Brand Hobbywerkplaats zorgt voor verkeerschaos Vriendelijk blauw en rustig geel 'Al het geld moet naar Haaswijk' Regio Leiden Boerderij mogelijk toch monument Voorschoten koopt brandweerwagens DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 WILFRED SIMONS CAROLINE V Nieuw bewegingscentrum voor psychiatrisch ziekenhuis Endegeest oegstgeest annet de jong Er hangt een vriendelijke sfeer in het nieuwe sportcomplex van psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest. Door de zachtgele gangen lopen al enke le patiënten met sportkJeren onder de arm. „Pas volgende week gaan we met volledige be zetting draaien, maar de en thousiastelingen maken nu al gebruik van de sporthal," zegt Jacob Spijker, hoofd bewegings therapie van het Oegstgeester ziekenhuis. Het complex is gis termiddag geopend door me disch directeur, A.J. Lameijn. In het nieuwe centrum zijn bewegings- en fysiotherapie in een zalencomplex onderge bracht. Tot nu toe werden die therapiën verspreid gegeven over verschillende gebouwen. Bovendien is het nieuwe com plex voorzien van goede dou ches en uitgerust met de nieuw ste sport toestellen. Bij de bouw van het nieuwe bewegingscentrum heeft het belang van de patiënt voorop gestaan. De kleuren op zich zor gen al voor een 'patiënt-vrien delijke entree'. In de gangen overheerst zachtgeel en de ver schillende sportzalen van het complex zijn allemaal in ande re, rustgevende óf juist opwek kende kleuren uitgevoerd. Agressief groen De grootste zaal die het nieuwe bewegingscentrum heeft, is 'de blauwe zaal'. „We hebben ge probeerd de zalen zo aantrekke lijk mogelijk te maken. Een sporthal ziet er over het alge meen helemaal niet zo aanlok kelijk uit: kaal, koud en met een 'agressief groene vloer," zegt Spijker. De vloer is inderdaad Brandstichting bij school leiderdorp» Bij basisschool de Engelendael in Leiderdorp is gis teravond brand gesticht. Onbekenden staken aan de achterzijde van de school een container in brand waarna een kozijn vlam vatte. De brandweer had het vuur snel onder controle. De scha de wordt geschat op 2000 gulden. Inbraak in Leiderdorp leiderdorp In een woning aan het Voordorp in Leiderdorp is gisteravond ingebroken. De bewoners merkten bij hun thuis komst rond elf uur dat de hele woning was doorzocht. De inbre kers zijn de woning binnengekomen door een raam open te bre ken. Vermist worden gouden sieraden, betaalcheques en 200 gulden aan contant geld. Vrachtwagen gestolen leiderdorp» Een vrachtwagen met daarop drie grasmaaiers is vannacht gestolen vanaf het terrein van een bedrijf aan de Persanl Snoepweg in Leiderdorp. De dieven hadden het toe gangshek opengebroken. Rijnlands Lyceum speelt VN na wassenaar» Het Rijnlands Lyceum uit Wassenaar neemt deel aan dc 'Model United Nations Conference'. De conferentie, waar vijftien scholen aan mee doen, is bestemd voor leerlingen van middelbare scholen en is een nabootsing van een VN-confe- rentie. Een van de belangrijkste onderwerpen die aan de orde komen is de situatie in het voormalige Joegoslavië. De conferen tie is een initiatief van de International School of The Hague, die hoort bij het Rijnlands Lyceum. De 'Model United Nations Con ference' heeft plaats in het schoolgebouw van de International School of The Hague aan de Theo Mann-Bouwmeesterlaan in Den Haag. van 11 tot en met 13 december. vriendelijk blauw en de wanden zijn bedekt met grote blauwe en witte vierkanten. „Dat er in deze zaal geen ra men zijn, is een bewuste keuze geweest. Dit is de grootste zaal die we hebben en die is dan ook bedoeld voor patiënten die zich helemaal uit willen leven. En dan kunnen ze het uitzicht op het ziekenhuis wel even mis sen", aldus Spijker. Voor patiënten die tijdens de bewegingstherapie wel contact met de buitenwereld willen houden, is er 'de gele zaal'. De ze zaal is kleiner, heeft een groot raam en is juist bedoeld voor die groep patiënten die zich in een grote besloten ruim te niet op hun gemak voelen. Daarnaast is er in het complex nog een zaaltje met judomatten en een boksbal, een fitness ruimte en een afdeling voor fy siotherapie. Ook fysiotherapeute Marieke Kales is enthousiast over de nieuwe ruimte. „Het is nu veel professioneler. We hebben meer behandelkamers en het gebouw is bovendien beter toe gankelijk voor patiënten in rol stoelen", aldus Kales. De bouw van het bewegings centrum heeft 3,5 miljoen gul den gekost. Een forse uitgave. „Maar", zegt Spijker, „dit pand is goedkoper in onderhoud en op alle fronten beter dan de ge bouwen die vroeger als thera pieruimten dienden. Die waren vervallen, niet warm te krijgen en bovendien onpraktisch. Om dat de ruimten bij andere afde lingen waren ondergebracht, werd je nogal eens gestoord tij dens de behandeling." Ende geest wil de oude gebouwen in de toekomst overigens slopen. Protest tegen gebruik grondopbrengst dat moet dan wel exclusief aan voorzieningen in Haaswijk wor den uitgegeven. De vereniging kan zich vin den in de besteding van een deel van het geld voor de aanleg van een fiets-oprit aan de west kant van de Van Eysingabrug, geluidarm asfalt op de S54 en een parkje in de Morsebelpol der. Ook mag er 350.000 gulden naar het 'verkeersleefbaarheids- fonds', maar ook weer uitslui tend om de knelpunten in Haaswijk te verbeteren, stelt het bestuur van de vereniging. Aan een opknapbeurt van de speel- tuintjes in Oegstgeest mag het gemeentebestuur 150.000 gul den van de Haaswijk-gelden uitgeven. Geld steken in de verhoging van een hoogspanningsmast voor de aanleg van een voet- en fietsbrug over de Haarlemmer trekvaart, vindt de vereniging De opbrengst van de grondver- koop in Haaswijk moet geheel ten goede komen aan deze Oegstgeester nieuwbouwwijk. Het geld, bijna 1,2 miljoen gul den, mag het gemeentebestuur niet uitgeven aan een nieuw of verbouwd raadhuis. Ook mag het niet worden gebruikt om de miljoenenverliezen te dekken van het mislukte vuiloven-pro- ject bij Ypenburg. Dat zegt het bestuur van de Vereniging Haaswijk, de spreekbuis van de wijkbewoners. „Haaswijk schreeuwt steeds harder om een aantal noodza kelijke voorzieningen, die niet langer kunnen worden uitge steld", schrijft de wijkvereniging aan de raad. De vereniging vindt dat een deel van het geld, 685.000 gul den, mag worden gestopt in het potje 'algemene reserve'. Maar De brand in de Leiderdorpse Hobbywerkplaats aan de Lijnbaan trok gisteren grote belangstelling van omwonenden en scholieren. FOTO HIELCO KUIPERS vervolg van de voorpagina De dikke zwarte rookkolom boven de Leiderdorpse Hob bywerkplaats was gisteren tot ver in de omtrek te zien. De grote brand zorgde onmiddellijk voor een grote op loop. Op de Lijnbaan en de daarachter gelegen Touw- baan verzamelden zich meteen na het uitbreken van de brand grote drommen mensen. leiderdorp» liesbeth buit1nk Leerlingen van het nabijgelegen Holtlant College gebruikten hun pauze om het vuur van dichtbij te bekijken. De politie probeer de met 34 agenten van vier ver schillende korpsen de toe schouwers achter een provisori sche afscherming te houden. Doordat werknemers van de bedrijven aan de Lijn- en Touw- baan hun auto's op een veiliger plaats wilden neerzetten, ont stond een verkeerschaos. Een vrachtwagen die zolang midden op de Touwbaan was gepar keerd, hinderde een brandweer wagen.' Aan de Lijnbaan toonden bu ren van de Leiderdorpse Hob bywerkplaats zich ernstig be zorgd bij het zien van de volle dig zwartgeblakerde ingang van de werkplaats. Enkele kleine zelfstandigen hebben er een ei gen werkplaatsje. De daarnaast gelegen bedrijven Kwik Fit, Au toschade Van der Geest en Ta pijt Rejo, liepen behoorlijke vuur-, rook- en waterschade op. In de woonwijk aan de overkant van de werkplaats hadden be woners alleen last van de rook. Slechts de werknemers van de stomerij gingen door met hun werk. Door de vette rookwalm reden zij karretjes met in plastic verpakt wasgoed. In de Hobbywerkplaats lagen ook verf en allerlei automateria len van de amateur-monteurs. Volgens een politiewoordvoer der zijn bij de brand echter geen schadelijke gassen ont snapt. De Leiderdorpse vrijwilli ge brandweer kreeg bijstand van Leidse en Koüdekerkse col lega's, waardoor in totaal vijftig brandweerlieden het vuur be streden. zoeterwoude marieta kroft De bewoners van de Zuidbuurt- sekade in Zoeterwoude gaan in beroep als de plannen van de gemeente om de kade op te knappen worden doorgezet. Dat betekent dat het werk aan de dijk wordt vertraagd. Volgens Zoeterwoude is de Zuidbuurtse- kade er echter zo slecht aan toe dat een grondige opknapbeurt niet langer meer kan worden uitgesteld. Aan de lage kant lekt de kade water en ook de stabiliteit laat te wensen over. „Als er niet snel wat gebeurt, kan de polder vol stromen met water", omschrijft hoofd gemeentewerken M. Geerling het probleem. De kade moet met zo'n 20 tot 30 centi meter worden opgehoogd, ter wijl de dijk aan de binnenkant moet worden verbreed om de het op z'n plaats te kunnen houden. Het voorstel van burgemees ter en wethouders stuit de om wonenden echter flink tegen de borst. Door de verbreding van de binnendijk raken ze stukken tuin kwijt en ze vrezen dat hun huizen door het voorbijgaande vrachtverkeer worden bescha digd. Bovendien moeten in het plan binnendijkse slootjes wor den gedempt, waardoor het ka rakteristieke landschap in de polder verloren gaat. De bewoners hebben daarom de Delftse Wetenschapswinkel in de arm genomen. Het door dit bureau ontwikkelde alterna tieve plan om de dijk te herstel len, wordt echter door B en W van de hand gewezen. In het kort komt het plan erop neer dat de oeverlijn zoals die daar 20 jaar geleden lag, weer wordt hersteld. In de loop van de jaren is de walkant namelijk steeds verder afgeslagen. Als het deel van de Zuidbuurtsevaart waar vroeger nog een berm lag wordt gedempt kan op die plek een dijkje worden aangelegd. Versteviging van de binnendijk wordt dan overbodig. Volgens 1. Oudeman van de gemeente Zoeterwoude is het voorstel van de Wetenschaps winkel technisch onvoldoende onderbouwd. „Zij gaat er vanuit De Zuidbuurtsekade in Zoeterwoude. dat het plan kan worden uitge voerd als het water over een breedte van een halve meter wordt gedempt. Dat is echter niet voldoende. We zouden de vaart met drie meter moeten versmallen, willen we daar een dijkje bovenop kunnen zetten. Daar geeft het Hoogheemraad schap nooit toestemming voor". Ook wil de gemeente het plan van de Wetenschapswinkel niet verder onderzoeken omdat daarmee tijd verloren gaat. J. Jonker van de Weten schapswinkel toont zich ver baasd over de houding van de gemeente. „Je hebt toch recht op die halve meter bermstrook die in het water is verdwenen?" Als de gemeente bij haar stand punt blijft, zal hij de bewoners adviseren om tegen het besluit in beroep te gaan. Hij verwacht dat ze heel sterk staan. De woordvoerster van de bewo ners, Th. van Leeuwen, zei des gevraagd dat zeker te doen. „We hebben A gezegd, dus we zullen ook B zeggen." Overigens heeft het college toegezegd de plaatsing van een stalen damwand in het water op één meter uit de kant te onder zoeken. Een dergelijke wand houdt het water tegen, waar door de binnendijk minder hoeft te worden versterkt. Dat zou dus minder gevolgen heb ben voor de bewoners aan de andere kant van de dijk. Zo'n wand kost echter 1,5 miljoen FOTO HENK BOUWMAN gulden extra, bovenop de reeds berekende kosten van 1,3 mil joen. Oudeman hoopt de bewo ners daarover tijdens de infor matiebijeenkomst die dinsdag avond wordt gehouden, meer duidelijkheid te geven. Vooralsnog gaat Oudeman er van uit dat er in maart of april met de opknapbeurt van de dijk kan worden begonnen. De werkzaamheden zullen ruim twee jaar in beslag nemen. Het onderzoek van de Voor- schotense politie naar de on- tuchtpleger, die vorige week zondag twee meisjes van zeven jaar in zijn auto meenam en hen dwong tot seksuele hande lingen, zit muurvast. De Voor- schotense politie wil nu de hulp van 'Opsporing verzocht' inroe pen, maar acht de kans klein dat de zaak ook echt op televisie komt. „Voor het programma geldt een hele strenge selectie. Alleen zeer zware zaken met veel pijn en geweld komen in aanmerking. Ik denk dat deze voorschoten De voorgenomen bouw van een accommodatie voor het open jongerenwerk in Voorschoten heeft tot dusver al heel wat stof doen opwaaien. Als de plannen doorgaan, wordt er een jonge rencentrum vastgebouwd aan sporthal De Vliethorst aan de Koninklijke Marinelaan. Omwo- zoeterwoude Boerderij Het Paradijs aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwou de wordt mogelijk toch op de monumentenlijst geplaatst. De commissie voor beroep- en be zwaarschriften heeft de weige ring van de gemeenteraad na melijk ongegrond verklaard. Eigenaar J. van der Voort had in 1989 vergunning aange vraagd om hel pand te verbou- voorschoten De Voorschotense brandweer heeft drie nieuwe wagens be steld. Daarmee is een bedrag gemoeid van negen ton. Mo menteel heeft de brandweer de beschikking over vier wagens, waarvan er drie aan vervanging toe zijn. Normaal worden brandweer zaak als te licht wordt gezien," aldus rechercheur M. van Maastricht. Tot dusver hebben buurton derzoeken en contact met an dere korpsen in de regio geen nieuwe gezichtspunten opgele verd. De laatste hoop is geves tigd op het Centraal Bulletin van het CRI, een blad dat bij alle politiekorpsen terechtkomt. Daarin worden alle gegevens gepubliceerd die tot dusver over de dader en de ontuchtzaak be kend zijn. De korpsen worden in het blad verzocht te reageren als ze met vergelijkbare voorval len te maken hebben gehad. nenden die nog met vragen rondlopeq of willen reageren op de plannen, kunnen dinsdag 15 december terecht op een infor matie-bijeenkomt van de ge meente. Die wordt gehouden in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4. De avond begint om 20.00 uur en duurt ongeveer een uur. wen. Hij is toen direct met de verbouwing begonnen, omdat het naar zijn zeggen een ruïne was. Van de boerderij en de stal heeft hij twee woonhuizen ge maakt. „Ik heb wel clandestien gebouwd, maar daar was ik wel toe gedwongen, gezien de staat van de panden", zegt hij. De bouwvergunning is overigens door de gemeente geweigerd. Hij houdt vol dat het gebouw nu meer monumentale waarde auto's volgens de Voorschoten se commandant J. Herpst na 12 tot 15 jaar vervangen. Voor schoten heeft langer van de au to's gebruik gemaakt. Tegen de tijd dat de nieuwe wagens arri veren, zijn de oude 16 en 17 jaar oud. Door het tegelijkertijd be stellen van de drie wagens kreeg de branweer een korting van 20.000 gulden. Intensive care EZL verbouwd leiderdorp» De Intensive care-afdeling van het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL) heeft een face-lift ondergaan. De verbou wing heeft ongeveer tien weken geduurd en heeft het ziekenhuis 400.000 gulden gekost. De afde ling is volgens een woordvoer der aangepast aan 'de eisen van deze tijd'. Zo is er nu meer ruimte voor de zes bedden van de intensive care en zijn er meer mogelijkheden voor het aansluiten van moderne appa ratuur. De afdeling gaat op 21 december weer normaal draai- De patiënten van de intensive care, die tijdelijk op andere af delingen waren geplaatst, ko men die dag terug op de afde ling. De intensive care-afdeling is op vrijdag 18 december open voor belangstellenden. Tussen 16.00-18.00 uur wordt 'open huis' gehouden op afdeling 3B van het Leiderdorpse zieken huis. heeft dan voor de verbouwing. De monumentencommissie wenst het dan ook op de lijst te plaatsen. De raad besloot in juni om dit voorstel niet over te nemen om dat er, illegaal was verbouwd. Deze verbouwing moest onge daan worden gemaakt voordat er verder over het pand gespro ken kon worden. Dit vond de beroepscommissie een onvol doende argument. Met dat bedrag wil men nieuw materiaal aanschaffen. De drie nieuwe wagens, twee tankautospuiten en een hulp verleningswagen, arriveren pas begin 1994. Eerst worden de chassis gemaakt bij DAF, wat ongeveer vier maanden in be slag neemt. De opbouw van de wagens kost nog eens acht maanden Info-avond jongerencentrum

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18