Denen blijven in EG Jeltsin verder in het defensief Bush krijgt te laat gelijk Buitenland Honger bedreigt 60 miljoen mensen Cairo kent geen pardon meer voor moslim-fundamentalisten Verkiezingen Zuid-Afrika wellicht eind volgend jaar ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Avwated Pre-* DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappel>|tc Persdient Belgen hebben biljet van 10.000 frank brussel» Belgen kunnen voortaan rekeningen betalen met biljet ten van 10.000 frank, een bedrag van omgerekend 550 gulden. Het nieuwe biljet werd gisteren in een eerste oplage van tien miljoen stuks in omloop gebracht. Het biljet is gelanceerd om het gebruik van briefjes van 5.000 frank te beperken. Hun aan deel in de geldomloop is 68 procent. De Belgische Nationale Bank komt binnenkort ook met briefjes van 2.000 frank. Vooral banken zitten daarom verlegen, omdat steeds meer klanten geld 'uit de muur' halen. Duitse politie vindt wapens neo-nazi's bonn» De Duitse politie heeft bij 60 invallen bij de donderdag verboden extreemrechtse partij Deutsche Alternative gaspistolen en nazi-propaganda in beslag genomen. De politie legde ook be slag op ledenlijsten, computers en munitie. Vier bankrekeningen van de DA werden bevroren. De DA was tot haar verbod een van de snelst groeiende neo-nazistische organisaties in Duitsland. Bergers pompen olie uit tanker Spanje la coruna Twintig specialisten van het Rotterdamse bergings bedrijf Smit-Tak en twee Spaanse bedrijven zijn gisteren begon nen met het overpompen van olie uit het achterschip van de Griekse tanker Aegean Sea, die voor de Spaanse kust bij La Coru na in tweeën is gebroken. Het wrak ligt ongeveer 150 meter uit de kust. Aan de wal wordt de olie opgevangen in tankauto's. China begint scheidingsschool peking Een Chinese rechtbank die steeds vaker met gebroken huwelijken werd geconfronteerd, heeft een school voor schei dende paren opgezet. De school in de provincie Shandong moet hen helpen als vrienden uit elkaar te gaan of zich te verzoenen. Sinds de oprichting zes maanden geleden zijn al 290 studenten in opleiding geweest. De resultaten zijn succesvol: 37 procent van de paren besloot getrouwd te blijven, terwijl 45 procent in harmonie uit elkaar ging, zo meldde het Volksdagblad gisteren. Communisten weer baas in Doesjanbe doesjanbe De voormalige communisten zijn weer de baas in de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe. Ze veroverden de stad deze week na hevige gevechten op hun democratisch-islamitische te genstanders. Volgens journalisten in het buuralnd Oezbekistan zijn gisteren vredesbesprekingen begonnen. In het door burger oorlog verscheurde Tadzjikistan zijn inmiddels 500.000 mensen ontheemd zijn geraakt. Onlusten in Yemen door hoge prijzen sana'A De politie van Sana'a, de hoofdstad van Yemen, heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag in de lucht ge schoten en traangas gebruikt om demonstranten te verspreiden die betoogden tegen hoge prijzen en de slechte economische toestand. Tenminste 12 mensen zijn omgekomen en 77 ver wond in demonstraties in heel Yemen. Jaarlijkse stoelendans Japans kabinet TOKYOHet Japanse kabinet in gisteren voltallig afgetreden. Niet omdat er sprake is van een crisis, maar omdat volgens de onge schreven regels van de LDP, Japans regeringspartij, eens in het jaar andere politici een kans op een ministerspost moeten krij gen. Enkele oude kabinetsleden keren na deze stoelendans weer terug, zoals minister Watanabe van buitenlandse zaken. Actieplan sluit voedselconferentie Rome af EG-leiders verdeeld over Macedonië i hans geleijnse correspondent Een eerste verzoenend gesprek tussen de Russische» president Jeltsin en parlementsvoorzitter Chasboelatov heeft gisteravond nog geen rust gebracht in de Russische politiek. Beide kemp hanen zullen elkaar, onder lei ding van opperrechter Valeri Zorkin, vandaag opnieuw ont moeten, elk bijgestaan door een delegatie van zeven medestan ders. Jeltsin liet journalisten na af loop van de ontmoeting weten, dat pas in het gesprek van van daag 'inhoudelijke zaken' aan de orde zullen komen. .Jeltsins woordvoerder Kostikov ver klaarde dat de president bereid is zijn geschil met het Volkscon gres bij te leggen. „Maar de pre sident heeft zijn gesprekspart ners ook gezegd dat hij niet be reid is een ander als premier voor te stellen dan Jegor Gai dar." Afgaande op deze verklaring en uitlatingen van afgevaardig den is Jeltsin gisteren in het de fensief gedwongen. Tijdens be raad met de verschillende frac ties gistermorgen zou Jeltsin zich al bereid hebben getoond om zijn naaste adviseur Boer- boelis te ontslaan. De oppositie is gebeten op Boerboelis, die men als de 'kwade genius' ziet achter Jeltsins radicale opstel- ling. johannesburg «ap/gpd Als alle partijen meewerken aan een hervatting van het vastgelo pen politieke overleg, dan zou den eind volgend jaar verkiezin gen in Zuid-Afrika kunnen wor den gehouden waaraan ook zwarten meedoen. Dat heeft minister Meyer van grondwet telijke ontwikkeling, de belang rijkste onderhandelaar met de zwarte oppositie, gisteren ge- zegd. President De Klerk stelde eer der een tijdschema voor waarbij LAGOS/ROME Rtr/ANP/GPD Zestig miljoen oosten en zuiden van Afrika worden met de hongerdood be dreigd door een voedselcrisis, die het gevolg is van politieke conflicten en in-effectieve ont wikkelingsstrategieën. Dat heeft Layashi Yaker, het hoofd van de Economische Commissie voor Afrika van de Verenigde Naties, gezegd op een conferentie in Ibadan in het zuiden van Nige ria. Onlusten en gebrekkige eco nomische planning hebben er toe geleid dat een aantal Afri kaanse staten niet in zijn eigen voedsel kan voorzien, aldus Ya ker. „Geen enkel zorgvuldig uit gewerkte ontwikkelingsstrate gie, hoe belangrijk ook, zal de produktie van voldoende voed sel garanderen als de landen van dit continent niet hun poli tieke conflicten oplossen." Die sombere voorspelling overschaduwd het resultaat van de conferentie over voedsel, honger en ondervoeding, die de afgelopen week in Rome plaats vond. Met de ondertekening van een Wereld Voedsel Verkla ring verplichtten 162 landen zich officieel honger en onder voeding uit te bannen. De con ferentie. die is georganiseerd door de/N-landbouw en voed- selorganisatie (FAO) en de We reldgezondheidsorganisatie (WHO), heeft zich een week lang gebogen over de vraag hoe het voedsel beter kan worden verdeeld. Dat nog steeds 780 miljoen mensen in ontwikkelingslanden niet of te weinig te eten hebben terwijl de wereld genoeg produ ceert, is onacceptabel, aldus de verklaring, die voedsel als een onvervreemdbaar recht van ie der mens definieert. De onder tekenaars beloven 'actieve sa menwerking tussen regeringen (multi- en bilateraal), ongebon den organisaties, de particuliere sector, gemeenschappen en in dividuen teneinde het schan daal van honger en alle vormen van ondervoeding te elimine- Het handvest mag schijnbaar vanzelfsprekende doelen bevat ten, het is in zijn soort baanbre kend. De 15-koppige Neder landse delegatie noemde de verklaring dan ook een 'zeer goed document'. De EG-leiders zullen waarschijnlijk vandaag, op de tweede dag van hun top in Edinburgh, een oplossing vin den voor de 'Deense kwestie'. Pre mier Lubbers zei gisteravond dat het 'doenbaar' is Denemarken voor de EG te behouden. Tijdens een lang en hard politiek gesprek heeft Kopenha gen van verschillende kanten te ver staan gekregen dat „we graag verder gaan met u, maar desnoods zonder u", zo zei Lubbers. edinburgh peter de vries m cees v n zweeden Juristen hebben gisteravond nog aan de tekst van het compromis geschaafd, terwijl de EG-regeringsleiders en het Franse staats hoofd met de Britse koningin aan tafel gin gen op het koninklijke jacht Brittannia. Denemarken krijgt feitelijk een aantal uit zonderingen op het Verdrag van Maas tricht, die onder het mom van 'aanvullende verklaringen' en een 'besluit' op papier worden gezet. Op basis daarvan wil de rege- ring-Schlüter in april of mei een tweede re ferendum over Maastricht uitschrijven in de hoop dan de bevolking tot een 'ja' te bewe gen. Schlüter heeft in Edinburgh uitdrukke lijk moeten beloven dat hij in eigen land het akkoord niet zal gaan verkopen als een ver andering van Maastricht. Vooral Duitsland De Britse premier John Major wacht in de poort van paleis Holyroodhouse in Edinburgh op zijn gasten van het Europese vasteland. FOTO Rtr drong daar op aan, om te voorkomen dat de aanvullingen een nieuwe ratificatie-pro cedure vereisen. Bonn is bang dat het Deense compromis zal leiden tot nieuwe ei sen van andere lidstaten. België weigerde mee te werken aan het instellen van een vliegverbod voor de Servi sche luchtmacht. Premier Lubbers had zich donderdag nog in ongezouten bewoordin gen over Joegoslavië uitgelaten. „Het kan me geen donder schelen wie het voortouw neemt", verklaarde Lubbers toen. Maar gis teren erkende de premier dat de Europese leiders het mogelijk zelfs niet eens worden over economische en humanitaire hulp aan Macedonië. Griekenland blokkeerde opnieuw de er kenning van deze voormalige Joegoslavi sche republiek. De Griekse premier Mitsot- akis werd onder grote druk gezet zijn Mace- donië-beleid te wijzigen. De Macedonische regering had zich voor de EG-top bereid verklaard de naam van de republiek te ver anderen in 'Macedonië (Skopje)', om dui delijk te maken dat zij geen aanspraak maakt op Grieks-Macedonië. Maar voor de Grieken was die concessie niet voldoende. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gaf gisteren toestemming voor het sturen van 700 'blauwhelmen' naar Macedonië, om te voorkomen dat het conflict in Bosnië overslaat naar deze republiek. De EG-top staat vandaag vrijwel geheel in het teken van bestrijding van de economi sche crisis en onderhandelingen over de begroting van de Gemeenschap tot 1999. Daarbij dreigt een harde confrontatie rond de Spaanse eis dat de financiële hulp aan de arme EG-lidstaten wordt verdubbeld. Een tweede concessie die Jelt sin zou hebben aangeboden, is intrekking van het referendum waarmee hij donderdag in het Congres dreigde. Het Congres zou dan bereid moeten zijn Gaidar nog een half jaar te ac cepteren als waarnemend pre mier. Bovendien zouden eerder aangenomen grondwetswijzi gingen die presidentiële be voegdheden overhevelen naar het parlement (zoals die van de benoeming van de ministers van binnen- en buitenlandse zaken, defensie en staatsveilig heid) pas over een half jaar mo gen ingaan. Na zijn gesprek met de frac tieleiders ging Jeltsin in conclaaf met opperrechter Zorkin van het Constitutionele Hof. Zorkin liet donderdag al weten dat Jeltsins referendum-initiatief te vergaat. Jeltsin wilde aanvankelijk in het geheel niet met Chasboela tov praten, maar gaf later toch aan deze door het Congres afge dwongen ontmoeting toe. De parlementsvoorzitter had Jeltsin gisteren in een interview nog een „autocraat" genoemd, „die zich beschouwt als door God gezonden om het land te red den". Na hun gesprek riepen Jeltsin en Chasboelatov het Russische volk op af te zien van demonstraties en de vrede te bewaren. Dat weerhield zo'n 7.000 Jeltsin-aanhangers er niet van te betogen. Vanaf een balkon gadegeslagen door een familie patrouilleert e grootste armenwijk van Cairo. DPA/AFP begin 1994 verkiezingen wor den gehouden voor een multi- raciale overgangsregering. De prominentste anatoom patholoog van Zuid-Afrika be schuldigt de politie er van hem in diskrediet te willen brengen. Dr. Jonathan Gluckman zorgde in juli voor grote opschudding met zijn beschuldingen dat in de afgelopen twee jaar 180 ge vangenen in politiecellen zijn vermoord. I lij onthulde gisteren dat in zijn kantoor zeer geavan ceerde afluisterapparatuur is gevonden. Doodvonnissen voor moslim fundamentalisten en een super razzia deze week in de wijk Im- baba van Cairo. De Egyptische regering heeft gebroken met de politiek van de afgelopen 20 jaar. De toenmalige president An war al Sadat sloot aan het begin van de jaren zeventig in stilte een bondgenootschap met de moslims om het marxisme te bestrijden. Maar de huidige president Hosni Mubarak kon digde enige tijd geleden een strategie aan van „uiterst hard optreden" tegen moslim-extre misten en lijkt daar nu uitvoe ring aan te gaan geven. De razzia, een van de grootste tegen moslim-fundamentalis ten in Egypte sinds jaren, begon maandagnacht. Zo'n 14.000 le den van speciale politie-eenhe- den waren actiefin Imbaba, een van de armste en met zijn bijna een miljoen inwoners ook een van de grootste wijken van Cai ro. Alle toegangswegen werden afgegrendeld door met pistolen en automatische wapens bewa pende eenheden, die werden gesteund door pantserwagens. Volgens de politie ging het er om de wijk, die al jaren een broeinest is van fundamentalis tische groepen zoals de Gama'at al-lslamiyya (Islami tische Groepering) geheel „uit te kammenEen operatie van zo'n omvang in een stad zoals Cairo is npg nooit eerder voor gekomen. F.r werden honderden personen opgepakt. Zo'n 80 ar restanten, zo meldde de politie, kwamen voor op de lijsten van washington hans de brulin correspondent Een spotprent in een Ameri kaanse krant toonde een dezer dagen de Clintons aan tafel, ter wijl Bill het volgende dankge bed uitspreekt: „Heer, dank U voor onze gezondheid, voor de ze maaltijd en dat de laatste economische cijfers pas na de verkiezingen bekend zijn ge worden." George Bush zal er niet om hebben gelachen. Het is ook wrang. Terwijl Clinton in de verkiezingscampagne keer op keer beweerde dat de VS door het wanbeleid van de Bush-re- gering economisch in de put waren geraakt, hield de presi dent tegen beter weten in, zo leek het vol dat het allemaal niet zo erg was. Bush' overtuigingskracht schoot te kort. De Amerikanen geloofden hem niet meer en ko zen voor Clinton. De cijfers lij ken Bush nu alsnog gelijk te ge ven. Te laat, en we zullen nooit weten wat er zou zijn gebeurd als zij al op 3 november bekend waren geweest. Maar Clinton heeft reden voor dankbaarheid. Ga maar na: de inflatie is la ger dan ooit, de werkloosheid is vorige maand met 250.000 ge daald, er is 3 procent meer ge produceerd, banken sluiten meer leningen en het aantal uit keringstrekkers is afgenomen. En die tendens lijkt zich te gaan doorzetten. Een leuke start voor een nieuwe president. Het neemt voor Clinton een beetje de druk weg om meteen op 20 januari, na zijn beëdiging, kostbare noodprogramma's af te kondigen. De werkgelegenheid blijft een zorgenkindje, maar als de eco nomie weer aantrekt, laat dan het bedrijfsleven daar zelf wat aan doen, zo luidt een veelge hoord advies. Door de gunstige economische ontwikkeling kan de nieuwe president zich beter concentreren op terugdringing van het enorme overheidste kort. Het pompen van miljarden in banenplannen zal dat tekort al leen maar doen stijgen. Boven dien veranderen zij maar weinig aan de structurele problemen van de Amerikaanse economie: te lage produktiviteit, te hoge arbeidskosten en een gebrek aan investeringen. Dat was ook de kern van Clintons campag- neretoriek. De betere economische ont wikkeling hoewel nog moet worden afgewacht of die blij vend is geeft Clinton de kans zich op die tekortkomingen te concentreren. Er zal een banen plan komen, maar het zal klei ner zijn dan tot nog toe werd verwacht. En Clinton zal eerder maatregelen tegen het tekort aankondigen. De economische groei en de mindere noodzaak om miljar den overheidsgeld in de econo mie te steken, geven Clinton wel meer armslag om de fiscale beloften uit de verkiezingscam pagne zoals belastingverlich ting voor de middengroepen in te lossen. Maar belastingver lichting zal ook het tekort weer verder opjagen. Bovendien erft hij van Bush de nasleep van een omvangrijke sanering van het Amerikaanse bank- en hypotheekwezen, die de federale overheid volgens pessimistische schattingen de komende jaren meer dan hon derd mniljard dollar zal gaan kosten. Die last zal Clinton ook zeker tot voorzichtigheid no pen. De keuze van zijn economi sche team senator Bentsen als minister van financiën, afge vaardigde Panetta als begro tingsdirecteur bewijst die koers. Beiden staan uit hun loopbaan in het Congres be kend als fervente voorstanders van een beleid gericht op een drastische terugdringing van het overheidstekort. En met de benoeming van Wall-Streetfinancier Robert Ru bin tot hoofd van zijn 'Nationa le Economische Raad' heeft Clinton ook de vrees bij de fi nanciële en ondememerswereld proberen weg te nemen dat hij toch de man van meer belastin gen en meer uitgaven is, zoals hij door Bush werd afgeschil derd. Maar al wekken deze benoe mingen vertrouwen, de twijfels zullen pas echt verdwijnen als Clinton eenmaal zijn economi sche kaarten op tafel legt. Tot nog toe heeft hij heel voorzich tig geopereerd en de nieuwe economische cijfers "weliswaar bemoedigend genoemd, maar geen reden om van koers te ver anderen. Maar wat Clintons ideeën zijn, zullen we pas in januari weten. Eerst wil hij van de des kundigen horen hoe zij de eco nomische ontwikkeling zien en wat zij van hun nieuwe presi dent verwachten. Daarom hou den de Democraten maandag en dinsdag in Clintons thuisstad Little Rock een 'Economische Topconferentie'. Zo'n 250 zakenmensen en economische deskundigen zul len daar twee dagen brainstor men met Clinton en zijn mede werkers over de problemen van de Amerikaanse economie. Veel concreets moet er niet van worden verwacht. Het risico bestaat dat de bijeenkomst ver zandt in oeverloze discussies tussen mensen die allemaal hèt economische recept denken te hebben, of alleen naar Little Rock komen om bij de nieuwe president hun hand op te hou den. Mobutu geeft ambtenaren leiding over Zaïre Kinshasa Rtrzoeningsconferentie tot premier is aangewezen. In Zaïre is de spanning sinds vorige week opgelo pen na Mobutu's dreigement dat hij Tshisekedi zou ontslaan. De premier heeft het bevel van de president genegeerd een bredere regering te vor men en daarin aanhangers van Mobutu op te nc men. Mobutu voert onder internationale druk een „democratisering" door, maar dwarsboomt Tshisekedi op alle n President Mobutu heeft de dagelijkse leiding van de regering van Zaïre gisteren in handen gelegd van hoge ambtenaren. Daarmee ontsloeg hij fei telijk de huidige premier, zijn politieke rivaal Etienne Tshisekedi. Mobutu's stap is een nieuwe fase in de machts strijd met Tshisekedi, die door een nationale ver gezochte leden van fundamen talistische groepen. Volgens de Egyptische pers werden boven dien wapens zoals dolken, mes sen en kettingen in beslag wer den genomen, evenals casette- bandjes met toespraken van re ligieuze leiders van extremisti sche groepen en tegen de rege ring gerichte pamfletten. De razzia komt nadat de afge lopen weken het verzet tegen de regering is toegenomen, vooral na de aardbeving van 12 okto ber waarbij vooral de allerarm sten in Cairo het zwaarste wer den getroffen. In een aantal moskeeën in Imbaba die als bolwerken gelden van de funda mentalistische Gama'a, zou de laatste weken regelmatig vanaf de kansel zijn opgeroepen tot een jihad (heilige oorlog) tegen de regering van Mubarak. HET SPECIALE WINTERNUMMER VAN DE HUMANIST GAAT HELEMAAL OVER: leventij pagina's over één van de prettigste ervaringen die een mens kan overkomen. Vol opwindende verhalen, columns, cartoons en foto's. Waarom veel vrouwen bang zijn voor hun lusten en mannen vaak denken het allemaal al te weten. Waarom praten over lust to belangrijk is in een relatie. Maar ook waarom te In Suriname to weinig woord* nodig hebben. Een rwoel winternummer waarin grenzen worden verkend, mogelijkheden afgetast, meningen gevormd. Met medewerking van oj. Susi Ortiach, Wllleke Be temer, Huub van der Lubbe (De Dijk), Astrid Roemer, Yvonne Kroonenberg, Marjan Berk en Midas Dekken. Bestel nu uw exemplaar. Maak f 8,45 over op giro 58 van Humanistische Pers te Utrecht o.v,v. 'Eindejaarv- spedal'. U krijgt het blad dan nog voor de Kerst thuisge stuurd. (Vanaf 29 december ook verkrijgbaar in de kiosk)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7