'Dirigent is een ruiter op een paard' m dl Komende zondag: gratis Kerstbomen op Meubelplein Leiderdorp! Advents- en kerstconcerten in Leiden en omgeving Informatie binnen vier muren Trage droom met goede hoofdrol Cultuur&Kunst 'Bloembollenstreek' speelt met meer flair ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 21 redactie annemifk ruygrok (CHEF) saskia stoelinga LEIDEN Vrouwenkoor van de Vooropleiding v, het Haags Conservatorium, 16/12 ir Waalse Kerk, Breestraat 62/64, aan vang 20.15 uur. Uitgevoerd wordt di 'Ceremony of Carols' van B. Britten Paul Csonka. Met Ulrike von Meier, harf en Miranda Rademaker, viool. Leiden English Choir, 17/12 in de Evan gelisch Lutherse Kerk, Hoogland: Kerkgracht 26, aanvang 20.15 u der leiding van dirigent Pim Overduin brengt het koor een aantal traditionele On- Kamerkoor Mikrofoon, 19/12 in de Lok- horstkerk, Pieterskerkstraat 1. aanvang 20.15 uur. Het koor brengt een pro gramma van Christmas Carols, Ameri kaanse Christmas Evergreens en kerst- muziek van J.S. Bach, G. Rossini, F. Poulenc en B. Britten. Het koor bestaat uit negen zangers en zangeressen en staat onder leiding van Anton Montagne. Met Christiaan Maugenest. piano. Rijnlands Chr. Mannenkoor 'Vox Huma na'. 19/12 en 21/12 in de Stadsgehoor zaal, Breestraat 60, aanvang 20.00 uur. Onder leiding van Sander van Marion zingt het koor onder meer delen van de Messe Solemnelle van C. Gounod, van de Deutsche Messe van F. Schubert en het muziekstuk 'The Promise of Christ mas'. Met medewerking van Jan Vayne. Drumfanfare Matilo met Amerikaanse kerstsongs, 20/12, Clubhuis. Zaanstraat 126, aanvang 12.00 uur. Bachkoor Holland, 23/12 in de Pieters kerk, aanvang 19.30 uur. Onder leiding van dirigent Charles de Wolff voert het koor het 'Weihnachtsoratorium' van J.S. Bach uit. Medewerking verlenen Monika Frimmer, sopraan; Elisabeth Graf, alt; Guy de Mey, tenor; Klaus Mertens, bas; Hans Broekman, orgel en het Amster dams Kamerorkest. Kerstsamenzang met het Emoenakoor, 23/12 in de Vredeskerk, 20.00 uur. mmv Joop Brons, orgel, Joop van der Horst, cello. Dirigent; Jan van Driel. LEIDERDORP Jongerenkoor Leiderdorp, 19/12 kerst concert in de Dorpskerk, aanvang 20.00 uur. Kerstliederen uit Nederland, Enge land, Duitsland, Polen en Tsjechoslowa- kije. De keuze van deze landen hangt nauw samen met het Internationale Ko renfestival dat in juli 1993 in leiderdorp plaats heeft. AARLANDERVEEN Muziekvereniging DSS en Chr. Zangver eniging De Lofstem mmv Kinderkoor Doremizangertjes, 19/12 Petrus en Pauluskerk, 20.15 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Aalsmeers meisjeskoor, 13/12 in de Oudshoornse Kerk, 0udhoornseweg90, aanvang 14.00 uur. Onder leiding van dirigente Yvonne Keizer brengt het koor een aantal traditionele Christmas Carols en stukken van onder meer G. Fauré en B. Britten. Jan Mulder, piano en Anja van de Maten, hobo verlenen medewer- Het Alphens Mannenkoor en het Ge mengd Nederlands Hervormd Kerkkoor, 17/12 Adventskerk, hoek Julianastraat- /Castellumstraat, aanvang 20.00 uur. Onder leiding van Gerard Middelkoop en René Fons brengen de beide k keur aan binnenlandse e kerstliederen. Organist Simon Steling zorgt voor begeleiding en treedt ook so- I Ensemble 'Cantando', 18/12 in t Agathakerk, aanvang 20.15 uur. Samenzang met het publiek onder lei ding v; 1 w. king n onder meer Bep Kaptein. sopra Grote Algemene Kerstsamenzag. 18/12 in de St. Agathakerk, mmv het groot ge mengd koor 'Zanglust', vocaal ensemble 'Cantando' en Bep Kaptijn, 20.15 uur. Mattijs de Vreugd, piano, 19/12 in de Pauluskerk, Ruyshornlaan 31, aanvang 15.00 uur. De 12-jarige Mattijs speelt onder meer de traditionele Carols 'O Little town of Bethlehem', 'First Noel', 'The Drummer Boy' en een eigen impro visatie. Leerlingen van de muziekschool, 20/12 in de muziekkapel van de Sint Agatha kerk, aanvang 12.15 uur. De leerlingen spelen kerstliederen uit Spanje, Ierland en Engeland op viool, harp, orgel en pia no. Met medewerking van Bep Kaptijn, sopraan en een panfluitiste. Een strijk trio speelt een serenade van Beethoven. SASSENHEIM Haarlems Kamerkoor 'Doulce mémoire' olv Gilles Michels mmv organist Rijk Jansen, Golfutsz kerstconcert in de Dorpskerk. 20.15 uur. Werken o a 400 jaar oud magnificat, 'A ceremony of ca rols' van Britten en Bram Hijmans. VOORSCHOTEN Leiden English Choir, 18/12 inde Ge- ref. Kerk 'Het Kruispunt', Schoolstraat 2, aanvang 20.15 uur. Voor details zie bij Leiden, K) mmv Rijnlands Chr. Dijk, vleugel, Lisette Emmink. sopraan, Dirk Out, orgel, en het Arpeggio Trio, 23/12 sporthal De Vliethorst. aanvang 20.15 uur, zaal open om 19.30 uur.. s Robert v, Vinne. 20.15 uur. Leiden English Choir. 19/12 in de Dorpskerk, Plein 2. aanvang 20.15 uur. Voor details zie bij Leiden. Het Wolga Kozakkenkoor, 20/12 in the ater De Warenar, Kerkstaat 26. aanvang 13.30 uur. Het koor zingt religieuze lie deren uit de Russisch-Orthodoxe zang traditie en stukken waarin de geschiede nis en de traditie van de Kozakken cen- i. De begeleiding bestaat uit cello en typisch Russische als de balalaika en de dombra. De dirigent is Oleg Jewsewsky, Wassenaar Vocaliter en het Randstede lijk Begefeidingsorkest, 22/12 in de Dorpskerk. Plein 2, aanvang 20.00 uur. Op het programma staan de cantates één tot en met vier van het 'Weihnachts oratorium' van J.S. Bach. Solistische medewerking verlenen Miranda van Kra- lingen, sopraan, Margo Kuijpers, alt, Ja mes Doing, tenor. Frans Huyts, bas, Tijn van Eijk, orgel. Het geheel staat onder leiding van dirigent Ad de Groot. Charles de Wolff dirigeert Bachkoor Holland in Pieterskerk Kwaliteit bij Hans Dubbelaar BIC band jazz amsterdam/leiden wilfred simons Per jaar rijdt hij meer dan 50.000 kilometer door het hele land. Hij is organist, sinds 1965 dirigent van het Bachkoor Hol land. gastdirigent bij het Noor delijk Philharmonisch Orkest en ook nog orgeldocent aan het conservatorium in Utrecht. De nu 60-jarige Charles de Wolff is echter nog niet van plan om het wat rustiger aan te gaan doen, integendeel: „Met het Bachkoor Holland geef ik dit jaar meer concerten dan ooit te voren." De Wolff voert woensdag 23 december met 'zijn' Bachkoor het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach uit in de Leidse Pieter- skerk. Met veel plezier, zegt hij, want de akoestiek en de sfeer van de kerk zijn onovertroffen. Het Bachkoor Holland onder houdt overigens een goede band met Leiden: sinds 1983 heeft het er zijn kantoor. Hoe is op dit moment de con ditie van het koor? De Wolff: „Goed, beter zelfs dan enkele geleden. We hebben veel onge aanwas gehad. Daardoor het koor ook wat groter dan vroeger. De zangers en zange ressen komen bijna allemaal van de conservatoria, wat bete kent dat zij volledig geschoold zijn. We kunnen nu dus ook wat strenger selecteren." De veran deringen stemmen hem tevre den: „De jonge leden hebben nog niet zo veel concertervaring en dat betekent meer spanning vooraf, ook meer ambitie om er echt wat van te maken. Dat vind ik verfrissend en spannend." Als De Wolff aan de voorbe reidingen begint, bekijkt hij de partituur steeds weer alsof hij die voor het eerst onder ogen krijgt. Hij wil zichzelf niet her halen: „Zo'n partituur ziet er ie dere keer anders voor me uit. Ik vergelijk het met het leggen van een puzzel: voor elke uitvoering leg ik stukjes op andere plek ken. waardoor steeds nieuwe beelden ontstaan." Verdieping Zijn muzikale opvattingen zijn met de jaren veranderd, erkent hij. Maar omdat ieder mens aan het front van zijn eigen leven staat, vindt hij het moeilijk om zijn ideeën van nu te vergelijken met zijn eerdere opvattingen. Hij formuleert bedachtzaam: „Toen ik jong was, had ik de be hoefte om moeilijke, virtuoze stukken op het programma te nemen en die snél uit te voeren. Maar als je ouder wordt, gaat het meer naar een verdieping toe. Ik zoek nu steeds vaker eenvoudige werken uit. Om me tot Bach te beperken: zijn toc cata's zijn heel ingewikkeld en briljant, maar ik speel de laatste jaren liever een triosonate heel eenvoudig, drie stemmen. Ik zie die dingen helderder dan vroeger. Dat is niet alleen een kwestie van leeftijd, maar ook van voortdurende studie na tuurlijk." De nieuwe ontwikkelingen in de uitvoeringspraktijk boeien hem en hij zegt zich er ook door beïnvloed te voelen. Maar wer kelijk 'authentiek' kan hij niet zijn: „Alleen de eerste uitvoe ring van een werk is authentiek, alle andere zijn kopieën. Een man als Harnoncourt, die van oorsprong musicoloog is, doet het goed: zijn concerten zijn le vendig en alert, hij geeft de mu ziek handen en voeten. Maar, soms hoor ik saaie, oninteres sante uitvoeringen van dirigen ten die ook musicologen zijn. Het is uiteindelijk niet de ach tergrond, maar de visie en de persoonlijkheid van de dirigent die bepaalt of een uitvoering in teressant is of niet." De Wolff maakte niet alleen naam als dirigent, maar vooral Wereldkerstcircus amsterdam Hét Wereldkerstcircus, dat de laatste jaren steeds in Carré optrad, gaat dit jaar terug naar de bron van het circus: een tent. Door de verbouwing van Carré zijn de artiesten neergestre ken op het parkeerterrein van de RAI in Amsterdam. Daar treden de tientallen medewerkers op van 17 t/m 30 december. Het pro gramma staat in het teken van Billy Smart, de eerste 'kerstman' van het circus. Dit jaar ziet de bezoeker zijn kleindochter Yasmi- ne Smart met haar paardenummers. In Monte Carlo won zij de Zilveren Clown met dit Metallica in Kuip rotterdam De geruchten gonsden al enige tijd, de bevestiging is er nu ook: hardrockformatie Metallica, onlangs nog in Ahoy' (twee avonden) en in de Bossche Brabanthallen, geeft op 12 juni een concert in het Feyenoordstadion. Kaarten voor dit optreden zijn vanaf volgende week zaterdag te koop. Dan begint ook de voorverkoop van het extra-concert van Vaya Con Dios op 11 maart in Ahoy'. Gerry 'Baker Street' Rafferty staat op 17 februari in het Utrechtse Vredenburg. Entreebewijzen zijn met ingang van zaterdag reeds verkrijgbaar. ook als organist: „Het orgel blijft me boeien. Ik treed nog veel op, meestal tussen april en oktober. In de winter zijn orgels vaak vals en door de kou is het voor het publiek dan ook minder prettig." Een specifieke voor keur voor één periode of een componist heeft hij niet, al spreekt de middeleeuwse orgel literatuur hem minder aan: „Dat is toch te specialistisch. Mijn repertoire loopt van Bux- tehude tot heden. Ik speel ook stukken van nog levende com ponisten als Ton de Leeuw, Li- geti, Kagel en Messiaen." Wat doet een dirigent nu pre cies met een koor en orkest? Is het een slapend beest dat ge wekt en getemd moet worden? De Wolff: „Zeker niet. Je moet je kennis en je wezen overbrengen en duidelijk maken wat je muzi kaal wilt. Je moet er iets van je zelf inbrengen. Als je het zo doet, ben je een ruiter op een Kaard. Als het goed gaat, is er armonie tussen de twee. Als het niet goed gaat, werpt het paard je vanzelf af." Lezers van het Leidsch Dag blad kunnen het Weihnachts oratorium op 23 december (aanvang 19.30 uur) in de Pie- leiden conny van der zande Naast het sinterklaasfeest en kerstmis kent Leiden in de de cembermaand nog een traditie: de jaarlijks terugkerende Hui- zinga-lezing. Deze prestigieuze lezing wordt georganiseerd door de Rijksuniversiteit Leiden, NRC-handelsblad en de Maat schappij der Nederlandse letter kunde. De lezing is een eerbe toon aan de historicus en cul- tuurfiloofjohan Huizinga. In voorgaande jaren lazen grote namen als Mulish en Van het Reve hun bespiegelingen over cultuur-filosofische onder werpen voor, dit jaar was het woord aan professor E. de Jongh uit Utrecht. Deze als ei genzinnig bekend staande hoogleraar in de kunsttheorie hield gisteravond in de Pieters kerk een lezing met de titel 'Kunst en het vruchtbare mis verstand'. Al in de klassieke oudheid ging men ervan uit dat kunst al tijd verkeert in het gezelschap van 'het goede' en 'het ware'. Volgens dit idee moet de maker van een kunstwerk altijd goed van inborst zijn en de toeschou wer zou door het bekijken of beluisteren van een kunstwerk meer mens worden. Deze op vatting blijkt ook nu nog actu eel: zo verfraaien vele bedrijven hun panden met schilderijen omdat men denkt dat de werk nemers daar rustiger van wor den. In zijn betoog maakte De Jongh duidelijk dat deze opvat ting op een misverstand berust. Vele kunstenaars hebben hele maal geen goede moraal: denk maar aan schrijvers als Céline en Verlaine. En de mensen die kunstwerken ondergaan, wor den er ook geen haar beter van. Als kunst mensen zou verande ren, dan zou de wereld er im mers veel mooier en beter uit zien. Toch vormt het idee dat kunst verheffend is voor velen recensie dick hermsen De dansvloer stond zo vol met aandachtig luisterende liefheb bers, dat er van bewegen geen sprake kon zijn. Voor het 15-ja- rig jubileum van de Hans Dub belaar Big Band was gekozen voor Sociëteit de Burcht. Voor de ambiance van de muziek was de locatie goed getroffen. Jammer dat de zaal voor het grote aantal bezoekers aan de krappe kant was. De opkomst was misschien iets onderschat. Onterecht. Bigband-muziek doet het goed in Leiden. Met zo'n 5 orkesten in de regio is de swingmuziek goed vertegen woordigd. Gisteravond stond Hans Dub belaar met zijn orkest in de schijnwerpers. De sympathieke bandleider en trompettist houdt al 15 jaar zijn leden enthousiast aan het spelen. De kwaliteit volgt een stijgende lijn. Opval lend goed is de dynamische in tentie waarmee de band speelt. Schetterend harde orkestpassa ges wisselen met fluweelzachte klanken. Dit sprankelende ka rakter werd nog extra benadrukt door de eerlijke akoestiek van de 'schoenendoos'-zaal. De zaalakoestiek had beduidend meer moeite met het zachte stemgeluid van Anita Simons, de zangeres van de band. 2e heeft een prachtige stem die jammergenoeg in te luidklin- kende arrangementen verdwijnt in de orkestldank. Belangrijk bij bigband-mu- ziek is een goede 'drive': een spanning in de muziek die al leen de hele band kan laten voelen. Deze was in het meren deel van de stukken goeg aan wezig. Ritmische accenten za ten goed op hun plaats. Er werd gespeeld op het scherp van de snede. Een storende factor was de zuiverheid. De piano stond niet goed op toon. Bovendien zal een juiste intonatie bij de blazers veel meer aandacht moeten krijgen in dit orkest. Daarmee zal het. overigens goed gekozen repertoire, nog veel meer tot zijn recht komen. Als dit orkest het stijgende kwaliteitsgehalte kan waarbor gen, kunnen we met spanning uitzien naar het volgende jubi leum over 5 jaar. terskerk met korting bijwonen. Zij moeten een coupon in de krant opsturen naar: Bachkoor Holland, Pieterskerkhof 4b, 2311 SR Leiden. Samen met een acceptgiro ontvangen zij dan de kaarten z.s.m thuis. Kaarten zijn tussen 9.30 en 11.30 uur ook af te halen op bovenstaand adres. Per cou pon kan men maximaal twee kaarten krijgen. een motivatie musea te bezoeken. Bovendien ligt dit idee ten grondslag aan het subsidiebeleid van minister d'Ancona. Zorgden de voorgangers van De Jongh door hun lezingen voor stormachtige discussies en debatten, De Jongh verzocht zijn publiek op schertsende wij ze om de verstrekte informatie binnen de vier muren van de Pieterskerk te houden. Het idee dat kunst zou verheffen mag dan een illusie zijn: het zorgt er wel voor dat wij onze kunstwer ken blijven koesteren en dat de subsidies worden toegekend. M1J71FK melodische lijn en zelfs de lange rij blazers kon mij vaak niet be koren. De dirigent had als the ma voor het hele programma de natuur gekozen, maar die wilde in de aanvang niet opbloeien, een dubieuze keus om met een zo moeilijk werk te beginnen ook al heet het een Ouverture. In de romance 'The lark as cending' van R. Vaughan Willi ams (1872-1958) liet de jonge violiste Mirjam Oost heel soepel en verfijnd de leeuwerik opstij gen onder het zacht zomers zin derend geluid van de strijkers. De hoorn speelt een sfeervolle melodie, en blazers en strijkers komen hier gezamenlijk tot een mooi klankidioom, dat weer stijlvol kleurt bij de subtiele vioolpartij. Het nieuwe flair en enthou siasme waren prominent aan wezig na de pauze in Beetho ven's pastorale 6e Symfonie. De klank van de violen in 'Het gro te werk' had meer body, de bla zers musiceerden helder en zelfverzekerder, ook in hun klei ne soli, er was veel meer balans in het klankaanbod. De stem mingen in deze landelijke pro grammatische symfonie werden met vaart en elan overgedragen: de ruisende beek, de koekoek, het onweer en de storm die weer gaat liggen. De zachte lichte vioolpartijen bleven he laas ook hier onder de maat. Wat Buijs nog niet lukte in Dvordks Natuur, ging hem veel beter af in de Pastorale: speci ën luisterplezier. bollenstreek o I v. Rolf Buijs. jam Oost. viool Gehoord vnjdag 11 de cember in de Pauluskerk te Lisse Het Symfonieorkest Bloembol lenstreek heeft een nieuwe diri gent en dat betekent verande ring. Wat de vorige dirigent van Duyn heeft geïnvesteerd in dit amateurorkest, heeft Rolf Buijs verdiept. Het orkest is groter dan ooit, het speelt met bepaald meer flair, het programma heeft een iets mooier jasje en geeft meer informatie. Toch bleek het eerste pro gramma-onderdeel te gewaagd. 'In der Natur' van Dvorék (1841-1904) was een duidelijk té moeilijk gekozen stuk. Dvo raks 'zingende bassen', de on dertoon van bassen en celli, zongen te overheersend, de vio len kwamen niet tot een zuivere HOME RENTAL SERVICE Naar Aruba? ►el voor gratis huurtaxatie van uw woning Tel. 071-322211 MEER WETEN OVER ECABO INFORMATICA OPLEIDINGEN? BEL: 01820-8 17 77 theater recensie dick van teylincen Toneelcombinatie Dialoog speelt Droom van een vrouw van Alan Ayckbourn Ge zien op 11 december in Warenar, Wasse- ln Wassenaar opereert sinds 1976 Toneelcombinatie Dia loog. Die combineert amateur toneelspelers zo met elkaar - met een beroepsregisseur en met het 'betere toneelrepertoi re' - dat er een voorstelling ont staat. Gisteren leidde dat tot een versie van Droom van een vrouw van Alan Ayckbourn, de schrijver die populair is bij amateurs en soms bij vrije pro ducenten. De vrouw die in het stuk droomt, heet Susan en is niet gelukkig. Haar man is een knor rige priester die een boek schrijft en geen aandacht voor haar heeft. Wel voor zijn zus Muriel, een soort randdebiel die alles in huis verkeerd doet. Susan heeft het ellendig en daarom hallucineert ze een roze gezinsleven bij elkaar waarin haar knappe broer Tony en haar dochter Lucy, een zoet glimla chend porseleinen popje, idyl lisch ronddartelen in tenniskos- tuum of bloemetjesjurk. De droomscenes onderscheiden zich van de harde werkelijkheid door zacht licht en pianoklan ken. Maar niet alleen het echte leven wordt steeds vervelender, ook haar wanen kan Susan uit eindelijk niet meer naar haar hand zetten. Dialoog speelt over het alge meen op een redelijk niveau: de teksten zijn de spelers bekend en worden verstaanbaar en re delijk natuurlijk overgebracht. De voorstelling had een laag tempo en niet overdreven veel humor. Pas flink laat, toen het over een ontbrekend seksleven ging, werd er gelachen. Muriël (Els Schwencke) was als enige rol echt komisch ingevuld, maar die vraagt er ook om. Okee, ook de dokter die zichzelf zo graag hoorde praten (Jaap van den Oever) was aangenaam verve lend. Een absolute voorwaarde om het niet zo geweldige stuk ac ceptabel te maken, is een sterk bezette hoofdrol. Dat was met IJda Hilgeman in orde. Zij was kordaat, onverstoorbaar en op een charmant naïeve manier tuttig. Een soort Ina van Faas- sen-type. Zij mocht lekker tegen het fatsoenlijke burgerleven van haar man schoppen, en dat maakte haar sympathiek. Min der goed lukte het haar om het geleidelijke verloop van haar gekte te laten zien. Na afloop kreeg ze de gouden speld voor een rijke veertigjarige toneelcar- Nog niet in Kerststemming? Doe dan komend weekend een feestelijk rondje Meubelplein Leiderdorp. Want dan geven we échte Kerstbomen wegl Grabs voor iedereen die een meubelaankoop doeL Kunt u zaterdag niet? Geen nood. We zijn ook op zondag geopend,* van 10.00 tot 17.00 uur. Informabe: 071-416585. (*M.u.v Mijnders Meubelen) NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. A4, ahlag Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21