CDA: Bijstand in enquêtecommissie Boeren houden het rustig Misdaad gedijt goed in ontworteld gezin Binnenland 'Elke keer weer brandde mijn lichaam van de pijn' Verlagen loonkosten levert geen werk op Amsterdam houdt vast aan korting daklozen DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 'Parlementair onderzoek uitbreiden De parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de uitvoering van de sociale zekerheid, moet ook de Algemene Bijstandswet in zijn werk betrekken. Dat heeft het CDA vandaag voorgesteld tijdens het debat over bij standsfraude. PvdA en WD wijzen het voorstel af. PvdA en WD vinden dat het inmiddels begonnen werk van de enquêtecommissie niet met worden belast met onderzoek naar de bijstandswet. Volgens WD-woordvoerder Linschoten zou het werk van de enquête commissie daardoor ernstige vertraging oplopen. Met de PvdA vinden de liberalen dat er nu al maatregelen genomen kunnen worden tegen uitke ringsfraude. De staatssecretaris Het CDA zegt erg bezorgd te zijn over onlangs gepubliceerde cijfers over uitkeringsfraude. CDA-kamerlid Bijleveld: „De re gelgeving bij de sociale diensten is niet altijd zorgvuldig. Daar naast geven cliënten vaak on juiste informatie door. We moe ten goede uitkeringen hebben, maar alleen voor mensen die daar recht op hebben". van sociale zaken heeft daar voor bevoegdheden en heeft ook al een aantal maatregelen aangekondigd. Al bij het kamerdebat over de instelling van de enquêtecom missie in september opperde vice-fractievoorzitter Wolters van het CDA de bijstand in het onderzoek te betrekken. Letter lijk zei hij toen: „Bovendien kunnen wij ons voorstellen dat de enquêtecommissie gaande het onderzoek tot de conclusie komt dat aanpassing van de on derzoeksopdracht gewenst is. Gedacht zou kunnen worden aan bijvoorbeeld de werkne mersverzekeringen en de bij stand". Nederlands 'troostmeisje' getuigt van verkrachting door Japanners „Het heeft bijna vijftig jaar ge duurd voordat ik er mee naar buiten ben gekomen. Wat de Ja panners met me hebben uitge haald, is niet iets waarover je makkelijk praat. Elke keer brandde mijn lichaam van de pijn". Dat zei de 69-jarige Ne derlandse Jeanne Ruff-O'Herne gisteren in Tokyo op een hoor zitting over de ongeveer 100.000 vrouwen die in de Tweede We reldoorlog werden gedwongen tot prostitutie in het Japanse le ger. Na tientallen jaren van ont kenning gaf de Japanse regering pas na de ontdekldng van belas tende documenten in januari toe dat het Japanse leger er bor delen voor de frontsoldaten op na hield. Volgens de regering was echter niet bewezen dat de vrouwen uit het huidige Korea, Indonesië, China, Taiwan en de Filipijnen tot prostitutie werden gedwongen. O'Herne verklaarde echter wel degelijk te zijn gedwongen. In februari 1944 kregen alle al leenstaande vrouwen van ze ventien jaar en ouder in het in terneringskamp op Java, waar zij met haar zus en moeder ver bleef, opdracht zich te verzame len. Zij werd met tien andere meisjes door het leger uitgeko zen en vervolgens met een le gertruck overgebracht naar 'Het Huis der Zeven Zeeën', een bor deel voor hoge legerofficieren in Semarang. Daar werden zij en anderen herhaaldelijk ver kracht. Als er weerstand werd geboden dreigden de militairen de meisjes te zullen ombren gen. Huilend verklaarde de Ne derlandse dat de herinneringen iedere keer terugkomen als zij met haar man naar bed gaat. Toen zij haar hoofd kaal schoor om zich onaantrekkelijk te maken, werd zij gedwongen meer officieren te nemen. Zwanger geworden, moest zij pillen slikken waardoor zij een miskraam kreeg. „De Japanners pakten me alles af en de officie ren dreigden me naar een bor deel voor manschappen te stu ren als ik bleef klagen", aldus de 69-jarige vrouw die in Sema rang werd geboren. Over haar ervaringen schreef zij het boekje 'Cry of the raped' (De schreeuw van de verkrachten). Het symposium in Tokyo dat gisteren begon en vandaag ein digt, is onder meer organiseerd door de Japanse Orde van Ad vocaten. Jeanne Ruff-O'Herne neemt deel als vertegenwoor digster van de Stichting Japanse Ereschulden, die ijvert voor schadevergoeding voor 76.000 Nederlandse slachtoffers van de oorlog met Japan. De Nederlandse jurist Theo van Boven, lid van de mensen rechtencommissie van de Vere nigde Naties, zei volgend jaar de VN een rapport over de 'troostmeisjes' te zullen voor- leggen. den haag gpd-anpnen. Ruim twee jaar later blij ken er maar 3000 'WLOM-ers' te zijn. Dat zijn bovendien voor het merendeel hoger opgeleide, jonge vrouwen die in deeltijd werken, van wie een groot deel al in dienst was bij de werkgever voordat deze een beroep op de subsidieregelingdeed. De Vries schrijft de Kamer dat er ongeveer 100.000 vacatures Het idee om werkgevers met premies over te halen om tegen het minimumloon lager opge leiden in dienst te nemen, heeft niet gewerkt. De zogenoemde WLOM-regeling moet daarom op 1 april verdwijnen. Het pro bleem zit hem niet in het aan bod, maar in het gebrek aan be langstelling van werklozen. Om dat te veranderen moet het ver schil tussen uitkering en loon toenemen, aldus minister De Vries van sociale zaken. De WLOM werd op 1 april 1990 ingevoerd in de veronder stelling dat met de korting van tien procent op de af te dragen loonbelasting en sociale pre mies ruim 30.000 lager opgelei den aan de slag zouden kun- zijn het loon wordt geboden. Die vaca tures zijn niet op te vullen om dat de werklozen meer willen verdienen of het verschil met hun uitkerir De WLOM aan, omdat die alleen gunstig is voor de werkgever. Om dat pro bleem op te lossen moet het verschil tussen loon en uitke ring toenemen, stelt De Vries. Vijf jaar voor vleesfraude den bosch De Bossche rechtbank heeft gisteren een 39-jarige Ossenaar vijfjaar cel opgelegd. De man lichtte vanaf 1983 als di recteur en eigenaar van verschillende BV's in de vleesindustrie onder meer de fiscus, de bedrijfsvereniging, de sociale dienst en schuldeisers op voor tenminste 14 miljoen gulden. De man zei dat hij was gedwongen tot fraude met zwartwerkers en zwart geld omdat dat gezien de geringe winstmarges de enige manier was om de zaken draaiende te houden. Olievlekken voor kust Noord-Holland den helder» Voor de Nederlandse kust ter hoogte van Petten en Den Helder zijn twee olievlekken gesignaleerd. De olievlek ten westen van Petten heeft een omvang van vier bij 1,5 kilometer, die bij Den Helder meet 3,5 bij één kilometer. De herkomst van de substantie is nog onbekend. Volgens de Kustwacht gaat het om dunne ruwe olie. Rijkswaterstaat zal vandaag bij daglicht de vlekken opnieuw vanuit de lucht onderzoeken. Dan beslist de dienst of de olie moet worden opgeruimd. Bestrijdingsvaartui- gen liggen al in de buurt. Door de oostenwind is het onwaar schijnlijk dat de olie de kust bereikt. Geen extraatje voor gedeputeerden den haag» Gedeputeerden gaan er in 1993 één periodiek van cir ca 4500 gulden bruto op vooruit, in plaats van de 18.000 gulden die minister Dales van binnenlandse zaken hen had toegedacht. De Tweede Kamer vindt een dergelijke salarisverbetering te gor tig. Dales heeft zich daar gisteren 'buitengewoon ongaarne' bij neergelegd. Alleen de WD vond met Dales dat gedeputeerden volgend jaar 150.000 gulden moeten gaan verdienen in plaats van de huidige 132.000. Politie vindt moeder vondeling niet doetinchem» De politie van Doetinchem heeft het onderzoek ge staakt naar de herkomst van de baby die zondag 8 november door twee jongens werd aangetroffen in een tuin. Alle aanwijzin gen zijn inmiddels onderzocht, maar dat leverde geen spoor op van de ouders. Het onderzoek zal worden heropend als zich nieuwe ontwikkelingen voordoen. De baby, Dennis Rik de Hoop, is inmiddels via de Raad voor de Kinderbescherming op genomen in een pleeggezin. Het kind heeft de voornamen ge kregen van de twee jongens die hem hebben gevonden, de ach ternaam verwijst naar de wijk waarin het te vondeling was ge legd. Rechter: Bildtstar is gifpieper Amsterdam gpd-anpDe ZPC spande het geding aan omdat volgens deze organi- De vereniging Milieudefensie is satie de Bildtstar juist een rela- niet over de schreef gegaan met tief milieuvriendelijke aardap- de kwalificatie van de Bildtstar pelsoort is. Volgens rechtbank als 'gifpieper' en 'een ramp voor president Asscher heeft Milieu- het milieu. Daarmee heeft de defensie voor haar beoordeling Amsterdamse rechtbank van- van de Bildtstar gebruik ge morgen de milieuorganisatie in maakt van de Nederlandse Ras- het gelijk gesteld in het kort ge- senlijst voor Landbouwgewas- ding dat de Friese aardappel- sen, een onafhankelijke en des- boerenorganisatie ZPC had kundige bron. De ZPC van zijn aangespannen. kant heeft niet aannemelijk Milieudefensie heeft in een kunnen maken dat de Bildstar advertentie opgeroepen tot het een milieuvriendelijke aardap- niet kopen van de aardappel- pel is. soorten Bildtstar, Bintje en Ei- Volgens ZPC-woordvoerder genheimer omdat bij de teelt De Wachter gaan de Friese ak- van deze rassen enorme hoe- kerbouwers alsnog cijfers over veelheden landbouwgif worden het gifgebruik verzamelen. De gebruikt. Begin november ging actie van Milieudefensie heeft Milieudefensie over tot het de boeren volgens hem onge- plakken van stickers met de veer vier miljoen gulden gekost, tekst 'Pas op, gifpiepers!' op De Wachter liet doorschemeren zakken van de drie genoemde dat hij die schade wil verhalen rassen in supermarkten. op de actievoerders. 'Flitstrein moet snel komen' Amsterdam «anpinternationaal georiënteerde bedrijven en instellingen geves- De regio Amsterdam-Schiphol tigd in en om de Amsterdamse moet zo snel mogelijk worden regio. Volgens het NEI past de aangesloten op het Europese flitstrein in een internationaal net van hogesnelheidslijnen om aantrekkelijk bedrijfsklimaat. de economische ontwikkeling De trein heeft nu nog een aan- van de regio te waarborgen. Dat deel van amper vier procent in stelt het Nederlands Econo- het aantal zakenreizen naar Bel- misch Instituut in een rapport gië, Frankrijk en Duitsland. De dat vanmiddag is aangeboden Flitstrein kan dat percentage aan minister Maij van verkeer opschroeven tot 20 a 25 pro- en waterstaat. cent, aldus de onderzoekers. Binnen de Randstad zijn veel En toch gaan we met tractoren Den Haag in, bedachten deze boeren als ludiek protest tegen het verbod om de hofstad binnen te rijden. foto dijkstra pter blom den haag gpd Slechts op de terugtocht naar hun boerderijen zorgden de protesterende boeren gisteren voor grote (verkeers)problemen. In Rotterdam ont stonden gisteren snel kilometerslange files toen ongeveer 350 tractoren de Maasstad passeerden op weg naar Brabant, Zeeland en de Zeeuwse ei landen. Geen scanderende, opgewonden boeren giste ren op het Malieveld en het Binnehof, maar een groep brave demonstranten die af en toe een rotje op straat gooide. Maar desondanks is de de monstratie volgens de actieleiders een succes ge worden. „We hebben het maximale bereikt", al dus coördinator Daan Dees. „Premier Lubbers heeft toegezegd dat hij zich persoonlijk zal inzet ten voor het inkomen van de boeren. Hij zal zich tot het uiterste inspannen om suiker en zuivel uit het GATT-akkoord te schrappen." De politie zette flink wat Mobiele Eenheid in en hield waterkanonnen achter de hand, maar het materieel was volstrekt overbodig. De boeren hielden zich gedeisd. Ook de tientallen boeren die gistermiddag vanuit de omgeving Leiden met tractoren Den Haag wilden binnendringen, beslo ten van hun actie af te zien. Lang van te voren hadden de actieleiders hun mensen 'ingepeperd' dat ze zich tijdens de de monstratie behoorlijk moesten gedragen. Chaoti sche situaties zoals in 1990, toen tractoren snel wegen bezetten en de toegang tot sommige ste den onmogelijk was, moesten absoluut worden voorkomen. Het actiecomité zelf had diverse vei ligheidsmaatregelen genomen. Zo mochten de boeren de avond voor de demonstratie hun trac toren in Pijnacker neerzetten, maar van een geza menlijke overnachting was geen sprake. „Dan gaan ze elkaar opjutten en ontstaat er een agres sieve sfeer. Daar hebben we niets aan", aldus co ordinator Wim van Straalen. De actieleiders riepen gisteren de boeren op om voorlopig gewoon weer aan het werk te gaan. „Als we onze waardigheid willen behouden, moe ten we voorlopig niet overgaan tot agressieve ac ties. Dan zal de regering ons nooit meer als een serieuze gesprekspartner beschouwen Onderzoeker volgde misdaadcarrière van jongeren 040-448872 050-181491 Hilversum Tilburc 's-Gravelandseweg 27 Besterclrine 1 023-292509 Utrecht Oudkerkhof 2-4 030-315771 Winkeldiefstal. Vaak 'slechts' een jeugdzonde. united photos de boer poppe de boer amsterdam «anp Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn niet van plan om de korting op de uitke ringen van vijftien daklozen on gedaan te maken, zo antwoor den ze op vragen van Groen Amsterdam-raadslid Van Duijn. De gemeente besloot de uit kering van vijftien van de onge veer vierhonderd bij de sociale dienst ingeschreven daklozen te korten omdat dezen niet kon den aantonen dat ze ovemach- tingskosten maakten. De kor ting wordt pas ongedaan ge maakt zodra ze daar aantoon baar wèl geld aan uitgeven, al dus het college. Het college verdedigt de in greep met het argument dat de uitkeringen zijn opgebouwd uit diverse componenten, waaron der een woonkostencompo nent. Een dakloze die die laatste kosten niet maakt, heeft geen recht op die component. „Op grond van de Algemene Bij standswet is de gemeente ge houden de uitkering af te stem men op de feitelijke, individuele mogelijkheden en omstandig heden van de betrokkene", al dus het college. De Landelijke Vereniging van Thuislozen (LVT) had al eerder een scherp protest tegen de kor ting laten horen. Volgens de vereniging en het raadslid Van Duijn zijn de kosten van het be staan voor een zwerver in een aantal opzichten hoger dan voor mensen met een woning, omdat zij voor alles - van koffie drinken tot overnachten - apart moeten betalen. Staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken noemde de ingreep daarente gen 'terecht'. groningen peter slavenburg Slechts weinig jongeren kiezen voor de zware criminaliteit Veel van hen daarentegen ma ken zich wel schuldig aan lich tere vormen, zoals vandalisme en winkeldiefstal. Bij de mees ten van hen gaat die fase weer voorbij. Ongeveer drie procent begeeft zich werkelijk op het slechte pad, met gemiddeld zo'n tachtig misdrijven per jaar. De schade die zij veroor zaken is enorm, de kans dat ze tegen de lamp lopen gering. De Groningse criminoloog Henk Ferwerda (32) volgde ruim drie jaar lang een groep jongens in drie middelgrote ste den. Via een enquête op zeven tig basisscholen selecteerde hij 77 jongeren van wie op grond van hun levensgeschiedenis een crimineel gedrag werd verwach te. De onderzoeker volgde hun ontwikkeling van winkeldiefje tot, in enkele gevallen, beroeps misdadiger. Vandaag promoveert de crimi noloog op zijn onderzoek 'Watjes en ratjes'. De 'watjes' zijn veruit in de meerderheid: slechts 4 van de 77 jongens die hij volgde ontwikkelden zich tot echte criminelen. Ferwerda be perkte zich tot jongens, omdat meisjes zelden in de zware cri minaliteit terecht komen. Mis daad is volgens hem 'een zaak Ferwerda: „Het is de ervaring van iedere rechter dat er facto ren in de thuissituatie zijn die de kans op crimineel gedrag verhogen. De afwezigheid of ge ringe betrokkenheid van ou ders, het gedrag van overige ge zinsleden, de houding ten op zichte van school en werk, het ontbreken van vrienden of juist de invloed van verkeerde vrien den: het speelt allemaal een rol". Heel veel kinderen, ook het kroost van Jan Modaal en zijn echtgenote, pikken wel eens iets in een winkel. Ze vernielen op grote schaal straatmeubilair of gaan zich te buiten aan graffiti. Ferwerda noemt dat 'kickge drag': jongeren zoeken span ning, willen hun grenzen ver kennen en vooral onder invloed van alcohol of drugs loopt een geintje al snel uit de hand. Volgens Ferwerda moet dat kickgedrag niet al te serieus ge nomen worden. Het gaat van zelf over, omdat veel jongeren zo rond hun vijftiende jaar bang worden voor de gevolgen: aan houding, een strafblad, repri mandes op school of thuis. Gaandeweg vinden veel jonge ren hun eigen gedrag kinder achtig worden en stoppen met winkeldiefstal en vandalisme. Zij zijn de 'watjes' in het proef schrift van Ferwerda. De 'ratjes', 22 van de 77 jon gens, gaan een stap verder: dief stal, heling, mishandeling, be dreiging, smokkel, wapenbezit, het komt allemaal voor. Ze be ginnen hun klusjes te plannen. Zomaar ergens een gebouw binnen stappen is er niet meer bij: eerst gaan zij na waar er iets te halen valt. Sommige jongens ontwikkelen een specialisme en hun kennis en vaardigheid op crimineel gebied nemen sterk toe. Veel van die jongens heb ben op hun zestiende jaar al een misdaadloopbaan achter de rug. Ferwerda: „Je ziet vaak dat die loopbaan al op 8-jarige leeftijd begint met winkeldiefstal en vandalisme. Uit mijn onderzoek blijkt dat de thuissituatie van die jongens grote overeenkom sten vertoont. De helft wordt door één ouder opgevoed. Die ouders verliezen hun greep, ze hebben geen idee wat hun kin deren uitvoeren en de jongens worden al op zeer jonge leeftijd onafhankelijk. Ook is er vaak sprake van langdurige werk loosheid bij de ouders en in veel gezinnen is crimineel gedrag bijna normaal". Aandacht „Beleidsmatig kun je aan die gezinssituaties weinig doen. Al leen wanneer er sprake is van mishandeling, incest of ver waarlozing is ingrijpen moge lijk. Ik denk soms dat kinderen die al zo jong beginnen met diefstal, dat in feite doen omdat ze aandacht nodig hebben". Leraren zouden dat moeten sig naleren, vindt Ferwerda. De praktijk is echter anders. „Schooldirecteuren houden de problemen liever buiten de deur. Ze zijn bang voor unifor men op de speelplaats of over valwagens voor de deur: dat is slecht voor de naam van hun school. Ik heb ontdekt dat er zelfs een soort onderwijscarrou- sel bestaat. Schooldirecteuren sturen lastige leerlingen naar el kaar door in de hoop dat ze dan vanzelf zullen wegblijven. Ik ken jongens die op die manier van het VWO in het LBO terecht kwamen". Toch zal het grootste deel van die 22 'ratjes' niet tot keiharde misdaad vervallen. Sommigen vinden werk, anderen komen terecht in het grensgebied van sociale uitkeringen, los werk, zwart werk en niet al te ernstige criminaliteit. Vier jongens van hen belandden echter definitief aan de zelfkant van de maatschappij. „Dat zijn echte zware jongens die ner gens meer voor terugdeinzen. Eerst stelen ze fietsen die ze verkopen aan een heler. Dan bedenken ze: 'Hé, wat die heler kan, kan ik ook'. Dan sturen ze hun vriendjes er op uit om fiet sen te stelen en worden ze zelf een tussenheler. Dat levert meer op en brengt minder risi co's met zich mee. Zo gaan ze stap voor stap verder". Die werkwijze leidt tot contac ten in de onderwereld en na een periode van 'leveren op bestel ling' kiezen de meesten voor een carrière in de misdaad: meestal alleen, soms met een vaste maat. Het onderzoek van Ferwerda is nii'i representatief voor alle jon geren in Nederland gezien cle selectie die hij toepaste. Hij was dan ook niet op zoek naar een getal of een percentage, lande lijk schat hij het aantal jongeren dat actief wordt in de criminali teit op drie procent. „Maar het ging mij uitsluitend om het ver band tussen milieu en de ont wikkeling tot misdadiger: dat verband is aangetoond".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3