'Nog nooit gerookt in de tabakszaak' De Stemming Verzorgingshuizen lossen personeelstekort samen op Regio Verbazing over steun voor twee buurtclubs in Leiden Zuid-West Noordwijkers blijven met jaarwisseling thuis LA I tKUAU 11 UtCtMtJtK 1WZ Marcella Bus vertrekt na dertig jaar van Korevaarstraat Vrouwen die achter een kinderwagen een shaggie draai en, daar heeft ze een hekel aan. „Nee, zelf heb ik nooit in mijn winkel gerookt." Maar met de verkoop van sigaren- artikelen verdiende Marcella Bus-Saeij (65) dertig jaar haar brood in haar aan de Korevaarstraat gelegen spe ciaalzaak. Op 1 januari geeft ze de fakkel door aan John van der Post, die ook in Leiderdorp een zaak heeft. „Nee, geen festiviteiten. Maar iedere klant krijgt deze maand een aanstekertje cadeau." haar zaak niet hoeven uitbrei den met branchevreemde arti kelen als bijvoorbeeld ansicht kaarten, compact discs, video's en tijdschriften. „Voor een stad als Leiden is dat nog niet nodig. Het roken is wel minder gewor den, maar men rookt bewuster. Als jongeren nu aan de sigaar beginnen, roken ze 'n betere si gaar." Wel heeft ze wat Iuxe-ar- tikelen, 'op mannengebied'. „Maar dat mag ik van vrouwen weer niet zeggen." Ze toont de bekende doos Agio. „Gouden Oogst, gepoeier de bolknakken, dat kan dus echt niet meer. De bolknak is oubol lig. Het model torpedo. Die poeder is er alleen, omdat de si gaar mooi moet zijn. Smerig!", zo vertrekt Bus haar gezicht en zet de doos uit het zicht. In deze tijd zijn volgens haar vooral de ongematteerde naturel sigaren populair. Leiden kent haar als Marcella. Zo heette haar zaak al bij de start in de jaren zestig, toen ze die nog samen met haar echtge noot dreef. De in het Zeeuws- vlaamse Oostburg geboren Bus kwam in de jaren vijftig door haar huwelijk met een verte genwoordiger in Leiden terecht. „Mijn man werkte voor con- servenfabriek 'Servero' aan de Middelstegracht. En ik? Men werd nog geacht als huisvrouw achter het fornuis te staan", spreekt de scheidende winke lierster ironisch. „Zelf wilde ik eigenlijk in de truitjes en bloes jes, dat leek me wel wat, maar het moet financieel kunnen. Zo ben ik de tabak ingeschoten." Ze nam met haar man de si garenzaak aan de Korevaar straat over en haalde haar vak diploma's. In 1970, toen haar echtgenoot overleed, kwam ze er alleen voor te staan. „Ik heb er toen echt mee willen stop pen. Maar ja, wat moest ik dan gaan doen? Voor bejaardenver zorgster vond ik me niet ge schikt." Het bleef niet bij de sigaren zaak. Ze is al vele jaren pen ningmeester van 'Leiden Leeft', vroeger 'Leids City Centrum', de overkoepelende winkeliersvere niging van de binnenstad, èn penningmeester van de Bree- straatwinkeliers. Bolknak In tegenstelling tot vele andere sigarcnspeciaalzaken heeft Bus 'Marcella' maakt deel uit van Compaenen, waarin een groot aantal sigarenhandelaren sa menwerken. „Ze beginnen ook met koffie en thee, maar daar hoefde ik niet aan te denken, want het Klaverblad zit hier om de hoek." Haar duurste sigaar? Een Davidoff van 58 gulden. „De Havana-sigaar, genoemd naar een Wit-Rus die in Zwit serland leeft." Haar aanstekers vaiiëren in prijs van 1,95 gulden tot 745 gulden. Vakkennis 'Marcella' heeft klanten in de hele regio, onder wie Hanjeni- ROY KLOPPER De beslissing van de gemeente om de werkgroep Leefbaar Zuid-West een subsidie te ver strekken van zo n 5000 gulden, wordt maar matig gewaardeerd door de ambtenaren die het be leid moeten uitvoeren. „Het raadsbesluit om twee verenigin gen in één buurt te betalen is in strijd met ons principe slechts één club per wijk te erkennen", aldus C. van Ingen van de direc tie welzijn. De raadsfracties van CDA, PvdA en Groen Links regelden onlangs tijdens de begrotings vergadering een subsidie van 5 mille voor de Stichting Leefbaar Zuid-West. Tot nu toe moest deze stichting het doen zonder gemeentelijke bijdrage, het geld dat nu loskomt komt uit de pot sociale vernieuwing. Naast Leefbaar Zuid-West krijgt ook de officiële buurtvere niging Aktief een jaarlijkse bij drage van 16.000 gulden. Amb tenaar Van Ingen: „Het is jam- t alle r i die wijk dezelfde richting op wijzen. De mensen staan natuurlijk veel sterker als ze een belangenver tegenwoordiging hebben." De subsidie aan de 'concurrerende' vereniging is volgens Van Ingen 'zeker niet de keuze van de ambtenaren.' Verbaasd Secretaris A. Henzen van wijk- vereniging Aktief is verbaasd over de subsidie voor Leefbaar Zuid-West. „Ze hebben ons in het verleden erg tegengewerkt." Henzen kan niet ontkennen dat Leefbaar Zuid-West behoorlijk aan de weg timmert. „Ze doen er veel aan. Maar dat doen wij ook." Aktief krijgt jaarlijks 16.000 gulden van de gemeente. Tien mille daarvan gaat op aan vaste lasten, met name voor het eigen buurthuis dat ze aan de Berla- gestraat liet bouwen. Henzen: „We hebben dus een bedrag van 6000 gulden over dat we volledig besteden aan activitei ten voor Zuid-West." Secretaris H. Kwik van Leef baar Zuid West is blij met de waardering van de drie grote fracties. „Het geeft aan dat ook de gemeente waardeert wat we doen, al betreuren we het dat ze blijven vasthouden aan die ver ordening dat slechts één wijk- vereniging per buurt wordt ge accepteerd." Marcella Bus: „Zelf wilde ik eigenlijk in de truitjes en bloesjes. Maar het moet financieel kunnen. us-roker Maarten Biesheuvel. De vakkennis van Bus-Saeij, ook op het gebied van pijpen, is onomstreden, „je praatte veel met rokers, Compaenen had zijn studiedagen, je deed mee aan workshops." Ze is, als ze kijkt naar de Compaenen-or- gansatie, een van de weinige vrouwen die in haar eentje een zaak leidde. „Advies geven is het leukst. Zo wordt er heel vaak naar de smaak van tabak ge vraagd. Maar die is natuurlijk persoonlijk." Dertig jaar zaken doen maak te haar bekend in het tabakswe reldje, reden waarom Neder lands enige pijpfabrikant, Gub bels uit Roermond, straks per soonlijk afscheid van haar neemt. Vorig jaar organiseerde Marcalla Bus in Koetshuis 'De Burcht' een avond voor pijpro kers, waar Gubbels samen met tabaksfabrikant Niemeyer een demonstratie gaf. „Van te voren hadden ze gezegd: het lukt je nooit de zaal vol te krijgen." Maar pijprokend Leiden werd moeiteloos gemobiliseerd. „Er wordt nóg over gepraat." Kippevel Waarom ze er dan toch mee op houdt? „Ik moet denken aan de woorden van Karei van Susan- ten, onlangs vertrokken als di recteur van sigarenfabriek Oud Kampen. Die vond dat je soms een beslissing voor jezelf moet nemen, op een moment dat het nog kan. Daar ben ik het mee Bus zegt wel haar omgang MM POLITIEKE RUBRIEK Meestal houden gemeentebestuurders hun bijbaantjes stil, vooral als hun raadslidmaatschap zich wat ongemakkelijk laat verenigen met die andere functie. Het Leidse gemeenteraadslid Cor Vergeer maakt er echter nooit een geheim van wat hij in zijn vrije tijd uitspookt. De fractievoorzitter van de Socialistiese Partij schreef deze week in een persbericht een openlijke sollicitatie naar de baan van Leonie Gon^alves, de voorlichtster van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL). Terwijl zij nog driftig zat te schaven aan een voorlichtingscampagne voor de bewoners van 161 WBL-huizen aan de Muiderkring, plofte bij de media een door SP-schrijven op de deurmat. Het gejuich kwam als het ware met de brief mee uit de enveloppe: de WBL had besloten om de Muiderkring asbestvrij te maken. Het was niet de eerste keer dat de SP het bestuur, de directie en de afdeling voorlichting van de WBL te vlug af was. Ook het feit dat er asbest is verwerkt in de 161 huizen, kwamen de bewoners eerder via de SP dan hun woningbouwvereniging aan de weet. WBL- voorlichtster Gon^alves kan er om lachen. Zij werkt nog niet zo lang bij de woningbouwverenigingen had van tevoren nooit gedacht dat de concurrentie uit socialistische hoek zou komen. Wakker zal ze er niet van liggen. De WBL-brieven voor de bewoners gaan gewoon een dagje eerder de deur uit dan gepland om de achterstand op de SP niet al te groot te laten worden. „Bij ons staan de bewoners voorop, bij de SP zijn andere drijfveren in het spel", analyseert ze. Toch heeft Gon^alves reden om zich zorgen te maken. De SP betrekt haar informatie Alexander Geertsema werkt nog steeds aan de nota o computertje) het weer doet. namelijk van diezelfde bewoners. En die vinden klaarblijkelijk dat klachten over de WBL beter bij de SP kunnen worden ingediend. Het zat de WD allemaal niet lekker. Een rijksbijdrage voor zes of zeven sociaal- rechercheurs en dan toch maar drieopsporingsambtenaren aanstellen. Dat fraudebestrijdingsbeleid van de Leidse sociale dienst moest maar eens hard worden aangepakt. In oktober kondigde fractievoorzitter Th. van der Nat daarover een pittige discussie aan metGroen-Linkswethouder H. de la Mar (sociale zaken). Van der Nat beloofde toen ook met een nota te zullen komen waarin het fraudebeleid eens goed onder de loep zou worden genomen. Uit een interview in deze krant, op 10 oktober: 'Ervaringen elders, bijvoorbeeld in Utrecht, wijzen uit dat extra sociaal-rechercheurs meer resultaten opleveren. Dat is een signaal dat er in Leiden ook wat moet gebeuren'. De la Mar bleek niet onder de indruk en hield vol dat het in Leiden enorm meevalt met steunfraude. De WD wist niet wat ze er mee aan moest. Hoorde het verhaal van de wethouder aan en zweeg. Halverwege november was de nota van de WD er nog steeds niet. Oorzaak: de computer van Wü-raadslid Alexander Geertsema had het tijdens een interne verhuizing begeven. Maar: het stuk zat er aan te komen. Deze week kwam de kwestie opnieuw aan de orde tijdens een commissievergadering sociale zaken. En opnieuw benadrukte de wethouder dat Leidse uitkeringsgerechtigden beste brave burgers zijn, die zeker niet op grote schaal de boel flessen. En wat was de reactie van Geertsema: het valt misschien toch wel fraude. Over de beloofde nota werd ia het geheel niet meer gerept. Desgevraagd licht Geertsema het 'zwijgen' van zijn fractie toe: „Als je naar die cijfers kijkt, is de Leidse situatie toch niet zo die zorgelijk. De wethouder heeft voldoende kunnen uitleggen waarom er in Leiden maar drie sociaal-rechercheurs zijn. Het blijkt dat er met administratrieve krachten er bij, in totaal acht personen met fraudebestrijding bezig zijn. Dat voldoet toch aan de rijksnormen." Maar toch zit het de WD nog niet helemaal lekker. De twijfel blijft knagen. De zogenaamde 'witte fraude' blijkt dan weliswaar mee te vallen, maar hoe zit het nou met de zwartwerkers? Geertsema: „Tja, er blijft nog steeds een groot deel van de problematiek boven de markt hangen." Ondanks dat weet de WD toch niet hoe het nou verder moet. Een steekproef, net als Groningen? „Het is natuurlijk een heel ingewikkelde materie. Het moet niet zo zijn dat we met iets komen dat snel onderuit gehaald wordt. Maar we blijven er op studeren, dat zeker." Ondertussen wordt de Leidse WD ingehaald door hun partijgenoten in de tweede kamer. Die hadden wel een notaatje geschreven waarin ze voorstelden om onaangekondigd in het in het hele land huiscontroles te verrichten. De Haagse collega's hebben blijkbaar veel minder last van twijfels. Of een betere computer. Het was een prima actie van de stuurgroep sociale vernieuwing. Iedereen die op de adressenlijst van deze gemeentelijke organisatie prijkt, kreeg een maand of wat geleden een briefje. Of hij of zij nog prijs stelde op post van de stuurgroep en aan wie dat dan precies moest worden gestuurd. Het Leidsch Dagblad vulde het formuliertje keurig in. Voortaan hoefde de redactie echt nog maar één exemplaar van de papieren die de stuurgroep afscheidt. In een telefoontje werd deze mededeling nog even bevestigd. Deze week deed de stuurgroep de post weer eens op de bus. Gisteren vielen in de brievenbus aan de Witte Singel maar liefst acht dikke enveloppen van de stuurgroep. Allemaal met dezelfde informatie. Prima actie, inderdaad. Maar waarom proberen ambtenaren steeds weer de indruk te wekken dat ze werkelijk niets goed kunnen doen? FOTO» HENK B met de klanten te gaan missen. „Ja, verschrikkelijk, dat weet ik nu al. Ik krijg al kippevel als ik het er over heb. Maar anders sta ik hier nam mijn 80ste nog. Het moet niet zo worden dat men zegt: 'we gaan nog even bij dat ouwe mens een sigaartje halen'. En ik kon mijn zaak overdoen. Nee, ik heb geen hobby's. Maar ik ben geen stilzit-mens." De dozen in haar bovenwo ning zijn inmiddels gepakt, want Marcella gaat in Zuidwest Ruim zes mille voor diabetes De collecte Geef s voor Diabetes heeft 6269,50 gulden in het laadje gebracht. De collecte werd vorige maand in Leiden gehouden. Het Diabetes Fonds Nederland subsidieert hiermee het wetenschappelijk onder zoek naar voorkoming van complicaties bij diabetes en naar preventie van jeugd- en ouderdomsdiabetes. NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Noordwijkers kunnen na de jaarwisseling niet langer in het café terecht om elkaar een ge lukkig 1993 te wensen. Het ver zoek van vier horeca-onderne- mers op De Grent om op 1 ja nuari van één tot vijf uur hun zaak te mogen openen, is door burgemeester J. van der Sluijs van Noordwijk afgewezen. De laatste jaren was het in Noordwijk gebruikelijk dat dis cotheek Club 71 aan de Oude Zeeweg na de jaarwisseling tot in de vroege ochtenduren was geopend. Voor de komende jaarwisseling is daarvoor geen toestemming gegeven. Nadat op 25 oktober van dit jaar in de ze dancing een zogeheten 'af- ter-houseparty' werd georgani seerd op zondagmorgen van af zes uur uur werd Club 71 bij wijze van sanctie de gebrui kelijke toestemming voor het oud en nieuw-feest onthouden. Ook niet te praten valt er wat de burgemeester betreft over het verzoek dat Champ-eige- naar Peter Beuk namens vier horecagelegenheden op De Grent Klikspaan, Champ, Grand en Zeepaardje bij hem op tafel heeft gelegd. Deze vier zaken wilden in het gat sprin gen dat door het wegvallen van het Club 71-feest is gevallen en hun zaak vanaf één uur openen. Van der Sluijs: „Dat zou een soort algemene openstelling zijn en dat lijkt me niet verstan dig. De politie heeft het rond die tijd toch al druk genoeg." Burgemeester Van der Sluijs zegt het initiatief van de vier ondernemers daarentegen niet hetzelfde te vinden als het Club 71-feest. „Die zaak ligt nog enigszins apart van de rest, dat was een voordeel. Maar open stelling van vier gelegenheden tegelijk op De Grent, is heel wat anders. Dat trekt mensen van buiten Noordwijk aan en bo vendien zouden na dit viertal ongetwijfeld nog wel meer on dernemers zich hebben ge meld." VRIJE TIJD Roodenburg In het jeugdhonk van voetbal vereniging Roodenburg aan de Pieter Bothstraat is op zaterdag middag 12 december van 14.00 tot 16.30 een tentoonstelling te zien. In verband met het 65-ja- rige bestaan van de club expo seren ze foto's en andere curio- Jeffrey Garth Stichting Jazz on Sunday orga niseert zondag 13 december een concert in café Cheers aan de Doelensteeg 11. dse stem van Garth is de publiekstrekker. Aanvang is 15.30 uur. Mozaiek-ensemble De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuid West orga niseert op zondag 13 december een ontspanningsmiddag voor 55-plussers. Het Mozaïek-en semble zal tussen 14.30 en 16.30 uur een kerstoptreden verzorgen. Origamie Mevrouw Stavast zal op woens dag 16 december tussen 13.30 en 16.30 uur een demonstratie van de Japanse vouwkunst ori gamie geven in het Morskwar- tier aan de Robijnstraat 4. Dammen Het Leids Damgenootschap houdt donderdag 17 december een kerstdamtoernooi. De wed strijden beginnen om 20.00 uur. Bij voldoende belangstelling wordt een aparte groep ge vormd van dammers die geen lid zijn van een club. Het toer nooi is in het gebouw van speel tuin Oosterkwartier aan de Bor- neostraat. Voor meer informa tie: A. van der Kwartel, tel. 132504. Anne Frankschool Ouders, kinderen en teamleden van de Anne Frankschool aan de Zr. Meijboomstraat 2 probe ren de kersstemming erin te brengen met een Kerstmarkt op donderdag 17 december tussen 17.00 en 19.00 uur. Er is onder meer een levende kerststal te M BOLLENSTREEK •rkingsproject van een groot aantal bejaarden- en verpleeghuizen in de regio heeft ertoe geleid dat 33 mensen aan de slag kunnen in de ouderenzorg. 39 verzorgingstehuizen en 7 ver pleegtehuizen in de Bollenstreek en Leiden wer ken in de stichting SPIOR samen om het perso neelstekort in deze sector op te heffen. „Doel van de samenwerking is meer handen aan het bed", zegt H. van Tienen, directeur van verzorgingstehuis Huize Agnes in Voorhout en secretaris van de stichting. „Daarom hebben we afgesproken gezamenlijk plannen te maken." werd J. de Vreugd van het Noordwijk- adviesburt ger de king tussen de tehuizen opzetten, personeel gaan zoeken. Samen met de arbeidsbureaus werden langdurig werklozen, herintredende vrouwen en werkloze allochtonen benaderd. De Vreugd: „Daarvan bleken er nog veel graag aan het werk te willen in de gezondheidszorg /o snijdt het kar rperï degez rkloosheid Inmiddels heeft de stichting de nieuwe functie van zorgassistent geïntroduceerd en de functie van bejaardenhelpende nieuw leven ingeblazen waarvoor nu 33 nieuwe mensen worden opgeleid. Het zijn beide zogenaamd 'drempelloze' functies. Dat betekent dat de opleidingen, waarbij de leer lingen tegelijk werken en leren, voor iedereen toegankelijk. Ook werklozen zonder enige voor opleiding kunnen op deze functies solliciteren. „Het grootste probleem is nog het vinden van werklozen", aldus De Vreugd, „liet vervelende is dat je niet zó maar werklozen uit l>eiden in de Bollenstreek aan het werk kan zetten. De werklo zen hebben over het algemeen geen auto, terwijl het openbaar vervoer in de regio erg slecht is ge- Toch is het de SPIOR gelukt 33 mensen te vin den voor werk in een van de verpleeg- of verzor gingshuizen in de Bollenstreek en leiden. „Ze zijn begin deze maand met hun opleiding begon nen. Het is een heel enthousiaste groep. En dat is heel belangrijk want de tehuizen willen gemoti veerd personeel. Als de stichting dat kan bieden, zijn de tehuizen waarschijnlijk wel geïnteresseerd in vervolg van de samenwerking."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15