Geld is bijzaak voor Blomdahl 9 Sport Brunnekreef nog een jaar de beste tovenaar ACHTERAF VIE ZEI DAT MAANDAG 14 DtCEMBtK 1992 redactie heraaan joustra Theo Vonk ontslagen bij Burgos burgos» Theo Vonk heeft als trainer van Burgos Kerstmis niet gehaald. De Nederlandse voetbaltrainer werd na de nederlaag van zaterdag in de degradatiewedstrijd tegen Cadiz (0-2) ontsla gen. Zijn Spaanse assistent Monchu neemt tot het einde van het seizoen de honneurs waar. Het thuispubliek begroette de zo veelste verliespartij van Burgos met het hatelijke „Adios, Adios Theo Vonk." Strauss wacht einde schorsing niet af hildesheim» Astrid Strauss keert de actieve topsport de rug toe. Als mijn internationale schorsing door de FINA blijft gehand haafd, stop ik", zei de 23-jarige Magdeburgse zwemster, die in Seoul zilver veroverde op de 800 meter vrije slag. Strauss werd vorige week wegens een positieve dopingtest door de wereld- zwembond voor anderhdf jaar uitgesloten van internationale wedstrijden. Haar schorsing eindigt pas op 30 november 1993. Strauss ontkent anabolica te hebben geslikt. Zij schrijft de ver stoorde hormoonhuishouding toe aan een avondje doorzakken en stevige alcoholconsumptie. Schermster Osinga derde in Soissons soissoNSPernette Osinga heeft gisteren in een degentoemooi in de Noordfranse stad Soissons laten zien de gevolgen van een re cente operatie te boven te zijn. In een sterk veld (met 150 schermsters uit tien landen) eindigde de Voorburgse juriste als derde. Osinga, die pas weer een paar weken in training is bij Kasper Kardolus in Zoetermeer, verloor in de halve finales met klein verschil (5-6 5-6) van de Duitse Inke Duplitzer. In de eindstrijd om de maitre Clement-trofee versloeg Duplitzer de Francaise Tribathi. De Nederlandse Rebecca van Emden eindig de verdienstelijk als zevende. Modalfa behoudt nationale bridgetitel utrecht Modalfa heeft gisteren in Utrecht de nationale titel bridge voor clubs behouden, maar de trofee kon na afloop niet worden uitgereikt. USS, dat in de play-off van 56 spellen met mi nimaal verschil ten onder ging (146-148) was het niet eens met een arbitrale beslissing. Modalfa werd door afwezigheid van het sterpaar Leufkens-Westra in de slotfase van de competitie inge haald door concurrent USS. In de play-off was de spanning te snijden. In de eerste helft nam Modalfa een voorsprong, die ech ter door twee fouten van Anton Maas en briljant spel van Jan Willem Bomhof verloren ging. In het laatste spel kwam Modalfa alsnog terug. Na afloop verklaarde Maas, die down was gegaan in een slem, misleid te zijn door een denkpauze van Bomhof. De arbiter gaf hem gelijk en oordeelde dat het slem was gemaakt. Tegen die uitspraak ging USS in beroep. Gal en De Kok derde in Fukuoka fukuoka Jessica Gal en Irene de Kok zijn tijdens het internatio nale judotoernooi van Fukuoka als derde geëindigd. De Amstel- veense Gal won in de strijd om het brons van de Belgische Nico le Flagothier, De Kok uit Tilburg verloëg de Russin Jelena Petro- va. De zege in de klasse tot 56 kilogram ging naar de Zuidko- reaanse Chung Sun-Young, die in de eindstrijd de Japanse Chiyori Taneno met een vol punt versloeg. Gal, vier jaar geleden de piepjonge Europese kampioene in de lichtste categorie (48 kilogram), kwam tijdens de Olympische Spelen uit in de klasse tot 52 kilogram. De Kok handhaafde haar klassering van de Olympische Spelen. Winnares in het halfzwaargewicht (tot 72 ki logram) was de Japanse Saki Yoshida, die zich sterker toonde dan de Europese kampioene Laetitia Meignan uit Frankrijk. Zweed absoluut de sterkste in wereldbekercyclus driebanden De cheque van 40.000 gulden kon wel even wachten. Torbjörn Blomdahl voelde er na zijn overwinning in het slot-evenement van de strijd om de wereldbeker drie banden in Palma de Mallorca weinig voor aan te sluiten in de lange rij voor de kassa van de BWA. De Zweed maakt zich nooit druk om geld. Voor hem tellen alleen overwinningen en gemiddelden. palma de mallorca anp Blomdahl liet zich gisteren op het Spaanse vakantie-eiland voor de derde keer als winnaar van de wereldbekercyclus kro nen. De Amerikaan van Ko reaanse afkomst Sang Chun Lee had in de finale niets in te bren gen. Met 3-0 (15-14 15-10 15- 10) pakte de dertigjarige Scan- dinaviër zijn derde toernooi- overwinning van dit seizoen. In Berlijn en Tokyo deed hij ook de grootste greep in de prijzenpot. De zes wereldbeker-evenemen ten leverden hem in totaal een dikke ton op. Blomdahl was absoluut de sterkste van de zevende cyclus om de wereldbeker. Zijn enige negatieve uitschieter vormde het toernooi in Gent, waar hij bij zijn eerste optreden van de tafel werd gespeeld. Toch begon hij nerveus aan het slottoernooi in Palma, waar alleen de Belg Raymond Ceulemans hem nog van titelprolongatie kon afhou den. Zware loting De reden van de spanning was de zware loting. Blomdahl werd aan de Italiaan Marco Zanetti gekoppeld, terwijl Ceulemans een vrij licht programma kreeg voorgeschoteld. Dat kwam de Belg goed uit. Hij arriveerde pas vrijdagavond op Palma. Twee dagen eerder kreeg hij op het vliegveld van Barcelona te ho ren dat zijn moeder was overle den, waardoor hij direct rechtsomkeer kon maken. Aan de speeltafel viel er ech ter bij hem op zaterdag niets te merken van het familiedrama. Ceulemans stootte vrij eenvou dig door naar de halve finales, terwijl Blomdahl in zijn eerste optreden het zweet op zijn voorhoofd had staan. Zanetti speelde sterk, terwijl Blomdahl met grote moeite de punten bij- eensprokkelde. De Zweed werd gered door een incident aan een andere ta fel. Op het biljart waar de Belg Dielis en de Spanjaard Llull hun duel speelden, spatte een lamp op het blauwe laken uiteen. Alle partijen werden stilgelegd om het euvel te verhelpen en het oponthoud deed Blomdahl goed. In de coulissen hervond hij zijn kalmte, waarna hij Za netti alsnog in vijf sets versloeg. Vervolgens speelde hij zich naar de finale door Dielis (3-0) en Bi- talis (3-1) te verslaan. Met ge middelden (1,730 en 2,280) die hij van zichzelf eist. De verwachte finale tegen Ceulemans bleef uit. De Belg gaf zich in de halve eindstrijd na een enerverend duel tegen Sang Lee in de vijfde set gewonnen. Vorig seizoen achterhaalden Ceulemans en Jaspers de Zweed tijdens het laatste toernooi in Tokyo. Blomdahl werd destijds tot winnaar uitgeroepen omdat hij de meeste evenementen had gewonnen. Iets wat hem nog dwars zit. „Die titel spreekt me het minste aan. Ik speelde zwak en werd toch kampioen. Dit jaar heb ik goed gespeeld en ben ik de terechte kampioen." voorschoten anp In het selecte gezelschap ken ners van de exotische stoten als de zweepslagdoorschiet. voor- bandtrek en harmonika is Jan Brunnekreef nog minimaal een jaar de beste tovenaar. De 57- jarige humorist uit Goor behaal de in Voorschoten zijn derde nationale titel biljart artistiek, in de volksmond ook wel kunst stoten genoemd. Brunnekreef wees gisteren in de finale Ruud de Vos, een kwart eeuw jonger, ternauwer nood met 3-2 terug. „Wij oude ren lopen op onze laatste been tjes", constateerde de winnaar die zijn tegenstander ooit de fij ne beginselen van deze specta culaire discipline van het biljar ten bijbracht. „Ik denk dat ik voortaan maar wat minder vaak heen en weer naar Amsterdam reis, ze worden me daar te goed." In het biljart- en snookerpa leis in Voorschoten moest Brun nekreef twee keer de volle vijf sets afwerken. Zaterdag won hij met 3-2 van Holka. De Vos was met 3-1 te sterk voor Van der Wal. In de eindstrijd kwam Brunnekreef via de setcijfers 59- 39 en 58-50 met 2-0 voor. Met 53-45 en 63-48 dwong de pas twee jaar in de ereklasse verte genwoordigde De Vos een vijfde en beslissende set af. „Het gebeurt me nooit, maar in die vierde set was ik echt kwaad op mezelf. Ik gaf de par tij daar bijna uit handen. Door een gebrek aan concentratie, door vermoeidheid waarschijn lijk ook. Een lachertje", wist Brunnekreef die de laatste drie kwartier van de enerverende partij alle energie moest gebrui ken. Zijn derde nationale titel leidt in november 1993 tot een vervolg, in de vorm van deelna me aan het wereldkampioen schap in het Limburgse Grub- benvorst. Voor het EK doet Brunnekreef geen moeite zich via de Grand Prix-toemooien te kwalificeren. „Dan moet ik naar bepaald niet goedkope steden als Wenen, Barcelona en Parijs. Kost me duizenden guldens, dat heb ik er niet voor over. Helaas is het kunststoten nog te onaan trekkelijk voor grote sponsors. Jammer, want deze sport is ge knipt voor de televisie." zijn duel met de Amerikaan van Koreaanse afkomst Sang Chun Lee. Met ir zijn derde toemooi-overwinning van dit seizoen. foto epa Blomdahl in opperste concentra 3-0 pakte de dertigjarige Scandi Enfin, mijn droombeeld van Steffi lag hierdoor wel in dui gen. Ze mocht dan de mooiste benen van de wereld hebben, maar je moet zo af en toe ook eens lekker kunnen zoenen." En over Cooman: „Eigenlijk vond ik Nelli op tv altijd maar een tuttebelli, maar de Spelen hebben dat veranderd. Ze vond het wel leuk om elke mid dag met een stelletje poloërs te filosoferen over zaken als nagel lakken, haar 'vriendje' Ben Johnson en arrogante atletiek- boys die op elk toernooi op vrouwenjacht waren. Nadat we Nel hadden duidelijk gemaakt dat we alleen van mannen hiel den, mochten we zelfs een kijk je nemen in haar slaapkamer. 'Puur Natuur'-drogisterij was eigenlijk een betere benaming. Mueslirepen.Spirituale-pillen en kruidenboter-zalfjes lagen kris kras door de kamer ver spreid. Wat een verschil met onze tabakszaak." Het verhaal met Graf is verzon nen. „Maar ze is en blijft een spetter. Nelli was onze buur vrouw in het olympisch dorp. Ik ben haar met andere ogen gaan bekijken en waarderen aldus Hans Nieuwenburg. Het boekje lijkt een bestseller te worden. Er zijn al 2300 exem plaren van verkocht in een paar weken tijd, ook al is het boek werkje in de reguliere boekhan del niet eens te koop. De boven verwachting hoge verkoopcij fers, maakten afgelopen zater dagmiddag het optreden van Polar Bears in Budapest moge lijk. De ongesponsorde lands kampioen plaatste zich begin november voor de kwartfinale van de Europacup. Een dave rende verrassing, maar geld vooreen hernieuwd uitstapje over de landsgrenzen was er niet. Tenzij er binnen een week 15.000 gulden op tafel lag. Hans Nieuwenburg kwam met de gouden vondst. In het dage lijks leven werkzaam als journa list bij het nieuwsblad Ede Stad, had hij zijn olympische ervarin gen verwoord in tien korte ver halen, die het midden hielden tussen wilde fantasie en de bit tere waarheid. „Het hadden 24 verhalen moeten worden, maar de tien verhalen ziin gebundeld en binnen drie weken was het boekje op de markt. Met de op brengst werd onze reis naar Budapest mogelijk en er zit waarschijnlijk nog genoeg in kas om ook in de halve finale en de finale aan te treden, waar door wc gewoon Europees kam pioen kunnen worden." Als de voortekenen niet bedriegen krijgt Ruud Culut woeiw- dag van bondscoach Dick Advo caat een basisplaats toegewezen in de cruciale interland in en te gen Turkije. Een gang van zaken die je opz'n minst merkwaardig mag noemen. De keuze voor Gullit lijkt op voorhand immers nergens op gebaseerd. Want: waarom kiest Adiocaat in al zijn wijsheid voor Gullit? Omdat de nu dertigjarige Itali aanse Nederlander dit seizoen al vier wedstrijden voor AC Milaan speelde? Omdat Gullit met Mil aan tegen PSVzo n overweldi- gende indruk maakte? Omdat er geen andere keus is? Merkwaardig dus. Het ontbreekt Gullit, zoals hij zelf toegeeft, aan ivedstrijdritme. Hij speelde tegen PSV, ongetwijfeld mede daar door, uitgesproken zwak en haakte zelfs af met kramp in beide kuiten. En: doet O ver mars het bij Ajax dan niet erg aardig? Advocaat denkt daar anders over. Het optreden van Gullit - zaterdag tegen jong Oranje - had, zo verklaarde hij gisteren, bepaald indruk gemaakt. Zijn 'krul' tegen de paal was inder daad het aanzien meer dan waard. Maar, dat gebeurde alle maal wel in dat partijtje, dat door diezelfde Adiocaat eerder als 'onbetekenend' was afge daan. „Je kan vier tegen vier spelen, maar dit was leuker voor de jongens. "Consequenties moesten daar maar niet aan worden verbonden. Neen, Advocaat kiest dus op ba sis van reputatie voor Gullit. Verwacht dat de Turken zullen opzien tegen deze voormalige grootheid en denkt dat de rest van het Nederlands elftal daar z'n voordeel mee zal doen. Een riskantegedachtengang die doel denken aan de wijze waarop Aron Winter jaren lang uit de Ixisis van Oranje is gehouden. Zijn plaats werd immers Irezet door Frank Rijkaard. Een sterke meevoedruilende voorstopper die zelf te kennen had gegeten op het middenveld te willen spe lenZoals Gullit nu de verant woordelijken heeft verteld dat hij het nog een keertje als rech terspits wil proberen. Je kunt slechts hopen dat het probeersel goed uitpakt. GERT JAN ONVLEE Hans van der Zee, trainer van Quick Boys, in het pro grammablad voor de wedstrijd tegen Hoek (0-0): „De laatste competitiewedstrijd voorde winterstop is vooral psy chologisch van groot belang. Zo'n wedstrijd is vaak zelfs be slissend voorde trainer: krijgt hij contractverlenging of niet? Voor de goede orde, bij Quick Boys speelt het probleem voorzover ik weet niet. Als u het niet erg vindt, laat ik de trainerscarrou sel dit jaar dan ook aan me voorbij gaan. Feyenoord-voetballerGaston Taument in Voetbal Interna tional: „Ik ben wel eens uit genodigd voor de TV-show van Paul de Leeuw, maar ik ben niet gegaan. Ik laat me niet voor lui zetten. Sch rijver/en tertai - ner Jules Deelder in Panorama: Boksen heeft iets homo-erotisch. Bok serszijn in extremis met hun lijf bezig. Ze bekijken en om helzen elkaar. Het is een mannenwereld waarin vrouwen slechts geduld worden als decoratie. Milko Djurovski, voetballer van FC Groningen, in Voetbal International: „Ik heb nu een gewoon maand loon. want ik heb FC Groningen 500.000 DMark cadeau gedaan. Ik krijg pas mijn geld zodra ik word verkocht. Tom van 't Hek, trainercoach van de Kampongvrouwen, in het Algemeen Dagblad: „Er wordt vaak veel te weten schappelijk over hockey gedaan Dadelijk is er nog iemand die de Nobelprijs voor hockey verdient." Jan Jongbloed, assistent-trai ner van Vitesse, in Voetbal In ternational: „Ik heb altijd nog het idee dat ik rijk word. Er komt een tijd dat ik kan doen en laten wat ik wil Maar dat zal dan wel weer zijn als ik 75 ben en de pijp uit- ga." Voetbalmakelaar Apoilonius Konijnenburg in Aktueel: „Ik woon in Monaco. Ik ga daar niet meer weg. Ik heb niets tegen het betalen van belasting, maar ik wil geen geld betalen aan mensen die weigeren te wer ken en hun uitkering aanvullen doorerbij te roven. Want zo is het, in die verzorgingsstaat Ne derland. Schaatsveteraan Jan Uitham in De Volkskrant: „De snelheid is verdwenen, maar slakken komen toch ook waar ze wezen willen. Vitesse-hulptrainer Jan Jong bloed in VI: „Als je Van Breukelen en Roma- rio bij PSV weghaalt, blijft er bij Vitesse een beter elftal over. Romario in VI: „Er zijn bij PSV spe lers, die in drie wed strijden door mijn toedoen meergeld hebben verdiend dan in hun hele vooraf gaande carrière. Daarom begrijp ik niet waarom ze zo re ageren op me. Het zal wel iets te maken heb ben met intelligentie. Idem over Edward Linskens: „Hij is een speler die al zes jaar bij PSV on dercontractstaat, maar dit is pas zijn eerste jaar waarin hij een kans krijgt op een plaats in de basis. Een speler zoals hij moet die kans grijpen en verder zijn mond houden. Idem, over Erwin Koeman: Hij speelt nu drie jaar bij PSV en ik hoef jou niet te vertellen wat hij hier heeft gepresteerd. Dat hoef ik niemand te vertellen. Hij is bij PSV zijn plaats in het Nederlands elftal kwijtgeraakt. Bert Dijkstra in zijn column Sport Dijkstra in De Tele graaf: „Ajax wint in Kaiserslautern en de televisie neemt Louis van Gaal close in beeld. Onder op het scherm verschijnt: Mister Euro pa Cup. Van Gaal, zoutpilaar- heilige van De Meer. Knappe prestatie, ongetwijfeld, maar het is allemaal zo saai zonder Leo. Welbeschouwd is Beenhakker de ideale vertegenwoordiger in da mesondergoed. Door de jaren heen bleek hij slim genoeg om te achterhalen waar een zaken man zoal de bustehouder van daan haalt. De algemene verga dering van het Korf- balverbond (KNKV) deed zaterdagmiddag de princi pe-uitspraak dat binnen het KNKV dameskorfbal kan wor den gespeeld. Hiermee wordt de weg geëffend voor een fusie met de Dameskorfbalbond (NDKB). Van de 79 afgevaardig den stemden 66 vóór het voor stel en elf tegen. De tienduizend leden tellende NDKB spreekt zich pas in mei 1993 uit over de samenwerking. Binnen het KNKV is de ver wachting dat voor dameskorfbal bescheiden rol blijft wegge legd, ook als alle reglementaire beletselen zijn weggenomen. Binnen de acht afdelingen wordt er wel incidenteel meis jeskorfbal beoefend, maar slechts als tijdelijke opvang. Wat de internationale korfbalor ganisatie betreft, blijft dames- korfbal ook beperkt tot Neder land. Vorige week verleende het voor een periode van vijf jaar toestemming voor dames korfbal binnen het KNKV, maar verbood internationale ontmoe tingen. Vooral dat laatste kan mogelijk nog een breekpunt worden, want de NDKB hoopte door aansluiting te zoeken bij de gemengde organisatie het dameskorfbal tot ver buiten de provincies Noord-Brabant en Limburg te kunnen promoten. De aanwezige vertegenwoordi gers van de NDKB, nog onbe kend met de IKF-uitspraak, toonden zich tevreden over de uitslag van de stemming binnen het KNKV. et komt regelmatig voor dat een scheidsrechter geïr- riteerd raakt door het gedrag van een voetballer. Soms ge beurt het ook dat de man in het zwart geïrriteerd raakt door het gedrag van een voetbaltrainer. Maar hoe vaak komt het voor dat een voorzitter van een voet balclub zich de irritatie van een scheidsrechter op de hals haalt? Thijs Neuteboom, de voorzitter van Leidsche Boys, viel gisteren deze twijfelachtige eer te beurt. Wat was namelijk het geval: de voorzitter had na de wedstrijd Bernardus - Leidsche Boys de jas van scheidsrechter Laman meegenomen. Per ongeluk wel te verstaan, maar ondertussen kon Laman niet naar huis. Pas om half zeven was de jas weer terug bij de rechtmatige eige naar. Ondertussen had het aan tal berichten op de pieper (die zich in de jas bevond) zich op gestapeld. Als monteur van een ontstoppingsbedrijf had Laman namelijk dienst. De leidsman zal gisteravond, tijdens het re pareren van lekkages en ver stoppingen, dan ook niet zo erg hebben kunnen lachen om de capriolen van de voorzitter. VOlympiaganger - het Nederlands wa- terpoloteam eindigde in Bar celona slechts als negende - werd Hans Nieuwenburg in no vember plotseling een nationaal bekende columnist. Nieuwen burg (oud-speler van De Zijl) bracht een bundeltje uit, 'Bar celona anders bekeken', waarin hij onder meer verhaalt over een korte, maar spannende ro mance met Steffi Graf en afre kent met de vermeende truttig heid van Nelli Cooman. Over Graf schrijft Nieuwenburg: „Na het ontbijt wilde ze me een zoen op m'n wang geven, wat mislukte omdat ze daarbij met haar neus in m'n oog stak. De reservebank. Een nachtmerrie voor een voetballer. Bij RCL zijn de spelers e dugout blank.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23