Kinderkerstboom in opmars Leven en wonen Wie, wat,waar en waarom Goede oude clivia terug Extra groot afzuigvlak DINSDAG 8 DECEMBER 1992 REDACTIE. HENRIETTE VAN DER HOEVEN TUIN Consumenten die informatie willen of hulp nodig hebben, kunnen terecht bij tientallen instanties. Wij hebben de bekendste organi saties eens op een rij gezet. Wie doet wat, voor wie en waarom? De grootste organisatie is de CONSUMEN TENBOND. De onafhankelijke bond test produkten, maar geeft leden ook juridische hulp. Elke maand verschijnt de Consumen tengids met tests, prijspeilingen en infor matie over rechten en plichten van de con sument. Daarnaast geeft de bond de Con sumenten-reisgids, de Consumenten-geld- gids en tal van boeken en brochures uit. De Consumentenbond werkt nauw samen met de stichting KONSUMENTEN KON- TAKT. Konsumenten Kontakt kent geen le den. De stichting geeft voor haar abonnees elke maand het blad Koopkracht uit. Kon sumenten Kontakt houdt zich bezig met klachtenbemiddeling, voorlichtingen be hartigt de collectieve belangen van de con sument. In het bestuur van de stichting hebben onder anderen vertegenwoordigers van vakbonden zitting. Het NIBUD (Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting) geeft, kort samengevat, ad vies voor het goed beheren van het huis houdgeld. Daarbij wordt als maatstaf ge hanteerd dat vooral huishoudens met een bescheiden inkomen er zo goed mogelijk van moeten kunnen rondkomen. Het Ni- bud heeft geen leden en geeft ook geen ei gen tijdschrift uit. Wel kunnen consumen ten folders bestellen over uiteenlopende onderwerpen. Elk jaar verschijnt een agen da met veel nuttige informatie en voorbeel den voor het opstellen van een (jaarbegro ting. De regionale KEURINGSDIENSTEN VAN WAREN zijn onderdeel van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Zij oefenen onder meer controles uit op (etens)waren. Consumenten kunnen zich dag en nacht rechtstreeks tot de dienst wenden via het gratis telefoonnummer 06- 0488. TELEFOONNUMMERS: Consumentenbond, Leeghwaterplein 26,2521 CV Den Haag, tel. 070-384 74 00. Stichting konsumenten kontakT (KK) Postbus 30500,2500 GM Den Haag, tel. 070-34694 24. Nationaal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud), Laan 20,2512 GN Den Haag, tel. 070-346 95 27. Keuringsdienst van Waren, 06 - 0488. Keurmerkinstituut Konsumentenpro- dukten, Bucailletraat 4-8, Postbus 140,2270 AC Voorburg, tel. 070-369 40 30. Het bekende 'Goëdgekeurd door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen' valt onder de verantwoordelijkheid van het Keurmerkinstituut. Deze instantie beheert tevens het zogeheten Goedmerk. Stichting Consument en Veiligheid, Rijs- wijkstraat 2,1070 AD Amsterdam, tel. 020- 5114511. De naam zegt het al een beetje: deze stich ting bevordert de veiligheid in de privésfeer in Nederland door middel van onderzoek en documentatie, voorlichting, advisering, en klachtenbehandeling. Stichting Geschillencommissie voor Consumentenzaken, Surinamestraat24, 2585 GJ Den Haag, tel. 070-310 53 10. De Geschillencommissie komt regelmatig in het nieuws, vooral de afdeling Reizen. De commissie richt zich op het beslechten van geschillen, die zijn gerezen tussen consu menten en ondernemers, en die zijn voort gevloeid uit klachten van consumenten over geleverde goederen en diensten. Enke le onafhankelijke Geschillencommissies zijn behalve Reizen: Woninginrichting, Nat- was, en Auto. Stichting Vergelijkend Warenonderzoek Konsumentenaangelegenheden(Swoka), Koningin Emmakade 192-195,2518 JP Den Haag, tel. 070-346 92 25. Doelstelling: het bevorderen en doen ver richten van onderzoek, dat direct van be lang is voor het beleid inzake consumen tenaangelegenheden. Bijzondere beren in Het Glazen Huis Bijzondere be ren komen de tweede verjaar- j van Beer- Bericht, het kwartaalblad ir teddybe- renliefhebbers, opluisteren. Van 19 t/m 27 december zijn beren ontwor- pen door Ne- V 2 M1 F derlandseen XjS/ llIj Engelse maak- sters te zien in Het Glazen Huis in het Amsterdamse Am- stelpark. De Artist Bear ontstond in de jaren tachtig in Amerika. Inmiddels zijn er we reldwijd ongeveer 500 ontwerpers (veelal vrouwen) die zich hiermee bezighouden. De toegang tot de expositie (geopend van 10.00 - 17.00 uur) is gratis. Er zijn geen be ren te koop, bestellen kan wel. Meer infor matie: tel. 0 20-6 38 39 40. Tochtje langs tuincentra levert veel 'kerstideetjes' op Een glas melk, gezond eten, voldoende slaap en buitenlucht doen won deren en niet alleen voor de huid. Dure grap voor de droge huid Een droge huid is vervelend. Ze ker in dit jaargetijde krijgt me nige huid een gevoelige tik door het gure weer in combinatie met de droge warmte van de centrale verwarming. Een lik crème op je huid is de enige, zij het tijdelijke, remedie. Biotherm meent de ultieme crè me voor de droge huid gevon den te hebben. 'Bionutrition': een crème op basis van melk. Want, is de redenering, eiwitten spelen een belangrijke rol in de structuur en samenhang van de opperhuid. En melk bevat eiwit ten, nietwaar? In Bionutrition zijn eiwitextracten gebonden aan lipiden, die direct worden opgenomen door de huid, waardoor deze weer als 'herbo ren' aanvoelt. Aldus Biotherm. „De huid blijft de gehele dag soepel. Dag na dag worden de kracht, het evenwicht en de vi taliteit van de huid hersteld. Het gezicht straalt weer en voor lan ge tijd", belooft Biotherm. We hebben het produkt een maand getest, om te bezien in hoeverre onze huid dag na dag blijft stralen. Onze bevinding: niet doen. De huid voelt na ge bruik nog steeds droog aan. Twee keer op een dag opsme ren is lang niet voldoende. Om van herstel maar te zwijgen. Een dure grap als je bedenkt dat een potje van 50 ml 66 gulden kost. Misschien is het beter voor de portemonnee en de gezond heid om gewoon een glas melk te drinken. Wie er even de tijd voor heeft zou eens een trip langs de kerstshows van tuincentra in de omgeving moeten ma ken. Je komt helemaal in de kerstsfeer en je doet allerlei leuke ideeën op. Je staat versteld van de diversiteit der kerststallen en hun bevolking. En ook van de techniek achter het berenorkest en dat van de musicerende kerst mannetjes. Je bespeurt er de Britse en vooral de Ameri kaanse invloed op ons kerstfeest. hangen de mensen honderd lichtjes in hun boom", zegt ze. Reservelampjes zijn te koop en het is niet meer zo dat. als er één lampje kapot is, de boom donker blijft. „We presenteren 16 verschillende kleuren kerst ballen. Vooral voor de matte is veel belangstelling. Groen en rood blijven sterke kleuren. Hier is de huidige trend roze en goud, ook wit." Bij mevrouw Griffioen van In- tratuin vallen de donkergroene kerstballen op, mat en glim mend. Ook bij haar zijn de be ren in ere gebleven. „Ze draaien nog heel goed mpe", stelt ze vast. Zowel de knuffel als op do zen afgebeeld. „Als boomversie ring voeren wij een berelijn, maar ook een circuslijn: clowns, carrousels en treintjes. We heb ben ook een boom getooid met imitatiebroodjes. De ervaring is dat de mensen steeds meer aandacht besteden aan dë in stijl gedekte kersttafel, en aan zelf kerststukjes en wenskaarten maken." Geur belangrijk Als het een beetje meezit gaan de huiskamers dit jaar tijdens de feestdagen naar nootmus kaat en vanille, kaneel en tijm geuren. In glazen potten, buil tjes en doosjes liggen de geuren te wachten om te worden vrij gelaten. Of ze worden in kerst stukjes gemengd. In guirlandes van laurierblad met schijfjes van diverse vruchten, kant en klaar te koop of om zelf samen te stellen. Guirlandes zijn er ook van 'dennegroen' per anderhal ve meter, of van gevlochten twijgen waarin men zelf nog ac centen kan aanbrengen, met ro de appeltjes of hulst uit de tuin. Zijden bloemen worden lang zamerhand verdrongen door droogbloemen, zoals te zien is in de opgemaakte mandjes (50 gulden). Spuitsneeuw is uit (het milieu!) maar de kerststalletjes blijven in. Nieuw bij Overvecht is dat men losse beeldjes kan kopen, ter aanvulling van ge sneuvelde herders en onthoofde schapen. Hier is ook een aparte winkel voor kleurige linten, stof fen, kaarsen en kandelaars. De kerstkaarten hebben gelukkig niet meer het posterformaat, zoals enkele jaren geleden. Exclusief De grote tuincentra mogen dan de trends bepalen, maar ook overal elders zal er een klein zijn, of een bloe- De 'groene warenhuizen' zoals de grote jongens zich noemen, ')ben enorme kerstshows op gezet, waar je wel een dag kunt ronddwalen in hogere kerstsfe- De kleinere hebben het er gezocht in het brengen i bijzondere dingetjes die je elders niet tegenkomt. Om en kele trends aan te geven: De kinderkerstboom is in opmars, in diverse uitvoeringen met aangepaste versiering, grappig en betaalbaar. Bij de kerstversieringen, die steeds meer spulletjes uit onder er China en de Filipijnen omvatten en die dan ook steeds kleuriger worden, spelen figu ren van papier-maché een blik- vangende rol. Om een kerstsfeertje op te roepen zijn er niet alleen bo men, maar ook allerlei manden, kransen, guirlandes, kandelaars, stalletjes en doosjes te koop. Het doe-het-zelven neemt toe, aangewakkerd door .de de monstraties van kerststukjes maken die meestal op de zater dagen worden gegeven. Daarbij wordt steeds meer natuurlijk materiaal gebruikt, zoals exoti sche bloeiwijzen en vruchten. Echt... of kunst? Er is steeds meer vraag naar kunstbomen, die tegenwoordig inderdaad nauwelijks van echte te zijn onderscheiden. Je kunt n allerlei botanische soorten krijgen en in maten. Op de bes te krijg je een garantie van tien jaar. Ze zijn van vlamvertragend materiaal gemaakt. De prijs is zodanig dat je het geld er in en kele jaren uit hebt. Geen naal denregen, geen milieupijn. Ten gevolge van de droge zo- ner zijn de gezaagde en 'gepot te' bomen schaars, hoorden we bij Europatuin. Met name in Denemarken zijn hele aanplan ten verdroogd. De prijzen liggen waarschijnlijk iets hoger dan vorig jaar. Een blauwspar van ongeveer 70 cm in pot gaat zo'n 20 gulden kosten. Een gezaagde van rond de 2 meter 25 gulden. Een kunstboompje van 30 tot 50 i kost zo'n 6 gulden. Er zijn er die op een zwaar blokje staan, zodat ze niet zo gauw omvallen. Bijpassende doos met versiering kost iets minder dan een tientje. Matte kleuren Marion Faas van Overvecht in Lisse vertelt dat de miniverlich- ting veel aftrek vindt. „Het liefst mist waar men op beperkte schaal meer exclusieve kerst spullen aanbiedt. Dikwijls din gen die de mensen in die zaken zelf leuk vinden en waarvan ze weten dat hun klanten er oog voorhebben. Planten op stam Natuurlijk zijn direct grenzend aan de kerstuitstallingen overal cadeauartikelen te vinden waar mee men tuinbezitters en plan tenliefhebbers kan plezieren. Daar bovenuit rijzen de planten Beren doen het goed op stam, die met kerst heel de- met de kerst, foto* coratief dienst kunnen doen, United Photos de Boer» om later in de tuin een plaats te babette stapel krijgen. Dat laatste geldt onder andere voor de hulst en de le vensboom als bolconifeer. De roze of rode kerstster (Poinset- tia of Euphorbia pulcherrima) moet binnenshuis blijven, waar hij een lang leven kan hebben. De Mistral van Bauknecht Is een afzuigkap die niet alleen boven maar ook achter de kookplaat afzuigt. Hij heeft een zeer sterke motor, een handige tiptoetsbediening en prak tische metalen vetfilters. Dit type is zowel voor afzuiging als voor recirculatie te gebruiken. Bij afzuiging is de lucht verversingscapaciteit 523 m3 per uur, bij recirculatie 420 m 3. De motor is in een speciaal huis ingebouwd dat boven de afzuigkap wordt gemonteerd en in een bovenkastje kan worden ondergebracht. Het apparaat is geheel in roestvast staal uitgevoerd. De geïntegreerde halogeenverlichting biédt goed zicht in de pannen en potten. foto cpd ne bloempjes op het blad verto nen. (Zoiets als bij bloeiend postelein). De naam zou Rush- kus zijn en gewapend met deze naam heb ik alles nagesnuffeld wat maar na te snuffelen was. Helaas ben ik nu nog niet ver der. Mocht J. de Beer ooit de La tijnse naam te weten komen, dan zou ik daar zeer blij mee zijn. M. HAMER UIT HEEMSTEDE heeft problemen met het snoei en van de beukenhaag die nu zijn blad kwijt is maar al vol met prachtige spitse knoppen zit, echte beukenknoppen dus. Tenzij het om een oude heg gaat die radicaal teruggesnoeid moet worden (en dat gebeurt tijdens de rustperiode 's win ters) kan men een heg het beste twee keer in de loop van de zo mer snoeien en wel de eerste keer half juni. Als de eerste groeiperiode afgesloten is en dan nog eens in augustus, als de tweede groeiperiode, het zoge- maande St.-Janslot de heg weer te fors heeft gemaakt. Verder staat er een tekening van een struik met boomvorming in de brief, met de vraag of je on der de 'knoedel' mag snoeien. Als de struik te hoog is en het is een bladverliezend soort, dan zou ik deze onder de 'knoedel' afzagen, maar dan zo, dat de wond zo verticaal mogelijk wordt om inrotten te voorko men. Slapende ogen op de rest van de struik worden zo ge dwongen om weer uit te lopen. C. BRUSSEE UIT LEIDEN heeft een serre en de daarin gehuis veste stephanotus wordt be laagd door spint. Spint is een piepkleine mijt die in kolonies achter zelfgemaakt spinsel aan de achterkant van bladeren leeft en deze uizuigt. Spint krijgt vooral een kans als de plant te lijden heeft van te warme en te droge lucht. Ik vermoed dat de stephanotus deze warme zomer te veel geleden heeft van de hit te en aangezien ook andere planten spintmijt vertonen denk ik dat het in de kas ge woon te warm en te droog was. Voorkomen is beter dan gene zen, dus voortaan zorgen voor voldoende luchtvochtigheid. De planten eventueel ver terug snoeien en in nieuwe schone aarde oppotten want spint overwintert in de grond op planteresten. Moet de serre nu ook ontsmet worden? vraagt Brussee Leiden. In verband met het overwinteren in de grond zou ik de grond vernieuwen en eventueel houtwerk en ramen afnemen met sodawater, al lijkt me dat niet echt nodig. En ver der: goede luchtvochtigheid voorkomt spint. LEZERSVRAAG Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Bij mijn grootmoe der stond ze op een heel hoog, wankel tafeltje in het halletje op een koele, verre van lichte plaats. Niettegen staande deze nederi ge plaats, verraste ze elk jaar weer met prachtige oranje bloemen die heel lang aan de plant ble ven zitten. Tientallen jaren was de clivia de grote mode voor hal- letjes, weinig of niet stookte 'salons' en rgelijke. Met de op komst van de door zonkamers en de centraal verwarmdee huizen was het in eens gedaan net deze kamerplant. Op het ogenblik doet men weer moeite om de clivia in de belang stelling te brengen, alleen is het in over- verwarmde woningen moeilijk om een goe de plaats voor deze kamerplant te vinden. Wie de clivia tot bloei willen brengen, moet zoeken naar een plaatsje waar het maxinaal tien graden Celsius is. Is er geen ruimte die daaraan voldoet, dan kunt u beter niet aan een clivia beginnen wat ze in winkel of tuincentrum ook mogen zeggen. Wie wel in staat is om de clivia van oktober tot december een niet al te donker plaatsje te be zorgen zal zeer veel plezier heb- Jjen van de plant. Gedurende een week of tien houdt u ze dan in de late herfstmaanden op de bovengenoemde plaats. De plant krijgt dan maar heel wei nig water. Ze moet tol rust ko men eer ze aan de vorming van bloemknoppen kan beginnen. Na de feestdagen haalt u de cli via uil de verbanning. Als het goed is, heeft ze dan al een bloemknop gevormd. Als deze ongeveer 15 cm hoog is krijgt de plant eventueel wat nieuwe grond op de bovenlaag, flink wat wateren af en toe planten voeding. Uiteraard nooit in het hart van de plant gieten, dat Zöu rot kunnen veroorzaken. Na verloop van een tijdje zal de cli via dan verrassen met een sten gel waaraan een groot aantal prachtige oranje bloemen. Als deze helemaal uitgebloeid Zijn wordt de stengel niet al te diep weg gesneden. Het reste rende deel zal vanzelf verdrogen en kan daarna verwijderd wor den. Om de drie jaar, omstreeks april zet u.de clivia in goede potaarde. De wortels mogen tij dens het verpotten niet bescha digd worden. Na de voor jaarsnachtvorsten mag de clivia in de tuin en beginnen we op nieuw met de zorg voor een vol gende bloei. LEZERSVRAAG Leuk toch dat onze krant in feite een internationaal blad is. Af en toe komen er vragen uit Spanje en deze keer betreft het de vraag van A.j. SOEPNEL UIT CAMBRILO IN SPANJE. Hij heeft in zijn tuin veel last van 'kruipgras' en ik vermoed dat het hier gaat om aartsvijand nummer één van tuinliefhebers, te weten kweekgras oftewel Agropyron repens, repens, ook wel Tricitum repens genoemd, .familie van onze tarwe. Deze grassoort maakt lange onder grondse wortelstokken en ziet kans om elk klein stukje uitlo per weer te laten groeien. Wel licht is het een troost te weten dat de lange witte wortelstok ken in de vorm van thee, een uitmuntend middel blijken te zijn tegen jicht en reuma en eveneens gal- en leverkwalen. Twee theelepels wortel lang zaam aan de kook, van vuur af zeven. Wil men het gewas echt kwijt, dan helpt alleen zorgvul dig uittrekken of zo vaak maai en en of knippen dat de boven grondse delen geen kans krij gen. „Weet Greet weer eens een beetje meer" schrijft J. DE BEER uit HAARLEM en dan volgt de naam van een op het ogenblik in boeketten wel toegepaste plant waarvan de bladeren klei-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8