Leiden Regio I 'Dit moet een sufferd zijn' Kladderaars geven het niet op 89 1? 79 9?8 ï&SS® 'Krantefoto moet karakter hebben' De Zijlbedrijven reinigt voor WBL MAANDAG 14 DECEMBER 1992 7 Toegang Bisschop J.C ter Schure van Den Bosch mag Ti ny van Lieshout-Van As- seldonk toegang tot de di akenopleiding weigeren. Museum Boerhaave toont oude psychologische tests Ze heten psychologische tests en inderdaad werden ze daar ooit voor gebruikt. Maar weten schappelijk medewerker Ton Wiechmann (52) van het Muse um Boerhaave twijfelt toch. In zijn hart vindt hij ze eigenlijk meer een soort psychologische martelwerktuigen. Samen met medewerkster M. Benjaminse heeft hij de expositie 'Bij geble ken geschiktheid...' gemaakt, die morgen voor het publiek wordt geopend. Het Museum Boerhaave haakt met de tentoonstelling over toegepaste psychologie in op het feit dat in Nederland honderd jaar geleden de eerste leerstoel psychologie werd inge steld. Het museum laat op de expositie onder meer testappa ratuur zien die de PTT zestig jaar geleden gebruikte. Het ma teriaal lag al geruime tijd in het depot van het museum te ver stoffen. Voor het eeuwfeest is het in de oude staat hersteld. Ook kreeg het museum materi aal in bruikleen van de NS, de Staatsmijnen, Philips en van het Laboratorium voor Toegepaste Psychologie. Wiechmann zegt: ,,We hebben maanden ge speurd naar die oude appara ten. Ze kwamen van zolders en uit kelders. Niemand had er sinds de jaren dertig meer aan dacht aan besteed. Het is daar door een unieke expositie ge worden". Prestatiedruk Aan het eind van de vorige eeuw ontstonden als gevolg van de industrialisatie vele nieuwe beroepen in Nederland. Zo kwamen er (tram)chauffeurs, leggers van telefoonkabels, mensen die gloeilampen moes ten maken. Een kenmerk van het nieuwe werk was dat de prestatiedruk hoger was dan ooit tevoren. Werkgevers wilden graag van te voren weten of hun sollicitanten het werk aankon den. De psychologie, toen een wetenschap in opkomst, bood hulp: psychologen ontwikkel den tests waaruit de geschikt heid van de kandidaten moest blijken. Wiechmann is niet erg onder de indruk van die vroege tests: „Ze maten niet zo zeer de geest of de persoonlijkheid van de mensen, maar meer hun reac tiesnelheid of hun handvaardig heid." Toch zijn ze tamelijk ze nuwslopend, ondervond hij zelf. „Ik werd er echt gek van. En dan te bedenken dat er destijds nog een proefleider bijstond met een stopwatch in zijn hand. De druk op de sollicitant moet enorm zijn geweest." Nog altijd zijn er psychotech nische bureaus die met behulp van apparaten aanleg en per soonlijkheid proberen te meten. Een voorbeeld hiervan is in het museum te zien, en door de be zoekers te bedienen. Wiech mann legt uit: „Het is een com puterprogramma dat vragen stelt en uit de antwoorden heel snel opmaakt hoe intelligent je bent. Vervolgens past het het niveau van de vragen aan. Dat is heel verwarrend. Je denkt dat je briljant bent omdat je alles goed hebt, maar dat ding weet dan allang: ik heb hier een suf ferd voor me." Op de tentoonstelling staat ook een 'kooi van Ribokov', waarmee het publiek zelf aan de slag mag. In de kooi zit een spi raal met een ringetje, dat met twee stokken naar boven moet worden geschoven. Volgens de psychologen een test van het coördinatievermogen, het ge duld en het inzicht van de kan didaat. Toen hij de expositie voorbereidde, sprak Wiech mann een psycholoog die men sen met het apparaat had ge test: „Hij had een man onder handen van wie hij geen hoogte kon krijgen. Uiteindelijk pro beerde hij het maar met de kooi van Ribokov. De man stampte van ergernis het hele ding in el kaar. Toen wist hij: deze man kan niet tegen stress. Maar uit de kooi van Ribokov bleek dat natuurlijk niet; die man had op dat moment ieder apparaat aan diggels geslagen." De tentoonstelling 'Bij gebleken ge schiktheid...' is van 15 december tot en met 25 april 1993 In het Museum Boerhaave te zien. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 -17.00 uur en op zondag van 12.00 - 17.00 uur. Op maandag en op 1 januari is het museum gesloten. Ton Wiechmann: „Ik zou het eerder psychologische martelwerktuigen willen noemen." foto henk bouwman 'Ijsbaan naast buurthuis Groenoord' leiden De werkgroep sociale vernieuwing Leiden-Noord wil het terreintje naast buurthuis Groenoord 's winters bij vorst om toveren in een ijsbaan. Het veldje aan de Pasteurstraat is ge meentelijk eigendom en volgens de buurtbewoners in 'een han domdraai' te veranderen in een schaatsbaan. Bij vorst zou het veld alleen onder water gezet hoeven te worden. In de lente en de zomer zou het terrein kunnen worden ingericht als klein speel - en sportveldje. Stelende nep-bouwvakker leiden Een als bouwvakker verklede dief heeft vrijdagmiddag zijn slag geslagen in het kantorenpand de Schutterspoort aan de Schipholweg. Door zijn kleding kreeg de man toegang bij alle in het gebouw gevestigde bedrijven. Onderweg stal hij drie porte monnees. In een daarvan zat honderd gulden. De politie heeft de man niet kunnen achterhalen. Viskar geplunderd leiden Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag de viskar van een 43-jarige Katwijkse visboer op het Leidse Dia mantplein opengebroken. £ij namen een onbekende hoeveel heid wisselgeld mee, alsmede diverse soorten vis, schaaldieren en enkele potten levensmiddelen. Omwonenden die van het la waai wakker werden, hebben de politie gealarmeerd. Van de dief ontbreekt echter nog elk spoor. Schoonmaakactie binnenstad heeft weinig resultaat De overlast van graffiti in de binnenstad is het afgelopen jaar niet verminderd. Dit is een tegenvaller voor de ge meente. Die ging ervan uit dat de actie 'Leiden Schoon', waarbij De Zijlbedrijven gevels gratis reinigt, tot vermin dering van het gekladder zou leiden. Door de tegenvaller is de voorgenomen uitbreiding van de actie op losse schroeven komen staan. gebied kunnen sinds april 1991 deelnemen aan de actie Leiden Schoon. Ze moeten eenmalig op eigen kosten de gevel laten ontdoen van graffiti. Daarna kunnen ze bij iedere volgende kladderactie gratis De Zijlbedrij ven inschakelen voor het reini gen van de muren. De gemeente ging er steeds van uit dat deze reinigingsacties De medewerkers van De Zijlbe drijven (DZB) hebben tot begin december 3500 vierkante meter gevels in het zogenaamde kern winkelgebied gereinigd. Dit ge bied wordt begrensd door de Haarlemmerstraat, Breestraat, Hooigracht en Kort Rapenburg. Bewoners en winkeliers in dit ontmoedigend zouden werken op de vandalen. Maar dat valt flink tegen. Vanaf het begin van de actie in april 1991 werd maandelijks gemiddeld een kleine 340 vierkante meter gevel gereinigd. Dit jaar is dat gemid delde met 3500 vierkante meter in elf maanden nagenoeg gelijk gebleven. De kosten voor dit reinigen, die voor rekening ko men van de gemeente, bedra gen in 1992 ongeveer een ton. Dat is volgens woordvoerder R. Roos van de directie reiniging ook de reden dat het gebied dat aan de actie kan deelnemen nog niet is uitgebreid. „Als de overlast in het centrum was af genomen, hadden we het geld kunnen gebruiken voor andere gebieden. Nu moet de politiek een keuze maken of ze extra geld wil uittrekken voor uitbrei dingvan het service-gebied." De Zijlbedrijven heeft zes man in dienst die bijna full-time met het project Leiden Schoon bezig zijn. De opzet was dat winke liers en bewoners zouden bellen wanneer hun gevel was beklad. Dat blijkt in de praktijk niet per fect te werken. „Veel winkelper soneel is niet ingelicht en belt dus niet. Verder veranderen winkels in met name de Haar lemmerstraat nogal eens van ei genaar. Die is dan weer niet op de hoogte van de regeling." Daarom maken de schoon makers dagelijks een ronde door de binnenstad. Wanneer ze graffiti aantreffen, komen ze op eigen initiatief in actie. Met name de hoeken van de Haar lemmerstraat met de lan Vos- sensteeg en de Legewerfsteeg (bij Wout Bergers-sport, red.) zijn plaatsen waar het vrijwel dagelijks raak is. DZB heeft geregeld met de politie over bewaking van dat soort graffiti-gevoelige plekken. „Op het bureau is men heel welwillend. Er wordt ook personeel. Je kunt dus niet ver wachten dat ze de hele nacht waakt," aldus DZB-woordvoer- der P. Kasteelen. 'Afspraken over Papenwegse polder worden doorkruist' De Werkgroep Milieubeheer Leiden en de Werkgroep Ver ontruste Veehouders Voorscho ten zijn fel gekant tegen de mo gelijke bebouwing van de Pa penwegse polder. Vandaag stu ren de twee werkgroepen brie ven naar de gemeenteraad van Voorschoten en de provincie waarin zij vragen om duidelijk heid op korte termijn. De boe ren willen dat de gemeente Voorschoten de polder in een bestemmingsplan verklaart tot 'agrarisch gebied met natuur- en landschapswaarden'. De actievoerders noemen de Voorschotens polder - tussen de Leidse Stevenshof, de Papelaan en de spoorlijn Den Haag-Lei den - een van de rijkste gebie den in Zuid-Holland voor wei devogels. Ook wijzen de boeren en milieu-activisten op de af spraken die vier jaar geleden met het rijk zijn gemaakt. Daar in werd geregeld dat de boeren voor bescherming van planten en vogels op hun grond zouden zorgen. De twee werkgroepen zijn vooral verontwaardigd om dat deze bijzondere afspraken tussen boeren en provincie met de bouwplannen worden door kruist. Dank zij de afspraken zouden de boeren de afgelopen jaren flink in de aankoop van grond in de polder hebben ge ïnvesteerd. Vorige week werd bekend dat een regionale stuurgroep de polder heeft uitgekozen om in de toekomst 2400 woningen te kunnen bouwen. Alleen als een deel van het vliegveld Valken burg voor woningbouw wordt opgeofferd, kan de Papenwegse polder groen blijven.'Voorscho ten zelf keert zich ook tegen de bebouwing van haar polder. katwijk/amsterdam ron scholte Een uitgemergeld kindje kijkt hulpeloos voor zich uit. Dave Hagenaars uit Katwijk wijst naar de foto en zegt „Dit vind ik nou een heel mooie foto. Een knap pe krantefoto moet namelijk ka rakter hebben." De 12-jarige leerling van de Monseigneur Bekkerschool weet het zeker. „Die foto moet winnen, want dan weet de hele wereld hoe erg het daar is." Het is zaterdagochtend. In het Rijksmuseum kiezen 51 kin deren uit het hele land 'de krantefoto van het jaar'. Na een regionale voorronde zijn er 150 nieuwsfoto's uitgestald in de filmzaal van het Amsterdamse museum. Van lieve hertjes en dooie varkens tot koningin Beatrix. Het is de achtste keer dat de jury, onder de vleugels van de Stichting 'Krant in de Klas', Jury-lid Dave Hagenaars met Van Willigenburg. „Nu weet de hele wereld hoe erg het daar is." Doodserieus bestuderen de kinderen de foto's die eerder in 41 regionale kranten hebben gestaan. Dierenfoto's scoren bijzonder hoog. Een zwangere slang die een keizersnede on dergaat. de kat van Bill Clinton of een jonge vrouw tussen de haaien. De kinderjury vindt het allemaal prachtig. Volgens haar moet een goeie krantefoto 'er mooi uitzien en op het juiste moment zijn genomen zijn'. Een jongetje op een crossmo tor en een ingevroren vosje wer den de krantefoto's van 1990 en 1991. Dit jaar won uiteindelijk een EPA-foto van een uitgehon gerd kindje uit Madagascar het van de Bijlmermeerflat, de slang en een gevallen paard. Alle kinderen hadden een motivatie op hun formulier ge schreven. Dave Hagenaars uit Katwijk had de winnaar uitge kozen omdat 'het aan de hele wereld laat zien hoe zielig het is om honger te hebben'. Eén anoniem jurylid had wel een héél eigenaardige motivatie neergezet bij zijn keuze van de Madagascar-foto. Misschien had het er mee te maken dat de hele happening in het Rijksmu seum behoorlijk uitgelopen was en de lunch lang op zich liet wachten. Het bewuste com mentaar werd door Hans van Willigenburg die het evene ment presenteerde verwon derd voorgelezen aan de zaal. „Ik heb deze foto gekozen, om dat ikzelf weet hoe erg het is om geen eten te hebben.' Hoge kosten vertragen bouwplan Pelikaanstraat leipen loman lee f ma ns Er zijn bij de gemeente twijfels gerezen over de toekomst van het nieuwbouwplan aan de Pe likaanstraat. Omdat het project duurder uitpakt dan aanvanke lijk was geraamd, is de Leidse projectontwikkelaar A. van der Laan opnieuw aan het rekenen geslagen. Hierdoor loopt hel project vertraging op. „Ik hoop dat wij en de eigenaar eruit ko men. Het zou zonde zijn als hei niet zou doorgaan, want de hele ontwikkeling en verbetering van het gebied nangt van het plan af', aldus ambtenaar G. Schramm van de afdeling stads beheer. Jarenlang was het zogeheten 'gat van Ouwerkerk' (tussen de Oude Vest en Haarlemmer straat) een doorn in het oog van de gemeentelijke stadsvernieu- wers. Begin dit jaar kon Schramm aan buurtbewoners het heuglijke nieuws meedelen dat er een projectontwikkelaar was gevonden die de bouwval len ter plekke wilde slopen en er een nieuw, groot gebouw wilde neerzetten. De architectenbureaus Van Veen Van Swieten en Knap pers gingen aan de slag en maakten een ontwerp voor tus sen de 24 en 28 woningen met daaronder winkels. Buurtbewo ners vonden dat wat miHWIll maar gaven toe dat het een ver •betering was ten opzichte van het huidige stuk Pelikaanstraat. Ook in de gemeenteraad kon het plan rekenen op brede steun, niet in de laatste plaats omdat de komst van de nieuw bouw een oppepper zou kun nen betekenen voor het hele ge bied en in het bijzonder de kop van de Haarlemmerstraat. Schramm liet echter aan buurtbewoners welen dat hei nog helemaal niet zeker is of de plannen wel doorgaan. Van der Laan heeft een iets rooskleuri oer bouwplan duurder uit t neer je het in de polder zou neerzetten. Bouwen in bijvoor beeld de Stevenshof is nu een maal goedkoper dan in het een trum. Het is niet makkelijk, maar dit is zeker geen project dat onhaalbaar is." Beide partijen verwachten dat in januari het definitieve besluit valt over de nieuwbouw in de Pelikaanstraat. BOLLEN CRÈME DESSERT HUTSPOT RÜNDËR' «STUKS rMMH GEHAKT VOOR SET 4 KUIPJES POND |S|| A .DERS L30 BIJ ONS ELDERS 1.89 BIJ ONS ELDERS 1.69 BIJ ONS ELDERS 4-BT BIJ'ONS J leiden hoog hadden ingeschat", aldus een woordvoei der. De woningbouwvereniging gaat De Zijlbedri) ven per dag inhuren als graffiti door bewoners is gemeld. Ze heeft ook een contract afgesloten met een ander reinigingsbedrijf. „Dan kunnen we na verloop van tijd kiezen met wie we definitief in zee gaan", aldus de zegsman. De Zijlbedrijven is ook betrokken bij het anti graffiti-project in de binnenstad. De Woningbouwvereniging leiden laat de onder- gekladderde woningen vanaf 1 januari schoon maken door De Zijlbedrijven. De verhuurder heeft het vaste contract met een particulier reini gingsbedrijf opgezegd en gaat De Zijlbedrijven op afroep inschakelen. De WBL wilde af van het con tract met de particuliere onderneming omdat ze te veel betaalde. „We spraken tevoren een vast bedrag per jaar af. Vaak bleek dat we de kosten te

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7