Amerikanen winkelen op grote voet Vrouw als Goudzoeker ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 ZATERDAGS Megawinkelcentrum 'loopt als een trein' Overdekt en verwarmd winke- ««vmonpphi De splinternieuwe 'Mali' (het Amerikaanse woord voor een overdekt winkelcentrum) in Minneapolis is sinds augustus van dit jaar ge- opènd en loopt als een trein, zegt de directie. Terwijl de gemiddelde Malivaak een enor me schuur bezoekers nog maar vier uur maand weet te boeien (tegen 12 uur tien r eerder) heeft de Mall of America zijn prognoses verhoogd: in plaats van 'maar' 40 miljoen klanten verwacht manager Maureen Hooley er in 1996 zo'n 52 miljoen per jaar. komen die mensen zelfs toeris ten die een dagtochtje ondernemen op af? Naar een place for fun in your life, zegt de Mall. Winkelen moet leuk zijn, de consument wil een hele dag amusement. Niet gehinderd door jengelend kroost want dat kan met een paar tientjes in het pretpark kan worden ge dropt. De Amerikanen stampten voor 625 miljoen dollar in drieënhalf jaar dit winkel- en pret- centrum uit de grond. En het moet nog gro ten er komt een waterwereld met een aquari um van vijf miljoen liter bij voor 'een onder- watertoer van de Mississippi tot de Golf van Mexico'. De verwachte horden toeristen kun nen een extra hotel met 1000 kamers tege- pretpark in huis. De Mali ligt in Bloomington, een van de door snelwegen gedomineerde, levenloze buiten wijken van Minneapolis. Van buiten is het een soort bunker, vari binnen is alles gedaan om die indruk te voorkomen: vijftien meter hoge palmbomen, 400 andere bomen en meer dan 41.000 struiken en planten. Ze heb ben er zelfs de eekhoorntjes in losgelaten. Meer dan 350 winkels, waarvan vier waren huizen ter grootte van De Bijenkorf, 14 bio scopen en meer dan 30 restaurants staan de consument ter beschikking. De kinderen kunnen zich amuseren in 23 kermisattracties (waaronder een wildwaterbaan, 800 meter achtbaan, zweefmolen), een soort Legoland (met dinosaurussen van zes meter hoog), len begint al een beetje gewoon te worden. Bij voorbeeld in Pla za in Rotterdam, Magnus Plaza in Amsterdam, Hoog Catharij- ne in Utrecht kan de verwende consument zich in deze weelde verheugen. Maar 'The Mall of America'in de Amerikaanse stad Minneapolis verslaat de concurrentie met gemak: dit overdekte winkelcentrum van 378.000 vierkante meteren vier verdiepingen heeft zelfs een ballontripjes, een kabelbaan en een kindvriendelijk park in de stijl van striphond Snoopy. Opvallend Volgens Maureen Hooley, een van de managers van de Mali, trekt het centrum op hoogtij dagen 250.000 bezoekers. De Mall is sinds 11 augustus/ open en telde in de i twee maanden bijna miljoen bezoekers. De ge-- middelde bezoeker geeft 80 tot 145 dollar uit, wat een jaaromzet van meer dan zes miljard dollar moet opleveren. De Mali blinkt uit in veel brandschoon en kraakhelder. Het winkelas sortiment kent een groot aantal variaties en specialiteiten. Er is bij voorbeeld de winkel Bare Bone waar het publiek stond te dringen rond de collectie plastic skeletten en sche dels: voor op het bureau, aan de muur, op de kast, in de glazen kast. En het wordt echt ver kocht: in een buitenwijk zagen we een mans hoog skelet aan de dakgoot hangen. De sche dels zijn verkrijgbaar in alle soorten, kleuren en maten. Eventueel te completeren met een T-shirt, bedrukt met een patroon van botten. Wie uitgekeken is op zijn driedimensionale schedel kan terecht in Hologram Land, de winkel die alles met hologrammen verkoopt: stropdassen, scheepjes in flessen, spelletjes, boekenleggers, klokken, hebbedingen en de coratiestukken. Dit is waarschijnlijk de enige winkel in The Mali waar een slecht lijkend holografisch portret van Marilyn Monroe voor op het dressoirverkrijgbaar is. Sports Bar Is The Mali qua winkelcentrum de overtref fende trap, 'America's Original Sports Bar' op de vierde verdieping slaat het gemiddelde sportcafé met gemak. Niet zo maar wat sportattributen en een paar tv's, maar continu sport op twee me- gaschermen en een groot aantal tv's De rest van de uitspanning staat eveneens in het teken van sport: het personeel is als scheidsrech ter uitgedost, een aantal zit plaatsen bevindt zich op tribu nes en de dansvloer is een boksring, (dank zij camera en monitor kan men zichzelf zien dansen). De jeugd kan zich uitleven op poolbiljarts en dartborden. In dit sportcafé kan de klandizie ook basket ballen (met z'n tweeën in een kooi) of op een soort kermisattractie de vrije worp oefenen. Net-echt-golfen is ook mo gelijk, in een kooi, levensgroot diascherin Hl en daaraan gekoppelde computer. Wie het te sportief vindt kan zich ook uitleven in een high- tech-vi- deospel met virtual reality (een videospel waar je echt in zit, v per persoon per vijf minuten). Om ook op andere fronten de concurrentie de loef af te steken sleutelt de Mali driftig aan zijn imago. De directie gaat er onder meer prat op dat het winkelcentrum ontzettend milieuvriendelijk is. Ondanks het feit dat de verwarming in het complex voortdurend tot kamertemperatuur wordt opgestookt. Hergebruik De Mali doelt dan ook niet op broeikaseffect en energieverkwisting, maar op het herge bruik van jaarlijks 6000 ton afval. Bij de bouw van het centrum is ook aan het milieu ge dacht, zo luidt het op gerecycled papier. De wandpanelen en plafondplaten zijn van her gebruikt papier en pvc gemaakt, het isolatie materiaal van gebruikt plastic bestek en rek jes, de rubber vloer van gebruikte autoban den, de keramische vloer- en muurtegels van hergebruikt glas, de zitjes van hergebruikt plastic en het tapijt is geweven uit de restan ten van 528 miljoen pet-flessen. De Mail is gebouwd op de plaats van het voormalige Metropolitan Stadion, waar the Minnesota Twins (honkbal) en Vikings (Ame rican football) speelden. De zaak is in beheer bij Meivin Simon Associates, die in totaal 140 megacentra in de portefeuille heeft. Vol gens de uitbaters is The Mall of America de grootste van de Verenigde Staten. Slechts in Canada winkelt men op nog grotere voet: de allergrootste Mali (ook van MS&A) staat in Edmonton. Simon en consorten mikken met hun mails op kapitaalkrachtig publiek, dat in Minnesota (gemiddeld gezinsinkomen 30.772 dollar per jaar) ruim voor handen is. Jan-met-de-pet ziet men binnen dan ook niet. De minder welgestelden treft men evenmin aan op de chique privéfeestjes waarvoor rijke particulieren of bedrijven het centrum kun nen afhuren. Het hele, 28.000 vierkante me ter metende Snoopy-pretpark wordt daar voor ontruimd en afgesloten. Wat dat kost, zo'n feestje? Dat willen ze bij de Mali niet zeggen. „Reken maar op enkele tienduizen den dollars", schat een van onze Amerikaan se reisgenoten. N K W Een tijdje geleden ontving ik een brief waarin de volgende passage voorkomt: „Steeds als we ruzie hebben gehad, gaat ze aan de telefoon hangen om zich bij haar vriendin of haar moeder over mij te beklagen. Maar als we samen een leuke dag hebben gehad, zegt ze niet „je moet me even excuseren, ik wil die twee even bellen om te zeg gen hoe fijn we het samen hebben. e briefschrijver, een 32-jarige man, voegt er vervolgens toe dat dit hem tegenhoudt om zijn partner te vertellen wat er precies in hem omgaat: hij is bang dat ze over zijn gevoelens bij anderen uit de school gaat klappen. Is dat een rotexcuus van hem of zit er werkelijk wat in? Waarschijnlijk is het allebei waar. Veel mannen hebben moeite om bepaalde kwetsbare gevoelens direct te uiten. Maar veel vrou wen maken het die mannen ook niet echt gemakkelijk om dat te doen. Terwijl vrouwen meestal wel beweren graag te willen dat hun mannen hun gevoelens be ter uiten. Het probleem begint meestal al op het moment van de partner keuze zelf. De fameuze psycho therapeut Carl Rogers gaf een groep jonge vrouwen ooit het volgende advies: 'de beste me thode een man er toe te brengen om zijn gevoelens te uiten is een man uitte kiezen die dat al uit zichzelf doet en mannen uit de weg te gaan die dat niet doen'. Maar, hoewel de meeste vrou wen het uiten van gevoelens be langrijk vinden, kiezen ze hun partner toch eerder pp andere gronden en vooral op grond van zekerheid. Het wemelt nog altijd van de vrouwen die ih een relatie stappen met een man die de grootst mogelijke moeite heeft om gewoon te zeggen: „ik hou van jou". Voorlopig is het voor hen vaak voldoende het gevoel te hebben dat ze van hem op aan kunnen, dat ze zeker van hem kunnen zijn. In stilte klampen zè zich vast aan de hoop dat ze hem in de loop van de relatie ook wel uit zijn gevoelshol zullen weten te lokken. Mooi niet dus vaak. Wie een man kiest op andere gronden danemotionele vaar digheid en intimiteit, neemt het risico vroeg of laat te moeten concluderen dat hij daarvoor de spullen gewoon niet in huis heeft. Veel vrouwen gedragen zich in dat opzicht als goudzoekers. Ze menen dat ze ooit ergens in het prille begin een glimp van een emotionele goudader bij hem hebben opgevangen. Ge zien de zekerheid dat ze bij hem poot aan de grond kunnen krij gen, is die vage glimp voor hen voorlopig genoeg om de tent bij hem op te slaan. Maar naarmate zij zelf en de relatie ouder wor den en emotionele intimiteit be langrijker wordt dan zekerheid, beginnert ze steeds koortsachti ger naar die ader te zoeken, ja renlang vaak. Als ze die niet vin den, gewoon omdat die er niet is, dan is het wel zijn schuld. Maar de vraag is natuurlijk: mag je ie mand verwijten dat hij niet heeft wat hij nooit gehad heeft? De harde werkelijkheid is dat hief sprake is van een partrierkeuzë- probleem, waarvoor in feite maar twee, even weinig elegante, op lossingen bestaan: compromis of kappen. Maar minstens even vaak is die goudader er wel, al leen weet de vrouw 'm niet te vinden of, als ze 'm vindt, niet te ontginnen. Overigens, je kunt de vraag stellen of het eigenlijk wel de ver antwoordelijkheid van de vrouw is om haar partner emotioneel te ontwikkelen. Dat is het natuurlijk ook niet zonder meer. Alleen en dat geldt zowel voor vrouw als man - als je iets van je partner wilt, is het wel zo handig om goed duidelijk te maken wat het precies is dat je wilt. En behalve duidelijk maken wat je wilt, is het vaak ook nodig de ander te hel pen een weg daarheen te vinden. Tegen iemand zeggen „dit is wat ik van je wil en je zoekt verder zelf maar uit hoe je dat doet", werkt natuurlijk niet als het gaat om iets dat die ander gewoon nog moet leren. Veel vrouwen ei sen van hun partner in emotio neel opzicht dat hij iets kan dat hij nog nooit geleerd heeft. En als hij het dan gaat proberen en hij struikelt of hij zegt iets dat in haar ogen goed fout is, krijgt hij vaak flink zijn trekken thuis. (Ik hoor veel vrouwen nu al spot tend denken: „Och arme..."). Ik zag een keer een echtpaar waar van de vrouw de klacht uitte: „Ik zou toch zo graag weien wat er in hem omgaat, maai hij zegt er nooit wat over." Toen ik hem vervolgens vroeg wat er op dit moment ten opzichte van haar in hem omging, bekende hij na veel aarzeling: „Nou, vaak vraag ik me af of ik eigenlijk wel in de goede relatie zit." Binnen een paar minuten was mijn spreek kamer te klein. Wat over tafel kwam, varieerde van 'en dat krijg ik nou dus opeens zo maar te ho ren!' tot 'je hebt me al die tijd mooi zitten te belazeren, gewoon gedaan alsof.'. Het kostte me een hele tijd om haar duidelijk te ma ken dat nu hij eindelijk eens ge daan had wat ze wildevertel len wat er in hem omging—en zijn beloning was dat hij ontzet tend op zijn donder kreeg. Hij zat inmiddels op de toer van 'dat had ik natuurlijk nooit moeten zeggen, ik had gewoon mijn mond moeten hóuden' en dat deed hij ook. Dezelfde vrouw vertelde na afloop van het be wuste gesprek tegen een vriendin dat haar man zich in de therapie werkelijk als een kind had gedra gen. Die omschrijving kwam hem via via ter ore en leidde er toe dat hij zich een aantal vol gende gesprekken als een oester zo gesloten hield. Wat de vrouw hier deed is een fout en een ernstige die helaas vaak door vrouwen wordt gemaakt: ze ver tellen tegen een vriendin nega tieve dingen over hun partner die ze niet tegen hem zelf (durven) zeggen. In zekere zin is het een vorm vah ontrouw, émótiÖri'ele ontrouw; en je kunt nog lang dis cussiëren over de vraag welke ontrouw erger is: emotionele of seksuele. Ik moet overigens toe geven dat veel mannen über haupt niet willen veranderen in emotioneel opzicht. Ze willen ge woon dat hun vrouw ophoudt met daarover te zeuren. De re den daarvoor is niet alleen maar laksheid, onwil of angst. Wij be oordelen mannen die zich emo tioneel kwetsbaar of open opstel len dikwijls heel anders dan vrouwen die dat doen. Als we toevallig in eeri restaurant een vróüw tegen een andere vrouw horen zeggen dat ze met haar manzo moeilijk emotioneel con tact kan krijgen, dan oordelen we al gauw negatief over die man ën vinden het eigenlijk goed voor, haar dat ze een vriendin heeft waarmee ze er over kan praten. Maar als we een man tegen een andere man hetzélfde over zijn vróuw horen zeggen ('Mijn vrouw begrijpt me niet'), dan zéggen we niet snel 'Goh wat fijn dat hij een vriend heeft om daar ovefc të praten'. In plaats daarvan vragen we ons eerder af waarom hij het biet rechtstreeks zijn vrouw zegt en of'hij soms al be zig is zijn handen vrij te maken i andere relatie. Kortom: vrouwen moeten be grijpen dat als ze belangrijke ge voelens en gedachten over hun partner met een vriendin in plaats van die partner bespreken, ze nog altijd op de Verkeerde plaats naar het goud aan het gra ven zijn. En mannén moeten be grijpen dat het een positief teken is als hun vrouw bij hen emotio neel aan het spitten is. Zoals Nathaniel Branden, schrijver van De Psychologie vah de Romanti sche Liefde zo treffend opmerkte: „Een verliefde vrpuWzal voor een man bijna alles doen, behal ve de wens opgeven hem te ver beteren." RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 36