Huizen in 'Jel' en Wilhelminapark Onder de visnetten gloort hoop Huize Gerto onder vuur Voorschoten wil meer asielzoekers huisvesten Regio Leiden Verdacht door dragen van bivakmuts 'Leden zijn de dupe' ZATERDAG 12 DECEMBER 1992 Twee mannen mei bivakmutsen achter in hun auto zijn donderdagavond door de politie in Katwijk aangehouden. Het tweetal werd ervan verdacht iets met de bankoverval in Warmond van doen te hebben. De twee mannen bleken tia een ondervraging echter niets met de over val te maken te hebben. Ze legden uit net hun eerste motorrijles te hebben gehad: onder hun helmen hadden ze een bivakmuts gedragen. Omdat het nogal koud was, had een van de motorrijders zijn muls ook fn de auto opgehou den Voorhout wijt schuldenlast aan bestuur Vervolg van voorpagina voorhout roza van der veer Het bestuur van Noorlander- Bollenstreek heeft een bloei ende vereniging om zeep ge holpen. Het is onbegrijpelijk dat een verenigingsbestuur het beleid niet bijstelt als de in komsten tegenvallen. Wanbe leid en bovendien moreel on- e rant woord. Nu zijn de leden de dupe en kan er niet meet in Voorhoutworden gehand bald." Dé voor de sport in Voor hout verantwoordelijke wet houder E. van der Laar heeft geen goed woord over voor bet bestuur van de in financiële moeilijkheden geraakte hand balvereniging. De vereniging heeft een schuld van 73.000 gulden, onder andere voor huur aan de Voarhoutse sport hal De Gaasbak en de Vennep- se Vespohal. Aanleiding voor Voorhout om de handballers per i januari op straat te zet ten, in Nieuw-Vennep heeft het bestuur te horen gekregen dat het nog twee weken de tijd heeft om orde op zaken te stellen. Volgens Van der Laar is de maatregel niet uit de lucht ko men vallen. Er wordt al maan den met het bestuur van de vereniging gecorrespondeerd en gesproken. Tijdens een ge sprek afgelopen woensdag kon de penningmeester geen enkel stuk overleggen waaruit bleek dat er snel een sponsor zou worden gevonden, noch stuk ken over nog te verwachten inkomsten. >,lk heb mij echt zitten inhouden. Ik kon door elke bewering heenprikken, de penningmeester zat gebakken: lucht te verkopen. Lr was geen enkel perspectief op een op lossing," Een antwoord van het Bol lenstreek-bestuur op de hoge schulden en de daaraan ge koppelde sanctie van de ge meente Voorhout laat voorlo pig nog even op zich wachten. Voorzitter tad interim) Ton van Born ts onbereikbaar. Penningmeester Hans van Dongen en secretaris Ruud Belderok willen graag de offi ciële brief van de gemeente af wachten alvorens commen taar te geven. „We willen ons beraden op een oplossing", zegt Belderok. „De leden zijn de dupe en die zullen we zo snel mogelijk moeten infor meren." Hoe het zo ver heeft kunnen komen, is,een vraag die hij grotendeels open laat. „Het uitblijven van een spon sor is de voornaamste reden zegt de secretaris, „Verder wil ik liever niets zeggen." Als er een nieuw raadhuis komt aan de Oegstgeester Lijt- weg, kunnen de gemeentelijke panden in het Wilhelmi napark en de oude Jelgersmakliniek worden verbouwd tot appartementen-complexen. Vooral ouderen zouden daar kunnen wonen. Voorwaarde is wel dat de bestaande gevels behouden blijven en ook het park onaangetast blijft. maar als er een nieuw gemeen tehuis wordt gebouwd. Voorstellen om het ambtena renkorps 'uit elkaar te trekken', door het onder te brengen in het huidige gemeentehuis en de Jelgersma-kliniek, wijst het per soneel van de hand. Bovendien zouden de beide panden niet voldoen aan de nieuwe normen voor arbeidsomstandigheden. In de nota gaat het college nog eens uitgebreid in op de vele bezwaren van Oegstgeestenaren tegen 'verstening' van het win kelcentrum aan de Lijtweg bij nieuwbouw. Volgens B en W betekent nieuwbouw bij het parkeerterrein echter geen 'ver stening' maar juist een verbete ring van het nu al 'deels stede lijke'centrum. Kil Bij nieuwbouw zal volgens B en W de eis worden gesteld dat het pand een 'architectonische uit- Projectontwikkelaars hebben veel belangstelling voor de oude panden. Bijkomend voordeel van het bouwen van huizen/ap partementen in de gemeentelij ke panden is dat de 'historische waarde' van het gebied rond het Wilhelminapark bewaard blijft. Dit stelt het college van burge meester en wethouders in een nieuwe nota over de gemeente lijkehuisvesting. B en W doen in de nota nog geen duidelijke uitspraak over de omstreden nieuwbouw aan de Lijtweg. Het college zegt wel dat het grote waarde hecht aan het standpunt van de Oegst geester ambtenaren. „Die wor den immers voortdurend met de uitkomsten van het huisves tingsbesluit geconfronteerd." Het personeel kiest voor één onderkomen, en dat kan alleen straling' krijgt die past bij Oegstgeest, en een 'verrijking is van het nu vooral kille gebied aan de Lijtweg'. De nieuwbouw zou volgens het college ook niet groot en massaal worden maar aansluiten bij de bebouwing in de omgeving van de Lijtweg. Het college benadrukt dat het alle 'emotionele en historische waarden' serieus neemt die de bewoners aan hun dorp hech ten. „We erkennen dat veel Oegstgeestenaren een binding voelen met het bestaande raad huis en kunnen daarmee in fei te alleen maar blij zijn." Tegelijkertijd stelt het college vast dat het raadhuis afge zien van alle historische en emotionele aspecten een ge bouw blijft waarin goed moet kunnen worden gewerkt. B en W onderstrepen dat de oude Jelgersmakliniek een ge meentelijk monument hoe dan ook voor het dorp behou den blijft. Woensdagavond 16 decem ber overleggen de raadscom missies over de toekomst van het raadhuis. Ook de 25 in spraakreacties van Oegstgeeste naren worden dan behandeld. Het uiteindelijke besluit moet begin februari door de gemeen- traad worden genomen. Voorschotens jongerenwerk wacht op betere tijden Voorschoten wil stedenband voorschoten De gemeente Voorschoten is op zoek naar vrijwil ligers die een stedenband willen opzetten met een Oosteuropese gemeente. De Voorschotenaren zouden samen met twee ge meenteraadsleden in een werkgroep moeten nadenken over de jumelage. Ze zouden bovendien ook uit verschillende groeperin gen in het dorp moeten komen. Belangstellenden kunnen zich voor 15 januari melden bij de gemeente. EZL mag kinderdagverblijf bouwen leiderdorp» De gemeente Leiderdorp heeft toestemming gege ven voor de bouw van een kinderdagverblijf bij het Elisabeth Ziekenhuis (EZL). Het kinderdagverblijf moet naast de perso- neelsflat komen. Het wordt gebouwd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het EZL en is een geschenk van de directie aan het personeel. Zoeterwoudse badmeester vertrekt zoeterwoude» De Zoeterwoudse badmeester D. Montanus neemt op vrijdag 18 december afscheid van zwembad Haas broek. Montanus leerde daar 19 jaar lang Zoeterwoudse kinde ren zwemmen. Hij gaat met vervroegde uittreding. Tussen 14.00 en 15.00 uur is wordt in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg een afscheidsreceptie gehouden. Als het nieuwe jongerencen trum niet doorgaat, krijgt Voor schoten pas echt de rekening gepresenteerd. Daarvan is de Voorschotense jongerenwerker Henk van Leeuwen (32) heilig overtuigd. „Geen vrijetijds- voorziening voor jongeren bete kent geheid meer vandalisme. Want verveling scoort hoog in deze gemeente." Henk van Leeuwen kijkt reik halzend uit naar het moment dat hij de deur van het jonge rencentrum in gebouw 'Onder dak' aan de Prins Bernhardlaan definitief achter zich kan dicht trekken. Want daar kan het jon gerenwerk volgens hem niet langer meer functioneren. Hij wil niets liever dan met een schone lei beginnen in het toe komstige onderkomen aan de Koninklijke Marinelaan. Sinds begin vorig jaar is het Voorschotense 'open jongeren werk' ondergebracht in een oud schooltje aan de Prins Bern hardlaan. Van Leeuwen had destijds al bedenkingen tegen het pand, omdat er geen enkele geluidsisolatie was. „En bij jon geren hoort nu eemaal mu ziek." Nu is het jongerenwerk op sterven na dood. Na aan houdende klachten van omwo nenden over geluidsoverlast zijn de activiteiten tot een mini mum teruggebracht. Sindsdien blijven de jongeren weg, op een vaste bezoekerskern na. Het interieur van het lokaal waar de schaarse jeugd nu nog samenkomt, biedt een trooste loze aanblik. „Als ik jongere was, zou ik hier ook niet willen komen", zegt Van Leeuwen. Versleten bruine bankstellen, waarin vaag de structuur van ribfluweel te herkennen is, grauw zeil op de vloer en een wand met graffitikunst. On danks de visnetten en de spot jes aan het plafond is gezellig heid ver te zoeken. Pasjessysteem Maar de redding voor het Voor schotense jongerenwerk is na- Henk van Leeuwen: „Als ik jongere was, zou ik hier ook niet willen komen". bij. Er liggen plannen klaar voor de bouw van een nieuw, eigen tijds en goed geïsoleerd onder komen. Tot grote vreugde van Van Leeuwen staat de meerder heid van de Voorschotense poli tiek positief tegenover de plan nen. De omwonenden zijn min der blij. Ze vrezen dezelfde overlast als destijds van het be ruchte inmiddels afgebrande jongerencentrum de Linden- hoeve, dat even verderop lag. Van Leeuwen begrijpt de om wonenden wel, maar vindt een vergelijking met de Lindenhoe- ve een beetje flauw. Daar kwa men honderden jongeren, de meesten uit Den Haag en Lei den. „Het nieuwe centrum is bestemd voor Voorschotense jongeren." Bezoekers uit andere gemeenten wil hij weren met een pasjessysteem. Van Leeuwen verwacht dat het met de overlast wel zal mee vallen, en wil daarover graag af- 'spraken maken met de buurt. ..Alleen bij het komen en weg gaan zal iemand wel eens wat horen. Maar gaat er een school in de buurt uit. dan heb je ook even overlast. Daar hoor je toch ook nooit iemand over?" Aan het huidige jongerencen trum valt volgens de jongeren werker geen eer meer te beha len. Alles wordt volgens hem aangegrepen om het centrum in een negatief daglicht te stellen. „Kijk", Van Leeuwen trekt de vi trage weg en toont een kogelgat in het glas, „een tijdje geleden heeft iemand hier in de buurt lopen schieten, op ons gebouw, maar oo*k op een school en op een huis". Van Leeuwen durft er zijn hand voor in het vuur te steken dat dc schutter niet een van de bezoekers van Onderdak is geweest. „Lr lopen hier zoveel FOTO JAN HOLVAST mensen langs op weg naar Leidschendam. Het kan ieder een geweest zijn. Maar in de buurt wordt gelijk geroepen: in het open jongerencentrum dra gen ze geweren." Daarom vertrekt Van Leeu wen liever vandaag dan morgen uit 'Onderdak'. Het liefst gaat hij tot het nieuwe jongerencen trum klaar is, in een keet zitten, ergens in het centrum van Voorschoten. „In een keet is het open jongerenwerk begonnen. Toen hoorde je voorbijgangers vaak zeggen: goh, er worden hierookleukedingen gedaan". Het gekraakte Huize Gerto in Warmond. Engelse krakers bijna dagelijks l Ze wonen er nu bijna vier maanden en zijn nog steeds vol goede bedoelingen, de Engelse krakers van Huize Gerto aan de Oranje Nassaulaan in Warmond. Maar gemakkelijk hebben ze het niet. Ze zijn ten prooi gevallen aan een reeks vernielin gen en geweldplegingen. Bijna dagelijks worden de krakers 'getrakteerd' op scheldkanonnades en vuurwerk. Daar blijft het niet altijd bij. De enige auto die de krakers had den, is totaal uitgebrand. Door een vuurwerk- bom. Kortgeleden nog, kwam er een houten balk met een lengte van ongeveer een meter door het raam zeilen en werd de schuur naast het huis in brand gestoken. Gelukkig voor de krakers konden ze de brand snel blussen, al voordat de brand weer arriveerde. Volgens de krakers is dat het werk van een aan tal Warmondse jongeren. „Ze doen er alles aan om ons te provoceren", stelt een van de Engelsen vast. Afgelopen donderdag kwam de situatie rond Huize Gerto ter sprake in de raadsvergadering. De CDA-fractie stelde vragen over de brandveiligheid van het pand. Omwonenden zouden de situatie rond Huize Gerto zorgwekkend vinden. Met de krakers zelf hebben dc meeste omwo nenden niet zo veel problemen, blijkt uit een kor te rondgang in de buurt. Er zijn zelfs Warmonders die de krakers oude meubelen en kleren brengen Een overbuurvrouw vertelt: „Ik heb helemaal geen last van ze. Het was erger toen de kamers nog gewoon verhuurd waren. „We krijgen geregeld bezoek van de politie, omdat we soms echt gevaar lopen," zegt Jane, een van de bewoonsters van Huize Gerto. „Ik be grijp best dat de Warmondse jongeren ons vreemd vinden of niet begrijpen waarom we zo leven. Maar wij doen niets dat hun gedrag recht- vaardigt. De krakers willen het geweld niet beantwoor den met tegenacties. „Wij willen niemand tot last zijn," legt Jane uit. „Iedereen is hier welkom. We willen graag laten zien hoe we leven en wc willen graag vertellen waarom we dit doen. Overigens hadden de meesten van ons hebben gewoon geen keus. We zijn uit Engeland vertrokken om dat we geen werk hadden en het niet eens zijn met hel beleid daar. Nederland is een beter land. We willen hier wonen en werken." Kerst Geen van de omwonenden zegt iets af te weten van de geweldplegingen tegen de krakers: „Ik hoor wel eens wat knallen, maar daar heb ik geen last van." meldt een van de huren. Op het mo ment zijn er zestien krakers aanwezig in Huize Gerto. Normaal zijn dat er ongeveer twee keer zo veel, maar een aantal bewoners is naar Engeland om daar kerst te vieren. Anderen zijn op reis. De Engelse jongeren zien nu al tegen oudejaars avond op, vooral met het idee dat er dan maar weinig mensen in Huize Gerto aanwezig zijn. Ja ne: „Wij hebben ook recht op een rustige kerst en een gezellige oudejaarsavond. We vragen de poli tie dan ook of ze de boel in die periode extra in de gaten willen houden." De Warmondse politie kon gisteren geen com mentaar leveren op de gebeurtenissen rond Ger to. Beroep op particuliere verhuurders voorschoten judy nihof De gemeente Voorschoten wil meer asielzoekers opvangen, maar heeft daarbij de medewerking nodig van particuliere verhuurders. Vandaar dat de gemeente momenteel verwoede po gingen doet om de verhuurders over de streep te trekken. Zonder de bereid heid van de particuliere verhuurders wordt het volgens de gemeente uiterst moeilijk om te voldoen aan het verzoek van het ministerie van WVC de opvang van asielzoekers uit te breiden tot de landelijke norm van twee promille per Gehoor geven aan het verzoek van WVC betekent dat er in de gemeente voor 1 januari 1994 in totaal 45 zoge heten opvangplaatsen moeten zijn ge realiseerd. Als particuliere verhuurders hun steentje bijdragen, is dat in princi pe mogelijk, aldus de gemeente. Mo menteel zijn er al 23 opvangplaatsen gerealiseerd in negen woningen in Voorschoten. Er moeten nog 22 op vangplaatsen bijkomen. De gemeente wil daarbij een beroep doen op het ei gen, gemeentelijk woningbedrijf, de twee plaatselijke woningbouwvereni gingen en de particuliere verhuurders. Wethouder M. Brcunesse houdt er rekening mee dat die laatste groep eni ge bedenkingen zal hebben tegen het huisvesten van asielzoekers. Dat heb ben de ervaringen in andere gemeen ten volgens haar geleerd. „Je kunt zeg gen dat het een vooroordeel is, maar de angst leeft dat het schade berok kent". Dat vooroordeel hangt volgens wet houder M. Breunesse samen met de manier waarop vluchtelingen worden opgevangen, in de meeste gevallen worden buitenlanders van verschillen de nationaliteiten, die geen relatie met elkaar hebben, in één woning ge plaatst. Daarvan verwachten veel parti culiere verhuurders grote problemen, aldus Breunesse. Volgens haar is de angst ongegrond, onder meer omdat Voorschoten beschikt over een werk groep die de vluchtelingen begeleidt bij de overgang naar de Nederlandse samenleving. Om de bereidheid bij particuliere verhuurders te polsen, voert de ge meente momenteel gesprekken. In elk geval verlopen de eerste contacten met de Brabantse firma Grouwel, die wo ningen bezit aan de Paganinidreef in Voorschoten, voorspoedig, aldus Breu nesse. De gemeente overweegt een van de huizen van Grouwel te kopen, en een andere woning te huren om er asielzoekers in te huisvesten. Volgens Breunesse zijn de twee plaatselijke woningcorporaties wel be reid om asielzoekers op te vangen. „Al moeten we toch voortdurend opletten dat ze hun bereidheid ook omzetten in daden". Door het aankopen van wo ningen voor asielzoekers uil de ge meente Voorschotenaren die al lang op een huurwoning wachten, zoveel mo gelijk ontzien. Maar voorlopig lijkt de situatie op de Voorschotense woning markt volgens Breunesse veel op het 'weven' van het autoverkeer op de snelweg. „Je hebt een hoofdstroom, maar van de zijkanten komt er af en toe iemand bij, die je er tussen moet laten". Oegstgeester ambtenaren pleiten voor nieuwbouw

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17