Geheime stemming over Gaidar Trots moslimstadje Travnik blijft koppig vertrouwen op Allah Buitenland PHumanité vecht voor voortbestaan Vreedzame herdenking decembermoorden m m Modderstroom Bolivia treft mijnwerkerskamp El Salvador ontbindt anti-guerrilla bataljon Dodental religieuze rellen India stijgt WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 Japanse vissers doden 280 dolfijnen Tokyo Vissers in het plaatsje Futo, 100 kilometer ten zuidwes ten van Tokyo, hebben onlangs 280 dolfijnen naar de kust ge dreven en de dieren gedood toen het donker was. Het ministerie van visserij had de vissers aangeraden de dolfijnen niet op klaar lichte dag te slachten, om ongewenste publiciteit te voorkomen. In Japan is het eten van dolfijnevlees een aloud gebruik. Verjaardag GOS ongemerkt voorbij In de voormalige Sovjetunie werden officiële feestda gen aangegrepen om parades, optichten en andere grootse ma nifestaties te organiseren. De eerste verjaardag van het Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS) is gisteren echter onge merkt voorbijgegaan. De voormalige Sovjetrepublieken hadden het te druk met de politieke en economische problemen. Onfrisse student tegen examenverbod oslo» Een Noorse student astrofysica heeft gisteren 800.000 gul den schadevergoeding geëist van de universiteit van Oslo, die hem van examens heeft uitgesloten omdat hij stinkt. De 39-jari- ge student draagt oude gescheurde kleren en leeft in een grot buiten de campus. Voor de rechtbank droeg de klager, voor de verandering, een pak. Boete voor smokkelende parlementariër Stockholm Een Zweedse rechter heeft gisteren een Pools parle mentslid een boete opgelegd wegens poging tot smokkel. De 32- jarige man had in september onder het mom van diplomatieke onschendbaarheid de invoer van 3.800 sigaretten niet aangege ven. Hij beweerde dat de sigaretten cadeautjes waren voor Zweedse parlementsleden en vakbondsbestuurders. Palestijnse jongens doodgeschoten oaza» Israëlische militairen hebben gisteren in de bezette gebie den twee Palestijnse jongens doodgeschoten. Op de Westelijke Jordaanoever openden soldaten het vuur op een 18-jarige jon gen, die op de vlucht was geslagen toen zij hem tot stoppen maanden. Hij overleed aan zijn verwondingen. In de GazastrQok werd een 15-jarige doodgeschoten omdat hij zich niet aan het uitgaansverbod hield. Volgens een legerwoordvoerder had hij een grenspost aangevallen met een benzinebom. Het leger sloot de Gazastrook gisteren hermetisch af, op zoek naar de moorde naars van drie Israëlische soldaten. PAC zet geweld tegen apartheid voort Johannesburg» De radicale anti-apartheidsorganisatie Pan-Afri- kaans Congres (PAC) zet de gewapende strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika voort en weigert met de regering of andere anti- apartheidsorganisaties te onderhandelen. PAC-secretaris-gene- raal Alexander nam gisteren geen afstand van de twee aanslagen die recent op blanke burgers werden gepleegd door het Aza- niaanse Volksbevrijdingsleger (APLA), de gewapende arm van het PAC. Leden Dev Sol in Turkije opgepakt Istanbul* In Turkije zijn 34 leden van de linkse organisatie Dev Sol opgepakt. De arrestanten worden verdacht van een reeks overvallen en aanslagen, waarbij zes politieagenten zijn gedood en acht anderen gewond geraakt. Bij de invallen werden wa pens, munitie, bommen en handgranaten in beslag genomen. Orgaan Franse communisten in nood parus'hans gertsen correspondent Staat l'Humanité, het partijor gaan en vlaggeschip van de Franse communisten, hetzelfde lot te wachtemals De Waarheid? Het is nog een vraag, maar de voortekenen zijn somber. Een dramatisch gedaalde oplage en miljoenenverliezen dreigen het in 1904 door de legendarische socialist Jean Jaurès opgerichte blad de das om te doen. l'Humanité en het comité central van de communistische partij hebben gisteren de nood klok geluid. „Zonder drastische maatregelen dreigt l'Humanité voor het midden van 1993 als dagblad te verdwijnen", aldus directeur Roland Leroy. De drastische maatregelen behelzen onder andere een grondige herstylering van het blad, voorzien voor begin vol gend jaar, en een intensieve campagne om nieuwe abon nees te winnen. Of beter ge zegd: om oude abonnees terug te winnen. Het grote probleem van l'Humanité is namelijk dat steeds meer communisten het Premier riskeert ruzie met kredietverleners om Russisch Volkscongres te paaien Politie Cairo pakt ruim 250 extremisten op Het Russische Volkscongres kiest vandaag bij geheime stemming een premier. Enige kandidaat is de huidige waarnemend regeringsleider Jegor Gaidar. Maar het is al lerminst zeker dat de 36-jarige econoom ook wordt geko zen. Velen in het 1041 leden tellende Volkscongres stellen zijn 'shocktherapie' verantwoordelijk voor de economi sche rampspoed in Rusland. moskou hans geleunse sidentiële bevoegdheden aan te bieden. Het kleine permanente parlement, de Opperste Sovjet, mag van Jeltsin het laatste woord hebben over de benoe ming van de ministers van bin nen- en buitenlandse zaken, veiligheidsdiensten defensie. correspondent President Jeltsin stelde Gaidar gisteren kandidaat. Hij probeer de diens kansen op benoeming door het Congres te vergroten door beperkingen van zijn pre- Gaidar beloofde gisteren al dat zijn regering de olieprijzen niet zal vrijlaten (hetgeen eerder wel was aangekondigd). „We zullen niet met grote haast stre ven naar olieprijzen op wereld marktniveau", aldus Gaidar. Westerse kredietverleners en de olie-industrie zelf menen dat om de hoognodige modernise ring te kunnen financieren ho gere prijzen geboden zijn. Gaidar poogde vanmorgen zijn opposanten in het Volks congres te overtuigen met be loftes voor betere samenwer king met het parlement en eco nomisch herstel vanaf 1994. Volgens Gaidar zal de huidige produktiedaling van meer dan 20 procent in dat jaar worden omgezet in groei, vooral in de sector consumentengoederen. Voorgaande waarschuwingen over dreigende hyperinflatie zwakte hij nu af. Gaidar kondigde ook aan, dat het kabinet onder zijn leiding verder zal worden gewijzigd. „Er komen verbeteringen in de personele samenstelling en de relaties met het parlement", zei hij. Volgens Gaidar hebben re gering en volksvertegenwoordi ging elkaar teveel als tegenstan ders behandeld. Fractieleiders in het Volks congres durfden vanmorgen nog niet te voorspellen hoe de stemming zal uitvallen. Als het Congres Gaidar afwijst, bete kent dit evenwel nog niet dat de beoogde regeringsleider van het toneel verdwijnt. Jeltsin kan dan besluiten geen premier voor te stellen en Gaidar op zijn post van waarnemend regeringslei der te laten totdat het Volkscon gres volgend jaar april opnieuw bijeenkomt. De politie van Cairo heeft giste ren 258 vermeende moslim-ex tremisten opgepakt. Het politie optreden werd door de extre misten beantwoord met pogin gen tot brandstichting bij twee videotheken in de wijk Imbaba. Imbaba geldt als een bolwerk van extremisten in de Egypti sche hoofdsrad. De politie heeft bij de invallen een grote hoe veelheid wapens in beslag ge- De politie zal met de huiszoe kingen doorgaan totdat alle ex tremisten gevangen zijn geno- Vrees voor meer dan duizend levens la paz ap Mantilla, hoofd van de federatie van goudmijnen. „Wij hebben dringend behoefte aan bloed, voedselvoorraden en helikop ters om het kamp te bereiken." Het is de ernstigste mijnramp uit de recente geschiedenis van Bolivia. De Boliviaanse presi dent Jaime Paz Zamora heeft militairen ingezet bij het red dingswerk, dat ernstig wordt bemoeilijkt doordat de wegen die naar het getroffen kamp lei den onbegaanbaar zijn. De Bo liviaansc regering heeft ook de Verenigde Staten om hulp ge vraagd. De mijnbouw in het gebied heeft geleid tot grootschalige boskap en erosie, waardoor de grond niet meer wordt vastge houden en na hevige regenval van de berghellingen glijdt. Zeker 75 mensen zijn gisteren omgekomen, toen een mijnwer kerskamp aan de voet van het Andesgebergte in Bolivia door een aardverschuiving vrijwel ge heel werd bedolven. Voor de le vens van honderden anderen, die nog steeds worden vermist, wordt gevreesd. Dat hebben het Rode Kruis en de Boliviaanse fe deratie van goudmijnen gezegd. De door hevige regenval doorweekte modderbrei bedekt bijna het hele kamp Llipi, onge veer 120 kilometer ten noorden van La Paz. In het kamp woon den ongeveer 1.200 mijnwer kers en hun gezinnen. „Wij schatten dal slechts 10 procent van de bevolking van het kamp nog leeft", aldus Jesus Johnny Kamperveen bezocht gisteren voor het eerst het graf van zijn vader In Paramaribo. Kamperveen vluchtte in 1982 naar Nederland, na de moord op zijn vader, eigenaar van het satirische radiostation ABC. Kamperveen huilde, met het hoofd rustend op de schouder van zijn vrouw. „Ik heb weer rust Hier heb ik lang op gewacht Het is alsof ik hem eindelijk heb begraven." foto anp» Raymond rutting blad links laten liggen ten gun ste van de 'burgerlijke pers'. De oplage van l'Humanité is de afgelopen tien jaar meer dan gehalveerd, van ruim 130.000 exemplaren tot amper 65.000. Dat is veel te weinig om het voortbestaan van het dagblad te garanderen. l'Humanité heeft de afgelopen jaren meer dan twintig miljoen gulden verlies gelden. Na drastische bezuini gingen vorig jaar, waarbij zestig banen verdwenen, hoopt de di rectie dit jaar op een tekort van 'slechts' drie miljoen gulden. Maar ook dat bedrag kan de partij niet meer bijpassen. De PCF zit namelijk zelf al tot haar nek in de schulden. l'Humanité en de partijlei ding hebben de hoop daarom gevestigd op een massale mobi lisering van de achterban. 'De Grote Uitdaging', zo kopte het blad gisteren op de eigen voor pagina in het grootste formaat letters. „l'Humanité kan niet bestaan zonder revolutionaire partij en zonder l'Humanité is er geen efficiënte revolutionaire partij meer", zo meent de re dactie. paramaribo/amsterdam gpd/anp Met een indrukwekkende fak keloptocht en een druk bezoch te herdenkingsdienst heeft Pa ramaribo gisteren de 15 mensen herdacht die tien jaar geleden door het toenmalige militair re- gime zijn vermoord. Aan het slot zei president Ve- netiaan op dichterlijke toon dat de schuldigen van de moorden worden gestraft. De regering zal haar verplichtingen nakomen, zei Venetiaan. Wanneer dat ge beurt, is nog de vraag, maar dat het gebeurt staat vast. „De rege ring zal zich daarbij geen zijwe gen laten opduwen. Niet door de daders, niet door hun hand langers van toen, ook niet door hun handlangers van nu." De opkomst was veel groter dan verwacht en geweld, waar mee de teruggetreden legerlei der Desi Bouterse had gedreigd, bleef uit. „Dit is het bewijs dat 8 december 1982 nog altijd leeft onder de Surinamers", zei Ilse Labadie, leidster van de Organi satie voor Gerechtigheid en Vre de (OGV), die de herdenking had georganiseerd. De stille mars begon in het achterdeel van de Palmentuin, zo ver mogelijk verwijderd van Fort Zeelandia waar het kabinet van Bouterse zételt. In het park verzamelden zich in de namid dag honderden mensen, veelal familieleden of vrienden van de 8-decemberslachtoffers. Ze kre gen fakkels en zwarte rouwban den uitgereikt. Het OGV had 500 fakkels besteld. Toen de stoet zich in beweging zette, bleken dit er veel te weinig te zijn. Honderden politiemensen in burger en in uniform waren op de been om de rouwstoet tegen eventuele aanvallen te bescher men. Een patrouillevliegtuig van de politie cirkelde boven de stad. Maar in die grimmige sfeer werd het niettemin een waardi ge tocht door de schemerige straten van Paramaribo. Steeds meer mensen sloten zich bij de stoet aan en tegen het einde, bij de plaats waar de herdenkings dienst zou beginnen, groeide het aantal tot een kleine 2.000. In vormingscentrum Ons Erf werd daarna gebeden, gezon gen, gerouwd en herdacht. In de Mozes en Aaronkerk op het Waterlooplein in Amster dam woonden ongeveer 700 mensen gisteravond een her denkingsdienst bij. Halverwege de plechtigheid onthulden elf kinderen van de slachtoffers op de muur van de kerk een zwart granieten gedenksteen, waarop in goudkleurige letters de na men van de 15 slachtoffers staan vermeld. 'Gemarteld en doodgeschoten door het mili taire regime. Zij stonden voor Suriname en voor democratie. Slechts in gerechtigheid berus- NEW DELHI Rtr-DPA Ook in Amsterdam hielden familieleden en vrienden van de 15 ver moordde Surinamers gisteren een fakkeloptocht, waarna in de Mozes en Aaronkerk een granieten gedenksteen werd onthuld. foto anp ruud hoff De Salvadoraanse president Cristiani heeft gisteren het beruchte anti-guerrilla bataljon Atlacatl ontbonden. Voor de ingang van de militaire basis werd gedemonstreerd. De leden van het korps kregen hun militaire training in de VS. Ai lacatl vormde de harde kern van het leger in de strijd tegen het Na tionaal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN). Atlacatl was be trokken bij grove schendingen van de mensenrechten, waaronder de moord in 1981 op 1000 burgers in het dorpje F.I Mozote en de moord in 1989 op zes jezuietenpriesters. In het islamitische buurland Pakistan vielen zeker elf doden toen moslims hindoes te lijf gin gen. In de westelijke plaats Lo- ralai staken moslims vijf hin doe-kinderen en een vrouw in brand. In Bangladesh raakten zeker 500 mensen gewond bij gevech ten tussen de politie en mos lims. Zeker dertig hindoetem pels gingen in vlammen op. In Engeland werd brand gesticht in vier hindoetempels. Het Indiase parlement heeft vandaag besloten zijn zittingen een week te schorsen. De volks vertegenwoordiging wil dam mee haar leden gelegenheid gi ven naar hun eigen deelstaten terug te gaan om te helpen een einde te maken aan de confron taties tussen hindoes en mos lims. Bij de godsdienstrellen in India zijn zeker 400 mensen omgeko men. De religieuze onlusten braken uit nadat militante hin does zondag in Ayodhya een moskee met de grond gelijk maakten. De meeste doden vie len doordat de politie het vuur opende om een einde te maken aan de gevechten waarbij mos lims en hindoes elkaar met ste nen en molotov-cocktails te lijf gingen. In het centrum van de miljoe nenstad Bombay, gisteren en eergisteren het toneel van zware gevechten, is de situatie inmid dels onder controle. Maar in de buitenwijken wordt de strijd voortgezet. Het stadsbestuur heeft voor de moslim-wijken een uitgaansverbod ingesteld. De kist van Mustafa Dzonlic past niet in het graf. Terwijl de sneeuw neerdaalt op de met geweren bewapende islamitische strijders en de huilende vrouwen die op de helling staan, foetert de imam van Travnik de doodgravers uit. Zijn rood witte tulband steekt fel af tegen de kale bomen en de modder. Nog drie andere moslimstrijders zullen naast hun kame raad worden begraven, maar ook zij moeten wachten in hun goedkope hou ten kisten, bedekt met een groene doek waarop spreuken uit de koran en een is lamitische halve maan zijn geborduurd. In de verte, aan de andere kant van de Vlasic-berg, klinken de schoten en explo sies van de gevechten waarin de strijders zijn omgekomen. I let is een maar al te bekend tafereel: de gebruikelijke gebeden, de gebruikelijke troosteloze vrouwen die luid weeklagend in de armen van familieleden hangen, de gebruikelijke verbaasde, ontredderde blik op de gezichten van de soldaten die het jongste Servische offensief hebben overleefd. De lichamen van de vier Bosnische moslims en de twee Kroati sche strijders die worden begraven, zijn kort tevoren geruild voor zes dode Ser viërs. Respect voor de dood blijft over eind waar respect voor het leven is ver dwenen. De doodgraver loopt geïrriteerd naar Dzonlics graf en onder de ogen van de moslimstrijders schoffelt hij nog een paar kluiten modder opzij. Dan wordt de kist met touwen neergelaten en met ste nen in de grond geklemd. Dzonlic was 26 jaar oud, Zijad Fazlic was 27 en Ah med Mamasedzija was 30, Amir Hrusta- novic Was met zijn 31 jaar de oudste. De jongste van de twee Kioaten was nog maar 15. Als de laatste modder rond de graven is platgeslagen, lopen de honderden treu renden in stilte door de sneeuwstonn naar huis. Op de gezichten van de trotse inwoners van Travnik is geen traan meer te bespeuren. De bevolking van de stad Jajce moet het precies eender zijn vergaan voordat hun stad door de Serviërs werd veroverd. Ver keersborden in Travnik wijzen de weg naar Jajce, Banja Luka, Sarajevo en Bel grado steden die niet meer bereikbaar zijn voor de inwoners van Travnik. De Turken maakten Travnik, met zijn rijk versierde moskeeën en witte minaretten, zijn grote fort en islamitische universi teit, tot de zetel voor een vizier (een isla mitische minister). Misschien verklaart dat de stoere trots van de bevolking. Om de paar dagen exploderen Servische granaten in de stad, waarbij moskeeën en flats worden beschadigd. Maar de 74.000 inwoners weigeren te vertrekken. Ze gaan nog steeds naar de markt naast de verlaten kerk van Sint Aloysius, die in 1943 door partizanen werd vernietigd vanwege banden met de fascistische Ustasje. Ze drinken nog steeds pruime- brandewijn in de groezelige cafétjes en doen boodschappen in de enige super markt die nog open is, even voorbij het hoofdkwartier van de moslimstrijders. „De enige manier om de Chetniks te we ren, is met geweren", verkondigt een poster in de etalage. „Met Allah aan onze de stad over haar oevers schuimt. Als de Serviërs via de kloof binnenvallen, is de stad nauwelijks te verdedigen. Bij de ri vier staat een oude pantserwagen van Russische makelij. Boven de cabine is een stalen plaat gelast, waarachtereen machinegeweer is gemonteerd. Maar in heel Travnik is geen enkele tank en geen artilleriegeschut aanwezig. Er zijn alleen massa's strijcfers die op straal staan te roken, in de cafétjes slivovitsj drinken en de graven van hun kameraden bezoe ken. In zekere zin is Travnik al gevallen. Troepen van de Verenigde Naties rijden af en toe met groot materieel door Trav nik om de burgers 'gerust te stellen'. Maar er bestaan geen plannen voor een VN-verdedigingslinie rond de stad om de oprukkende Serviërs tegen te houden. „De Serviërs zullen deze week nog ko men", voorspelt een moslim officier ge laten, terwijl hij naar de dekte hoogten van de Vlasic kijkt vertaling. margreet heslinga kar r de 'Gevangenen in China worden gemarteld' Veel gevangenen in China zijn het slachtoffer van wrede mar telingen. De huidige martel praktijken zijn nog veel erger dan tien jaar geleden. Dal schrijft de internationale men senrechtenorganisatie Amnesty International in een vandaag gepubliceerd rapport. Gevangenen, waaronder ook vrouwen en kinderen, worden geslagen, vastgeketend, krijgen elektrische schokken toege diend of worden op een andere manier mishandeld en gemar teld. Hoewel de Chinese wet marteling verbiedt, treden poli tie- en andere regeringsfuctio- narissen zeer hardhandig op om bekentenissen los te krijgen In gevangenissen en werkkam- pen is randingaomswa wm van straf.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7