Israël sluit Gazastrook af na dood drie soldaten India staat opnieuw voor vuurproef Buitenland Slecht weer hindert onderzoek olieramp La Coruna Nijpend voedseltekort Sarajevo Saddam-rivier geopend DINSDAG 8 DECEMBER 1992 Af P Agwice France Presse ANP AJgemeen Nederlands Persbureau Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappeli|lre Persdienst The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter Vrouwenwagons succes in Zuid-Korea seoul» In de Zuidkoreaanse hoofstad Seoul maken steeds meer vrouwen gebruik van treinwagons die speciaal voor hen zijn aangewezen om hen te vrijwaren van ongewenste betasting door mannen. De Koreaanse spoorwegen maakten bekend dat de speciale coupe's na een week al voor 97 procent door vrou wen werden bezet. Twee op de tien coupés van stadstreinen zijn sinds vorige week voor vrouwen bestemd. Er bestaat overigens geen wettelijke verbod voor mannen om van de betreffende coupe's gebruik te maken. Rode Kruis bezoekt Fretilin-leider jakarta De gevangen genomen leider van de Oosttimorese ver zetsbeweging Fretilin, Alexandre Gusmao (46), heeft gisteren in zijn politiecel in Jakarta bezoek gehad van twee vertegenwoordi gers van het Internationale Rode Kruis, zo meldt het officiële Indonesische persbureau Antara. Gusmao werd op 20 november bij de Oosttimorese hoofdstad Dili gevangen genomen. Volgens de Indonesische autoriteiten hebben sinas Gusmao's arrestatie zeker 343 leden van Fretilin zich overgegeven. Bus in rivier Kenya: 96 doden nairobi Bij een busongeluk in Kenya zijn gisteravond zeker 96 mensen om het leven gekomen. De bus was op weg van Nairobi naar het 150 km oostelijk gelegen Kitui toen hij van de weg raak te en in een rivier stortte. Het is het ergste busongeluk in Kenya's geschiedenis. Bussen in Kenya zijn berucht vanwege de zeer ho ge snelheden die zij op vaak slechte wegen halen. Bovendien vervoeren ze meestal veel te veel passagiers. Peru arresteerde dit jaar 2500 rebellen lima» De Peruaanse president Fujimori heeft gisteren verklaard dat sinds 5 april dit jaar 2479 rebellen zijn gearresteerd. Volgens Fujimori verliezen de rebellen hun oorlog tegen de staat. Fuji mori ontbond op 5 april het parlement en verving de rechters van het hooggerechtshof. Volgens de president zijn de arresta ties het resultaat van de nieuwe wetten die door de noodrege- ring zijn aangenomen. Baby Doe verkoopt Frans kasteel pontoiseDe voormalige Haitiaanse dictator Jean-Claude 'Baby Doe' Duvalier heeft zijn uit de vijftiende eeuw stammende kas teel buiten Parijs verkocht om zijn belastingschuld te kunnen betalen. Duvalier, die aan de Franse riviera in ballingschap leeft, verkocht het kasteel voor 5,85 miljoen francs (1,93 miljoen gul den) aan het gemeentebestuur van het deftige Pontoise, ten noorden van Parijs. De in 1986 afgezette Duvalier werd door Frankrijk opgenomen, maar mag niet in de buurt Parijs wonen. 'Machinegeweer van God' overleden munster Op 78-jarige leeftijd is gisteren in Munster de rooms- katholieke pater Johannes Leppich overleden. Hij werd wel het 'machinegeweer van God' genoemd, dankzij zijn preken op stra ten, in circustenten en voetbalstadions. Pater Leppich werd be roemd in de jaren '50 en '60. Hij verzette zich uit alle macht te gen de moderne welvaartsmaatschappij. Paus presenteert nieuwe catechismus Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de nieuwe catechismus gepresenteerd ,,als een van de belangrijkste ge beurtenissen in de geschiedenis van de Rooms-Katholieke kerk". Kardinaal Ratzinger van de congregatie voor de geloofs leer, onder wiens leiding zes jaar aan het 800 bladzijden tellende boek is gewerkt, overhandigde de paus de catechismus. Vervol gens gaf de paus het document aan bisschoppen uit vijf conti nenten ten teken dat de catechismus voor iedereen is bedoeld. Rabin: Vredesproces gaat door met Palestijnen die wèl vrede willen De Israëlische legerleiding heeft strafmaatregelen aange kondigd tegen de bevolking van de Gazastrook. Het ge bied is voor onbepaalde tijd van de buitenwereld afgeslo ten, terwijl het leger op zoek is naar leden van de islamis- tische Hamas-organisatie, die gisteren drie Israëlische soldaten doodschoten. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De aanslag in de Gazastrook van gisterochtend was de groot ste Palestijnse gewapende actie sinds het uitbreken van de In- tifadah, precies vijfjaar geleden. Tegen half zes gisterochtend werd in de buurt van Gaza-stad een jeep van Israëlische leger vanuit een passerende auto on der vuur genomen met automa tische wapens. De Palestijnse inzittenden schreeuwden vol gens ooggetuigen de islamisti- sche strijdkreet 'Allahu Achbar' (God is groot) en wierpen pam fletten uit het autoraam van Ha rnas, de islamistische verzetsbe weging in de door Israël bezette gebieden. De drie soldaten in de jeep overleden nog voor ze hun wa pens konden grijpen. Het inci dent van gisteren brengt het aantal Israëlische soldaten dat dit jaar in de bezette gebieden door Palestijnen is gedood, op tien. Vorig jaar kwam één sol daat om het leven en in 1990 waren het er twee. Premier Rabin, op bezoek in Italië, zei gisteravond op een persconferentie in Rome: „Hoe tragisch deze gebeurtenis ook is, we willen dat de Palestijnse terroristen weten dat we onder alle omstandigheden zullen doorgaan met het vredesproces, samen met Palestijnen die eveneens vrede willen." In Was hington begon gisteravond een nieuwe ronde in de vredesbe sprekingen voor het Midden- Oosten. Op de Westelijke Jordaanoe- ver opende een legereenheid gisteren per ongeluk het vuur op leden van de grenspolitie, die mogelijk vermomd waren als Arabieren. Daarbij vielen vier gewonden. Het leger stelt vandaag een onderzoek in naar de toedracht van het incident, dat voorlopig wordt geweten Verslagen door de moord op drie collega's hangt een Israëlische soldaat over de motorkap van zijn jeep. foto afp aan een 'coördinatie-probleem'. De twee eenheden van de landmacht en de paramilitaire grenspolitie wisten niet van elkaar dat ze in hetzelfde gebied opereerden. De soldaten zagen de leden van een speciaal arres tatieteam aan voor gewapende Palestijnen en begonnen te schieten, tot het duidelijk werd dat het om Israëli's ging. Jeltsin draagt Gaidar voor MOSKOU DPA-Rtr De Russische president leltsin heeft vanmorgen Jegor Gaidar voorgedragen als premier. Jelt sin deed het Congres van Volks afgevaardigden een compro mis-voorstel: het Congres krijgt het recht mee te beslissen over de benoeming van de ministers van defensie, buitenlandse za ken, veiligheid en binnenlandse zaken, als leltsin zelf de contro le houdt over de economische ministersposten. Gaidar, een 34-jarige econoom, is als waarnemend premier zwaar bekritiseerd door zowel conservatieve als hervor mingsgezinde afgevaardigden De oude communisten en vin den dat hij met zijn shock-the rapie Rusland in een chaos heeft gestort, terwijl de hervor mingsgezinden hem verwijten de hervormingskoers te hebben verlaten onder druk van de con servatieven. Bush wil voor vertrek nog snel START 2 tekenen WASHINGTON AFP Boutros Ghali wil VN-operatie in Mozambique NEW YORK «AFP Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft gisteren in een rapport aan de Veiligheidsraad gepleit voor een VN-operatie in Mo zambique, om toe te zien op het vredesproces en de verkie zingen volgend jaar. Daarvoor moeten in etappes 7.000 tot 8.000 man worden ingezet. De operatie 'Unomoz' moet gaan bestaan uit militairen, po litiemensen en burgers en moet taken krijgen op zowel politiek, militair als humanitair terrein, aldus Boutros Ghali. In de eer ste plaats moet de Unomoz toe zien op de naleving van het vre desakkoord dat de Mo^ambi- quaanse regering in oktober met de verzetsbeweging Rena- mo heeft gesloten. De man schappen krijgen de supervisie op de demobilisatie en ontwa pening van de troepen van bei de partijen. Ook moeten zij de verdeling van de humanitaire hulp ter hand nemen en de ver kiezingen organiseren. In prin cipe moeten volgend jaar okto ber presidents- en parlements verkiezingen worden gehouden in Mozambique. Nederlands konvooi beschoten in Bosnië was er op 'die plek geen sprake van gevechten. Wel loopt bij Kladanj het front. Voor het eerst stuurde Rusland gisteren een vliegtuig met hulpgoederen voor de bevolking van Sarajevo. Een Antonov AN-22 landde gisteren vol goederen op de luchthaven van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Vandaaruit moeten de spullen met kleinere vliegtuigen naar Sarajevo worden gebracht. Maar de aanhoudende zware gevechten in verhinderen vooralsnog de aanvoer. Een VN-hulpkonvooi met een 100 ton aan ba sisvoedingsmiddelen en andere goederen is er gisteren wel in geslaagd de belegerde plaats Tuzla in het noordoosten van Bosnië te bereiken. On derweg leverde het konvooi 60 ton voorraden af in de Servische plaats Bijeljina. Uit de Kroatische havenstad Ploce arriveerde gisteren voor het eerst een trein met hulpgoede ren in Mostar in het westen van Bosnië-Hercego- vina. De UNHCR overweegt nu ook de komende dagen per trein voedsel en medicijnen van Mos tar naar Sarajevo te vervoeren. Stoel en het Internationale Instituut voor Strate gisch Onderzoek, is het kanaal dan ook vooral be doeld om de daar verblijvende dissidenten makke lijker te vervolgen. Bovendien zullen de moeras- Arabieren worden verdreven. SARAJEVO DPA-AFP-Rtr-ANP Radio Sarajevo meldde gisteren de „eerste teke nen van honger". Voor het eerst was in de Bosni sche hoofdstad een tekort aan voedsel en medi cijnen merkbaar. Door de zware gevechten rond de stad zijn de internationale luchtbrug en de landkonvooien al enkele dagen opgeschort. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR) beslist pas morgen over hervatting van de luchtbrug. Een Nederlands VN-konvooi met hulpgoederen is gistermiddag doelbewust beschoten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defen sie bekendgemaakt. Bij de Nederlandse blauw helmen, die werden beschermd door Britten, kwamen vijf mortiergranaten neer. Een korporaal raakte lichtgewond door rondvliegende glas scherven van een vrachtwagenruit die was ge raakt. De Nederlanders waren op weg van de thuisbasis Busovaca in Centraal-Bosnië naar Ba- novici in het noordoosten. Vlakbij het plaatsje Kladanj werden zij aangevallen. Op dat moment YOusFiYATweestromenland Irak heeft gisteren een derde waterweg geopend. De Saddam-rivier, een nieuw kanaal tussen de Tigris en de Eufraat, ver bindt de hoofdstad Baghdad met de zuidelijke ha venstad Al-Basrah. Het irrigatieproject onttrekt wa ter aan de moerassen in het zuiden van het land. Volgens critici, zoals VN-waarnemer Max van der Vanaf de vuurtoren Hercules bij La Coruna is het wrak van de Aegean Sea te zien voor de Spaanse kust. A CORUNAAP Het is nog steeds onduidelijk hoeveel olie er is vrijgekomen uit de Griekse tanker Aegean Sea, die donderdag voor de Spaanse haven stad La Coruna strandde. Het slechte weer verhinderde een nauwkeurig onderzoek. Een woordvoerder van het stadsbestuur schatte gisteren dat uit de tanker, die 90,4 miljoen liter olie aan boord had, 68,4 mil joen liter is weggelopen of verbrand. Een woordvoerster van de milieuorganisatie Greenpeace zei echter dat zich in de twee aparte baliasttanks in de gebroken scheeps romp mogelijk nog de helft van de olie be vindt. „Maar zeker 46 miljoen liter is verlo ren gegaan", aldus Oliva Nunez. Zelfs dit kleinere getal maakt de olievervuiling groter dan die van de Exon Valdez in 1989, waarbij voor de kust van Alaska 42 miljoen liter olie in zee stroomde. Het getroffen gebied strekt zich uit van La Coruna tot het 20 kilometer noordelijker gelegen Cape Prior. Volgens de autoriteiten is naar schatting 100 kilometer kust getrof fen. Milieuorganisaties vrezen dat de schade aan de rijke schaaldier-visgronden groter zal zijn dan die door het ongeluk met de tanker Urquiola, waarbij in 1976 114 mil joen liter voor de kust van La Coruna vrij kwam. Vooral de mosselindustrie is getrof fen. Volgens de plaatselijke Greenpeace-or- ganisatie is de oogst voor 1993 en 1994 ver loren gegaan. De Amerikaanse president Bush wil nog vóór 20 januari een tweede verdrag met Moskou over de vermindering van stra tegische kernwapens (START 2). Bush moet op 20 januari hel Witte Huis overdragen aan zijn gekozen opvolger Bill Clinton „Wij werken aan één stuk door om nog voor 20 januari een ak koord met de Russen te berei ken", aldus Witte Huis-woord- voerder Fitzwater gisteren „President Bush heeft zondag telefonisch met president jeltsin over dit onderwerp gesproken." DEN HAAG LOUIS BURGERS Voor de 120 miljoen moslims in India lijkt het uur van de waar heid aangebroken. Na de slag om de Babri-moskee in Ayod- hya bedreigt een golf van reli gieus geweld het land. De vrede tussen hindoes en moslims is verbroken, en niemand kan voorspellen of de twee groepen in de toekomst verder met el kaar kunnen leven. De vooruitzichten zijn niet gunstig. Binnen 24 uur na de sloop van de moskee waren gis teren in heel India al ruim 200 mensen gedood bij uitbarstin gen van religieus geweld. Als het verleden enig richtsnoer kan zijn, zal dat aantal de komende dagen snel stijgen. In 1990 stierven alleen al in de Noordindische deelstaat Ut- tar Pradesh meer dan duizend mensen na een eerdere poging de moskee te verwoesten. Bu ren die jaren vredelievend naast elkaar hadden gewoond, ston den elkaar plotseling naar het leven. Staat India opnieuw voor een dergelijke vuurproef? Het geweld van 1990 leidde tot de val van de regering van premier Singh, en bezorgde de (rechts-radicale, hindoestaanse) Bharatiya Janata Partij (BJP) een enorme stembusoverwinning. Deze had in de verkiezingscam pagne beloofd de Rama-tempel in Ayodhya te zullen herbou- De opkomst van de BJP dreigt de seculiere Indiase gemeen schap te ontwrichten. Voor het eerst roept een partij de hindoe meerderheid op de macht in het land over te nemen en een sektaristische hindoe-staat te stichten. De radicale hindoes verwerpen de grondslag van de staat India, die zichzelf in na volging van Mahatma Ghandi en Nehru ziet als een seculiere (wereldlijke) staat. Alle religies hebben volgens de Grondwet gelijke rechten. Sinds de onafhankelijkheid leven in India hindoes en mos lims redelijk vredig naast elkaar. De laatste orgie van geweld vond plaats voor de afsplitsing van Pakistan in 1947, toen hon derdduizenden stierven. Nog steeds telt India na Indo nesië de meeste moslims. Dat is de fundamentalistische hindoes een doom in het oog. Zij be schouwen India als een hindoe staanse samenleving, waarin geen plaats is voor moslims. Laat ze maar emigreren naar Pakistan of andere islamitische landen, zeggen de fanatieke BJP-aanhangers. Daarmee Zetten de funda mentalisten een traditionele lijn voort. Volgens de Nederlandse India-kenner, dr. V.A. van Bij- lert, docent cultuurgeschiedenis van India aan de universiteit van Leiden, stamt het huidige hindoe-fundamentalisme uit het midden van de vorige eeuw. Het ontstond met name in het noord-oosten (de Gangesvlakte) van wat nu India is. Reactionai re hindoes werden gesteund door lokale vorsten en groot grondbezitters in hun poging te komen tot de oprichting van een pure hindoe-staat. Later verenigden de radicale hindoes zich in een landelijke zelfhulporganisatie, de nog steeds bestaande RSS. De com binatie van reactie en hervor- mingsdrang kenmerkt de fun damentalisten ook nu nog, zegt Van Bijlert. Van Bijlert gelooft dat de BJP steun krijgt vanuit de midden klasse in de grote steden, die ontevreden is over de Indiase politiek. De partij is voor hem een soort uitlaatklep. Toch vormen de fundamen talisten binnen BJP, RSS en de culturele organisatie VHP geen enorme beweging. „Ik vermoed dat het uiteindelijk slechts om een kleine militante groep gaat. Het is bekend dat zij voor hun acties vaak plaatselijke misdadi gers inhuren. Dat zich 300.000 aanhangers in Ayodhya hadden verzameld, zegt op zich niet veel", aldus Van Bijlert met een verwijzing naar de 850 miljoen inwoners van India. Het fenomeen BJP. en de daarmee verbonden RSS en de VHP (Wereldraad van hindoes), heeft de Indiase politiek duide lijk gedestabiliseerd. Door acties als die van dit weekeinde pro beert de groep een politieke vertaling te geven aan de be staande onvrede. De BJP vijzelt het zelfvertrouwen van de hin does op. door de moslims zicht baar een nederlaag te bezorgen. En de god Rama? Seculiere deskundigen en historici ook in India zijn het erover eens dat deze god niet meer dan een mythische figuur is. Bewijzen voor zijn bestaan zijn nooit ge vonden. Hij kan dus ook niet zijn geboren op de plek waar tot eergisteren de Babri-moskee stond. De legende van god Rama AYODHYA AP Volgens de hindoe-overleve ring is de god Rama ongeveer 900.000 jaar geleden geboren op een plek die daarna eeu wen achtereen door een tem pel is aangegeven. De heilige plaats ligt in het tegenwoor dige Ayodhya, in de deelstaat Uttar Pradesh. Volgens de hindoes heeft een Mogul-generaal de tem pel in 1528 verwoest en de brokstukken gebruikt om op dezelfde plaats een moskee te bouwen. Hindoe-geleerden wijzen ter staving van deze lezing op de niet-islamitische tekens die op enkele van de zwarte stenen pilaren van de moskee te zien zijn. Het was niet voor het eerst dat duizenden militante hin does zondag met hamers, houwelen en Jbijlen de mos kee te lijf gingen en met de grond gelijk maakten. De ge schiedenis verhaalt van tal van schermutselingen en ge vechten rond de heilige plek, die aan beide zijden duizen den martelaren hebben opge leverd. Rama, ook wel de koning van Ayodhya genoemd, Is e klassieke held, die de hindoe overtuiging demonstreert dat het goede altijd over kwaad zegeviert. In de Ra- mayana, het aan hem gewijde epos, gaat hij in ballinschap om een gelofte van zijn vader na te komen. Terwijl hij in het oerwoud verblijft, wordt zijn vrouw Sita door de de monen-koning van Sri Lanka ontvoerd. Rama valt het ei land binnen met een leger apen en bevrijdt zijn vrouw in een hevig gevecht. De ko ning wordt gedood en Rama keert als een held terug.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7