'Boeven van Varès, jullie einde is nabij' 1 iP* K,l JB ■WïV'^. Ieder een vierkante millimeter beleid Feiten &Meningen H'sc Lega Nord hoopt op zege ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 Varès, Repubblica del Nord'. Het lijdt geen twijfel, hier zijn we in het land van de Lega. Alle naamborden zijn 'aangepast' door de aanhangers van Umberto Bossi, die hier dertien jaar geleden zijn Lega Lombarda oprichtte. De 'Lombarden' hebben al een voorschot genomen op het grote project van hun leider: een federale staat, be staande uit twee of drie republieken, elk met bestuurlijke en financiële onafhankelijkheid. Hèt recept tegen corrup tie, vriendjespolitiek en mafia, die worden beschouwd als de belangrijkste karaktertrekken van de centralistische staat. ROME EELCO V Varese, een stad van 90.000 in woners op een steenworp af stand van de Zwitserse gren$, baadt in het schamele licht van de winterzon. Boven het lager gelegen meer hangt een sluier van mist en in de verte blinken de witte Alpentoppen. De stad, die wel het Versailles van Mi laan wordt genoemd vanwege de vele imposante villa's en par ken, bereidt zich ogenschijnlijk rustig voor op verkiezingen. Op het golfplaat dat de bouw plaats afbakent voor een nieuw theater en een parkeergarage, midden in het centrum van de stad, roepen de 'oude' partijen op het vertrouwen te schenken aan de 'nieuwe' personen van onbesproken gedrag. Christen democraten, socialisten en ex- communisten, de belangrijkste vijanden van de Lega, pogen al len Bossi wind uit de zeilen te nemen en hebben dierbare Le- ga-thema's als meer regionale en Fiscale zelfstandigheid opge nomen in hun programma's. Het visitekaartje van de Lega luidt echter: 'Boeven van Varès, jullie einde is nabij'. „En ze hebben gelijk zegt een oudere, gedistingeerde heer, gestoken in een groene loden jas. ,,U kijkt naar een van de vele schanda len van deze stad. Voor de bouw van het theater en de garage hebben de heren politici dui zenden guldens smeergeld op gestreken. De socialistische bur gemeester, christendemocrati sche wethouders en een paar architecten zijn ervoor in de bak beland. Ik stem Lega, natuurlijk ja. Niet omdat ik wil dat het land wordt opgedeeld, maar om het oude politieke systeem tot ontploffing te brengen." Plaag Tangentiofwel smeergelden, vormen de plaag van Italië en de grootste bondgenoot van de Lega. Geen werk blijkt te zijn uitgevoerd zonder dat de politi ci hun deel eisten. Ook in de propere en 'meeste Zwitserse stad' van Italië. Het aantal poli tici uit Varese dat sinds het be gin van dit jaar is gearresteerd, bedraagt nu 45, een landelijk re cord. Niet minder dan 5 parle mentariërs zullen voor de rech ter moeten verschijnen op ver denking van corruptie. In het gebouw van de christen democratische partij heerst een grafstemming. Roberto Molina- ri, de jonge en enthousiaste campagneleider van de Demo- crazia Christiana van Varese, moet even slikken als hij zegt: „Nu is er dus echt niemand meër over van de oude garde". Het nieuws dat ook de laatste twee nog vrij rondlopende christendemocratischebestuur- ders uit de provincie Varese zijn gearresteerd, is enkele uren oud. De regionale leider van de DC, Giuseppe Adamoli, heeft tegen over de Milanese rechter Di Pie- tro, de nieuwe held van Italië, toegegeven 130.000 gulden te hebben aangenomen van bouwondernemer Lodigiani. Hij dacht dat het om een 'goedaar dige schenking' ging, maar het was natuurlijk smeergeld en we! voor de bouw van een brug in de vallei Valtellina. Robero Molinari is realistisch en hoopt dat de DC tien procent van de stemmen zal halen. Niet veel voor een partij die al veer tig jaar aan de macht is en stee vast kon rekenen op 30 tot 55 procent. De jongeren hebben, noodgedwongen, de macht in de partij overgenomen. Ze heb ben openlijk excuus gevraagd aan hun stadgenoten en be loofd dat de DC zich zal hervor- Failliet „De oude DC is failliet", zegt Molinari. „We kunnen niet ver der met een partij die bestaat uit talloze correnti, stromingen, die zijn verworden tot broeines ten van nepotisme en voor-wat- hoort-wat. De oude generatie moet het veld ruimen; in princi pe is iedereen van boven de 40 jaar verdacht." Ferme woorden, vooral als men bedenkt dat in de partij die Italië aan één stuk door sinds de Tweede Wereld oorlog heeft bestuurd, 60-jari- gen worden beschouwd als jon ge honden. Maar men staat nu met de rug tegen de muur. Jongens als Molinari, de' 'brave kinderen van het seminarium', zoals ze worden genoemd, hebben 'car te blanche' gekregen van de nieuwe secretaris Martinazzoli. Hij is zelf afkomstig uit het hoge noorden en ingezet door de partijtop om zowel het aftake lingsproces van de partij als de opmars van Bossi's Lega Nord een halt toe te roepen. Varese geldt als een laboratori um voor de nationale politiek. De kerk en met name aartsbis schop van Milaan, Martini, is de sponsor van deze christende mocratische lente. „We moeten T .1.'; jé'., 1 De Italianen hier bij een bijeenkomst in Turijn van hun politieke leiders zat. opnieuw onze wortels ontdek ken", zegt Molinari. Hij sluit een alliantie met de Lega uit en kondigt zelfs aan dat de DC op positie wil voeren, iets wat nog nooit is voorgekomen in de ge schiedenis van deze partij. „De Leghisti hebben geen enkel programma. Ze alleen maar overal tegen. Het zijn opportu nisten met egoïstische en racis tische trekken", aldus Molinari. „Conservatief ook, omdat ze hun verworven rijkdom koste wat het koste willen bescher men en tegen belastingen zijn." Wedergeboorte „Wij geen programma? Hier heb je het." Roberto Maroni, een 40-jarige advocaat, mede oprichter van de Lega, sinds 5 april lid van de Italiaanse Twee de Kamer en kanshebber om burgemeester 'borgomastro' zeggen de Leghisti van de stad te worden, haalt een klein boekwerkje tevoorschijn. Twin tig pagina's die de plannen be vatten van de Lega voor de 'we dergeboorte van Varese'. Nauw keurig geformuleerde voorstel len, die scherp contrasteren met de schreeuwerige manifesten die de wanden van Maroni's ka- „Het verwijt dat wij alleen maar een protestpartij zijn, horen we vaak, maar is nergens op geba seerd", zegt Maroni. „We zijn een jonge partij die, met name in het begin, werd doodgezwe gen. Pers en televisie, die in Ita lië ten dienste staan van de po litieke partijen en enkele grote industriële groepen, lieten ons links liggen, omdat we een te onaangename boodschap ver kondigden." „De mensen kenden ons alleen maar van de manifesten en daarop kun je niet een goed doortimmerd programma kwijt. Na de verkiezingen van 5 april is alles echter veranderd. De Le ga is geen taboe meer, net zo min als corruptie en maffia. Rechters ariesteren hier nu cor rupte politici omdat het politie ke klimaat, vooral dankzij onze inspanningen, is veranderd. De kap die over Italië hing, is weg. De oude partijen, die de 'parti- tocratie' hebben uitgevonden, schreeuwen nu om het hardst dat ze willen hervormen. Ik vraag me af wie nu eigenlijk de opportunisten zijn." Revolutionair Maroni praat rustig en door dacht. Hij heeft niet veel weg van de Noorditaliaanse revolu tionair die op zolder zijn kalasj- nikov-geweer aan het oliën (ci taat Bossi) is. Over alle vooroor delen die ten opzichte van de Lega bestaan, zegt hij: „Ons fe deralisme wil niet zeggen af scheiding; we zijn niet tegen zuiderlingen maar tegen de po litieke cultuur van het zuiden (Onze nummer drie op de lijst is een Siciliaan die hier nog maar twee jaar woont). We zijn niet racistisch, maar wel tegen het opnemen van drommen bui tenlanders als die inde illegali teit verzeild raken. We willen wel belasting betalen, maar ook zien waar en hoe het geld wordt besteed." Maroni zegt dat hij een grote politieke centrumpartij wil ma ken die de plaats inneemt van de DC. Een partij die een einde maakt aan corruptie, de bu reaucratie hervormt, oog heeft voor cultuur en milieu en de mensen weer vertrouwen geeft in de overheid. Denkbeelden waar weinig op aan te merken valt. Onzekerheid Lijsttrekker van de ex-commu nistische partij PDS, Marantelli, zegt: „Als Maroni de Lega is, vorm ik morgen een alliantie. Helaas zitten er echter teveel mensen in van dubieus allooi en bevat het programma nog al wat ambivalente elementen". Waarschijnlijk is deze onzeker heid over de werkelijke identi teit de kern van het 'probleem- Lega'. De onzekerheid weerspiegelt zich in de aanhang. In Varese stemt de eigenaar van de kle dingzaak met uitgesproken ra cistische ideëen Lega, maar ook de student politicologie die al leen maar genoeg heeft van het Umberto Bossi, leider van de Lega Nord. foto reuter Op 13 en 14 december worden in 62 Italiaanse steden nieuwe gemeentebesturen gekozen. Een gevolg van de plotselinge schoonmaakdrift van de rech terlijke macht, die heeft aange toond dat het betalen van smeergeld en in het zuiden infiltratie door de maffia meer regel dan uitzondering is. Het Romeinse establishment beleeft slapeloze nachten. Mo gelijke regeringscoalities, maar ook het lot van menig partijse cretaris en zelfs dat van premier Giuliano Amato, hangt af van wat er in deze steden zal gebeu- Vrijwel aller ogen zijn gericht op Varese en Monza, twee middel grote steden ten noorden van Milaan, waar de meeste politici in verband met corruptie wer den gearresteerd. Varese en Monza zijn echter ook de thuis basis van Italië's nieuwste en snelst groeiende politieke partij: de Lega Nord. Charismatisch leider Umberto Bossi hoopt op 40 tot 50 pro cent van de stemmen. Wie zijn en wat willen de Leghisti en hoe denken de 'oude' partijen de Lega-storm te weerstaan? Een impressie uit een rijk, hardwer kend, maar volslagen gedesillu sioneerd deel van Italië. huidige politieke systeem. Een apotheker zegt Lega te stem men omdat hij vindt dat zijn belastingeld naar de maffia wordt overgemaakt. Een huis vrouw zegt eenvoudigweg aan getrokken te zijn door het 'on weerstaanbare' charisma van Bossi. In de provincie, waar de econo mische crisis vooral het mid den- en kleinbedrijf treft, wordt de Lega gezien als beschermer van de eigen, onder druk ge raakte belangen. Een onderne mer uit Legnano stad waar het beeld staat van de middel eeuwse ridder Alberto da Gius- sano, symbool van de Lega Nord klaagt over de belastin gen, de bezuinigingsoperatie van Amato, maar ook over de grote industrieën, die onder één hoedje spelen met de corrupte politici. Hij ziet in Bossi de red der van de in crisis geraakte re gio. Een gepensioneerd echtpaar glundert. Waarom de Lega? „Omdat ze anders is; eindelijk een nieuw geluid", zegt zij. „Bo vendien, we hebben ons hele le ven hard gewerkt en gespaard, en willen nu niet ons geld afge ven aan de Romeinse politici." Maar hoe zit het nou met die af scheiding? „Ach, dat loopt niet zo'n vaart. We zijn en blijven Italianen en die zijn, zoals u weet, niet in staat tot het ontke tenen van een revolutie of het voeren van oorlog." DEN HAAG CAREL GOSELING Vroeger was de behandeling van een departementale begro ting in de Tweede Kamer een hoogtepunt. Per ministerie werd er drie dagen voor uitge trokken. Elke grotere fractie stuurde meer dan één vertegen woordiger naar het spreekge stoelte. Elk detail werd belicht. Er werd fundamentaal en in houdelijk gedebatteerd. Van fi losofie tot een uitgave van 100.000 gulden. Die tijden zijn lang voorbij. De Kamer doet nu minstens twee begrotingen in drie dagen af. Om daar tussen door ook nog talloze andere on derwerpen te bespreken. Een departementale begroting is bij na verworden tot een hamer stuk. En als er wat sneller werd gesproken en alerter werd gere ageerd, zonder herhalingen, zou zelfs een dag nog te veel zijn om het beleid van een minister of staatssecretaris grondig door te Dit jaar is het niet anders ge weest. Vrijwel alle departemen tale begrotingen zijn zonder veel ophef in de Kamer behan deld. Onderwijs moet komende week nog en kan dus nog iets aan het beeld veranderen. Maar was minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) niet emo tioneel geworden over de bezui nigingen op 'zijn' centen, en had PvdA-kamerlid Van Zijl bij de begroting Sociale Zaken geen belastingplan ingediend, De begrotingsbehandelingen in de Tweede Kamer hier die van justi tie met minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto moeten weer inhoud krijgen. foto anp paul vreeken dan was het saai geweest. Heel Vraag is hoe het zover is geko men. Er zijn diverse oorzaken aan te wijzen. Zo stoppen be windslieden vrijwel alle 'aardi ge' onderdelen van hun begro ting tegenwoordig in aparte no ta's, notities of brieven aan de Kamer. Stukken die vervolgens allemaal in zogenoemde mon delinge overleggen of uitgebrei de commissievergaderingen af zonderlijk worden besproken. Daarmee wordt de begrotings behandeling uitgekleed. .Nu zijn het niet alleen de bewindslie den zelf die via aparte stukken aan de Kamer onderdelen van hun begroting extra aandacht willen geven. Ook de Kamer wil dat. Grote fracties hebben veel leden. En die moeten allemaal wat te doen hebben. Ieder een vierkante millimeter beleid. Me de geholpen door het opgeko men fenomeen van lobbyisten, belangenbehartigers, instellin gen en organisaties die op het betrokken onderdeel actief zijn. Met deze ontwikkeling legt de filosofie het loodje en wordt het detail belangrijker dan de hoofdzaak. Waarbij bovendien de details ook nog allemaal af zonderlijk aan bod komen zo dat het grote geheel onzichtbaar wordt. En zo kan het gebeuren dat er bij de behandeling van een willekeurige begroting in de Kamer gepraat wordt over en kele miljoenen gulden op een totaal van miljarden. Alsof dat het belangrijkste is. Deze gang van zaken leidt ech ter automatisch tot twee andere tendenzen. Ten eerste wordt het debat in de Tweede Kamer slordiger. Minder nauwkeurig, omdat de optelsom van alle de tails vaak geen geheel meer is. Het gevolg laat zich raden. De Eerste Kamer wordt met ram melende besluitvorming gecon fronteerd. En daar waar een Tweede Kamer steken laat val len zal een Eerste Kamer moe ten optreden. Met als gevolg dat de Senaat steeds 'politieker' te werk gaat. Daarmee verschuift de politieke macht sluipenderwijs van Tweede naar Eerste Kamer. Een kabinet kan niet langer victorie kraaien als de Tweede Kamer met het beleid heeft ingestemd. Dat kan pas als ook de Senaat het groene licht heeft gegeven. Geen wonder dat er al langer een staatsrechtelijke discussie gaande is over de rol van de Eerste Kamer in verhouding tot de Tweede. Een discussie die echter vruchteloos zal blijven als niet eerst het falen van de Tweede Kamer wordt aange pakt. De tweede tendens die door de huidige werkwijze van de Twee de Kamer zichtbaar wordt is de volgende. Door steeds meer oog voor het detail te hebben, ko men de dames en heren Kamer leden steeds verder van de reali teit af te staan. De dagelijkse praktijk. En daarmee van de burger. De kiezer. De kamerle den zijn in feite bezig met zaken die zij enorm belangrijk vinden, maar de buitenwereld niets zeg gen. Geen wonder dus dat de op komst bij verkiezingen de laatste jaren terugloopt. Dat 'men' zich van de politiek af keert. Of zich bekeert tot partij en die vlot en eenvoudig oplos singen de wereld in slingeren zonder op de consequenties te letten. Zoals de ultra-rechtse Centrumdemocraten. Het is hoog tijd dat de Tweede Kamer zich bezint voordat zij zichzelf totaal overbodig maakt. Meer hoofdlijnen, minder de tails. Meer praktijk en minder theorie. Minder haastwerk. Minder geklets. Minder luiste ren naar de snelle lobbyisten en andere vertegenwoordigers van direct betrokkenen. Meer prak tijk. Meer 'de stem des volks'. Tot nu toe bewijst politiek-Den Haag er alleen lippendienst aan. Als het zo uitkomt. Om daarna weer over te gaan tot de orde van de dag. Zoals men gewend is. En juist daar is een radicale beleidswijziging nodig. Al was het maar wegens lijfsbehoud. STANDPLAATS WASHINGTON Stappen zonder een pilsje Het leven van een 16-jarige is geen rozegeur en maneschijn. Zelfs niet als je een paar jaar in de 'joe es ee'mag wonen, het land van de ongebreidelde mo gelijkheden. Neem nu onze Loes, wreed weggeplukt uit haar vertrouwde Belgische omge ving, omdat ondergetekende in september standplaats Brussel verruilde voor standplaats Was hington. Familie en vrienden bleven ach ter. Maar een verblijf in Amerika is voor zo'n meid toch een bui tenkans, heette het. Perfect En gels leren, naar de highschool (gaat overigens uitstekend), nieuwe vrienden maken, op je zestiende autorijden en natuur lijk elk weekeinde net als vroeger thuis de hort op in het land dat vergeven is van popclubs, disco's en ander avondlijk vermaak. Mis dus. Zelden een kind zo te gen het weekeinde zien opzien. Amerika is, in ieder geval wat uitgaan betreft, niet net beloof de land voor een tiener. Terwijl je in Nederland of België op je zestiende of achttiende oud ge noeg wordt geacht om alleen uit te gaan, lol te maken en zelfs zo nu en dan een pilsje te drinken, worden Amerikaanse tieners opmerkelijk kort gehouden. Loes wilde enkele weken gele den met een vriendin een avondje op stap. Ik mocht taxi chauffeur spelen, en dropte het stel bij een café waar een rock groep zou spelen. Goed dat ik even bleef wachten, want nog geen minuut later stond het duo alweer beteuterd op de stoep. Te jong. Naar een andere tent, een paar mijl verder. Zelf de verhaal. Dat gebeurde nog drie keer die avond. Amerikaanse deelstaten hebben de strengste alcoholwetten die ik ken. Het is in ene groot aantal staten verboden voor wie jonger dan 21 is om in een café een biertje te drinken of er in de su permarkt een te kopen. Ook niet als pa of ma het goed vin den. Meer nog: onder de 21 kom je, zoals die avond bleek, ook geen enkele gelegenheid binnen waar alcohol geschon ken wordt. Zelfs niet als je, zoals Loes, helemaal niet van sterke drank houdt en op een dieet van cola leeft. Uiteindelijk hebben we ons 'op geofferd' en de kinderen mee genomen naar een café-annex- eethuis, waar ze onder onze begeleiding toch aan de bar mochten. We zijn zo ver moge lijk van het stej vandaan gaan zitten, want met óns wilden ze natuurlijk liever niet op stap. Als we maar betaalden. Maar het was natuurlijk niet hun idee van een avondje-uit-achter-de-jon- gens-aan. De logica achter deze strenge wetten is duidelijk: als je al op je zestiende mag autorijden èn mag drinken, dan is dat niet be vorderlijk voor de verkeersvei ligheid. Net als bij ons in Euro pa vallen de meeste slachtoffers in het weekendverkeer onder de jongeren die met te veel alcohol in het lijf achter het stuur gaan zi'tten en daarna zichzelf en an deren te pletter rijden. Maar de limiet van 21 jaar voor gelegaliseerd alcoholgebruik heeft hier geen effect gehad. Het aantal ongelukken door al coholmisbruik is sindsdien juist toegenomen. De jongelui gaan niet meer uit maar organiseren thuis party's, die uitdraaien op ongecontroleerd zuipen. Verbo den vruchten, nietwaar? En bin nenshuis mag alles. Daarna stappen ze zat in de auto naar huis. Hypocrisie is de Amerikanen overigens niet vreemd. In veel staten mag je op je achttiende immers wel een pistool kopen (en in sommige, met ouderlijke toestemming, zelfs al op je zes- 'tiende). Kogels zijn nu al, na het verkeer, de tweede doodsoor zaak onder kinderen. Oud ge noeg voor een vuurwapen, om auto te rijden, het leger in te gaan, te stemmen maar te jong voor een pilsje? Maar er is hoop. Hier en daar verrijzen clubs die niet alleen 'overs' (boven-21-jarigen) maar ook 'unders' toelaten. Maar het gewelddadige Washington (dit jaar al 410 moorden) is nu niet direct de stad om je kind 's avonds alleen in los te laten. Loes moet zich voorlopig maar behelpen met de lokale McDo nald's, die bij gebrek aan beter is uitgegroeid tot trefpunt van de jeugd. Of onze aanwezigheid dulden. HANS DE 8RUUN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2