Leiden Regio Wethouder: beloon autoluwe binnenstad 'Iedere BV verdwijnt, waar hij verschijnt' Verzet tegen keuze van bouwlocaties K&G loopt zich warm voor wereldconcours Met de Kerst Voordelig km-vreten ƒ191,-* 971 S-.-'Av AS:AS .vs *t MIK t ANGMANN ROY KLOPPER W1M KOEVOET IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Leidse artiestenmanager krijgt 3,5 jaar voor bouwjraude LEIDEN* ROY KLOPPER legen /ijn vorige celstraf van twintig tnaanden is hij in cassa tie gegaan, maar inmiddels heeft hij een nieuwe straf van 3.5 jaar onvoorwaardelijk aan de broek. Bovendien moet hij een ton boete betalen, omdat hij dat geld heeft verdiend met strafbare zaken. Aad van Delft (53). bouwondernemer en be kend artiestenmanager uit Lei den doet weer van zich spreken. ..Iedere BV verdwijnt, waar hij verschijnt", aldus officier van justitie Renkens. Van Delft is deze week ver oordeeld tot 3,5 jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf voor een bouwfraudezaak. Sa men met een compagnon, die op 2 februari moet voorkomen, wordt hij onder meer verdacht van het achterover drukken van zeven ton aan sociale premies over de periode '89-'91. De offi cier van justitie beweert zelfs dat de firma's Marestate bv, Marestate Timmerwerken en Van der Klaauw speciaal zijn opgericht met het oogmerk de premies te laten verdwijnen voor de belasting en de bedrijfs vereniging. In de dagvaarding van Van Delft noemde ze de fir ma's 'misdadige organisaties'. Overdreven De verdachte zit al sinds april in voorarrest, kwam eind novem ber voor de Haagse rechtbank en kreeg eergisteren te horen dat hij 3,5 jaar mag gaan brom men. Geen kinderachtige straf, Justitie neemt dergelijke fraudes hoog op. Een beetje overdreven, meent advocaat Steurhooft van de verdachte. „Het is echt bui ten alle proporties. 3,5 jaar cel voor zeven ton. Er gebeuren tal loze ergere dingen die met lage re straffen worden afgedaan." Overigens heeft het openbaar ministerie het volgens hem so wieso bij het verkeerde eind. „Mijn cliënt had helemaal niets te maken met Marestate en Ma restate Timmerwerken. Alleen bij Van der Klaauw was hij in loondienst, maar met eventuele fraude die daar is gepleegd heeft hij niets te maken." Of ho ger beroep tegen de straf wordt aangetekend kan Steurhooft nog niet zeggen. „Ik moet de tekst van de uitspraak nog krij gen. Dat duurt nog wel een week of zes." Hoog tot laag De politie dook in september 1991 op de zaak met een twintig man sterk recherche-bijstands team. In totaal zijn volgens offi cier van justitie Renkens 28 ver dachten gehoord. Het gerechte lijk vooronderzoek tegen velen van hen loopt nog. Het open baar ministerie denkt nog onge veer acht verdachten in deze zaak te dagvaarden. „Van hoog tot laag in de bedrijven, dus bij wijze van spreken van boekhou der tot secretarese." Ze hoopt dat dit voor de zomer van 1993 is afgerond. Maar Van Delft en zijn com pagnon worden dus als eersten door justitie 'afgehandeld'. Zij gelden als de grote breinen ach ter de fraude. Van Delft heeft op dat gebied een naam opge bouwd. Officier van justitie Renkens kent een gevleugelde uitspraak over hem. „Iedere BV verdwijnt, waar hij verschijnt." Raadsman Steurhooft van Van Delft rangschikt deze uit spraak onder de categorie voor oordelen. „Ik ken er nog wel een: Van Delft begrafenisonder nemer in BW' Leuk is het mis schien wel, maar waarheidsge trouw zeker niet, zegt de raads man. „Mijn cliënt is natuurlijk een heel bekende figuur in Lei den. Hij oogt groot en sterk en iedereen heeft wel eens van hem gehoord. Dan krijg je dus allerlei verhalen. Dat bleek ook uit het onderzoek. Veel beschul digingen, maar geen bewijzen. Allemaal geruchten." Over geruchten gesproken: de naam van Van Delft viel ook bij de beruchte Lemy-affaire een jaar of tien geleden. Dit onder zoek naar de grootste koppelba zen-affaire uit de Leidse historie leverde uiteindelijk geen ver oordelingen op. De twee hoofd verdachten in deze kwestie wer den door het Hof vrijgesproken, terwijl ze in eerste instantie wa ren veroordeeld tot vier en vijf jaar. Het openbaar ministerie is er altijd van uitgegegaan dat met de Lemy-fraude een bedrag van circa 25 miljoen gulden aan sociale premies en belastingen niet is afgedragen. De naam Van Delft circuleer 15 Priesters In Leiden zullen steeds vaker paro chies moeten worden sa mengevoegd om het te kort aan priesters op te vangen de ook geregeld in deze zaak. De verdenkingen werden nog eens versterkt nadat hij de wijk had genomen naar het Spaanse eiland Mallorca. Justitie nad de Spaanse autoriteiten al om uit levering gevraagd toen hij plot seling weer opdook in Leiden en werd gearresteerd. Raads man Steurhooft: „Hij is indertijd vrijgekomen na een procedure fout en dus nooit voor de rech ter geweest Daardoor is altijd onduidelijk gebleven of hij nou schuldig of onschuldig was. Ik denk dat daar veel van de voor oordelen uit voortkomen." Overigens, de straf waartegen Van Delft in cassatie is gegaan is hem opgelegd voor een fraude zaak in 1988. Ook hier waren sociale premies verdonke remaand. Het is nog niet be kend wanneer de Hoge Raad uitspraak doet in deze zaak. 'Minder parkeerplaatsen, meer geld voor de bus Gemeenten die weinig parkeerplaatsen in hun binnen stad hebben, moeten een hogere vergoeding krijgen voor het openbaar vervoer. Op die manier kan het rijk steden stimuleren hun centra autoluw te maken, zonder dat dit ten koste gaat van de bereikbaarheid. Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) lanceerde dit idee gisteren tijdens een symposium in Amsterdam over autoluwe binnensteden. Walenkamp maakt zich zorgen over het openbaar vervoer. Door de voortgaande bezuini gingen van het rijk zijn er geen mogelijkheden meer om het aantal buslijnen van en naar de stad uit te breiden. En dat zal toch zeker nodig zijn als Leiden zijn plannen voor een autoluwe binnenstad doorzet, meent Walenkamp. „Elke gemeente die auto's uit het centrum wil weren, stuit op dit probleem. Deze plaatsen moeten dus meer geld krijgen voor het openbaar vervoer. Het punt is alleen, hoe regel je dat op een heldere manier? Ik denk door een koppeling te leggen met het aantal parkeerplaatsen. Dat is een eenvoudige methode die bovendien gemakkelijk is te controleren." Als het aan de wethouder ligt, bepaalt het rijk een norm voor het aantal parkeerplaatsen in de Nederlandse binnensteden. Plaatsen die daarboven uitko men, moeten een gedeelte van de uitkering uit het gemeente fonds inleveren. Dat geld gaat naar gemeenten die beneden de norm blijven. Walenkamp denkt dat zijn idee wel enige kans van slagen heeft. „Ik heb speciaal gewacht met de bekendmaking tot dit symposium. Als het niet deug de, zouden de deskundigen daar het ongetwijfeld onmiddel lijk aan flarden hebben gescho ten. Dat is niet gebeurd, wat me heeft bemoedigd." De wethou der wil zijn idee de komende tijd verder uitwerken, en dat op- --- sturen naar minister Maij-Weg- gen van Verkeer. „Want zij is Bij het vorige wereldkampioenschap muziekkorpsen in 1989 werd het Leidse K&G eerste bij de marswedstrijden. K&G staat voor de zwaretaak de uiteindelijk degene die ermee titel te prolongeren. foto p schipper aan de slag moet." Inbrekers op heterdaad betrapt Kampioen wil titel marslopen prolongeren leiden» Twee inbrekers zijn gisteren op heterdaad betrapt in een woning aan het Koofpark. Omwonenden zagen twee mannen naar binnen gaan die daar volgens hen niet thuis hoorden- De gealarmeerde politie constateerde dat inderdaad een ruitje was ingeslagen. Op dat moment arriveerde de bewoner, die samen met de agenten naar binnen ging. Binnen werden twee mannen (26 en 52) aangehouden. Ze hebben geen vaste woon* of ver blijfplaats en zijn vermoedelijk illegaal in Nederland. Gele kaarten voor horeca leiden» De politie heeft opnieuw gele kaarten uitgedeeld aan een aantal horecagelegenheden. Het restaurant James Diner aan de Botermarkt kreeg een officiële waarschuwing omdat op 21 no vember het sluitingsuur was overschreden. Het Koetshuis aan de Burgsteeg kreeg een .gele kaart vanwege geluidsoverlast op 22 november. Dezelfde dag was de Panama-bar aan de Morsstraat te lang open, zodat ook nier een kaart is uitgedeeld. Agent ontwijkt vliegende vis leiden» In een woning aan de Herman Gorterstraat ontstond vanochtend vroeg de nodige onrust toen agenten de 42-jarige bewoner van zijn bed wilden lichten. De man had nog een par keerboete openstaan van 75 guden die hij maar niet betaalde. Omdat hij ter compensatie ook een dag mocht zitten, kwamen de agenten hem rond 4.10 uur halen. Toen de familie eenmaal was ontwaakt, bemoeide iedereen zich met het voorval. De 'ver dachte' raakte buiten zinnen van woede en schreeuwde volgens de politie de hele buurt wakker. Daarop pakte hij een kom die hij met vis en al in de richting van een agent gooide. Die kon het projectiel ontwijken. De man is in de boeien geslagen en naar het bureau afgevoerd, Hoe het met de goudvis is gesteld, kon politie vanochtend niet melden. Voor boeken altijd eerst naar De Slegte. Breestraat 73. Leiden. Tel. 071 -122007 Ze zetten alles op alles, maar weten eigen lijk al zeker dat ze de wereldtitel marslopen niet kunnen behouden. „Het is bijna onmo gelijk om deze titel te prolongeren", aldus pr-man Ron Favier van muziekkorps Kunst en Genoegen (K&G). Toch trok het bestuur gisteravond de stoute schoenen aan en schreef zich voor de zesde maal in voor het Wereld Muziek Concours (WMC) op 25 juli 1993 in Kerkrade. De zomer van '93 nog ver weg? Voor de 80 leden van de Leidse vereniging die deel nemen aan het WMC zeker niet. Ze gaan de komende zeven maanden repeteren, en nog eens repeteren. Per week vijf uur oefe nen en dan moet ook nog het huiswerk worden gedaan. Daarnaast komen er drie extra weekeinden (twee in Leiden en één waarschijnlijk in Kaatsheuvel) als een soort generale repetitie. De choreografie van de show is al ge maakt en een aantal nummers is ingestu deerd. In de tijd die nu nog rest, moeten ze de puntjes op de i zetten. Favier:„De show en mars moeten verder worden geperfec tioneerd." Hij weet dat de leden er veel, zo niet alles, voor over hebben om op het WMC goed voor de dag te komen. ,,De op offeringsgezindheid is groot. Zo belden af gelopen zaterdag op pakjesavond maar vier leden af voor de repetitie. En het WMC zelf valt midden in de zomervakantie. Als men sen al op vakantie gaan dan doen ze dat er- Rillingen Drie instructeurs zijn verantwoordelijk voor de uitvoering van muziek en show. Twaalf minuten duurt het optreden op het WMC. Muziek en show moeten dan goed op el kaar zijn afgestemd.Als je een vol muziek stuk hebt, waarbij de rillingen je over de rug lopen, dan moet dat visueel tot uitdrukking komen in bij voorbeeld één rij van 80 man over de breedte van het veld." Belangrijk is ook de spanningsopbouw en de veelvoud aan patronen. Drie jaar gele den liet K&G op het eind van het optreden duiven los. Dit keer komen er geen attribu ten aan te pas. Het is volgens Favier belang rijker om de belangstelling naar de elemen taire aspecten van muziek en show te trek ken. „Wellicht kan deze beslissing in een gekke bui nog eens veranderen", aldus Fa vier. „Want de show staat nu nog in de grondverf, de precieze afwerking komt nog." Over de rest van het deelnemersveld tast de huidige wereldkampioen marslopen nog in het duister. Maar wat er tijdens die vier weken ook mag gebeuren, winnen of verlie zen 'er is nog leven na 25 juli'. Daarmee geeft Favier aan dat het WMC wel een be langrijk evenement is, maar niet dé priori- teitneeft. „Die hoogspanning tussendoor is leuk, maar we zijn ook met andere taptoes en optredens bezig. We willen nieuwe cd's op de markt brengen en we gaan ook iets doen met het jubileum van de 3 October Vereeni- ging." Ook het eigen 65-jarige bestaan ver liest K&G niet uit het oog. In het komend jubileumjaar wil het gezelschap meer op tredens in Leiden gaan geven. „Nee, meer dan een uitdaging kan het WMC niet zijn, we moeten niet arrogant worden." LEIDEN Een 24-jarige be woonster van de Schelpenkade is gisteren lastiggevallen door een telefoonmaniak. De man belde met de mededeling dat hij een onderzoek deed naar de relatie tussen religie en seks. Huur 3 dagen, in de periode van A" 24 t/m 27 december een auto vanaf: Alle kilometers gratis, bel 06 - 0 99 66 86 •Tarief: inclusief B.T.W. en exclusief brandstof LEIDEN WIM KOEVOET VERVOLG VOORPAGINA De gemeenteraad van Voor schoten volhardt in het verzet tegen bebouwing van de Papen- wegse polder. Dat mag worden afgeleid uit het feit dat de Voor- schotense wethouder F. ten Ha ve (CDA) als enig lid in de stuurgroep niet akkooord is ge gaan met dit onderdeel van het advies. Voorschoten heeft in middels steun gekregen vanuit het provinciebestuur. Gedepu teerde L. Stolker liet dinsdag bij een werkbezoek aan de ge meente Wassenaar weten geen voorstander te zijn van de be bouwingvan deze polder. In maart van volgend jaar moeten de verschillende ge meenteraden besluiten over de nota nemen. De wethouders in de stuurgrbep hebben afgespro ken dat zij de nota bij die gele genheid zullen verdedigen. Al leen de Voorschotense wethou der Ten Have zal zich niet aan die afspraak houden. Volgens de wethouders ruim telijke ordening van de Leidse regio is niet te ontkomen aan de bebouwing van een deel van vliegveld Valkenburg. „Vanwege de hoge ruimtebehoefte in de Leidse regio en het zuidelijke deel van de Bollenstreek is het op korte termijn niet meer ver antwoord om een zeer omvang rijke militaire faciliteit in een dicht verstedelijkt gebied in stand te houdenschrijven ze in hun nota 'Structuurvisie Leidse regio'. Het ministerie van defensie heeft echter nog nooit ook maar enige bereidheid tot het afstaan van het vliegveld getoond. De stuurgroep houdt er dan ook nadrukkelijk rekening mee dat Valkenburg een onhaalbare kaart blijft en reikt bij voorbaat alternatieven aan. Als vóór 1994 geen rijksbesluit valt tot wo ningbouw op het vliegveld in de periode voor het jaar 2005, dan wil de stuurgroep uitwijken naar de Papenwegsepolder en Voorhout, aldus de stuurgroep in haar nota. Verder adviseert de stuur groep: Het Leidse stadsdistributie centrum in Roomburg te bou wen, zeker nu er een bedrijfster rein in de nabijgelegen Oost- vlietpolderkomt. In de Rode Polder bij Alke made moet een nieuwe plas worden ontwikkeld. Dat komt het Groen Hart ten goede en is een compensatie voor de ge deeltelijke bebouwing van de Boterhuispolder. Er moet een studie komen naar de mogelijkheden om de S5 tussen Leiderdorp en Rijp- wetering op te heffen. Leiden moet de status van Intercity-station behouden. Behalve de reeds geplande NS-stations bij Hillegom, Voor hout en de Leidse Merenwijk moeten er ook stations komen bij Voorhout-Noord, Sassen- heim, Voorschoten-Muziekwijk en Hazerswoude-Rijndijk. Tussen Leiden en de Bolle- sntreek moeten sneltrams gaan rijden. Hetzelfde geldt voor het tracé Stationsplein-Leeuwen- Overzicht van de polders waar volgens de stuurgroep Leidse regio hul zen moeten worden gebouwd en bedrijfsterreinen aangelegd: 1Papen- wegse polder2. Voorhout-station 3. Krimwijk 4. Oostvlletpolder 5. Bo terhuispolder 6. Merenwijk-Noord 7. Broek- en Simontjespolder8. Spoorzone Sassenheim. hoek-S4, Schipholweg-Willem de Zwijgerlaan -Engelendaal, Stationsplein-Schipholweg- Schutterswveld-Nieuwe Becste- namrkt en Lammenschans- plein-Lammenschansweg- Ko- rcvaarstraat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15