Melkveehouderij wil tijd voor betere maatregelen 5 Biesbosch snel te klein voor kersverse Nederbever Over leven Opheldering gevraagd over vervuiling van warmte/krachtcentrale MILIEUTIP! DONDERDAG 10 DtLtMbtK l)&z NICA WESSELINC Milieubescherming kost boeren veel geld De melkveehouderij hoeft nauwelijks milieubelastend te zijn. Het enige milieuprobleem, de nadelige neveneffec ten van bemesten, is relatief makkelijk op te lossen. Voorwaarde is wel dat de melkveehouderij voldoende tijd krijgt om maatregelen te bedenken en toe te passen. Dat vindt W. den Hertog, melkveehouder in Alphen aan den Rijn. leiden monica wesseung „Milieubescherming zal de melkveehouderij altijd geld kos ten. Onmogelijk is het zeker niet. De overheid moet echter wel bereid zijn met ons mee te denken en zich niet stringent aan de vooraf bedachte regeltjes houden", aldus Den Hertog. Hij heeft een bedrijf met vijftig stuks melkvee met bijbehorend jongvee. Het bedrijf kent een re latief lage veebezetting: voor vijftig koeien zijn 27 hectares grasland en drie hectares mais beschikbaar. De koeien staan van oktober/november tot april op stal. In het prille voorjaar en het najaar staan de dieren 's nachts binnen. De melkveehouderij kent geen problemen met bestrij dingsmiddelen: het gras- noch het maisland wordt intensief bespoten met chemicaliën. De mest is het enige echte milieu probleem. In Nederland is er, vooral door de intensieve vee houderij, een overschot aan mest. Het land wordt te rijk aan fosfaten en stikstof, groeien er andere planten dan hier van na ture zouden moeten groeien en raken de sloten vol met algen. Als mest wordt uitgereden, komt er ammoniak vrij en die stof is mede oorzaak van verzu ring. De zure regen op zijn beurt tast de gezondheid van de bossen aan. Planten hebben voor hun groei meststoffen nodig. Als er te veel mest wordt gegeven of op een verkeerd moment spoe len de meststoffen uit of ver dampen voordat de plant er profijt van kan trekken. De milieumaatregelen in de melkveehouderij liggen eigen lijk voor de hand. Mest alléén uitrijden als deze hard nodig is en op zo'n manier dat er zo weinig mogelijk vervliegt of 1 spoelt. Bovendien moet de koe dat eten wat er voor zorgt dat de mest de juiste samenstelling heeft voor de plant. Maatrege len die stuk voor stuk technisch relatief eenvoudig zijn, maar bedrijfseconomisch de melk veehouder niet direct in de kaart spelen. Mestkelder Mest alleen uitrijden als deze nodig is, betekent dat er van be gin oktober tot januari geen mest wordt gegeven. Dat maakt mestopslag in de vorm van een mestkelder nodig. Geen pro bleem, maar wel duur. Uit mest die net op het land is uitgere den, komen ammoniakdampen vrij. Deze veroorzaken verzu ring. Daarom wil de overheid dat er vanaf januari 1994 geen mest meer zomaar op het land wordt gegooid. Op grasland moet de mest met een ingeni eus systeem met naalden in de grond geïnjecteerd. Er kleven volgens Den Hertog aan het sys teem wel bezwaren. De naalden beschadigen het grasland. Het gras sterft en er komt onge wenst onkruid voor in de plaats. Den Hertog ziet meer heil in het 'aanzuren' van mest. In de mestkelder wordt salpeterzuur bij de mest gegooid. Bij het 1 rijden ontstaat daardoor geen ammoniakdamp meer. Daar mee kan de mest dus weer ge woon over het land worden uit gespreid zonder dat er direct zure regen door ontstaat. De overheid wil hier volgens Den Hertog niet aan. „Controleurs kunnen niet in één oogopslag zien of de mest al dan niet is aangezuurd. Je kan het ruiken en bemonsteren, maar daar moet je wel de auto voor uit". Met name in het veenweidege- bied zou aanzuren van mest volgens Den Hertog een goed alternatief zijn: de grond is zo slap dat de zware injectieappa raten een groot deel van het jaar niet kunnen worden gebruikt. Het injecteren is nog niet ver plicht, maar nu al nemen som mige boeren, onder wie Den Hertog, vrijwillig maatregelen tegen verzuring. „Een tank wa ter uitspreiden na het mesten, of mest uitrijden als het regent voorkomt ook verdampen." Een maatregel voor het milieu die geen geld kost maar juist oplevert, is effectiever gebruik van kunstmest. Er wordt minder mest gegeven zodra uit grond monsters blijkt dat de gehalte aan meststoffen nog voldoende is. Den Hertog verdient hiermee Melkveehouder W. den Hertog: „Milieubescherming ligt 0 i het hart We hebben echter wel tijd nodig". wat 'milieugeld' terug. De Alp- henaar heeft daarnaast een deel van zijn grasland omgezet in maisland. Mais veroorzaakt minder stikstof in de mest en dat is uit milieuoogpunt gun stig. Al met al lijken de milieu maatregelen wel geld te kosten, maar op zich helemaal geen probleem. Den Hertog is het daar niet mee eens. „De overheid laat ons veel te weinig tijd. De techniek is nog niet zo ver, dus worden we gedwongen te i foto ben de bruyn dingen waarvan het effect nog onvoldoende bekend is. Dat is niet juist. De bereidheid is er echt wel: melkveehouders zijn zelf gebaat bij een goed milieu." Tips voor energiebesparing op tv Hilversum De Tros is begonnen met een reeks korte tips over energiebesparing op televisie. Het gaat om flitsen van één mi nuut waarin op speelse wijze wordt getoond hoe in een huis op eenvoudige energie kan worden bespaard. De actrice Tanneke Hartsuiker speelt de rol van een milieubewuste huisvrouw, die allerlei besparende maatregelen de revue laat passeren. De 'Energjeflits', zoals de titel luidt, wordt elke vrijdagavond (tot en met 9 april 1993) op Nederland 2 omstreeks 18.45 uur uitgezon den. Lezing natuur Costa Rica sassenheim De afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt op donderdag 17 december een bijeenkomst over de natuur in Costa Rica. Het landschap is sterk beïnvloed door vulkanen en kent tropisch oerwoud. Het klimaat is vochtig, het gebergte gematigd. Mevrouw J. Anema uit Capelle aan de IJseel geeft de lezing over de Costericaanse natuur in het jeugdgebouw van de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sassenheim. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Er worden planten verloot. Wandeling in Warmonds poldergebied warmond De Vereniging Betrokken Warmonders heeft een wandeling uitgezet door de Klinkenbergerpolder. De routebe schrijving is gratis af te halen bij de VW in Warmond. De wan deling duurt ongeveer een uur en voert door weilanden en over de oude strandwal nabij het dorp. De routebeschrijving wijst niet alleen de weg, maar geeft ook veel informatie over flora en fauna en de geschiedenis van het landschap. Zo wordt uitge breid ingegaan op de verschillende grondsoorten in relatie tot de ontstaansgeschiedenis van het landschap. GEBIOLOGEERD Sinds Ria Breemer en andere ty pes uit de media over onze ge zondheid waken, koesteren wij in ons rijke landje het idee dat ziekte een onrecht is en de dood een gemene grap. Helaas, het leven op deze planeet zit toch anders in elkaar... Zo heeft Zeeman nu een pleis ter op zijn arm. Net ingeënt te gen polio. Wat? Nooit reeds als kind met naalden mishandeld, zoals vrijwel iedereen? Gelovig soms? Nee, zo erg is het geluk kig niet. Hij is een schippers kind: zijn ouders waren door een onregelmatig en mobiel be staan op dit gebied nalatig. Nu is hem ernstig toegeroepen om zich immuun te laten maken voor het poliovirus. En omdat hij zich te oud voelt om nog kinderverlamming te krijgen is hij bratif tot twee keer toe naar de GGD geweest voor een prik. Dat brengt ons dus op virussen. Virussen hebben alles met leven en dood te maken. Dood, door dat ze hun gastheer of -vrouw vaak om zeep helpen. Leven, doordat ze op een hele simpele manier het leven op aarde ver tegenwoordigen. Virussen kun nen zich razendsnel aanpassen aan veranderde omstandighe den. Maak je de ene soort het leven moeilijk, dan staat een fa milielid dat voorheen weinig bekend was te trappelen om de vrijgekomen plaats over te ne men. Darwinisme in optima forma. De transformatie van aap tot mens duurde miljoenen jaren, maar virussen muteren zo snel dat het net 'K zag twee beren broodjes smeren' lijkt: je staat erbij en je kijkt ernaar. Het griepvirus is een goed voor beeld. Wie dat wil kan jaarlijks een griepprik halen, die immu niseert tegen het virus van vorig jaar. Het vervelende is dat er wellicht intussen een ge muteerd virus rondwaart een virus dat lacht om de inenting. Virussen bootsen in zeer kort bestek de menselijke evolutie na. Er geldt maar één regel: overleven. Dus krijgt half Ne derland elk najaar weer griep door een virus dat een nieuwe manier gevonden heeft om het menselijk afweersysteem af te breken. Het AIDS-virus zal vast binnenkort kunnen worden be streden, maar het staat tegelijk vast dat daama al snel andere parasieten zullen opduiken. Vi russen laten zich niet uitroeien, slechts veranderen. Ergens in een aap, rat of Joost mag weten waar, wachten nieu we virussen en bacillen op die laatste mutatie die ze in staat zal stellen de rijkst gedekte dis op deze planeet te bespringen: een zoogdierpopulatie met een gigantische dichtheid en 'n ho ge mobiliteit. Mjammjam! Dinner time! tekst: co loerakker tekening: piet zeeman Kamervragen WD aan minister Alders den haag richard moovman Geeft het kabinet prioriteit aan het tegengaan van de verzu ring of de uitstoot van broei kasgassen? Het Tweede Ka merlid Te Veldhuis (WD) heeft hierover schriftelijke vra gen gesteld aan milieuminister Alders. Het ministerie van VROM vindt de uitstoot van verzurende stoffen door warmte/krachtinstallaties naar verhouding hoog. De overheid verstrekt echter wel forse sub sidies verstrekt aan bedrijven en instellingen die deze kleine centrales aanschaffen. Het energierendement van warmte/krachtinstallaties op aardgas ligt hoger dan bij de gescheiden opwekking van stroom en warmte. In het milieuprogramma 1993-1996 stelt VROM echter dat deze in stallaties weliswaar de uitstoot van het broeikasgas C02 te rugdringen, maar naar ver houding veel verzurende stik- stofoxyaen uitstoten. Te Veldhuis wil weten in hoeverre het voordeel van warmte/kracht (minder C02- uitstoot) opweegt tegen het nadeel (meer verzuring). Ver der vraagt het kamerlid of er milieuvriendelijker alternatie ven bestaan voor kleinschalige warm te krach tinstallaties. Ook wil Te Veldhuis weten of het uit milieu-oogpunt wense lijk is om subsidies te verstrek ken voor de plaatsing van deze installaties. Terugkeer naar binnenduinrand niet waarschijnlijk haarlem richard mooyman De bever zal zich vanuit de Bra bantse Biesbosch via de grote rivieren verder in Nederland verspreiden. Dat verwacht de bioloog Bart Nolet van het Insti tuut voor Bos- en Natuuronder zoek. Een terugkeer naar de Leidse regio of Kennemerland lijkt hem niet waarschijnlijk. „De meeste natte gebieden langs de binnenduinrand zijn nu in gebruik als bollengrond. Maar absoluut ondenkbaar is het niet." Eeuwen geleden was de bever talrijk in het zuiden en oosten van ons land, maar ook in de binnenduinrand van Zuid- en Noord-Holland. Dit blijkt uit vondsten van schedels en bot ten en uit namen als Beverwijk. Vooral als gevolg van de inten sieve bejaging is het dier in Ne derland —evenals in veel ande re Europese landenuitgestor ven. In 1826 vond de laatste be ver een roemloos einde nabij Zalk: het dier werd doodgèsla- gen. Het duurde tot 1988 voordat de bever weer door Nederland se wateren zou zwemmen. In de Brabantse Biesbosch werden in Oost-Duitsland gevangen be vers losgelaten. Nolet verricht onderzoek naar de levensvat baarheid van de populatie kers verse Nederbevers, grotendeels afkomstig uit het Elbegebied. Hoewel er aanvankelijk nogal wat dieren stierven, lijkt het vol gens Nolet met de overgebleven bevers redelijk goed te gaan. De afgelopen jaren werden er in Biesbosch-burchteri dertien Een Oostduitse bever zoekt zijn weg in de Biesbosch. Mogelijk zullen de bevers zich vanuit de Biesbosch weer over andere delen van Nederland verspreiden. foto martijn de jonce jongen geboren. De populatie huidige clubje groot genoeg is het niet, zo blijkt uit ervaringen ren aan de wieg gestaan van Nolet heeft berekend dat er in telt nu vermoedelijk 3$ exem- om voor een levensvatbare po- in Zweden. Volgens Nolet heb- een populatie die nu 100.000 de gehele Biesbosch plaats is plaren. De vraag is of het het pulatie te zorgen. Onmogelijk is ben daar tachtig uitgezette die- exemplaren telt. voor driehonderd bevers. Maar voordat het maximum is be reikt, zullen bevers in toene mende mate hun heil buiten de Biesbosch gaan zoeken, zo ver wacht de bioloog. Misschien al binnen een jaar of vijf. Uit on derzoek is gebleken dat bevers flinke afstanden kunnen afleg gen: afstanden tot dertig kilo meter van de geboorteburcht zijn niet ongewoon. Daarbij ver plaatsen ze zich overwegend zwemmend. Echte zwervers zijn zelfs tot op honderd kilometer van huis aangetroffen. Het ligt volgens Nolet voor de hand dat de bevers zich langs de grote rivieren oostwaarts zul len verspreiden. Daarvandaan kunnen ze beken in Brabant en de Achterhoek gaan kolonise ren. Hij verwacht niet dat be vers langs de grote rivieren noe menswaardige schade zullen veroorzaken, maar beken en andere kleine wateren zijn kwetsbaarder. Nolet stelt voor beverbouwwerken daar af te breken als ze hinder opleveren. De onderzoeker is niet be paald voorstander van het idee om elders in Nederland ook weer bevers uit te zetten. Hij geeft er de voorkeur aan dat zich vanuit de Biesbosch op een natuurlijke wijze te laten ver spreiden. Dat geeft volgens hem ook aan in hoeverre de natuur lijke verbindingen in Nederland nog functioneren. Het is echter de vraag of alle enthousiaste plannenmakers zoveel geduld kunnen opbrengen. Zij willen het liefst bij de aanleg van nieu we stukjes natuur, ook bevers uitzetten. Chemisch afval Vlooienbanden, batterijen, inkt, lijm en nagellak zijn te beschouwen als klein che misch afval en mogen niet zomaar in de vuilnisbak. Deze veelvuldig in huishou dens gebruikte produktcn komen voor op een nieuwe lijst van het ministerie van VROM. Het gaat om stoffen die normaal in huis ge bruikt kunnen worden, maar alleen bij het weg gooien apart dienen te wor den ingeleverd bij een ver zamelpunt voor klein che misch afval. /Mie produkten die op de lijst voorkomen krijgen vol gend jaar een speciaal logo ter herkenning. Het minis terie besteedt er een uitvoe rige voorlichtingscampagne aan. Medicijnen vallen niet onder klein chemisch afval, maar komen toch voor op de lijst, omdat de volksge zondheid in het geding is wanneer medicijnen in het gewone afval terechtko- Ook apparaten met inge bouwde nikkel-cadmium batterijen vallen niet onder de speciale inzameling, omdat ze niet verwijderd kunnen worden. De produ centen werken nog aan een systeem om deze batterijen wel te kunnen verwijderen. De lijst van het meest voor komende klein chemisch afval volgt hieronder op al fabetische volgorde. Het ministerie zegt erbij, dat stoffen die slechts af en toe in huishoudens vrijkomen niet worden genoemd. Bij twijfel kan de reinigings dienst van de gemeente in formatie verschaffen. De lijst Aceton, accu's, accuzuur, afgewerkte olie, batterijen, benzine, bcstrijdingsmid delen, corrcctievloeistof. energiezuinige lampen (PLSLen TL), fotofixeer, fo to-ontwikkelaar. halon- brandblusser, houtverduur- zamingsmiddelen, inkten. Insecticiden, kitten, kwas treiniger.kwastoniharder, kwikschakelaar, kwikther mometer, lampolie, lijm, loodwikkel (van wijnfles), medicijnen, meubelolie, nagellak, oliefilters, ontvet- tingsmiddelen (niet op wa terbasis) oplosmiddelen petroleum. Plamuur, remolie, remover (voor nagellak), smeervet, spuitbussen met restanten, terpentine, terpentijn, thin ner, verfafbijt, verfresten, verfverdunner, vlekkenwa ter (niet op waterbasis), vlooienband, wasbenzine, p ministerie vrom I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11