Koopwoningen fors duurder Heineken aast in Duitsland op 10 procent van de markt Binnenland Angst voor Griekse boycot laait weer op Fietskoeriers in Amsterdam Duitse banken lokken spaarder Oud-kamerlid De Ruiter leider paspoortproject PTT eist van NS snel vervoer kerstkaarten ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdier Machinist keek naar verkeerde sein utrecht» De treinbotsing in Eindhoven op 31 oktober is veroor zaakt doordat de machinist van de stoptrein naar een verkeerd sein keek. Het voor hem bestemde rode sein heeft hij het over het hoofd gezien. Die conclusie wordt getrokken in het onder zoek van de Nederlandse Spoorwegen naar het ongeval. De in tercity uit Maastricht reed op die dag met flinke snelheid tegen de stoptrein naar Deume. Dankzij snel handelen van de machi nist bleef het aantal gewonden beperkt. De man raakte bij het ongeval zelf ook gewond. Hij ligt nog in het ziekenhuis. Geen uitkering meer voor gevangenen den haag Gevangenen zullen tijdens hun verblijf in de cel niet langer kunnen profiteren van een werkloosheids-, ziektewet- of bijstandsuitkering. Met ingang van 1 januari zal het openbaar ministerie de uitkeringsinstantie op de hoogte stellen van het feit dat betrokken uitkeringsgerechtigde gevangen zit. De uitke ring wordt dan gestopt. De procureurs-generaal hebben hiertoe in overleg met de bewindslieden van Justitie en Sociale Zaken besloten. Tot nu toe blijken gevangenen vaak aan de uitkerings- te verzwijgen dat zij vastzaten. Vijftien jaar cel voor moord zwolle De rechtbank in Zwolle heeft een 32-jarige inwoner van Hengelo veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Hij stond terecht voor het medeplegen van de moord op een 29-jarige man uit Huizen. Tegen de verdachte was twintig jaar cel geëist. De Huizenaar werd in oktober vorig jaar door de Hengeloëren zijn mededaders om het leven gebracht, omdat hij ervan werd verdacht de politie te hebben ingelicht over het opzetten van een cocaïnelijn. Een overdosis heroïne en een plastic zak maak ten een eind aan het leven van de man. Diens lichaam werd in een sloot in Zeewolde achtergelaten. Oorlogsslachtoffers eisen onderzoek Tokyo» Japan moet 20 miljoen Amerikaanse dollars betalen voor een commissie die de rol van Japan in de Tweede Wereldoorlog gaat onderzoeken en de resultaten ook zal publiceren. Dat heb ben de Stichting Japanse Ereschulden (JES) en vijf andere slacht offer-organisaties gisteren in Tokyo geëist in een petitie die werd aangeboden aan de Japanse regering. De ondertekenaars ervan willen verder dat er een Japans tribunaal komt dat claims als die van JES gaat onderzoeken. JES eist namens 76.000 Nederlandse slachtoffers van de oorlog met Japan een schadevergoeding. In de petitie worden verder de verontschuldigingen voor de Japan se oorlogsmisdaden geëist van de Japanse keizer Akihito en de Japanse eerste minister. Prijzen in westen van het land 8,6 procent hoger den haag cees vellekoop De Griekse angst voor de EG-er- kenning van de voormalige Joe goslavische republiek Macedo nië dreigt zich opnieuw tegen Nederlandse produkten te ke ren. Nederlandse bedrijven krij gen volgens CDA-kamerlid Van der Linden bij export naar Grie kenland zelfs al contracten voorgelegd waarbij het oplaaien van de 'Macedonische kwestie' als ontbindende voorwaarde is opgenomen. De voormalige staatssecreta ris van buitenlandse zaken wei gert echter namen te noemen van bedrijven of zelfs van be drijfstakken die hebben te ma ken met deze nieuwe boycot dreiging. Bij de Griekse boy cotactie van begin dit jaar moest vooral de zuivelexport het ontgelden. Ook deze keer zijn het vooral exporteurs van kaas en andere zuivelprodukten die zich ongerust maken, aldus secretaris internationale zaken Hauwert van het ondernemers- verbond VNO. Overigens is bij zijn organisatie nog geen mel ding binnengekomen van ex portcontracten met ontbinden de voorwaarden, maar er zijn wel signalen dat het opnieuw gaat rommelen. Hij noemt het „uiterst bizar" als politieke meningsverschillen opnieuw ten koste van het Ne derlandse bedrijfsleven worden uilgevochten. Hij erkent dat Ne derland zich goed leent voor wraakacties. Het is een klein land en de export naar Grieken land is ruwweg vier maal zo groot als de import uit dat land. Geruchten dat een groot Grieks zuivelconcern de politieke op winding achter de schermen maar al te graag ondersteunde om de succesvolle concurrentie uit Nederland een slag toe te brengen, zijn nooit geheel ont zenuwd. Meer dan een miljoen Grie ken gingen deze week in Athene de straat op om te demonstre ren tegen de erkenning van Ma cedonië door de EG-landen. Hoewel de Griekse regering de deelname aan de massale beto ging wel heel aantrekkelijk maakte door scholieren en ambtenaren enkele uren vrij te geven, zit de dreigende erken ning veel Grieken oprecht hoog. Weliswaar voerden de betogers geen speciale leuzen tegen Ne derland mee, maar het populai re radio-station Sky, dat de vori ge boycot uitlokte, ging weer twee uur lang tekeer tegen Ne derland en vooral tegen minis ter Van den Broek. Die werd op nieuw voorgesteld als de kwade genius die de andere EG-landen blijft aanzetten om de afge scheiden Joegoslavische repu bliek te erkennen onder de naam Macedonië. De Grieken blijven menen dat de naam Ma cedonië voorbehouden moet blijven aan de provincie in het noorden van hun land. Hoewel de regering in Skopje verklaart geen aanspraken te maken op Grieks grondgebied, is dat de Grieken niet voldoende. Sinds het uiteenvallen van Joegoslavië vóelen de Grieken zich steeds minder op hun gemaak met hun buren. den haag» gpd Pieter Arie de Ruiter (53) is gis teren door staatssecretaris De Graaff-Nauta benoemd tot pro jectleider reisdocumenten. Hij moet proberen om Nederland aan een nieuw, fraudebestendig paspoort te helpen. De PvdA'er is daarmee terug in politiek-Den Haag, de plek die hij in 1984 verliet om direc teur economische zaken van de gemeente Rotterdam te wor den. Op Binnenlandse Zaken zelf voelde niemand zich geroe pen om de klus te klaren. Er rust immers geen zegen op het pas poortproject. Er wordt al jaren aan gewerkt zonder veel resul taat. Het heeft twee bewindslie den (Van Eekelen en Van der Linden) de kop gekost en een parlementaire enquête opgele verd. Formeel houdt Binnenlandse Zaken zich nu vanaf 1 oktober 1991 met 'het project' bezig. Eerste projectleider werd het De huizenprijzen blijven stijgen. Volgens cijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) blijkt dat dit najaar woningen voor gemiddeld 196.500 gulden van eigenaar verwisselden. Een jaar geleden was dat nog 181.900 gulden. In het westen ligt de gemiddelde ver koopprijs op dit moment op 202.000 gulden, wat neer komt op 8,6 procent en in het midden en het zuiden van het land zelfs op 225.000 gulden (9,2 procent). nieuwegein jan peter versteege Volgens NVM-woordvoerder Stoffer is de stijging het gevolg van een krap aanbod en een Bisschop Ernst ontslaat homoseksuele pastor Breda breda» gpd Bisschop Ernst van Breda heeft pastoraal werker Beuger van de Petrus en Paulus-parochie in Breda per 1 december ontsla gen wegens zijn homoseksuele geaardheid. Beuger woont sa men met een vriend en heeft dit bij zijn sollicitatiegesprek met de bisschop verzwegen. De parochianen weten offi cieel nog van niets. Beuger kreeg zijn pastorale opdracht om in deze parochie te gaan werken op 17 augustus van dit jaar. Het feit dat hij samenwoont met een vriend werd kort daar op bekend. Een officiële intro ductie tijdens de diensten ten overstaan van de parochianen werd om die reden afgelast. De voorzitter van de Vereni ging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het bisdom Breda, pastor Van Kasteren uil Elten- Leur, zegt niet van het ontslag van Beuger op de hoogte te zijn gesteld. Ook Beuger zelf heeft zich niet tot de VPW gewend. Vol gens perschef Willems willen het bisdom en andere betrokke nen de zaak zo veel mogelijk binnenskamers houden. stijgende vraag door de gedaal de hypotheekrente. Aan de aan bodkant zijn er veel te weinig wat duurdere huizen. Vooral tussen de 225.000 en 275.000 gulden is de schaarste groot, waardoor de prijs wordt opge dreven. Anderzijds is er meer belang stelling voor koophuizen omdat de rente sinds begin dit jaar met bijna een procent is gedaald tot tussen de acht en negen pro cent. Verder, zo stelt Stoffer, overwegen steeds meer huur ders de overstap naar een koop woning met de huurverhogin gen van minimaal 5,5 procent volgend jaar in het vooruitzicht. De grotere vraag leidt vervol gens weer tot prijsopdrijving. Overigens zijn er grote ver schillen in de prijsontwikkeling per regio. In het noorden en oosten van het land, waar de prijzen toch al een stuk lager liggen dan in de Randstad, ste gen de prijzen in een jaar tijd slechts met respectievelijk 5,4 en 4,6 procent. De door- sneeprijs voor een koopwoning in noordelijke provincies als Groningen en Friesland be droeg in genoemde periode 155 mille tegen 183 mille in het oos ten van het land. Het midden, westen en zui den van het land zijn traditio neel de duurdere regio's. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen 1000 noord oost midden west zuid Ned.tot. aug.'91 t/m okt'91 147 ƒ175 ƒ206 ƒ186 ƒ185 ƒ181,9 aug.'92 t/m okt'92 ƒ155 ƒ183 ƒ225 202 202 ƒ196,5 'Verkapte aanzetten tot belastingontduiking' doetinchem gpd Duitse banken in de grensstreek proberen in toe nemende mate Nederlandse spaarders te lokken. De hoge rente, het feit dat geen belasting hoeft te worden betaald op de rente (bronbelasting) en het nog steeds geldende bankgeheim van onze oosterburen maken het voor Nederlanders aan trekkelijk hun geld over de grens te beleggen. Zowel de belastingdienst in Doetinchem als banken in Oost-Gelderland wijzen er echter op dat sparen in Duitsland alleen voordeel biedt aan lieden die 'vergeten' de Duitse rente op te nemen in hun aangifte inkomstenbelasting. De adverten ties van bijvoorbeeld de Volksbank Bocholt in re gionale dagbladen in het grensgebied, waarin wordt herinnerd aan het Duitse bankgeheim, worden dan ook gezien als 'verkapte aanzetten tot belastingontduiking'. In de advertentie van de Volksbank Bocholt roept de bank Nederlanders op gebruik te maken van de voordelen van geldbelegging in Duitsland. Het is aantrekkelijk om over de grens te sparen, zo houden de banken de Nederlandsers voor, door het gegarandeerde bankgeheim. Ook andere Duitse banken proberen in Nederland nieuwe spaarders te werven. Directeur D.W. Moojen van de Verenigde Spaarbanken in Doetinchem denkt dat de in spanningen van de Duitse banken weinig effect zullen resulteren. „Er zijn in Nederland allerlei vrijstellingen waardoor het mogelijk is om de ren te over bedragen tot zo'n 75 tot tachtig mille be lastingvrij te ontvangen. Dan loont het niet de moeite om naar Duitsland te gaan". Volgens Moojen heeft het sparen in Duitsland alleen nut wanneer de verkregen rente niet wordt opgegeven bij de belastingdienst. „Met adverten ties als die van de Volksbank Bocholt wordt indi rect opgeroepen tot belastingontduiking. Voor mensen die netjes volgens de regels sparen, heeft sparen in Duitsland nauwelijks zin". den haag» gpd hoofd van de afdeling fiscale en bestuurlijke zaken binnen de directie bestuurlijke en finan ciële organisatie, Kruimel. Hij hield het op 23 september ech ter voor gezien. Hoewel een di rect verband wordt ontkend, is het wel opmerkelijk dat aan het einde van het tijdperk-Kruimel de verhalen over het slechte management van het project in politiek-Den Haag de kop op staken. Het was bovendien de periode dat de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten duide lijk maakte met ingang van 1993 met een eigen identiteits kaart te komen. Schiedammer De Ruiter was aan het begin van de tachtiger jaren plaatsvervangend direc teur-generaal regionale econo mische politiek op Economi sche Zaken. Daarvoor hield hij zich tussen 1971 en 1976 als PvdA-kamerlid enkele jaren be zig met Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken. PTT Post belegde er onlangs zelfs een speciale bijeenkomst voor met de procesmanagers bij de Nederlandse Spoorwegen: het vervoer van de miljoenen kerstkaarten per posttrein moet ook dit jaar weer vlekkeloos ver lopen. En vooral tijdig. De ver gadering was niet voor niets ge organiseerd, want de afgelopen maanden was het droevig ge steld met de punctualiteit van de posttreinen. Tijd kost geld, maar in dit ge val wel heel erg veel. Elk uur dat de posttrein te laat is, kost de PTT een half miljoen gulden aan loonkosten, meldt het NS- blad Koppeling. Van de PTT is hierover geen bevestiging te krijgen. Een woordvoerder zegt er „geen zin in te hebben klach ten over de NS via de media door te spelen. Daarvoor heb- TNO bekijkt vangrails van kunststof Over vijf jaar verschijnen moge lijk kunststof vangrails op proef- vakken langs de Europese auto wegen. Vangrails van kunststof zijn technisch mogelijk, maar het is nog de vraag of ze goed koper zijn dan stalen vangrail. Het kostenaspect is daarom het belangrijkste onderdeel van een TNO-onderzoek naar de kunst stof vangrails. Een stalen vangrail, kosten 150 gulden per meter, heeft een levensduur van tien tot twintig jaar en is verzinkt om roesten tegen te gaan. Dat veroorzaakt echter zinkverontreiniging in de bodem. Een vangrail van glas- vezelversterkte kunststof heeft dat nadeel niet en gaat langer mee, is de verwachting van TNO. Bovendien biedt kunststof andere voordelen. De zicht baarheid is beter door de toe passing van een lichte kleur kunststof. Ook denkt TNO dat kunststof vangrails zodanig kunnen worden gemaakt dat in stallatie gemakkelijker en snel ler en dus goedkoper kan ge schieden. De markt voor vang rails is groot, meldt TNO. Jaar lijks moet in Europa 3.500 kilo meter stalen vangrail worden vervangen. Bovendien komen er nog steeds autowegen bij en verschijnt de botsbeschermer ook meer en meer langs secun daire wegen. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/ VERHUUR Amsterdam Amsterdam Is weer een koeriersdienst rijker. Deze keer geen ronkende motoren en piepende panden, maar slechts het geruis van de fietsketting van een ultramoderne driewielige ligfiets met elektronisch beveiligde bagagecontainer. De fietskoeriersdienst is het jongste geestes kind van de voormalige provo Luud Schimmelpenninck. foto anp arthur bastiaanse ben we veel te goede contacten met de Spoorwegen". Directeur Exploitatie Schou ten van de NS heeft zijn mede werkers op het hart gedrukt zich net zo hard in te spannen als vorig jaar toen het aantal vertra gingen in het postvervoer met meer dan de helft afnam. In elk geval houdt deze maand een extra man op de hoofdverkeers leiding de posttreinen in de ga ten. Op tijd of te laat, elke post trein meldt hij aan het trans port-coördinatiecentrum van PTT Post in Utrecht. Extra posttreinen door de week of versterking van de be staande posttreinen is overigens uit den boze: dat zou meer ver traging in de hand werken. Wel rijden vandaag en volgende week zaterdag extra treinen met kerstpost tussen de expeditie knooppunten van de PTT. In Zoeterwoude 90.000 blikjes bier per uur zoeterwoude ERIC JAN WETERINGS Heineken heeft gistermiddag in haar vestiging in Zoeter woude een nieuwe produk- tielijn voor bierblikjes in ge bruik genomen. Deze 'bus- senlijn' heeft een capaciteit van 90.000 blikjes bier per De produktielijn wordt door vijf ploegen van vijf werknemers 24 uur per dag in bedrijf gehouden. De ope ning werd verricht door H.F.M. Coubergh, lid van de raad van bestuur. Heineken voert sinds enige tijd een efficiëntie-operatie uit, die de produktiekosten moet drukken. De ingebruik name van de nieuwe pro duktielijn betekent dat min der personeel nodig is, maar dit zal niet tot gedwongen ontslagen leiden. Coubergh zei dat het marktaandeel van Heineken 'weer omhoog kruipt', maar cijfers wilde hij niet verstrek ken. In de loop van dit jaar heeft Heineken in haar Ne derlandse vestigingen (in Zoeterwoude, Amsterdam en Den Bosch) 120 miljoen gul den geïnvesteerd. Binnen 8 jaar 250.000 hectoliter omzet amsterdam anp Maastricht» Het is banketbakker Theo Coeneg- racht uit Maastricht al jaren een doom in het oog dat de eerste chocoladeletters in september in de winkel liggen, de kerstkransen al in november ver krijgbaar zijn en de paaseieren eind februari in de winkel liggen. Hij heeft daarom besloten om de laatste twee feesten maar symbolisch samen te voegen met het kerst-ei. foto anp paul meuaart Heineken mikt in Duitsland op de vlotte twinti ger, die kwaliteit prefereert boven prijs en is be gaan met het milieu, de natuur en zijn gezond heid. Volgens ir. K. Vuursteen van de raad van be stuur van Heineken is dat de voornaamste doel groep waarop de Nederlandse brouwer zich de komende jaren gaat richten. Heineken begeeft zich met ingang van volgend jaar voor het eerst op de Duitse biermarkt en pre senteerde zich deze week aan de Duitse pers. De markt in de Bondsrepubliek was voor het Neder landse concern lange tijd verboden terrein. De grenzen waren gesloten in verband met het uit de Middeleeuwen stammende 'Reinheitsgebot', dat strenge eisen stelt aan de samenstelling van het bier. Na lang touwtrekken heeft de Europese Ge meenschap een einde gemaakt aan deze concur- rentiebepaling. Duitsland heeft ruim dertienhonderd voorna melijk kleine, regionale bierbrouwerijen. Daar door aarzelen grote buitenlandse concerns lang om iets in Duitsland te beginnen. Heineken heelt de stap aangedurfd in de vorm van het opzetten van een dochteronderneming. Voorlopig mikt de Nederlandse brouwer in 1993 op een omzet van 50.000 hectoliter. Binnen vijf a acht jaar moet de ze hoeveelheid zijn gegroeid tol 250.000 hectoli ter, wat neerkomt op tien procent van de markt. Heineken streeft in Duitsland naar een exclu sief imago. In Nederland gaat Heineken door voor gewoon pils, in Duitsland wil het concern zichzelf profileren als zogenoemd premiumpils, het betere pilsener. Want in de markt voor ge woon pils zit in Duitsland maar weinig groei. De Duitsers drinken jaarlijks 142 liter pils per hoofd van de bevolking en dat wordt vermoedelijk niet veel meer. Heineken zoekt het vooral in premium en spe ciale biersoorten. Fleineken Deutschland moet het daarbij opnemen tegen concurrenten als Carlsberg en Tuborg uit Denemarken en het Mexicaanse Corona. Ook zet Heineken zichzelf een stuk duurder in de markt dan in Nederland. Volgens exportdirecteur Kees Brandt komt de prijs van Heineken-bier zo'n tien vijftien pro cent boven die van Duitse premium-merken uit De prijs van een kratje met 24 pijpjes komt daar mee op 28 29 mark, terwijl een „tapje" zo rond de 4,50 mark gaat kosten. Overigens is Heineken niet de eerste Neder landse bierbrouwer die zich op de Duitse markt begeeft. Grolsch sloeg eind 1990 een grote slag met de overneming van het familiebedrijf Wickü- ler Gruppe. Daardoor steeg de omzet van Grolsch in êen klap met 300 miljoen tot ruim 700 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5