'Banken verdienen flink aan automatische incasso' Binnenland Man onder puin bedolven Zeven jaar geëist tegen bende rovende jongeren Hoofdagent wil ton voor schade na vervolging 'Kabinet moet sneller standpunt bepalen over de minderheden' Gemeenten gaan straks SOFI-nummer gebruiken Reuzekerstboom CD vergadert in stadhuis Rotterdam Statenloze Molukker krijgt ster op ID-kaart DINSDAG 8 DECEMBER 1992 Arnhem Een 37-jarige inwoner uit Apeldoorn is gistermorgen omgekomen doordat hij bedol ven raakte onder puin van een instortend pand in Arnhem. Een 22-jarige man uit Driel raakte gewond. De twee mannen wa ren met een kleine graafmachine aan het werk op de straat voor het pand, dat zou worden gere noveerd. Even voor twaalf uur stortte het gebouw plotseling in. De machinist van de graafma chine kon op tijd wegkomen, terwijl de man uit Driel puin op zijn hoofd kreeg en gewond raakte. Het dodelijke slachtoffer kreeg ongeveer vijftig vierkante meter puin bovenop zich. In eer ste instantie wisten brandweer, politie en GGD niet waar ze hem moesten zoeken. Er werd een speciale speurhonden-brigade opgeroepen. Toen deze arriveer de, was de man inmiddels gelo kaliseerd. Een arts constateerde dat hij was overleden. Van het ingestorte pand is niets meer over. De Arbeidsinspectie zal sa men met de Arnhemse recherche een onderzoek instellen. foto Cpd CffS mooy Hirsch Ballin: Kentekens noteren mag den haag Als er aanwijzingen bestaan dat homoseksuelen op bepaalde plaatsen het slachtoffer van agressie zullen worden, dan mag de politie daar kentekens van auto's registreren. Dat schrijft justitieminister Hirsch Ballin in antwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden Groenman en Wolffensperger (D66). De kamerleden vroegen de minister opheldering over kenteken registratie bij ontmoetingsplaatsen voor homoseksuelen, naar aanleiding van een artikel in de Gaykrant Verdachte moord prostituée zit vast alkmaar De politie van Alkmaar heeft gisteren een man aange houden op verdenking van betrokkenheid bij het doodsteken van een Ghanese prostituée in Alkmaar. De man zit nog vast. Zijn signalement komt overeen met de beschrijving van een ge tuige. Het slachtoffer werd zondag tijdens haar werk neergesto ken. Zij overleed enkele uren later in het Medisch Centrum Alk- Acht jaar voor doodslaan vrouw den bosch Een 25-jarige man uit Eindhoven heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf gekregen. De rechtbank in Den Bosch acht te bewezen dat de man in juni van dit jaar zijn vrouw heeft doodgeslagen. Daarna sneed hij het hoofd van de romp, ont deed het lichaam van tatoeages om herkenning te voorkomen en wierp het in een grote weekendtas in het Eindhovens kanaal. Het hoofd en stukjes huid werden, deels verbrand, in de bossen bij Veldhoven gevonden. Benzine een cent goedkoper Rotterdam De prijs van benzine gaat morgen met één cent om laag. De meest voorkomende literprijzen aan de zelfbedienings- pomp worden 182 cent voor super plus loodvrij, 178 cent voor euro loodvrij en 194 cent voor superbenzine met lood. Straffen tot zeven jaar cel heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. C. van Ooijen giste ren geëist in de zaak tegen zes jongeren. In verschillende com binaties hebben zij dit jaar in de hoofdstad een groot aantal ge wapende overvallen, straatro ven en zogeheten 'kassagrepen' gepleegd. De olficicr vorderde dat de jongste en actiefste van de groep, een 16-jarige Amster dammer, in een inrichting voor buitengewone behandeling wordt geplaatst. 1 let zestal kwam in de loop van afgelopen zomer in het vi zier van de politie, na gewapen de overvallen op een kapsalon en een bakkerij, liet roofbij- slandsleam bracht vervolgens 62 zaken en 21 verdachten in kaart. I Iel oplossingspercentage van roofovervallen in de Bijl mermeer, waar het merendeel van de feiten werd gepleegd, liep daarmee op tot 50 procent. Daarvoor kwam het nooit bo ven de 35 procent. „Een indica: tic voor de mate van overlast die de jongens de buurt hebben bezorgd", aldus Van Ooijen. De verdachten in leeftijd variërend van zestien tot negen tien jaar opereerden altijd in groepjes. De officier: „Het col lectief was belangrijk, daaraan ontleenden de jongens hun identiteit. En als onderdeel van dat collectief deden ze ook din gen die ze alleen nooit zouden hebben gedaan." De allesoverheersende verve ling zag Van Ooijen eveneens als belangrijke oorzaak voor het plcgeavan de misdrijven. Daar naast was er grote behoefte aan geld ter verhoging van de in dividuele status dat er in hoog tempo doorheen werd ge jaagd. liet ging op aan kleren, taxiritten, nachtclubbezoek, ho telovernachtingen en hasj. De overvallen werden overi gens slecht voorbereid. „Vaak werden ze min of meer toevallig gepleegd", aldus Van Ooijen. „Soms was het maar net waar de tram stopte." Eenmaal bin nen deinsden de jongens niet terug voor grof geweld en dreig den zij met al dan niet echte vuurwapens. Eind november veroordeelde de rechtbank al acht bij de over vallen betrokken jongens tot uiteenlopende straffen. Op 21 december volgt de uitspraak. ook toegedaan en rehabiliteerde de hoofdagent. De man zou volgens de rijks recherche hebben geweten dat twee collega's bij invallen hasj hadden achtergehouden en ver kocht. Onderzocht werd of de hoofdagent zelf ook meedeed. Landsadvocaat mr. G. Snij ders voerde aan dat de aanwij zingen tegen de hoofdagent niet van tafel zijn. „Hij was op de hoogte van de criminele activi teiten van zijn collega's en heeft zich daarvan niet gedistanti eerd. Door deze opstelling heeft hij de aanhouding en inverze- keringsstelling over zichzelf af geroepen. Voor de schadelijke gevolgen daarvan kan hij dus de Staat niet aansprakelijk hou den", aldus Snijders. Uitspraak 14 december. Een hoofdagent van de Amster damse gemeentepolitie heeft gisteren in kort geding voor de rechtbank in Den Haag een voorschot geëist van 30.000 gul den op een schadevergoeding. Hij wil ruim een ton hebben voor de schade die hij zegt te hebben geleden nadat hij straf rechtelijk is vervolgd. Het mi nisterie van justitie bood hem deze maand 500 gulden aan. De 38-jarige hoofdagent werd twee jaar geleden verdacht van diefstal, verduistering en vals heid in geschrifte. Hij is nooit veroordeeld. Volgens zijn advo caat, mr. J. Pen, bleek uit het onderzoek dat er geen enkele aanwijzing was dat de man was betrokken bij een strafbaar feit. De korpsleiding was die mening Tweede Kamer uit kritiek op regering Het minderhedenbeleid moet voortvarender worden uitge voerd. Het kabinet wacht veel te lang met het innemen van standpunten en het treffen van maatregelen. Dat heeft een slechte uitwerking op de me ningvan het publiek. Die kritiek uitte de Tweede Kamer gisteren tijdens het debat over het min derhedenbeleid. Vooral de kamerleden Apos- tolou (PvdA) en Wiebenga (WD) hekelden het uitblijven 1 van kabinetsstandpunten over de gezinshereniging en -vor ming en het illegalenvraagstuk. Ze vinden bovendien dat het kabinet veel te traag is met het indienen van het wetsvoorstel ter bevordering van arbeids deelname van allochtonen. Minister Dales van binnen landse zaken, tevens coördina tor van het minderhedenbeleid, zei dat het kabinet over twee weken met een standpunt over de gezinshereniging komt. Alle woordvoerders bena drukten hun zorg over de ook in Nederland toenemende intole rantie ten opzichte van buiten landers. Desondanks voelde een meerderheid van de Tweede Kamer niets voor een voorstel van Groen Links om een 'anti- discriminatiecode' voor politici in te stellen. De Kamer vindt dat politieke meningsverschillen in het debat over hel minderhe denbeleid niet mogen worden ingeperkt door te strikte afspra ken en dat politici binnen de grenzen van het algemeen fat soen 'vrij' moeten kunnen spreken. Uit een onderzoek van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen, in opdracht van minister d'An- cona (welzijn), blijkt dat veel immigranten er behoefte aan hebben Nederlands via de tele visie te leren. Dat zou dan spe lenderwijs moeten gebeuren, aan de hand van alledaagse si tuaties. Op die manier kunnen migranten worden bereikt die anders geen taallessen krijgen, aldus de onderzoekers. Gemeenten gaan het sociaal fiscaal nummer (SOFI) gebrui ken om de identiteit van perso nen vast te stellen. De belas tingdienst zal de SOFI-num mers aan de gemeenten leve ren, waarna ze worden opgeno men in de bevolkingsadmini stratie. Om de operatie mogelijk te maken zal de Wet op de iden tificatieplicht worden aange past. Minister Hirsch Ballin (justi tie), tevens coördinerend be windsman fraudebestrijding, schrijft dit aan de Kamer. Iedere Nederlander bezit vanaf de ge boorte een SOFI-nummer. In zijn brief meldt Hirsch Bal lin dat gemeentelijke sociale diensten (GSD's) gegevens gaan uitwisselen met de Informatise ringsbank om het gelijktijdig ontvangen van bijstandsuitke ring en studiefinanciering te achterhalen. Bedrijfsverenigin gen mogen politieregisters raadplegen voor controle op NV's en BV's. Vanaf 1994 gaat de belastingdienst aan GSD's ook rentegegevens leveren. Be zien wordt nog hoe GSD's gege vens kunnen krijgen uit VROM- bestanden over huursubsidie. Hlm li BalUn schrijft venter dat in de toekomst niemand meer in de bevolkingsadmini stratie wordt opgenomen als hij zich niet kan identificeren met een paspoort of geldig rijbewijs. Uitbreiding van kinderopvang niet snel genoeg den haag cpd Het is onzeker of het kabinet het aantal kinderopvangplaat sen in de periode 1990-1994 met de afgesproken 49.000 kan uitbreiden. Over 1990 en 1991, de helft van de termijn, is maar 36 procent van dit aantal gerealiseerd. Dit blijkt uit een nota van minister d'Ancona van welzijn aan de Kamer. Zij vindt dat de uitbreiding versneld moet worden uitgevoerd om het be oogde aantal plaatsen alsnog te halen. Uit de nota blijkt dat dit jaar tien miljoen gulden van de be schikbare 246,5 miljoen over bleef omdat gemeenten geen aanvragen deden of het maxi mum aantal plaatsen al had den bereikt. Omgerekend ging het om 2.000 opvangplaatsen. Het geld is nu verdeeld over gemeenten die meer plaatsen wilden realiseren dan formeel was toegestaan. Vluchtelingen willen terug naar Grenshospitium Rottenberg: Ik was te wild met mijn uitspraken den haag gpd PvdA-voorzitter Felix Rotten berg heeft erkend dat hij „te rauw" en „te wild" is geweest in de discussies rond het ille- galenprobleem. Hij zei dit gis teravond in het NCRV-televi- sieprogramma Hier en Nu. Rottenberg zei van de zaak te hebben geleerd. De voorzitter gaf toe dat de Pvda niet in alle opzichten be ter is geworden van de illega- lendiscussie. Aan de andere kant vond hij dat de partij öf het debat moet aangaan, hoe moeilijk de onderwerpen ook zijn, öf er om heen moet draai en. Een andere oplossing zag Rottenberg niet. Politie Almere meldde ook al vallende motor amsterdam anp Op defdag van de vliegramp in de Bijlmermeer heeft de politie van AJmere omstreeks 18.25 uur de Dienst Luchtvaart Rijkspoli tie telefonisch geïnformeerd over vallende brokstukken bo ven het Gooimeer. Dit heeft een woordvoerder van de Dienst Luchtvaart gisteren bevestigd. Het openbaar ministerie in Haarlem zal de informatie be trekken bij het onderzoek naar de ramp die op 4 oktober plaats had. Twee agenten uit Almere zagen de brokstukken vallen en meldden dit aan de centrale via de mobilofoon. De meldkamer informeerde op haar beurt de Dienst Luchtvaart. „Wij weten niet precies op welk tijdstip die informatie is binnengekomen en wat daarmee is gebeurd. Dat moet verder onderzoek uitwij zen. We kregen tientallen tele foontjes in een kort tijdsbe stek", aldus een woordvoerder van de Dienst Luchtvaart. De woordvoerder weet niet of de melding door de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart is doorgege ven aan de luchtverkeersleiding. couDAOp de Markt in Gouda verrijst langzaam maar zeker de kerstboom die volgende week zijn steentje zal bijdragen aan de sprookjesachtige sfeer tijdens de jaarlijkse manifestatie 'Gouda bij kaarslicht'. foro anp ruud hoff Nutsbedrijven slepen banken voor rechter wegens tarieven De tarieven die de grote banken in Nederland willen gaan berekenen voor het verwerken van acceptgiro's en automatische incasso's slaan nergens op. De banken lij den namelijk helemaal geen verlies op dit betalingsver keer, zoals ze zelf beweren. Ze verdienen er juist dik aan. De Nederlandse nutsbedrijven (gas, water, elektra, kabel) bonden daarom daarover gisteren voor de rechter de strijd aan. den haag gpdregels. De nutsbedrijven zijn bij elkaar goed voor 10 procent van alle acceptgiro's en incasso's die in Nederland worden overge boekt. Volgens de tarieven van de banken moeten ze gezamen lijk jaarlijks 38 miljoen gulden overmaken als vergoeding voor de verwerking. Die 38 miljoen moeten ze wat de banken be treft maar verhalen op hun klanten. De banken willen met de ta rieven (45 cent per acceptgiro, 18 cent per automatische incas so) het betalingsverkeer ten Het proces van de Veluwse Nutsbedrijven tegen de Post bank wordt in februari gevolgd door een zaak van het Limburg se nutsbedrijf MEGA tegen ABN AMRO. Bovendien onderzoekt de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Eu ropese Gemeenschap) een klacht van alle grootgebruikers van girobetalingen dat de on derlinge prijsafspraken van de Nederlandse banken een over treding zijn van de anti-kartel- minste kostendekkend maken. Volgens een rapport van het ac countantsbureau KPMG leden ze in 1989 een verlies van 100 miljoen gulden op deze betalin gen. Volgens de bank Pierson, Heldring en Pierson maken de banken integendeeld winst op deze overschrijvingen, en ook eigen berekeningen van de nutsbedrijven leverden dat beeld op. Want, redeneren de nutsbedrijven, op vrijwel elke girorekening staat continu geld voor gas, water en elektra. Met dat geld kunnen de banken werken (uitlenen bijvoorbeeld) en daar flinke winsten mee ma ken. Een hypotheek levert de bank een dikke 8 procent rente op, terwijl op lopende rekenin gen aan de klanten vrijwel geen of helemaal geen rente meer wordt vergoed. Bovendien hebben de nuts bedrijven er geen zin in om als een soort tussenpersoon de banktarieven in rekening te brengen. Als de banken geld willen voor overschrijvingen moeten ze dat zelf maar innen bij de klanten, stellen ze. De banken zijn het volstrekt oneens met de nutsbedrijven. Een woordvoerder van de Ne derlandse Vereniging van Ban ken zei gisteren dat de banken volgens de berekeningen van de nutsbedrijven uitkomen op een winst op het betalingsverkeer die de totale winst van alle ban ken samen overtreft. En wat het tweede punt betreft: het zou dubbel werk zijn als de banken de kosten van de overschrijvin gen zelf moeten verhalen bij de klant. Dan zouden ze iedere klant elke maand een rekening van 18 of 45 cent moeten sturen voor de incasso's. Dat is dubbel werk en werkt alleen maar kos tenverhogend, aldus de banken. amsterdam anp De raadkamer van de recht bank in Assen behandelt don derdag de opheffingsverzoe- ken van twee vluchtelingen die vorige week vanuit het Grens hospitium in Amsterdam zijn overgeplaatst naar isoleercel len in het huis van bewaring in Veenhuizen. Ze eisen terug keer naar het hospitium en dienen een schadeclaim in voor de tijd die ze in Veenhui zen hebben vastgezeten. Vorige week maandag wer den tien bewoners van het ge sloten opvangcentrum voor asielzoekers overgebracht naar de strafinrichting in Veenhui zen en de Bijlmerbajes in Am sterdam nadat volgens justitie onrust was ontstaan onder de asielzoekers. Hierbij werd de Mobiele Eenheid ingescha keld, naar wiens optreden de rijksrecherche inmiddels een onderzoek heeft ingesteld. Vorige week woensdag wer den drie van de opgesloten asielzoekers vrijgelaten met de opdracht Nederland binnen 48 uur te verlaten. De detentie van de overgebleven zeven vluchtelingen is gisteren met een week verlengd. De directie van het Grenshospitium vindt dat hun terugkeer op dit mo ment de rust zou kunnen ver storen. De Centrumdemocraten (CD) gebruiken het stadhuis van Rotterdam voor partijbijeenkom sten. Twee weken geleden sprak partijleider Jan maat in een van de grote vergaderzalen een ge hoor van ongeveer vijftig aanhangers toe. Een half jaar geleden had een soortgelijke bijeenkomst plaats. De CD wijkt naar het stadhuis uit omdat het voor de partij steeds moeilijker wordt een zaal te huren. Verontruste raadsleden hebben hierover vragen gesteld aan burgemeester Peper. Die wijst er via een woordvoerder op dat er niets tegen te doen is zolang er geen hinder van wordt ondervonden en de Rotterdamse CD-fractie erbij aanwezig is. De Centrumdemocraten hebben één zetel in de raad. Volgens verschillende gemeenteraadsleden was het 'tumult' van de CD-bijeenkomst duidelijk hoorbaar. Volgens hen heeft Janmaat „een uur lang staan bulderen onder luid gejuich en ge klap". den haag anp Statenloze Molukkers krijgen op hun identiteitskaart een sterre tje, dat verwijst naar het num mer van het Staatsblad waarin de Wet op de positie van Mo lukkers (1976) is geregeld. Daar is volgens F. Meijer van Meij- beek van de juridische afdeling van de Vereniging voor Neder landse Gemeenten (VNG) niet aan te ontkomen. Burgemeester J. Laan van Nieuwegein besloot vorige week de nieuwe identiteitskaart van de VNG niet in te voeren, nadat de Molukse gemeenschap hem op het statuut voor de invoering van de kaart had gewezen. Dat vermeldt dat statenloze Moluk kers een asterisk (sterretje) met de code S.76.468 op de kaart krijgen. Het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers heeft deze week over de aanduiding over legd met de VNG. Volgens Meijer van Meijbeek ontkomt de VNG echter niet aan de Wet op de positie van Molukkers, die tot de aandui ding verplicht. Volgens deze wet moeten statenloze Molukkers als Nederlander worden behan deld, maar niet de status van Nederlander krijgen. Zij kunnen wel een paspoort krijgen. Om Molukkers terwille te zijn is de VNG met het ministerie van binnenlandse zaken overeenge komen dat zij wel een identi teitskaart kunnen krijgen, maar dan met de verwijzing naar de wettelijke bepaling op dit punt. Volgens de VNG zijn maar weinig Molukkers statenloos. Het betreft een groep die zich niet tot Nederlander heeft laten naturaliseren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5