EG stelt orde op zaken in eigen huis Koud is de nevel boven Lidice Svejk zit in elk Tsjechisch hart Feiten &Meningen MAANDAG 14 DECEMBER 1992wj2 'Eigenlijk is iedere top een succes' De Eurotop in Edinburgh was een succes. Dat moest ook wel. De Europese Gemeen schap verkeerde in zo'n diepe crisis, dat een nieuwe mislukking onvermijdelijk tot scheuren in de Gemeenschap zou hebben geleid. Maar de EG-leiders hebben in eigen huis orde op zaken gesteld. De top bracht oplossingen voor de drie hoofdproblemen: de Deense kwestie, de toekomstige financiering van de EG en de vraag of kan worden begonnen met onderhandelingen over toetreding van nieuwe lidstaten. Denemarken stemde op 2 juni nee, Frankrijk ging in septem ber met de hakken over de sloot, Engeland stelde uit, de Zwitsers schrokken vlak voor de startstreep terug voor het Eu ropese avontuur (de grote Eu ropese binnenmarkt). De neer gaande trend was niet meer te stuiten. De onzekerheid over de voortgang van 'Europa' knakte het geloof in het Europese Macedonië: geen erkenning, wel 220 miljoen De twaalf lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap hebben zaterdag besloten Macedonië hulpgoederen te zenden ter waarde van 220 miljoen gulden. Griekenland blokkeerde echter opnieuw de erkenning van de zuidelijkste republiek van het voormalige Joegoslavië. Hoewel de Griekse premier Mitsotakis akkoord moest gaan met de hulp aan Macedonië, kraaide hij na afloop van de top victorie. „Toen we nier kwa men, voelden we ons alleen staan", verklaarde hij, „maar we hebben uileindelijk de slag ge- Griekenland wil de republiek niet erkennen, omdat deze de naam Macedonië heeft. De re gering in Athene vreest dat de republiek daarmee impliciet aanspraak maakt op Grieks Ma cedonië, de noordelijkste pro- Was de Britse premier Major een slecht EG-voorzitter? Wel nee, hij heeft in de zaak-Dene marken juist een opmerkelijke verbeelaingskracht aan de dag gelegd. Waren de andere elf boos op Kopenhagen? Integen deel, ze hebben 'buitengewoon veel begrip' opgebracht voor de Deense aarzelingen ten aanzien van het Verdrag van Maastricht. Woedde er in de laatste uren van de Eurotop een knallende budgettaire ruzie? Ook dat moet, gemeten aan de woorden van de Duitse bondskanselier Kohl, heel erg zijn meegevallen. Die gaf in ieder geval na afloop ruiterlijk toe: „Met mijn norma le opleidingsniveau was ik niet meer in staat dat debat te vol gen." De geest van kerstmis heeft in Edinburgh gezegevierd en een oplossing gebracht voor de gro tendeels door de EG-leiders zelf gecreëerde problemen. Toen ze een jaar geleden feeste lijk het Verdrag van Maastricht tekenden, hadden ze er geen notie van hoeveel argwaan er onder de EG-bevolking leefde. Vervolgens begonnen ze die ge voelens nog eens te versterken door ook zelf steeds meer vraagtekens achter het verdrag te plaatsen. De gevolgen waren (bijna) rampzalig. muntstelsel, en het vertrouwen van consument en bedrijfsleven in de Gemeenschap was begin december naar een historisch dieptepunt gezakt. Balsem Het was, analyseerde de Eu ropese Commissie, voor 50 pro cent een kwestie van psycholo gie. Wat Europa nodig had, was balsem voor de ziel en daaraan was in Edinburgh geen gebrek. De interne strubbelingen wer den met veel beeldspraak toe gedekt. De Deense minister van buiten landse zaken Uffe Ellemann- Jensen zat er niet om verlegen. Het Deense probleem, zei hij, was een nachtmerrie geweest die 'zes maanden, negen dagen en 17 uur door Europa had ge hold'. In die periode, gaf hij toe, werd de Deense geloofwaardig heid 'tot nul opgebruikt'. Maar Kopenhagen gaat dat in het ko mende half jaar allemaal recht- De Britse vorstin poseerde vrijdagavond met de EG-leiders, nadat zij hen het traditionele diner had aangeboden. Staand van links naar rechts: Delors (voorzitter EC), Gonzalez (Spanje), Mitsotakis (Griekenland), Dehane (België), Lubbers, Santer (Luxemburg), Cavaco Silva (Portugal), Amato (Italië), Klepsch (voorzitter Europarlement), Reynolds (Ierland). Zittend v.l.n.r.: Kohl (Duitsland), Mitterrand (Frankrijk), koningin Elizabeth, prins Philip, Major (Groot-Brittannië) en Schüter (Denemarken). breien door een voorbeeldig Europees voorzitter te worden. Nu al, vertelde Ellemann-Jen- sen, zijn zijn ambtenaren ervan doordrongen dat ze het niet moeten wagen om tussen 1 ja nuari en 1 juli 1993 ook maar één piepkleine nationale Deen se wens naar voren te schuiven. Het Deense voorzitterschap zal de sneer richting Engeland was niet over het hoofd te zien een toonbeeld van neutrali teit worden. De boodschap van de Deense bewindsman was helder en klaar: de schrammen en builen zijn weliswaar nog niet geheeld, maar voorlopig kan men verder. Natuurlijk, de Deense bevolking moet nog wel in april of mei bij een tweede referendum haar zegen aan het Verdrag van Maastricht geven en daarna moet ook het Britse parlement bereid worden gevonden zijn goede wil te tonen, maar dan zijn 'we' al weer maanden ver der. Nu de Deense uitzonderingspo sitie ten aanzien van het Ver drag van Maastricht is vastge legd, resten nog twee hobbels die moeten worden genomen alvorens het verdrag in werking kan treden. Eerst moet de Fol- keting het Deense parlement, met de afspraken van Edin burgh instemmen om ze daama in een referendum voor te leg gen aan de Deense bevolking. Dat gebeurd waarschijnlijk in Dan is het wachten nog op de Britten. Het Lagerhuis wil de ra tificatieprocedure niet afronden voordat Denemarken 'ja' heeft gezegd. Als het een beetje mee zit, kan er midden volgend jaar, in de woorden van minister Van den Broek van buitenlandse za ken, 'een punt worden gezet' achter de goedkeurings-exerci- tie. Regelneverij Ook van het uitermate heikele thema van de beperking van de Europese wetgeving, de 'subsi diariteit', bleef in Edinburgh bitter weinig over. Maanden lang kregen de EG-burgers te horen dat 'Brussel' aan een ern stige vorm van regelneverij leed. Met kanselier Kohl voorop werd geëist dat er een einde moest komen aan die regelzucht van de Europese Commissie. Diezelfde Kohl sprak zaterdag avond echter plots met een sta len gezicht van de 'zogenaam de' regelzucht. Men was tot het inzicht gekomen dat het alle maal alleszins meeviel en men moest durven toegeven dat de schuld toch voornamelijk bij de lidstaten zelf lag, die alles maar al te graag tot in de kleinste de tails geregeld wilden zien. Ineens gold het als een enorme sprong voorwaarts dat de Com missie had voorgesteld een be sluit 'over het houden van die ren in dierentuinen' in de prul lenbak te gooien, om nog maar te zwijgen van de triomf over het verdwijnen van het besluit ten aanzien van 'radiofrequen ties voor de gecoördineerde in voering van de digitale korte-af- standsradiocommunicatie'. Tenslotte kunnen, dankzij KEVIN LAMARQUE 'Edinburgh'onderhandelingen beginnen met Zweden, Finland en Oostenrijk over toetreding tot de EG. De armere landen, Spanje, Portugal, Griekenland en Ierland, hebben hun verzet daartegen opgegeven toen bleek dat zij volgens de plannen voor de EG-financiering naar hun mening in de komende ja ren voldoende hulp zouden krij gen. En dat was het dan. De Europe se Gemeenschap heeft zijn an nus horribilis, zijn 'verschrik- keijke jaar', overleefd en alles kan nu worden vergeven en ver geten. Of, zoals een EG-ambte- naar het zaterdagavond kernachtig maar cynisch sa menvatte: „Laten we eerlijk zijn: eigenlijk is iedere top een suc ces." Rechte straten, ruime huizen. Een nieuw dorp op een gruwe lijke plek. Grijs sliert de mist om het metershoge houten kruis, op de plaats waar in ju ni 1942 173 mannen zijn ge- executeerd. Lidice shall live. LIDICEONNOHAVERMANS Koud is de nevel boven Lidice. Kaarsrechte straten en ruime huizen. Het is een onwerkelijk beeld, zelfs voor wie niet zou weten welke afschuwelijke ge schiedenis zich hier vijftig jaar geleden heeft afgespeeld. Maar wie weet dat niet? Mensen die de moeite nemen naar dit ogenschijnlijkonbetekenende dorpje af te reizen, weten wat ze zoeken. Het gaat niet om dat strakke, nieuwe dorp, dat zo slecht past bij de schots en scheef ge bouwde gehuchten in de om geving. Niet om de boeren die onverschillig opkijken, als al weer een auto met Duits num merbord stapvoets voorbij glijdt. Niet om de bewegwijze ring, die gewag maakt van een expositie van landertekeningen 'aller Welt'. Al die bezoekers komen voor een blik in de leegte. De gapen de leegte waar eens huizen, een schooltje, een kerkje hebben ge staan. Lidice. Een glooiend landschap, groen begroeid, als een park, met wandelpaadjes slingerend door het dalletje, langs een sober beeld, een berkebosje, een keurig aange harkt perkje met potten kleurige bloemen. Grijs sliert de mist om een me tershoog houten kruis, op de plaats waar in juni 1942 173 mannen zijn doodgeschoten, nadat hun vrouwen en kinderen waren afgevoerd en hun dorp platgebrand. De wraak van Hitier voor de moordaanslag op 27 mei 1942 op Reinhard Heydrich, zaak waarnemervan der.Führer in het protectoraat Böhmen und Mahren (Bohemen en Moravië). Voor die aanslag was opdracht gegeven door de Tsiechoslo- waakse regering in ballingschap van president Benes, om de we reld te tonen dat het Tsjechi sche verzet nog niet was gebro ken. Woedend omdat de daders niet waren gegrepen en het verhoor van willekeurig opgepakte leden van de Tsjechische ondergrond se niet meer opleverde dan de suggestie dat de daders moge lijk afkomstig waren uit Lidice, besloot Hitier dit dorpje, zo'n 25 kilometer buiten Praag, van de kaart te vegen. De mannelijke inwoners van het dorp werden zonder pardon doodgeschoten, de vrouwen af gevoerd naar kampen als Ra- vensbrück, de kinderen op ari sche trekken geselecteerd en of wel ondergebracht bij 'goede Duitse gezinnen', ofwel naar de vernietigingskampen gestuurd. Het dorp werd door brand en bulldozers met de grond gelijk gemaakt. Van de ongeveer 500 inwoners keerden 192 mannen, 60 vrouwen en 88 kinderen niet terug. Het hele verhaal is in sobere be woordingen te horen in het klei ne museum dat bij de plaats des onheils is gebouwd. De bejaar de beheerders van het museum draaien voor elke bezoeker een geluidsband af, als het even kan in zijn of haar eigen taal, ook in het Nederlands. Ër hangen foto's, kleding en verordeningen in een van de twee zaaltjes en op gezette tij den draait in het andere zaaltje een film, waarin nog originele, door Duitse legerfilmers ge schoten .beelden van de bran dende huizen, zijn gemonteerd. Aangrijpend in al hun eenvoud zijn de uitvergrote pasfoto's waarop de slachtoffers de be zoeker vanaf de muren aansta ren. Dat geldt ook voor de voor oorlogse kiekjes van kinderen op een schoolplein, wandelaars op straat, een ernstig poserend voetbalelftal. Eén foto toont een grote menig te, kennelijk bijeen in een raads- of parlementszaal. Vanaf een balkon hangt een spandoek omlaag, met de tekst: Lidice shall live. Het was het dorpje Stem Park Gardens in de Amerikaanse staat Illinois dat, in de zomer van 1942, als eerste de naam Li dice aannam. Een dorp in Mexi co volgde en weldra verklaarden her en der op de aardbol dor pen zich verbonden met het Tsjechische Lidice, dat in plaats van te verdwijnen van de kaart, een internationaal symbool werd van het anti-fascistische verzet. De mist hult het groene park in een gepaste stilte. Koud is de nevel boven het dal. Zou Lidice in Illinois nog bestaan? Over Haseks brave soldaat, de Tsjechen en het bier. Een bezoek aan Het Kelkje, de pullitr die overal anders smaakt, knalrode schorten en U Flecku als toeristische trekpleister. Én vette worstjes bij het ontbijt. Meldegehorsammst. Laatst heb ik gegeten in café Het Kelkje. U Kalicha (letterlijk 'Bij de kelk') is de stamkroeg van de brave soldaat Svejk, de dommi ge, maar o zo sympathieke creatie van schrijver Jaroslav Hasek. In de ruime gelagkamer met hou ten tafels liep een overvloed aan obers en serveer sters, in groenwitte overhemden, dan wel lange rokken in dezelfde kleuren. Op de menukaart prijkten gerechten als 'Mijn broers biefstuk' en 'Cocktail van vrouw Palivec'. De waard zelf stond aéhter de bar, compleet met baard en mal mutsje, precies zoals Josef Lada hem destijds heeft getekend voor de eerste ge drukte uitgave van Svejk'. Aan de muur hing het staatsieportret van de Habsburgse keizer Franz Josef, met vlak daarnaast een lange gele vliegen- rol. Was het niet zo dat Palivec voor tien jaar de bak indraaide, omdat in Het Kelkje 'de vliegen op de keizer scheten'? Zo'n fout maak je maar één keer. De muur was opgesierd met tekeningen en uit spraken van de brave soldaat, die onder de soep, als toppunt van vertier, in hoogst eigen persoon kwam binnenmarcheren, in gezelschap van aal moezenier Katz. De priester-militair zong drink liedjes en trok aan de harmonica. Svejk perste met een onnozel gezicht af en toe een doffe bas uit de gedeukte bombardon die zijn bolle buik omklemde. En die goedhartige, onschuldige ogen bleven maar onvermoeid hun zachtheid en tederheid uitstra len, hetgeen nog vergezeld ging van een uitdruk kingvan volmaakte gemoedsrust, net of er niets aan de hand was, alsof er niets was gebeurd en alsof het, dis er al iets was gebeurd, toch juist vol maakt in de haak was dat er tenminste iets ge beurd was. Hostlnec U Kalicha Is een slim me zet in een stad die de laatste twee jaar wordt overspoeld door toeristen met zakken vol harde valuta. Svejk is wijd en zijd be kend in Europa. Zijn nage bouwde stamkroeg zit aan ook dagelijks vol bewonderaars. Die buitenlandse fans zien in de brave soldaat een onvolprezen simpelaar, die zij waarderen om zijn ongecompliceerde kijk op het leven. Maar voor de Tsjechen is Svejk een held. Hij past in elk Tsje chisch hart. De onnozele hals inspireerdein 1969 duizenden Pragere, die straatnamen en verkeersborden wijzigden en zich van de domme hielden te gen de Russische tankbestuur ders die de Praagse Lente kwa men verstoren. Niet voorniets kent het Tsjechisch het bijzon dere werkwoord svejkovat 'door naïviteit en aanpassing het gezag van de autoriteiten ondermijnen'. Svejk is in de eerste jaren van dc T sjecho-Slowaakse republiek ontsproten aan de fantasie van een schrijver, die zich het liefst ophield in een van de vele Praagse kroe gen. Hij is een grenzeloze optimist, die houdt van een glaasje en van de meisjes, zoals het een wa re Tsjech betaamt. Zijn slaafse gehoorzaamheid wekte in de jaren twintig zeer op de lachspieren van de Tsjechen, die in 1918 tot hun eigen verwonde ring een zelfstandige staat (samen met de Slowaken) kregen toegeworpen uit de erfenis van het Habsburg se Rijk. 'Strijden', antwoordde Sve jk met een grafstem. 'Het staat er met Oostenrijk na melijk heel slecht voor. Daarboven rukken ze al te gen ons op naar Krakau en van onderen naar Honga rije. Overal waar je kijkt worden we gedorst als graan en daarom hebben ze mij nu opgeroepen. Ha§ek nam de zware verliezen van Oostenrijk- Hongarije onverbloemd op de korrel. Dat Svejk desondanks onvoorwaardelijk bereid blijkt te sneuvelen voor keizer en vaderland is een bittere verwijzing naar de bijna tien miljoen levens die de Eerste Wereldoorlog eiste. Maar wie zit daar mee als hij zelf net aan de verschrikkingen is ont komen? Ruim zeventig jaar later vallen 'De lotgevallen van de brave soldaat Svejk in de wereldoor log' ook goed te lezen als een parodie op de Tsjechische on derdanigheid aan het Weense hof. Maar wie maalt daar in Praag nou om? De Tsjechen hebben net weer hun vrijheid herwonnen en ze zijn vastbeslo ten niet meer met zich te laten sollen. Vandaar hun toegeeflijkheid aan de Slowaken, toen die eer der dit jaar te kennen gaven dat ze hun eigen boontjes willen doppen. 'Als ze zonodig moe ten, laat ze dan hun gang maar gaan, maar dan willen wij er ook niks meer mee te maken hebben', is in Praag de heersen de opvatting over de splitsing van Tsjecho-Slowakije. En als dat ten koste gaat van de sprong naar de welvaart, wat veel eco nomen voorspellen, nou dan moet dat maar. Svejk krijgt intussen weer de plaats die hij verdient: een sym bool van goedmoedigheid. Tus sen alle nieuwe beslommerin- Als een hedendaagse Svejk zit de schoenpoetser op Vadavske Namesti, beter bekend onder de Duitse n gen steeds hogere prijzen, het fenomeen werk loosheid, criminaliteit en jaloezie op de nieuwe rijken zoeken de Tsjechen naar zo'n rustpunt. En net als Svejk vinden velen hun vertier bij het befaamde Tsjechische bier. Ze zijn gewoon dat tot zich te nemen uit een groot glas van een halve liter de pullitr, die overal anders smaakt. Bier drinken is voor veel Tsjechen een soort ritueel. Het kost tijd en volharding om uit te vinden in welke kroeg het lek kerste bier wordt getapt en waarom. Er bestaat dan ook een levendige uitwisseling van ken nis over licht of donker, brouw- methode, wijze van opslag, zui verheid van het water en stam- wortgehalte (de hoeveelheid suiker, uitgedrukt in graden, die weer nauw correspondeert met het alcohol percentage) In een echt Tsjechisch café ma noeuvreren obers met lange voorschoten tussen de ruwhou ten tafels door, waarbij ze een fors blad vol pullitr smet zich mee torsen, klaar om elke gast die de bodem van zijn glas in het vizier krijgt van een volle pul te voorzien. In Pegus te Brno zijn de schorten van de obers felrood. Het café hoort bij een plaatselijke brou werij net als in Duitsland telt hier vrijwel elke stad minimaal één brouwerij waarvan de grote koperen ketels achter de tapkast getuigen. De obers zien er uit zoals het hoort: rond postuur, brede snor en een superieure glimlach. Ook al volgen ze attent de wensen van de gasten, het laat geen twijfel dat zij hier heer en meester zijn. De gasten van stoere arbeider in haveloze schip perstrui tot bebrilde intellectueel met baard of pijp en liefst een slordig verpakt kunstboek onder de arm geven zich gedwee over aan deze go den van het edele vocht. Oermoeder Pegus wordt dan ook bevolkt door een Tsjechisch publiek. In Praag heeft de stroom toeristen de Tsjechische liefhebbers ver drongen naar de buitenwijken, waar het bier nog te betalen is. En ook in de biersteden Plzen Pilsener Urquelt) en Ceske Bu- dejovice [Budvar, de oermoeder van het Amerikaanse King of beers Budweiser) drijven de Amerikanen, Duitsers en Ne derlanders met hun zakken vol kronen de bierprijs op. Aan de zwier met Praagse vrien den, volgt na de gebruikelijke lofzang op het Tsjechische bier steevast een klaagzang op de in flatie, die de de kroegen met het beste bier voor hen vrijwel on toegankelijk maakt. Neem U Flecku, Praags beroemdste bier huis met zijn 13de-eeuwse brouwerij, waar een fraai donkerbruin brouwsel van 13 graden wordt geschonken voor ongeveer twee gulden per pul litr. Het zit dagelijks tjokvol, maar er wordt geen woord Tsjechisch meer gesproken. Bier is een onmisbaar bestanddeel van de Tsje chische samenleving. De omzet per hoofd van de bevolking bedraagt 150 liter per jaar. Om daar te gen te kunnen is een stevig ontbijt aan te bevelen. Mijn Praagse hospita serveerde 's morgens eieren met spek, of Frankfurter worstjes met scherpe mosterd. Mjam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2