D66: referendum over raadhuis in Oegstgeest Wassenaar bereidt zich voor op milieurampen Regio Leiden Katwijkse (72) overlijdt tijdens de Snertloop 'Straat bij Endegeest beroofd van karakter' Een sport voor volwassen kinderen Filmopnames bankoverval Warmond mislukt MAANDACj 14 DtCtMBER 1992 Kinder-cd's in bibliotheek OEGSTGEESTOok kinderen kunnen nu in de openbare biblio theek in Oegstgeest cd's lenen. Cd's met liedjes van Henny Huis man, Kinderen voor kinderen, Herman van Veen, maar ook met sprookjes en verhalen over Suske en Wiske en Pinkeltje zijn te leen in de bibliotheek. Amnesty haalt 1500 gulden op voorschoten Een kaarsen en kaartenactie voor Amnesty Inter national in alle Voorschotense kerken, heeft ruim 1500 gulden opgebracht. Wie alsnog kaarten en kaarsen wil kopen kan te recht bij I. Nieuwenhuys in Voorschoten, telefoon 071-616729. Zoeterwoude kiest sporters van jaar zoETERWQUDE Zoeterwoudse sporters kunnen zich tot uiterlijk 31 december kandidaat stellen voor de titels van sportvrouw, sportman of sportploeg van het jaar 1992. Voorwaarde voor kan didaatstelling is dat de genomineerde in Zoeterwoude woonde op het moment dat de sportprestatie geleverd werd. Belangrijk is dat de prestatie aantoonbaar is, bij voorbeeld in de vorm van een behaald record of kampioenschap. Formulieren om sporters te nomineren zijn te krijgen bij het 'comité sportprijs van het jaar' aan 't Watertje 34. Prijsuitreiking: op 30 januari in Don Bos- De Snertloop, de jaarlijkse wan deltocht over 15 kilometer die zaterdag in Wassenaar werd ge houden, is een 72-jarige Kat wijkse fataal geworden. Rond twaalf uur, op 200 meter voor de finish, werd zij onwel. Op weg naar het ziekenhuis over leed zij, vermoedelijk aan een hartaanval. Ambtenaren maken draaiboek voor aanpak strandven'iiiling Het strand ligt er verlaten bij. Een koude decemberwind doet het zand opwaaien. Hier en daar liggen stukken hout en an der afval. Niets dat schadelijk zou kunnen zijn voor mens of milieu is er aangespoeld. Was dat wel het geval, dan had de Wassenaarse projectgroep 'Aan spoelsels' het draaiboek uit de kast kunnen halen. Sinds kort heeft de gemeente Wassenaar een projectgroep Aanspoelsels. In dat groepje zit ten een politiefunctionaris, het hoofd van de reiniging, milieu ambtenaren en de comman dant van de brandweer. Het ge heel staat onder leiding van de Wassenaarse hulpstrandvonder en chef van het kabinet, H. Ver- sluys. De groep is bezig met het maken van een draaiboek. „Zo dat als er iets aanspoelt op het strand, wij als een geoliede ma chine de troep zo efficiënt en zo snel mogelijk kunnen oprui men", legt Versluys uit. Dan gaat het niet om wat kwallen of wat brokken hout die door de zee op het strand wor den geworpen. „Het gaat om aanspoelsels die gevaar voor de gezondheid en/of het milieu kunnen veroorzaken. Ligt er iets op het strand, dan bekijken we aanspoelen van olie is een zaak van het rijk. Dan wordt hel ram penplan Noordzee uit de kast gehaald. Hetzelfde geldt voor het aanspoelen van explosieven. Dat doet de Explosieven Oprui mingsdienst." Het is niet toevallig dat de Wassenaarse ambtenaar be trokken is bij het samenstellen van het draaiboek, want al zo'n jaar of vijf is hij strandvonder. „Dat is het tegenovergestelde van een jutter", legt hij uit. „Een jutter is een dief en een vonder 'is' de overheid. Negen van de tien mensen zouden een fles whisky die ze op het strand vin den, mee naar nuis nemen. Dat is diefstal, je hoort zoiets bij de politie aan te geven. Als strand vonder moet je proberen de ei genaar van een aanspoelsel te achterhalen. Lukt dat niet en is het een voorwerp van enige waarde, dan komt het in de kas van het rijk terecht." Versluys herinnert zich nog goed dat er eens een tankwagen aanspoelde met in het kielzog een vriescontainer. Dat was best ingewikkeld", lacht hij. „De ei genaar was een Duitser. Hij had de wagen laten vervoeren door een Deense rederij, die zijn ver zekering weer had lopen bij een Zweedse firma." De projectgroep Aanspoelsels bestond toen nog niet „Zou dat nu gebeuren, dan zouden we werken volgens het draaiboek", vertelt Versluys. „Om maar een simpel voorbeeld te noemen. Toen lichtte iemand de deksel van de tank op om te kijken wat er in zat. Er bleken resten melk en wat brak water in te zitten. Onschuldig dus. Nu zouden we eerst zeker moeten weten dat de inhoud onschuldig is. Wan neer dat niet duidelijk is, gaan we kijken met een zuurstofmas ker op." Pioniers De projectgroep Aanspoelsels wordt medio volgend jaar weer ontbonden. Dan moet het draaiboek af zijn. „Daarna zul len we zo heel af en toe bij el kaar komen, om het boek wat bij te stellen", verwacht Ver sluys. Of andere gemeenten ook een dergelijk draaiboek in huis hebben, betwijfelt hij. „Voordat wij ermee begonnen, hebben we nog geïnformeerd bij andere gemeenten. Maar dat had geen resultaat. Ze hadden er ook geen behoefte aan. Het ging pri ma zo, kregen wij te horen. Maar juist in deze tiid waarin steeds meer schadelijke stoffen over zee worden vervoerd, den ken wij de schade door onge lukken zoveel mogelijk te kun nen voorkomen met zo'n draai boek in huis." het, proberen we er achter te komen wat het is en nemen maatregelen om het op te rui men. Eventueel zetten we het strand af voor het publiek of plaatsen we waarschuwingsbor den." Milieurampen door het aan spoelen van olie zijn tegen woordig geen uitzondering meer. Enkele weken geleden spoelde er nog olie aan bij het Wassenaarse Slag. Toch treedt het Wassenaarse draaiboek dan niet in werking. Versluys: „Het H. Versluys van de Wassenaarse projectgroep Aanspoelsels tuurt over het strand van het Wassenaarse Slag. Op wat stukken hout na, lijkt er niets te zijn aangespoeld. Het draaiboek hoeft dus nog niet de kast uit FOTO JAN HOLVAST Oegstgeestenaren moeten zich volgend jaar op 24 maart kunnen uitspreken over de toekomst van het raadhuis. Als de helft van de burgers hun mening die dag kenbaar maakt, is het gemeentebestuur verplicht om de uitslag van de volksraadpleging over te nemen. Met dit voorstel tracht D66 in Oegstgeest donderdagavond de meerder heid van de gemeenteraad achter zich te krijgen. CAROUNE VAN OVERBEEKE D66 dringt in de gemeenteraad al veel langer aan op het hou den van referenda, tot nu toe overigens zonder resultaat. Vol gens de democraten is een volksraadpleging bij uitstek ge schikt om de burger bij de poli tiek te betrekken. Volgens D66 leent het onderwerp 'gemeente lijke huisvesting' zich goed voor een referendum: „Het is een be langrijke zaak die alle burgers aangaat. Bovendien blijken gro te groepen burgers zich zorgen te maken over de gevolgen van de te maken keuze." Volgens een eerdere 'opinie- Modelautoraces in Lisse Pitstops voor een snelle ban denwissel of om bij te tanken. Snelste trainingstijden, super snelle ronden, uit de bocht vlie gen, uitlaatgassen en motor- geraas. Het leek allemaal net echt, gisteren in de Lissese Ho- bahohallen. Ruim veertig deel nemers uit binnen- en buiten land bonden de strijd aan in de door Model Auto Club Heem stede georganiseerde 'Interna tionals 1/10 Indoor'. Wedstrij den voor radiografisch bestuur de en brandstof-aangedreven autootjes, schaal 1 op 10. Een sport voor volwassen kinderen. Het modelautoracen is een sport die in elk geval de deelne mers zelf uiterst serieus nemen, zo blijkt in de hal van de Lissese bloemenveiling die al om elf uur 's morgens blauw van de uitlaatgassen staat. Aan lange tafels naast het circuit sleutelen tientallen ernstig "kijkende man nen voortdurend aan de wagen tjes. Complete werkbanken en kisten vol onderdelen hebben ze mee naar Lisse gesjouwd. Om maar niets aan het toeval over te laten als er moet worden geracet. Want pech onderweg kan een langzame rondetijd be tekenen met als gevolg: plaat sing in een B-, C-, of nog lagere finale. Het circuit wordt gevormd door zwart tapijt. Een belangrijk detail in verband met de keuze van de banden, die bij zo'n on dergrond van zacht materiaal moeten zijn, verzekert een ken ner. Witgeverfde planken geven de contouren van de racebaan aan en zorgen er tevens voor dat de wagentjes niet al te ver doorschieten als ze een bocht niet kunnen houden. Regelma tig ramt er een met hoge snel heid tegen het houtwerk, maar daar schijnen de karretjes wei nig last van te hebben. Even een zetje van een langs de baan ge posteerde helper en de race kan weer worden vervolgd. Uit Nederland, België, Duits land, Oostenrijk, Frankrijk, Zwitserland en zelfs de Verenig de Staten komen de deelnemers aan deze wedstrijd. Sommigen al met de nodige Europese en wereldtitels in de achterzak. Maar om nou te voorkomen dat zulke ervaren rotten alle prijzen in de wacht slepen, wordt in drie categorieën geracet: 'rook ies', 'sports' en pro s'. De eerste heeft nog weinig of geen wed strijdervaring, de laatste is een zo'n ervaren wedstrijdrijder dat hij bijna als een 'professional' kan worden beschouwd. Hij inderdaad, want er is geen vrouw te bekennen in de Lisse se veilinghal. Zeker niet onder de deelnemers. „Maar", aldus Ronald Baar van de organise rende club uit Heemstede, „daar komt de laatste tijd steeds meer verandering in. In Duits land is er zelfs al een aparte vrouwencompetitie en ook in Nederland zijn er steeds meer dames die voor deze enerveren de hobby kiezen. Vaak meisjes uit een gezin waarbij vader gek is op de sport. Pitspoezen? Haha, nee die hebben we in on ze sport niet. In Amerika wel trouwens. Natuurlijk daar weer wel. Daar worden kortgerokte vrouwen door de wedstrijdorga- WARMOND CAROLINE VAN OVERBEEKE De recherche van Sassenheim is niet erg opgeschoten met de speurtocht naar de daders van de bankoverval in Warmond, vorige week donderdagavond. De filmop names in de bank tijdens de overval zijn in elk geval mislukt: de recorder die de film had moeten registreren, ontbrak in het pand van de Rabobank aan de Herenweg. Volgens eenzegsman van de politie moet aan de filmopnamen niet veel waar de worden gehecht, ondanks het feit dat in Leiden eerdere bankovervallen juist zijn opgelost met behulp van een dergelijke film. ,,in dit geval is het niet zo erg, denken we. Want een schuin aan het plafond han gende camera kan niet zo veel registreren. En de daders hadden bivakmutsen op. Hooguit kom je iets te weten over de stem en de kleding van de daders." Vanavond hoort de politie enkele War- mondse getuigen die de overval van de Ra bobank aan de Herenweg, hebben zien ge beuren. „We hopen dan meer te weten te komen over de vluchtauto van de overval lers." De bankrovers zijn donderdagavond richting Sassenheim gevlucht, denkt de politie. Het rechercheteam sluit niet uit dat de daders van donderdagavond ook verant woordelijk zijn voor de beroving van de Warmondse Rdbobank vorig jaar septem ber. „Dat is een optie die we niet uitsluiten maar we pinnen ons er niet op vast." De politie heeft de bankovervallers die er vorig jaar ook met een geldbedrag vandoor gin gen, nooit in de kraag kunnen vatten. peiling' van de democraten zou tweederde van de Oegstgeeste naren veel voelen voor een volksraadpleging. Vraag In het referendum over het raadhuis wil D66 een antwoord op de volgende vraag: "Welke mogelijkheid kiest u?: de 'klas sieke' variant, een combinatie van het huidige raadhuis in het Wilhelminapark met de te renoveren jelgersmakliniek; of de 'moderne' variant, de bouw van een nieuw pand aan de Lange Voort/Lijtweg. Een onafhankelijke commis sie zou het refendum moeten voorbereiden. De raad zou op 4 februari een definitief besluit moet nemen over de vraagstel ling en een voorlichtingscam pagne, vindt D66. Na de volks raadpleging op 24 maart, zou de raad een definitief besluit moe ten nemen over de gemeentelij ke huisvesting. Volgens fractievoorzitter M. Poelmans heeft D66 nog meer pijlen op de boog, als de raad het referendumvoorstel donder dagavond afblaast. „We laten het er dan zeker niet bij zitten. We gaan dan waarschijnlijk zelf publieksenquêtes houden. Een eerder voorstel van D66 voor een referendum over de toekomst van zwembad Poel meer, ongeveer een jaar gele den, werd door de raad van de hand gewezen. BMW's, Alfa's, en Mercedesen in een schaal van 1 op 10 raceten giste ren de hele dag in Lisse. Papa stuurde, de kinderen kwamen in actie als de wagentjes uit de bocht vlogen. foto dick hocewoninc nisatie of de fabrikanten van de wagentjes ingehuurd. Om het allemaal nog echter te laten lij ken." Want dat is waar het volgens Baar om draait. Het feit dat het modelautoracen zoveel lijkt op het echte werk. maakt de sport zo aantrekkelijk. „Veel deelne mers hebben vroeger zelf in karts of sportwagens geracet. Maar omdat dat te duur of te tijdrovend wordt, stappen ze over op modelauto's. Andersom komt trouwens ook wel voor. Kijk, de basis van autosport is de techniek en de snelheid. Bei de vind je ook in de wagentjes op schaal terug. Hoe stel ik mijn wagen af om hem nog weer iets sneller te maken? En hoe kan ik hem zuiniger maken, zodat ik minder vaak naar de pit hoef om bij te tanken? Met dat soort vragen houdt de modelauto coureur zich bezig. Net echt, toch." Kinderachtig vindt de uit Haarlem afkomstige Baar zijn liefhebberij niet. „Kijk maar om je heen, het zijn bijna allemaal volwassen kerels hier. Hoewel de autootjes natuurlijk ook zo hun aantrekkingskracht op jon ge kinderen hebben. Maar het gaat te hard, denk ik, voor klei ne kinderen: op de rechte stuk ken wel 90 kilometer per uur. En zo'n wagen kost met radio- besturing erbij toch gauw rond de 800 gulden. Plus dat er veel gereisd moet worden als je aan wedstrijden wilt meedoen, (teen sport voor kinderen dus. Voor volwassen kinderen? lij zegt het." Hij is van plan nog een laatste brief aan de raad te schrijven, maar ziet het somber in. De ideeën v,an de gemeente Oegst geest staan haaks op die van de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO). J. de Soeten, voorzitter van VOO, denkt het zijne van het besluit van de gemeente om de Endegeesterstraatweg een nieuw aanzicht te geven. „Ik maak mij het meest druk om het gedeelte van de straat weg bij Endegeest. Als de klin kerbestrating inderdaad ver dwijnt en de weg geasfalteerd wordt, is dat fataal voor de bo men die langs beide zijden van de weg staan," zegt De Soeten. Hij vreest dat er binnenkort geen boom »meer langs de Endegeesterstraatweg staat. Om de weg te kunnen asfalteren moet er eerst diep gegraven worden. Dit zal de wortels van de bomen, die dicht op de weg staan, beschadigen. Bovendien laat asfalt geen vocht en lucht door, waardoor de grond ver dicht en bomen zullen sterven, denkt hij. De Endegeesterstraatweg is een historische weg en een van de weinige die nog in een enigszins oorspronkelijke staat verkeert. -De oude straatweg maakte vroeger deel uit van de route Den Haag-Haarlem. Naast het feit dat het asfalteren ten koste gaat van de bomen, vindt De Soeten de klinkers echt passen bij de weg. „De Ende geesterstraatweg heeft ook landschappelijke waarde. Het is een typisch oude allee en vormt een goede overgang tussen Endegeest en Rhijngeest. Straks wordt er acht ton uitgegeven om de laan van haar karakter te beroven." Slopen De Soeten zegt niets te begrij pen van het door de gemeente Oegstgeest gevoerde beleid. Hij wijst er op dat de onlangs geres taureerde villa Rhijngeest, met de daarbij behorende tuinen met bomen die al honderden jaren oud zijn, juist een Rijks monument is geworden. „En dan gaan ze hier de boel slopen. Maar wat je hier sloopt krijg je in geen honderd jaar terug", al- J. de Soeten, voorzitter van de Vereniging Oud Oegstgeest, op de Endegeesterstraatweg: „Straks wordt er acht ton uitgegeven om de laan van haar karakter te beroven." foto hielco kuipers dus De Soeten. De gemeente Oegstgeest wil de klinkerbestrating vervangen door asfalt omdat dat op ter mijn goedkoper is. De Soeten vind dat er motieven zijn die zwaarder zouden moeten we gen: „Ik vind dat we zuinig moeten zijn op de groen-ele- menten. Nederland is een over bevolkt land dat we leefbaar moeten houden. De bebouwing wordt almaar dichter en de pol ders moeten nu ook al verdwij nen." Het voorstel van de Vereni ging Oud Oegstgeest was om al leen het achterste gedeelte van de Endegeesterstraatweg te as falteren, vanaf de Dirck van Swietenlaan. Tevens heeft VOO voorgesteld de weg af te sluiten voor doorgaand verkeer en al leen toegankelijk te maken voor openbaar vervoer door het aan leggen van een bussluis. De vernieuwing van de En- dergeesterstraatweg gaat de Vereniging Oud Oegstgeest aan het hart. „Straks als alles klaar is, zijn er altijd mensen die zich verontwaardigd afvragen waar om de weg zo toegetakeld is. Helaas kan niet alles gebeuren wat de vereniging wil", aldus De Soeten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11