooral vandaag J™*™* plaatselijk mist. .Middagtemperatuur JJJJ. rond Parijs een graad of 6. in Bretagne k rond een graad of 10, en noord van de Pyreneeën door föhn circa 17 graden. Klagenfurt Corsica en Sardinië: Koptnha<tn Vandaag af en toe zon, morgen van het LasPaimas zuidwesten uit toenemende bewolking, Lissabon maar tot de avond droog. Maxima onge- Locarno veer 17 graden. Londen Spanje: Luxemburg Vandaag op de meeste plaatsen nog af Madrid en toe zon en droog. Morgen meer be- Ma|aga wolking en aan de costa's in het zuiden Maiiorca en zuidoosten wat regen. Middagtempe- JJa,,a raturen aan de Middellandse zeekust uiteenlopend van 16 graden aan de Cos- ta Brava tot iets onder Costa Blanca. Elders 12 Portugal: Vandaag serst nog wat zon, maar gelei- j£S delijk meer bewolking eh vooral morgen split in de loop van de dag van het westen uit Stockholm buiige regen. Maxima 14 tot 17 graden. Warschau Zwitserland en Oostenrijk: Wenen In de dalen wolkenvelden en kans op Zurich mist. In de bergen flink wat zon, maar morgen aan de zuidzijde van het Alpen massief Stau-bewolking. Vrijwel overal droog. Maxima van 4 graden in de om geving van Wenen tot 8 bij Geneve. Hongarije: Rustig, maar in het algemeen bewolkt weer met vandaag nog kans op wat re gen of sneeuw. Plaatselijk mist. Nachte lijke temperaturen iets onder nul, mid dagtemperaturen geleidelijk oplopend tot circa 7 graden. DINSOAG 15 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.42 zon onder 16.27 Maan op 23.41 maan onder 11.48 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.51 en 19.09 Laag water 2.27 en 14.51 Weerrapporten 14 dec 7 u wrw7 10 3 1 wzw5 9 5 0.5 Budapest' zwaar bew. w3 6 Bordeaux misf nnol 9 Brussel zwaar bew. zw4 8 Cyprus onweer wnw3 18 ar bew. wzw6 11 ht bew. nnw7 16 115 graden. gj half bew. wnw4 regen wnw7 Zürich grondmist zzo 1 Bangkok zwaar bew. windst Buenos Aires licht bew. ozo29 Vancouver motregen o,6 BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8