Koopjes aflopen in Waanzinnig Winkelen Vrije tijd Wand 'levendig' beschilderen Niet altijd luxe Inductieketel Eten van kerstbord Goed ontkurkt TV-editie ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 29 NIEUWE CD'S DINGEN POP/POPULAIR De Raggende Manne 'Weense Pletterij' Play it again Sam. Aan de pakken en kapsels te zien, vervullen de vier Raggende Manne in het dagelijks leven managementsfuncties. 'Weense Pletterij' is echter niet het resul taat van vrijetijdsbesteding op een met opname-apparatuur volgestouwde villazolder. Daar voor zit er veel te veel rock and roll in de muziek van dit uiterst luidruchtige gezelschap, dat vo rig jaar de kortste cd-single (speelduur: zes seconden) aller tijden lanceerde. Ook op hun tweede album kop pelen De Raggende Manne ex treme bondigheid aan een zeld zame veelzeggendheid. Dit keer worden met 'Een strop', een nummer van nog geen minuut, weer enkele records gebroken. De volledige tekst luidt; „Jonge (3x), wat een strop, bijna alle re genwouden zijn op." Óp het eerste gehoor is chaos troef op 'Weense Pletterij' maar al snel komen de invloeden van King Crimson, eveneens gespe cialiseerd in georganiseerde muzikale anarchie, bovendrij ven. Ook het uitgedokterde ab surdisme van Zappa's Mothers of Invention is niet onopge merkt aan de vier dertigers voorbijgegaan. Het instrumen taaltje 'Herfst in Uithoorn' lijkt zelfs een regelrechte verwijzing. Nits 'Hjuvi a rhapsody in ti me'Sony. Nog geen kwartaal na het voor treffelijke 'Ting' komen de Nits met een nieuw album, dat afge lopen zomer blijkt te zijn opge nomen. 'Ting' en 'Hjuvi' zijn el- kaars tegenpolen. Op 'Ting' be dreven Stips (toetsen), Hofstede (zang) en Kloet (percussie) de kunst van het weglaten; op 'Hjuvi' vullen de drie hun mu ziek aan met de klanken van het veelkoppige Radio Symfonie Orkest'. Het leeuwedeel van de muziek is gecomponeerd door Stips. Opvallend is de geringe bijdrage van het gezicht van de Nits aan deze plaat, Henk Hofstede. Bib berend horen we hem drie lied- kenden van 'Ting' ('Cars and cars') Zijn slem verdrinkt in het orchestrale geweld. Percussionist Kloet leeft zich lekker uit met de trommelaars van het orkest op Room for percussion' en gelooft het op de andere 18 stukken wel. Stips voelt zich met zijn Satie-achtige pianospel als een vis in het'wa- 'Hjuvi a rhapsody in time' is een onwennig album, zowel voor de luisteraar als de uitvoe renden. JAZZ Duke Ellington 'Ellington Indi gos', 'The Cosmic Scene' en 'Blues in Orbit' Columbia. THE COSMIC SCENE DUKE ELLINGTON'S SPACEMEN S=iS.- Ellington, de produktiefste jazz- componist aller tijden, heeft zo veel op laten nemen gedurende bijna vijftig jaar dat het bijna onmogelijk is een keuze te ma ken uit het enorm omvangrijke aanbod. Daarbij komt regelma tig nog tot nu toe onuitgebracht materiaal van deze in 1974 overleden gigant. Deze drie cd's bevatten eerder uitgegeven op namen uit een van de betere perioden van het Ellington or kest, van 1957 tot en met 59. Op Ellington Indigos' is het orkest in bekende ballads te horen waarvan slechts enkele door El lington zelf geschreven. Het or kest is in een nogal vriendelijke stemming en de hoogtepunten zijn de soli van Paul Gonsalves (tenorsax in 'Where or When') en Johnny Hodges (alt in 'Prelu de to a Kiss'. Een selectie van negen man uit het orkest vormt op 'The Cos- mie Scene' de Spacemen, die zeer vlot omgaan met bekende standards en een paar toen nieuwe Ellington-stukken. Vooral liefhebbers van Clark Terry's trompet en Jimmy Ha- miltons klarinet komen hieraan hun trekken. Ondanks de naar de ruimtevaart verwijzende titel wordt er vrij behoudende swing gespeeld met als bijzonderheid de arrangementen voor de drie trombones. Een stuk avontuur lijker is het volledige orkest op 'Blues in Orbit' waarop alle bandleden solistisch in topvorm verkeren. Hier is Ellington op zijn best te horen, stevig swin gend en met allerlei vondsten in de arrangementen, zodat ook een saaie Standard als 'C Jam Blues' de moeite waard wordt. In dezelfde serie 'Jazz Originals' verschenen ook van Ellington 'The Nutcracker Suite' en 'Un known Session', beide uit 1960 en eveneens muzikaal interes sant. Kip Hanrahan 'Exotica' American Clavé. Hanrahan, de New Yorkse per cussionist en vocalist, heeft op zijn vorige cd's bewezen een belangrijke catalysator te zijn in de muziekwereld van die stad. Hij weet musici uit verschillen de disciplines bijeen te brengen en deze te laten interageren op een niveau dat de gemiddelde studio session duidelijk over stijgt. In die zin is 'Exotica' mis schien iets minder gewaagd dan zijn vorige produkties, want in het verlengde van zijn vorige cd, 'Tenderness', vormen de stuk ken duidelijker een stilistische eenheid. De combinatie van rock (zang en pompende basgi taar van Jack Bruce), jazz (pun tig orgelwerk en percussief pia- nowerk van Don Pullen) en aanstekelijk latin slagwerk is zo aantrekkelijk dat velen de vroe gere experimenten niet zullen missen. Dit is spannende cross over muziek die vooral avon tuurlijke rockliefhebbers zal aanspreken. KV KLASSIEK CTbunod Mors et Vita Barba ra Hendricks (sopraan), Nadine Denize (alt), John Aler (tenor), Jos van Dam (bariton), Orféon Do- nostiarra, Orchestre dus Capitole de Toulouse o.l.v. Michel Plasson EMI. Van de componist van 'Faust' horen we hier een 'religieuze trilogie', een oratorium in drie delen met de titels 'Dood', 'Het oordeel' en 'Leven'. Ondanks een serieuze aanpak kan Gou nod echter zijn ware aard niet verloochenen en dat betekent toch dat we hier hetzelfde mee maken als in zijn opera 'Faust'. Diepgravend wordt het nergens, zelfs niet als leven en dood ter discussie staan, maar aan fraaie muziek met elegante melodieën en verfijnde instrumentaties is geen gebrek. De uitvoering is daarbij voorbeeldig. De sopraan Barbara Hendricks ontplooit weinig expressie, maar de tenor John Aler toont meer bezieling, en zowel van de alt Nadine De nize als de bariton José van Dam horen we magnifieke ver tolkingen in combinatie met uitmuntende bijdragen van koor en orkest. Zoals altijd is di rigent Michel Plasson in dit re pertoire uitermate goed op dreef. Ave Maria Liederen en aria's van Schubert, Mendelssohn, Bach, Mozart, Gounod, Fauré, Bernstein e.a. Cheryl Studer (sopraan), Ambrosian Singers, London Sym phony Orchestra o.l.v. Ion Marin DG. Cl idyl Studer Het bekende populairklassieke recital met de Ave Maria's van Schubert en Bach/Gounod, het Pie Jesu van Fauré, Mozarts Laudate Dominum en andere 'religieuze evergreens'. Ik heb er met plezier naar geluisterd, en hoe kan het ook anders! De Amerikaanse Cheryl Studer is een soort Midas onder de so pranen: alles wat zij aanraakt, verandert in goud. Stem en toonvormingzijn schitterend, maar veel belangrijker is dat zij deze werkjes benadert vanuit een eenvoud die iedere senti mentaliteit bij voorbaat uitsluit. Een klein bezwaar is hooguit de voorkeur van dirigent Ion Marin voor bedachtzame tempi. PK REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DOE HET ZELF Behang is het meest gebruikte materiaal voor muurafwerking, op de tweede plaats komt verf, vooral toegepast in wat moder nere interieurs. Muurverf vraagt een volko men vlakke ondergrond. Maar zelfs vlakke wanden blijken na het schilderen toch niet altijd het fraaie resultaat op te leveren dat men zich ervan had voorgesteld. In de meeste gevallen ligt dat aan fouten, die tij dens het schilderen werden gemaakt. Licht is het eerste waarmee rekening moet worden gehouden. Begin nooit te schilde ren bij daglicht en eindig bij kunstlicht. Bij kunstlicht kun je niet meer zien waar je ge bleven was. Wordt het werk halverwege on derbroken vooreen pauze, of'overnach ting', dan zie je de droge verfstreken later onder de voltooide laag. Drie lagen Begin met het schilderen van de muur waarin de ramen zitten. Bestrijk de muur met brede, horizontale streken en werk zo naar de plint. Rond raam- en deurkozijnen kun je beter met een smallere kwast wer ken. Sluit ramen en deuren voor je met disper sieverf (muurverf op waterbasis) aan de slag gaat, anders droogt de verf te snel en heb je niet genoeg tijd om hoeken en randen bij te werken. Wanneer het werk gereed is de ra men onmiddellijk openen om de droogtijd te versnellen en de verfgeur te laten ont snappen. Ruwe oppervlakken eerst met verdunde verf voorstrijken. Als de verf niet goed dekt. probeer dan niet een dikkere laag aan te brengen, maar wacht rustig tot de eerste laag droog is en zet dan pas een tweede laag op. Een perfect geschilderde muur be staat veelal uit drie lagen. Blokkwast Houd tijdens het schilderen een vochtige doek bij de hand om stof en verfspatten di rect te kunnen verwijderen. Omdat muur verven zijn bedoeld voor grotere vlakken en sneller drogen dan synthetische of natuur verven, moet een grote kwast te worden ge bruikt, minstens 10 a 12 cm breed. Meestal is dat een blokkwast. Roer de verf goed door en giet een hoeveelheid in een schone bus of emmer, waarin de kwastharen niet die per dan halverwege kunnen worden ge doopt. Voorzie de kwast ruim van verf, dep hem even tegen de binnenkant van bus of emmer af en breng in lange horizontale streken de verf op. Werk altijd van het licht af. Glanzende muurverven als zijde- of ei- glans drogen sneller dan matte, dus in dat geval is het beter de verf In radiale streken naar beneden toe te verwerken. Matte ver ven breng je zigzagsgewijs op, zijdemat wordt met lichte, opwaartse streken nage- streken. Bij gebruik van een verfroller: eerst met de kwast langs hoeken en kozijnen verf op brengen, daarna met de roller de verf met onregelmatige bewegingen zigzag over het muurvlak uitstrijken. Let er op dat er geen rollerranden ('ruggen') in het geverfde op pervlak achterblijven. Neem niet te veel verf op de roller en beweeg deze niet te wild, an ders bespetter je de omgeving. Voor het rol len van dispersieverven wordt de roller eerst met water nat gemaakt, waardoor de rolvezels beter gaan uitstaan en de verf er minder diep intrekt. Gebruik voor gladde wanden een kortharige, voor licht gestruc tureerde wanden een middellange, en voor grove structuren een langharige roller. Muurschildering Een geheel in één kleur geverfde wand mist soms toch wat levendigheid. Wel eens ge dacht aan een muurschildering? Zo iets vraagt een beetje durf. Als voorbeeld kun je op een prent, een foto of andere voorstel ling ruiten uitzetten en deze dan, sterk ver groot, op de muur overnemen. Dat gaat bij voorbeeld met zwart naaigaren dat je aan de uiteinden vastzet met plak band. Teken de contouren van de voorstel ling overeenkomstig het origineel op de wand en verwijder het garen. Het is nu ver der de 'kunst' om de voorstelling op de ver grote schaal op de wand te schilderen Als op een wand aan de zonkant de scha duw van een boom valt, dan kun je die schaduwprojectie met snelle potloodlijnen op de wand overtekenen en ze vervolgens met lichte tinten invullen. Zo kan een schil dering ontstaan die een wand extra leven digheid verleent. ring. SPELLETJES Een cadeautje mag ook best praktisch zijn, dat zou je in deze tijd van een overdaad aan spullen die je niet nodig hebt, bijna verge- Curver heeft altijd een hele reeks van soort praktische dingen waarvan deze e gereedschapsboxen er een van is. De kleinste kost 29,95, de middelste 49,95 en de grootste 69,95. Meer informatie 0 13 -31 04 44. Voor sommigen is het aflo pen van koopjes een spel, voor anderen bittere noodzaak. Spelfabrikant MB richt zich met Waanzinnig Winkelen op de eerstgenoemde groep. Het moet per Slot van rekening leuk blijven. Pro bleemloos toegeven aan de passie zo veel mogelijk kopen voor zo min mo gelijk geld. De aantrekkelijke doos, groot en rijk geïllustreerd, bevat een elektronische speaker, 6 plastic muren, 4 betaal kaarten, 4 pionnen, 42 pinnen, 1 speelbord, speelgeld, 8 rubberen anti slip rondjes, 3 houders, 2 vellen kar ton met: 4 boodschappenlijsten, 3 re clameborden, 4 bogen, 2 ramen, 12 winkelgevels, 6 winkelgalerijen, 2 lift- dueren, 4 fonteinstukken en 1 BANK- /Spelen-plaat. Allereerst moet het spel in elkaar worden gezet. Dat vergt nogal wat ge knutsel maar de bouwtekening in het spelregelboekje is duidelijk genoeg. Als je het spel wilt beginnen, vergeet dan niet de SPEEL-knop in te druk ken. Maar als je tijdens het spel deze knop per ongeluk indrukt, wordt het geheugen gewist en begint het spel opnieuw. Afblijven dus. De bedoeling van het spel is zes produkten kopen die op je bood schappenlijst staat en terugkeren naar de parkeergarage. Probeer zo min mogelijk geld uit te geven anders moet het winkelen worden onderbro ken voor een bezoek aan de bank. En dat kost tijd. De 2 tot en met 4 spelers kiezen één van de gekleurde ingangen en zetten de pionnen van dezelfde kleur op de parkeerplaats voor de ingang. Neem de boodschappenlijst en de betaal kaart van dezelfde kleur. Een van de spelers beheert de bank en keert elke speler 400 gulden uit. Na het indruk- Voor Waanzinnig Winkelen moet diep in de buidel worden getast. foto pr ken van de SPEEL-knop kan het spel beginnen. Nadat alle spelers de VERPLAATS- knop hebben ingedrukt, zegt de stem: „Attentie, attentie", en noemt vervol gens de winkel op waar uitverkoop is en twee winkels waar koopjes zijn te halen. De reclameborden met 'uitver koop' en 'koopjes' worden in de ge noemde winkels gezet. Om de 2 tot 3 minuten worden nieuwe koopjes en uitverkopen gemeld. Daarna kondigt de stem aan welke kleur aan de beurt is en hoeveel vak jes mag worden gelopen. De beurt wordt afgesloten met het indrukken 4 van de VERPLAATS-knop. Het is zinvol naar een winkel te gaan waar uitverkoop is of waar koop jes zijn te halen. Dat scheelt geld en bespaart je dus een bezoekje aan de bank. Naasf het bepalen van het aantal vakjes geeft de stem ook instructies als 'ontmoet alle spelers bij de bank', 'ga naar de toiletten' of 'ontmoet een vriend bij de pizzeria'. Deze. instruc ties moeten meteen worden opge volgd, ook al loop je daardoor een fantastisch koopje mis. Je moet zo snel mogelijk een winkel waar uitverkoop wordt gehouden, zien te bereiken, want de aanbiedin gen veranderen binnen enkele minu- Als je een van de winkels hebt be reikt en iets van je gading ziet. doe je je betaalkaart in het KOOP-vakje van de geldautomaat. Je hoort dan één van de volgende aankondigingen: 'Speciale prijs' of 'Extra uitverkoop', 'Probeer later nog eens' en 'Betaal 10 meer'. Kasgerinkel betekent dat jouw aankoop is geregistreerd. Je betaalt het bedrag dat op je boodschappen lijst staat. Als je een paar produkten in de wacht hebt gesleept, moet je bij de bank meer geld halen. Je doet dat door je betaalkaart in het OPNEEM- vakje te schuiven. De bank bepaalt hoeveel geld je krijgt. De stem kan echter ook zeggen dat de bank geslo ten is. Dat laatste krijgt je zeker te ho ren als je geld wilt opnemen zonder iets te hebben gekocht. Uitzondering is de aankondiging 'ontmoet alle spelers bij de bank'. Dan mag iedereen geld ophalen. Waanzinnig Winkelen ziet er waan zinnig uit. Prachtig uitgevoerd, veel details en stevig materiaal. De elek tronische speaker is een vondst. Het is ontontbeerlijk voor het spel maar werkt bovendien enorm op de lach spieren. De verstaanbaarheid laat echter nogal wat te wensen over. Als het spel begint en de stem alle spelers afzonderlijk welkom heet, klinkt 'Hal lo Blauw' ongeveer als 'Hallo Bgrlau'. Dit wekt geen ergernis, het verzoor- zaakt alleen maar een lachsalvo. Waanzinnig Winkelen is een aardig spel, hoewel je soms zinloos van de ene kant van het winkelcentrum naar de andere kant hobbelt. Het is hele maal frustrerend als er koopjes in de winkel zijn die jij zojuist hebt verla- Hoewel zo goedkoop mogelijk win kelen een van de doelen van het spel is, moet voor Waanzinnig Winkelen diep in de buidel worden getast. De prijs zit 'em waarschijnlijk in de elek tronische speaker. Alhoewel, de batte rijen moet je er zelf in doen. Waanzinnig Winkelen van MB. Ge schikt voor spelers vanaf 8 jaar. Richtprijs: 130 galden. Met een speciaal kerstservies (maar waar Iaat je dat de rest van het jaar) dekken maakt de tafel extra feestelijk. Voor wie dat toch ruimtelijk of Financieel wat bezwaarlijk is: schalen, borden en kop en schotels zijn veelal ook los te koop. Dit servies zagen we bij Tuincentrum Overvecht in Lisse. foto united Photos de Boer nils van houts. In een tijd waarin weer heel wat flesjes wor den ontkurkt is goed gereedschap nooit weg. Le Creuset verpakte de handige screw- pull (uitgevoerd in rood, wit en zwart) in een grappige kerstsok. Prijs 56,50. Ook de lood(capsule)snijder 19,50) is geheel in sfeer aangekleed. Meer informatie 09 32 35 64 31. Drieduizend vragen over televisie. Vragen over VIPS, buitenlandse shows, cartoons enz. Kortom voldoende materiaal om een genoeglijke Oudjaarsavond mee door te brengen. De aanvullende set kost nog net geen 80 gulden. Meer informatie: Hasbro BV, tel. 030 - 809609. Apart vormgegeven is deze fluitketel, die geschikt is voor de inductiekookplaat maar ook op gas kan worden gebruikt. Van de makers, Asdal Gourmatics, kreeg deze ketel de naam Cristel Saphir. De fluitketel, prijs 198, is onderdeel van i luxueuze serie pannen. Meer infor matie: tel. 0 54 43 - 77 66 5.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29