Milan loopt verder weg Wouters met Bayern herfstkampioen Zwolle verrast RKC 'Nee tegen het rascisme' Vormcrisis houdt nog aan bij Real Sport Volendam heeft weer een talent MAANDAG 14 DECEMBER 1992 REDACTIE. HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) ROB ONDERWATER ROB De Italiaanse competitie mag dan internationaal hoog staan aangeschreven, dit seizoen be staat de Serie A uit AC Milan en een peloton van middenmoters. Terwijl de kampioen elke week zijn superioriteit (gisteren 2-0 tegen Ancona) bewijst, stellen alle andere topclubs teleur. In- ter, Juventus en Sampdoria ge dragen zich als degradatiekan didaten en peurden samen uit de laatste twee rondes welgeteld een punt. Zelfs een vormcrisis kan Milan niet meer van de dertien de scudetto af helpen. Achter de onaantastbare koploper kan het nog spannend worden. Het ver schil in punten tussen de num mers twee en vijftien bedraagt na zondag slechts drie punten. Tenminste een van deze veer tien clubs degradeert aan het einde van het seizoen, terwijl er vijf zich zullen plaatsen voor Europese voetbal. AC Milan kwam tegen Anco na niet in de problemen. Jean- Pierre Papin onderscheidde zich met twee fraaie treffers in het duel met de debutant op het hoogste niveau, die vorige week Inter met 3-0 vernederde. De Fransman scoorde na een kwar tier met een fraaie omhaal op aangeven van rechtsback Tassotti. Deze treffer bevrijdde de Europees Voetballer van vo rig jaar van een minderwaardig heidsgevoel ten opzichte van Van Basten. De spits had tijdens Milans verblijf in Eindhoven bij zijn oude baas Bernard Tapie zijn hart gelucht. Geruchten, als zou hij terugwillen naar Olym- pique, ontkende JPP. In de tweede helft trof hij nog een keer doel via een directe vrije trap. De 2-0-zege betekende een verdere uitbreiding van de recordreeksen van de kam pioen, die in dit kalenderjaar op het schiereiland geen werkelijke rivalen tegenkwam. Trainer Ca- pello gunde Van Basten na een helft rust met het oog op de in terland in Turkije. Inter kreeg na de afgang bij Ancona weer een dreun te in casseren bij Lazio. De Romeinse formatie, zonder Gascoigne, had geen kind aan de blauw zwarte ploeg. Tot aan de zestig ste minuut maakte het team van Dino Zoff geen gebruik van een veldoverwicht. Fuser brak de ban met een fraaie directe trap. Inter werd daarna secuur ontmanteld. Een door Fuser en Ook Jean Pierre Papin heeft het patent op de omhaal. JPP produceerde een hele mooie namens Milan tegen Ancona. foto ept Signori opgezette aanval werd een kwartier voor het einde door de uitstekend spelende Winter afgerond. In het laatste kwartier bepaalden de spitsen Fontolan (Inter) en Signori de eindstand op 3-1. Het was Sig- nori's dertiende treffer in dit zodat de Romein alleen de leiding heeft in het topsco rersklassement. Juventus leed bij Foggia de derde achtereenvolgende ne derlaag. De provincieclub be leefde het hoogtepunt sinds zijn terugkeer op het hoogste ni veau. Het team, dat voorname lijk bestaat uit spelers die tot dit jaar in de tweede en derde klas se uitkwamen, won verdiend van de topclub, die nu alles richt op het winnen van de UE- FA-Cup. jan Wouters heeft zijn eerste titel in Duitsland bi noen al is dat maar een officieuze aanduiding voor de beste club bij de winterstop. Bayern MÜnchen werd zater dag 'Herbstmeister', ondanks het gelijke spef van 1-1 tegen Schalke. De Zuidduitsers hebben na zeventien duels een punt voorsprong op Eintracht Frankfurt, dat thuis 3-3 speelde tegen Hamburger SV, en twee op Werder Bremen. De topper tussen de nummers vijf en vier, Dortmund en Karlsruher SC, eindigde in 3-1De Zwit ser Chapuisat was uitblinker, hij scoorde twee keer. In de dertigste Bundesliga was Bayern voor de negende ;kcer de beste club halverwege.' In de 29 competities lot nog toe was de-herfstkampioen twintig keer ook de beste aan hét einde van het seizoen. Overigens was dat de laatste twee jaar niet het geval. In 1990/91 was Werder halverwege eerste en werd Kalserslautei n kampioen, afgelopen seizoen wist VfB Stuttgart con current en Herbstmeister Eintracht Frankfurt op de slotdag te achterhalen. Bayern, met fan Wouters als een van de uitblinkers, Overtuigde nauwelijks tegen middenmoter Schalke, als wel vaker in thuiswedstrijden De club van trainer Lattek kwam zelfs met 1-0 voor door Freund. Na een voorzet van Wouters kopte Labbadia in, waarna Schalke-verdediger Linke het laatste zetje gaf. België Anderlecht verspeelde tijdens de zestiende speelronde in de Belgische competitie een pupt. De koploper bleef bij titelverdediger Club Brugge steken op 0-0. De voorsprong op Standard Luik liep terug tot drie pun ten, De club van trainer Arie Haan versloeg midden moter Lierse SK met royale cijfers: 4-0. Vervoort (2), Wilmots en Pister brachten de treffers op hun naam. De gedevalueerde topper tussen Anderlecht en het tegenvallende Club Brugge, dat dit seizoen voorlopig met een bijrol genoegen moet nemen, kon het pu bliek niet echt boeien. Beide ploegen waren van goe de en sportieve wil, maar van enige kwaliteit was nau welijks sprake. Vooral in aanvallend opzicht was ar moe troef. Bij Club Brugge was Foeke Booydoor trai ner Vandereycken weer in het basisteam opgenomen. De Nederlandse aanvaller, die vanwege het overschot aan buitenlanders in de Europese wedstrijd tegen Olympique Marseille ontbrak (0-3), hield vol na af loop van het seizoen bi j Brugge te vertrekken. De vormcrisis bij Real Madrid houdt onverminderd aan. De 'Koninklijke' blijft niettemin voor eigen publiek met krappe cijfers winnen. Na het knoei werk tegen Vitesse (1-0) werd ook het gerommel tegen Celta Vigo, dat vier basisspelers miste, royaal met twee punten be loond. Het enige doelpunt in de povere partij kwam op naam van de Chileen Zamorano, die zes minuten voor tijd de algehe le mineurstemming voor even doorbrak. Het fluitconcert na afloop was opnieuw oorverdo vend. De scheiding tussen pu bliek en ploeg lijkt dit seizoen onherstelbaar. Trainer Floro, wiens positie nog altijd uiterst wankel is, kan slechts hopen op een snelle verandering. La Coruna handhaafde zich achter Barcelona op de tweede plaats. Atletico Bilbao werd op eigen veld met 3-0 verslagen. Barcelona kwam vanwege het duel om de wereldbeker tegen Sao Paulo (1-2) in Tokyo voor de competitie niet in actie. De titelverdediger heeft twee ver- liespunten minder dan de naas te belager. De achterstand van Atletico Madrid liep twee punten op. De tweede club van de Spaanse hoofdstad verloor met 0-1 van Osasuna. Atletico zakte door de derde competitienederlaag van de tweede naar de vierde posi tie. Valencia stelde tegen hekke- sluiter Logrones teleur. De club van trainer Guus Hiddink zege vierde moeizaam met 2-1. De Bulgaar Penev miste in de 39ste minuut voor de nummer vijf een strafschop. Bij Logrones de buteerde trainer Carlos Aimar. De Argentijn werd vorige week als opvolger aangesteld van Da vid Vidal, die wegens de slechte resultaten werd ontslagen. Sporting Gijon leverde voor eigen publiek een punt in tegen Espanol: 1-1. De club van trai ner Bert Jacobs blijft met zes tien punten uit veertien wed strijden, goed voor de gedeelde zesde plaats, in de race voor Eu ropees voetbal. Engeland Op de dag dat Eric Cantona zijn eerste volledige wedstrijd voor Manchester United speelde, eis te collega-spits Mark Hughes de aandacht op. De international van Wales maakte het enige doelpunt in de topper tegen koploper Norwich, waardoor Manchester de achterstand op Norwich verkleinde tot zes pun ten. Blackburn viel wat terug. De ploeg verloor van Liverpool (1- 2), dat daardoor weer enigszins in de buurt van de subtop kwam. Walters maakte in de tweede helft beide doelpunten voor Liverpool. Door Shearer was Blackburn in eerste instan tie nog op gelijke hoogte geko men. Manchester is bezig aan een goede serie en behaalde zijn vierde zege op rij. Deberoemde club, voor het laatst landskam pioen in 1967, is na een matige seizoenstart inmiddels geklom men naar de derde plaats. Can tona, onlangs voor 3,5 miljoen gulden overgenomen van kam pioen Leeds en vorige week te gen stadgenoot City ingevallen na rust, miste twee kansen. Hughes scoorde in de 58ste mi nuut, na een blunder van Nor- wich-middenvelder Such. Aston Villa won met 2-1 van nummer laatst Nottingham Fo rest en heeft een piint meer dan Manchester United. Forest, nog altijd onder leiding van Brian Clough, kwam met 1-0 voor door het Ierse talent Keane, die profiteerde van een voorzet van Cloughs zoon Nigel. Cyrille Re- gis, ooit begeerd door Ajax, maakte gelijk. Paul McGrath, ook een Ier, zorgde met een kopbal voor de winnende tref fer. Tottenham Hotspur won de derby tegen Arsenal met 1-0 dankzij Allen, waardoor Arsenal nu de laatste vier duels op rij heeft verloren. Zijn naam Is Bond. Hef niet aan hem af te zien, maar hij doet alles goed. De 19-jarige linksbuiten van Volendam verguldde gisteren zijn nieuwe contract met een uitblinkersrol te* gen Willem II, Onder zijn impuls werd het 5-1. Willem II was achter de Dijk bepaald niet de hoog geklasseerde middenmater. Succeslrainer Korbach wist dat zijn collega Reker de helft van zijn selectie (vijf geblesseerd, twee geschorst) moest missen en rekende zijn spelers voor dat ze togen Willem I speelden. Het zevende thuis duel moest dus wei iéts bijzonder worden en da t werd het ook. Vooral door Bond Voor de wedstrijd had de clubleiding zijn sa laris verhoogd en zijn contract verlengd tot de zomer van '95. De slungel met rugnummer 11 liet met een reeks gave passeerbewegingen zien dat de rechterkant bij de Brabanders uitermate zwak was. Langs die kant vielen dan ook alle doelpunten. Hel eerste doelpunt Werd ingekopt door Den Ouden. Molenaar soorde nummer twee. Daarna was het over en sluiten met Wil lem II, dat zonder de geschorste Leon Meijs opereerde. Twente heeft geen problemen met Sparta Bekervoetbal kent zijn eigen wetten. Dat bleek gisteren weer eens in Waalwijk. De modale eerste-divisieclub FC Zwolle had lak aan reputaties en kegelde RKC op hard handige wijze uit het toernooi om de KNVB-beker: 1-4. Bij RKC kwam de uitschakeling zo vlak voor Kerstmis aan als een mokerslag. „Zo'n kans om in de kwartfinales te komen, krijg je maar eens in de tien jaar", stelde RKC- coach Leo van Veen bitter vast. „Van onderschatting was geen sprake. De spelers zijn lang met deze wedstrijd be zig geweest. Toch was hun prestatie zwak. Ik snap het niet." Collega Ben Hendriks sprak voor RKC naderhand nog zal vende woorden. „Wij hadden hier niets te verliezen en dat speelt iets makkelijker. Boven dien hadden wij vlak na rust en kele keren geluk. Het werd toen bijna nog gelijk", meende de succesvolle coach. RKC had een hoopgevende start. Schoten van Luhukay en Jalink werden door doelman Timmer gepareerd. Daarna zak te de thuisclub heel diep weg. Het brutale Zwolle profiteerde optimaal van de collectieve faal- beurt bij RKC. In een tijdsbestek van een kwartier liep Zwolle via Reynders (twee) en Buimer uit naar 0-3. Met Streppel in de spits naast Boogers en met een spervuur van lange ballen richting straf schopgebied hoopte Van Veen na rust Zwolle te overdonderen. Als de Waalwijkse spelers iets zorgvuldiger met de kansen wa ren omgesprongen, was die wanhoopstaktiek nog gelukt ook. Boogers, Van Hoogdalem, Brands en Jalink werkten slecht af of vonden de sterke Timmer op hun weg. De Zwolse sluit post moest in de 58ste minuut alleen buigen voor een straf schop van Brands. Naarmate de tijd vorderde, nam de druk van RKC af en kreeg ook Zwolle zijn kansjes. Loonstra maakte vlak voor tijd aan alle onzekerheid een einde, waarna de Zwolse polonaise kon beginnen. Prince Polley Sparta heeft geweten dat Prince Polley voor even terug was op het Kasteel. In het stadion waar hij doorbrak wervelde de Gha- nees. Polley werd bijgestaan door Youri Mulder, de andere uitblinker. Beiden scoorden, FC Twente won met 0-2 en plaatste zich voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-be- ker. Polley en Mulder dolden de Spartaanse defensie met licht voetig getik. Twente was, on danks het ontbreken van be langrijke spelers als De Boer en Van Halst, een klasse beter dan de halve finalist van vorig sei zoen. In de eerste minuut scoorde Mulder van zestien meter, na balverlies van Sandel en aange ven van Arts. Leuk voor Mulder, die vrijwel het gehele seizoen geblesseerd was maar vorige week al imponeerde tegen Ajax. Sparta was slechts gevaarlijk wanneer Glenn Helder de bal kreeg. De linksbuiten liet de wat harkerige amateur Hilgerink meestal zijn noppen zien en gaf bruikbare voorzetten. De ande re aanvallers, Vurens en De Ge trouwe, deden niets met Hel ders werk. Soms was de links buiten slechts met gemeen spel af te stoppen, hetgeen Twente twee gele kaarten kostte: voor Paus en Hilgerink. Nadat Twente verzuimde af stand te nemen, had Sparta in de slotfase van de eerste helft gelijk kunnen komen. Na de rust heerste Twente weer, met bij vlagen subtiel voetenwerk. Ruim tien minuten voor tijd zette Pahlplatz voor en kopte Polley 0-2 in. Vandaag vliegt de Ghanees naar zijn vaderland, voor de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Algerije. Baan hoopt daarom komend weekeinde weer een beroep te doen op De Boer. BUITENLAND DUITSLAND; Eintracht Frankfurt - Hamburger SV 3-3. Borussia Dortmund Karlsruher SC 3- 1Bayern Mürrchen - Schalke 04 1 -1FC Köln - Uerdingen 5-0. Dynamo Dresden - FC Kaï- serslautern 1-3, Werder Bremen - VfB Stuttgart 1-1. Wattenscheid Vfl Bochum 2-0. FG Saar- brücken -. FC Nurnberg 0-1. 8orussia Mön- chengladbach - leverkusen 2-2. Bayern M 17-25 Dortmund Eintracht 17-2 Werder Bremen 17- Espanol 1-1, Albacete - Zaragoza 1-3, La Coru na - Athletic de Bilbao 3-0, Valencia - Logrones 2-1, Real Sociedad - Sevilla l-O, Barcelona - Oviedo uitgesteld, Osasuna - Atletico Madrid 1 - Club Brugge - Anderlecht 0-0, RWD Molenbeek - Cercle Brugge 4-2, Lokeren - Beveren 2-2 Standard 16-24 AA Ger^ 16-20 KV Mechelen 16-20 Charleroi 16-19 ENGELAND: Aston Villa - Nottingham Forest 2- field Wednesday 3-1, f ;r City 3-1.1 Manchester United - Nor- h 1-0, Queen's Park Rangers - Crystal Rata- ce 1-3, Sheffield United - Everton 1-0, Southampton - Coventry 2-2, Tottenham - Ar- brough - Chelsea 0-0, Liverpool - 8lackburn 19-39 Chelsea 19-32 19-34 Blackburn 19-31 19-33 Ipswich 19-29 Szalma scheurt enkelbanden LEEUWARDEN ANP Fortuna Sittard dient het de ko mende maanden te stellen zon der Joseph Szalma. De 26-jarige verdediger, vijftien keer interna tional voor Hongarije, scheurde in het met 3-1 gewonnen duel tegen Cambuur Leeuwarden de enkelbanden van de rechter voet. Dat gebeurde zonder te genstander in de buurt. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE Ook Bayern München deed mee aan de demonstratie tegen rascisme. Rechtsboven Jan Wouters, links naast hem de Braziliaan Mazinho en Oliver Kreuzer. foto epa Grote demonstratie voetballers in Italië en Duitsland DEN HAAG Rtr/AFP „Het is iets waar je gewoon mee te maken hebt", zegt Bryan Roy. De apegeluiden, het gescheld, de vlaggen met hakenkruizen, de dagelijkse vernedering. De voetballers van Duitsland en Italië hebben er afgelopen weekeinde iets a „Nee tegen het racisme", stond er op de spandoeken, die de spelers in Italië met zich mee brachten de stadions in. „Mijn vriend is een buitenlander", de tekst, die op de shirts van de Bundesliga-spelers voor één keer de gebruikelijke reclame verving. Borussia Mönchengladbach deed ook mee en riskeerde een schadeclaim van vijftigduizend mark, waarmee sportsponsor Trigema had gedreigd. „Des noods verdienen we dat geld met een handtekeningenactie terug", aldus de spelers. Op de tribunes in Frankfurt stond op een spandoek: „Duits land zonder buitenlanders is als een piano zonder zwarte toet sen.' En zo was het. Van de 459 doelpunten, die tot dusverre in de Bundesliga werden gemaakt, waren er 122 van 'buitenlandse' afkomst. Wat zou men begin nen zonder Yeboah, Wynalda, Kirjakov en Italië zonder Van Basten, Papin, Gullit, Rijkaard, Hassler en Kohier. Ze stapten hand in hand de velden op. In Italië werd het voorbeeld van de serie A en B gevolgd door vele amateurverenigingen. In Mün chen vormden kinderen in de rust een menselijke keten onder het motto van de actie: „Fried- lich miteinander". Bayem-voor- zitter Fritz Scherer: „Kinderen en sportmensen kennen geen nationaliteiten. Wie zijn meer geschikt om tegen rassenhaat te demonstreren?" Over het nut en de doeltref fendheid liepen de meningen uiteen. Egidius Braun, voorzit ter van de Duitse voetbalbond: Voetballers willen, kunnen en mogen geen politiek bedrijven. Maar als grootste sportbond ter wereld (5,3 miljoen leden) wil len wij onze sociale verantwoor delijkheid nemen." Ruud Gullit, initiatiatiefnemer van de actie in Italië: „Eén keer demonstre ren is eigenlijk te weinig. We zouden eigenlijk elke dag bij de ze problematiek moeten stil staan." KNVB-BEKER VIERDE RONDE RKC FC Zwolle 1-4 (0-3). 19 Re.ioders 0-1; 21 Reiinders 0-2,34.8uimer 0-3, 58. Brands 1-3 (straf schop), 83. Loonstra 1-4. Scheidsrechter: Van Di|k. Toeschouwers: 1200. Gele kaart. Duim en Koggel (FC Zwolle). Sparta FC Twente 0-2 (0-1). 2. Mulder 0-179 Pol ley 0-2. Scheidsrechter. Luinge. Toeschouwers: 3000. Gele kaart Paus en Hilgefink (FC Twente). TOPSCORERS 1. Bergkamp (Aja«) en Kiprich (Feyehoord)T 1,3 'Ro mano (PSV). Meiier (MW) en De Boer (FC Twente) 9. „l il HHHlUlHlllt-Mfe.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16