Boeren mogen Den Haag niet in Ritzen maakt nieuw plan Tempobeurs Binnenland Directeur De Grittenborgh hervat werk Regelgeving obstakel aanpak bijstandsfraude Vissersvloot moet 22 procent inleveren Propria Cures veroordeeld na 'smakeloze fotocollage' Angst voor vulkaan in hars vereeuwigd WM' DINSDAG 8 DECEMBER 1992 numegen anp De regelgeving in de sociale ze kerheid is zo ingewikkeld dat de bestrijding van uitkeringsfraude eronder lijdt. De meeste instel lingen hebben onvoldoende menskracht om alle zaken te onderzoeken en de ingewikkel de procedures goed af te wer ken. Vandaar dat kleine frau deurs nog wél worden aange pakt, maar dat grote, ingewik kelde fraudes blijven liggen. Dat concludeert het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen (ITS) in Nijmegen na onderzoek bij achttien gemeen telijke sociale diensten, negen GAK-kantoren en zeven recht banken. Daarnaast werden ver schillende bedrijfsverenigingen doorgelicht. In totaal werden 474 fraudegevallen onderzocht. Hoewel na de ontdekking vrijwel altijd een terugvordering volgt (die overigens zelden wordt terugbetaald), leggen de instanties bijna nooit verdere sancties op. Reden voor het achterwege blijven van sancties als aangifte bij het Openbaar Ministerie voor strafrechtelijke vervolging zijn gebrek aan tijd en mankracht en de (veel te) in gewikkelde procedures. Daarnaast laten officieren van justitie fraudeurs te weinig voorkomen, concluderen de on derzoekers. Ook hier geldt dat de Richtlijnen Sociale Zeker heidsfraude te ingewikkeld zijn door de grote gedetailleerdheid. Uitkeringsinstanties hebben volgens de ITS-onderzoekers geen tijd en mankracht om per soonlijke gegevens nauwkeurig na te gaan. In de praktijk wor den de persoonsgegegevens slechts af en toe gecheckt aan andere snel opvraagbare be standen. zoals ziekenfondsge- gevens. Dat is volgens de onder zoekers ook de reden dat inge wikkelde en meestal veel ernsti ger fraudes ongemoeid worden gelaten. utrecht-brussel gpd-anp Of de actievoerende boeren uit Zuid-Holland, Brabant, Utrecht, Flevoland en Zeeland gehoor geven aan het verbod van Dales is nog maar de vraag. Volgens actieleidster De Koning heeft de Haagse politie een vergunning afgegeven om met 250 tractoren naar het Malieveld in Den Haag te rijden. Nu al staat vast dat de actie in Den Haag net als die in Brussel gisteren een massaal ka rakter zal krijgen. Het Landbouwschap en de CLO, het samenwerkingsver band van de drie landbouwor ganisaties, weigerden gisteen tegemoet te komen aan de eis van de actievoerders om het landbouwakkoord tussen de EG en de VS in zijn geheel te ver werpen. Na afloop van een ge sprek gisteren tussen de land bouworganisaties en minister president Lubbers en land bouwminister Bukman toonde den haag anp Het overleg tussen het minister Ritzen, de studentenbonden en de opleidingen over een alter natief voor de tempobeurs is mislukt. Met name de hoge scholen en de universiteiten bleken grote moeite te hebben met het laatste voorstel. Ritzen zal nu zelf een plan maken voor een Tempobeurss en dat aan de Tweede Kamer voorleggen. Het laatste voorstel behelsde een Tempobeurss die de stu denten verplicht jaarlijks min stens 25 procent van de studie punten te halen. Minister Rit zen dacht aanvankelijk aan een percentage van 60. Daarnaast zouden onderwijsinstellingen en studenten een contract moe ten tekenen over de weg naar het diploma. Doel daarvan is het studierendement te vergro ten. Het contract zou inhouden dat de universiteit of hoge school zich verplicht tot goed onderwijs'en een goede studie begeleiding, terwijl de student daar een redelijke studie-in spanning tegenover stelt. Ze krijgen minder geld (of studie beurs) als zij hun verplichtingen niet nakomen. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVB) is teleurgesteld dat de hogescholen en universitei ten het „niet aandurven om de studenten zwart op wit garan ties te geven over hun rechtspo sitie", maar ziet als winstpunt dat de 60-procentsnorm waar schijnlijk definitief van tafel is. amsterdam anp-gpd Het satirische studentenweek blad Propria Cures moet in het volgende nummer een halve pagina reserveren voor excuses aan schrijver Leon de Winter. „De smakeloze samenvoeging van een foto van een massagraf uit de Tweede Wereldoorlog met de afbeelding van De Win ter overschrijdt de grenzen van literaire kritiek en satire", oor deelde Amsterdamse rechtbank gisteren in het kort geding dat De Winter tegen PC had aange spannen. Ook moet het blad De voorzitter Mares van het Land bouwschap zich tevreden. Hoe wel geen directe toezeggingen zijn gedaan, heeft Mares de in druk „dat de heren bereid zijn te zoeken naar oplossingen voor de pijnpunten". Het gaat dan met name om de zuivelindustrie, die de kaas export volgend jaar met 20.000 ton moet terugbrengen, Verder moeten de akkerbouwers hun suikerbietenexport inkrimpen. Het kabinet zegde toe zijn uiter ste best te doen deze maatrege len te beperken en in Brussel een goede compensatieregeling af te spreken. Frankrijk slaagde er overigens gisteren in Brussel niet in de verdere onderhandelingen over het GATT-akkoord, waarvan het landbouwakkoord deel uit maakt, te blokkeren. Parijs krijgt echter steeds meer steun bin nen de EG om de boeren even tueel te compenseren. Dat kan feitelijk alleen als de overeenge- amsterdam Terug naar Pompeii, de bedolven stad. Zo luidt de naam van een tentoonstelling in de Amsterdamse Nieuwe Kerk over de uitbarsting van de Vesuvi us, die in 79 na Christus het Ro- Winter 5000 gulden betalen als voorschot op een nog nader te bepalen schadevergoeding. Het beroep van PC op de vrij heid van meningsuiting gaat hier niet op, vindt rechter Van Dijk, want die vrijheid „bete kent niet dat PC geen enkele re kening zou moeten houden met de rechten van anderen." De Winter heeft het recht „ver schoond te blijven van uitingen met een zuiver krenkend karak ter". PC maakte de collage om dat volgens de redactie De Win ter zijn joodse afkomst in com binatie met de holocaust ge- meinse stadje Pompeii onder een regen van lava en as bedolf. Don derdag wordt de tentoonstelling geopend. Op de foto is onderdi recteur Varone van de archeologi sche dienst van Pompeii aan het bruikt als verkooptruc. Aanlei ding voor de gewraakte fotocol lage was het feit dat op de ach tergrond van een promotiefoto van De Winter in het Libris- boekenblad Davidsterren staan afgedrukt. De Winter zei in een reactie „opgelucht" te zijn. Gelukkig vindt men in een rechtssysteem nog bescherming. Dat klinkt wat dramatisch, maar zo ervaar ik het. Hopelijk is er een lijn ge trokken". Tegelijkertijd noemt hij het treurig dat in deze tijd PC-redacteuren („mensen met een universitaire opleiding en werk bij een kunstharsen afgietsel van een vrouw, die bij de uitbar sting omkwam. Toen het stoffelijk overschot werd opgegraven, bleek ze haar juwelen nog om te hebben en in haar linkerhand een bundel geen jongens van de straat") denken dat een dergelijke colla ge aanvaardbaar is. Voordat De Winter vorige week een kort geding tegen PC had aangespannen, had de re dactie haar excuses aangebo den. De rechter noemde die tekst onvoldoende, omdat daar in ten onrechte de indruk werd gewekt dat de collage binnen de lezerskring van Propria Cures niet onrechtmatig zou zijn. De redactie heeft vandaag De Win ter opnieuw haar excuses aan geboden. tje met geld vast te houden. De expositie blijft open tot 12 april volgend jaar. FOTO NIEUW ANEFO ROB BOCAERTS hoogeveen gpd Justitie heeft vandaag na een onderzoek van de rijksrecher che de schorsing van de direc teur van de strafgevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen on gedaan gemaakt. De directeur was geschorst na beschuldigin gen dat hij wist van uitbraak- plannen van drie zware crimi nelen maar daar niets mee deed om het gevangenisbeleid aan de kaak te stellen. Volgens de directeur geeft het onderzoek hem „volledig eer herstel". Hij zegt de schorsing als zeer vernederend te hebben ervaren. „De schorsing is door het publiek opgevat als een dis ciplinaire straf. Ik vind het heel triest dat mijn baas in Den Haag niets heeft ondernomen om dat beeld recht te trekken". Kranendonk overweegt het Algemeen Dagblad, die de aan tijgingen naar buite nbracht, aan te klagen wegens smaad. Bende stal voor miljoenen dure auto's alkmaar anp Met de arrestatie van acht man nen heeft de politie een bende opgerold van gewiekste auto dieven. De acht hebben de afge lopen twee jaar minstens 78 duurdere auto's met een geza menlijke waarde van 2,3 mil joen gulden gestolen en gedeel telijk omgekat'. De zaak kwam in september aan het rollen met de aanhou ding van een 25-jarige man uit Beverwijk en een 29-jarige man uit Hillegom. De politie ver denkt hen ervan cocaïne van Nederland naar Zwitserland te hebben gesmokkeld in op dracht van de hoofdverdachte, een 40-jarige autohandelaar uit Bergen. Deze bleek op grote schaal autowrakken van recente bouw jaren op te kopen. Andere ben deleden stalen een soortgelijke gave auto, die dan het chassis nummer en het kenteken van het wrak kreeg. De auto werd daarna herkeurd en verkocht. Ook hield de Bergense hande laar soms reservesleutels achter van verkochte auto's, die hij korte tijd later bij de nieuwe ei genaar liet stelen. Zes van de acht verdachten hebben inmid dels bekend. Bisschop Bar naar mariniers den haag anp De Nederlandse militairen die in het kader van de VN-macht Untac in Cambodja verblijven, krijgen met kerst hoog bezoek. Bisschop B3r zal in de kerst nacht bij het mariniersbataljon een mis opdragen en inspec teur-generaal der krijgsmacht Maas zal alle Nederlandse een heden bezoeken. Bar is behalve bisschop van Rotterdam ook de bisschop voor de Nederlandse strijdkrachten. L\ /Av ¥s Mn, jtjjy jAUlll 1/ Mr Je hoeft geen speciale gaven te hebben om een goede winkel te vinden. ■gjCPRESS Cards A Welcome De betere zaken herken je zo. Veel asielzoekers uit Somalië den haag Evenals in oktober kwamen in november de meeste asielzoekers uit Somalië. Het betrof bijna 40 procent (948) van het totale aantal, zo blijkt uit de jongste cijfers van het ministerie van justitie. In totaal werden in november 2393 asielverzoeken ingediend, iets meer dan in november vorig jaar (2113). Uit het voormalige Joegoslavië kwamen 427 asielverzoeken, waarvan 210 van mensen uit Bosnië-Hercegovina. Het totaal aantal asiel verzoeken over dit jaar komt daarmee op 17.618. Dat is minder dan in de vergelijkbare periodes van 1991 (19.475) en 1990 (19.141). In totaal zijn in 1992 tot nu toe 19.463 vreemdelingen verwijderd, onder wie 7103 asielzoekers. In 1991 zijn in totaal 14.333 vreemdelingen Nederland uitgezet. Eis tien jaar en TBS voor roof den haag In hoger beroep is gisteren tegen een 24-jarige Rotter dammer tien jaar en TBS geëist wegens een gewapende overval op een postagentschap in 1991. Een klant stortte zich daarbij op de overvaller, die hem vervolgens dood schoot. De man was in hoger beroep gegaan omdat hij graag snel behandeld wil wor den voor zijn psyschiatrische problemen. „Ik wil een ander mens worden. Ik vind het te laat als ik pas na mijn gevangenis straf die hulp krijg die ik nodig heb", aldus de man. De recht bank had de man eerder tot tien jaar en TBS veroordeeld. Uit spraak 21 december. 'Fusiegolf bij ziekteverzekeringen' den haag Ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzeke raars zullen in de komende tijd met elkaar fuseren of vergaande samenwerkingsovereenkomsten afsluiten. Dit voorspelt direc teur De Jong van de VNZ (de organisatie van ziekenfondsen) in het blad Vast en Zeker van de Ohra. De Jong ziet het bundelen van de krachten als een logisch vervolg op de nu lopende fusie golf onder ziekenfondsen. De VNZ-topman meent dat de fond sen en de verzekeraars elkaar nodig hebben. De fondsen weten precies wat er in hun regio op het terrein van de gezondheids zorg speelt. Verzekeraars hebben regionaal veel minder ervaring maar weten daarentegen alles van marketing, concurrentie en profilering. Groei van FNV stagneert utrecht Na een jarenlange groei lijkt de ledenwinst van de bij de FNV aangesloten vakbonden te stagneren, zo heeft voorzitte De Waal van de Dienstenbond FNV vandaag bekendgemaakt. De Waal pleitte daarom op een bijeenkomst van zijn bond vooi een „offensieve strategie". Hij ziet grote mogelijkheden voor dc vakbeweging in het streven naar economische zelfstandigheid voor het individu. Dat moet volgens hem via verbetering van lonen van laagbetaalde werknemers. De Waal: „Daar ligt nog wat ouderwets vakbondswerk te wachten: het gevecht voor ho ger loon, niet in kwarten van procenten, maar in flinke stappen tegelijk." de Rijkswacht zet waterkanon in tegen actievoerende agrariërs Protesterende boeren krijgen geen toestemming om morgen met hun tractor Den Haag binnen te rijden. Mi nister Dales van binnenlandse zaken heeft vijf commis sarissen van de koningin opdracht gegeven dit aan de boeren uit hun provincies te vertellen. De landbouwers hebben grote bezwaren tegen het landbouwakkoord tus sen de VS en de EG. Trekkers op weg komen Europese landbouwher vorming wordt opengebroken. Het landbouwberaad werd in Brussel omlijst door een de- FOTO monstratie van een paar hon- waterkanon in, maar tot echte derd boze boeren. Weliswaar gevechten kwam het niet. zetten de Belgische Rijkswacht op een gegeven moment een Je hoeft niet op je gehoor af te'gaan om een goede HiFi-zaak te vinden. Cards Welcome De betere zaken herken je zo. Onderzoekers: Procedures te ingewikkeld Vissersvoorman: Grens opleggen boten is al bereikt brussel aly knol correspondent De Nederlandse vissersvloot moet de ko mende vier jaar zijn motorvermogen met nog eens 22 procent verminderen. De maatregel geldt voor zowel de visserij op rondvis als die op platvis, zo heeft de Eu ropese Commissie gisteren besloten. Met deze reductie wil de Europese Com missie bereiken dat er 20 procent minder rondvis (o.a. kabeljauw) en 15 procent min der platvis (o.a. tong) wordt gevangen. Voor andere vissoorten gelden geen beperkin gen. Aanvankelijk had de Commissie ge pleit voor reducties van 30 procent bij de rondvis en 20 procent bij de platvis. Maar in de afgelopen maanden hebben vrijwel alle EG-landen, Nederland incluis, heftig gepro testeerd tegen dit voorstel. Volgens een EG-ambtenaar moet van dit besluit een signaal uitgaan dat het ernstig gesteld is met de visstand in de Europese wateren. Van de ongeveer dertig vissoorten kunnen er momenteel nog maar vier of vijf gezond worden genoemd. Zo is het bestand kabeljauw in de Noordzee tussen 1970 en 1990 met 85 procent teruggelopen. De visserijwereld heeft veel te lang ont kend dat er sprake was van een crisis, wordt in Brussel gezegd. De ambtenaar: „Het ene jaar lag het aan het weer, het andere jaar aan de migratie van de vissen, het volgend jaar aan de schepen van buiten de EG. Iede re keer was er wel weer een nieuwe uit vlucht". De voorzitter van de vissersbond, Klaas Kramer, zei gisteren dat het nieuwe EG- voorstel „absurd is omdat je daarmee een bloeiende vloot te gronde richt". Volgens Kramer is de Nederlandse vissersvloot de afgelopen jaren al teruggebracht van 657 naar 500 schepen. „Er kan er niet één meer af. De nieuwe voorstellen vanuit Brussel be tekenen nog eens een sanering met 100 schepen", aldus Kramer. Smartegeld voor schrijver Leon de Winter

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3