'Zending is geen medemenselijkheid' Kerk Samenleving Pauselijk gebed in de regen Trans World Radio zendt weer uit in het Nederlands Bestuur moskee boos over passage in proefschrift Brrr.... wat koud lf\ I fcKL>AL» \z UtGtMtJtK I wl UIT DE KERKBLADEN Romantiek (1) De abonnees van het Kerk blad voor de ring Ter Aar hebben het getroffen. Tussen de meditatieroosters en de predikbeurten in worden zij vergast op de ontboezemin gen van dominee Th. van der Hoeven (Rijnsaterwoude). De afgelopen week troffen zij hem in een lyrische bui. „Ooit was ik een romanti sche jongen, hooggestemd in idealen, vol pijnlijke nostal gie en Weltschmerz, alles poëzie, en menig meisje een Helena. Uren gezwijmeld met Novalis en Mahler, dra ken van gedichten gewrocht en ze orider kaarslicht, wie rook en spirituele druiven- drank in meer of minder ont vankelijke meisjeszielen in gelezen, iets van een bohé mien, nauwelijks iets dat deed vermoeden dat ik ooit een wonderlijk ambt zou moeten dragen." Maar ach, het leven her neemt kennelijk zijn rechten, verzucht Van der Hoeven. De romanticus van weleer heeft twee opgroeiende zoons en een pittige dochter. En pa probeert 'in deze tijden van verwarring en verstarring ze voor te gaan in het heer-zijn, als u begrijpt wat ik bedoel'. „Gaandeweg heeft de ro manticus verloren, ik krijg ook nauwelijks meer een ge dicht uit de pen en voor je het weet zit je met gans de burgerij aan het alcoholvrij bier." Romantiek (2) Zo heel af en toe laat Van der Hoeven echter de romanti- cus weer toe. „Vanmorgen vroeg liep ik nog een keer te dolen over dit paradijselijk pastoraal eiland, ik liep als in een gedicht, het november- zonlicht als een aureool over de Dom, wat weemoedig, maar ook voldaan." Zijn na derende vertrek uit het dorp (na 1 januari), maar ook het Sinterklaas-feest waren ver antwoordelijk voor deze ge moedstoestand. De dominee worstelde met zijn geloof in de goedheiligman. Hij vulde de. schoenen van zijn zonen met 'lekkere onverantwoorde zoetigheid', maar zag zijn ei gen maatje 46 systematisch leeg blijven. „Ik was al zo ver in mijn opstandigheid dat ik, toen er onlangs twee knech ten van Klaas aan de deur stonden voor een goed doel, ik tegen het meisje riep: Ille galen! Gelukkig was er van morgen gerechtigheid: een heus Suske en Wiske-boek in de schoen," Romantiek (3) Zijn daarmee alle wensen van Van der Hoeven in Rijnsaterwoude vervuld? De romanticus in hem vindt van niet. „Ik heb hier alles mede gemaakt, maar nog nooit een witte Kerstmis. Valse roman tiek, kitscherige schoonheid, Anton Pieck op kerstkaartfor maat, ik weet het, maar ik zou dat graag op de valreep nog meemaken..." Zijn laatste stichtelijke ontboeze ming aan de lezer luidt: „Ge- lukkig wie nog niét helemaal aan het kind en de romanti cus voorbij is, voor wie het leven soms nog iets heeft van de Efteling, zelfs in decem ber, want dit is waar en hard genoeg: 'amour et fleurs ne durent qu'un printemps': liefde en bloemen duren slechts de tijd van de lente." Tegenvallende Nederlandse belangstelling voor Mission '93 barneveld anp „Veel Nederlandse voorgangers zien zending als een be dreiging die hun geld en bekwame mensen kost. Dat is een verkeerde gedachte. Als je God het beste geeft wat je hebt, zal God je alleen maar zegenen." Vlug hoopt in de Jaarbeurs onder de jongeren ruim dui zend voorgangers aan te treffen. „Als je wilt dat jongeren die en thousiast voor God zijn, en thousiast blijven, moeten ze door hun voorgangers worden gestimuleerd en gecoacht. Daarin willen we de voorgan gershelpen." Mission '93 zal vermoedelijk minder bezoekers trekken dan het vorige congres. Aan Mission '90 namen 10.000 bezoekers deel, aan het komende congres ongeveer 8000. Directeur Vlug ziet de economische recessie als de belangrijkste oorzaak van deze achteruitgang. „Voor veel Aan het woord is directeur R.J. Vlug van TEMA (The European Missionary Association). Hij is de organisator van Mission '93, een Europees congres voor jon geren dat van 28 december tot en met 2 januari in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. Doelstelling van Mission '93 is jongeren te interesseren voor de zending. De jongeren kun nen deelnemen aan massabij eenkomsten en werkgroepen en een tentoonstelling van 170 christelijke organisaties bezoe ken. jongeren uit Engeland is onze harde Nederlandse gulden erg nadelig. Voor hen is het congres tientjes duurder geworden." De belangstelling van Neder landers valt Vlug tegen. Niet meer dan 500 zullen er waar schijnlijk naar Utrecht komen. „Eigenlijk is het schandalig", uit de directeur zijn verontwaardi ging. „Voor de Nederlanders is het congres het goedkoopst en het gemakkelijkst te bereiken. Christelijke manifestaties met veel amusement trekken grote groepen jongeren. Op Mission wordt van de jongeren meer ge vraagd en daardoor haken velen kennelijk af." Vlug schat het aantal congres deelnemers dat direct bij de zending betrokken raakt, op tien procent. Glimlachend ver telt Vlug het verhaal van een rome» Paus Johannes Paulus II werd deze week beschermd tegen de regen toen hij aan de voet van de 'Spaanse Trappen' in Rome bad bij het grote Mariabeeld ter gelegenheid van het feest van de Onbevlekte Ontvangenis. Rechts staat de burgemeester van Rome, Franco Carraro. foto ap Protest opheffing hervormde post Jeruzalem De hervormde synode moet het besluit heroverwegen om de post in Jeruzalem op te heffen. Met deze inzet is een initiatief groep opgericht die hervormd Nederland wil mobiliseren om protest aan te tekenen tegen het synodebesluit. In een brief aan de synode staat dat met het besluit de post in Jeruzalem af te schaffen 'het gesprek met Israël wordt afge broken'. Verder is te lezen dat de kerk opnieuw 'de eeuwenou de paternalistische houding van wel praten over Israël, maar niet met Israël inneemt'. De briefschrijvers storen zich aan het feit dat de synode in hun ogen de plaatselijke com missies voor Kerk en Israël niet heeft betrokken bij de besluit vorming. H. de Koning van de initiatiefgroep denkt dat zeker de helft van al deze commissies de actie zal ondersteunen. De post in Jeruzalem was be doeld om contacten te leggen met joden en de kerk te advise ren over ontwikkelingen in en rondom Israël. Sinds 1982 werd deze functie bekleed door dr. G.H. Cohen Stuart. De synode wil nu een functionaris in Ne derland aanstellen die vooral de contacten met joden buiten Is raël moet onderhouden. Rotterdamse motoragent die enkele jaren geleden het con gres bijwoonde. „Momenteel werkt hij als zendeling in een Zuidafr ikaanse township. „Maar", zegt Vlug, „bij zen ding gaat het er in eerste instan tie niet om dat je zwarte kinder tjes een broek aandoet en een bijbel geeft. Primair gaat het bij zending om een resultaat van een gezond geestelijk leven. Het produkt van je persoonlijke re latie met God." „Zending is geen medemen selijkheid. Als je vanuit een menselijke bewogenheid als zendeling aan het werk gaat, word je heel snel moe. Het ech te uitgangspunt voor zending is de liefde van Christus. We heb ben daarom als thema van het komende congres een bijbel tekst uit de tweede brief van Paulus aan de Korinthiërs geko zen: de liefde van Christus dringt ons." Op Mission '93 komen ook Serviërs en Kroaten. Vlug: „We zullen deze mensen niet gefor ceerd met elkaar confronteren. Verzoening kun je niet afdwin gen. Het enige dat wij kunnen doen, is de gelegenheid schep pen om de verschillende partij en met elkaar te laten praten." Mission '93 is in principe in terkerkelijk. „De mensen die aan dit evenement meewerken, belijden allemaal dat Jezus Christus de Heer is en beschou wen de bijbel als onfeilbaar. Of we meer reformatorisch dan evangelisch zijn, of omgekeerd, kan ik niet aangeven. De refor- matorischen vinden ons soms te evangelisch, terwijl evangeli- schen zeggen dat we te weinig evangelisch elan hebben." Na een onderbreking van negen jaar zendt de internationale christelijke omroep Trans World Radio (TWR) te Hilversum weer een Nederlandstalig program ma uit. Het programma, dat de titel 'Inzicht' draagt, is een me ningsvormend programma voor christenen. Aan de orde komen onderwerpen als incest, depres siviteit en stress. Tot en met 1983 zond TWR elke week meer dan drie uur Nederlandstalige programma's uit. Daarmee werd gestopt, omdat de organi satie al haar aandacht wilde richten op 'de onbereikten' in afgelegen gebieden. „Nederland had immers al een Evangelische Omroep", beargumenteert di recteur R. Postuma van de Ne derlandse afdeling van TWR. Inmiddels zendt de zendings organisatie 'Inzicht' iets langer dan twee maanden uit. De uit zending wordt in ieder geval een jaar voortgezet. De nieuwe start heeft te maken met het wegvallen van een programma voor Berbers in Noord-Afrika. Postuma: „Tachtig procent van onze programma's wordt door derden geleverd, bijvoor beeld door kerken en christelij ke instellingen. Op die manier houden we contact met het grondvlak en worden we geen 'electronic church'. De organi satie die ons het Berberpro gramma leverde, kon dat niet langer opbrengen Over grote aantallen luiste raars maakt de directeur zich geen illusies. „Het duurt min stens een jaar voordat je een luisterpubliek hebt opgebouwd. Voorlopig zullen alleen mensen luisteren die ons al kennen." Het bestuur van de moskee Ulu Camii aan de Zeeburgerdijk in Amsterdam-Oost eist dat dr. J. Doomernik een passage in zijn proefschrift over Turkse mos keeën en maatschappelijke par ticipatie rectificeert. Daarin worden mensen van de moskee ervan beschuldigd banden te hebben met de fascistische Turkse organisatie Grijze Wol- Doomemik promoveerde reeds in mei 1991 aan de Uni versiteit van Amsterdam op zijn proefschrift. De informatie waarop hij zich baseert is, zegt hij, drie jaar oud. „Dat betekent dat het nu niet meer waar hoeft te zijn. Dat ligt zelfs voor de hand." Hij zegt harde bewijzen te hebben waaruit blijkt dat het bestuur drie jaar geleden die banden wel degelijk had. Volgens mr. Van der Hoek, advocaat van de moskee, wei gert Doomernik die bewijzen te tonen of zijn bronnen te ont hullen. De bestuursleden van de moskee ondervinden hinder van de bewering. „Ulu Camii neemt in Amsterdam-Oost een centrale positie in en onder houdt nauwe contacten met de politiek en welzijnsinstellingen. Die kijken het bestuur er toch op aan. Misschien omdat men denkt: 'waar rook is, is vuur'." De bewering is temeer pijnlijk omdat de moskee op de nomi natie staat om te worden ge sloopt. „Het bestuur heeft dus al het moreel krediet nodig dat ze van instanties kan krijgen om een nieuwe lokatie te vinden", aldus mr. Van der Hoek. Behalve Doomernik heeft de advocaat ook de uitgevers van het proefschrift, het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap en de Universiteit van Amsterdam tot een rectifi catie aangesproken. „Die zijn tot nu toe stilletjes in een hoek je blijven zitten en hebben niets van zich laten horen", zegt de jurist. COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelmmalaan 18,2605 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071 -161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma,vrij, van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes)-. Telefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl. btw) per kwartaal80.10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar310.85 per maand 27.80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties071-161367/161363 AGENDA ZATERDAG 12 DECEMBER Leiden 15e Molen Winterserie-wandeltocht, over 10 en 15 km. start vanaf VW, Stationsplein, starttijd tussen 9.00 en 13.00 uur. Tentoonstelling, georg. door De Vo gelvrienden Leiden En Omstreken, Vijf Hovenhuis, Hoflaan 169, van 10.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Workshop 'Een indiaan van Fimoklei' bij Tuya, Kaasmarktschool, van Noordwijk Hobbymarkt 'Kreatieve Handen' in Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aan vang 10.00 uur. Presentatie van de Wereldwinkel, Buurthuis, Hoofdstraat 11, van 10.30 tot 16.00 uur. Taxatie kunstvoorwerpen in Galerie Drieluik, Voorstraat 57, van 14.00 tot 17.00 uur. Marathonwedstrijd Klaverjassen, org. Tafeltennisver. TOV - Bowling Noord- wijk, Nieuwe Zeeweg 73, van 14.00 tot ca. 20.00 uur. Noordwijkerhout Country-avond mmv life-band in De Schelft, aanvang 21.00 uur. ZONDAG 13 DECEMBER Tentoonstelling, georg. door De Vo gelvrienden Leiden En Omstreken, Vijf Hovenhuis, Hoflaan 169, van 10.00 tot 17.00 uur. Halve finale Mini-playbackshow, res taurant Zwembad De Zijl, aanvang 14.00 uur. Rondleiding door de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. Noordwijkerhout Loeki Stardust Quartet in De Schelft, aanvang 14.00 uur. Blijspel 'Bonbons in luxe verpakking' HET WEER ROB GROENLAND -5.7 graad Celsius hetgeen 8 graden be neden het klimaatgemiddelde lag (abso lute topper in drie eeuwen). Eind november kwam het winterweer ongenadig hard vanuit het noordoosten binnen. Na een tijdelijke dooi rond 10 december, begon het halverwege de maand opnieuw hard te vriezen. Van 14 tot 17 december vroor het streng, ook overdag. Op de 14de vroor het in Rotter- derwijk dook het kwik zelfs tot -22 gra den. De laagste temperatuur die in een de cembermaand in de Bilt is gemeten, sinds het begin van de waarnemingen, was -20.8 graden Celsius op 8 decem ber 1871. In Maastricht werd toen -25 graden op 1.5 meter hoogte gemeten. In onze regio scoorde het gebied tussen Leiden en Haarlem in die vroege och tend tussen de -15 en -18 graden Celsi- Deope a koudste december maand (sinds 1706) was die van 1890 met een gemiddelde temperatuur van - 4.8 graden Celsius. In de twintigste eeuw zijn zulke ijzige decembermaan den met voorgekomen. De koudste was december 1933 met een gemiddelde temperatuur van -2.2 graden Celsius. In de twintigste eeuw was 25 vorstda- gen het hoogste aantal (1923,1933, 1950,1963 en 1969). Het is sinds 1848 nog nooit voorgekomen dat vorst in december geheel achterwege bleef. 'Maar liefst' 1 vorstdag had december van 1974. In dat jaar werden tussen kerst en oudejaarsdag regelmatig tem peraturen van 11 tot bijna 14 gra- denjSelsius gemeten. Ons actuele vyeer blijft voorlopig op de zachte toer, vooral nu een warm bloedig hogedrukgebied over Frankrijk vanaf begin volgende week de dienst gaat uitmaken. Voordat we aan dit droge en rustige weer beginnen, volgt vandaag nog een polaire luchtsoort met flinke op klaringen en een enkele bui met vooral in de ochtend nog een stevige noordwes ter 5-7 bft. Morgen waarschijnlijk nog wat regen van een nieuw warmtefront, en daarna een overgang naar zacht en rustig weer. Het winterweer laat nog steeds op zich wachten. HET WEER IN EUROPA Meest bewolkt en af en toe regen. Maxi ma rond 19 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en af en toe wat regen. Maxima rond 21 graden. Zaterdag wolkenvelden en kans op e onweersbui. Zondag zonniger en wa schljnlijk droog. Maxima rond 17 g Zaterdag in he.t noorden en later ook in het midden perioden met regen, tegen de Alpen boven de 1000 meter perioden met sneeuw. Zondag overdag in het zui den eerst nog bewolkt maar later op de dag ook wat zon, elders op veel plaatsen hardnekkige mist of laaghangende wol ken. Middagtemperatuur uiteenlopend van 4 graden in de Vogezen tot 15 gra den rond Perpignan. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima circa 16 graden. Spanje: Perioden met zon en droog. Zondag in de loop van de dag aan de zuidelijke costa's geleidelijk meer bewolking. Maximumtemperatuur in het binnen land 10-12 graden, aan de costa's 16- 18 graden. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Zon dag in de loop van de dag in de Algarve geleidelijk toenemende bewolking. Maxima rond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Zaterdag aan de noordzijde van de Al pen regen, boven 1200 meter sneeuw. In het zuiden bewolkt maar droog. Zon dag in de omgeving van Wenen enkele winterse buien, elders rustig weer met in de dalen mist, op grotere hoogte zon. Maxima rond 5 graden, zondag in Oos tenrijk iets lager. Na het weekeinde voorlopig kleine neerslagkansen. ZONDAG 13 DECEMBER 1992 Zon-en maanstanden Zon op 8.40 zon onder 16.27 Maan op 20.56 maan onder 11.02 Waterstanden Katwijk Zaterdag in het noorden enkele buien, sommige met hagel of onweer, elders eerst bewolkt en regen, boven de 10Ö0 meter sneeuw. Zondag enkele opklarin gen, in het zuiden hardnekkige mistge- bieden of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur 5-7 graden, in mist beduidend lager. wind temp neersl Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Maxima van 17 graden in Tanger tot 20 graden in het zuiden. Rotterdam regen zzw9 Twente regen zw 7 Vlissmgen regen zzw 12 Zuid Limburg regen zzw 10 Aberdeen zwaar bew. zw5 Budapest zwaar bew. Innsbruck onbew. windst 1 -2 Istanbul zwaar bew. no 6 12 10 Klagenfurt zwaarbew. windst 2 0 Kopenhagen regen w6 4 4 Las Palmas half bew. nnw7 22 17 Luxemburg Malaga Stockholm zwaarbew. wzw3 Buenos Aires c Casablanca f Johannesburg r 33 25 17 11 BOLLEBOOM BOES Ierland iets zachter. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en vooral op zaterdag enkele buien, in de Ardennen en in Luxemburg met een winters karakter- .Zondag in de loop van de dag toene mende bewolking, het eerst aan de Bel gische kust, maar waarschijnlijk tot de avond droog. Middagtemperaturen van 8 graden in Oostende tot 2 in Luxem burg. Zuid-Zweden: Zaterdag plaatselijk een winterse bui, zondag hel der vriesweer. Zaterdag middagtemperaturen iets boven nul. zondag er iets onder. In de nacht op veel plaatsen matige vorst. Denemarken: Vooral zaterdag winterse buien, mogelijk met on- den. Britse Eilanden: Zaterdag in Schotland enkele winterse buien. Elders af en toe zon*en overwe gend droog. Zondag veel bewolking en vooral in de ochtend regen. Middagtem- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14