Sleutelpas drijft prijzen omhoog u h* Politiek niet bezorgd over steunfraude Films over oud-Leiden populair Leiden Nieuwe accountant voor gemeente Nieuwe club wil oud materiaal opsporen en restaureren Gebrek aan controle op afvoer van bedrijfsafval WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 Lakenhal duurder om korting te betalen De invoering van de gemeentelijke kortingpas - de Sleu telpas - kan er toe leiden dat sommige organisaties hun tarieven verhogen. Dat is in elk geval al zo bij museum verlaging van het tarief een enorme toeloop naar het muse um zal zijn. Dus moet die Ame rikaanse bezoeker in het vervolg De Lakenhal. De toegangsprijs stijgt daar volgend jaar dus maar vijf gulden betalen", van 2,50 naar 5 gulden. LEIDEN ERNA STRAATSMA Wethouder H. de La Mar (socia le zaken) sluit niet uit dat ook de bibliotheek duurder wordt. De prijsverhogingen zouden noodzakelijk zijn om pashou ders korting te kunnen geven. De beoogde tarievenstijging van De Lakenhal stuitte gister avond bij de WD op grote weerstand. „U gaat iedereen verplichten een Sleutelpas aan te schaffen", zei A. Geertsema tijdens een commissievergade- aldus De la Mar. Houders van een Sleutelpas krijgen gemiddeld tien procent korting op bijvoorbeeld deelna me aan cursussen, winkelaan kopen en theater- en museabe- ring tegen Groen-Linkswethou- der H. de la Mar (sociale zaken). Door een prijsverhoging is het juist mogelijk de toegangsprijs van het museum voor alle Lei- denaars te verlagen, wierp de zoek. Minima kunnen de pas wethouder tegen. Houders 1 een Sleutelpas kunnen vanaf volgend jaar voor 1,50 gulden het museum aan de Oude Sin gel bezoeken. „Het verlagen van de tarieven kost veel geld dat elders opge bracht moet worden. Want we gaan er niet van uit dat er na de tegen betaling van een tientje aanschaffen. Studenten betalen er vijftig gulden voor en de rest moet er 75 gulden voor neertel len. Inmiddels hebben zich ruim 70 bedrijven en organisa ties aangemeld die korting wil len geven op vertoon van de Sleutelpas. De Langegracht werd in 1965 gedempt. Rechts van de gracht is de oude textielfabriek van Clos en Leembrugge te zien. Enkele jaren daarvoor was het water in de gracht nog gebruikt om de brand bij de wollenstoffenfabriek van firma J J. Krantz Zoon te blussen. foto pr De gemeente gaat in zee met accountantsbureau Moret, Ernst en Young. Het contract met VB Accountants, dat vijf jaar de gemeentelijke rekenin gen controleerde, wordt opge zegd per 1 januari. Volgens wethouder S. de Vreeze van financiën is het goed om na vijf jaar 'eens te wisse len'. Er zijn offertes aange vraagd bij drie verschillende kantoren en volgens De Vreeze kwam Moret het beste uit de bus. Een sterk punt is volgens de wethouder dat dit bureau ook veel voor bedrijven werkt. VB Accountants is onderdeel geweest van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten en heeft dus veel gemeenten in het be stand. „Dat lijkt een voordeel, maar dat is ook een nadeel", al dus De Vreeze. Omdat Moret veel bedrijven als klant heeft, kan het bureau adviezen geven over hoe de ge meente de doelmatigheid kan verbeteren, verwacht De Vreeze. „Ze letten vooral goed op of wij het geld zo uitgeven zoals we bedoelden en of bijvoorbeeld de financiële informatiesystemen wel goed werken." De wethouder benadrukt ove rigens dat niet voor een andere accountant is gekozen omdat met VB negatieve ervaringen zouden zijn opgedaan. Moret, Ernst en Young werkt ook niet veel goedkoper dan VB Accoun tants. Voordat VB Accountants werd ingeschakeld, had Leiden een eigen gemeentelijke ac countantsdienst. LEIDEN ELLEN VERBUNT LEIDEN ERNA STRAATSMA De Leidse politiek is gerustgesteld door de meest recente cijfers van de gemeentelijke sociale dienst over fraude met uitkeringen. „Hieruit blijkt dat de indianenverhalen in de rest van het land niet kloppen", zei C. Vergeer (SP) gisteravond tijdens een commisievergadering. De PvdA concludeerde bij monde van C. de Boer dat de fraude in Leiden 'erg meevalt'. De cijfers in Leiden zijn gepubliceerd als reactie op berichten uit Dordrecht. Daar werd vorige week bekendgemaakt dat een derde van de cliën ten naast een baan ook van een uitkering zou ge nieten. Volgens de Leidse wethouder H. de la Mar (sociale zaken) kloppen deze cijfers niet. De belastingdienst geeft weliswaar ook in Lei den jaarlijks een hoog aantal signalen van moge lijke fraude door, maar na onderzoek blijkt de werkelijke fraude steeds veel minder te zijn dan in eerste instantie werd gedacht. Zo zal dat in Dordrecht ook het geval zijn, verwacht De la Mar. „Wij hebben in Leiden al vier jaar ervaring met de koppeling van gegevens tussen de belasting- en sociale dienst. Als de fraude bij ons meevalt, zal dat in Dordrecht ook wel zo zijn." CDA'er H. Kruyt leek het een goed idee een de legatie van de Tweede Kamer uit te nodigen en hen hier nog eens op te wijzen. De la Mar liet eer der deze week de Tweede Kamer al schriftelijk weten verontrust te zijn over de verschillende 'in dianenverhalen' over uitkeringsfraude. Vol trots vertelt Kees Walle over de nieuwste aanwinst over de historie van Leiden. De buurt- werker die ook secretaris van de Dirk van Eck-stichting is, ziet de 'Catalogus Leids Audiovisueel Archief 1992' als een 'belangrijk begin'. Het begin van wellicht een tweede catalogus of zelfs een serie videobanden met oud filmmateriaal over de stad. De belangstelling voor de his torie van Leiden is in een stroomversnelling geraakt. Er zijn zelfs plannen om een nieu we club van liefhebbers voor films en videobanden van Lei den op te richten. Walle legt een verband met de E.G. en het ver enigd Europa. „Mensen klam pen zich vast aan de eigen na tionaliteit, de eigen roots. Maar ook omdat de geschiedenis de laatste veertig jaar zo snel is ver anderd." Een weerspiegeling van deze tendens is het stijgende aantal donateurs van de stichting de laatste twee jaar. In vijf jaar is het aantal donateurs van 40 naar 180 gegroeid. En de ruim 2000 leden van de vereniging Oud Leiden spreekt dit zeker niet tegen. Die belangstelling is ook dui delijk zichtbaar bij de verkoop van een videoband met 5 oude Leidse films. Deze band werd in mei 1992 tijdens de studiedag 'Stadsbeeld in beweging' gepre senteerd. Na een paar maanden waren alle 160 exemplaren uit verkocht. Bovendien bleek dat in een bepaalde kroeg in Leiden kopiëen van de band onder de toonbank werden verkocht. Nu zijn er weer ongeveer vijf tig banden bijgemaakt. De vi deoband kost 48 gulden en is tijdens kantooruren te koop bij de Stichting Welzijn Leiden. Dc twee tientjes die de Dirk van Eck-stichting rijker wordt, steekt ze in andere zaken op het gebied van Leidse geschiedenis. Zo werd vorige maand nog een gedenksteen in de gevel van Oude Singel 66, het vroegere woonhuis van historicus P.J. Blok, gemetseld. Rijk Ziet de stichting een gat in de markt met de verkoop van ban den met oud filmmateriaal? „Niet om zelf rijk van te wor den. Als we inderdaad een nieu we club van de grond kunnen krijgen, dan zouden we dat geld gebruiken om de oude films uit het gemeente-archief te restau reren. Die oude celluloid films dreigen te verpulveren. Ze wor den nu voorzichtig in een doos je bewaard. Dit filmmateriaal mag gewoon niet verloren gaan." Wil de nieuwe club, die overi gens nog geen naam heeft, een kans van slagen hebben, dan zullen er voldoende vrijwilligers met deskundigheid moeten op staan. Gezocht wordt naar men sen die verstand heben van vi deo en het bewaren en registre ren van filmmateriaal. Maar er zullen ook sponsors geworven moeten worden. Walle vindt zichzelf niet des kundig. „Ik ben er een half jaar geleden ingerold en vind het bijzonder interessant, maar deskundig ben ik niet." Het be staansrecht van de club ligt ook in handen van het gemeentear chief. Bij de eerste videoband hebben ze voor een keer af stand gedaan van de auteurs rechten. „Omdat het op profes sionele manier over zetten van 16 en 18 mm-film op video on- zettend veel geld kost. Of ze dit vaker willen doen is nog niet beslist." „En dan zijn er nog de au teursrechten van de filmmakers zelf. Problematisch is dat veel films gemaakt zijn door ama teurs met eigen videofilmappa- ratuur. Die mensen zijn moei lijk op te sporen, soms zijn ze al gestorven en moeten we op zoek naar familie voor de au teursrechten. En dan moeten de amateurfilms in oude schoenen en op stoffige zolders nog ver werkt worden tot goed filmma teriaal." De videoband die nu weer In de verkoop ligt, bestaat uit een vijftal films: Vooroorlogse stadsbeelden (1939), De bevrijding van mei 1945, Brand bij Fa. Krantz (1956), Oranje-/Waard - gracht (1965) en de film van H. Kleibrink (1948). Vooral de beelden van de brand bij de oude lakenfabriek van J.J. Krantz Zoon aan de Langegracht kan Walle zich nog levendig voor de geest halen. „Ik was toen tien jaar en weet nog dat de brand zo'n hitte produceerde dat je je hand voor je gezicht moest houden om naar de vuurzee te kunnen kijken. Het leek wel een soort veenbrand, want de dagen erna moest nog nageblust worden. Alle toeschouwers stonden aan de overkant van de gracht En zelfs de huizen aan de andere kant van het water moesten nat gehouden worden wegens brandgevaar. Het wa ter uit de gracht werd gebruikt om te blussen. Later is deze gracht gedempt" P De gemeente krijgt haar zin. Garagehouder Th. Henskens (57) is bereid te praten over de sluiting van zijn bedrijf aan de Oude Vest: „Maar dis ik vertrek, zal dat zijn met allerlei frustraties over de gemeente Leiden, want de ambtenarij is een zooitje hier", zegt Henskens onomwonden. 1b Voor twee van de drie personeelsleden die Henskens in dienst heeft, is inmiddels ontslag aangevraagd: „Ik heb in mijn bedrijf een goede boterham kunnen verdienen, maar door de maatregelen van de gemeente is het er niet beter op geworden", verdedigt de garagehouder. Uiterst opmerkelijk is een passage uit de officiële brief van het Arbeidsbureau waarin het ontslag wordt goedgekeurd: 'dat het wederzijds ten zeerste wordt betreurd dat als gevolg van het gevoerde beleid van de gemeente het bedrijf van werkgever dusdanig onrendabel is geworden dat dit de aanvraag en ontslag van twee werknemers tot gevolg heeft'. Gemeenteveel Hoe is het mogelijk dat zelfs het arbeidsbureau, toch een onaf hankelijke instantie, toegeeft dat de gemeente schuldig is aan het 'onrendabel' maken van een bedrijf? Henskens wil zijn ver haal best kwijt. „Vergeet niet, voor een ondernemer wiens enige drijfveer is, zijn bedrijf draaiende te houden, zijn amb tenaren niet meer dan gewoon gajes", zet hij de toon. Henskens, inmiddels 57, runt al twintig jaar een autoschadebe- drijf aan de Oude Vest. De on derneming liep goed, totdat de stadsvernieuwing een decenni um geleden ook in zijn directe omgeving toesloeg: „Het begon met een bouwplan voor de Mirakelsteeg. Kom ik op de in formatie-avond, staan er op een tekening plotseling woningen gepland, boven óp mijn bedrijf. Men wist bij de gemeente niet eens hoe groot mijn pand was", aldus Henskens. Die bouwplannen werden met verontschuldigingen ingetrok ken maar de relatie met de ge meente kwam nooit meer goed. Nieuwbouw achter het garage- pand kwam er uiteindelijk wel, maar in fasen. Een pleintje tus sen de huizen, waar Henskens via zijn achterdeur ook op uit kwam, was het volgende punt van strijd. Gemeentendens „Ik zou illegaal een achterdeur hebben gebouwd waardoor ik op het pleintje kon komen. Maar daar heb ik van de oude eigenaar toestemming voor ge kregen. De gemeente neeft dat pleintje vervolgens ontsloten, er verkeer toegelaten en daarmee min of meer mijn deur gelegali seerd. Ik zal niet zeggen dat daar nooit een auto van mij heeft gestaan. Kom, ik heb een garagebedrijf. Maar een aantal mensen uit de wijk blijven het daar steeds over zeuren. Ik heb samen met de wijkagent een keer kentekens genoteerd. En inderdaad, niks van mij of m'n klanten bij", aldus Henskens. Hoe dan ook, de gemeente was bezig om 'ongewenste' bedrij ven uit de binnenstad weg te krijgen en ook Henskens kwam aan de beurt: „Ik was al heel ver in de onderhandelingen, maar de verhuizing werd uiteindelijk afgeblazen. Om de garage heen werden wel nieuwe huizen ge zet. Nu staat bijvoorbeeld mijn spuitcabine op twee meter van een slaapkamer. Dat kan inder daad niet. Maar die cabine stond,er eerder dan die huizen, en daar hebben die ambtenaren geen rekening mee gehouden. Sterker nog, er zijn hier ambte naren geweest die binnenkwa men met 'ik dacht dat u al weg was' of met 'goh, ik wist niet dat het hier zo groot was'. Er heb ben zelfs ambtenaren op m'n dak gezeten om te zien hoe ze het pand konden verbouwen. Altijd nog mfjn pand." Gemeentevaak „Over beschuldigingen gespro ken. Als er een liter olie in de gracht was gegooid, stonden er gelijk bij mij twee milieu-amb tenaren op de stoep. Of ik dat gedaan had. Ik ben zes jaar lang inleveradres geweest van smeermiddelen en heb vorig jaar een door het ministerie van VROM goedgekeurde milieu oorkonde gehad. Dat soort za ken dus", aldus Henskens. De 57-jarige heeft zo nog een hele rij voorvallen uit de afgelo pen tien jaar. Hij heeft alle voor vallen op schrift bijgehouden en hij lijkt maar weinig ambtena ren niet te kennen. Van de hui dige, Deventer burgemeester Waal toen deze nog in Leiden regeerde via stedebouwkundi gen, stadsbeheerders, bedrijfs- ambtenaren tot de huidige wet houder van economische zaken Walenkamp die hem onlangs nog met een bezoekje vereerde. Gemeentenslotte Maar Henskens heeft dat naar eigen zeggen 'allemaal gemak kelijk overleefd': „Al twintig jaar. Maar nü zijn er ontwikke lingen waar ik niets aan kan doen. Het systeem van parkeer- vergunningen waarvan ik, als garagehouder er overigens niet één heb. En parkeerboetes kan ik niet bij mijn klanten in reke ning brengen. Daarom dacht ik, met de autovrije binnenstad in het vooruitzicht, gemeente! dan koop je mijn bedrijf maar! En daar voert iemand van het KNOV namens mij nu onder handelingen over." Op deze toch niet misselijke lijst aan merkingen op de gemeente, haar ambtenaren en haar beleid past wel een weerwoord. J. van Iersel is de economische amb tenaar die zich met 'de zaak' Henskens bezighoudt: „In het verleden zijn er veel misver standen en communicatiestoor nissen geweest. Het is echt niet alleen de gemeente die fouten heeft gemaakt. Vergeet bijvoor beeld niet dat bij een verplaat sing de wil van twee partijen nodig is. Natuurlijk, als ik in Henskens' schoenen zou staan zou ik me ook niet prettig voe len. We proberen eruit te ko men. Steeds het verleden opra kelen werkt soms wat contra- produktief." (LL) Roy Klopper en Loman Leefmant Eerste vondst op Seychellen LEIDEN KEES WIESE/GPD Jeroen Goud van het Natio naal Natuurhistorisch Muse um in Leiden heeft zijn eer ste vondst gedaan. In een vi trine van het hotel New Out rigger in Mombasa, waar de deelnemers aan de biolo gische Seychellenexpeditie zich verzamelen. Gisteren vond hij daar een ruim dertig centimeter grote schelp met negen 'vingers'. Goud is een van de deelnemers van een expeditie die onderzoek doet naar Koraalriffen rond de ei landengroep. „We zijn in Leiden juist be zig deze soort te classifice ren, onder meer aan het aan tal uitsteeksels. Ik heb zo'n dertig exemplaren uit ver schillende collecties gezien, maar geen enkele met meer dan acht vingers. En nu kijk ik hier in de vitrine en daar ligt er een met negen", ver telt hij enthousiast. Het Nederlandse onder- zoeksschip de Tyro' vertrekt vrijdag uit Mombasa en vaart de duizend zeemijl naar Vic toria op het eiland Mahé in vier dagen. Tot de kerst wordt dan onderzoek gedaan in het noordelijk deel van het uitgestrekte eilandenrijk: bij Mahé zelf, bij Aride Island, Praslin en Bird Island met zijn miljoenen stems. Daar na vaart de 'Tyro' naar de zuidelijke Amirante eilanden. Het heeft de laatste jaren volle dig ontbroken aan controle op de afvoer van bedrijfsafval. Re gistratie van deze afvalstroom is er tot op heden niet. Een groot deel van het vuil verdwijnt naar onbekende plaatsen. Door het gebrek aan controle kan er ge makkelijk illegaal worden ge stort. De raadsfracties waren er gis teravond niet gerust op en milieuwethouder H. de la Mar deelde die zorg: „Maar een paar jaar geleden was er ook op an dere gebieden helemaal niets geregeld: geen gescheiden inza meling van groente-, fruit- en tuinafval en ook geen geschei den inzameling van klein che misch afval." Tijdens een commissieverga dering beloofde de wethouder beterschap: de reinigingsdienst is momenteel druk bezig de af valstromen van de in totaal 4000 5000 Leidse bedrijven in kaart te brengen. Transportbe drijven zijn binnenkort boven dien verplicht te melden bij welke bedrijven zij afval opha len. Zo kunnen illegale afval- dumpers in het vervolg gemak kelijk opgespoord worden. De gemeente is wettelijk niet verplicht afval van bedrijven op te halen. VRUETUD Bingo Vele prijzen, waaronder waar debonnen voor de kerstdagen, zijn morgen te winnen op de bingoavond in de Pancrat. De zaal aan de Middelstegracht 85 is open om 18.30 uur. Speelgoedbeurs De LDM-groep houdt op 12 de cember een speelgoedbeurs in het voormalige LDM—gebouw aan de Middelstegracht 38a. Tweedehands speelgoed kan worden ingeleverd op 7 decem ber. 's Ochtends tussen 10.00 en 12.00 uur en 's middags tussen 14.00 en 16.00 uur. De op brengst van de beurs is bestemd voor de speeltuin 'De Door braak' in het Katoenpark. Afre kenen kan op 14december. Bingo Bingo-liefhebbers kunnen mor gen terecht bij buurthuis Cor nells Joppensz aan de Oppen- heimstraat 6a. De avond begint om 20.15 uur. Noise-rock Your best Friends en Dark Fate spelen op zaterdag 12 decem ber in 't Statshuys aan de Bree- straat 18. Deze twee expirimen- tele noise-rock groepen uit Am sterdam beginnen om 21.00 uur. Entree is 6 gulden. Henskens op het pleintje voor zijn 'illegale' achterdeur. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17