gaïn apart wonen Het sprookje van Charles en Di is uit Buitenland Bijna geen geweer te zien Edin burgh, de EG-top die koste wat kost moet lukken Duitsland verbiedt neo-nazipartij DA Geduld Verenigde Naties met Serviërs raakt op DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 9 londen cees v Charles en Diana gaan apart wonen. Dit heeft de Britse pre mier Major gisteren in het La gerhuis meegedeeld. Een for mele echtscheiding van de kroonsprins en Lady Di wordt echter niet overwogen, aldus Major. „Deze beslissing is in vriendschap genomen en bei den zullen de opvoeding van hun kinderen voor hun reke ning blijven nemen", zei de premier. Engeland reageerde geschokt op het nieuws. De staatsomroep BBC laste speciale programma's in, en de leiders van de drie grootste partijen deden een klemmend beroep op de media om Charles en Diana nu met rust te laten. Onder instemming van het hele Lagerhuis sprak Major: „Ik weet zeker dat ik voor het hele Huis en miljoenen anderen spreek als ik mijn steun betuig aan de prins en de prinses." Ex- premier Heath, de nestor van het Lagerhuis, gewaagde van „de droevigste dag" in de ge schiedenis van het parlement. De scheiding van tafel en bed heeft geen gevolgen voor de troonopvolging. Charles kan ge woon koning worden en daar mee hoofd van de Anglicaanse Kerk. Major verklaarde dat Dia na in dat geval zelfs koningin zal zijn. Maar velen nemen aan dat de boedelscheiding een eer ste stap is op weg naar formele echtscheiding. „Ik zie niet in waarom ze over een paar jaar niet zou scheiden en hertrou wen", verklaarde de journalist Andrew Morton, die dit voorjaar onthulde dat Diana enkele zelf moordpogingen had gedaan. Morton voorspelde dat Diana „als een phoenix uit de as van de monarchie" zal herrijzen. De verklaring over de boedel scheiding werpt een sombere schaduw over het tweede huwe lijk van prinses Anne, die eerder dit jaar van Mark Phillips scheidde en zaterdag in beslo ten kring in Schotland trouwt met met marine-officier Tim Laurence. Het huwelijk van Anne en Laurence, dat maandag officieel werd aangekondigd, was het enige lichtpuntje in een jaar dat de koningin zelf had omschre ven als annus horribilis (vrese lijk jaar). Toch is ook dit feest niet vrij van smetten. De 92-ja- rige koningin-moeder heeft pas op het laatste moment besloten het huwelijk van haar klein dochter bij te wonen. Ze had zich daartegen verzet omdat Anne's toekomstige echtgenoot een personeelslid is geweest. Overste Tim Laurence diende ooit op het koninklijke jacht Brittannia. Schadevergoeding voor Fergie parijs Sarah Ferguson, de ex van de Britse prins Andrew, en haar vriend John Bryan hebben recht op een schadevergoeding van 230.000 gulden van een Frans blad dat foto's heeft gepubli ceerd van een intiem verpozen in een villa aan de Middellandse Zee. 'Blanken vermoordden aborigines' Sydney De Australische premier Keating heeft gisteren ven dat blanke kolonisten gedurende twee eeuwen aborigines hebben vermoord en beroofd van hun eigendommen. Hij deed dat ter gelegenheid van het begin van het Internationale VN-Jaar voor Inheemse Volken. Minder voedselhulp, grotere nood rome Ondanks de groeiende behoefte aan voedselhulp is de hulpverlening afgenomen. Dat constateert de VN-organisatie Global Information and Early Warning System on Food and Agri culture. Uit het rapport blijkt dat de voedselhulp met 2 tot 3 pro cent is afgenomen. Cel voor oud-grenswacht DDR potsdam Een 48-jarige voormalige DDR-j een Oostduitse vluchteling heeft doodgeschoten. De man had met zijn automatische geweer de vluchteling doodgeschoten na dat deze zich al had overgegeven. Snoepfabriek Bolsjewiek geprivatiseerd moskou Honderden Russen hebben gisteren een bod uitge bracht op de aandelen van de snoepfabriek Bolsjewiek, het eer ste staatsbedrijf dat aan het publiek wordt verkocht tegen priva tiseringscoupons. Bij Bolsjew telwerken 2.176 mensen. Panic mag meedoen aan verkiezingen belcrado Premier Panié van rest-Joegoslavië (Servië en Monte negro) mag toch meedoen aan de presidentsverkiezingen in Ser vië. Het Hooggerechtshof van Servië 1 kiescommissie had de kandidatuur van Panié afgewezen, omdat hij nog geen jaar in Servië woont. Doodvonnis voltrokken in Texas huntsville In de Amerikaanse staat Texas is vanmorgen een man geëxecuteerd, die ter dood was veroordeeld wegens de moord op een vrouw in 1985. De 29-jarige veroordeelde werd ter dood gebracht door middel van een injectie. Hij was de 187ste executie sinds het Amerikaanse Hooggerechtshof in 1976 be- Ze zouden lang en geluk kig leven, dat was wel dui delijk. De klokken van St Paul's Cathedral luidden, de zon scheen, wereldwijd zat een miljard mensen aan de buis gekluisterd. Het was 29 juli 1981, de dag van het 'huwelijk van de eeuw'. Hij was de knap pe prins die voorbestemd was koning te worden van het Britse rijk. Zij was de prinses die uit het prozaï sche bestaan van kleuter leidster was ontwaakt door zijn kus. londen cees van zweeden correspondent Diana leek uit een sprookjes boek weggelopen. Voor het al taar stond geen gehaaide vrouw die gelouterd was door een ja renlange ervaring op de dans vloeren van de vele Londense nachtclubs, het type waar Char les tot dusverre steeds op was gevallen. In de kathedraal stond een meisje met rossig-blond haar en een elfachtige glimlach, een Engelse roos die bloosde als haar een vraag werd gesteld. Ze was immens populair bij 'het volk'. Als ze met Charles bij een liefdadigheidsinstellingver- scheen, klonken er kreten van teleurstelling wanneer de prins als eerste uitstapte. Maar de prins, die jarenlang de schijn werpers voor zich alleen had ge had, leek een sportieve verlie zer. Toen Diana een keer was thuisgebleven en het volk mor de bij het aanschouwen van al leen Charles, riep de kroon prins: „Jullie moeten het van daag met mij doen, dus vraagje geld maar terug." Achter de sprookjesachtige schijn ging echter een grimmige werkelijkheid schuil, vanaf het begin. Die werkelijkheid had zich aan Diana geopenbaard in de vorm van een armband, die zij had gevonden kort voor de huwelijksvoltrekking in St Paul's. In het sieraad, dat Char les had gekocht, waren de na men 'Fred' en 'Gladys' gegra veerd. Diana had het gelijk be- Charles en Diana gingen al lang ieder hun eigen gang. Als een gezamenlijk optreden niet v Hong Kong, wisselde het kroonprinselijke paar geen woord met elkaar. grepen: dit waren de koosna men die Charles en zijn oude vlam, Camilla Parker Bowles, el kaar hadden gegeven. Diana overwoog het huwelijk af te blazen, onthulde Andrew Morton later in zijn geruchtma kende boek 'Diana, her own story'. Zij twijfelde, maar gaf Charles uiteindelijk het voor deel van de twijfel. Okay, Char les had tien jaar lang een gehei me liefde voor Camilla gekoes terd, maar hij zou nu zijn woord aan haar geven. Maar na de huwelijksvoltrek king wilde Camilla niet uit Diana's leven verdwijnen. Tij dens de huwelijksreis vielen er foto's van de vrouw uit Charles' agenda. Later ving ze een ge sprek op dat hij met haar voer de. „Wat er ook gebeurt", hoor de ze Charles tegen Camilla zeggen, „ik zal altijd van je hou den". Bij het publiek begonnen de eerste twijfels over het huwelijk al tamelijk snel te rijzen, maar Diana maakte daar in juni '82 een resoluut einde aan. Zij baarde William, en gaf Charles daarmee wat hij wilde hebben: een zoon die hem als koning kon opvolgen. De twijfels keerden echter snel terug. In december 1982, een half jaar na de geboorte van William, schreef de roddeljour- nalist Nigel Dempster dat de huwelijksboot in zwaar weer was beland. Het paleis om schreef het artikel als „absurd" en de rust keerde weer. Pas in 1987 zouden koppen in de kranten verschijnen als: 'Ein digt Het In Echtscheiding?' De aanleiding was het uitgelekte nieuws dat Charles en Diana tij dens een staatsbezoek aan Por tugal niet langer in één kamer sliepen. Vanaf dat moment zwol de ge ruchtenstroom aan, maar in werkelijkheid was het huwelijk al geruime tijd eerder een stille dood gestorven. Dit besef brak door toen dit voorjaar Andrew Mortons boek over Diana ver scheen, waaraan ook de prinses zelfwaarschijnlijk haat mede werking heeft verleend. Diana's problemen gingen van meet af aan veel verder dan de jaloezie jegens Camilla. De prinses was niet voorbereid ge weest op het bestaan van toe komstige koningin. Ogenschijnlijk ging ze als een Delors: Desnoods verder met tien brussel gpd/afp De EG kan desnoods ook met tien landen verder, als Denemarken en Groot-Brit- tannië dwars blijven liggen, zo liet voorzitter Delors van de Europese Commissie gisteren in Brussel door schemeren. Hij staat daar mee op één lijn met de Franse president Mitter rand, die gisteren in het Britse dagblad de Financial Times verklaarde: „We kun nen geen overeenkomst maken zonder één munt, zonder de (Europese) cen trale bank, zonder een ge meenschappelijke buiten landse politiek. Een verwer ping van Maastricht door de landen in kwestie zal de opbouw van Europa niet stoppen." De Britse premier Major is het daarmee niet eens. „Europa gaat door met twaalf of het kan niet door gaan", aldus Major in een interview met het' Franse persbureau AFP. brussel peter de vries correspondent Hans Christian Andersen had er het script niet voor kunnen bedenken. De Deense sprookjesverteller beschikte over een ruime fantasie en was een begena digd schrijver. Maar zelfs voor hem zou het sprookje van 'Het Vierkant dat Rond werd' waarschijnlijk te onwerkelijk zijn. De Europese Gemeenschap lijkt echter met elastische bezweringsformules één van de ergste crises uit haar geschiedenis op te lossen: het Deense 'nej' tegen 'Maastricht' zal dit weekeinde op de EG- topconferentie in Edinburgh langzaam worden omgesmeed tot een 'ja, mits'. Want de crisis binnen de EG is zo diep, dat de Gemeenschap zich geen nieuwe mislukking meer kan permitteren. De agenda van de bijeenkomst van elf Europese regeringsleiders en het Franse staatshoofd is volgestouwd met politieke springstof. Terwijl de Britse koninldijke familie hetzelfde weekeinde probeert haar gedeukte imago wat op te fleuren met het huwelijk van prinses Anne, be spreken de politieke leiders in het statige Koninklijke kasteel Holyroodhousein Edinburgh de politieke en economische malaise die over Europa hangt. De onmacht de oorlog in het voormalige Joegoslavië te stoppen, het opkomend racisme en nationalisme en de oplopen de werkloosheid prijken allemaal op de één of andere manier op de agenda van een loodzware top. Loodzwaar, omdat een duidelijk antwoord op al die proble men voorlopig wordt verhinderd door de vele interne besognes van de EG: Maas tricht, de financiering van de Gemeen schap, de uitbreiding met nieuwe leden, De Deense eigenzinnigheid en het onge lukkig Britse voorzitterschap. Een wat Britse diplomaten omschrijven als „extreem ingewikkeld onderhande lingsproces" moet worden gevolgd om de lange agenda met enige kans op suc ces af te werken. Alles hangt in Edin burgh met alles samen, maar bovenaan staat de 'Deense kwestie'. Kopenhagen eist na het 'nej' tegen Maastricht dat het schiereiland een uitzonderingspositie krijgt: geen deelname aan de samenwer king op terreinen als justitie, politie, de fensie, buitenlands beleid, het Europees burgerschap en de eenheidsmunt.,De 'status aparte' zou bovendien in 'juri disch bindende' teksten moeten worden vastgelegd. Ondanks grote bezwaren tegen een der gelijk 'Europa a la Car te', waarbij ieder land de samenwerking naar believen kiest, en ondanks vrees voor het open breken van 'Maastricht', lijken de andere landen te zwichten voor de Deense ei sen. De Britten hebben een bemidde lingsvoorstel opgesteld dat voorziet in een 'beslissing' van de EG de Denen hun zin te geven. Het moet de regering in Ko penhagen het argument in handen spe len dat Maastricht is veranderd en daar om een tweede volksraadpleging ver dient, terwijl de andere landen kunnen volhouden dat Maastricht bij het oude is gebleven. Het is, wordt in Brussel erkend, politiek en juridisch met gespleten tong praten. Vorige week werd deze opzet nog wegge hoond als „warrig" (Lubbers) en „on aanvaardbaar" (de Europese christen democraten), maar nu geldt het als „het ei van Columbus" (de Franse minister Guigou) en „het rond maken van een vierkant" (de Denen zelf). Er is simpel weg geen keus, wil men Maastricht red den. In het verlengde van deze ruzie zullen de regeringsleiders proberen nieuwe in houd te geven aan hun streven beslissin gen binnen de EG voortaan dichter bij de burgers te nemen ('subsidiariteit') en de Gemeenschap minder ondoorzichtig te maken. Hoewel de Britten proberen via deze omweg de macht van Brussel te ontmantelen en tientallen F.G-wetten te soort Moeder Teresa-in-desig- nerkleding van kankercentrum naar kindertehuis, in werkelijk heid was ze niet opgewassen te gen de druk. Als kind had ze op school in toneelstukjes altijd de rollen gekregen waarin ze niets hoefde te zeggen, nu moest ze redes houden en de pers te woord staan. „Mijn grootste luxe is voor de televisie weg kruipen met een boterham met witte bonen", zei ze tegen een vriendin. Zeven jaar na de voltrekJdng van het 'huwelijk van de eeuw' consulteerde Diana een arts. Dr. Maurice Lipsedge wandelde haar paleis binnen en had wei nig tijd nodig voor zijn diagno se. Binnen minuten vroeg hij een verblufte Diana: „Hoe vaak heeft u gepoogd zelfmoord te plegen?" Diana aarzelde even, maar zei toen: „Vier of vijf keer." Toen Diana Charles leerde ken- leed ze in lichte mate aan bulimia nervosa, een ziekte die gepaard gaat met lange perio des waarin de patiënt niet wil eten en korte aanvallen van eet lust die eindigen met braken. Na haar huwelijk was de ziekte echter in volle hevigheid tot ui ting gekomen. Diana deed haar eerste zelf moordpoging in januari 1982. Ze was drie maanden zwanger, jaloers op Camilla, verzwakt door bulimia nervosa, en Char les had opnieuw zijn paard ver kozen boven haar. Diana gooide zich van de trap, voor de ogen van een ontstelde koningin - moeder. Met de ziekte verslechterde de verhouding. Toen William werd geboren, zei Diana: „Gelukkig heeft hij niet de oren van Char les." Toen drie jaar later Harry werd geboren, zei Charles (die graag een meisje had gewild) bij het betreden van de kraamka mer: „O, een jongen. En hij heeft nog rossig haar ook." Diana zei later over dat inci dent: „Toen wist ik dat er iets in mij kapot was gegaan." Dr. Lip sedge, de arts van het gerenom meerde Guy's Hospital, wist dat vier jaar later ook. De oorzaak van Diana's kwaal was, zo stel de hij vast: prins Charles. De dokter moedigde Diana aan boeken te lezen over haar ziek te, en langzaam kwam de prin ses er bovenop. Haar eetlust keerde terug, en daarmee ook haar levenslust. Ze nam paardrijles en raakte zelfs ge steld op de instructeur. Maar het huwelijk, zo was nu voor iedereen duidelijk, had on herstelbare averij opgelopen. Behalve aparte slaapkamers hadden de knappe prins en de betoverende prinses nu ook aparte vakanties, aparte vrien den, aparte woordvoerders. En binnenkort, zo zei premier Ma jor gisteren in het Lagerhuis, zullen ze ook aparte paleizen hebben. Het sprookje is defini tief uit. muqdisho De Ame rikaanse mariniers in de Somalische hoofd stad Muqdisho heb ben nog nauwelijks een Somatisch wapen gezien. Er klinken wel schoten, maar een maal in het zicht van de Amerikanen, laten de Somaliërs hun au tomatische geweren bliksemsnel verdwij nen. In de haven van Muqdisho probeer den de Amerikanen gisteren, onder de ogen van een came raploeg, een gewa pende Somaliër tot staan te dwingen. De man vluchtte echter een krottenwijk bin nen. Voorde mari niers zijn dergelijke buurten nog volstrekt taboe. Dertien wes terse hulpverleners gisteren vanuit het zuiden naar buurland Kenya geëvacueerd. FOTO AP» LAURENTRE- BOURS BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Duitse regering heeft nieuwe maatregelen genomen om het extreemrechtse geweld in te dammen. Zo werd afgelopen nacht de neo-nazipartij Deut sche Alternative (DA) verboden. Bovendien zal worden bekeken of twee leidende neo-nazi's hun burgerrechten kunnen worden pen tot moord op joden. Als zij hun burgerrechten verliezen, mogen zij niet meer stemmen en zich niet met politiek be- schrappen, voorspellen diplomaten dat de operatie in schoonheid zal sterven: „In de praktijk maakt het geen lor ver schil". Oplossing van de 'Maastrichtse' kwesties is op zich weer een voorwaarde voor een akkoord over het tweede grote onder werp van de Top, de toekomstige begro ting van de EG. Voorstellen van de Eu ropese Commissie, het 'pakket-Delors- 2', behelsden een stijging van de EG-be- groting met één derde van 145 miljard tot 193 miljard per jaar. Het extra geld is nodig voor hulp aan het Oostblok, ver dubbeling van de fondsen voor sociaal en regionaal beleid, en extra steun aan de vier arme EG-landen. Volgens diplomatieke bronnen tekent zich nu een compromis af rond een uit gavenplafond van circa 175 miljard gul den. Een dergelijke verhoging zou de Nederlandse schatkist in 1999 zo'n 1,4 miljard gulden extra gaan kosten. Pro blemen liggen er bij de speciale korting die de Britten op hun contributie krijgen, en bij het verzet van Spanje, Portugal. Griekenland en Ierland tegen een verla ging van de steun aan hun economieën. Volgens diplomaten wint echter ook hier het inzicht terrein dat elk akkoord beter is dan een mislukking. Een grote Duitse politiemacht hield vannacht huiszoekingen bij leden van de DA. De partij, die één van de snelst groeiende rechts-extremistische partijen in Duitsland is, wordt geleid door de uit de ex-DDR stam mende 27-jarige Frank Hübner. De invallen bij leden van de DA waren gisteren voorafge gaan door razzia's in de deel staat Nedersaksen bij 24 aan hangers van de neo-nazibewe- ging 'Deutsche Katneradschafts- bund Wilhelmshaven'. Daarbij is behalve veel propagandama teriaal ook wapentuig in beslag genomen. De neo-nazi's die hun burger rechten dreigen te verliezen zijn Thomas Dienel, oprichter van de Deutsche Nationale Partei en de extremist Heinz Reisz. Die nel werd gisteren in Erfurt ver oordeeld tot 32 maanden cel wegens ophitsing en het oproe- De Duitse kanslier Kohl heeft vanmorgen in de Bondsdag ge sproken over de toename van het vreemdelingenhaat en ra cistische geweld. Volgens Kohl hebben de rechts-extremisten geen enkele kans als de staat en de burgers zij aan zij blijven staan. „De Bondsrepubliek is een democratie die zich kan verdedigen en ze zal dat bij de ze uitdaging van cxtrcnnsiisch geweld bewijzenzo vervolgde Kohl. Maar de man in de straat heeft weinig vertrouwen in het overheidsbeleid. De Duitse kranten staan vol met ingezon den brieven. Wanhoopskreten van mensen die hun land niet meer begrijpen. Katje Heinen in Der Spiegel: „Ik eis het kiesrecht voor onze buitenlandse mede burgers. Wie anders kan ons bij de volgende verkiezingen be schermen voor de bruine ter reur?" Een Jorg Rohde in het zelfde blad: „Bij alles wat ik da gelijks aan heel normaal rechts extremisme meemaak, kan ik maar tot een conclusie komen: Beste geallieerden, kom terug en de-nazificeer ons nog een keer. Maar dit keer goed." NEW YORK/BRUSSEL AFP/DPA/UPt/Rtf De Veiligheidsraad heeft de Bosnische Serviërs gisteren ge waarschuwd dat hij „op de kortst mogelijke termijn verdere maatregelen" in overweging zal nemen, als zij niet stoppen met aanvallen op Sarajevo en op troepen van de VN-vredes macht. De V-raad verwierp een Ser visch aanbod voor vrije aftocht van alle niet-Serviërs uit de stad. Diplomaten bij de VN in New York zeiden te denken aan onder meer het instellen van beveiligde gebieden voor de Bosnische moslims of gebruik van militaire vliegtuigen om hulpkonvooien te beschermen. De ministers van defensie van de NAVO-landen buigen zich vandaag in Bnissel over een se rie uitgewerkte plannen voor militair ingrijpen tegen Servi sche doelen voor het geval de VN besluiten het vliegverbod boven Bosnië met geweld af te dwingen. VN-secretaris-generaal Bout ros Ghali stelde gisteren voor een infanteriebataljon van 700 man en 35 militaire waarne mers naar Macedonië te sturen om overslaan van de burgeroor log naar deze republiek te voor komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9