'Ik lijd mee met Leiden' Kerk Samenleving Bisschop Bar: 'Omgaan met Rome is kunst op zichzelf 'Belijdenis doen was geen eindpunt, maar een begin' DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 zich in het kerkblad 'Óm de Oude Kerk' tot de ouders. „U laat uw kinderen toch niet mee doen aan de vuurwerk- terreur die alweer enkele we ken de straten teistert? Ik schrik van wat sommige kin deren in bezit hebben. Weg gegooid geld... en dat met doelen te over!" Burengerucht Het mopje van de maand in Parochienieuws van de Heili ge Johannes Geboorte te Ze venhoven staat ook al in het teken van de oudejaarsvie- ring. Het thema is burenge rucht. „Zo was er ook die be nedenbuurman die behoor lijk last had gehad van het oudejaarsfeessie van zijn bo venburen. Op Nieuwjaarsdag zegt hij tegen zijn nog niet geheel nuchtere bovenbuur man: Zeg, heb jij niet ge hoord dat ik vannacht een paar keer met een bezem te gen het plafond gestompt heb? Bovenbuurman: Ja, ik wel zoiets gehoord, maar dat geeft niks hoor, 't was bij mij toch een rotherrie!" REDACTIE: DICK VAN DER PLAS 071 -1614 21 UIT DE KERKBLADEN Ootmoed De kerkeraad van de her-i vormde gemeente In Rijns-} burg sprak onlangs een ver*| manend woord tot oudere] voor wie de christelijke op- I voeding ('bijna') uitsluitend bestaat uit het sturen van hun kinderen naar de kerk, de zondagsschool, de club en/of de catechisatie. „Zij beperken zich slechts tot de buitenkant. Hun hart ligt er niet in. De overtuiging mistl zo heette het De directe aanleiding hiervoor was het toenemende aantal 'onge huwd samenwonenden' en de teruglopende belangstel lingvoor de catechisaties. De vermanende woorden zijn niet bij alle gemeentele den goed gevallen. Aan de reacties is tijdens de preek in de eredienst al aandacht be steed en de kerkeraad komt ook in het meest recente kerkblad op de problematiek terug. De beste verdediging is nog altijd de aanval, moet dominee D. Verboom daarbij hebben gedacht. „Je moet zo'n stelling niet omdraaien. Alsof alle ouders harteloos God dienen, waarvan de kin deren niet meer in de wegen des Heren gaan", houdt hij de gekwetsten voor. „Meen niet dat de kerkeraad 'ver oordelend' over bepaalde ge meenteleden heeft gespro ken, maar met zorg over het geestelijk leven. En is de ker keraad daar niet toe geroe pen?" Hij vervolgt met: „Vanwaar toch die achterdocht? Heb ben we als ouders zo nodig zelfrechtvaardiging nodig, kunnen we niet meer tegen welgemeende kritiek...? Stelt Gods Woord zelf ons niet on der de kritiek...? Een ouder die hetzelfde probleem met mij besprak, was helemaal niet gekrenkt, maar één en al ootmoed. Zou het zo niet ho ren...?" Vuurwerk De overheid heeft de afgelo pen jaren heel wat geld ge stoken in anti-vuurwerkcam pagnes, gericht op de jeugd. De Katwijkse dominee P.J. Stam jr. heeft niet veel op met het aanspreken van deze op de eigen ver- Bisschop R.Ph. Bar bezorgd over tekort aan priesters Het samenvoegen van parochies zal in Leiden steeds va ker moeten worden gehanteerd als middel om het nij pende tekort aan priesters op te lossen. Bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam ziet het opzetten van dergelijke sa menwerkingsverbanden als onontkoombaar. Hij toont zich uitermate bezorgd over de huidige situatie in het de kenaat, waar het pastoresbestand tot een absoluut mini mum is uitgedund. „Ik lijd mee met Leiden." LEIDEN/DEN HAAG DICK VAN DER PLAS Bisschop Bër zei dit gistermid dag tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren, in het Nieuwspoort. Door het vertrek van oude pastores die niet kunnen worden vervangen, enkele overlijdens- en ernstige ziektegevallen, zit een groot aantal van de Leidse parochies momenteel zonder eigen pas toor. „De omstandigheden zijn heel moeilijk, bijna onmoge lijk", aldus Bar. Hoewel de situ atie in Leiden vrij extreem is, is het tekort aan priesters in vrij wel het hele bisdom Rotterdam merkbaar. Een oplossing lijkt binnen afzienbare tijd niet voorhande. De rechterhand van Bar, vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest, zei onlangs tijdens een spreekbeurt in Ter Aar dat zelfs de meest sombere toe komstverwachtingen naar om laag moeten worden bijgesteld. Hij doelde dan op de tot nog toe gehanteerde prognose van 135 priesters in 1995. Om de ergste nood te lenigen stelde Bar onlangs al voor om ook gehuwde 'oudere, rijpere mannen' (viri probati) tot pries ter te wijden. Voor die opvatting kreeg hij echter niet de steun van kardinaal A.J. Simonis van Utrecht. De suggestie om ook binnen de rooms-katholieke kerk vrouwen tot het priester ambt toe te laten, omschreef Bar als 'niet passend binnen de joods/christelijke geloofstradi tie'. Een discussie over dit on derwerp wil hij echter niet uit de weg gaan, zei hij gistermid dag. „Er zijn allerlei redenen om te zeggen: nu is het zó. Maar praat er in elk geval wel over. We hebben alleen baat bij openheid. Anders wordt het on derwerp alleen maar bedrei gend." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rotterdam-IJsselmonde: K. Vogelaar te Aalten. Aangenomen: naar Reeuwijk: dr. B.J. Wie- geraad te De Bilt. GEREFORMEERDE KERKEN GEREFORMEERDEGEMEENTEN Onderscheiding Vice-voorzitter A.C.J. van der Weiden-Van Beelen van het be stuur van de Agathaparochie in Lisse ontving gisteravond uit handen van pastor C.J. van der Voort de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. Zij kreeg de onderscheiding vanwege haar verdiensten voor de parochie in de afgelopen 20 jaar. Van der Weiden is 8 jaar voorzitter en vice-voorzitter ge weest. Verder was zij coördina tor van de cathechese. DEN HAAG ANP Het omgaan met het centrum van de wereldkerk (Rome) is volgens bisschop R.Ph. Bar 'een kunst op zichzelf. Welis waar is het niet altijd Rome dat de din gen in de war stuurt, zoals vaak in Ne derland wordt gedacht, maar ten dele is dat wel waar. Deze ontboezeming deed de mediabisschop gisteren tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren in Den Haag. De boodschap van de kerk is pri ma, zei Bar. Maar af en toe zou je het voor de Nederlandse situatie heel anders willen zeggen. „Vaak krijg je daar de kans niet meer voor. Door de negatieve uitwerking van de Vaticaanse vorm van communiceren hebben de mensen de zaak reeds terzijde gelegd. Dat bemoei lijkt voor ons de communicatie." Bar zei verder dat de ontwikkelingen in de kerk en in de media geen gelijke tred met elkaar houden. „In de kerk zijn we gewend ergens de tijd voor te nemen. In de media is dat niet meer zo." In een verwijzing naar een recent Vaticaans do cument over de media zei Bar dat de kerken zelf initiatieven moeten nemen. De kerkelijke gezagsdragers hebben zelf ook schuld aan de spanningen tussen kerken en media. Anderzijds verzette Bar zich tegen de opvatting dat de kerk volledig een rand verschijnsel in de samenleving is gewor den. Zijn de kerkelijke activiteiten niet langzamerhand buiten uw gezichtsveld geraakt?, zo vroeg hij de hoofdredacteu ren. Bovendien hebben volgens Bar steeds meer journalisten te weinig ken nis van kerkelijke zaken. „De kerk is nog Steeds niet zonder be tekenis. In de Randstad, het meest gese culariseerde deel van ons land, raak je niet uitgepraat over God en godsdienst. Mij wordt herhaaldelijk gevraagd wat het standpunt van de kerk over een bepaal de kwestie is." DE OEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan In dienst van de kerk? Leidenaar Mart Erik Flipse (29) is afgestudeerd in geschiedenis en momenteel werkzaam bij de wetenschappelijke boekhandel Boox. Naast deze volledige baan is hij twee jaar geleden begonnen met een studie theologie. Op de Utrechtse faculteit is het mogelijk om twintig zaterdagen per jaar college te lopen. LEIDEN DICK VAN DER PLAS „Ik zeg altijd: in het jaar 2000 hou ik mijn eerste preek. Dat is helemaal niet zo'n gekke ter mijn. Een normale studie theo logie duurt al zes tot acht jaar, dus is tien jaar voor de manier waarop ik het doe geen uitzon dering. Bij sommige onderdelen heb ik wel voordeel van het feit dat ik al een studie heb gedaan. Kerkgeschiedenis gaat bijvoor beeld wat vlotter. Waarschijnlijk ga ik me daar later in specialise ren. Je hebt dominees die ge weldig goed kunnen preken, maar er zijn er ook die heel goed aan het ziekbed zijn. Met straks een dubbele academi sche opleiding achter de rug, ben ik toch sterk op het 'hoofd' gericht. Echt gelovig opgevoed ben ik Mart Erik Flipse: „Met straks een dubbele academische opleiding achter de rug, ben ik toch sterk op het 'hoofd' gericht." foto wim dijkman niet. Tot mijn achtste woonden we in het Zeeuwse Ellewouds- dijk, een dorpje tegenover Ter- neuzen. Het klimaat binnen de hervormde gemeente daar was redelijk vrijzinnig. Maar toen we verhuisden naar 's-Gravenpol- der heeft ons gezin het contact met de kerk verloren. Het ge loofsleven werd hier gedomi neerd door de Gereformeerde Gemeenten, waarbij een groot deel van de bevolking was aan gesloten. Het is een heel 'zwart' dorp. En het lijkt wel of ook de hervormden in zo'n klimaat naar rechts trekken. We voelden ons daar in elk geval kerkelijk niet thuis. We werden meer van die Kerst-christenen. Mijn belangstelling voor de godsdienst is pas gekomen in de tweede helft van mijn studie geschiedenis, hier in Leiden. Dat kwam eigenlijk door men sen in de directe omgeving. Ik had een vriendin die theologie studeerde en dat vond ik aan vankelijk uitermate gek. Maar voor haar had ik veel respect, dus ben ik ook anders tegen die studie gaan aankijken. Andere vrienden deden in die periode belijdenis. Toen had ik echt zo iets van: als zij geïnteresseerd zijn in het geloof, is het mis schien toch wel wat. Toen ik me er zelf meer in ging verdiepen zocht ik aanslui ting bij de Studentenelddesia. Hier heb ik wat groepen ge volgd, onder andere geloofso- riëntatie en bijbelkennis. Twee jaar later, in 1988, deed ik belij denis. Het feit dat je die stap maakt, wilde in elk geval voor mij niet zeggen dat ik alles al op een rijtje had. Het was geen eindpunt, maar een begin. De vriendin waarmee ik sa menwoon, is inmiddels theolo ge. Sinds twee jaar heeft ze ook haar preekbevoegdheid. Als ze ergens preekt, ga ik uiteraard mee. Ook als er vrienden of kennissen een dienst leiden, gaan we erheen. Daardoor heb ik niet echt een kerkelijke ge meente waar ik me thuis voel. Maar ik kan me straks als 'man van de dominee' nog lang ge noeg binden aan een gemeente. Toen ik in 1990 klaar was met mijn studie geschiedenis, deed ik mijn vervangende dienst plicht bij een onderwijstijd schrift. Ik miste het studeren. En ik merkte ook dat ik het alle maal vreselijk interessant vond wat mijn vriendin allemaal aan het doen was. Toen bekroop me echt de angst dat ik mijn verde re leven zou denken: wat zij doet is veel interessanter en waardevoller dan waar ik mee bezig ben. Op dat moment be sloot ik zelf ook theologie te gaan studeren. Ik zie het zelf niet puur als een roeping in de traditionele zin van het woord. Voor een deel is het de behoefte om het Woord over te brengen, maar voor een deel is de inte resse ook wetenschappelijk. Als ik mijn vriendin bezig zie met het voorbereiden van een preek of gebeden, denk ik vaak: dat zou ik zus of zo doen. Dan moet ik ook maken dat ik het zo kén. Mijn partner voelt zich meer thuis in de vrijzinnige stroming binnen de hervormde kerk. Zelf neig ik meer naar het midden. Het zal wel te maken hebben met mijn Zeeuwse ach tergrond. Dat geeft wel eens stof tot discussie. Zij is degene die het op de kansel moet brengen, maar het is altijd goed als je je mening scherpt aan die van een ander. Dat vind ik zelf ook pret tig" COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv, DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj)\ HOOFDREDACTIE: Jan-Geert /Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Riji Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes). Telefoon071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (mcl BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal (post) 113.85 per jaar 310.85 per maand 27.80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA DONDERDAG 10 DECEMBER Noordwijk Kerstmarkt, org. Ver. De Oude Dorps kern, Grote Kerk, Voorstraat, van 13.00 tot 21.00 uur. Kerstavond van de Ned. Chr. Vrou wenbond afd. Noordwijk mmv zang koor 'Blijde Stemmen', Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 19.45 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Langevoort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv n fysiotherapeut in de Vlietzaal, VRIJDAG 11 DECEMBER Leiden Tentoonstelling, georg. door De Vo gelvrienden Leiden En Omstreken, Vijf Hovenhuis, Hoflaan 169, van 20.00 tot 22.00 uur. Lezing 'De Antichrist' door dhr. Steenhuis uit Nijverdal, Streek school, Lammenschanspark, aanvang 20.00 uur. Huizinga-lezing in de Pieterskerk, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Laatste verkoopdag boeken uit de CJV-Bibliotheek, De Rank, van 16.00 tot 17.00 uur. Algemene Ledenvergadering van Oranjevereniging Noordwijk-binnen. Hotel-Rest. Royal, Voorstraat, aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 12 DECEMBER 15e Molen Winterserie-wandeltocht, over 10 en 15 km. start vanaf VVV, Stationsplein, starttijd tussen 9.00 en 13.00 uur. Tentoonstelling, georg. door De Vo gelvrienden Leiden En Omstreken, Vijf Hovenhuis, Hoflaan 169, van 10.00 tot 17,00 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Het is over met de rust Dat een brug van hogeluchtdruk in december niet automatisch in houdt dat het dan ook lekker zon nig weer is, bewees de dag van gis teren nog eens duidelijk. Juist als de onderste luchtlagen in dit jaar getijde tot rust komen, treden allel- ei vervelende bijwerkingen op. De zon staat nu zo laag boven de hori zon dat ze de luchtlagen onvol doende kan opwarmen. Dit heeft tot gevolg dat zich tussen het aard oppervlak en 1500 meter hoogte gemakkelijk een inversie kan op bouwen. Dat is een soort natuurlijke deksel waaronder zich vuiligheid en vocht kan verzamelen. Als zich vlak on der dit deksel een wolkendek heeft gevormd, is dit moeilijk te verwij deren. De mist van gisteren is overal in bewolking overgegaan en bij nauwelijks enige stroming in de onderste kilometers bleef dit wol kendek zodoende de hele dag vrij wel onveranderd hangen. Door bovengenoemd proces werd een vrij zeldzame astronomische waarneming vanaf Nederlands grondgebied ons ontnomen. Dege ne die gisteravond naar het Engel se weerbericht heeft gekeken, werd lekker gemaakt om rond midder nacht van de bewuste totale maansverd u isteri ng ooggetu ige te zijn. Boven het westelijk deel van Engeland was er namelijk veel meer stroming in de onderste paar kilometers van de troposfeer. Door mengprocessen in de luchtla gen was boven dat gebied geen sterke inversie aanwezig en kon de bewolking breken en zodoende kon dat deel van de bevolking ooggetui ge zijn. Aan de rustige sfeer boven ons ge bied komt langzaam maar zeker een einde. De komende nacht en morgenochtend is het nog rustig en vrij koud met minima rond het vriespunt. De zogeheten as van ho- gedruk trekt in de ochtend over ons land naar het oosten. We komen in de middag aan de westkant van de ze as te liggen met als consequen tie dat de wind de zuidwesthoek opzoekt en aanwakkert. Een warmtefront trekt van de Noordzee de regio binnen en ver oorzaakt waarschijnlijk in de mid dag al regen. Morgenavond en doorlopend in de nacht van vrijdag op zaterdag krijgen we een koufr ontpassage te verwerken, waarna er zaterdagoverdag onstabiele fris se lucht met buien en opklaringen zich van het landschap meester maakt. Zondag volgt een nieuwe warmtefrontstormg met frontale re gen, die waarschijnlijk in de loop van de dag vanuit het westen zijn intrede zal doen. De computerberekeningen voor begin volgende week geven aanwij zingen dat er een strijd tussen kou de en warme lucht boven onze stre ken plaats heeft. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen. Mogelijk ook wat sneeuw. Mamma rond 5 graden. Zuid-Zweden: Geleidelijk toenemenden bewolking, en vooral mor gen perioden met regen. Maxima morgen oplopend tot 4 graden. Oenemarken: Rustig en droog weer en af en toe wat zon. Morgen toenemende bewolking en meer wind. Maxima rond 3 graden. Morgen in het noorden enkele graden ho- plaatselijk mist. Elders vrijwel overal droog, plaatselijk mist en in Engeland vooral op vandaag af en toe wat zon. Maxima tussen 7 en 11 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en droog. Plaatselijk mist. Temperatuur 's nachts iets onder en overdag iets boven 0. Duitsland: Veel bewolking en vandaag in het zuiden en oosten wat regen of sneeuw. Maxima van 0 tot plus 4 graden en 's nachts op veel plaatsen lichte vorst. Madeira: Bewolkt en af en toe regen. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Aan de zuidelijke kusten aanvankelijk nog volop zon. Maxima rond 23 graden. Marokkaanse westkust: Geleidelijk aan meer wolkenvelden en af en toe regen. Maxima rond 20 graden. Tunesische kust: Veranderlijk bewolkt en vooral aan de noordkust enkele regen- of onweersbui en. Maxima rond 17 graden. Frankrijk: In het zuidoosten eerst nog af en toe re gen. Overigens droog en plaatselijk mist. Vooral morgen ook af en toe zon. Maxi ma in het noorden en midden tussen 2 en 5 graden. In het zuiden rond 8 gra den. Corsica en Sardinië: Tamelijk veel bewolking en vandaag en kele regen- of onweersbuien. Maxima circa 14 graden. Spanje, Vandaag in het noorden af en toe regen. Langs de costa's ten zuiden van Beni- dorm vrij zonnig en overwegend droog. Maxima rond 11 graden in het noorden en midden en ongeveer 18 graden in het zuiden. Portugal: Vandaag af en toe regen. Morgen perio den met zon en droog. Maxima rond 15 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen of sneeuw. Morgen in Zwitserland waar schijnlijk geen neerslag meer. Tempera tuur in de dalen rond het vriespunt. Hongarije: Veel bewolking en af en toe regen of nat te sneeuw. Temperaturen rond het vries punt. Tsjechoslowakije en Polen: Rustig weer. Eerst nog enkele opklarin gen, maar morgen meer bewolking. Temperatuur zowel overdag als 's nachts dichtbij 0. Italië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele regen- of onweersbuien. In het Italiaanse Alpengebied sneeuw. Maxima rond 12 graden, maar in de Po- vlakte ongeveer 5 graden en op Sicilië 16 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.38 zon onder 16.27 Maan op 18.13 maanonder09.52 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 10 dec 7 u Rotterdam zwaar bew, nno2 Zuid Limburg motregen 4 Budapest Bordeaux 8russel Cyprus Kopenhagen motregen Madrid licht bew. nnoö 13 5 0.3 Malaga licht bew. w4 18 12 0 Mallorca zwaar bew. windst 15 6 0 Malta regenbui w9 20 13 8 Moskou zwaar bew. wl -2-3 0 München zwaar bew. no 3 2 11 Nice onbew. nnw6 15 8 0.2 ono2 35 24 BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16