McEnroe is als de dood voor de pers Fonds voor topsporter heeft miljoen in kas Sport Ledenstop bij IOC WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 29 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN K 'Big Mac' ronde verder in Grand Slam Cup John McEnroe kreeg gisteren tijdens het toernooi om de Grand Slam Cup in München bij wijze van hoge uitzon dering toestemming nog even door te gaan met verstop pertje spelen. Na zijn probleemloze winst op de zwakke Zweedse invaller Nicklas Kulti (6-1 6-4 in 76 minuten met het voor de 33-jarige Amerikaan ongewoon hoge aantal van twaalf aces) liet de organisatie de vol verwachting verzamelde pers weten, dat McEnroe zonder reglemen taire boete zijn beurt voorbij mocht laten gaan. münchen «anp „McEnroe staat momenteel on der extreme druk", aldus toer nooidirecteur Axel Meyer-Wöl- den, doelend op de problemen in het huwelijk van de Newyor- ker met filmster Tatum O'Neal. „Hij vreest vragen over zijn pri- vé-leven. Daar hebben we be grip voor. We verwachten dat u dat ook zult respecteren." De aankondiging, dat McEn roe na de partij Agassi - Chang alsnog bereid was vragen (uit sluitend over tennis, dat wel) te beantwoorden, bleek te berus ten op een misverstand. „Ik heb hem niet kunnen overhalen", zei de Amerikaan Bill Babcock, verantwoordelijk voor de inter views, met onverholen spijt in zijn stem. „Hij krijgt voor deze keer geen boete, als hij daar al wak ker van zou liggen trouwens. Onder voorwaarde dat zijn per soonlijke leven buiten schot blijft, komt hij na zijn volgende partij tegen Ivanisevic wel naar de persconferentie." Het afgelo pen weekeinde hield McEnroe zich in Fort Worth tijdens de ge wonnen Davis Cup-finale tegen Zwitserland, waar hij als een waar patriot een ererondje liep met de Amerikaanse vlag, voortdurend schuil. Dat hij uitgerekend het door hem ooit zo verfoeide toernooi om de Grand Slam Cup uitkoos als waarschijnlijke afsluiting van zijn weergaloze loopbaan in het enkelspel mag een klein wonder heten. Nog ligt het woord 'ob sceen' voor in zijn mond als het buitensporige prijzengeld van zes miljoen dollar ter sprake komt. „Wat ik in München verdien, gaat naar een liefdadige instel ling", zei McEnroe voor het toernooi. „Ik weet nog niet pre cies waar het geld terecht komt. Niet bij John McEnroe in elk ge val. Als er maar één mens op deze aardbol is die gelooft dat ik er een goede daad mee doe, ben ik al tevreden." Op het flitsende 'supreme' van München voelde McEnroe zich in de eerste middagpartij in zijn element. Hij kreeg van Kul ti, die de Amerikaan op het Groen licht Omloop van Rijnland leiden De organisatie van de vrouwen wielerklassieker Omloop van Rijnland heeft van de Rijkspolitie Ypenburg groen licht ge kregen om de wedstrijd in 1993 te laten verrijden. Vorig jaar toen de wielerkoers in juni op de kalender stond weigerde de politie deze, voor haar, extra wedstrijd te begeleiden. De Omloop van Rijnland staat nu voor dinsdag 25 mei op de agenda. De klassie ker voor vrouwen, met deelname uit binnen- en buitenland, voert door de mooiste streken in de Rijn- en Bollenstreek. Lei den is startplaats, daarna voert de rit via de Braassemermeer, langs de Ringvaart richting Keukenhof en de badplaatsen Noordwijk en Katwijk. De finish is waarschijnlijk in het centrum van Leiden. Jong Oranje-Batavieren bij Alecto leiderdorp» Bij de Leiderdorpse hockeyclub Alecto wordt op 19 december de oefenwedstrijd tussen Jong Oranje en De Batavie ren. Het duel vangt om 15.00 uur aan. De Batavieren is een team van ex-intemationals. Tom van 't Hek, Theo Dooyer, Mare Ben- ninga, Laurens Brinkman, Eric Parlevliet en andre oud-coryfee- en geven acte de presence. Driebanders Oegstgeest delen oegstgeest De driebanders van Sport/Aram uit Oegstgeest, uit komend in de derde divisie, hebben de punten gedeeld met het even laag genoteerde Sloterdijk: 4-4. Hein Jan Salman (30-10; 0.750) en Gijs van Hage (30-26; 0.555) wonnen hun partijen. Bob van Ingen Schenau speelde een dramatisch slechte partij. Hij verloor met 3-20, en scoorde een moyenne van 0.187. Zijn te genstrever behaalde een zeer hoog gemiddelde van 1.250. Hans Rooyakkers verloor ook zijn partij (14-20; 0.318). Pfrommer maakt selectie bekend den haag Leen Pfrommer, bondscoach van Jong Oranje, heeft twaalf schaatsers geselecteerd voor de landenwedstrijd, die het komend weekeinde in Sundsvall (Zweden) wordt gehouden. Te genstanders zijn Zweden, Noorwegen en Duitsland. Vrouwen junioren: Zee, De Loor en Timmer, neo-senioren: Huisman, Zonderland en Cammeraat; mannen junioren: Hersman, Bos en Postma, neo-senioren: Romme, Leeuwangh en Ottens. lausanne anp Juan Antonio Samaranch heeft voor de Olympische» fa milie een ledenstop ingesteld. Alleen onafhankelijke erf Soe vereine staten kunnen nog het lidmaatschap aanvragen. Dit is gisteren bepaald tijdens de laatste bestuursvergade ring van het Internationaal Olympisch Comité. Het was door de politieke ontwikkelin gen van de laatste jaren ver plicht het Olympisch hand vest bij te stellen inzake toela ting. Samaranch verwacht 200 verschillende landen bij de Olympische Spelen van Atlan ta in 1996. Voor de ledenver gadering van volgend jaar in Monaco ligt een voorstel klaar dat bepaalt dat een nationaal Olympisch comité pas toela ting lóijgt als het uit een 'on afhankelijk en soeverein' land komt en tevens is erkend door vijf verschillende internatio nale sportfederaties. Het co mité dient eveneens aan te tonen actief te zijn in het or ganiseren van nationale com petities en een sportontwik kelingsprogramma te leiden. Aanvragen De nieuwe reglementen gaan de 184 nu reeds erkende na tionale Olympische comités niet aan. Bij de 184 is bijvoor beeld Bosnië-Hercegovina. Bij het IOC liggen intussen 29 nieuwe aanvragen voor. Deze voldoen niet aan de nieuw gestelde criteria. Dit heeft directeur Francois Car- rard gisteren meegedeeld. Bij de 29 kandidaten bevinden zich Palestina, Catalonië en Gibraltar. „Als we geen bar rières zouden opwerpen", zei Carrard, „zouden bijvoor beeld alle 50 staten van Ame rika het IOC-lidmaatschap kunnen aanvragen." gravel van Roland Garros in de eerste ronde versloeg, alle gele genheid zich met zijn fluwelen touch tot genot van de 11.000 toeschouwers (uitverkocht) uit te leven. Het afscheid van 'Big Brat' nadert in elk geval met rasse schreden. Zelf hield hij recente lijk nog een slag om de arm. „Ik ga eerst een maand of drie na denken over mijn toekomst. Mijn rol in het tennis is nog niet helemaal uitgespeeld. Ik kan ze ker een paar jaar exhibitions ge ven en dubbelen met mijn broer Patrick. Eén ding staat wel vast. Ik ga niet de banen langs om overal geprezen te worden en afscheidspresentjes te ont vangen. Ik weet zonder dat zelf ook wel wat ik voor het tennis heb betekend. Wat sommige mensen ook beweren over mijn opvliegende karakter. Als dat het enige is, wat ze bijblijft over mij, zou dat jammer zijn." Óp de statistieken kan McEn roe in elk geval trots zijn. Hij was gedurende 170 weken nummer één van de wereld, ging het decennium 1980-1990 in als tweede en uit als vierde, won zeven Grand Slams, 77 toernooien in het enkel- en evenveel in het dubbelspel, waarmee hij met Tom Okker re cordhouder is. Krajicek Richard Krajicek speelt morgen avond in de kwartfinales van het toernooi om de Grand Slam Cup tegen Michael Stich. De Duitser slaagde er gisteren na Agassi samen met McEnroe münchen anp André Agassi kondigde woens dagavond in München na zijn snelle uitschakeling in de eerste ronde van het toernooi om de Grand Slam Cup tegen Michael Chang (4-6 2-6) aan dat hij in de nabije toekomst gaat samen werken met John McEnroe. „Hij heeft zich daartoe bereid ver klaard", aldus Agassi, die zei na twee vrijwel slapeloze nachten sinds de gewonnen Daviscupfi- nale zonder al te veel hoop naar München was gereisd. „En ik kan zijn hulp heel goed gebrui ken." De Wimbledonkampioen ver klaarde de afgelopen periode van vijf jaar af te willen sluiten en te beginnen met een nieuwe instelling. „Ik heb altijd het ge voel gehad een kat met negen levens te zijn. Ik ben er nu ach ter dat het zo niet kan door gaan. Ik heb een jaar gehad met een paar superweken. Nu wil ook eens een superjaar hebben. Ik ben bereid daar keihard voor te werken en denk, dat John de juiste man is om me te motive ren. Ik zal nooit weggaan bij Nick Bollettieri. Hij betekent nog altijd heel veel voor me. McEnroe kan wel voor extra im pulsen zorgen." Om d,ezelfde reden zou Agassi graag zien dat John McEnroe in de toekomst Tom Gorman als captain van de Daviscupploeg opvolgt. „Met hem erbij weet je zeker dat je je niet zult vervelen. Maar als ik eerlijk ben, geloof ik dat de officials John niet zullen kiezen. Ze willen iemand die al tijd een stropdas draagt en een mooi dankwoordje spreekt. De keus tussen respect of opwin ding is voor die mensen niet zo moeilijk." Jimmy Ellis wint In de 'snookerloterij' van regio ranking Rijnland was dit keer Jimmy Ellis aan de beurt om een prijsje te pakken. De En gelsman zegevierde in de finale van de zevende ronde met 2-0 over Co Vrins. André Vuyk, die al in de eerste de beste partij werd uitgeschakeld, blijft leider met 50 punten. Parkas Kalicha- ran, niet aanwezig tijdens de ze vende ronde, staat nog steeds tweede met 46 punten. Sumil Ajodhiasing zorgde voor een verrassing door de ne gende ronde van het kampioen schap van Warmond op zijn naam te schrijven. Robert Parle vliet, die wel opschoof naar een tweede plaats in de rangschik king (53 punten), moest zich in de eindstrijd gewonnen geven: 1-2. Leider Milco Schermer (63 punten) stuitte al in de eerste ronde op een verrassend sterk spelende Liesbeth Graner: 0-2. John McEnroe had gisteren geen kind aan Nicklas Kulti. Met 6-4,6-1 plaatste McEnroe zich voor de kwartfinales van de Grand Slam-Cup. FOTO EPA twee uur en veertig minuten in aanzienlijk minder goed op zich te ontdoen van de als eer- dreef (hij won alleen het gras- ste geplaatste Zweed Stefan Ed- toernooi van Rosmalen), zege- berg. Stich, vorig jaar Wimble- vierde voor een uitverkochte donkampioen, maar dit seizoen Olympiahalle met 7-6 6-7 8-6. Bedrijfsleven moet bijspringen DEN HAAG«ANP Minister d'Ancona (WVC) heeft voorlopig niet meer dan een miljoen gulden beschik baar voor een eventueel op te richten fonds voor de topspor ter. De minister is bereid het geld dat beschikbaar is voor de individuele begeleiding van topsporters in een dergelijk fonds te storten. Dat zei zij gisteren tijdens de behande ling van haar begroting. Zonder de steun van het be drijfsleven zal het fonds er waarschijnlijk niet komen. Ka merleden hadden dinsdag voorgesteld dat het benodigde geld zou moeten komen uit de Krasloterij. Daarnaast zouden goed verdienende topsporters een 'solidariteitsbijdrage' moeten leveren. Het fonds voor de topspor ter is een idee van minister d'Ancona. Topatlete Ellen van Langen, moest na terugkeer uit Barcelona waar zij Olym pisch goud veroverde, ervaren dat haar bijstandsuitkering was gestaakt. Dat was aanlei ding om het fondsplan te lan ceren. Gisteravond dienden de ka merleden Vliegenthart en Fris sen twee amendementen in om het fonds voor de topsport te laten beginnen met een startkapitaal van vijf miljoen gulden. Deze donatie zou moeten worden gerealiseerd uit hogere rente-opbrengst uit de omroepreserve. Racisme De KNVB ontvangt binnenkort een concreet actieplan om het racisme op de voetbalvelden te bestrijden. Het plan is opge steld door een werkgroep die een twee-sporenbeleid voor staat. Dit heeft minister d'An cona geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Üli- paly (PvdA). De werkgroep stelt zich op het standpunt dat racisme moet worden voorkomen. Als uitingen van racisme niet kun nen worden verhinderd, dient gestraft te worden. De minis ter wil samen met de voetbal bond, clubs en het bedrijfsle ven een landelijke campagne beginnen tegen het racisme in de sporL In het onlangs gepresen teerde beleidsplan 1992-1996 maakte de KNVB summier ge wag van het probleem. De mi nister stelt zich achter de ac ties van enige betaald-voetbal- organisaties en zegt zeer te worden aangesproken door een openlijke stelling tegen ra cistisch supportersgedrag van voetballers zelf. Ruud Gullit heeft meermalen opgeroepen tegen racisme. De minister stelt vast dat slechts enkele landen in Euro pa erkennen te kampen heb ben met voetbalracisme. Op aandringen van Nederland is besloten in de Raad van Euro pa een werkgroep in te stellen. Die moet voor de vergadering van permanente commissie in juni 1993 aanbevelingen doen over nationale en internatio nale maatregelen om racisme op en rond de voetbalvelden tegen te gaan. SHUll

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29