Duindigt-cross herleeft Sport Shorttrack-ploegen met hakken over de sloot Praatsessie helpt Lammert Huitema aan marathonzege Versteegen zet korte cross naar zijn hand Ex-beroepsrenners mogen prof-criteriums opsieren /VtAAINUMLj L»CV.C/V\DtK.iyyZ De Nederlandse schaatsploegen shorttrack hebben zich ge- Claatst voor de wereldtitelstrijd indenteams. De mannen en de vrouwen van bondscoach Gijs Rijneveld eindigden dit week einde in Örebro (Zwe) als derde. Die derde plaats was precies de eis voor kwalificatie voor het toernooi in Budapest, dat op 20 maart wordt gehouden. De zeges gingen tijdens de Europese kwalificatiestrijd naar Rusland (vrouwen) en Engeland (mannen). Italië neemt even eens met twee teams deel aan het mondiale toernooi. Voor Nederland kwamen drie Velze- boeren uit. Monique voerde de vrouwenploeg aan, bij de man nen vormden Marc en Alex een ploeg met Erik Duyvelshoff, Jan Hoogeveen en Rob Lijtsman. Om financiële redenen was in eerste instantie afgezien van een start in Zweden. Na een ge sprek van de beleidingscom- missie en het dagelijks bestuur van de schaatsbond, kon alsnog een delegatie worden afgevaar digd. Naar verwachting zal de komst van de co-sponsor de fi nanciële mogelijkheden van de shorttrackers iets v Bunnik blijft steken op derde plaats alphen aan den run» Jacob St Nicolaas uit 's-Gravendeel is alleen heerser in de regionale veldritcompetitie van Zuid-Holland. In de vierde rit, zaterdag op een drassig parcours in Alphen aan de Rijn verreden, versloeg St. Nicolaas moeiteloos Arie Overbeeke uit Dordrecht. Swift/Casba-renner Wim Bunnik, winnaar van de tweede wedstrijd in Bleiswijk, kwam niet verder dan de derde plaats. Joost van der Meer (Roelofarendsveen) en Robert Karre- mans (Sassenheim) gingen wel goed van start maar moesten na ongeveer vijftig minuten steeds meer terrein prijsgeven. Meer dan een achtste en negende plaats zat er voor de Bollenstrekers niet in. Aloys Goossen eindigde gisteren als eerste in de strijd om de Van der Hulst-trofee. De Leidenaar bleef Van der Meer en stadgenoot Joost Steenvoorden voor. Leidse kunstschaatssters goed op dreef leiden Drie leden van de Leidse kunstschaatsvereniging Leiden hebben zich dapper geweerd tijdens nationale kürwedstrijden. Laura van Klaveren en Britta Schaffmeister kwamen gisteren in de Leidse ijshal met vierde plaatsen van het ijs. In de jongste ca tegorie sleepte Marije van Kempen de derde prijs in de wacht. De wedstrijden trokken in totaal 71 deelnemers. Casba heeft ploeg op sterkte De nieuwe wielerstichtingen Casba en Westland hebben hun ploegen samengesteld. Nu de overschrijvingsperiode in de wielersport bijna ten einde loopt, blijkt dat zij er goed zijn uitgesprongen. Bij De Bollen streek (Lisse) en Avanti (Alphen) zijn de geluiden somberder. In navolging van Avanti kan ook De Bollenstreek in 1993 geen ploeg meer op de been brengen voor de promotiecompetitie. Het Leidse Swift/Casba is hier toe met renners als Richard van Kempen, Leon Rekelhof, Ruud Borst, Wim Bunnik, Mike Has- sing, Jan Hendrik Lagerweij, Er- win van Diest en Ronald van der Tang nog wel in staat. In de topcompetitie wil de stichting Casba weer meedoen voor een plaats bij de top vijf. De ploeg uit Zoeterwoude zag puntenrijders als Peter Mol, Martin Schalkers en Laurens Koster verdwijnen, maar krijgt daar Koga-toppers als Niels Boogaard (Hoorn), Pascal Ver geer (Warmond) en Bennie Gosink (Coevorden) voor terug. Verder verwelkomt de nieuwe Voorschotense ploegleider Jan Zwaan tijdritspecialist Dennis van der Meiden (Rijswijk), alles- kunner Martin Kras (Hoorn), Patrick Rasch (Uitgeest), Marcel Remijn (Wilbelminadorp) en Dino Tolhoek (Giessen). Een andere Zuidhollandse ploeg, stichting Westland, strik te ex-Nederlands kampioen Toine Bok en ex-prof Antoine Goense. Uit de Leidse regio ko zen Caspar van der Meer en Noordwijkerhouter Rik van Wetten voor de Westlandse for matie. Frank van Veenendaal blijft bij 't Luchtschip. Henk Angenent smijt vergeefs met zijn krachten Met nog driehonderd meter voor de boeg gooide Lammert Huitema zijn gebalde vuist al zegevierend de lucht in. Terwijl zijn belagers nog lang niet kans loos leken - ze reden op hooguit dertig meter - wist de sprinter uit de Siebrand-formatie het al zeker: hij zou de marathon om de Keijzer Cup op de Haagse Uithof winnen. Huitema's ge voel bleek juist. Hij werd niet meer teruggepakt. De 31-jarige besteller van leesmappen uit Roden was twee ronden voor het einde van de enerverende rit uit een kop groep van veertien rijders gede marreerd. „Een goede demarra ge, dat voelde ik. Die laatste twee ronden waren een genot. Ererondjes, ik voelde niets meer en kon vol gas doorgaan", sprak de glunderende winnaar na af loop. Zijn ploeggenoot Hans Pieterse werd tweede, voor Edward Hagen. De Klerks-for- matie, met vier man in de kop groep, bleef verrassend met lege handen staan. Onvrede over het zijns in ziens niet goed functioneren van de Siebrand-ploeg was de reden dat Huitema zijn makkers zaterdag bijtijds in Den Haag ontbood. Met Pieterse, Evert van Benthem, Angenent en Kleine nam hij de te volgen tac tiek door. „We reden tot nu toe allemaal voor onszelf, niet voor de ploeg. We spraken af het klassement te vergeten en voor lopig maar voor de dagprijzen te gaan. Je ziet waartoe dat ge sprek heeft geleid. Volgende week in Deventer maar weer een praatsessie organiseren." Fausto de Marreiros was za terdagavond de aanstichter van de beslissende vlucht. De altijd bedrijvige Haarlemmer waagde exact halverwege de 150 ronden lange koers een vluchtpoging! Drie ronden later voegden Hai- co Bouma en Frans de Ronde zich bij hem. Vervolgens werd de kopgroep elf en uiteindelijk veertien man sterk. Van de kop stukken ontbraken slechts klas sementsleider Peter de Vries en de gedoodverfde favoriet Ri chard van Kempen. Met nog vijftig ronden op de teller streek de vluchtgroep op het peloton neer. Henk Angenent, de enige schaatser uit de Leidse regio die mee was met de vluchters, ging niet veel later, onderuit en moest rondenlang knokken om bij de grote groep terug te ko men. Met kramp in rug en be nen, zodat zijn ploeggenoten Pieterse en Huitema sponsor Siebrand de tweede zege moes ten brengen. In de slotfase wa ren uitlooppogingen van Veen- hof en Verduin tot mislukken gedoemd. Huitema koos wel het juiste moment. Alphenaar Henk Angenent moest genoegen nemen met de veertiende plaats. Dat zinde hem niet. Logisch, want de 25- jarige spruitenteler was een groot deel van de wedstrijd uit blinker. In zijn tweede jaar op het hoogste plan laat Angenent wekelijks zien dat hij tot veel in staat is. 'Niet denken, maar doen' is zijn credo. Lovenswaar dig, zo'n opvatting, maar wat le vert het op? „Nog niets", erken de de totaal uitgeputte Angen ent zaterdag na afloop. Hij moet dan ook oppassen dat hij niet de schlemiel van het peloton wordt. Heel het peloton weet inmiddels dat Angenent nooit te beroerd is om een gaatje dicht te rijden en wacht geduldig af. „Wat moet ik dan? Als ik niet ga, dan gaat niemand. Met afwach ten win je ook niet", aldus An genent. Angenent kan wat efficiënt schaatsen betreft een voorbeeld nemen aan Richard van Kenv pen. De Nieuwvener weet pre cies wanneer hij iets moet on dernemen. Zaterdagavond was hij niet in goede doen en miste de slag. 'Poeske' berustte ver volgens, smeet niet met Zijn krachten en won de sprint om de vijftiende plaats. Jan-Dirk Corts (Koudekerk), Frans Biemond (Nieuwe Wete ring) Rick van der Hoorn (Ter Aar) en René Vergeer (War mond) eindigden in het pelo ton. Aad Grimbergen vond na zijn rentree op het hoogste ni veau dat hij voorligt op zijn schema. De 24-jarige Rijnsburger kwam na een langdurige knie blessure voor het eerste keer dit seizoen in actie bij de A-rijders. Na 75 ronden hield hij het voor gezien. Wielrenners die ooit prof Izijn geweest en nu weer uit eigen beweging of noodgedwongen een amateurlicen tie hebben, mogen in 1993 meedoen aan de Neder landse profcriteriums. De sectie Amateurwielrennen van de KNWU moet op korte termijn het plan formeel nog goedkeuren. De Vereniging Organisatoren Be- roepswielrenwedstrijden (VOB) deed dat zaterdag al tij dens haar kalendervergadering in Den Bosch. Het idee om ex-profs in de toekomst samen te laten fietsen met hun oud-collega's is uit nood geboren. Door de beroer de situatie op de internationale wielermarkt telt ons land na de jaarwisseling hooguit nog eèn stuk of veertig beroepsrenners. In de praktijk zijn die renners straks lang niet alle maal tegelijk beschikbaar voor een wedstrijdje rond de kerk. De toekomst van de criteriums liep daardoor seri eus gevaar. Met het toelaten van ex-beroepsrenners denkt wedstrijdmakelaar Gerrie van Gerwen die bedrei ging te ondervangen. „Ik kan hierdoor de organisatoren in elk geval weer voorzien van een redelijk aantal ren ners. Een peloton van twintig profs is niet aantrekkelijk. Daarom hebben we gezocht naar een goede kwalitatie ve aanvulling van het profveld. Dan kom je automa tisch bij de amateurs terecht". De Brit Tommy Murray probeerde tijdens de Duindigt-cross herhaaldelijk een gat te slaan met Henk Gommer (nummer 11) en Bert van Vlaanderen (3). Aan het eind van de rit bedroeg zijn voorsprong precies één tel. foto loek zuyderduin De Duindigt-cross kan de vergelijking met een Neder lands kampioenschap veldlopen gemakkelijk doorstaan. De combinatie van een sterk deelnemersveld en een se lectief terrein zorgde gistermiddag op de Wassenaarse renbaan voor een zinderende wedstrijd. De Nederlandse top, op Tonnie Dirks na volledig aanwezig, moest na tien loodzware kilometers buigen voor Tommy Murray. De Brit, die luttele seconden eerder finishte dan Henk Gom mer, Bert van Vlaanderen en Luc Krotwaar, boekte zijn tweede achtereenvolgende zege op de paardenrenbaan. leven ingeblazen. Bescheiden startgelden en een selectieve prijzen tafel waren voldoende om de Nederlandse top te lok? ken. bank zij de contacten van oud-atleet Patrick Aris kon bo vendien een enkele sterke bui tenlander een internationaal tintje aan de wedstrijd geven. De reputatie van de Duindigt- cross moest de rest doen. Die aloude faam is de kurk waarop de loop al jarenlang drijft. Marti ten Kate, vaste klant maar nog nooit winnaar op Duindigt: „Toen ik in het begin van mijn loopbaan destijds richting top ging, was dit dé wedstrijd. Die zet je dan auto matisch op je wedstrijdkalen der. Zelfs als je, zoals vandaag, moet bikkelen voor een tiende Met de zestiende editie van de Duindigt-cross zette de organi satie een stap op de weg terug. Na een aantal vette jaren, met als publicitair hoogtepunt de overwinning van Olympisch marathonkampioen Carlos Lo pes in 1984, was de klad geko men in het loopevenement. Sponsors vielen weg, waardoor het werven van buitenlandse toppers onmogelijk werd. Tot overmaat van ramp nam ook de interesse van Nederlandse top atleten af. De Duindigt-cross leek een paar jaar geleden op sterven na dood. Met een nieuwe strategie werd de befaamde cross nieuw plaats. Dat er maar vijftien prij zen zijn, vind ik terecht: je moet presteren voor het prijzengeld." Dat het budget tegenwoordig wat krapper is dan in de vette jaren, maakt Ten Kate niet uit. „Waar veel geld is, willen atle ten veel hebben. Maar hier ne men we met minder genoegen. Al kan een organisatie het niet maken om bijvoorbeeld drie jaar lang helemaal niets te beta len. Maar ik heb nooit gedacht dat het mis zou gaan met de Duindigt-cross. Dit evenement heeft body genoeg." De kleine Twentse 'dribbe laar' legde het op ae drassige renbaan in de eindsprint af te gen Camiel Maase, een aanstor mend talent dat volgend jaar voor de Leidse Bataven uitkomt. Van de atleten uit de Leidse re gio liep Theo van der Veer zijn eerste punt in het cross-klasse- ment mis. De Leiderdorper, die vorig jaar riet geen geldprijs be- machtigdé, eindigde als 26ste Nederlander. Leidenaar Huub Pragt moést bijna een halve mi nuut toegeven op Van der Veer en voelde de adem van Spar taan Erik Bakker (veertigste) in zijn nek. Pragt zakte af naar de 33ste plaats in het cross-klasse ment. Aart Stigter deed betere zaken en drong de top tien bin nen. De 36-jarige Hellas-atleet uit Wijk bij Duurstede was vol lof over het parcours. Hij liet zich daarentegen negatief uit over het nationale cross-circuit, waarvan de Duindigt-cross deel uitmaakt. Stigten „Je moet nu veel te vroeg in vorm zijn om punten te behalen voor het we reldkampioenschap cross. Twee weken terug werd ik in Tilburg slechts zestiende, hier negende. Normaal gesproken hoef je pas tijdens het Nederlands kam pioenschap (in maart, red.) in topvorm te zijn." Henk Gommer, met een tweede plaats gisteren de beste Nederlander, paste zich gemak kelijker aan de nieuwe situatie aan. „Hoewel ik na twee wed strijden eerste sta ik het cross- klassement, doe ik het in feite nog rustig aan", zei de in de ho reca werkzame Wageninger. „Al kreeg ik het wel steeds moeilijker op die drassige ren baan. Het is één van de zwaar ste crossen die ik ken. Maar niet één van de mooiste, want die vind je in de omgeving van Deurrie." wassenaar wilmar kortleever atletiekmedewerker Met een eerste en een tweede plaats hebben Michel Ver steegen en Astrid van Velden de korte afstanden van de Duin digt-cross afgeraffeld. Over drie en twee kilometer realiseerden beide Bataven respectievelijk tijden van 10.42 en 7.48. Versteegen vertrok voortva rend. Al vóór hij half-koers was, achtte hij zich sterk genoeg om de kopgroep te verlaten. „Mis schien zette ik toen iets te hard aan", zei de Bataaf achteraf. „Gelukkig kon ik tegen de wind in nog wel snelheid vasthouden. Maar toen twee anderen me in haalden, dacht ik dat het over was. Gelukkig kon ik nog aan haken." Versteegen begon het laatste rechte eind met enkele meters achterstand op de jonge Sebas- tiaan Schletterer. Met een im posante eindsprint versloeg hij de Zeeuw echter alsnog. Club genoot Mark van Bel werd twin tig tellen later achtste, acht se conden voor Spartaan Marijn van der Ploeg. Astrid van Velden crosst dit seizoen voornamelijk om tem po-hardheid te ontwikkelen voor het baanseizoen. De atlete, die dit jaar op de middenaf stand veel vooruitgang boekte, vond net als Versteegen bij de mannen al snel haar plaats in de kopgroep. Na een demarrage van de Nijmeegse Delleman zette ze alleen de achtervolging in. Ook tegen de wind in hield ze de achterstand beperkt, maar ze kon het gat net niet dichten. Delleman en Van Velden liepen vervolgens met de wind in de rug verder uit, waardoor Van Velden uiteindelijk onbedreigd het zilver voor zich kon opeisen. Een kleine minuut achter haar clubgenote eindigde eerstejaars seniore Saskia Engels als acht ste. De studente uit Amstelveen hield haar clubgenotes Ursula van Lith, Mireille van Poppel en Vera van Venetiën op afstand. Bij de veteranen liep Spar taan-atlete Lisette Kaptijn een goede wedstrijd. Kort na winna res Bettina Gryclicki finishte zij als derde in 22.01. De Alphense Coby van Kreuningen werd in 23.17 negende. In de eerste indoorwedstrijd van het seizoen leverde een aantal AV Holland-atleten giste ren prestaties van formaat. Koen Hamers nam voor het eerst de A junioren-kogel ter hand en verbeterde meteen het clubrecord tot 13.28. Twee an dere records sneuvelden in de Haagse Houtrusthallen op de sprint. Fabian van den Barselaar realiseerde een knappe 17,03 op de 150 meter. Op dezelfde af stand schitterde ook B-junior Casper Ong, die naast zijn 18,20 opviel met winst op de 60 meter in 7,38. Óp de 600 meter ten slotte veroverde de familie Ver mond twee medailles. Bianca won bij de vrouwen in 1.36,22,. broer Ronald werd met zijn 1.26,68 tweede bij de mannen. Arie van Tol (Bataven) liep op de 1000 meter een veteranenre- cord (2.45,98). Ineke Vis verkoos dit week einde de weg boven het veld. De atlete van De Bataven schreef zaterdag in Rotterdam de Kralingerhoutloop op haar naam. Zij liep 15 kilometer in 55.42. Bij de mannen kende de Leid se regio de rentree van Bataaf Harry Versteegen. In dieris eer ste wedstrijd sinds een krap jaar finishte hij met 49.33 meteen weer als zevende. Onder de ve teranen 3 bleek weer het eenza me niveau van Willem Ravens- bergen. De Bataaf won dit keer in 54.09. Andere sterke vetera nen waren Gé van Veen (vierde in klasse 1) en Bertus Kerkvliet (tweede veteraan 2) in 51.15 en 55.10. Hersman duldt geen concurrentie Martin Hersman heeft de landenwedstrijd voor junioren tussen Zweden, Duitsland, Nederland en Noorwegen gedomineerd. Het 18-jarige schaatstalent uit Sassenheim zegevierde in het Zweedse Sundsvall op alle individuele afstanden. Op de 500 meter kwam Hersman zaterdag tot een tijd van 39,90. Later op de dag was hij een klasse apart op de 3000 meter. Met een tijd van 4.12,12 reali seerde hij niet alleen een nieuw persoonlijk record, maar verbeter de hij tevens het baanrecord. Gisteren vermorzelde Hersman de concurrentie ook op de 1500 meter. Meit zijn tijd van 2.02,14 bleef hij zijn concurrenten meer dan 2,5 seconden voor. Tijdens de af sluitende 5000 meter, die in ploegverband werd gereden, eindigde Nederland als tweede. Hersman leverde een belangrijke bijdrage aan de zege die Nederland in deze interland behaalde. Met 425,4 punten werd Nederland afgetekend winnaar, voor Duitsland, Noor wegen en het gastland Zweden. Bij wedstrijden in Den Haag ging de zege op de 500 meter naar Arnold van der Poel uit Roelofarends veen in 39,13. Marcel Bliek werd tweede in 39,89. Op de 150Ó meter legde de Lissenaar in 2.04,70 beslag op de derde plaats. Lia van Schie raakt verzeild in marathon den haag tim brouwer de koning Lia van Schie kijkt niet op een rondje meer of minder. De Stompwijkse langebaanschaats- ster wilde zaterdag op haar thuisbaan De Uithof nog graag een testwedstrijd over 500 me ter rijden. Het werd uiteindelijk een marathon van veertig volle ronden. Het uitstapje liep voor haar met een derde plaats ver rassend goed af. Voor haar opmerkelijke op treden had Van Schie toestem ming nodig van coach Henk Gemser. „Toen ik besefte dat ik in Den Haag vanwege die mara thon geen 500 meter meer kon rijden, heb ik Henk gebeld", zei Van Schie na afloop. „Hij had er geen bezwaar tegen dat ik aan die marathon deelnam. Vroeger deed ik dat wel vaker. Met de slag, die anders is dan ik ge wend ben, had ik dan ook wei nig moeite. Leuk om nog even zo'n marathon mee te pikken voor ik naar het trainingskamp in Collalbo afreis." Van Schie maakte deel uit van een kopgroep van zes. Daarach ter kwamen de Rijnsburgse zus sen Petra en Jolanda Grimber gen als tiende en elfde binnen. Peter de Vries (midden) levert slag met Richard van Kempen. Onder hun armen is Evert van Benthem nog net te zien. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22