'Marechaussee ongeschikt voor opvang asielzoekers' SoftShop moet kaf van koren scheiden Enschedese politie laat Oekraïense boeven lopen Binnenland Laatste eer voor opperwachtmeester 'Rookverbod in gehele trein is tegen de wet' Massaal protest in Hengelo tegen racisme Opvang asielzoekers baart minister zorgen CDA wil betere controle op handel in softdrugs DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 Advertentie Bovag-Rai is 'misleidend' Amsterdam Auto's zijn niet schoon en vervuilen het milieu wel degelijk. Daarom is de advertentie die de Bovag-Rai half oktober in de dagbladen liet zetten misleidend en in strijd met de milieu-reclamecode. De Reclame Code Commissie heeft de Bo vag-Rai daarom gevraagd niet meer op die manier te adverteren. In de advertentie tegen de nieuwe autobelasting werd gesteld dat „de niet-vervuiler betaalt", want „nieuwe auto's zijn per 1 januari 1993 allemaal schoon, volgens de officiële Europese norm". Deze aanprijzing was vooreen inwoner van Utrecht re den een klacht in te dienen. Werkweigeraars in crimineel circuit den haag Een derde van de Haagse jongeren die een baan via de Jeugdwerk Garantie Wet (JWG) weigeren, ontplooit criminele activiteiten. Dat blijkt uit een onderzoek van de Sociale Dienst in Den Haag onder 125 weigeraars, van wie de uitkering werd ge stopt. Daardoor gingen de jongeren meer stelen, zo bleek. Op grond van de JWG hebben jonge werklozen recht op werk en niet langer op een uitkering. In 1991 verliet 52 procent van de Haagse jongeren van 18 tot 21 jaar de bijstand. De belangrijkste redenen waren aanvaarding van werk en plaatsing in de JWG (11 procent). Terpstra is Dierenbeschermer 1992 den haag Het Tweede-Kamerlid Erica Terpstra is uitgeroepen tol Dierenbeschermer van 1992. Op de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in Utrecht krijgt zij zaterdag de onderscheiding uitgereikt van haar voor gangster en collega Ria Beckers. Volgens de dierenbescherming heeft Terpstra zich in het bijzonder sterk gemaakt voor het te rugdringen van dierproeven. Een van de resultaten van haar in zet is een in 1988 aangenomen maatregel waardoor het budget voor onderzoek naar alternatieven met 400.000 gulden werd ver- Uit angst voor lot gegijzeld echtpaar enschede gpd De politie in Enschede heeft naar nu blijkt dinsdag niet durven ingrijpen toen een ben de criminelen uit de Oekraïne een gegijzelde Duitse vrouw dwong geld op te nemen bij een bank in Enschede. De politie was bang dat het fatale gevol gen zou hebben voor haar in Polen vastzittende echtgenoot als ze de ontvoerders zou op pakken. De zaak is gisteren zon der bloedvergieten in Duitsland en Polen beëindigd. De vijf zware criminelen gij zelden zaterdag in Warschau een Duits zakenechtpaar (43 en 35 jaar) uit Munster. Terwijl de man werd vastgehouden, werd de vrouw meegenomen naar Munster, waar ze geld van de firma moest opnemen. Voor een deel van de verlangde Het totale rookverbod zoals dat door de Nederlandse Spoorwe gen vorig jaar voor een aantal treinen in het noorden de zo genoemde Wadlopers is in gesteld, is onwettig. Dat weten de NS ook. Omdat de Spoorwe gen begin volgend jaar voor veel meer treinen een algeheel rook verbod willen instellen, hebben zij het ministerie van verkeer vorige maand gevraagd het Be sluit Personenvervoer aan te passen. Dat voerde advocaat mr. H. Anker gisteren aan voor het kantongerecht in Zuidbroek. Hij verdedigde daar mevrouw J. Riemslag uit Scheemda. Zij is het principieel oneens met het totale rookverbod en heeft daar om geweigerd de bekeuring van 85 gulden te betalen die zij vo rig jaar kreeg toen zij een sigaret Vluchtelingenwerk: Roemeen gehandicapt geraakt door grof geweld Aan het functioneren van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol schort nogal wat. Het korps weigert mensen steeds vaker de mogelijkheid asiel aan te vragen en ge bruikt te vaak grof geweld. Het militaire en gesloten ka rakter van het korps maakt het ongeschikt als immigra tiedienst. utrecht anp-cpdstuurd. Vluchtelingen Werk zegt ernstig verontrust te zijn over het groeiende aantal 'inciden ten' op de luchthaven. De ver eniging geeft een aantal voor beelden, gebaseerd op eigen onderzoek en op dat van de rijksrecherche. Een Roemeense asielzoeker is in april van dit jaar op Schiphol blijvend zwaar gehandicapt ge raakt als gevolg van het optre den van de marechaussee, zo deelde de vereniging gisteren mee. De man is blind en spas tisch geworden en kan nauwe lijks meer praten. Daarom zou het korps in het vervolg alleen nog maar moeten beoordelen of mensen de ver eiste papieren hebben. Een nieuw op te richten Immigratie bureau, dat onder Justitie moet werken, kan dan beslissen of ie mand een asielprocedure mag beginnen en zou de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoe kers moeten regelen. Dat zegt de vereniging Vluch telingenwerk. De vereniging heeft gisteren een voorstel daar toe aan de Tweede Kamer ge- Een in juli afgerond onder zoek van de rijksrecherche con cludeert dat de marechaussee verantwoordelijk is voor het let sel. Het ministerie van justitie bevestigt dat het openbaar mi nisterie in Arnhem inmiddels een gerechtelijk vooronderzoek is begonnen. Volgens een woordvoerder van Vluchtelingenwerk had de marechaussee de mond van de asielzoeker dichtgeplakt, omdat hij zich luidkeels verzette tegen zijn uitzetting. Omdat de man niet door zijn neus kon adem halen, dreigde hij te stikken. De tape werd pas van zijn mond gehaald, toen hij bewusteloos was geraakt en blauw was aan gelopen, aldus de vereniging. Eerder dit jaar kwam de ma rechaussee in opspraak toen een zwangere Zaïrese asielzoek ster overleed, nadat zij en haar 50.000 Duitse Mark moest zij naar een bank in Enschede om een cheque te innen. Samen met de inmiddels van de gijzeling op de hoogte ge brachte Duitse collega's volg den Nederlandse politiemensen in het diepste geheim de Oek- raïners en de gegijzelde vrouw naar de bank. Onder het oog van een grote politiemacht, op aog geen honderd meter van het hoofdbureau van politie in Enschede, wisten de criminelen de cheque te verzilveren. Gisteren kon de Duitse politie tussen Berlijn en Frankfurt aan de Oder de ontvoerders van de vrouw overmeesteren. Vrijwel tegelijkertijd slaagde de Poolse politie erin de ontvoerde echt- |§?i genoot te bevrijden en drie ben deleden gevangen te nemen. De acties verliepen zonder bloed vergieten. Advocaat van vrouw in geding tegen NS: zuidbroek»anp opstak in de trein tussen Zuid broek en Scheemda. Riemslag noemt het verbod „een aanslag op mijn vrije keu ze" en is van mening dat de NS in hun beleid rekening dienen te houden met de veertig pro cent van de Nederlandse bevol- ldng die rookt. Anker overlegde de kanton rechter een kopie van de brief waarin de NS om aanpassing van het Besluit Personenvervoer vragen. „Het is alsof ik mijn ei gen pleidooi lees", zo zei de raadsman. Letterlijk vragen de Spoorwegen de minister de wetgeving aan te passen opdat het rookverbod een „wettelijke basis" krijgt. Een rookverbod in een deel van de trein is overi gens wel wettelijk toegestaan. De kantonrechter wijst op 23 december schriftelijk vonnis. wilnis» Vijftienhonderd politie mensen uit het hele land woon den gisteren in Wilnis de begrafe nis bij van de vrijdag omgekomen opperwachtmeester Iman Klaas- sen (40). Hij werd van dichtbij in de hals geraakt tijdens een vuur gevecht met de drie bankrovers die zich in hotel Résidence in Vin- keveen hadden verschanst. Els Baader, de vrouw van Klaassen, deed een emotionele oproep aan politiek en samenleving niet ver der op het politie-apparaat te be zuinigen. „Laat Imans dood niet voor niets zijn geweest. Het mag niet zo zijn dat iemand die twee jaar geleden is veroordeeld we gens doodslag vrij komt en op nieuw iemand vermoordt. De po litiek moet zich goed realiseren dat iets moet veranderen." Zij doelde daarbij op een van de ver dachten die ontsnapte uit de jeugdgevangenis in Zutphen waar hij een lange straf wegens ge weldplegingen moet uitzitten. Een tweede verdachte kwam niet te rug van proefverlof in De Gritten- borgh in Hoogeveen. Tijdens de zoekactie in het Vinkeveense ho tel stond Klaassen vrijdag plotse ling oog in oog met de bankover vallers. Groepscommandant Henk Wierda zei dat de „meest ervaren ME'er uit het district" daarmee een gijzeling had voorkomen. foto nieuw anefo Hotelbranche verwacht in '93 minder toeristen haarlem gpd De vooruitzichten voor de Ne derlandse hotelbranche zijn niet florissant. Volgens het rap port Hosta '92, dat is opgesteld door het in de hotelbusiness ge specialiseerde bureau Horwath Consulting in Amsterdam, zul len de komende tijd niet alleen minder zakenlieden maar ook veel minder toeristen naar ons land komen. Dat laatste is het gevolg van de concurrentie met nieuwe toeristische bestemmingen in het goedkope Oost-Europa en het ontberen van publiekstrek kers als de Van Gogh-tentoon- stelling, de Rembrandt-ten- toonstcllingen de Floriade. Vooral het aantal gasten uit Engeland en Duitsland zal zo leert het rapport minder wor den. Enige compensatie vanuit de Verenigde Staten wordt nu de economie daar aantrekt wel verwacht, maar die zal onvoldoende zijn om het verlies helemaal goed te maken. Vignet staat voor goede stuff, geen overlast en geen hard-drugs den haag theo haerkens Vier handelaren in soft-drugs hebben de handen ineengeslagen om de handel in hasj een respectabel aanzien te geven. Het moet zijn afgelopen met de koffie shops die een bron zijn van overlast voor de buurt en waar wordt geheeld en gedealed in hard-drugs. Het viertal, afkomstig uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, heeft een keurmerk ontworpen voor voorbeeldige etablissementen waar soft-drugs kun nen worden gekocht en gebruikt: de SoftShop. Volgens woordvoerder O. van Benten is het de bedoeling dat de bonafide han del zich met dit keurmerk onderscheidt van de gewone horeca, maar ook van de rommelaars. „Als je een broodje wilt eten en een kop koffie wilt drinken, moet je niet per ongeluk in de koffie shop terechtkomen", aldus van Benten, „Daar is de horeca ook niet blij mee." In een grote advertentie in een lande lijk ochtendblad riepen de initiatiefne mers gisteren belangstellende koffie shophouders op zich te melden. Wie aan de voorwaarden voldoet, kan in aanmerking komen voor het SoftShop- De bonafide handelaren in soft-drugs wil len worden gerespecteerd. Daarom willen ze de SoftShop invoeren, die met dit em bleem voortaan te herkennen zal zijn. foto gpd keurmerk en zo wordt volgens Van Ben ten „het kaf van het koren gescheiden". Van de handel in hard drugs moet een SoftShop zich verre houden. Een koffieshop die naast een school is geves tigd, komt nooit in aanmerking voor het keurmerk. Verder dient een SoftShop ten minste te voldoen aan de eisen die de overheid stelt voor de gewone hore ca, aldus Van Benten. Hij benadrukt geen verstand te hebben van soft-drugs en ook geen consument te zijn. Over de kosten voor de koffieshop-ex ploitant wil de woordvoerder nog niets kwijt. Dat hangt erg van de belangstel ling af. Mede-initiatiefnemer en koffie shop-eigenaar S. Witteman uit Amster dam gaat er echter vanuit dat de kosten nog geen duizend gulden in de maand zullen zijn „en zelfs geen 500". Op dit moment, zo raamt Van Benten, zijn er in Nederland tussen de 1.300 en 3.000 koffieshops die de naar schatting één miljoen gebruikers bedienen. „Nie mand kan meer om dit fenomeen heen." Het probleem is alleen dat het gebruik van soft-drugs officieel slechts wordt gedoogd en import en handel op grote schaal zijn verboden. De SoftShop-organisatie, die vanuit Den Haag opereert, stelt dat zij niet van plan is het gebruik van soft-drugs te sti muleren. Een reclamecampagne met advertenties voor 'Rode Libanon' zit er dan ook niet in, evenmin als collectieve inkoop of distributie van de waar. Wel beoogt de organisatie de consument waar voor zijn geld te bieden. „Kopen in een SoftShop betekent kwaliteit", zo heet het. Maar de organisatie laat het daar niet bij. „We willen ook een buffer vormen tussen de overheid en de individuele ex ploitant. Als er onregelmatigheden zijn, kunnen ze ons aanspreken en dan los sen wij de zaak op. In het uiterste geval betekent dit dat iemand uit de organisa tie wordt gestoten en zijn raamvignet moet inleveren." Volgens Van Benten zijn Justitie, de gemeenteraden van de grote steden en zelfs de Consultatiebureaus voor Alco hol en Drugs op de hoogte gesteld. Re acties heeft hij nog niet ontvangen. Ver der zegt de organisatie goede contacten te onderhouden met wetenschappers „zelfs medici" die zijn verbonden aan de universiteiten van Rotterdam en Leiden. „Namen kunnen we helaas nog niet prijsgeven." Het ministerie van justitie bevestigt op de hoogte te zijn van het initiatief, maar onthoudt zich van commentaar. „De plaatselijke politie beoordeelt of een koffieshop kan worden gedoogd. Ze hebben niet om toestemming gevraagd omdat ze heel goed weten dat we dat onmogelijk kunnen geven." De woord voerder van burgemeester Van Thijn van Amsterdam weet echter van niets en houdt het op een stunt van „handige jongens". Vanaf januari zijn de eerste SoftShops herkenbaar aan het rood-witte em bleem. jnds Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst man tevergeefs om medische hulp hadden gevraagd. Ook de Nationale Ombuds man rapporteerde al eerder over incidenten op Schiphol waarbij mensen geen asiel mochten aanvragen en meteen weer op het vliegtuig zijn gezet. De marechaussee blijkt volgens Vluchtelingenwerk vaak niet in staat een verzoek om asiel als zodanig te herkennen. Hoofd voorlichting R. Datema van de Koninklijke Marechaus see vindt een eventuele wijzi ging in het takenpakket een „zaak waar een politiek oordeel over moet worden geveld". Vol gens Datema verricht de mare chaussee op Schiphol zijn taken „ten behoeve van de staatsse cretaris naar zijn beleid en zijn richtlijnen". Ruim 4.000 mensen, vooral jongeren, liepen in Hengelo mee in een de monstratie tegen racisme en vreemdelingenhaat. De demonstratie was georganiseerd door zes Turkse meisjes. foto anp c kistemaker In Hengelo is gistermiddag massaal gedemonstreerd voor een multiculturele samenleving en tegen racisme. De demon stratie was georganiseerd door zes Turkse meisjes. Ook ande ren roepen op tegen het toene mende racisme. Zo vraagt FNV- voorzitter Stekelenburg de 1,1 miljoen leden van zijn bond waakzaam te zijn voor racisme en gaat Radio 3 begin volgend jaar een actie houden. Aan de demonstratie in Hen gelo deden ruim 4.000 mensen, vooral jongeren, mee. Dal wa ren er aanzienlijk meer dan ver wacht, zo verklaarden de Turkse organisatoren. Voor het ge meentehuis van Hengelo werd een minuut stilte in acht geno men voor de slachtoffers van ra- Namens het organiserende zestal liet Gülsen Araci weten dat de ontwikkeling van Neder land naar een multiculturele sa menleving stagneert en dat de kloof tussen allochtonen en de rest van de samenleving groter wordt. De overheid moet er snel voor zorgen dat de belemme ringen voor een goede ontwik keling worden weggenomen, zo benadrukte zij. In een brief die in alle vak bondsbladen wordt afgedrukt, drukt FNV-voorman Stekelen burg zijn achterban op het hart zich actief in te zetten voor een samenleving waarin racisme en vreemdelingenhaat geen kans hebben. „Ik wil geen paniek zaaien, maar de tendens is niet goed", constateert de FNV-voorzitter. „We weten toch wat in de jaren dertig en later is gebeurd in Eu ropa? Zouden we van die ge schiedenis niets hebben ge leerd? Dat is onbestaanbaar. Daarom roep ik u op waakzaam te zijn tegen alle naar racisme en vreemdelingenhaat neigende woorden en daden." Stekelenburg vraagt de leden „met klem u actief in te zetten voor het realiseren van een vreedzame kleurrijke samenle ving, waarin mensen gelijk waardig zijn en dus niet worden gediscrimineerd op basis van etnische afkomst, nationaliteit of om welke reden dan ook. Re ageer snel en duidelijk op ver keerde ontwikkelingen in uw buurt of in uw bedrijf of instel ling. Geef racisme en vreemde lingenhaat geen kans", aldus de FNV-voorzitter. Ook de popzender Radio 3 komt in geweer tegen racisme en discriminatie. De zenderre dactie heeft daarmee gisteren unaniem ingestemd. De actie wordt begin volgend jaar gedu rende een week gevoerd. Volgens zender-coördinator Paul van der Lugt zal Radio 3 het hele etmaal boodschappen tegen racisme en discriminatie uitzenden. Specifieke program ma's als Paperclip Magazine (NCRV), Villa 65 (VPRO) en For- za (AVRO) zullen aandacht be steden aan het thema. Verder komen er een speciaal telefoon nummer en voorlichtingsmate riaal. Volgens Van der Lugt maakt het karakter van Radio 3 het mogelijk groepen te bereiken die door andere media niet van informatie worden voorzien. Hij doelt daarbij in het bijzonder op jongeren tussen de twaalf en twintig jaar. Een actie voor een maat schappelijk thema zal volgens Van der Lugt niet eenmalig zijn. De zenderredactie heeft zich uitgesproken voor regelmatige publieksacties, vijf tot zes keer per jaar. Het onderwerp zal af hangen van actuele ontwikke lingen. den haag gpd eigenlijk in gewone huizen zou den moeten zitten. Het rijk streeft ernaar dat elke gemeente per duizend inwoners twee op vangplaatsen voor asielzoekers beschikbaar stelt, maar in de praktijk is dat veel minder. Door een grotere toestroom van asielzoekers in de tweede helft van dit jaar dan was ver wacht, loopt het plaatsgebrek snel op. Volgens d'Ancona zul len er eind dit jaar zesduizend plaatsen te weinig zijn en zal dat tekort volgend jaar met nog eens vijfduizend stijgen. Er dreigt volgend jaar een tekort van twintigduizend opvang plaatsen voor asielzoekers. Wel- zijnsminister d'Ancona heeft' dat gisteren gezegd in de Twee de Kamer. Zij zei zich hierover grote zorgen te maken, maar nog geen oplossing voorhanden te hebben. Morgen spreekt het kabinet over de problematiek. Volgens d'Ancona zitten op het ogenblik zo'n vierduizend reeds door Nederland erkende asielzoekers noodgedwongen in centrale opvangcentra terwijl zij den haag gpd gunning hebben gegeven. Kof fiehuizen zonder vergunning kunnen dan eenvoudiger wor den gesloten en de gemeenten hebben veel meer grip op de handel. Volgens het CDA moet ook de teelt van hennep worden ge koppeld aan vergunningen. Vol gens de huidige wetgeving kan pas tegen hennepteelt worden opgetreden, als justitie kan aan tonen dat er soft-drugs van wor den gemaakt. PvdA-woordvoerster Van der Burg staat niet onwelwillend te genover de CDA-voorstellen, maar ze wil het eerst nog in de fractie bespreken. Uitgangspunt voor de PvdA is wel dat het soft drugsbeleid niet strenger mag worden. D66 en Groen Links vinden dat zowel teelt van als handel in soft-drugs moet wor den gelegaliseerd. Het CDA in de Tweede Kamer vindt dat de Opiumwet moet worden veranderd om tot een betere controle op handel in soft drugs en teelt van hennep te komen. CDA-woordvoerster Soutendijk-Van Appeldoorn heeft dit gisteren voorgesteld bij de behandeling van de justitie begroting. Hoewel handel in soft-drugs officieel is verboden, voert justi tie een gedoogbeleid. Gemeen ten hebben dan ook weinig tot geen grip op koffieshops waar softdrugs worden verhandeld. Ze kunnen pas worden gesloten als is aangetoond dat zij over last bezorgen. Het CDA wil de wet zodanig wijzigen dat handel in soft drugs pas is toegestaan als de t» daarvoor een ver- gei

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5