m Congres kiest vandaag toch premier Rusland Zoekactie naar ontvoerde militair Buitenland Liechtenstein stemt wel voor 'Europa' Anne opnieuw getrouwd Op zoek naar droog land Vandaag zij, morgen jij Boutros Ghali: VS ontwapenen Somali's Wapenmarkt Muqdisho lijdt onder komst Amerikanen MAANDAG 14 DECEMBER 1992 Veertig doden bij bloedbad Filipijnen zamboanga Bij een door moslimstrijders aangericht bloedbad in het zuiden van de Filipijnen zijn zaterdag veertig mensen om het leven gekomen. De slachting in een drietal afgelegen berg dorpen is vermoedelijk het werk van afvallige leden van een isla mitische verzetsorganisatie. Het ging waarschijnlijk om een wraakactie voor de moord op een van de leiders van de groep. McLarty stafchef Witte Huis Washington De toekomstige Amerikaanse president Bill Clin ton heeft Thomas McLarty (46) gekozen als stafchef van het Wit te Huis. De zakenman uit Arkansas is president-directeur van Arkla, een van de grootste Amerikaanse gasmaatschappijen. McLarty en Clinton kennen elkaar al sinds de kleuterschool en zijn dikke vrienden. Ron Brown (51), voorzitter van de Democra tische Partij, wordt Clintons minister van handel. Massa-arrestatie in India new DEtHi» De Indiase politie heeft gisteren de kantoren verze geld van fundamentalistische hindoe- en moslimorganisaties en bijna 700 arrestaties verricht. Het optreden was gericht tegen ex tremisten die als daders worden gezien van de rellen die vorige week uitbraken en waarbij 1.210 doden en 4.600 gewonden zijn gevallen. Politieversterking binnenland Suriname Paramaribo» Suriname stuurt extra politie naar het binnenland om aanhoudende aanvallen van gewapende groepen te kunnen weerstaan. Minister van justitie en politie Girjasing zei gisteren dat dat een van de maatregelen is tegen het oplaaiende geweld. Beschietingen door onbekende gewapende groepen zorgen in Suriname voor nieuwe spanningen. Agenten hebben zich terug getrokken uit Brokopondo, ten zuiden van Paramaribo, nadat de politiepost voor de derde keer in enkele dagen onder vuur kwam te liggen. Sudanese veedieven doden 89 mensen Nairobi» Sudanese veedieven hebben zaterdag in een dorp in het noordwesten van Kenya zeker 89 mensen, van wie 42 kinde ren, gedood. De slachtoffers werden doodgeschoten, doorboord met speren of doodgestoken. Volgens een politiewoordvoerden stalen de rovers 1.800 runderen, 5.000 geiten, 400 kamelen en 400 ezels. De politie liet weten versterking naar het gebied te hebben gestuurd, maar te vrezen dat de veedieven reeds de grens over waren. Sultan op vlucht voor volkswoede kuala lumpur» De als een middeleeuwse potentaat lijfstraffen uitdelende sultan van Johore in Malaysia heeft zaterdag de vlucht moeten nemen naar het sultanaat Brunei om aan de woede van volk en regering te ontkomen. De recidivistische Mahmood Iskandar die al 20 jaar slaag liet uitdelen liet nu een hockeytrainer tracteren op dit hoogheerlijk gebeuren, omdat hij het had gewaagd kritiek te uiten op het elftal van Johore. vaduz-genêve dpa-rtr-gpd Liechtenstein heeft zich giste ren met een ruime meerderheid uitgesproken voor aansluiting bij Luropa. In tegenstelling tot buurland Zwitserland en tot blijde verrassing prins 'Hans Adam II, koos 55,8 procent van de kiezers gisteren in een refe rendum voor aansluiting bij de Europese Economische Ruimte (EER). Dat is de gemeenschap pelijke markt van de twaalf EG- landen en zes van de zeven sta ten van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA), die volgend jaar een feit wordt. De opkomst in het vorsten dom was groot en lag op 87 procent. De uitslag betekende een overwinning voor het staatshoofd, dat een fel voor stander is van aansluiting bij Europa. ,,Ik had nooit op zo'n overweldigende uitslag durven rekenen. Ik had het in mijn stoutste dromen, niet ver wacht", zei de vorst kort na de bekendmaking van de resulta ten. Veel inwoners van het staatje, dat ingeklemd ligt tus sen Zwitserland en Oostenrijk, deelden de vrees van hun Zwi- terse buren dat de EER het land banen, welvaart en zijn identi- crathie De Britse prinses Anne heeft zaterdag geschiedenis ge schreven door als eerste lid van het koninklijke huis in vier eeu wen voor een tweede maal in het huwelijk te treden. De plechtig heid vond plaats in een klein kerk je in Crathie in Schotland. De 42-jarige dochter van koningin Elizabeth en haar tweede echtge noot, de 37-jarige rr\arine-com- mander Timothy Laurence (foto) verschenen na de korte huwelijks viering in familiekring vanuit het kerkje in de Schotse Hooglanden, dat dicht bij het kasteel Balmoral van Elizabeth ligt. De prinses ontmoette Laurence toen hij in de jaren tachtig als lijf wacht werkte in de koninklijke staf, maar hield de romance ge heim tot haar scheiding van kapi tein Mark Phillips in april rond was. Anne heeft uit het eerste hu welijk een zoon, Peter, en een dochter, Zara, die de plechtigheid zaterdag bijwoonden, foto reuter dylan martinez Jeltsin sluit compromis met parlementsvoorzitter Cliasboelatov Na een zaterdag bereikt akkoord tussen president Jeltsin en parlementsvoorzitter Chasboelatov kiest het Volks congres vandaag toch een nieuwe premier uit 14 kandi daten. Jegor Gaidar, de waarnemend premier die als kan didaat van Jeltsin vorige week bij geheime stemming door het Congres werd afgewezen, behoort opnieuw tot de kanshebbers. krijgen, stelt Jeltsin er één voor moskou hans geleunse aan hel Congres. Onder de 14 kandidaten zijn alle politieke kopstukken, van vice-president Roetskoi, waar nemend premier Gaidar tot Joeri Skokov, de secretaris van de presidentiële Veiligheids raad. Als geen van deze kandidaten de vereiste meerderheid haalt in correspondent Bij de onderhandelingen zater dag werd bepaald dat het Con gres zich uitspreekt over de ge wenste kandidaten voor het lei derschap van de regering. Van de drie kandidaten die bij deze 'peiling' de meeste stemmen het Congres, bepaalt Jeltsin per decreet een waarnemend pre mier. Deze blijft in functie tot het Congres volgend jaar april opnieuw bijeenkomt. Jeltsin en Chasboelatov wer den het er zaterdag over eens dat de nu geldende machtsde ling tussen parlement en presi dent tot april van kracht blijft. Dat is een concessie van Chas boelatov, omdat de afgelopen week hardnekkig werd gepro beerd Jeltsins bevoegdheden te beperken. Jeltsin werd zaterdag in het gesprek met Chasboelatov bij gestaan door onder meer defen sieminister Gratsjov en Joeri Skokov. Voorafgaand aan de onderhandelingen was de Vei ligheidsraad bijeen. Waarne mers leiden hieruit af dat de 'gewapende macht' zowel Jelt sin als de parlementaire politici heeft overtuigd van de nood zaak water bij de wijn te doen. Jeltsin heeft om het akkoord mogelijk te maken zijn naaste adviseur Boerboelis ontslagen. Boerboelis werd beschouwd als de strateeg achter de confronta- tiekoers die Jeltsin ten opzichte van het parlement volgde. Bo vendien heeft de Russische prdsident zijn oproep aan het volk om in januari bij een refe rendum te laten weten wie het steunt, president of parlement, ingetrokken. Harnas zet regering Israël onder druk jeruzalem ad bloemendaal correspondent In Israël en de bezette gebieden is een grootscheepse zoekactie aan de gang naar een onderoffi cier van de paramilitaire grens politie, die gisteren is ontvoerd door islamistische militanten. Alle politie-verloven zijn inge trokken en Palestijnen van de Westelijke Jordaanoever mogen voorlopig niet meer naar Israël De ontvoerders eisen de vrij lating uit Israëlische gevangen schap van sjeik Achmed Yassin, oprichter van de islamitische Hamas-beweging. Maar de Is raëlische regering wil pas on derhandelen als ze zeker weet dat de onderofficier, Nissim To- ledano, nog in leven is. Ondertussen groeit de pressie van de rechtse oppositie op pre mier Yitzhak Rabin en zijn kabi net om harder op te treden in de bezette gebieden. In de afge lopen week alleen al zijn daar vijf Israëlische militairen om het leven gekomen bij aanslagen en vuurgevechten. Gisteravond laat, kort nadat het ultimatum van de ontvoer ders van de onderofficier afliep, is het Israëlische kabinet in spoedzitting bijeen geweest. In een verklaring stelt de regering de ontvoerders verantwoorde lijk voor de veiligheid van Tole- dano. In geen geval zullen on derhandelingen worden ge opend voor duidelijk is dat de onderofficier in goede gezond heid verkeert. Islamitische ex tremisten hebben tweemaal eerder Israëlische soldaten ont voerd. In beide gevallen zijn de slachtoffers kort na de ontvoe- het leven gebracht. Achmed Yassin, die vijf jaar geleden Harnas stichtte, had gisteravond moeten worden overgedragen aan het Rode Kruis. Maar het ultimatum ver ruig c liep zonder dat er iets gebeurde. De Israëlische televisie inter viewde gisteravond Yassin in de gevangenis. Hij deed een be roep op de ontvoerders Toleda- no niet te doden en de regering tijd te geven zich te beraden. In de Gazastrook, die sinds afgelopen maandag van de bui tenwereld is afgesloten, duurt de onrust onverminderd voort. In het weekeinde schoot het le ger er twee Palestijnen dood. Ongeveer honderd mensen raakten gewond. In Hebron werd een Israëlische militair vermoord en raakten twee mili tairen gewond. teit zou kosten. Algemeen was verwacht dat de Liechtenstei- ners, gezien de nauwe banden met Bern, de Zwitserse afwij zing van Europa in het referen dum van de vorige week mas saal zouden overnemen, maar geen van de elf gemeenten van het vorstendom volgden het Zwitserse voorbeeld. De aanvaarding van de Eu ropese Economische Ruimte betekent de eerste breuk tussen Liechtenstein en Zwitserland sinds de twee landen zich in 1924 verbonden in een zeer ver gaande economische unie. Vol gens Zijne Doorluchtigheid Hans Adam II, zal de oersterke Zwitserse franc in Liechtenstein worden gehandhaafd, maar moeten de post- en douane-af spraken worden herzien. De bondsregering in Bern, nog steeds verbitterd over de anti-Europese opstelling van zijn eigen kiezers, maakte gis teravond bekend daarover niet moeilijk te zullen doen. „Ons isolement in Europa is nu com pleet", zei een woordvoerder van de Zwitserse regering. „Een paar duizend Liechtensteinse kiezers hebben ons voor gek ge- new vork De straten van storm die New York sinds 1944 de staat New York kondigde de de South Street Seaport in New Brooklyn, Bronx en Queens zijn heeft getroffen. Het openbare noodtoestand af voor de stad. York. foto reuter ken sawchuck vrijdag en zaterdag veranderd leven in New York werd geheel Deze vier vrouwen zoeken sa- door de zwaarste ontregeld. De gouverneur van men een veilig heenkomen in Frankfurt Meer dan dertig pop-en rockgroepen, zangers en cabaretiers hebben gisteren in Frankfurt deelgenomen aan een open luchtconcert tegen vreem delingenhaat en racisme. Ruim 150.000 jongeren woonden het concert bij, dat werd gehouden onder het motto 'Vandaag zij, morgen jij'. Van 'Paniek-panter' Udo Lin- denberg en de groep Scorpions (met zanger Uwe Ochsenknecht op de foto) via Reinhard Mey en BAP tot Herbert Groene- meyer was de crème de la crè me van de Duitse showbusiness in levende lijve aanwezig. Een drachtig werd het indrukwek kende concert besloten met de anti-nazihit 'Kont omhoog, tan den van elkaar. Nu, niet volgen de week'. Ook op andere plaatsen werden het afgelopen weekeinde mas sale acties tegen de vreemdelin genhaat en het geweld van ex- treem-rechts gehouden. In Hamburg luidden de klokken van 250 kerken gisteravond het begin van een lichtende keten rond de binnenstad in. Er waren 250.000 mensen op de been. Met de slogan 'Mijn vriend is buitenlander' op het shirt ver schenen zaterdag in de laatste wedstrijd van dit jaar de 18 teams van de Duitse Bundesliga op het veld. Op die manier wil den zij hun bijdrage leveren in de strijd tegen het rechts-extre- Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft gezegd dat de Vere nigde Staten zich hebben ver plicht om de diverse Somali sche fracties te ontwapenen in het kader van de militaire ope ratie die nu gaande is in Soma lia. In een interview met The New York Times zei Boutros Ghali dat de VS deze toezegging „op discrete wijze" hebben gedaan en dat de Veiligheidsraad op verzoek van de VS zelf deze be lofte niet heeft opgenomen in de officiële opdracht die de Amerikaanse troepen hebben gekregen. Daar staat alleen dat de troepen opdracht hebben „een veilig klimaat te scheppen voor het uitvoeren van humani taire operaties", aldus Boutros Ghali. De secretaris-generaal leek echter bezorgd dat de Ameri kaanse regering terug wil ko men op haar belofte, aldus de New York Times. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Lawrence Eagle- burger zei gisteren als reactie op Boutros Ghali's opmerkingen dat het ontwapenen van de di verse Somalische fracties niet het bUelangrijkste doel van de Amerikaanse strijdkrachten is. „Maar als het ertoe bijdraagt de situatie te stabiliseren en zorgt dat de mensen op een behoor lijke wijze voedsel krijgen, zul len we wapens innemen." De commandant van de Amerikaanse troepen in Soma lia, generaal Robert Johnston, zei desgevraagd tegen NBC-te- levisie dat het zijn opdracht „niet is om Somalia te ontwape nen". „Ik heb een betrekkelijk strict omschreven opdracht en dat is een zodanig veilige omge ving te scheppen dat een vrije aanvoer van hulpgoederen voor het Somalische volk mogelijk is," aldus de generaal. In Muqdisho is gisteren voor het eerst sinds acht maanden een vrachtschip met voedsel aangekomen. VN functionaris sen zijn in de stad begonnen met het herstel van de drinkwa tervoorziening. Nieuw bestand Bosnië biedt weinig hoop sarajevo» ap Er bestaat weinig hoop dat het jongste bestand dat de strijden de partijen in Bosnië gisteren overeen zijn gekomen tot een einde aan de vijandelijkheden zal leiden. De gevechten gingen ook vandaag weer gewoon door. Generaal Stjepan Sibei een van de leiders van de mos limstrijdmacht, noemde de be standsovereenkomst een „com plete farce", die de verslechte rende situatie in Bosnië moe toedekken. Frankrijk heeft van daag de Veiligheidsraad van de VN opgeroepen tot een nieuwe resolutie om het vliegverbod boven Bosnië af te dwingen. MUQDISHO MAURICE WILBRINK „Komen jullie uit Frankrijk? Als je uit Frankrijk komt, dan moet ik je doden". De man is bloedserieus. Het Franse Vreemdelingenlegioen dat vorige week in Muqdisho twee onschuldige burgers doodschoot, heeft de gemoederen onder sommige Somaliërs flink verhit. „Jullie westerlingen moeten vertrekken. Wij vechten onze eigen strijd. Westerlingen en christenen moeten zich niet met ons land bemoeien". We bevinden ons op verboden terrein en onze'aanwezigheid zorgt dan ook on middellijk voor een flinke menigte. Bui tenlanders op de wapenmarkt in Muq disho zijn een zeldzaamheid. Normaal gesproken worden die verjaagd met ge weerschoten in de lucht. Jongetjes beginnen aan onze huid te plukken en proberen onze zakken te rol len. Helaas voor hen hebben we horloges en dollars in onze kamer achtergelaten. De wapenmarkt zit in een diep dal, ver nemen we. Dat is ook te zien. De norma le versiering met lange glimmende ko gelbanden ontbreekt. Veel tafels zijn leeg. Machinegeweren zijn twee drie keer zo goedkoop geworden. Naar mor tieren en granaten is nauwelijks nog vraag. Maar de Somalische realiteit is te com plex om te verwachten dat het nu ook meteen vredig en rustig is. Door de te rugtrekking van de gewapende Somali sche eenheden de technicals' uit Muqdisho en de zeer beperkte controle die de Amerikanen en Fransen hebben op de stad, is er een machtsvacuüm ont staan. Er wordt in verschillende delen van de stad zowel 's nachts als overdag gevoch ten tussen groepen die nu hun Jeans schoon zien oude rekeningen met elkaar te vereffenen. De terreur van de techni cals' is weliswaar voorbij, maar er is een ander soort onveiligheid voor in de plaats: steeds meer westerse hulpverle ners en journalisten worden overvallen en beroofd, omdat ze zich niet meer kunnen omringen met gewapende be wakers. Een Unicef-medewerker, die anoniem wil blijven, wijst op de bijna onvermijde lijke negatieve effecten die het optreden van de westerse troepen met zich mee zullen brengen. „Zaterdag hebben Amerikaanse helikop ters Somalische eenheden best hoten die met elkaar in gevecht waren. Twee So maliërs werden gedood door Amerikaan se granaten. Dat betekent dat de familie van die slachtoffers een Amerikaan moet doden. Zo werkt dat in de Somalische cultuur". De subtiliteiten van de stammenstruc- tuur zHnyOQI lir westerse machten in Muqdisho vaak niet te onderscheiden. Onder enkele familieclans heerst bij voorbeeld grote onvrede over het feit dat één clan erin is geslaagd de beschikbare baantjes op het vliegveld te bemachti gen. Mannen van andere clans, die voor de Amerikaanse landing op het vliegveld werkten, zijn nu brodeloos. De Unicef medewerker: „Nu denken de mensen dat de Amerikanen dus partij hebben gekozen voor één clan. Daar moeten de VS heel erg voor oppassen. Voordat je het weet. ben je onderdeel van die ingewikkelde samenlevingen moet je met iedereen onderhandelen".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5