'Voetbal op tv? Lekker vroeg naar bed' Kerstgroet steeds duurder Stoet tractoren bezorgt politie handenvol werk EXTRA KORTING A Het Gesprek van de Dag BOUWPLANNEN? UTkvcvr Randstadprojecten in teken van het jaar van de ouderen DEN DAAS Bl| AANKOOP VANEEN PAAR SKI'S INDE SKI-SHOP VANV&D LEIDEN DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 19 FC Kaiserslautem-Ajax, PSV-AC Milan, Real Madrid-Vitesse. Een fantastische week voor de voet balliefhebber, ellendige dagen voor de voetbalhater. Drie voet balavonden: omstandigheden waaronder familieruzies uitste kend gedijen. Of niet? Een en quête onder families in de regio, die in elk geval via hun achter naam een band hebben met het spelletje. Mevrouw H. Kreek uit Alphen: „Mijn man vindt het heel fijn, een mens z'n zin is een mens z'n leven. Maar ik vind het een gruwel. Ik kan me niet voorstel len dat iemand er zelfs maar één avond naar kijkt. Ik ga be slist wat anders doen. Meestal heb ik werk liggen. Ik ben klas siek homeopaat en 's avonds werk ik de gegevens uit van pa tiënten die mij overdag bezoe ken. In tijden van wereldkam pioenschappen en Europese kampioenschappen worden hier in Alphen modeshows ge houden. Met eten erbij en zo. Daar zou ik zeker naar toe gaan als ik meer vrije tijd had. Dat lijkt me schitterend, maar het komt er nooit zo van." ,,lk weet dat een voetballer de zelfde achternaam heeft als wij. Het is geen familie." Erica de Goey uit Katwijk: „Ik had het er net over met mijn man. Hij vertelde dat er van avond voetbal is op televisie. Ik kijk niet mee, alleen als er een heel belangrijke wedstrijd is van het Nederlands elftal. Ik vind het prima dat hij kijkt. Alleen als er een leuk programma is op het andere net, dan baal ik een beetje. Maar dat kan ik dan al tijd nog opnemen, of ik ga bij iemand anders kijken. Van avond ga ik een beetje romme len in huis, en lekker vroeg naar bed. Soms spreek ik ook wel wat af met vriendinnen. Nee, dat heb ben we deze keer niet gedaan. O, is er drie avonden voetbal op televisie? Dat wist ik niet. Ja, mijn man zit nu te knikken. Misschien dat ik dan wel naar een vriendin ga, die heeft een vriend die niet van voetballen houdt. Dan kan ik daar wat an ders kijken. Ze kunnen het beter allemaal op één avond plannen, van zeven tot twaalf of zo. Ik weet wel dat we dezelfde naam hebben als een van de voetballers. Mijn man zegt dat het familie is. Maar dat is niet zo, hoor. Mevrouw T. Kieft uit Leiden: „Ik kijk wel mee, als het span nend is. Als het minder goed is, ga ik wat anders doen. Op don derdag heb ik Engelse les en het voetbal is meestal op woens dagavond dus dan kan ik wat huiswerk maken. Is het deze week drie avonden, o, hallo! Nou ja, het is niet zo erg, want ik zit een avond alleen en die andere avond krijgen we visite. Dan blijft er één avond over en dan kijk ik wel mee. Ik vind het niet beter wanneer alle wedstrij den op dezelfde avond zijn, want dan zit je de hele tijd te kijken. Dat vind ik een beetje té. Problemen levert het voetbal hier in huis nooit op, want als ik een programma op het andere net wil zien, kan ik altijd boven gaan kijken. Er wordt wel vaker gevraagd of wij familie zijn van die voetbal ler Kieft. Maar dat is niet zo." J. Heus uit Noordwijkerhout: „We zijn met z'n vieren, maar bij ons houdt niemand van voetbal, dus er wordt nooit ge keken. Het is dus zo dat deze week drie avonden één net niet aan gaat. Maar ook dat is niet zo n probleem want ik kijk niet zo veel televisie. We zijn geen familie van de voetballer Heus. Of dat vaak gevraagd wordt? Nee, hoor, alleen als het Leidsch Dagblad een enquête houdt." W. Bergkamp uit Sassenheim: „Ik ga zeker kijken, ik ben de broer van Dennis Bergkamp. Ik kom oorspronkelijk uit Amster dam. Ik heb niet altijd tijd om naar wedstrijden te gaan, dus ben ik blij dat het op de televisie komt. Ajax interesseert me ui teraard het meest, maar AC Milan vind ik ook leuk. Er spe len bij die club bekende voet ballers, die mij aanspreken. Ook de wedstrijd van donderdag vind ik interessant, maar meer om Real Madrid dan om Vites se. Mijn vrouw houdt ook wel van voetbal. Naar Ajax kijkt ze zeker, omdat haar zwager mee speelt. Donderdag kijkt ze niet. ik geloof dat ze dan weg moet. Als ze iets anders wil zien, is dat geen probleem. We hebben twee tv's hier. Dat is toch wel het minste wat je moet heb ben." JANET VAN DUK „We proberen een verzameling te hebben van kaarten die iedereen aanspreken". foto hielco kuipers Sandra van Duyvenboden: berenrage werkt door De kerst begon eind oktober al bij Kaart-I-D in Katwijk. Eigena res Sandra van Duyvenboden van de kaart- en postershop aan het Emmaplein zette toen de eerste stellages met kerstkaar ten al neer. „Vanaf half oktober vragen mensen er al naar", is haar ervaring. Het zijn vooral klanten die een kaart willen stu ren naar een Foster Parents' kind in een ver land of naar fa milie of vrienden in den vreem de. Tot het eind van dit jaar gaan er tussen de tien- en vijftiendui zend over de toonbank, denkt Van Duyvenboden. Zij baseert zich op cijfers van vorig jaar. Want meer kaarten worden er dit jaar niet verkocht, veronder stelt zij. Wel is haar ervaring dat mensen steeds vaker duurdere kaarten kopen. Ze tellen er wel 5 of 7 gulden voor neer. Zelfs kaarten van 19,95 gulden per stuk lopen goed, zegt Van Duy venboden. De dure kaarten worden vooral veel verkocht in de weken ruim voor kerst. Zo vlak voor eind december gaan de goedkopere kaarten weer sneller de deur uit. „Ik heb het idee dat de mensen voor goede vrienden duurdere kaarten ko pen en dat ze naar minder goe de bekenden goedkopere kaar ten sturen." De 'berenrage' werkt ook door in kersttijd, zegt Van Duyvenboden. Kerstkaar ten met beren erop zijn popu lair, vooral bij jongeren. Die ko pen trouwens ook veel grappig bedoelde kaarten. Folie Totaal werden vorig jaar 200 miljoen kerst- en nieuwjaars kaarten verstuurd, zo blijkt uit gegevens van PTT-post. Een jaar daarvoor waren het er nog 8 miljoen minder. In de jaren tachtig is het aantal gestaag toe genomen. Zo hoefden de post bodes in 1983 nog maar 112 miljoen kaarten te bezorgen. Niet alleen particulieren, maar ook bedrijven verzenden kerst boodschappen. Over het alge meen doen bomen op bedrijfs- kerstkaarten het goed, maar sterren veel minder. Dat is ove rigens al tijden zo. Nieuw is het gebruik van felle kleuren en kaarten met glanzend folie, ver telt Martin Immerzeel, bedrijfs leider en ontwerper bij Special Cards aan de Veurseweg in Voorschoten. In de drukkerij van het bedrijf rollen dezer dagen weer duizen den kerstkaarten van de persen. Printhouse produceert deze op bestelling, vooral voor bedrij ven. „Want er zijn maar weinig particulieren die een kerstkaart met hun eigen tekst laten druk ken." Sinds ongeveer zestien jaar geeft Printhouse een eigen col lectie kerstkaarten uit. „We pro beren een verzameling te heb ben van kaarten die iedereen aanspreken", aldus Immerzeel. Een aantal kaarten wordt inge kocht op beurzen en dergelijke, maar het Voorschotense bedrijf heeft ook eigen ontwerpers in dienst. Drie mensen, onder wie Immerzeel, maken de tekenin gen. Niet alleen voor kerstkaar ten, maar ook voor de trouw- rouw-, geboorte- en jubileum- kaarten die het bedrijf uitgeeft. „Soms verdwijnen 95 van de 100 ontwerpen in de prullen bak." Er zitten traditionele kerstkaar ten tussen, met afbeeldingen van de kerstman bijvoorbeeld, of van huisjes in de sneeuw. Veel bedrijven versturen dit jaar kaarten met de blauw-gele EG- ster erop. Zelden verwijst een kaart naar de oude kerstge schiedenis. „Het religieuze as pect is niet duidelijk herken baar." Immerzeel laat een blau we, nogal abstracte kaart zien waarop de drie wijzen uit het oosten zijn te herkennen. „Mensen vinden het best goed om door middel van een kaart te laten weten hoe ze denken. Maar het moet er niet helemaal uitknallen." JANET VAN DUK OP NAAR VAN DER PLOEG! j Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. I Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfecfop maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. I Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «KI Dl AE/^ Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 Wilde actie jonge melkveehouders SNELHEIDSDUIVELS Bij een snelheidscontrole op de snel weg A4 nabij de Schipholtunnel zijn gisteravond tussen half twaalf en twee uur 287 automo bilisten betrapt op te snel rij den. ZOETERWOUDE/PEN HAAG MONICA WESSEUNG Een wilde actie van jonge melk veehouders uit de omgeving van Woerden en Bodegraven heeft gistermiddag de politie in deze regio handenvol werk be zorgd. De boeren waren met 50 trekkers naar het Heineken-ter- rein in Zoeterwoude gekomen. Van daar af wilden ze in een lange stoet naar Den Haag om de regering een petitie aan te bieden. De politie kreeg echter al vrij snel lucht van de stoet. Omdat gevreesd werd voor een ver keerschaos, mochten de boeren vanaf het terrein van de bier- magnaat, alleen onder politie begeleiding verder. Een lange rij van 50 trekkers, voorafgegaan door motorpolitie, trok zo door Voorschoten. De melkveehou ders bleken, na overleg met de politie, bereid hun geplande op tocht voor een deel af te gelas ten. Bij Schakenbosch in Leids- chendam werden de trekkers geparkeerd. „We hebben ge zocht naar een terrein waar de landbouwvoertuigen konden worden neergezet zonder dat er iemand last van had", aldus voorlichter Veldhuis Volgens de voorlichter heeft de wilde actie niet tot echte gro te problemen geleid. „Al vroeg in de ochtend kwamen de eer ste geruchten over tractoren op de weg. We waren bovendien goed voorbereid door de lande lijke actie van boeren die was aangekondigd. Lange files of ongevallen zijn er dan ook niet geweest." Vanaf Schakenbosch zijn de boeren op een oplegger die ach ter een van de tractoren was ge hangen, naar Den Haag 'ver voerd'. In een optocht trokken de agrariërs te voet vanaf het Malieveld naar het Binnenhof. Net als de andere actievoerders die 's morgens het Binnenhof bevolkten, protesteerden de jonge melkveehouders tegen het handelsakkoord tussen de VS en de EG. „Voor ons komt er nog een probleem bij. Wij moeten het bedrijf van onze ouders overne men. Dat kan alleen als de melk voldoende opbrengt en de toe komst er goed uit ziet", aldus de jonge melkveehouder T. van Schaik uit Bodegraven. Eenmaal op het Binnenhof aangekomen, liep de actie enigszins dood. Er bleek nie mand te zijn om de petitie, waarin gevraagd wordt het Gatt-akkoord af te wijzen, in ontvangst te nemen. „Dat komt er van als je je bezoek niet aan kondigt", sprak een politie agent wat schamper. Na lang wachten kwamen twee voor lichters van de Tweede Kamer naar buiten om de petitie in ontvangst te nemen. Tegen de tijd dat de jonge melkveehou ders weer bij hun tractoren arri veerden, waren de actievoerders die 's morgens Den Haag be volkten, al weer thuis. ACHTERGROND LEIDEN PAUL VAN DER KOOIJ Hooggeleerden verslikken zich in Herman De hooggeleerden lijken zich flink te heb ben verslikt in de Leidse 'bio-science' stier Herman. Het was hun taak te bekijken of verder gefokt mag worden met het beest, waarbij de erfelijke eigenschappen zo zijn veranderd dat zijn vrouwelijke nakomelin gen flinke hoeveelheden menselijk eiwit in hun melk produceren. Dat eiwit, lactoferrine, zit ook in moeder melk. Maar om er op flinke schaal medicij nen van te kunnen maken, zouden we echt koeien nodig hebben. Het bedrijf achter Herman, Gene Pharming, stelde dit vast en de commissie leek het daarmee eens. De snelle speuractie van de dierenbe scherming leverde wat anders op: toonaan gevende tijdschriften blijken te hebben ge meld dat het bewuste eiwit ook uit gemani puleerde gisten en schimmels te halen valt. En een Belgisch bedrijf staat op het punt dat op grote schaal in de praktijk te bren gen. Ook het antwoord op de vraag öf lacto ferrine nu wel zo nodig is als medicijn, heb ben de commissieleden niet 'overtuigend gegeven', klaagden kamerleden tijdens in formeel overleg. Na de toestemming om de moeder van Herman te manipuleren, gaat het nu om de vraag of verder mag worden gefokt met de zoon. Wat Gene Pharming daarmee wil, werd de commissie pas in de loop van haar Je neemt acht wijze mannen, legt hun een probleem voor en wacht vier maan den. Ze komen met een positief advies, de minister neemt het binnen een maand over en alles lijkt prima in orde. Tot de dierenbescherming twee uur met wat databanken gaat stoeien en infor matie boven tafel krijgt die het werk stuk van de wijze mannen in één klap zodanig onderuit haalt dat de Tweede Kamer een nieuw advies van de com missie wenst. onderzoek duidelijk. Vooraf zei het Leidse bedrijf met het gevonden eiwit uierziekte bij koeien wilde bestrijden. Gesprek na ge sprek werd duidelijk dat het het bedrijf te doen was om lucratieve medicijnen voor Dat Gene Pharming het eerst op een koeien-voor-koeien-verhaal hield, zou vooral een tactische achtergrond hebben gehad: de politiek was er dol op en het bood de kans om samen te werken met een proefboerderij in Lelystad, klaar voor de komst van Herman. Commissielid Verhoog, bioloog-ethicus aan de Leidse universiteit, is het met de cri tici eens dat 'de commissie van acht' fouten heeft gemaakt. „We moeten het ons aan trekken dat we alternatieven niet hebben gezien en niet veel sneller een zoekactie op poten hebben gezet. Ik verwacht dat we dat voortaan anders gaan doen." Verhoog be hoorde overigens tot de minderheid van de commissie die tegen verder fokken stemde, omdat hij meer wilde weten over de alter natieven. Voor haastige spoed zag hij geen reden. Het duurt al snel zeven jaar voordat Her man dochters heeft, die koeien melk kun nen geven, de bewuste eiwitten tot genees middelen zijn verwerkt en die geneesmid delen zijn goedgekeurd. Het zijn jaren waarin je ook met schimmels en gisten een heel eind zou kunnen komen, hoe hard Ge ne Pharming nu al roept dat die eiwitten het nooit zullen halen bij de eiwitten van Hermans dochters. Èn ze produceren aan de vleet èn hun eiwitten genezen beter, meldt Gene Pharming in een laatste brief aan Kamerleden. Vandaag bekijken de acht of hun positie ve advies een negatief advies moet worden. Als ze het doen, is de kans groot dat ook mi nister Bukman van landbouw 'omgaat'. Te vens geven ze ermee aan dat ze de ontwik kelingen op hun (voormalige) vakgebied niet goed volgden of informatie achterhiel den om de omstreden proef toch door te la ten gaan. Rijen tractoren bij Schakenbosch in Leidschendam, de boeren werden met e teerd naar Den Haag. LEIDEN «RUDOLFKLEUN Een onderzoek onder 600 oude ren naar de praktische hulp middelen die zij nodig hebben om zelfstandig te blijven wo nen. Dat is een van de drie pro jecten die de Randstadprovin cies Zuid- en Noord-Holland en Utrecht opzetten in het kader van het jaar van de ouderen. Daarnaast zijn er plannen voor een internationaal congres, in maart in Rotterdam en een pro gramma voor kennisuitwisse ling in Europa. Met de drie pro- I LAAT ONS EVEN MEEDENKEN. I \T KAN U ZOVEEL] SCHELEN WUrwlminipiffc 10 2012 KB Haatten 1 Tateoon: 023-312690 l jecten is 1,2 miljoen gulden ge moeid. Het onderzoek onder de 600 ouderen is voor een deel al uit gevoerd. Het betreft inwoners van Dordrecht, Callantsoog en Veenendaal. De resultaten er van zijn echter nog niet volledig uitgewerkt. Volgens de Utrecht se gedeputeerde T. Poortenaar blijken de ouderen vooral be hoefte te hebben aan heel prak tische hulpmiddelen. Daarbij gaat het om stroeve vloeren, handgrepen, aangepaste was- en badruimten, maar ook om stofzuigers. „Eigenlijk wat ie dereen zo kan bedenken. Maar het blijkt dat de vraag van de ouderen en het aanbod van de producenten niet erg op elkaar zijn afgestemd". Het project krijgt dan ook een vervolg waarvoor samenwer king is gezocht met een aantal fabrikanten. De bedoeling is dat daartoe een aantal produkten op maat wordt ontwikkeld en in ATOMIC BLIZZARD de praktijk uitgeprobeerd door dezelfde groep van 600 oude ren. Het congres dat deel uitmaakt van het Randstadproject wordt op 18, 19 en 20 maart gehouden in samenwerking met onder an dere de wereldgezondheidsor ganisatie. Zeventig sprekers op het gebied van geriatrie (geeste lijke ontwikkeling van ouderen), geneeskunde en ouderenbeleid houden lezingen. Een apart on derdeel is gewijd aan ouderen zorg in Oost-Europa. Voor het Randstadproject is aansluiting gezocht bij een groot aantal instellingen. Zo doen onder andere de Techni sche Universiteiten van Delft en Eindhoven mee, de raad voor het ouderenbeleid en de vereni ging van fabrikanten van revali- datieproduktcn. De benodigde 1,2 miljoen gulden is afkomstig van de drie deelnemende pro vincies (samen 545.000 gulden), van WVC en de EG. V&D, UW WARENHUIS^ Man komt onder rupsband terecht en overlijdt HAARLEMMERMEER Een 64-jarige man uit Vijfhui zen in de Haarlemmermeer is gisterochtend door onverklaar bare oorzaak onder de rups band van een hijskraan terecht gekomen. De man raakte daar bij dermate ernstig gewond dat hij 's middags in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overleed. De man wilde met zijn fiets langs de kraan lopen en kwam op nog onverklaarbare wijze onder de rupsband.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19