Champignonmest kan bossen redden PvdA-congres breekt macht van gewesten Binnenland Opvallende verandering CDA: Forse verlaging basisbeurs uitwonenden Negen doden in het verkeer Hasjbende opgerold: 13 arrestaties Brinkman: School mocht leraar niet schaduwen Hij zei steeds dat hij kanker had Schaf verplichte pensionering af MAANDAG 14 DECEMBER 1992 Paspoorten gevonden in container Amsterdam» De politie heeft in een vuilcontainer in Amsterdam- Zuidoost zeventig Nederlandse paspoorten, scheermesjes, pas foto's, plakband en nietjes gevonden. De vondst werd gedaan op aanwijzing van een buurtbewoner. De paspoorten, van het nieu we Europese model, komen uit het hele land. De politie onder zoekt of ze zijn gestolen. Vreemd luchtje aan kerstpakketten Rotterdam Alle 10.000 gepensioneerde werknemers van de Ne derlandse Unilever-bedrijven krijgen zo snel mogelijk een twee de kerstpakket (je). Het concern neemt deze stap, nu blijkt dat aan de vorige week woensdag afgeleverde pakketten 'een lucht je' zit. „Doordat allerlei artikelen bij elkaar zijn verpakt in een af gesloten blikken bus, die de mensen dan later als prullenmand kunnen gebruiken, zijn er wat dingen naar elkaar gaan ruiken", aldus Unilever-woordvoerder L. van Velzen. Het gaat om de pro- dukten Royco Cup-a-Sauce, Unox Saucisse, Calvé Dipsaus, Pin- da-Choco en Borrelnootjes, Axe aftershave en Lux Beauty Facewash. Alle produkten zijn van Unilever-bedrijven. Buschauffeur dronken achter stuur De politie in Den Haag heeft in de nacht v op zondag een Belgische touringcarchauffeur uit Braine l'Alleu- de aangehouden die dronken achter het stuur zat. De 62-jarige man bleek een alcoholpromillage te hebben van 2.0. De chauf feur was op weg naar de Houtrusthallen waar hij dertig voetbal lers moest afhalen. De politie kon de man aanhouden na een tip van een taxichauffeur. School voor derde keer in brand maassluis Voor de derde keer in drie jaar tijd is gisteravond brand gesticht in de Paulusschool in Maassluis. Volgens de brandweer is deze keer de brandschade aan het gebouw van de rooms-katholieke basisschool aan de Dennendal beperkt geble ven, maar is de rook- en waterschade enorm. De 120 leerlingen kunnen voorlopig niet naar school. Een leslokaal en een berging zijn door de vlammen verwoest. De daders van de twee eerdere brandstichtingen, waardoor in beide gevallen voor 400.000 gul den schade werd aangericht, zijn nooit gevonden. Man in keuken doodgeschoten Rotterdam Een 53-jarige Rotterdamse zakenman is gisteravond doodgeschoten in zijn woning in de wijk Ommoord. De man stond in de keuken van zijn eengezinswoning toen van buitenaf, door de keukenruit, het dodelijke schot werd afgevuurd. De da der is nog voortvluchtig. Zijn vrouw en zijn zoon waren op het moment van de schietpartij in de woning. Over de toedracht van de schietpartij tast de politie nog in het duister. Acties leveren drie miljoen op den haag De gezamenlijke actie van de hulporganisaties in Ne derland voor Joegoslavië en Somalia heeft tot nu toe drie mil joen gulden opgebracht. Dit maakte directeur Cense van het Ne derlandse Rode Kruis gisteren bekend voor de NOS-microfoon. Het gironummer 800800 blijft de komende twee maanden open, maar de promotie van de actie is zondag beëindigd. De twee landen krijgen elk de helft van het ingezamelde bedrag. Cense maakte verder bekend dat de strijd in Somalia tot nu toe aan 30 Rode-Kruismedewerkers het leven heeft gekost. CPD Gemeenschappelijke Persdiens Kwekers menen oplossing te hebben gevonden: De mest die wordt gebruikt bij het kweken van champig nons wordt de redding voor de Nederlandse bossen. Dat is de stellige overtuiging van de Coöperatieve Nederland se Champignonkwekersvereniging (CNC). De CNC pro duceert compost in fabrieken in Moerdijk en Milsbeek (Limburg). moerduk cpd Staatsbosbeheer heeft volgens de CNC recent onderzoek ge daan naar bemesting van bos met 'champost'. Champost is het restprodukt van de mest waarop champignons zijn ge groeid. „Uit dat onderzoek is gebleken dat champost een zeer positieve invloed heeft op de vi taliteit van de bossen. We heb ben die boodschap doorgege ven aan staatssecretaris Gabor van natuurbeheer", aldus woordvoerder Horlings van de CNC. Dit najaar bleek uit nieuw on derzoek dat het met de vitaliteit van de bossen in ons land nog steeds bergafwaarts gaat. Een daarop volgend debat in de Tweede Kamer maakte duidelijk dat er op korte termijn geen zicht is op een oplossing. „De CNC beschikt nu over het pro- dukt waarmee de Nederlandse bossen van de ondergang zijn te redden", voorspelt Horlings. Horlings schat dat op jaarba sis 700.000 ton champost be schikbaar is. Daarvan is zestig procent afkomstig van de ver werkingsbedrijven in Moerdijk en Milsbeek. Met die hoeveel heid compost zou naar zijn schatting jaarlijks maximaal 25.000 hectare bos kunnen wor den bemest. „Champost heeft het voordeel dat het niet alleen mineralen bevat, maar ook organische stof. Het probleem van het bos is, naast de luchtverontreini ging, vooral dat de ondergrond zo arm is. Juist daartegen helpt champost zo goed. Het is vrij van ammoniak, geurstoffen, on kruidzaden en ziektekiemen." Lijst kamerkandidaten voortaan centraal vastgesteld usselstein De televisie-zendmast in Lopik is zater dag voorzien van een opmerkelijke versiering. Aan de kabels die de mast overeind houden is verlichting bevestigd, waardoor de zender nu lijkt op een gigan tische kerstboom. Doordat een speciaal soort lampen is gebruikt, kost deze verlichting slechts een gulden per uur. foto anp ed oudenaarden amsterdam Het PvdA-congres gaat voort aan centraal vaststellen wie na mens de partij kandidaat zijn voor de Tweede Kamer. De macht van de gewesten is daar mee gebroken. Die kunnen niet langer hun eigen 'regiokandida ten' naar voren schuiven. „De kop van de partij moet breed samengesteld en herkenbaar zijn", aldus voorzitter Rotten berg zaterdag op het PvdA-con gres in Amsterdam. Bovendien kan alleen op deze manier worden zekergesteld dat de PvdA-bewindslieden uit het kabinet-Lubbers/Kok bovenaan de verkiezingslijst komen. Dat is volgens Rottenberg van belang, omdat hun beleid inzet van de verkiezingen moet zijn. Ondanks de tegenstand van enkele gewesten bleek na stem ming dat bijna tachtig procent van de congresleden het voor stel van het bestuur voor cen trale kandidaatstelling steunde. Een van de hoofdpunten die Rottenberg als voorzitter wil be reiken, is een kwalitatieve ver betering van de kamerfractie. Nieuw talent moet een kans krijgen. „Wij zijn een nationale partij", hield hij zijn achterban voor. Het 'afgrijselijke debat' tussen regio en Randstad moest daarom eens en vooral afgelo pen zijn. Hij beloofde bij de sa menstelling van de lijst terdege rekening te houden met een goede regionale spreiding. Het congres sprak zich ook uit tegen verdere bezuinigingen op de begroting van PvdA-mi- nister Pronk van ontwikkelings samenwerking. Dat geldt trou wens alleen voor 1994, want een motie om de 62 miljoen gulden die volgend jaar wordt gekort te 'redden', werd onder druk van de partijtop ingetrokken. In een volgende regeerperio de moet de regering één pro cent van het bruto nationaal produkt aan 'zuivere' ontwikke lingshulp geven, vindt het con gres. Nu ligt dat in de praktijk op 0,7 procent. Daarboven moet nog eens één procent worden besteed aan zaken als militaire hulp en milieumaatre gelen voor de Derde Wereld, vindt het PvdA-congres. Het congres vindt verder dat iedereen, los van de leefsituatie, recht moet hebben op een bij standsuitkering. Juist de inge wikkelde regels in de wet over samenlevingsvormen stimule ren fraude Een motie van de Jonge Socialisten om de basis beurs voor studenten in zijn huidige vorm te redden, haalde het niet. De partij steunt minis ter Ritzen (onderwijs) om de studiefinanciering weer afhan kelijk te maken van het inko men van de ouders. De hasj die in beslag Is genomen, heeft een handelswaarde van 120 miljoen gulden. foto anp191 den haag«anp De CDA-fractie in de 'Tweede Kamer vindt dat minister Ritzen (onderwijs) meer op studiefi nanciering moet bezuinigen. De christen-democraten denken vooral aan een forse verlaging van de basisbeurs voor studen ten die op kamers wonen. Van daag, bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Ka mer, wil het CDA de minister „de suggestie doen om dit idee eens nader te bekijken", aldus woordvoerder Reitsma gisteren in HP/De Tijd op Zondag. Het CDA wil kijken of de ba sisbeurs voor uitwonende stu denten (570 gulden per maand) niet geleidelijk kan worden ver laagd naar het bedrag dat stu denten krijgen die nog bij hun ouders wonen (235 gulden per maand). De overheid is daar mee ook meteen af van het pro bleem dat studenten nogal eens frauderen door ten onrechte op te geven dat ze op kamers wo- Ook minister Ritzen heeft in zijn begroting voorstellen ge daan voor bezuinigingen op de studiefinanciering, maar die vindt het CDA niet doortastend genoeg. Op langere termijn wil Ritzen de hoogte van de basis beurs wel afhankelijk maken van het inkomen van de ouders, zo heeft hij in een aanvulling op zijn begroting voorgesteld. Maar hij vindt dan wel dat ook de kinderbijslag inkomens-af hankelijk moet worden. Daar zien zowel CDA als PvdA echter niets in. Het CDA vindt verla ging van de uitwonendenbeurs een betere oplossing, eventueel alleen voor bepaalde groepen, zoals studenten in het middel baar beroeps onderwijs, omdat die altijd dicht bij hun school wonen. den haag anp Bij vier verkeersongevallen in Rotterdam, Ursem, Ede en Dalf- sen zijn het afgelopen weekein de negen mensen omgekomen. Het zwaarste ongeval deed zich voor in Ede waar in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's met elkaar in botsing kwamen. Bij dit ongeval kwa men vier personen om. De slachtoffers zijn een echt paar (31 en 32 jaar) uit Soest en zijn tweejarige dochtertje. Een vijf maanden oude baby werd overgebracht naar een zieken huis in Bennekom. Van de an dere wagen overleed de be stuurder, een 25-jarige man uit Kootwijkerbroek. Bij het ongeval zaterdag in Ursem waren vijf inzittenden van een personenauto betrok ken. Drie van hen kwamen om, de twee anderen raakten ge wond. Hun wagen botste tegen een vrachtwagencombinatie die dwars over de weg stond. Een ongeluk in Rotterdam kostte zaterdag het leven aan een 24-jarige Rotterdammer. Hij verloor vermoedelijk de macht over het stuur, waarna de auto tegen een paal botste. Een 70-jarige vrouw uit Dalf- sen kwam gisteravond om het leven toen een 28-jarige auto mobilist uit Oud Leusden frontaal op de tegemoetkomen de auto van het slachtoffer bots te. amsterdam gpd De politie heeft bij invallen in Naarden, 't Harde, Abcoude, Loenersloot en Amsterdam 30.000 kilo hasj in beslag geno men en dertien arrestaties ver richt. Twee van de hoofdver dachten behoorden tot het mis daadsyndicaat van de in juni vorig jaar doodgeschoten Klaas Bruinsma. De politie zoekt nog naar de financiers van de zen ding, waarvan de handelswaar de ongeveer 120 miljoen gulden bedraagt. De actie waarbij twee ar restatieteams en in totaal hon derd politiemensen werden in gezet stond onder leiding van het Interregionaal Recherche team Noordholland/Utrecht (IRT). Het IRT volgde de zen ding vanaf oktober. Het grootste deel van de hasj, vijftien ton, werd in een loods in Naarden aangetroffen. Vanuit die centra le opslag werden de drugs over het land verspreid. In Loener sloot lag 9.000 kilo, in de drie andere opslagplaatsen 6.000. De drie hoofdverdachten (26, 31 en 37 jaar) van de volgens de politie puur Nederlandse bende werden in Amsterdam aange houden. De politie nam daarbij ook drie vuurwapens in beslag. De hasj is volgens een politie woordvoerder van uitstekende den haag gpd CDA-fractievoorzitter Brinkman wil af van de verplichting dat mensen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd met pensioen gaan. De vervroegde uittre dingsregeling (VUT) moet wor den aangevuld met de "VLUT": de vrijwillige latere uittreding. „Iemand die na z'n 65ste wil doorwerken, moet die kans krij gen. Zonodig met aangepast werk. Ik zou het jammer vinden als de grens van 65 jaar als een automatisme wordt gehand haafd", aldus Brinkman giste ren voor de KRO-TV. Door de vergrijzing van de Nederlandse bevolking is vol gens de CDA-voorman een kwaliteit en waarschijnlijk ver scheept in Pakistan of Afghanis tan. Het IRT Noordhollan d/Utrecht is samengesteld uit verschillende gemeentelijke po litiekorpsen en richt zich op de georganiseerde misdaad. Het team, dat herhaaldelijk 'niet slagvaardig functioneren' is ver weten, had tot Bruinsma's dood twee jaar lang zonder tastbaar resultaat achter de bende aan gejaagd. Volgens IRT-chef com missaris T. Lith is de actie het flexibeler pensionering gebo den. „Veel werknemers gaan nu al op hun 55ste nadenken over de oude dag. Ik zou hun het ge voel willen geven van: ik ben nog nodig, ook na mijn 65ste. Daarin zou ik willen investe- Brinkman reageerde met zijn uitspraken op de uitlating van de Utrechtse anesthesioloog Smalhout, die enkele weken ge leden „onder protest" met pen sioen ging. Smalhout vindt de verplichte pensioenregeling „een vorm van sociale terreur" en overweegt naar de VS te emi greren, „omdat daar niet aan leeftijdsdiscriminatie wordt ge daan". De CDA-fractieleider steunt directe gevolg van het eerdere speurwerk naar de Bruinsma- organisatie. Klaas Bruinsma leidde een or ganisatie die naar schatting ze ker honderd criminelen omvat te en die was opgebouwd rond de handel in hasj. De politie heeft niet gewacht met ingrij pen tot de partij verder zou worden gedistribueerd naar straathandel en coffeeshops, omdat dat volgens Lith buiten de taakstelling van het IRT valt. Smalhout in diens opvatting. „Het mag niet langer zo zijn dat mensen op hun 65ste automa tisch krijgen te horen: weg er mee. Zij moeten aan het ar beidsproces kunnen blijven deelnemen. Dat moet via de wet worden geregeld." Brinkman stelde in oktober ook al de huidige VUT ter dis cussie. Door de vergrijzing zal in de nabije toekomst het aantal gepensioneerden sterk groeien, terwijl het aantal werkenden re latief afneemt. Het draagvlak voor de sociale voorzieningen en de stijgende kosten van ge zondheidszorg (eveneens mede een gevolg van de vergrijzing) wordt daarmee smaller Bij lan ger doorwerken snijdt het mes meerssen gpd Het bestuur van de Koningin Gerberga-MAVO in Meerssen mocht een zieke geschiedenis leraar niet laten schaduwen. Dat heeft het Gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep be paald. Het door de detective op gestelde rapport hoeft van het hof echter niet te worden ver nietigd en het schoolbestuur mag het ook gebruiken. Het bestuur besloot de leraar te laten volgen door een privé- detective op basis van geruch ten dat hij tijdens zijn ziekte toch buitenshuis werkzaamhe den verrichtte. Het rapport van de privé-detective wees uit dat dit inderdaad het geval zou zijn. De Onafhankelijke Onder- wijsvakorganistie NGL vocht echter in september 1991 na mens de leerkracht het inscha kelen van de privé-detective aan. Het NGL verloor het ge ding, maar heeft nu in hoger beroep toch gelijk gekregen. Het NGL onderhandelt mo menteel met het schoolbestuur over een schadevergoeding voor de leerkracht. Beide partijen willen de arbeidsovereenkomst beëindigen. aan twee kanten: het beroep op de AOW wordt kleiner én er zijn meer werkenden om het beno digde geld op te brengen. FNV-voorzitter Stekelenburg stemde op zich in met het voor stel van Brinkman, maar pleitte tevens nadrukkelijk voor een een beter ouderenbeleid.Als er een goed ouderenbeleid wordt gevoerd, zullen minder mensen gebruik maken van de VUT. Mensen die na hun pensioenge rechtigde leeftijd willen door gaan met werken, moeten daar toe de mogelijkheid krijgen. Maar er zijn ook heel veel men sen die blij zijn dat ze na hun 65ste niet meer hoeven te wer ken. En dat moet zo blijven." Vrouw mogelijk besmet met AIDS door ex-vriend leeuwarden» gpd Haar verhaal past zonder mankeren in een aflevering van Medisch Centrum West. Maandenlang had ze, zonder dat ze het wist, een relatie met een AIDS-patiënt. Al die tijd vrijde ze zonder condoom. Pas toen de verhouding uit was, ontdekte ze dat hij geen kanker had maar AIDS. Zelf zegt ze dat wee keer aan hem heeft gevraagd of hij AIDS-lijder was. „Hij ontkende glashard en ik hield van hem. Waarom zou ik hem niet geloven?" Haar toekomst is inmiddels on zeker. „In februari krijg ik uitsluitsel of ik al dan niet seropositief ben." Deze maand spant de 32-jarige vrouw uit Leeuwarden een civielrechtelijke procedure aan tegen haar ex-vriend (29). Omdat ook AIDS-patiënten plichten hebben. „Hij had eerlijk moeten zijn. Nu heeft hij haar leven in gevaar gebracht", vindt advocaat mr. Kuiters die zich niet uitlaat over de hoogte van de schadeclaim die wordt geëist. Tot een strafrechtelijke behandeling van de zëak zal het niet komen. „We kunnen de man niet vervolgen wegens poging tot moord of doodslag omdat hij terminaal AIDS-patiënt is. Hij haalt het einde van de strafprocedure waarschijnlijk niet", aldus Kuiters. Ook om humanitaire redenen heeft de officier van justitie besloten hem niet te vervolgen. „Stel dat hij moet sterven in de cel", zegt de advocaat. In februari dit jaar ontmoette ze hem in het Medisch Centrum Leeuwarden. Ze lag op de afdeling neurologie toen ze voor het eerst met hem praatte. „Ik wachtte op de uitslag van de medische onderzoeken." De genegenheid voor hem groeide. Zeker toen bleek dat ze multiple sclerose had. Door hem leerde ze haar eigen ziekte relativeren. Hij vertelde haar dat hij kanker had en waarschijnlijk niet lang meer zou leven. „Ik vond hem ongelooflijk dapper en lief. Het duurdeniet lang of ik was verliefd." Een maal ontslagen uit het ziekenhuis begon nen ze voorzichtig een relatie. Na verloop van tijd zei hij dat hij met haar wilde trouwen. „Hij vertelde dat hij al trouwringen had gekocht. Toen hij me offi cieel ten huwelijk vroeg, heb ik ja gezegd." De eerste leugen kwam een paar dagen la ter aan het licht. Hij bleek helemaal geen ringen te hebben gekocht. Ze maakten ru zie en ze vroeg hem of hij al eerder tegen haar had gelogen. Hij bezwoer haar dat dat niet het geval was, maar vanaf dat moment ging hun relatie bergafwaarts. Toen hij zijn agressie meer en meer ging af reageren op haar licht autistische negenja rige zoon, greep ze in en zegde het huwelijk een paar weken voor de trouwplechtigheid in september af. „Hij reageerde rustig maar voor alle zeker heid bracht ik mijn zoontje toch maar naar mijn moeder. Toen ik terug kwam, was hij dronken en agressief. Hij deed de achter deur en de voordeur op slot. Ik smeekte of hij me wilde laten gaan maar hij zei dat hij nog één keer met me wilde slapen. Om hem rustig te houden, stemde ik ermee in. Hij ging alvast naar boven. Om tijd te rekken drentelde ik beneden heen en weer." Ze was doodsbang. „Zeker toen ik ontdekte dat in de keukenla nog maar één vleesmes lag. Ik was bang dat hij het tweede mes mee naar boven had genomen." In een opwel ling besloot ze te vluchten. „Ik sloop naar de bijkeuken en gooide een transistorradio door het raam van de achterdeur. Door het gat ben ik naar buiten geklommen." Omdat ze gewond raakte aan een hand moest ze worden geopereerd. Haar moeder ging onder politiebegeleiding in haar wo ning op zoek naar de benodigde zieken fondspapieren. „Ze kwam terug met een mapje. Toen ik het opendeed, zag ik dat het papieren van mijn vriend waren. Er zat een ontslagbrief van het ziekenhuis bij. Daaruit bleek dat hij AIDS had." Nadat ze uit het ziekenhuis was ontslagen, ging ze direct naar het politiebureau. Ze deed aangifte van bedreiging, vrijheidsbe roving en een poging tot moord/doodslag. Omdat hij al die tijd had geweten dat hij AIDS had en omdat ze al die tijd toch on veilig hadden gevrijd. Tot nog toe heeft ze geen AIDS, maar ze krijgt pas uitsluitsel in februari, als ze de laatste test heeft ondergaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3